Dodaj do ulubionych

Kazimierz Kutz: 1:0

IP: *.vsh.pl 13.01.12, 14:56
Jak zwykle szukam Pana felietonu i jak zwykle mnie uradował. Trudno się z Panem nie zgodzić. Dodałbym tylko, że w tej chwili "hurapatrioci" zaczęli się bać, bać prawdy, którą Ślązacy zaczęli coraz częściej wypowiadać. Dotąd się z nas śmiali, teraz się boją i stąd ta negacja (czasem nawet furia).
Obserwuj wątek
    • cirano Re: Kazimierz Kutz: 1:0 13.01.12, 15:49
      Prokuratorom sie decyzja sondu niy podobo, kwestionujom co sie ino do, bydom walczyć o nasze spolszczynie, abo nos wg. starych wzorów wygoniom. Przeciepuje sie nom minn., że niy wyrażomy sie z szacunkym o Polokach a raczyj z pogardom. Hmmmm, majom może i recht, ale czy zasłużyli na inksze uczucia rozeźlonych Ślonzokow?
      • artjomka Re: Kazimierz Kutz: 1:0 13.01.12, 17:28
        Ja Cirano - dyc tak zachowuje sie okupant, kerymu tepich wyciongajom spod szuapow. Choc z drugi strony - polski okupant wyszabrowou jusz bes te lata prawie wszyjstko z kolonii Oberschlesien.
        Pyrsk przi szlustydniu!
      • firiduri Re: Kazimierz Kutz: 1:0 13.01.12, 17:37
        Zirankiewitz. Ciebie Kazimierz Kutz, czyli zachodni kresowiak, nazywa zniemczonym Ślązakiem. Do tego nowego opolskiego zrzeszenia się nie zapiszesz z obawy o utratę podwójnego obywatelstwa, co byłoby poważnym ciosem dla twoich dochodów. Tam skubiesz ze stołu niemieckiego podatnika, tu szpanujesz i wyrażasz pogardę dla Polaków, ale już polski paszport ci tak nie śmierdzi? Tam u Niemca wyżej stróża nie podskoczysz, ale tutaj możesz odreagować wyzywając na forum Polaków od śmieci i złodziei. To jest pewnie ta "inność" , o której wspomina zachodni kresowiak KK? Tutaj nazywa się to "wrednością".

        • Gość: sztajger Re: Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.customers.d1-online.com 13.01.12, 19:27
          Oj firiduri,

          a jo juz myslol, ze mozno w Nowym Roku zmondrzejesz synku.
          Ale Poloki chyba juz nigdy mondre niy bydom.
          Jedz synek na swoje Dzikie Pola na Ukrainie i bow sie tam we Wolodyjowskiego
          (tyz bol patriotom).

          Pyrsk
          • arnold7 Re: Kazimierz Kutz: 1:0 14.01.12, 00:46
            Gość portalu: sztajger napisał(a):

            > Oj firiduri,
            >
            > a jo juz myslol, ze mozno w Nowym Roku zmondrzejesz synku.
            > Ale Poloki chyba juz nigdy mondre niy bydom.
            > Jedz synek na swoje Dzikie Pola na Ukrainie i bow sie tam we Wolodyjowskiego
            > (tyz bol patriotom).
            >
            > Pyrsk

            Tam tysz Goroli ze Sosnowca lubiom...

            Pyrsk
            • firiduri Re: Kazimierz Kutz: 1:0 14.01.12, 12:27
              Gość portalu: sztajger napisał(a):

              Jedz synek na swoje Dzikie Pola na Ukrainie i bow sie tam we Wolodyjowskiego (tyz bol patriotom).

              arnold7 napisał:

              Tam tysz Goroli ze Sosnowca lubiom...

              Sztajger oraz Arnoldzik. Cenne to porady dotyczące wyjazdu na Dzikie Pola. Myślę, że mówicie to jako znawcy tematu, bo przecież swojego czasu wycieczki Ślązaków w te okolice wywołały taki zachwyt, że tubylcy z powrotem co niektórych wypuścili dopiero w latach pięćdziesiątych.
              Oj lubili was! Lubili! Tak bardzo, że jeszcze po 1945 roku "zapraszali" do siebie.
              Tym czasem wsłuchajcie się w pieśni i dumki "zachodniego kresowiaka".

        • Gość: Anna Re: Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.dip.t-dialin.net 13.01.12, 23:27
          A nie mozna miec potrójnego obywatelstwa ?
          I co obywatelstwo ma do narodowosci ?
          Wlasnie o to chodzi, tego nie zrozumieliscie,
          wy Poloki.
          • firiduri Re: Kazimierz Kutz: 1:0 14.01.12, 12:03
            Gość portalu: Anna napisał(a):

            A nie mozna miec potrójnego obywatelstwa ? I co obywatelstwo ma do narodowosci ?
            Wlasnie o to chodzi, tego nie zrozumieliscie, wy Poloki.


            My Poloki rozumiemy o co chodzi. Natomiast ty nie. Możesz sobie mieć i poczwórne obywatelstwo oraz cenić sobie jedno bardziej, inne mniej. Twoja sprawa. Jednak nie wycieraj sobie gęby narodem i obywatelstwem, które posiadasz i o to właśnie chodzi.
    • Gość: harc mistrz =----> Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.1000lecie.pl 13.01.12, 17:39
      Pan Kazimierz Kutz w swoim felietonie przytacza pewien pozorny paradoks:

      ...bo w partii Prawdziwych Polaków w myśl doświadczenia naszych dziadków: "jak my som u Niemca, to majom nos za Poloków, a jak u Poloka, to majom nos za Niemca". My som teroz u Poloka i dlatego robiymy na etacie "zakapturzonych Niemców".

      Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,35068,10954896,Kazimierz_Kutz__1_0.html#ixzz1jM6RPLwf


      Jest bardzo prosta metoda, ażeby taką niepewność, "chwiejność i koniunkturalizm śląski rozwiązać. Zamiast tzw. Spisu Powszechnego i deklarowania akurat korzystnej czasowo narodowości... zrobić badania genetyczne mieszkańców Śląska.
      I wtedy - nawet pomijając używane przez rozmaite środowiska odmiany gwary śląskiej - można będzie się przekonać KIM WŁAŚCIWIE SĄ???

      Czy bliżej im do Niemców, czy do braci Słowian... Polaków??? Proste i jasne. (!!!)
      Np.: moja babka nosiła nazwisko z domu rodzinnego Ślęzak (i godała gwarą)... Najprawdopodobniej jej przodkowie wywodzili się od prastarego plemienia Ślężan.
      (HKP)
      ...
      www.youtube.com/watch?v=AYL97gUn0aE&feature=related
      • Gość: iladuflhuibvlduifv Re: Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.dip.t-dialin.net 13.01.12, 23:29
        Noja - wtedy bys sie pjeronsko zdziwjol: 40-60% Poloków mialoby "germanskie" geny, hehe.
      • rico-chorzow Re: Kazimierz Kutz: 1:0 14.01.12, 08:37
        Gość portalu: harc mistrz =----> napisał(a):

        > Pan Kazimierz Kutz w swoim felietonie przytacza pewien pozorny paradoks:
        >
        > [i]...bo w partii Prawdziwych Polaków w myśl doświadczenia naszych dziadków: [b
        > ]"jak my som u Niemca, to majom nos za Poloków, a jak u Poloka, to majom nos za
        > Niemca".[/b] My som teroz u Poloka i dlatego robiymy na etacie "zakapturzonych
        > Niemców".
        >
        > Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,35068,10954896,Kazimierz_Kutz__1_0.html#ixzz1jM6RPLwf
        > [/i]
        >
        > Jest bardzo prosta metoda, ażeby taką niepewność, "chwiejność i koniunkturaliz
        > m śląski rozwiązać. Zamiast tzw. Spisu Powszechnego i deklarowania akurat korzy
        > stnej czasowo narodowości... zrobić badania genetyczne mieszkańców Śląska.
        > I wtedy - nawet pomijając używane przez rozmaite środowiska odmiany gwary śląsk
        > iej - można będzie się przekonać KIM WŁAŚCIWIE SĄ???
        >
        > Czy bliżej im do Niemców, czy do braci Słowian... Polaków??? Proste i jasne. (!
        > !!)
        > Np.: moja babka nosiła nazwisko z domu rodzinnego Ślęzak (i godała gwarą)... Na
        > jprawdopodobniej jej przodkowie wywodzili się od prastarego plemienia Ślężan.
        > (HKP)
        > ...
        > www.youtube.com/watch?v=AYL97gUn0aE&feature=related

        >czy do braci Słowian... Polaków???

        Ja nie chcę do braci,może lepiej,nie życzę sobie być nazywany Polakiem,bo nim nie jestem,

        Slonsok.
        • rico-chorzow Re: Kazimierz Kutz: 1:0 14.01.12, 09:27
          Ja rozróżniałem zawsze,inni nie wiem,ale powoli i inni rozróżnają,

          Koleje Śląskie miały nadzieję na zakup 14 używanych składów. Nie uda im się, bo postępowanie skutecznie zaskarżyli polscy producenci taboru.

          Więcej... katowice.gazeta.pl/katowice/1,72739,10961383,Zagraniczne_pociagi_nie_dla_Kolei_Slaskich__Wygrali.html#ixzz1jQ2ZVecn
    • Gość: Gal... - co ? "Galazewski" IP: *.dip.t-dialin.net 13.01.12, 23:25
      Niech ten "PO-lityk" reprezentujacy Slask(!)
      z niewymawialnym dla nas egzotycznym nazwiskiem
      tak nie podskakuje. Niech bedzie grzecznym gosciem(sic).
    • pit-zeolit Kucyk 14.01.12, 09:32
      ........znowu nasr...ł a dyżurne schlysiery z netu zlecioły się aby się jego gó...nem pożywić.

      Parsk
      • cirano Re: Kutz mo recht 14.01.12, 10:07
        A czegosz to ciebie te g....o tak prziciongo pit?
      • rico-chorzow Re: Kucyk 14.01.12, 10:18
        pit-zeolit napisał:

        > ........znowu nasr...ł a dyżurne schlysiery z netu zlecioły się aby się jego gó
        > ...nem pożywić.
        >
        > Parsk

        Chyba jest prosto i dokładnie w polskiej gazecie wymienione:

        Sląskie Koleje - polski tabor,więc w czym to uniesienie polskie z gó...nem jak zawsze?
        • Gość: rozbawiony z go...nem zawsze po drodze IP: *.dip.t-dialin.net 14.01.12, 11:19
          Czyz znany nam wszystkim ,przedstawiciel Slonzakenvolk , niejaki Rico oproznial/wydalal na forum ..........mysli ukryte........feeeee
          • Gość: sztajger Re: z go...nem zawsze po drodze IP: *.customers.d1-online.com 14.01.12, 12:52
            We nowym roku pozdrowiom piyknie Polakenvolk za Brynicom.

            Slonzok
            • Gość: Johannes Re: z go...nem zawsze po drodze IP: *.pools.arcor-ip.net 14.01.12, 18:59
              Jak ta kultura gorolsko przyjechala nach Beuthen to jako bajtel to pamieton:kartofle w badywannie a krowa na balkonie! A jak przyjechali do reichu to lotali po kerchowie i szukali dziadka z Wermachtu! aby zostac w reichu i kasowac socjal i kras! To jest obrozek gorola w reichu! To jest obrozek tyj kultury slowianskej. Wstyd!!!!!!! Albo ganba? Glück auf!!!!!
              • artjomka Re: z go...nem zawsze po drodze 14.01.12, 19:33
                Gość portalu: Johannes napisał(a):

                > Jak ta kultura gorolsko przyjechala nach Beuthen to jako bajtel to pamieton:kar
                > tofle w badywannie a krowa na balkonie! A jak przyjechali do reichu to lotali p
                > o kerchowie i szukali dziadka z Wermachtu! aby zostac w reichu i kasowac socjal
                > i kras! To jest obrozek gorola w reichu! To jest obrozek tyj kultury slowiansk
                > ej. Wstyd!!!!!!! Albo ganba? Glück auf!!!!!

                Hallo Johannes,
                Ale widac, co Polacken wiedzom jak wycyckac Niymcy. Tu prziklad:

                Die Bevölkerung in Deutschland ist erstmals nach acht Jahren wieder leicht gewachsen – vor allem dank Zuwanderern aus Europa. Mehr als 81,80 Millionen Menschen lebten Ende 2011 in der Bundesrepublik – gut 50 000 mehr als im Vorjahr.
                Nach Polen war im ersten Halbjahr 2011 Rumänien das Haupteinwanderungsland, gefolgt von Bulgarien, Ungarn, Italien und der Türkei.
                Zroduo: DPA.

                Pyrsk przi szlustydniu!

              • Gość: rozbawiony Re: z go...nem zawsze po drodze IP: *.dip.t-dialin.net 14.01.12, 19:44
                A jak przyjechali do Reichu to lotali po kerchowie i szukali dziadka z Wehrmachtu .........ale Ty Johannnie na cale szczescie znalazles !

                Z Glückem i aufem !!!
                • amoremio Re: z go...nem zawsze po drodze 14.01.12, 19:55
                  marny styl, tresc - zadna
              • Gość: Adam Mieszkam w Australii, w 1 mln miescie, mam kury IP: *.ip.adam.com.au 16.01.12, 00:13
                Miasta tutaj tak sa zaprojektowane, ze jest centrum i przedmiescia z domkami. Ludzie mieszkaja w domkach, ci co chca choduja kury. Znam goscia co trzyma koze na podworku, bo lubi swieze kozie mleko. Nie jest czyms nadzwyczajnym zobaczenie tutaj kogos z miasta jak chodzi boso po chodniku, albo przychodzi w pizamie do supermarkietu. Jakos takie rzeczy nie przeszkadzaja Australijczykom. Moze Niemcom by przeszkadzaly. Tutaj jest luz i pruski dryl zostalby wysmiany.
          • rico-chorzow Re: z go...nem zawsze po drodze 14.01.12, 20:47
            Gość portalu: rozbawiony napisał(a):

            > Czyz znany nam wszystkim ,przedstawiciel Slonzakenvolk , niejaki Rico oproznia
            > l/wydalal na forum ..........mysli ukryte........feeeee

            Kto nam wszystkim?,ciule?
            • rico-chorzow Re: z go...nem zawsze po drodze 15.01.12, 07:01
              I co,nie ma odpowiedzi ciulu polski?
    • witaschek rzad niemiecki nie uznaje narodowosci bawarskiej 15.01.12, 09:01
      Rzad niemiecki nie uznaje takze narodowosci szwabskiej ani dolnosaksonskiej. A w Niemczech tez sa ludzie, ktorzy uwazaja, ze Bawarczycy, szwabowie i dolnosaksonczycy to nie Niemcy a oddzielne narodowosci. Tak samo w Niemczech dzieje sie z jezykami tych grup, uznawane sa za dialekty niemieckie. Z tego co wiem to tylko ostatnio dolno-saksonski w Szleziku uznano za jezyk regionalny, ale i tak panuje oficjalna linia, ze jest to Platt-DEUTSCH. W niemieckich spisach ludnosci nei mozna deklarowac narodowosci bawarskiej.
      Bawaria to niby wolne panstwo, tylko, ze Bawarczycy nie sa jej narodem. Bawaria nie sklada sie wylacznie z ziem bawarskich, ale takze z innych np. szwabskich. W pnastwowych szkolach bawarskich nie ucza jezyka bawarskiego.
      Niech wiec Kutz nie opowiada Polakom bajek jak to Polska jest zacofana. Ja sie czyta wypociny Szlezierow, to widac, ze glowne argumenty sa hitlerowskie, te same mity. Slazacy Polacy ich nie kupia tego steku pomyj. Nazwa Slazacy jest juz zarezerwowana dla polskich Slazakow, jak Kutz chce to moze se zarejestrowac narod Kutzuli, albo Gorzelikowian.
      • Gość: Jo, gość Re: rzad niemiecki nie uznaje narodowosci bawarsk IP: *.plastcom.pl 15.01.12, 09:38
        Bayeroki w sumie zgodzajom sie z status quo, i to chyntnie. Niy majom nic przeciwko tymu ,że som Niymcami, ale tysz żodyn Preussok abo Niymiec niy wybijoł jym Bayerskości ze łbow, jak robili to u nos dziesiontki lot Poloki! Żodyn niy niszczył jym jejich jynzyka, jejich kultury podsuwajonc jym swoja, bele jako, o niebo gorszo, ale "słuszno"!
        • witaschek Za malo synku wiesz! 15.01.12, 12:19
          Zglos sie do Gorzelika, on ci powie jak jest w Bawarii. Powie, ale tylko prywatnie. W koncu RAS i Gorzelik naleza do tych samych organizacji co ktorych naleza tacy Bawarczycy, ktorzy uwazaja, ze Niemcy to okupant i ciemiezca w Bawarii.
      • Gość: sztajger Re: rzad niemiecki nie uznaje narodowosci bawarsk IP: *.customers.d1-online.com 16.01.12, 08:20
        "Rzad niemiecki nie uznaje takze narodowosci szwabskiej ani dolnosaksonskiej..."

        Witaszku ty moj drogi z kresowskiej Ukrainy.

        Widze, ze obcykany jestes z Landami niemieckimi i ich jezykami.
        Z pewnoscia od lat siedzisz tam na socjalu jako azylant polski.
        Szkoda, ze jako specjalista nie zajmujesz sie w Polsce gwara sosnowiecka albo mazowiecka.
        Wroc do Polski z azylu - w Polsce jestes potrzebny!
      • ricfic Re: rzad niemiecki nie uznaje narodowosci bawarsk 20.01.12, 02:01
        witaschek napisał:

        > Rzad niemiecki nie uznaje takze narodowosci szwabskiej ani dolnosaksonskiej. A
        > w Niemczech tez sa ludzie, ktorzy uwazaja, ze Bawarczycy, szwabowie i dolnosaks
        > onczycy to nie Niemcy a oddzielne narodowosci. Tak samo w Niemczech ...........

        Trudno z tym polemizować, ale jeżeli wystarczy Ci cierpliwości to obejrzyj sobie to na YouTube:
        www.youtube.com/watch?v=hT7ArlzU4QE
        yć może pomoże Ci to w zrozumieniu ematu?

        Z poważaniem,
        • rico-chorzow Re: rzad polski nie uznaje narodowosci śląskiej 20.01.12, 07:21
          A niby kto wlazł na Sląsk w zasranych BUTACH,nie przypadkiem zasrani Polacy?
    • witaschek Poczytaj sobie czego bawarscy sojusznicy Gorzelika 15.01.12, 12:47
      zadaja. RAS nalezy do Europejskiej Partii European Free Alliance. To taka miedzynarodowka. Nalezy tam tez Bayenpartei, ktora jest za opuszczniem Republiki Federalnej przez Bawarie.

      landesverband.bayernpartei.de/haufig-gestellte-fragen
      • Gość: Rokoko Re: Poczytaj sobie czego bawarscy sojusznicy Gorz IP: *.superkabel.de 15.01.12, 15:35
        Jesteś typowym Wataszkiem zwykłym bajkopisarzem Freistaat Bayern ma swoją konstytucje,swój hymn,swojego premiera w federalnym państwie zwanym Republika Federalna Niemiec.Żaden Niemiec z innej części RFN nie ingeruje w wewnętrzna sprawy Bawarii oni są u siebie tym numerem 1 inna opcja byłaby niedopomyślenia.
        • Gość: Rokoko Re: Poczytaj sobie czego bawarscy sojusznicy Gorz IP: *.superkabel.de 15.01.12, 15:38
          www.bayern.de/Freistaat-Bayern-.202/index.htm
        • witaschek alez Freistaat Bayern to taka atrapa 16.01.12, 00:04
          wedlug sojusznikow Gorzelika z Partii Bawarskiej. Oni twierdza, ze w Bawarii prawdziwi Bawarczycy nie moga nic. Twierdza takze, w podobmym styku jak Kutz, ze Bawaria jest esploatowana kolonialnie przez Niemcy i uciskana narodowosciowo.
          Dla polskich Slazakow wazniejsze w tym wszystkim jest jedenak cos innego. Niemcy nas tak bardzo nie obchodza. Obchodzi nas to, ze Ruch Autonomii Slaska nalezy do Europejskiej Parti, ktora skupia organizacje narodowe, ktore strawiaja sobie za cel niepodleglosc ich regionow lub autonomie. Przy takim ujeciu sprawy widac, ze autonomia tgo tylko zaslona dla dazenia do niepodleglosci.
          A to jak rzad niemiecki postepuje z Bawarczykami, Szwabami oraz Dolonosaksonczykami pokazuje nam, ze bajki Kutza o polskim zacofaniu i postepowosci innych narodow sa picem na wode.
          • Gość: Rokoko Re: alez Freistaat Bayern to taka atrapa IP: *.superkabel.de 16.01.12, 07:13
            Rząd niemiecki zajmuje się sprawami centrali w sprawy państw członkowskich federacji ze względu na brak kompetencji nie ingeruje.Na terenie Bawarii to rząd bawarski z parlamentem decyduje o szkolnictwie,policjii,sądownictwie oraz o innych sprawych znajdujących się w kompetencji landów.Tym razem poczytaj po polsku jak nie znasz niemieckiego na nauke jest zawsze czas.www.bayern.de/Polityka-w-Bawarii-.3134/index.htm
            • witaschek Bawaria to taka ruska matrioszka 16.01.12, 07:58
              -wieksza matrioszka=Niemiec siedzi
              -otwierasz ja a w tej wiekszej siedzi mniejsza
              -mniejsza to Bawaria i w niej siedzi Niemiec i decyduje o wszystkim
              Albo inaczej to taka bar, gdzie mozna zjesc kartofle, placki kartoflane oraz frytki. Nib menu bogate, ale wszystko z kartofli. No a karofele to Niemcy. Tak przynajmniej tlumacza nam rzady w Bawarii prawdziwi Bawarczycy nie-Niemcy z partii-sojusznika RASiu, Partii Bawarskiej.
      • rico-chorzow Re: Poczytaj sobie czego bawarscy sojusznicy Gorz 15.01.12, 16:02
        witaschek napisał:

        > zadaja. RAS nalezy do Europejskiej Partii European Free Alliance. To taka miedz
        > ynarodowka. Nalezy tam tez Bayenpartei, ktora jest za opuszczniem Republiki Fed
        > eralnej przez Bawarie.
        >
        > landesverband.bayernpartei.de/haufig-gestellte-fragen

        A co w zjednoczonej,jedynej Jezusa Polsce?
        • rico-chorzow Re: Poczytaj sobie czego bawarscy sojusznicy Gorz 15.01.12, 17:03
          witaschek,ciulu odpowiedz:),co z pańską zasraną Polską,spie...ć,wy Polacy potrafiliście wiele,i spie...liście WY Polacy,jakaś polska odpowiedź?,czekam.
          • rico-chorzow Re: Poczytaj sobie czego bawarscy sojusznicy Gorz 15.01.12, 17:57
            Polska i Polacy to synonimy wojny.
      • Gość: sztajger Re: Poczytaj sobie czego bawarscy sojusznicy Gorz IP: *.customers.d1-online.com 16.01.12, 08:26
        witaschek,
        zawsze to lepsze niz nalezec do partii probujacej specjalizowac sie w wypadkach lotniczych.
        Zycze Tobie bys stal sie jej prezesem.
    • Gość: Andrzej Gałażewski Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.interpc.pl 15.01.12, 20:22
      Obawiam się, że w kilku miejscach senator Kutz dokonał własnej interpretacji moich poglądów, dotyczących stosunku do odrębności regionalnych a zwłaszcza do „inności Ślązaków”.

      Pan senator pomieszał dwie sprawy, które nie są tożsame – odrębność regionalną i odrębność narodową. Jestem i zawsze byłem gorącym zwolennikiem pielęgnowania regionalnych odrębności naturalnie występujących w polskim narodzie. Mozaika języków, kultury i zwyczajów Ślązaków, Kaszubów, Mazurów, Górali podhalańskich i wiślańskich i innych grup etnicznych tworzy wielobarwne społeczeństwo otwarte na kulturę innych narodów. Do pielęgnacji tradycji i kultury wcale nie jest niezbędne tworzenie odrębnych narodów Ślązaków, Mazurów, Górali czy innych.

      Powtórzę jeszcze raz, w czasie, kiedy nic nie stoi na przeszkodzie w promowaniu odrębności
      regionalnych, ruchy mające na celu utworzenie odrębnego narodu śląskiego w Polsce są ruchami politycznymi. Jestem przekonany, że różne organizacje, które promują tę ideę prędzej, czy później określą swoje cele polityczne tak, jak już to zrobił Ruch Autonomii Śląska. Ja, Ślązak z wyboru i gorący zwolennik różnorodności w zjednoczonej Europie uważam, że jest to działanie szkodliwe dla Polski i dla Śląska. Oczywiście, jest swoboda organizowania się i demonstrowania poglądów, z której także chciałbym korzystać.

      Senator Kutz w swoich pełnych emocji rozważaniach o Śląsku, dla podbudowania tezy o istnieniu narodu śląskiego często przedstawia region, tak jakby był on polską kolonią. „Tylko my tu, na Górnym Śląsku, do dziś mamy zaszczyt być trzymani w kresowych ryzach władczej mentalności” pisze Kazimierz Kutz. Kto dzisiaj trzyma w ryzach Górny Śląsk – wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk, Ślązacy z dziada pradziada?

      I na koniec drobna uwaga – nie jestem repatriantem, który jak pisze Kutz urządził się na Śląsku. Moi rodzice przyjechali do Gliwic z Krakowa, gdzie się urodziłem pod koniec wojny. Nawiasem mówiąc z faktu, że Ślązak Kazimierz Kutz urządził się w Warszawie, Warszawiacy nie czynią mu chyba wymówek?
      • Gość: sztajger Re: Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.customers.d1-online.com 16.01.12, 08:37
        (...)
        "I na koniec drobna uwaga – nie jestem repatriantem, który jak pisze Kutz urządził się na Śląsku. Moi rodzice przyjechali do Gliwic z Krakowa, gdzie się urodziłem pod koniec wojny. Nawiasem mówiąc z faktu, że Ślązak Kazimierz Kutz urządził się w Warszawie, Warszawiacy nie czynią mu chyba wymówek?"

        Niestety p. Kutz jest niezaleznym senatorem ze Slaska, a Senat PR znajduje znajduje sie
        w Warszawie.
        Bede sie cieszyl, gdy przeniesiesz ten Senat do Bytomia albo Katowic.
        Wtedy tez p. Kutz z pewnoscia zamieszka znowu na Slasku.
        • rico-chorzow Re: Kazimierz Kutz: 1:0 16.01.12, 12:26
          Gość portalu: sztajger napisał(a):

          > (...)
          > "I na koniec drobna uwaga – nie jestem repatriantem, który jak pisze Kutz
          > urządził się na Śląsku. Moi rodzice przyjechali do Gliwic z Krakowa, gdzie się
          > urodziłem pod koniec wojny. Nawiasem mówiąc z faktu, że Ślązak Kazimierz Kutz
          > urządził się w Warszawie, Warszawiacy nie czynią mu chyba wymówek?"
          >
          > Niestety p. Kutz jest niezaleznym senatorem ze Slaska, a Senat PR znajduje znaj
          > duje sie
          > w Warszawie.
          > Bede sie cieszyl, gdy przeniesiesz ten Senat do Bytomia albo Katowic.
          > Wtedy tez p. Kutz z pewnoscia zamieszka znowu na Slasku.

          Jestem też za tym,aby wszystkie polskie urzędy zastały przeniesione do Bytomia,może by się dowidzieli,w końcu,co znaczy polskie urzędowanie.
      • Gość: erwin Pańczyk to bannerowa Ślązaczka, Buzek chorągiewka IP: 188.123.223.* 16.01.12, 08:53
        i miękka guma. Naprawdę, to nie są autorytety.
        • Gość: harc mistrz & HKP Re: Pańczyk to bannerowa Ślązaczka, Buzek chorągi IP: *.1000lecie.pl 16.01.12, 13:06
          p. Kutz swoimi cotygodniowymi felietonami w katowickim dodatku GW podjudza tutejszych mieszkańców do ksenofobii wobec innych Polaków i do... separatystycznych ciągot.
          Hasłem wywoławczym była AUTONOMIA ŚLĄSKA, teraz dołączyły do tego aspiracje uznania gwary śląskiej za... język śląski, a tutejszych mieszkańców za... nowy "naród śląski".


          Błąd sądu rejonowego z Opola, który wydał nieprawomocne orzeczenie o zarejestrowaniu Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, uważa za... wielki sukces w rozgrywce z Polską (1:0), mimo iż ten sąd I instancji wykazał się brakiem prawniczych kompetencji, orzekając w sposób sprzeczny z obowiązującym PRAWEM oraz KONSTYTUCJĄ RP.
          (HKP)
          ...
          PO TYCH NIEKTÓRYCH WPISACH SZOWINISTYCZNYCH FORUMOWICZÓW (zwłaszcza z Niemiec) - OD RAZU WIDAĆ, JAKA TO JEST TA... "ZAKAMUFLOWANA OPCJA"!!! ;-))))))))
          www.youtube.com/watch?v=5PwDEKxEHYc
          • artjomka Re: Pańczyk to bannerowa Ślązaczka, Buzek chorągi 16.01.12, 13:18
            Odezwala sie zakamuflowana opcja zaburzansko-sosnowiecka!
            Pyrsk!
          • rico-chorzow Re: Pańczyk to bannerowa Ślązaczka, Buzek chorągi 16.01.12, 13:24
            Gość portalu: harc mistrz & HKP napisał(a):

            > p. Kutz swoimi cotygodniowymi felietonami w katowickim dodatku GW podjudza t
            > utejszych mieszkańców do ksenofobii wobec innych Polaków i do... separatystyczn
            > ych ciągot.
            > Hasłem wywoławczym była AUTONOMIA ŚLĄSKA, teraz dołączyły do tego aspiracje uzn
            > ania gwary śląskiej za... język śląski, a tutejszych mieszkańców za... nowy "na
            > ród śląski".


            To twierdzi pan,że polskie sądy są niekompetentne,dobrze,to polski beton jest bardzo kompetentny,teraz,chyby się zgadzamy
            >
            > Błąd sądu rejonowego z Opola, który wydał nieprawomocne orzeczenie o zar
            > ejestrowaniu Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, uważa za... wielki sukce
            > s w rozgrywce z Polską (1:0), mimo iż ten sąd I instancji wykazał się brakiem p
            > rawniczych kompetencji, orzekając w sposób sprzeczny z obowiązującym PRAWEM ora
            > z KONSTYTUCJĄ RP.
            > (HKP)
            > ...
            > PO TYCH NIEKTÓRYCH WPISACH SZOWINISTYCZNYCH FORUMOWICZÓW (zwłaszcza z Niemie
            > c) - OD RAZU WIDAĆ, JAKA TO JEST TA... "ZAKAMUFLOWANA OPCJA"!!! ;-))))))))

            > www.youtube.com/watch?v=5PwDEKxEHYc
    • ricfic Re: Kazimierz Kutz: 1:0 16.01.12, 15:13
      Poloki dostali Ślōnsk w podarunku i do dzisiej niy wiedzōm co z tym fantym zrobić! Jak dugo szło, to Go wykorzystywali, a teroz jak sie czasy zmiyniōły to sie bojom Go uwolnić bo go niy rozumiōm i nigdy niy rozumieli! Jo sie na Ślōnsku urodziōł i godołech ino po naszymu, a Polskigo musiołech sie uczyć dopiyro w szkole (bōł to rok 1959). Teroz jak czytom te wszyske gorolske wypociny, to mi sie zdowo, żech sie urodziōł w jakym skansynie, kaj na jednym placu
      ftoś godoł, a do okoła bōła "czysto języczna Polska". G***o prowda! Nawet na naszym osiedlu w Rokitnicy Poloki byli mniyjszościōm i mi jako bajtlowi zawsze sie ta jich godka wydowała śmiyszno! A w szkole zaczōł sie proces moji polōnizacji. I tak mieli wszyscy! Byli w klasie bajtle i dziołchy co z pierōna niy chciały mówić po polsku a ino godali. I oni mieli przchlapane! Nauczycielka pedziała "jak wy nie ładnie mówicie!". Jak sie tak zastanowia, to mie pierōn chce trefić. Baba przijechała na Ślōnsk z za Buga, boła przesiedlyńcym i u nos gościym, a miała beszczelność nōm dyktować jak mōmy godać i że nasza kultura to je coś niywłaściwego, ale "Górnicze Skarby Pod Ziemią" kozała nōm śpiywać, bo PRL potrzebōwoł wągla i ta kultura bōła dlo ni i inkszych Goroli dobro. Ślōnzok bōł wdyć dobry, kej sie dowoł wykorzystać, robiōł "planowe Niydziele" i trzimoł pysk! Takigo go Gorole lubiōm, a teroz łodmawiajōm mu prawa do włysny tożsamości. Musza kóńczyć, bo mi sie ciśniynie dźwigo!
      Pyrsk Ludkowie
      R.D.
      • Gość: harc mistrz =----> Re: Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.1000lecie.pl 16.01.12, 21:07
        ricfic napisał:
        > Poloki dostali Ślōnsk w podarunku i do dzisiej niy wiedzōm co z tym f
        > antym zrobić!


        Ricfic, jak Ty to sobie wyobrażasz chłopie - że po dwu wojnach światowych, na skutek których zmieniły się w Europie (i na świecie) granice państw narodowych, powstały nowe zupełnie kraje, które od stuleci niemal starały się wybić na niepodległość - myślisz sobie, Ricfic, że ktoś komuś mógł robić akurat... podarunki z terytoriów?!

        Niemcy od wielu lat wywoływali w Europie wojny i w ramach odwiecznych historycznych dążeń, realizowanych mozolnie poprzez "DRANG NACH OSTEN"... przesuwali granice swojego państwa daleko na tereny słowiańskie.
        Wojna to jest zawsze ogromna ofiara z krwi i życia oraz... wielka gra hazardowa. Można w takiej grze na światowej szachownicy dużo zyskać - ale można i sporo na tym stracić.

        Tak się właśnie stało, że w wyniku tych dwu wojen światowych, państwo niemieckie, które liczyło na podbicie wielu państw i zdobycie nowych przestrzeni na Wschodzie Europy (tzw. "Lebensraum" - przestrzeń życiowa)... po raz kolejny straciło dotąd mozolnie zdobywane na przestrzeni dziejów obszary. Odrodzona Polska - której państwo przez wieki też było pod wpływem germańskich nacisków i kolonizatorskich dążeń, sukcesywnie "przesuwane" w kierunku wschodnim - także straciła bezpowrotnie ogromne obszary kraju na wschodzie.
        Teraz powstały już tam nowe państwa. To wszystko było politycznym efektem dwu bardzo wyniszczających i okrutnych światowych wojen. Powstał nowy układ geopolityczny.

        Więc jak Tyto sobie wyobrażasz, Ricfic...?! Tak jak ten stary "mały Kazio", że za pomocą propagandowych i populistycznych kuglarskich sztuczek, jakichś dodatkowych deklaracji "narodowościowych" w spisach powszechnych lub bajdurzeniu o anachronicznej (bo prawie sprzed stu lat) "autonomii śląskiej", zaistniałej w innych zupełnie realiach politycznych i społecznych, czy też poprzez przerabianie gwary śląskiej - prasłowiańskiej i jednej z wielu gwar polskich - na "odrębny język narodowy" oraz kreowanie wymyślonego doraźnie... "narodu śląskiego"... ZMIENICIE SYTUACJĘ POLITYCZNĄ W POLSCE I EUROPIE!? [???]
        Przecież to są tylko awanturnicze (i bardzo niebezpieczne dla pokoju w Europie i w UE)... ale tylko wyłącznie m r z o n k i .
        (HKP)
        ...
        CZUWAJCIE I MIARKUJCIE, CO JEST REALNE, A CO TYLKO... JAŁOWYM RUCHEM!!!

        • artjomka Re: Kazimierz Kutz: 1:0 16.01.12, 21:33
          Widza harcmiszcz, co tyn przemrozony palec ciepnou Ci sie na mozg! Piszesz tak jak propagandzisty polcke, kerzy zy mie chcieli zrobic Poloka (malego).
          Jo myslou, co Ty trocha wjyncy wjysz, miyszkajonc na tym okupowanym bez Polokow Sloncku. I nawet jak to je na Tausynie - kaj gorolstwo wodzi prym!
          Pyrsk synek - i zycza powrotu do zdrowio!
        • jaremma Niemcy to nie tylko Drang nach Ost 17.01.12, 08:49
          Niemcy podbili takze Fryzow. Dzis Fryzowie ledwo dysza w Niemczech, ich jezyk wymiera. O wiele lepiej Fryzowie maja w Holandii. Niemcy to taki dziwny kraj, ktory innych probowal odepchnac od morza, tymczasem to Niemcom nienalezy sie zadne morze. Z nad Balytuku Niemcy rugowali Slowianm z Nad Morza Polnocnego Fryzow. Niemcy nei powinny miec dostepu do zadnego morza, bo to co maja ukradli.
          • cirano Re: Niemcy to nie tylko Drang nach Ost 17.01.12, 10:10
            jaremma napisał:

            > Niemcy podbili takze Fryzow. Dzis Fryzowie ledwo dysza w Niemczech, ich jezyk w
            > ymiera. O wiele lepiej Fryzowie maja w Holandii. Niemcy to taki dziwny kraj, kt
            > ory innych probowal odepchnac od morza, tymczasem to Niemcom nienalezy sie zadn
            > e morze. Z nad Balytuku Niemcy rugowali Slowianm z Nad Morza Polnocnego Fryzow.
            > Niemcy nei powinny miec dostepu do zadnego morza, bo to co maja ukradli.
            ------------------------------------------------------------------------------------------
            Tego komentować się nie da. Do szkoły baranie, albo na palmę!
            • artjomka Re: Niemcy to nie tylko Drang nach Ost 17.01.12, 11:24
              Szkoda, co niy robiom jusz we Piastolandzie teleturniejow wiedzy o Polsce i swiecie dlo jednokomorkowcow. Bo wtedy jaremma ze tom swojom gieuograficzno-historycznom "wiedzom" miou by szanksa na nagroda pocieszynia (sie).
              Pyrsk!
        • ricfic Re: Kazimierz Kutz: 1:0 18.01.12, 14:06
          Harcerzyku, widać że jesteś mistrzem elokwencji, ale Śląskiego nie rozumiesz więc pozwól, że odpowiem Ci językiem Twoich wieszczów.

          Na początek: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą"! Jaki to ma związek z moją wypowiedzią, o tym później.
          Gdzie Ty Chłopie czytałeś u mnie coś na temat wojny lub Niemcach? To typowo polskie zawężenie tematu. Ja pisałem o prze zemnie odczuwalnym stanie faktycznym, w czasie przed i szkolnym! Jest to krótki opis przymusowej polonizacji śląskich dzieci w PRL-u, czego efekty już powoli widać. Ten fakt i masowe osiedlanie śląskich ziem przybyszami, nazwijmy to z centralnej Polski, wydają powoli owoce. Przykładem na to jesteś Ty sam.
          Niemcy jak piszesz, "przesuwali granice swojego państwa daleko na tereny słowiańskie "
          i że w wyniku tego, stracili ogrom swego terytorium. No pierwsze słyszę! Gdyby nie Ty, mój miły, nigdy bym się o tym nie dowiedział!
          A teraz na poważnie; dobrze tak Niemcom! Ponieśli za to zasłużoną karę, tylko że ja pisałem o Ślązakach!!!
          Wracam do przysłowia z początku tekstu.
          Widzisz złociutki, to że Ty piszesz nie na temat bierze się stąd, że się pewnie na Śląsku nie czujesz tak całkiem w swoim domu. A jeżeli się przyjrzysz sytuacji panującej np. na "Osiedlu 1000-lecia" w Katowicach, to zobaczysz, że większość jego mieszkańców to przesiedleńcy z terenów poza-śląskich. Tych paru Ślązaków którzy mieli szczęście otrzymać tam mieszkanie (przeważnie byli członkowie PZPR), prawie wcale nie utrzymuje zażyłych kontaktów z Polakami (poza paru wyjątkami). Wiem coś o tym, bo mam tam dobrych znajomych. Obydwie grupy (i tak jest przeważnie na Śląsku) żyją w "kulturowo odmiennych mentalnych gettach", a winę za to ponoszą władze. Wcześniej PRL-u, a teraz III RP.
          Zawsze Polakom chodziło o dopasowanie Śląska do Polski, a nie próbowano na Śląsku tego trendu odwrócić, co wyszło by obydwu grupom na dobre!
          Śląską kartą grały różne mocarstwa i Ślązak dawał się wykorzystywać, a argumentacja, że nigdy nie było śląskiego tworu państwowego jest też naciągana. Ukraina też nigdy nie była samodzielnym państwem, a teraz jest. Chodzi o to, że zalew polskiej "kultury" (cwaniactwa, włazidupstwa, kumoterstwa - wszystkie te cechy są większości Ślązaków obce), niechęć wobec niego polskiej administracji, stłamsił Ślązaka do tego stopnia, że "trzymał mordę na kłódkę" i siedział cicho.
          Czasy się niestety zmieniły i teraz Polacy obudzili się z ręką w nocniku! Jak to, to my mamy jakiś region, gdzie się nie chce mówić po polsku? mało tego zawiązują się jakieś związki Ślązaków? narodowe? olaboga!!! kto to może pojąć!?
          Ale spoko! Od czego mamy Unię? Ona właśnie zajęła się cywilizacją Polski i nareszcie (niestety zbyt wolno) wprowadza się europejskie standardy. Dojdzie kiedyś do tego i tego jestem pewien, że powstaną "Stany zjednoczonej Europy", a wtedy mój ukochany Śląsk stanie się dla Ślązaków małą ojczyzną, zdecentralizowaną, podporządkowaną tylko samej sobie i europejskim wytycznym. To jest to, czego się Kaczor i PiSuary boją jak diabeł święconej
          wody, a co jest nieuniknione! Obecny Rząd PO idzie właśnie w tym kierunku, a to co się teraz dzieje w Europie, to część tego procesu. Trochę to potrwa, trzeba (jak u Mojżesza) przeczekać
          aż wymrą pokolenia starych dziadów, żeby młodzież przyzwyczaić do nowego!

          I tym optymistycznym akcentem chciałbym zakończyć tę słowną potyczkę, a dla przypomnienia i lepszego zrozumienia sprawy (bo odnoszę wrażenie, że niektórzy "blogowcy" zapomnieli już co było na początku!) proponuję ciekawy artykuł mądrego Człowieka, też Ślązaka. Tu link: katowice.gazeta.pl/katowice/1,35068,10954896,Kazimierz_Kutz__1_0.html

          Pozdrawiam serdecznie,
          R.D.

          • Gość: harc mistrz *--=== Re: Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.1000lecie.pl 18.01.12, 18:50
            Dziękuję Panu, Ricfic, za tak obszerną, spójną wypowiedź-odpowiedź na mój wcześniejszy post.
            Uważam, że tak mogłaby, ku ogólnemu pożytkowi, wyglądać rzeczowa dyskusja na tym Forum.


            O skutkach politycznych dwu wojen światowych napisałem dlatego, że nie da się takich faktów pominąć przy rozważaniach o przyszłym kształcie państwa polskiego i... Śląska. Choćby tylko Górnego Śląska - "potocznie" na forum, YT i na marszach RAŚ zwanego... "OBERSCHLESIEN".

            Ta polonizacja Śląska, o której boleśnie piszesz, rzeczywiście miała miejsce po tych dwu wojnach, ale była ona przeciwwagą na rozpoczętą przez Prusy w XIX wieku, i Niemców po wojnach intensywną i brutalną germanizację ludności tych terenów. To fakt, że po II WŚ "niemieckość", jako "cecha" - miała bardzo złą reputację w Europie, świecie i... w Polsce.
            Ale to były traumatyczne pozostałości i skutki tej okropnej wojny oraz hitlerowskich zbrodni.
            Kwestionujesz poniekąd w swoim poście: Czy to może mieć coś wspólnego ze Ślązakami?!
            Może...
            Dlatego niektórzy, tak poczuli się dotknięci (aż do żywego) wypowiedzią J. Kaczyńskiego o... "zakamuflowanej opcji niemieckiej".

            Chociaż tylko w genetycznie małej części mam tzw. "korzenie śląskie", to na Górnym Śląsku czuję się całkiem bardzo dobrze i dla tego Śląska oraz m. Katowic - tak w sensie zawodowym jak i społecznym - zrobiłem i robię znacznie niż... tysiące autochtonicznych Górnoślązaków.
            I tutaj na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach - dokąd do bloków przyszli ludzie i z... familoków i z rozpadających się poddaszy lub zawilgoconych suteren, a także przyjechali tu za pracą z innych wiosek i miast w Polsce - czujemy się wszyscy dobrze i nie ma tu żadnych animozji (wyłączając "kiboli")... pomiędzy hanysami i gorolami.

            To tylko p. Kutz, p. Smolorz, może p. Gorzelik i RAŚ - celowo wyolbrzymiają te problemy.
            Ronią to subtelnie i z wyczuciem inteligenckim, ale takie "podpuszczanie" i cotygodniowe jątrzenie felietonowe, im niżej i w dół (czyli "pod strzechy" familoków), przybiera z czasem bardzo nacjonalistyczne oraz szowinistyczne rozmiary i formy. Np.: "GOROLE RAUS!!!", "POLSKA BEZ ŚLĄSKA!!!" lub... "JEBAĆ GOROLI!!!".

            Takie podsycanie ksenofobii, jątrzenie i rozpalanie nienawiści może być bardzo niebezpieczne w przyszłości dla wszystkich tutaj mieszkających. Wątpię, aby jednocząca się Europa (poza paroma zarażonymi takim separatyzmem miejscami), ku czemuś takiemu zmierzała i czuła się... od tego bezpieczna. Tu może być wykreowana narodowościowa "rąbanka" większa niż w byłej Jugosławii.
            Nie o takie wszak "standardy europejskie", Panie Ricfic, przecież chodzi... [!!!]
            (HKP)
            ...
            www.youtube.com/watch?v=cACqgWVa8RQ
            www.youtube.com/watch?v=_L0sAuV4S1M


        • ricfic Re: Kazimierz Kutz: 1:0 19.01.12, 01:10
          Gość portalu: harc mistrz =----> napisał(a):

          > ricfic napisał:
          > > Poloki dostali Ślōnsk w podarunku i do dzisiej niy wiedzōm co z
          > tym f
          > > antym zrobić!

          >
          > Ricfic, jak Ty to sobie wyobrażasz chłopie - że po dwu wojnach światowyc
          > h, na skutek których zmieniły się w Europie (i na świecie) granice państw narod
          > owych, powstały nowe zupełnie kraje, które od stuleci niemal starały się wybić
          > na niepodległość - myślisz sobie, Ricfic, że ktoś komuś mógł robić akurat... po
          > darunki z terytoriów?!
          >
          > Niemcy od wielu lat wywoływali w Europie wojny i w ramach odwiecznych historycz
          > nych dążeń, realizowanych mozolnie poprzez "DRANG NACH OSTEN"... przesuwali gra
          > nice swojego państwa daleko na tereny słowiańskie.
          > Wojna to jest zawsze ogromna ofiara z krwi i życia oraz... wielka gra hazardowa
          > . Można w takiej grze na światowej szachownicy dużo zyskać - ale można i sporo
          > na tym stracić.
          >
          > Tak się właśnie stało, że w wyniku tych dwu wojen światowych, państwo ni
          > emieckie, które liczyło na podbicie wielu państw i zdobycie nowych przestrzeni
          > na Wschodzie Europy (tzw. "Lebensraum" - przestrzeń życiowa)... po raz k
          > olejny straciło dotąd mozolnie zdobywane na przestrzeni dziejów obszary. Odrodz
          > ona Polska - której państwo przez wieki też było pod wpływem germańskich nacisk
          > ów i kolonizatorskich dążeń, sukcesywnie "przesuwane" w kierunku wschodnim - ta
          > kże straciła bezpowrotnie ogromne obszary kraju na wschodzie.
          > Teraz powstały już tam nowe państwa. To wszystko było politycznym efektem dwu b
          > ardzo wyniszczających i okrutnych światowych wojen. Powstał nowy układ geopolit
          > yczny.
          >
          > [b]Więc jak Tyto sobie wyobrażasz, Ricfic...?! Tak jak ten stary "mały Kazio",[
          > /b] że za pomocą propagandowych i populistycznych kuglarskich sztuczek, jakichś
          > dodatkowych deklaracji "narodowościowych" w spisach powszechnych lub bajdurzen
          > iu o anachronicznej (bo prawie sprzed stu lat) "autonomii śląskiej", zaistniałe
          > j w innych zupełnie realiach politycznych i społecznych, czy też poprzez przera
          > bianie gwary śląskiej - prasłowiańskiej i jednej z wielu gwar polskich - na "od
          > rębny język narodowy" oraz kreowanie wymyślonego doraźnie... "narodu śląskiego"
          > ... ZMIENICIE SYTUACJĘ POLITYCZNĄ W POLSCE I EUROPIE!? [???]
          > Przecież to są tylko awanturnicze (i bardzo niebezpieczne dla pokoju w Europie
          > i w UE)... ale tylko wyłącznie m r z o n k i .
          > (HKP)
          > ...
          > CZUWAJCIE I MIARKUJCIE, CO JEST REALNE, A CO TYLKO... JAŁOWYM RUCHEM!!!
          >
          > Harcerzyku, widać że jesteś mistrzem elokwencji, ale Śląskiego nie rozumiesz więc pozwól, że odpowiem Ci językiem Twoich wieszczów.

          Na początek: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą"! Jaki to ma związek z moją wypowiedzią, o tym później.
          Gdzie Ty Chłopie czytałeś u mnie coś na temat wojny lub Niemcach? To typowo polskie zawężenie tematu. Ja pisałem o prze zemnie odczuwalnym stanie faktycznym, w czasie przed i szkolnym! Jest to krótki opis przymusowej polonizacji śląskich dzieci w PRL-u, czego efekty już powoli widać. Ten fakt i masowe osiedlanie śląskich ziem przybyszami, nazwijmy to z centralnej Polski, wydają powoli owoce. Przykładem na to jesteś Ty sam.
          Niemcy jak piszesz, "przesuwali granice swojego państwa daleko na tereny słowiańskie "
          i że w wyniku tego, stracili ogrom swego terytorium. No pierwsze słyszę! Gdyby nie Ty, mój miły, nigdy bym się o tym nie dowiedział!
          A teraz na poważnie; dobrze tak Niemcom! Ponieśli za to zasłużoną karę, tylko że ja pisałem o Ślązakach!!!
          Wracam do przysłowia z początku tekstu.
          Widzisz złociutki, to że Ty piszesz nie na temat bierze się stąd, że się pewnie na Śląsku nie czujesz tak całkiem w swoim domu. A jeżeli się przyjrzysz sytuacji panującej np. na "Osiedlu 1000-lecia" w Katowicach, to zobaczysz, że większość jego mieszkańców to przesiedleńcy z terenów poza-śląskich. Tych paru Ślązaków którzy mieli szczęście otrzymać tam mieszkanie (przeważnie byli członkowie PZPR), prawie wcale nie utrzymuje zażyłych kontaktów z Polakami (poza paru wyjątkami). Wiem coś o tym, bo mam tam dobrych znajomych. Obydwie grupy (i tak jest przeważnie na Śląsku) żyją w "kulturowo odmiennych mentalnych gettach", a winę za to ponoszą władze. Wcześniej PRL-u, a teraz III RP.
          Zawsze Polakom chodziło o dopasowanie Śląska do Polski, a nie próbowano na Śląsku tego trendu odwrócić, co wyszło by obydwu grupom na dobre!
          Śląską kartą grały różne mocarstwa i Ślązak dawał się wykorzystywać, a argumentacja, że nigdy nie było śląskiego tworu państwowego jest też naciągana. Ukraina też nigdy nie była samodzielnym państwem, a teraz jest. Chodzi o to, że zalew polskiej "kultury" (cwaniactwa, włazidupstwa, kumoterstwa - wszystkie te cechy są większości Ślązaków obce), niechęć wobec niego polskiej administracji, stłamsił Ślązaka do tego stopnia, że "trzymał mordę na kłódkę" i siedział cicho.
          Czasy się niestety zmieniły i teraz Polacy obudzili się z ręką w nocniku! Jak to, to my mamy jakiś region, gdzie się nie chce mówić po polsku? mało tego zawiązują się jakieś związki Ślązaków? narodowe? olaboga!!! kto to może pojąć!?
          Ale spoko! Od czego mamy Unię? Ona właśnie zajęła się cywilizacją Polski i nareszcie (niestety zbyt wolno) wprowadza się europejskie standardy. Dojdzie kiedyś do tego i tego jestem pewien, że powstaną "Stany zjednoczonej Europy", a wtedy mój ukochany Śląsk stanie się dla Ślązaków małą ojczyzną, zdecentralizowaną, podporządkowaną tylko samej sobie i europejskim wytycznym. To jest to, czego się Kaczor i PiSuary boją jak diabeł święconej
          wody, a co jest nieuniknione! Obecny Rząd PO idzie właśnie w tym kierunku, a to co się teraz dzieje w Europie, to część tego procesu. Trochę to potrwa, trzeba (jak u Mojżesza) przeczekać
          aż wymrą pokolenia starych dziadów, żeby młodzież przyzwyczaić do nowego!

          I tym optymistycznym akcentem chciałbym zakończyć tę słowną potyczkę, a dla przypomnienia i lepszego zrozumienia sprawy (bo odnoszę wrażenie, że niektórzy "blogowcy" zapomnieli już co było na początku!) proponuję ciekawy artykuł mądrego Człowieka, też Ślązaka. Tu link: katowice.gazeta.pl/katowice/1,35068,10954896,Kazimierz_Kutz__1_0.html

          Pozdrawiam serdecznie,
          R.D.



    • henryk.moscibrodzki Ślążacy do gazu ??? 16.01.12, 21:40
      Witam.

      Pan poseł z Gliwic, mam rozumieć, że tych Ślązaków chętnie wysłał by do komór gazowych do Oświęcimia ??? Tylku proponuję wcześniej wśród osób podobnie myślących, ogłosić zbiórkę funduszy na odbudowę tego miejsca bo skarb Rzeczypospolitej Polskiej "świeci" pustkami z powodu prywatyzacji Śląskich kopalń ...
    • Gość: Teroz od cesaroków Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.146.89.97.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 16.01.12, 21:56
      Dziękuja wom Panie Kutz,
      krótko, zwięźle i na temat - tako je prowda
      • cirano Re: Kazimierz Kutz: 1:0 19.01.12, 11:03
        Harcymeister i inni mu podobni powinni na pamięć wywody ricfic'a wykuć, bo w każdym słowie ma rację, czego w odpowiedzi zielonego druha raczej nie wszędzie znalazłem. Straszysz gwałtem podobnym do serbskiego? Nie zapomnij o amerykańskiej "podzięce" jaką Serbowie dostali.
        Faktem jest, że sympatii naszej sobie w tych 90-ciu latach nie zaskarbiliście, a raczej wręcz
        przeciwnie, lepiej by was tu nie było, bo skutków waszej obecności nie da się nijak zaleczyć.
        • Gość: harc mistrz & HKP Re: Kazimierz Kutz: 1:0 IP: *.1000lecie.pl 19.01.12, 18:03
          cirano napisał:
          > Harcymeister i inni mu podobni powinni na pamięć wywody ricfic'a wykuć, bo w ka
          > żdym słowie ma rację, czego w odpowiedzi zielonego druha raczej nie wszędzie zn
          > alazłem. Straszysz gwałtem podobnym do serbskiego? Nie zapomnij o amerykańskiej
          > "podzięce" jaką Serbowie dostali.
          > Faktem jest, że sympatii naszej sobie w tych 90-ciu latach nie zaskarbiliście,
          > a raczej wręcz
          > przeciwnie, lepiej by was tu nie było, bo skutków waszej obecności nie da się
          > nijak zaleczyć.


          Co Ty tutaj, Cirano, gadasz o jakiejś sympatii i skutkach np... MOJEJ OBECNOŚCI.[???]
          Rozmydlasz tendencyjnie - tak, jak p. Kutz w stylu "kibolowskim" 1 : 0 - b. ważną sprawę.
          Cala Polska po 1945 r. znalazła się, tak jak i niektóre inne środkowo europejskie kraje, pod butem komunizmu i wpływem ZSRR. Był bunt 1956 r. 1970 i 1976 r. - potem w 1980 r. wolnościowy "festiwal" SOLIDARNOŚCI, stłumiony Stanem Wojennym w grudniu 1981.
          Wreszcie, w 1989 r. za sprawą tego 10-milionowego ruchu społecznego... upadek systemu komunistycznego w Polsce oraz w innych krajach.

          Kiedyż to Polska w ostatnich dziejach była w pełni suwerenna i mogła ponosić pełną odpowiedzialność za różne polityczne decyzje??? Chyba tylko w okresie 20-lecia międzywojennego, ale za sprawą (i zmową) sąsiednich ościennych państw: Niemiec i ZSRR... została zniszczona i poddana ponownemu rozbiorowi.

          Ty, Cirano, tak jak ten Kutz, za wszystko co Wam nie pasuje winą obarczacie wszystkich Polaków. Przecież ten Kutz niedawno bajdurzył o... "polskim obozie koncentracyjnym dla Ślązaków w... Auschwitz. PO 1945 roku. Poseł i senator RP.

          Wkurza mnie jak te swoje pretensje, fobie oraz kompleksy adresujesz akurat do mnie.
          CO TY O MNIE WIESZ, CIRANO D' z De... ???
          Prawie całe swoje życie zawodowe i społeczne poświęciłem Katowicom (i okolicom).
          Zajmowałem się zawodowo mieszkalnictwem osiedlowym. W setkach osiedli na terenie Górnego Śląska i Zagłębia jest moja praca. Wyciągnęliśmy ludzi ze starych ruder, suteren i nor... zaprojektowaliśmy, wybudowali'śmy i dali'śmy im... komfortowe duże mieszkania ze wszystkimi wspólczesnymi wygodami.

          Nawet te tradycyjne "śląskie familoki" wyposażaliśmy w indywidualne sanitariaty, centralne ogrzewanie i gaz. Ja dobrze wiem, jak wyglądały Katowice (i pobliskie okolice) oraz w jakich warunkach tutaj ludzie żyli i mieszkali.
          Np. przed rokiem 1970. Więc nie gadaj ANTY-PROPAGANDOWO o... "skutkach polskiej obecności na Śląsku".
          (HKP)
          ...
          POZYTYWNIE UJĄŁ MNIE NATOMIAST p. WANIEK, KTÓRY Z DUŻĄ KLASĄ POTRAFI ROZMAWIAĆ O TYCH TRUDNYCH TERAZ SPRAWACH ŚLĄSKICH:
          tygodnik.onet.pl/30,0,62021,kto_sie_boi_czarnego_luda,artykul.html
          PS:
          Niech się p. Kutz uczy od Niego, a nie od prostackich i prymitywnych "kiboli". [1 :0] ;-((((
          • ricfic Re: Kazimierz Kutz: 1:0 19.01.12, 21:37
            Witam Pana Harcmistrza!

            Serdeczne dzięki za ten link z artykułem "Kto się boi czarnego luda"!
            Chłopie, toż to jest to co mi w duszy gra! Właśnie konkretnie na temat, czego nie mogę jakoś
            doczytać w Twoich wypowiedziach. Proszę przeczytaj to jeszcze raz, ale wolniej i zastanów się nad treścią. To mija się diametralnie z Twoimi odczuciami! Do mnie przemawiają aspekty tego artykułu tak intensywnie jak w artykule K.Kutza. Jest to doskonała okazja do poszerzenia naszych myślowych horyzontów. Ja nie wątpię, że jesteś sympatycznym człowiekiem. Drażni mnie jednak anty śląska zaciekłość Twoich wypowiedzi i właśnie artykuł z ONET-u powinien Cię niejako nakłonić do głębszej refleksji.
            Z szacunkiem, albo po naszymu - pyrsk!
          • ricfic Re: Kazimierz Kutz: 1:0 19.01.12, 21:39
            Witam Pana Harcmistrza!

            Serdeczne dzięki za ten link z artykułem "Kto się boi czarnego luda"!
            Chłopie, toż to jest to co mi w duszy gra! Właśnie konkretnie na temat, czego nie mogę jakoś
            doczytać w Twoich wypowiedziach. Proszę przeczytaj to jeszcze raz, ale wolniej i zastanów się nad treścią. To mija się diametralnie z Twoimi odczuciami! Do mnie przemawiają aspekty tego artykułu tak intensywnie jak w artykule K.Kutza. Jest to doskonała okazja do poszerzenia naszych myślowych horyzontów. Ja nie wątpię, że jesteś sympatycznym człowiekiem. Drażni mnie jednak anty śląska zaciekłość Twoich wypowiedzi i właśnie artykuł z ONET-u powinien Cię niejako nakłonić do głębszej refleksji.
            Z szacunkiem, albo po naszymu - pyrsk!
            • cirano Re: Kazimierz Kutz: 1:0 20.01.12, 09:34
              Nie, zielony ludziku. Ja nie uogólniam sprawy, nie ciągnę wszystkich Polaków pod jedną kreskę ułamka, choć czasem, przyznaję, miałoby się ochotę...
              Wiem, że są i tacy wśród przybyłych, którzy faktycznie robią coś dla Ślonska, aczkolwiek spotkałem tylu wyżeraczy i pasożytów, że liczbę tych pierwszych cieniutko piszę, za to pasożytów trafisz na każdym kroku. Gorzej, łażą po mieście jako spaśne polskie emeryty i chwalą się latami daremnie przeżytymi na Ślonsku za Gierka i po...
    • amoremio fajne filmiki - 3 czesci : 24.01.12, 03:12
      www.youtube.com/watch?v=oJ2LzHwktrk&feature=related
      www.youtube.com/watch?v=NoI0pCMn7pE&feature=related
      www.youtube.com/watch?v=IDrCyFVliaw&feature=related
    • amoremio Kazimierz Kutz: 1:0 24.01.12, 03:42
      Tysz dobre (po niymiecku) :
      www.youtube.com/watch?v=OHnqcjO92f8
      ---------------------------------------------------
      "Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość,
      to moja religia." Horst Eckert (Janosch)
    • amoremio Kazimierz Kutz: 1:0 24.01.12, 04:10
      Troszka lopyntanygo polakowstwa-oszolomstwa,
      jakby sie ktos dzisiej jesze niy smiol :

      www.youtube.com/watch?v=Y_I3O6FaL80&feature=related
      www.youtube.com/watch?v=FqRH68Fy6eU&feature=related
      www.youtube.com/watch?v=GDuPczztLd4&feature=related
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka