Dodaj do ulubionych

Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe...

IP: *.olsztyn.mm.pl 07.07.13, 18:54
... no przecież do tej krypty będą pielgrzymować turyści z całej Polski. Ten ejektor stanie się symbolem!!! Szukajmy dalej, może więcej zabytkowych przepompowni szamba kryje się pod ziemią Olsztyna!!! Jak Wrocławianie mogli to skrytykować?!!!

Dziękuję za ich opinię, bo już myślałem, że to ze mną coś nie tak. Uff ...

Pozdrawiam,
ZASMUCONY
Obserwuj wątek
    • Gość: hexen Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.13, 19:19
      Racjonalnie myślących jest zdecydowanie więcej, ale to za zasługą mediów, szkodliwe pomysły "społeczników" są forsowane. W przeciwnym razie urzędników nazywa się wrogami mieszkańców.
    • Gość: b28 Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.opera-mini.net 07.07.13, 19:32
      Przecież chodzi o uratowanie przepompowni przed zlomiarzami. Teraz schowana pod ziemią jest bezpieczna. może kiedyś przyda nam się, pamiętajmy, że po trolejbusach czy tramwajach nie ma już żadnego śladu, a jeszcze kilka lat temu były widoczne szyny tramwajowe. Nie badzmy gorsi od sowietów i pamiętajmy o przeszłości.
      • Gość: wogo Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.vectranet.pl 07.07.13, 21:17
        A jakie niby ślady miałyby zostać po olsztyńskich tramwajach i trolejbusach? "Widoczne" na ulicach szyny tramwajowe? Wybacz przyjacielu, ale nie czuję się gorszym od sowietów, chcę żyć w mieście, a nie w muzeum stworzonym, za moje [podatnika] pieniądze, w celu zaspokojenia zachcianek "społeczników".
        • Gość: b28 Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.opera-mini.net 07.07.13, 22:04
          analogicznie ją nie chodzę na basen i nie życzę se doplacania z moich podatków na utrzymanie basenów - można podobne przykłady mnożyć w nieskończoność. A przecież w przypadku komory chodzi tylko o kawaleczek historii a nie o pieniądze czy władzę dla tych złych spolecznikow.
          • Gość: wogo Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.vectranet.pl 08.07.13, 07:48
            Różnica między basenem a opisywaną komorą jest taka, że basen jest wypełniony wodą z korzystającymi z niego ludźmi, a komora tylko wodą.
            Ten "kawałeczek historii" można eksponować w sposób zdecydowanie bardziej sensowny, niż wg pomysłu "społeczników".
    • forum_rozwoju_olsztyna Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... 07.07.13, 19:40
      To klasyczne niezrozumienie problemu i brak zagłębienia się w istotę sprawy. Stacja ejektorowa to nie tylko urządzenia które się w niej zachowały, ale również...a może i przede wszystkim sama olbrzymia komora w której się te urządzenia znajdują. Zrozumie to każdy, kto znajdzie się w tym obiekcie.

      Ataki na organizacje chcące uchronić ten obiekt mało mają wspólnego z realiami. Pragniemy zauważyć, że problem z przepompownia to wynik zwykłej fuszerki projektanta, wykonawcy oraz jednostki nadzorującej projekt jej zabezpieczenia. Stacja przetrwała prawie sto lat w niezłym stanie dopóki za jej "ratowanie" nie zabrali się urzędnicy, którzy nie potrafili przeczytać nawet wniosków i zaleceń zespołu archeologicznego.

      Należy zwrócić uwagę, że nic co stało się ze stacja ejektorową po uznaniu jej za obiekt zabytkowy nie było realnie konsultowane z organizacjami które doprowadziły do jej uratowania.



      --------------------
      Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna
      www.fro.olsztyn.pl
      forum@fro.net.pl
      • Gość: antyfro Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.13, 19:55
        Dobrze, że nie obcinacie głów myślącym inaczej tak jak to mają w meksyku czy niektórych krajach islamskich. :p
      • Gość: Olek Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.vectranet.pl 07.07.13, 23:16
        może już starczy lansowania FRO przez kolesi i koleżankę z GW, FRO traktuje siebie jak wyrocznia, a to wszystko przez kolesiostwo, bo jakby było rzetelne dziennikarstwo zamiast kumoterstwa to o FRO czy im podobnych nikt by nie słyszał,
        • Gość: Kapitan Wrona Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.static.chello.pl 08.07.13, 10:24
          Poziom i kultura wypowiedzi przeciwników FRO mówi sama za siebie. Nic dodać nic ująć.
    • Gość: zsdewe Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.rev.pro-internet.pl 07.07.13, 20:40
      a ile ta zabawa kosztuje w utrzymaniu tej szyby zaparowanej pewnikiem. Nie lepiej zeby sobie poogladac w muzeum.
    • Gość: bol Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.13, 20:51
      no i atrakcja na miarę zadupia
    • Gość: bol Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.13, 20:53
      Olsztyn bogaty, stać nas !!!!
    • Gość: James Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.olsztyn.vectranet.pl 07.07.13, 21:53
      dawny SB krytykuje organizację pozarządową, a to dobre jest
      Stanisław Januszewski – profesor, identyfikowany jako TW “Hołyński” od inwigilacji SKS, ROPCiO i Solidarności Walczącej

      lustronauki.wordpress.com/2008/12/21/stanislaw-januszewski/
      (SB rozpracowywała Krzysztofa Grzelczyka. Obecny wojewoda dolnośląski pod koniec lat 70. działał w podziemnym Studenckim Komitecie Solidarności. Zdaniem ówczesnych opozycjonistów z zaprezentowanych materiałów wynika, że „tajny współpracownik Hołyński”, jeden z najważniejszych donosicieli szkodzących bohaterowi opracowania, to w rzeczywistości właśnie Stanisław Januszewski. Naukowiec zajmuje się historią techniki. Jest jednym z założycieli Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, znanej wrocławianom z tego, że ma siedzibę na zabytkowym holowniku zacumowanym przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu mającego się właśnie rozpocząć Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W czasach PRL udzielał się w podziemnych organizacjach ROPCiO i Ruch Młodych Demokratów i, jak twierdzą dawni opozycjoniści, donosił.
      Aleksander Gleichgewicht, wrocławski działacz SKS, mówi, że w publikacji IPN są na to mocne dowody. Jego zdaniem dobrze się stało, że wydawnictwo się ukazało.
      – Jestem krytyczny wobec procesu lustracji, ale prawda powinna ujrzeć światło dzienne. Najlepiej właśnie w taki sposób, w rzetelnym opracowaniu naukowym.
      Jednak na tym, jego zdaniem, należy skończyć rozliczenia z przeszłością. – Trudno mi oceniać, czy ten człowiek powinien uczyć innych, ale samo ogłoszenie nazwiska jest chyba wystarczającą karą – mówi.)
      • Gość: ZASMUCONY Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.mm.pl 07.07.13, 22:03
        !!!Tak myślałem! SB maczało paluchy w sprawie Olsztyńskiego Szamba!!!
        Makabra!!!

        ... a Ja zwyczajnie chciałbym, żeby Olsztyn rozwijał się, a nie tracił pieniądze na robienie atrakcji z czegoś, co atrakcją jest dla kilku specjalistów. Przeznaczcie te pieniądze na coś pożytecznego. Może jeszcze kamerkę internetową z widokiem na szambo z relacją 24h/24h tam wstawicie?
        To tylko SB mogło tak namotać!

        Pozdrawiam,
        Zasmucony
        • Gość: Migo Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.vectranet.pl 07.07.13, 22:10
          Mało tego - to SB to szambo zasypywało i dodatkowo powodowało korozję maszyn !!!
          To nadaje się co najmniej na komisję ślepczą lub na badania ipn (pisownia celowa).
      • Gość: Migo Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.vectranet.pl 07.07.13, 22:07
        A widzisz w tym "Związek przyczynowo - skutkowy"
        • Gość: ZASMUCONY Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.mm.pl 07.07.13, 22:50
          ... zaczynam się bać!
        • Gość: oj,oj Czym skorupka za młodu,... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.07.13, 12:20
          ... tym na starość trąci.
          Chyba o to chodziło James'owi, a więc o cechy charakteru, kręgosłup moralny, zasady postępowania, pryncypia etc., te nawet po latach trudno wykorzenić.
          • Gość: ted Re: Czym skorupka za młodu,... IP: *.xdsl.centertel.pl 08.07.13, 23:23
            Słuszna uwaga.
            Niektórzy "specjaliści od zabytków" skupiają się głównie na własnej karierze (zawodowej, naukowej), mniej jest natomiast ludzi rzeczywiście oddanych sprawie ratowania zabytków. To drugie jest bowiem trudniejsze - można się komuś narazić, a przecież zmuszanie kogoś do pracy (np. gminę, konserwatora) na rzecz zabytków (zwłaszcza tych mniej "ładnych", choć nie mniej ciekawych) przeważnie nie jest mile widziane.
    • Gość: WWW Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.olsztyn.vectranet.pl 07.07.13, 22:51
      I brawo ! Nie będzie nam pruskie g**** zalepiać oczu !
    • Gość: kot behemot Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.play-internet.pl 07.07.13, 23:04
      No i się szambo z przepompowni rozlało, a tak było ślicznie za szybką. Oberwało się "społecznikom" (a przecież oni zawsze są nieomylni), dostało się gazecie (bo lansuje wyłącznie społecznikowski punkt widzenia). A w ogóle jakim prawem ktoś krytykuje "nasze" najlepsze pomysły? Nie będzie nam Niemiec (co z tego że z Wrocławia) pluł nam w twarz! To jest nasze olsztyńskie szambo i obcym od niego wara!
    • Gość: RON Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.13, 23:09
      A skończy sie to tak. Postawią nad tym wszystkim sraczyk a potem wszystko ponownie uruchomią. Wtedy to będzie prawdziwa atrakcja turystyczna. Będą wszyscy mówić:
      - w Pacanowie Kozy kuja a w Olsztynie sr..ą.
      I znowu będziemy na czołówkach gazet teraz już nie tylko w Polsce ale i w Europie.
    • Gość: Lukas Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.olsztyn.vectranet.pl 07.07.13, 23:10
      Widzę, że naprawdę brak tożsamości lokalnej, ale czego się spodziewać po tępych dzidach z okolicznych lasów. Podstawowe wiadomości o systemie walijskiego inżyniera Isaaca Shone’a, który został zamontowany w wieki temu w Allenstein www.debata.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1356:angielski-system&catid=51:historia&Itemid=101
      • Gość: do Lukas Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.13, 23:39
        Ty mi tu z tym pisowym periodykiem nie startuj bo to następny przykład jak grupka krzykaczy potrafi narobić syfu w mieście.
        • Gość: Lukas Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.vectranet.pl 08.07.13, 11:56
          Tu nie chodzi o portal i politykę, a historie tego miasta i zastosowaną technologię w XIX wieku Olsztyn potrzebował kanalizacji i okazało się, że montowane w całej Polsce ogólnospławną kanalizacje dla Olsztyna kosztowała 3 mln marek, obecny zabytek Olsztyna System Shone’a który znaleziono na targach tech. w Berlinie całość kosztowała 1 mln marek widzisz różnice, ale ty nawet nie przeczytasz argumentów bo od razu przypinasz łatkę polityczną itd., taki ci łatwiej wygodniej

          (Wynalazca „pneumatycznego systemu kanalizacyjnego”, Isaac Shone (1834-1918), urodził się w przemysłowym walijskim miasteczku Brymbo k. Wrexham. Praktykę zdobywał w miejscowych zakładach górniczych. Zajmował się potem inżynierią lądową, górniczą i geodezją oraz problemami zdrowia publicznego. Dzięki temu wybrany został radnym, a następnie burmistrzem Wrexham (1878-79). Od 1894 mieszkał w Londynie. Po raz pierwszy system kanalizacyjny jego pomysłu zastosowany został we Wrexham, potem w Southampton, Londynie i innych miastach imperium (m. in. Eastbourne, Gosport, Norwich, Felixstowe, Wallingford). System Shone’a pozwolił opanować problemy kanalizacyjne oraz związane z nimi wstrętne wyziewy nękające gmach Parlamentu w Londynie (1886), zdobywając tym uznanie sfer rządowych.

          W 1906 r. delegacja Stowarzyszenia Techników z Warszawy wybrała się na objazd miast zaboru pruskiego, aby zapoznać się z funkcjonującymi tam instalacjami sanitarnymi. Jednym z członków deputacji był inż. Emil Sokal, który w styczniu 1907 r. wygłosił na ten temat odczyt w siedzibie stowarzyszenia. Zdał on obszerną relację z wyprawy, opisując również w szczegółach wyposażenie i zasady funkcjonowania zwiedzanych urządzeń komunalnych
          Fachowcy zwrócili uwagę na wyjątkowość, jak też trafność zastosowanego w grodzie nad Łyną rozwiązania: „Kanalizacyę posiada Olsztyn niezmiernie ciekawą i odmienną od tych systemów, które zazwyczaj są stosowane [podkreśl. aut.]; pierwotnie projektowano i tu kanalizacyę ogólnospławną, jaką posiada obecnie Warszawa; przy takiej kanalizacyi do sieci podziemnej odprowadzane są wszelkie wody brudne i atmosferyczne. Kosztorys na tej zasadzie opracowany wykazał 3 miliony marek i nic dziwnego, bo miasto jest rozłożone na wielkim obszarze falistym. Przy tak wysokim koszcie okazała się konieczność odstąpienia od zamiaru i zastosowania systemu rozdzielczego, z wyłączeniem wód atmosferycznych, wywołujących potrzebę stosowania wielkich przekrojów kanałów. Skoro w zasadzie postanowiono przyjąć system rozdzielczy, jako w danych okolicznościach tańszy, można było z dwóch alternatyw wybrać albo system spławny, w którym ścieki odpływają grawitacyjnie do punktu najniżej położonego, albo pneumatyczny, tj. przy zastosowaniu zagęszczonego lub też rozrzedzonego powietrza. Wybrano ten drugi tzw. Shony’ego na sumę 900 000 marek, przy zastosowaniu 7 stacyi przelewnych (ejektorowych).” )
    • Gość: Ikitos Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.speed.planet.nl 08.07.13, 12:26
      Nie znam się na tym kompletnie, ale wierzę p. Bętkowskiemu, że ta instalacja rzeczywiście zasługuje na ochrone. Jednocześnie nie da się ukryć, że pomysł eksponowania jej w tym miejscu, pod ziemią jest kuriozalny i po prostu chybiony. Mimo zapewne szlachetnych założeń raczej szans na stworzenie z komory sensownej(!) "atrakcji turystycznej" nie ma i cała idea jest mocno naciągana. Upór dziwi o tyle, że przecież miasto (rękoma właśnie p. Bętkowskiego) pracuje nad utworzeniem Muzeum Techniki, więc nie ma lepszej okazji do tego, żeby znaleźć odpowiedni pomysł na przeniesienie instalacji i ciekawe jej wyeksponowanie w samym muzeum, tudzież w jego najbliższych okolicach (można nawet pomyśleć o wykopaniu dołu i odtworzeniu samej komory). Wierzę, że w 21wieku jest to technicznie wykonalne ;) nawet w Olsztynie !
      • Gość: Dołowanie Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.vectranet.pl 08.07.13, 12:38
        cyt. "można nawet pomyśleć o wykopaniu dołu i odtworzeniu samej komory"
        Ikitos, a w jakim celu odtwarzać komorę w nowym miejscu skoro jest na swoim miejscu? Co to za pokrętne rozumowanie? Z tej wypowiedzi wynika jedynie, że nie masz pojęcia o czym piszesz, co jest zrozumiałe bez obejrzenia samego zabytku.
      • Gość: Kapitan Wrona Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.static.chello.pl 08.07.13, 12:48
        Ikitos, nadal nie rozumiesz w czym rzecz.
        Oczywistością jest, że najłatwiejszym sposobem było by rozwalenie instalacji i ekspozycja jej części w Muzeum. Ale to właśnie jest rozwiązanie po olsztyńsku! Całą istotą atrakcji tego miejsca jest jego autentyczność in situ, pomieszczenie samo w sobie i dopiero później urządzenia znajdujące się wewnątrz jak i wokół komory.

        O to od początku chodziło organizacjom i ja to doskonale rozumiem. Powiem tak - cała akcja jest zorganizowaną nagonką drogowców którzy moim zdaniem celowo wykonali źle zabezpieczenie komory a teraz pragną pozbyć się problemu. Moim zdaniem zniszczenie komory nadaje się do prokuratury- i o tym powinien być ten artykuł. Stąd też być może taka nerwowa reakcja Pana Januszewskiego, który od 3 lat był wynajmowany przez Ratusz w celu siania tej propagandy.
    • Gość: Kto szuka...... Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.olsztyn.vectranet.pl 08.07.13, 12:31
      I znowu zaczęły się przepychanki urzędników na czele z dyspozycyjnym naszego wkz wrocławskim jedynie słusznym naukowcem. Wymyślił głupotę, aby wyciągnąć ejektory na powierzchnię, bo nie potrafi myśleć zgodnie z duchem czasów. Wywalić na wierzch, przy okazji nastąpi rozsypanie wielu elementów (ale co tam oryginały) i dostaniemy atrapę na powietrzu. Wtóruje mu nasza wkz, która zostawiła ratuszową wieżę z czerwonymi oknami, podkreśloną ciemną szarością (cha, cha, cha na pamiątkę wyczynów CJM). Szkoda tylko, że ratuszowi choć zachowali się przyzwoicie przy zachowaniu zabytku na miejscu, wydali dużo pieniędzy na pijar przy komorze Shonea, a nie na kompleksowe profesjonalnie przemyślane działania na rzecz jego konserwacji i udostępnienia zainteresowanym ludziom. Zrobili jeden krok do przodu, a potem dwa do tyłu itd.
      Jak zwykle po olsztyńsku. Pan Januszewski już zarobił u wkz na opracowaniach karty tego zabytku, czego teraz znowu się szarogęsi? Ciekawe też jest działanie ratuszowych. Okazuje się, że w Polsce nie ma fachowców, którzy potrafią wykonać prace konserwatorskie "in situ". Jaja sobie robią i tyle. Podpowiem - może trzeba skierować się w stronę krakowskiego Stowarzyszenia np. HADES? I na pewno jest jeszcze więcej podobnych wiarygodnych instytucji, stowarzyszeń.
      • Gość: ZASMUCONY Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.mm.pl 08.07.13, 20:48
        ... a tak na marginesie tej dyskusji, to czy ktoś z dyskutujących na forum był oglądnąć to cudo?
        Jakie jest zainteresowanie eksponatem.
        Osobiście nie znam nikogo, kto by celowo wybrał się tam. Znacie kogoś takiego? Nie wliczajcie w to ludzi przechodzących tam zwyczajnie i nie w związku z "zabytkiem".
        Tylko nie kłamcie!

        Potem warto policzyć koszt całego przedsięwzięcia na jednego zwiedzającego.

        Zasmucony
        • Gość: Byłem Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.olsztyn.vectranet.pl 09.07.13, 09:52
          Byłem, widziałem w trakcie odkrycia. Zapewniam - warto było tam zejść. Obecnie komora stacji ejektorowej nie może być udostępniana zwykłym turystom, bo nie zrobiono dotychczas nic w tej kwestii. NIC!
          Prace sprowadziły się tylko do możliwości zakończenia prac drogowych (droga krajowa) i ustawienia ogro.....mnej tablicy. I tyle. Przez kilkadziesiąt lat urządzenia w komorze były zalane wodą i pewnie tylko dlatego zostały zapomniane i przetrwały. Woda im nie zaszkodzi, ale głupota, brak dobrej koncepcji projektowej i pazerność na pewno tak. Ktoś chce szybko zarobić i stąd ta hucpa.
          Stara kanalizacja nie śmierdzi, ale za to olsztyńskie bagienko z pomocnikiem z zewnątrz strasznie cuchnie.
    • Gość: Ikitos Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych społe... IP: *.speed.planet.nl 09.07.13, 12:54
      "Oczywistością jest, że najłatwiejszym sposobem było by rozwalenie instalacji i ekspozycja jej części w Muzeum. Ale to właśnie jest rozwiązanie po olsztyńsku! Całą istotą atrakcji tego miejsca jest jego autentyczność in situ, pomieszczenie samo w sobie i dopiero później urządzenia znajdujące się wewnątrz jak i wokół komory. "

      to tak jakby mówić, że nie ma sensu odtwarzać kanałów w Muzeum Powstania W-skiego, bo przecież można gdzieś "na mieście" wydzielić kawałek kanału in situ. Owszem - można, tylko po co? nikt tam przecież "sam z siebie" nie zajrzy, a żeby jednak zajrzał, powołuje się nowoczesne, ciekawie obudowane i kumulujące wiedzę na dany temat w jednym miejscu Muzeum. I tak widzę przyszłość olsztyńskiego Muzeum Techniki
      Zgadzam się z tym, że drogowcy odwalili fuszerkę (dziwie się, że jeszcze ktoś się temu w Olsztynie dziwi), ale nie zmienia to moim zdaniem faktu, że lepszym miejscem dla tej instalacji byłoby MT.
      No chyba że Muzeum przygotuje dla zwiedzających "olsztyński szlak techniczny", a pracownicy Muzeum będą po nim oprowadzać...
      Ale jakoś mi się nie widzi żeby popularność tego przedsięwzięcia wykroczyła poza przymusowe zwiedzanie przez uczniów szkół zawodowych i technicznych...
      • Gość: Kapitan Wrona Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.static.chello.pl 09.07.13, 13:09
        @Ikitos
        Przykład z kanałami w Warszawie jest nietrafiony, te w Muzeum Powstania Warszawskiego są przecież odtworzoną kopią. Nikomu nie przyszło tam do głowy wyrąbywanie oryginalnej kanalizacji Lindley'a i przenoszenie jej do Muzeum.

        O "Szlaku technicznym" stowarzyszenia mówiły od początku, miałby on zresztą więcej punktów. Natomiast frajda zajrzenia pod ziemię, czyli do oryginalnej komory przebija wszystkie doświadczenia z postindustrialnymi obiektami jakie miałem w tym mieście. To prawdziwy wehikuł czasu, związany co prawda z usuwaniem ścieków, ale i tak robiący ogromne wrażenie. Zgadzam się jednak że można by jego kopię odtworzyć w MT.

        Jeśli chodzi o obecny sposób ekspozycji to naprawdę ręce opadają. Wszystko zrobiono kompletnie pomijając wnioski z dyskusji, na odwal. Miałem nawet wrażenie że zrobiono to celowo żeby zdyskredytować głos stowarzyszeń. Jednak po sposobie w jaki wykonano tablice informacyjne nad obiektem wiem, że to typowy przykład urzędniczej pulpy - tablice powstały w ramach "superszybkiej" akcji ustawiania obowiązkowych znaków informujących o dotacji z UE. W ten sposób na same - bardzo nieprzemyślane - tablice inf.poszło ponad 40 tys zł. Nie wspominam już nawet o kompletnej katastrofie tego w jaki sposób "podobno chciano" zabezpieczyć komorę przed wodą. Projektant nie raczył tam chyba nawet zejść, bo błędy w dokumentacji aż kłują w oczy. To musiało się skończyć tak jak skończyło, bo nigdy nie było tu realnie dobrej woli i zrozumienia istoty sprawy. Drogowcy od początku chcieli komorę wybebeszyć i zasypać, i obecne ataki są po prostu dalszą częścią tego planu.
        • Gość: Warmiak Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.07.13, 17:33
          Trudno rozmawia się z tym kto nie wie, że wodociągi i kanalizacja to jedne z najważniejszych zdobyczy naszej cywilizacji, nie mówiąc o naszym mieście.
          Jeszcze trudniej z tym, kto nie rozumie czym różni się zbiór wyrwanych z kontekstu (i nie tylko kontekstu) rurek i kociołków, od PODZIEMNEGO OBIEKTU.
          Szkoda, że w artykule nikt nie wspomniał, za co pan profesor krytykowany jest na swoim terenie. Czy przypadkiem nie za wyrywanie urządzeń i aprobatę dla niszczenia ich zabytkowej, architektonicznej obudowy?
          • Gość: Kapitan Wrona Re: Fundacja z Wrocławia skrytykowała naszych spo IP: *.static.chello.pl 09.07.13, 18:00
            Gość portalu: Warmiak napisał(a):
            "(...) Trudno rozmawia się z tym kto nie wie, że wodociągi i kanalizacja to jedne z najważniejszych zdobyczy naszej cywilizacji(...)"

            Bo na wsiach taki wynalazek budzi śmiech albo teorie spiskowe. Po co to i dlaczego?, przecie są wychodki. Najlepiej więc obśmiać czegoś czego się nie rozumie i dalej sr... do dziury w ziemi - w tym wypadku mentalnie.

            Tymczasem ten system jaki wybudowano w Olsztynie jest naprawdę ciekawą realizacją, zdradzającą wielki pragmatyzm i sporą dozę lotności ówczesnych ludzi z ratusza, a zwłaszcza Oskara Beliana. Początkowo chciano przecież zastosować system klasyczny, znacznie droższy od rzeczonego, wysiłek jaki podjęto w celu znalezienia alternatywy budzi uznanie. Ucinanie kilku urządzeń i ich prezentacja w zupełnie innym miejscu to dla mnie karykatura i pozorowanie ratowania zabytku.
            • Gość: J.S. Ważny jest kontekst IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.07.13, 19:02
              Chętni do wycinania urządzeń z komory reprezentują zbliżony pogląd do tych, którzy z powodu ograniczeń do przebywania na tarasie widokowym ratusza chcieli by obciąć wieżę z jej tarasem i postawić ją na placu obok "babskiej" szachownicy.
              • Gość: waga Re: Ważny jest kontekst IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.07.13, 09:04
                Jak względna jest czasem różnica między muzealnikiem a złomiarzem...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka