Dodaj do ulubionych

Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliwow...

IP: *.crowley.pl 05.04.06, 22:13
I bardzo dobrze! Będzie konkurencja a Łącko nie będzie tak zdzierać za swój
samogon jak teraz. Każdy może pędzić bimber ze śliwek, o co w tym tekście
chodzi? Jeśli tylko nie nazywa tego "śliwowicą łącką" to w czym problem do
cholery? Może zakażacie też produkcji śliwowicy koszernej sprzedawanej w
sklepach (wyjątkowo ohydnej)?
Obserwuj wątek
    • Gość: Irek Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.chello.pl 06.04.06, 06:57
      Powołanie jak powołanie, money is money, z tacy nie starcza, to czemu nie dorobić z kapu-kapu.
      Ciekawi mnie tylko, czy w sierpniu ks. dobrodziej robią sobie przerwę w związku z uroczystym ślubowaniem, że w miesiącu trzeźwości ani kropelki, czy też w związku z wyjazdem na Hawaje: zasłużony, a jakże, urlop; a pomiędzy nurkowaniami i kontemplacją egzotycznych widoków (także z bliska) studia, jak to ostatnio w modzie, nad subtelnościami i możliwością nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Liga chętnie poprze taką inicjatywę ustawodawczą. Jest wszak wierna tradycji i kościołowi.
      • dawkins Będzie śliwowica mszalna? 06.04.06, 12:20
        Już mi ślinka cieknie...
        • cirano Re: Będzie śliwowica mszalna? 06.04.06, 15:25
          pozwolic mu pedzic, ale sprzedawac tylko swoim-klerowi, byloby uczciwe i
          zostanie w rodzinie...
    • Gość: luk Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.ghnet.pl 06.04.06, 08:34
      oj wielka mi receptura
      pieprzenie farmazonów
      śliwki do beki zalać wodą a jak zacznie kwaśnieć do parownika , podgrzać ,
      przepuścić przez chłodniczkę i po ptokach
      i wielka receptura
      • Gość: ? Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.06, 10:18
        niemal we wszystkich krajach/ tylko nie u nas w Polsce / rolnicy,sadownicy
        wytwarzają destylaty ze swoich plonów i nawet go sprzedają pod swoim szyldem.A u
        nas nawet plantator winnicy ,wina robić nie może.Ta ustawa powinna być zmieniona
        , a i ksiądz niech robi destylat wg "własnej " receptury ,skoro tyle sadu
        posiada. Ale do tej pory obowiązuje obecna ustawa i te 100 beczek to na własne
        potrzeby trochę dużo więc Policja powinna się tym księdzem zająć i wyjasnić co i
        jak. A nie czekać bo ksiądz to - nietykalny czy co?,biskup o tym wie -inne
        prawa ich /KK/ w Polsce obowiązują
        • Gość: dggg Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.motorola.com 06.04.06, 15:46
          100 butelek.
          Jakby wypił 100 beczek w rok to by nie miał czasu na trzeźwienie.
        • Gość: Locko Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.siedlec.sdi.tpnet.pl 07.04.06, 11:15
          100 ale butelek stary mysle ze to nie jest wygórowana ilość biorąc pod uwagę
          znajomych ( nie koniecznie z branży)
      • Gość: golem_t Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: 195.116.43.* 06.04.06, 13:37
        Znam prostszy. Surowce:
        1 0,75l spirytus
        2 zapachy migdałowe do ciast.
        0,5 l wody (najlepiej destylowanej aby nie zmieniała smaku).
        Składniki wymieszać , dla efektu wlać do butelki z naklejką na której pisze coś
        w stylu "Wzmacnia serce, krasi lica nasza Łącka Śliwowica". Wstawić do barku i
        podawać tylko "ważnym gościom".
        Dla "purystów smakowych" - ilu z was piło naprawdę bimber z łąckich śliwek? A
        przepis sprawdzony - w ten sposób "produkowano" Śliwowicę na "łapówki" dla
        zaopatrzeniowca w latach 60 XX w :-). Żeby wszytko było jasne - to on dawał a
        nie brał.
        • Gość: koko Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.ghnet.pl 06.04.06, 19:19
          możemy być pewni ,że po poczęstunku śliwowicą gość będzie u nas pierwszy i
          ostatni raz
      • Gość: lu Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.chello.pl 06.04.06, 22:53
        jaka woda ??? oj czlowieku widze ze nie znasz sie na rzeczy:) i dobrze bo
        lackiej sliwowicy nic nie pobije!!
    • Gość: ojojoj Oj. Po prostu niech nazwie: wódka ze śliwek.. IP: *.acn.waw.pl 06.04.06, 10:55
      tak jak są szampany i wina musujące.
    • zuckerman coś śię porobiło z głową gościa 06.04.06, 11:13
      ma dzieci? Niech tajniki ich wyrobu również prawem strzeże.
    • Gość: trzynasty Śliwowica jest najlepsza. IP: 83.16.113.* 06.04.06, 11:19
    • Gość: Edward Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.06, 11:28
      Czy można skorzystać i zamówić u księdza kilka butelek rocznie tego
      wspaniałego trunku .
    • swantevit [...] 06.04.06, 11:41
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • dawkins Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw 06.04.06, 12:18
        Nie da się ukryć, że I Rzeczpospolita upadła przede wszystkim na skutek tego, że
        KK udało się maksymalnie ogłupić naszych sarmackich i chłopskich przodków
        (Oświecenie i jego produkt, Konstytucja 3 maja, przyszły jednak za późno) -
        jakoś np. w XVI wieku, gdy Polska była oazą tolerancji religijnej, przędliśmy
        nieco inaczej. Właściwie wszystkie kryzysy zaczęły się od wstąpienia na tron
        chodzącego na smyczy jezuitów Zygmusia Wazy, który przez swoją debilną politykę
        (unia brzeska, wojna z ukraińskim prawosławiem, wojny religijne ze szwedami,
        którzy szybko zorientowali się, co to za typ, i ze swojego tronu Zygmusia
        przegnali, sojusz z arcykatolickimi Habsburgami) doprowadził kraj do kryzysu i
        późniejszych wojen domowych. Wszystko po to, by Polska była katolicka.
        A XIX wiek? Kto pamieta reakcje papieży na polski ruch niepodległościowy?
        Zapominalskim polecam "Kordiana" :)
    • a3212 [...] 06.04.06, 11:51
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • Gość: tola Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.is.net.pl / *.is.net.pl 06.04.06, 11:53
      ja mysle ze to skandal-ale lepiej żeby sie wypowiedzieli w tej kwestii biskupi
      i przełożeni księdza . A może teraz wszystko i dla wszystkich jest na sprzedaż?
    • Gość: greg0,75 Kapka IP: *.ceramika.agh.edu.pl 06.04.06, 12:24
      Licząc, że butelki to połówki a ksiądz pije tylko jedną zdrowotną herbatkę dziennie to wychodzi, że śliwowicy jest tak pół na pół z heratą właściwą (albo nawet trochę więcej - 137/250)
    • katharina26 Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw 06.04.06, 12:45
      a ja uwazam ze ksiadz jest odwazny i nie obludny.jak chce sie oficjalnie
      zajac pedzeniem sliwowiczki (ponoc pyszna) to dlaczego nie??? przelozeni sami
      przyjda po flaszeczke:-) kosciol stwarza,niestety,pozory.jesli ktos poznal
      ta instytucje od kuchni wie o czym mowie:-))) a ksiedzu zycze powodzenia, to
      tez czlowiek,reszta w sutannach popija tak samo a moze i wiecej:-) pozdrawiam
      wszystkich.niech kazdy pilnuje wlasnego sumienia.
    • swarozyc Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliwowicy 06.04.06, 12:51
      Na pewno na spowiedzi, a dzisiaj tak to niecnie wykorzystuje..
    • bereciara [...] 06.04.06, 13:29
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • Gość: poznaniak Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.chello.pl 06.04.06, 14:09
      Może jednak by wkroczyła Policja Państwowa , na którą płacimy podatki i złapała
      księdza na zwyczajnym bimbrownictwie . Ten ksiądz powinien do wódeczki jeszcze
      dopraszać panienki , to interes by mu się kręcił jeszcze lepiej . Forsa im do
      łbów uderzyła ! Ksiądz oficjalny bimbrownik , świat się kończy , litości .
    • swantevit Oczywiscie xionc jest zly, ale kosciola nie wolno 06.04.06, 14:37
      krytykwac. Jak za komuny; poszczegolny etap, ten czy inny dzialacz, moze byc
      zly, ale partia wzglednie ustroj - nigdy!
      ((:-
      --

      Polska, państwo na terytorium sławnym onegdaj z dzielności swoich wojów, stało
      się tylko poczekalnią na drodze do królestwa bożego.
      P. Jedrzejczak
    • Gość: x Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.geod.agh.edu.pl 06.04.06, 15:53
      Jesli dobra, to tylko pogratulowac!
    • straszny_potfur Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw 06.04.06, 19:26
      Widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Jakbyś wiedział ile potrzeba śliwek na wyprodukowanie jednej butelki Łąckiej Śliwowicy to byś wiedział za co płacisz. Pomijam już kwestię, że to nie pierwsza lepsza rasa śliwek jest do tego celu wykorzystywana.
      Niestety polactwo ma jedną wielką wadę, mianowicie wszyscy chcą zarabiać kupę szmalu i wszystko dostawać za darmo. Ja uważam, że ludzką pracę trzeba wynagradzać. Twoim zdaniem zapewne butelka śliwowicy powinna pewnie kosztować połowę z tego co produkty wykorzystane do jej powstania.
      • Gość: bochniak ta parafia powstała w 1165 roku IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.04.06, 20:32
        Super Ksiądz i super historia! A Krakusy i wasza historia to "PIKUŚ" kościół w
        Chełmie powstał wszcześniej niż kościół Mariacki czy inne katedry... Tylko moze
        św Andrzej i Wojciech jest ,ale tylko równolatkiem! Szanujcie wiekowa parafie i
        wspaniałego i odważnego proboszcza ! tam w zakolu Raby juz w XIV w był
        zajazd ,którą dla strudzonych prowadziła parafia! A to historia pozdrawiam nie
        znane zakątki naszej krakowskiej ziemi !
        • Gość: Irek Re: ta parafia powstała w 1165 roku IP: *.chello.pl 07.04.06, 13:53
          To była zwykła rzecz, że karczmy były własnością proboszczów. W niedzielę zaś pójście do gospody (nierzadko całą rodziną) było swego rodzaju przedłużeniem nabożeństwa.
          A jak już naród był ponad miarę zadłużony, puszczało się karczmę w arendę żydowi - żeby nie było, że to proboszcz jest tym krwiopijcą, który się bogaci na rozpijaniu ludu. Dla młodzieży wyjaśnienie: arenda to dzierżawa.
          Tak więc tradycja długa. Ale czy dobra?
          Nie mam nic przeciwko. Ale jeśli naród został rozpity do cna przez tych parę czy kilka wieków, to nie zwalajmy tego na azjatyckie obyczaje po 2 wojnie. Rzecz jest dużo starsza. A poza tym Azjaci prawie że nie tolerują alkoholu... Co oni tam piją: jakiś kumys (kwaśne mleko) czy prawie tak samo słabą sake...
    • Gość: maro wiedział ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.04.06, 21:59
      po co na księdza szedł.
    • Gość: eeeee Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.wolfson.cam.ac.uk 08.04.06, 16:15
      widze ze nikt nie zwrocil uwage ze ksiadz nie tylko popdp.... nazwe trunku ale
      takze wierszyk na butelce jest mocno podobny do tego na lackiej a to juz chyba
      piuractwo i raczej nielegalne;
      • Gość: tomasz Re: Ksiądz z Chełma poznał recepturę łąckiej śliw IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.02.07, 21:13
        chetnie poznalbym ten przepis.Mam potezny stary sad sliwowy i od kilku lat
        bawie sie w domowe wyroby (destylaty sliwkowe) troche jestem zniechecony ,bo
        moje doswiadczenia dowodza tego , ze do uzyskania dobrej jakosci trunku
        {1litr) potrzeba jest ok 25-30 kg dojrzalych owocow i jesli dodac do tego
        koszty 2 a niekiedy 3 krotnej destylacji, to w mojej ocenie ten nieoszukany
        trunek w swojej realnej cenie nie znalazlby nabywcy .,
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka