Dodaj do ulubionych

Niemcy zamkną kopalnie węgla kamiennego?

29.11.06, 21:48
Rządząca w Niemczech CDU chce do 2018 roku zamknąć wszystkie kopalnie węgla
kamiennego...
gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3762723.html
Tak naprawdę, to z tego tekstu interesuje mnie głownie ten fragment:
"W ośmiu czynnych obecnie niemieckich kopalniach pracuje obecnie 34 tys. osób.
W ubiegłym roku wydobyli oni 26 milionów ton węgla. Niemiecki budżet dopłaca
do górnictwa rocznie 2,7 mld euro.
(...)
Koszt likwidacji wszystkich kopalń szacowany jest na 40 mld euro."

Przyłóżmy teraz te dane do naszych, śląskich realiów. Ile trzeba by łącznie
dopłacać do śląskich kopalni i ile kosztowałaby ewentualna ich likwidacji przy
założeniu tych samych standardów cenowych, jeżeli dla niemieckich OŚMIU kopalń
potrzeba takich kwot?
Brrr... Takich pieniędzy to nie ma..
Obserwuj wątek
    • ichklaus Re: Niemcy zamkną kopalnie węgla kamiennego? 29.11.06, 22:22
      no widzisz bartoszcze. na to nigdy nie bylo na Slasku polskich pieniedzy!!!

      to potwierdza ponownie teze o rabunkowym charakterze poslkiej gospodarki na
      Slasku!

      ps.
      rozumisz?
    • ichklaus polska strategia?(ps:czy tez tematy niebezpieczne) 29.11.06, 22:40
      no i popatrz, jacy sa przewidujacy:

      lepiej koniec ze strachem niz strach bez konca :)

      ale czy polska jako byly kraj rolniczy to zrozumie?

      wycyckac przemysl podbitego Schlesien tez jest tez jest "jakas" startegia. W
      najgorszym przypadku wedlug motta "polnische Wirtschaft" :)))

      ps:
      dla osob preferujacych "czytajacy dostep" (niezaleznie z jakiego powodu :) do
      tego forum: polecam czytac uwaznie poruszane tutaj tematy, czepiac sie aktywnie
      skrotow myslowych, krytycznie pytac i jednoczesnie probowac pozyskac inne
      zrodla dotyczace danego tematu.

      ps2:
      kazdy osoba, ktora znalazla cos nowego moze sie oczywiscie z innymi tutaj tymi
      informacjami podzielic!
      GA!
      • ichklaus ps 29.11.06, 22:42
        moze zajecie Schelesien przez Polske bylo dla Polski za drogie? moze to
        chciales nam, mein lieber Bartoszcze, przekazac?
    • ichklaus ps2 29.11.06, 22:44
      a moze chciales zainsynuowac, ze Niemcy powinni doplacac do swoje, zabranej im
      sila czesci terytorium?

      tak czy inaczej potwierdzisz nam slawne "polnische Wirtschaft" :)
      • ichklaus Re: ps2 29.11.06, 22:48
        na dobry poczatek wlasnie znalezione:
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=639&w=52886026&a=52927702
        • ballest Re: ps2 29.11.06, 23:15
          Wpierw jeszcze kopaln nie zamknieto i nawet tego nie uchwalono a
          najprawdopodobniej nawet nigdy wszystkich nie zamknom, bo chcom zostawic tkzw.
          Sockel, czyli pora kopaln, co najmniej dwie, zeby mogli technike wydobycia
          ulepszac, bo inaczej nasza konkurencyjnosc firm produkujacych sprzet wydobywczy
          na tym ucierpi, a jak Slonzoki najlepi wiedzom, w tym SPRZYNCIE NIEMCY
          BEZKONKURENCYJNI NA SWIECIE SOM!
      • stix DDR = Deutsche Wirtschaft. 30.11.06, 16:38
        Do ruiny doprowadzili śląskie miasta.
        • rico-chorzow Re: DDR = Deutsche Wirtschaft. 30.11.06, 16:58
          stix napisał:

          > Do ruiny doprowadzili śląskie miasta.

          Tak,80-60 lat gospodarzyło na Sląsku DDR,pstryk!!!!!!,a teraz się Pan obudził:)))

          Dzisiaj mamy 30.11.2006 ok. godziny 17:00
    • rico-chorzow Może coś innego, 29.11.06, 23:33
      nie znam cen węgla w Polsce czy Niemczech,o ile się orientuję,śląski
      węgiel(wydobycie)jest 4-krotnie tańszy od niemieckiego,zastanawia mnie też fakt
      próby kupna paru śląskich kopalni przez Czechów czy Słowaków,które zostały
      odrzucone przez stronę polską(te kopalnie są zamknięte),dlaczego?

      Oglądałem pewien tv-program,w którym prawie całe wydobycie węgla Australii idzie
      na eksport do Chin,które są nienasycone energetycznie,i tu zastanawia mnie jedna
      rzecz - jest tona węgla śląskiego tańsza od tony australijskiego węgla -,powiem
      szczerze - nie potrafię sobie tego przedstawić,może niemiecki węgiel jest
      droższy,co jest bardzo prawdopodobne,ale nie śląski -,i tutaj nasuwa się
      następne pytanie:czy nie przypadkiem na Sląsku i w Polsce,kopalnie są "sztucznie
      " zamykane,jest to przypadek czy celowa strategia,kto ma z tego zyski?
      • ichklaus Re: Może coś innego, 29.11.06, 23:35
        im schneller, desto besser :)
        • rico-chorzow Re: Może coś innego, 29.11.06, 23:40
          ichklaus napisał:

          > im schneller, desto besser :)

          Was schneller und besser?
          • ichklaus Re: Może coś innego, 29.11.06, 23:43
            rico-chorzow napisał:
            > Was schneller und besser?

            hast du doch selber gefragt, oder?
            "...i tutaj nasuwa się następne pytanie:czy nie przypadkiem na Sląsku i w
            Polsce,kopalnie są "sztucznie " zamykane,jest to przypadek czy celowa
            strategia,kto ma z tego zyski?.."
      • bartoszcze Re: Może coś innego, 29.11.06, 23:59
        rico-chorzow napisał:

        > Oglądałem pewien tv-program,w którym prawie całe wydobycie węgla Australii idzi
        > e
        > na eksport do Chin,które są nienasycone energetycznie,i tu zastanawia mnie jedn
        > a
        > rzecz - jest tona węgla śląskiego tańsza od tony australijskiego węgla

        Rico,
        1. Australijczycy kopią węgiel prawie odkrywkowo, dlatego wychodzi im taniej,
        2. transport morski jest ogólnie najtańszy, a z Australii do Chin znacznie
        bliżej niż ze Śląska..
        • ichklaus Re: Może coś innego, 30.11.06, 00:05
          a co z programem "wisla"?

          bo program "odra" umarl juz za Gierka

          a np. takie Kozle, bylo kiedy najwiekszym portem srodladowym Europy. i?...
          czyzby bledem bylo w tym miejscu mowienie o "polnische Wirtschaft"? mein lieber
          bartoszcze?
        • rico-chorzow Re: Może coś innego, 30.11.06, 01:08
          bartoszcze napisał:

          1. Australijczycy kopią węgiel prawie odkrywkowo, dlatego wychodzi im taniej,
          > 2. transport morski jest ogólnie najtańszy, a z Australii do Chin znacznie
          > bliżej niż ze Śląska..

          Tak może być,czy nawet jest,tylko dlaczego Czesi czy Słowacy chcieli kupić parę
          kopalń śląskich(nie sprzedanych przez polską stronę),gdzie oni widzieli zysk?
          • bartoszcze Re: Może coś innego, 30.11.06, 01:21
            rico-chorzow napisał:

            > bartoszcze napisał:
            >
            > 1. Australijczycy kopią węgiel prawie odkrywkowo, dlatego wychodzi im taniej,
            > > 2. transport morski jest ogólnie najtańszy, a z Australii do Chin znaczni
            > e
            > > bliżej niż ze Śląska..
            >
            > Tak może być,czy nawet jest,tylko dlaczego Czesi czy Słowacy chcieli kupić parę
            > kopalń śląskich(nie sprzedanych przez polską stronę),gdzie oni widzieli zysk?

            W niektórych przypadkach było tak, że polski szyb był pieronem daleko od złoża,
            a czeski szyb - całkiem blisko. I zaraz rachunek ekonomiczny dla Czechów był inny.
            • rico-chorzow Re: Może coś innego, 30.11.06, 01:56
              bartoszcze napisał:

              > rico-chorzow napisał:
              >
              > > bartoszcze napisał:
              > >
              > > 1. Australijczycy kopią węgiel prawie odkrywkowo, dlatego wychodzi im tan
              > iej,
              > > > 2. transport morski jest ogólnie najtańszy, a z Australii do Chin z
              > naczni
              > > e
              > > > bliżej niż ze Śląska..
              > >
              > > Tak może być,czy nawet jest,tylko dlaczego Czesi czy Słowacy chcieli kupi
              > ć parę
              > > kopalń śląskich(nie sprzedanych przez polską stronę),gdzie oni widzieli z
              > ysk?
              >
              > W niektórych przypadkach było tak, że polski szyb był pieronem daleko od złoża,
              > a czeski szyb - całkiem blisko. I zaraz rachunek ekonomiczny dla Czechów był in
              > ny.

              Aha,to dlatego wrzucono urządzenia wyciągowe do szybów?,wydobycie ich jest
              droższe,jak wykopanie nowej kopalni,ciekawa strategia?,Czechom,Słowakom nie
              sprzedać i więcej bezrobotnych?,dalej ciekawa strategia,polska strategia,komu ma
              to służyć i ma zyski-nie wiem.

              Zacznij myśleć jak Slązak z kolonii polskiej,Ciebie na to stać,i uważam,że
              potrafisz.
              • bartoszcze Re: Może coś innego, 01.12.06, 12:48
                Rico, w sprawach związanych z ukladami w górnictwie to myślenie nie ma sensu:))
    • oppelner_os Re: Niemcy zamkną kopalnie węgla kamiennego? 30.11.06, 02:45
      ...i nie bedzie Bartoszcze:)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka