Dodaj do ulubionych

Pomnik Juliusza Verne

10.12.01, 21:10
W październiku albo listopadzie w Gazecie Turystyce był artykuł o Płocku (nawet
na pierwszej stronie). Wspomniano tam o hipotezie, że Juliusze Verne pochodził
z Płocka (na pewno wiadomo tyle, że z "nadwiślańskiego grodu").

Czy nie warto by wykorzystać szansy i "przygarnąć" go do siebie? Ogłosić, że
uznajemy go za "swojego chłopa", stawiamy jakiś fajny pomnik (z batyskafem
albo rakietą kosmiczną), szukamy mu jakiegoś przytulnego mieszkanka, gdzie być
może mieszkał - i gotowe. Wreszcie coś nowego !
Obserwuj wątek
    • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 11.12.01, 18:26
      A jakby trzeba było dowodów, to w Polsce jest taki chłowiek, który na wszystko
      ma dowody. Ostatnio często bywał we Włocławku, to może teraz zrobi coś dla
      Płocka ;-))
      Chociaż NIE. Nawet z uśmieszkiem to wygląda groźnie... niech on lepiej się tu
      nie pojawia...
      Ale tak drogą eliminacji, to chyba on really był chyba z Płocka, bo:
      * Kraków - jeśli byłby cień prawdopodobieństwa już dawno by go "przygarnęli"
      * Toruń - oni mają Kopernika i we dwóch mogli by się jeszcze pokłócić
      * Gdańsk - Neptun by na to nie pozwolił
      * Warszawa - bez przesady ;-))
      więc zostaje Płock na 100%
        • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 11.12.01, 23:33
          > a tak naprawde, czy Lodzkie pub'y sont warte grzechu ?

SĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

> nie wierze, zeby byly lepsze niz plockie.
          Od Grodzkiego to nic lepszego nie znalazłem ;-))
          A serio (choć really Grodzki lubię bardzo) to w Lodzi jest po prostu full pubów i
          każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Podobno jest tam najwięcej knajp z
          polskich miast. Ostatnio na forum były poszukiwania knajpy dla starszej młodzieży
          w Płocku... w Łodzi jest takich full. My przerzuciliśmy się ostatnio w Łodzi do
          Quedu.
          Żeby nie było, że chwalę Łódź tylko... oni nie mają takiego klimatu jak my...
          Tumy, Małachowianka, Ratusz,..., Grodzki ;-))
            • Gość: Maciek Do Naka IP: *.ssss.gouv.qc.ca 12.12.01, 17:39
              A do mnie Naka nie apelujesz, zebym przeniosl atmosfere montrealskich pubow na
              plockie forum :)))) ?? No ale moze lepiej, ze nie, bo gdybym chcial to zrobic
              w tzw pelnym wydaniu, to musialbym zwolnic sie z pracy i zajac sie tylko tym;
              w rezultacie czego nie mialbym kasy na coroczne letnie podroze do Plocka, i
              zimowe podroze na Karaiby. Na poczatek zostanmy wiec rzeczywisci
              przy "melange'u" atmosferki pubow plockich z lodzkimi.
            • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 12.12.01, 18:40
              > Zgadzam się na Juliusza Verne. Jest pomnik Broniewskiego moze tez byc
              > Juliusza Verne. Nawet wiem w którym miejscu by pasował vis/vis PZU na
              > Tumskiej.
              No to teraz tylko trzeba trąbić do naszych betonów! W Łodzi są już 3 pomniki na
              Piotrkowskiej. Tak sobie postawione i są super. Ławeczka Tuwima, to juz prawie
              symbol Łodzi. W Płocku przydałby się Verne faktychnie. Gdzieś przy tym klombie
              przed Przedwiośniem. Wyglądałby zajebiście. Tylko nie jakaś stojąca postać, tylko
              tak, żeby miał coś w sobie. Ławeczka, czy kuferek odpadaja (są w Łodzi) ale
              myślę, że artyści coś wymyślą fajnego.

> Hiubi może tę atmosferę łódzkich pubów przeniósł byś na grunt płocki cos w
              > rodzaju Pub Forumkowiczów ?????

To byłoby nie głupie... może byśmy zorganizowali jakieś spotkanie przy pyfku.
              Tylko jeśli o mnie chodzi to dopiero w styczniu. Zresztą w tym roku to jest
              jeszzcze ten 1 weekend a później to praktycznie święta.
              Więc może w styczniu... tylko gdzie??? Było głośno o Rodeo... może Grodzki...
              Co Wy na to???
                • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 12.12.01, 23:50
                  > Hiubi życzę ci połamania ( tylko nie wiem czego - dotyczy egzaminów)
                  Klawiatury...

> , a ze
                  > spotkaniem fajna sprawa, moze inni się dołaczą a takze ci obcokrajowcy, moze
                  > zrezygnują z wojaży na Karaiby. Nie ma to jak płocko-łódzka atmosfera
                  > zakrapiana montrealskim ciepełkiem. Naka
                  A może ktoś weźmie laptopa i wtedy zrobimy spotkanie międzynarodowe by Net ;-))
                  Może ustalmy szczegóły - moje propozycje:
                  * miejsce - Rodeo lub Grodzki
                  * znak rozpoznawczy - ???
                  * termin - jakiś piątek (sobota) w styczniu
                  Pasuje???
                  I lista obecności:
                  1.
                  2.
                  3. Hiubi
                  4.
                  • Gość: Maciek Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.montreal95.dialup.canada.psi.net 13.12.01, 02:16
                    Naka napisał(a):

> > Nie ma to jak płocko-łódzka atmosfera
                    > > zakrapiana montrealskim ciepełkiem. Naka

Naka, jesli chodzi o ciepelko to sie zgadza; dzis mielismy w Montrealu +11 , az niepokoj
                    ogarnia, co bedzie jak snieg nie spadnie przed wigilia ?? Prawdziwy dramat !!!
                    Co prawda na wasze najblizsze spotkanie ( gruntowanie pubowej atmosferki lodzko-plockiej)
                    planowane na styczen, niestety nie bede w stanie dolaczyc. Ale moze atmosferka dobrze
                    ugruntowana potrwa przynajmniej do lata, a wtedy jestem z wami. Chyba ze Hiubi w
                    miedzyczasie przeniesie sie ze studiami z Lodzi do innego miasta i...........wtedy bedziemy
                    gruntowac amalgamat "atmosferyczny" Plocka z innym miastem :))))
                    • Gość: Naka Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 13.12.01, 08:19
                      A u nas wigilia zapowiada się mrozna i śnieżna ( dzisiaj rano było -16 stopni) -
                      mam nadzieję że taka bedzie, bo jeszcze ponad tydzień do 24 grudnia. Czs
                      wyruszyc na miasto po prezenty gwiazdkowe dla rodziny. Bede równiez buszować po
                      sklepach zabawkowych - Hiubi może znajde dla ciebie tę upragniona kolejkę.
                      Ocokrajowcom życze minusowego ochłodzenia i bielutkiego sniegu - bo to są
                      atrybuty Świat Bozego Narodzenia !!!!!! Naka.
    • Gość: micksnow Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.e-point.pl 18.12.01, 11:10
      Moim zdaniem rzecz warta uwagi.
      Do tej pory w Plocku mamy pomniki historyczno-religijne. Moze warto cos innego?
      Verne to postac wystarczajaco duzej rangi zeby postawic pomnik, a ze przy
      okazji (uznajmy juz jako fakt) - wybitny Plocczanin...

sadze, iz na poczatek wystarczy jakas tablica na Starym Miscie - chocby na
      Rynku. A o pomniku mozna kiedys pomyslec - bo raczej miasto pieniedzy nie da
      teraz...

mam nadzieje ze wyjdzie

• Gość: voo Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.orlen.pl 19.12.01, 14:13
      Ups, przyznaje, nie czytałem artykułu w Gazecie, może ktoś mi przybliżyć te
      rewelacje ?
      Jeżeli to jest prawda, to poniżej muszą być brednie:
      Juliusz Verne urodził się 8 lutego w Nantes, w domu przy ulicy Oliwiera Clisson
      4 na wyspie Feydeau z ojca Piotra Verne'a, dwudziestodziewięcioletniego
      adwokata i matki Zofii Naniny Henrietty de Fuye, dwudziestosiedmioletniej
      potomkini zamożnej rodziny armatorskiej. Na chrzcie otrzymał imiona Juliusz
      Gabriel. Był najstarszym dzieckiem Piotra i Zofii, którzy mieli potem jeszcze
      syna Pawła oraz trzy córki: Annę, Matyldę i Marię.
        • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 19.12.01, 22:27
          znaczy się Salicki zrobił z nas głąbów ;-))
          No cóż tak myślałem od tygodnia, żeby zajrzeć do Encyklopedii i sprawdzić...
          ale jakoś tak miło żyło się w nieświadomości :-))
          Ale myślę, że ten pomnik i tak można mu postawić... a co ;-))
          • Gość: Zenek Re: Pomnik Juliusza Verne IP: 62.200.126.* 20.12.01, 08:31
            hiubi napisał(a):

> znaczy się Salicki zrobił z nas głąbów ;-))
            > No cóż tak myślałem od tygodnia, żeby zajrzeć do Encyklopedii i sprawdzić...
            > ale jakoś tak miło żyło się w nieświadomości :-))
            > Ale myślę, że ten pomnik i tak można mu postawić... a co ;-))
            >
            • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 20.12.01, 19:00
              Gość portalu: Zenek napisał(a):
              > To może postawimy pomnik Salickiemu, nawet całkiem mały .Malutki pomniczek.

Jestem ZA ;-))
              A serio to znalazłem ten artykuł i pani red. Monika Witkowska pisała: "Niektórzy
              twierdzą, że płocczaninem był także... Juliusz Verne, który ponoć urodził się w
              grodzie nad Wisłą, w rodzinie miejscowego Żyda. Kiedy podrósł, ochrzcił się,
              wyjechał do Francji i tam dopiero przybrał nazwisko Verne."
              Nie wiem skąd ona ma te informacje, ale to może jednak prawda. Ja zajrzałem do
              Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN i... bardzo krótka wzmianka była. Zero
              życiorysu, tylko tyle, że francuski pisarz.

Więc jednak przykro mi Salicki, ale pomnik może jednak dostanie Verne ;-)
              Ktoś ma jakąś większą książkę o Verne??? Jakieś sprawdzone informacje, może ktoś
              bywa u Zielińskich i tam poszpera...
      • badman Re: Pomnik Juliusza Verne 02.01.02, 13:42
        To nie jest najważniejsze, czy Verne urodził się rzeczywiście w Płocku, czy nie. Ale faktem jest, że opowiadał mi
        o tym nawet mój dziadek i przekonanie o urodzinach wilelkiego Juliszua wśród płocczan było powszechne.
        Dlaczego mielibyśmy tego nie wykorzysta? Pomnik prekursura literatury science fiction były bardzo
        sympatycznym i miłym akcentem nie tylko dla młodzieży ale też sporą atrakcją turystyczną. Pewnie kiedyś będą
        się przy nim fotografowały panny młode zamiast przy fontannie, spotykały dzieciaki ze szkół jacyś szaleni
        muzycy. Jednym słowem dobra zabawa dla Płocka i płocczan, a przy tym bardzo pożyteczna. Osobiście myślę o
        pomniku nad Wisłą z Nautiliusem
      • Gość: Maciek Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.ssss.gouv.qc.ca 02.01.02, 18:26
        Tu Maciek, ten pierwszy , ten wlasciwy; widze, ze ktos uzywa tu na forum mojego
        nicka. Zeby uniknac niepotrzebnej konfuzji, uprzejmie prosze tego osobnika o
        uzywanie jakiegos innego nicka ( zamiast Maciek ). Rownoczesnie wyjasniam, ze
        to nie ja jestem autorem poprzedniego postu na temat "niecheci placenia za
        pomnik Verne" :)))
        • Gość: kei Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 03.01.02, 00:23

> nicka. Zeby uniknac niepotrzebnej konfuzji, uprzejmie prosze tego osobnika o
          > uzywanie jakiegos innego nicka ( zamiast Maciek ). Rownoczesnie wyjasniam, ze
          Nie chcialbym sie wtracac ale Maciek to nie jest nick tylko imie ktore w tym
          momencie za nicka sluzy i zawlaszczanie sobie imienia to chyba troszke za duza
          samowolka;)
          Serdecznie Pozdrawiam
          Michal
          Ps. A co do watku to mysle ze postawienie w/w pomnika warta chyba doglebnie
          rozwazyc.
      • Gość: Roman J. Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 03.01.02, 07:03
        Myślę, że znajdzie się w Płocku wystarczająca liczba pasjonatów, aby ten pomnik
        postawić ze składek. A pewne "antypomnikowe" jednostki będą musiały przełknąć
        fakt, że taki pomnik w Płocku powstał, mimo że te smutasy go nie chcą.
        I jeszcze propozycja dotycząca nicków. Może warto dodać coś do swoich imion dla
        jednoznacznej identyfikacji. Ja na tej zasadzie dodałem do swojego imienia
        pierwszą literę nazwiska, i od tej pory tak się właśnie będę podpisywał.
      • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 04.01.02, 00:40
        > Jesli komus sie chce pomnika to prosze bardzo, ale ja nie bede za nie go
        > placil
        > ze swoich podatkow ani w inny sposob. I mam nadzieje ze wladze miasta nie
        > podejma dezycji o budowie pomnika bez konsultacji z podatnikami

To ja przed budową np. mostu też poproszę o konsultację, bo go nie chcę - a co ja
        nie mogę ;-)))
    • tropsi Re: Pomnik Juliusza Verne 02.01.02, 20:47
      Ludzie litości!!! Po co zaśmiecać nasze piękne miasto kolejnym straszydłem?
      Przecież płockie pomniki (na szczęście nie jest ich wiele) w przeważającej
      większości są po prostu brzydkie. Osobiście karałabym ciężkim więzieniem
      twórców tych tzw. "arcydzieł".
      Juliuszowi Verne zawsze można ufundować jakąś tablicę, nazwać jego imieniem
      jeden z naszych pięknych budynków na starówce, bądź inny urokliwy zakątek
      (przydałby się jakiś bezimienny park)
      • badman Re: Pomnik Juliusza Verne 03.01.02, 11:59
        Gdyby wszyscy wychodzili z takiego założenia nie byłoby cudnych rzeźb Michała
        Anioła, Leonarda, Pisana, Donatella i wielu innych. Pominiki dodają miastu
        charakter osobowość i często są jedną z większych atrakcji turystycznych. Może
        warto o tym pamiętać zanim wymyślimy kolejną tablicę ku czci
    • Gość: PiotrK Re: Pomnik Juliusza Verne IP: 212.244.82.* 03.01.02, 09:53
      Najlepsze miejsce byłoby nad Wisłą. Pomnik oczywiście z Nautiliusem być może
      wystającym z wody z połączoną np. zjeżdzalnią dla dzieci (oczywiście w stronę
      lądu bo kontaktu z tą wodą nikt by nie przeżył).
      Największy problem to jak zwykle kasa, ale mam pomysł kto to powinien
      sponsorować. Oczywiście Vectra, walnęli nas (podatników) na taaaaaaaaką kasę
      już kilka razy więc co to dla nich znaczy jakiś pomnik.
      • Gość: Zenobius Re: Pomnik Juliusza Verne IP: 62.200.126.* 03.01.02, 12:08
        Gość portalu: PiotrK napisał(a):

> Najlepsze miejsce byłoby nad Wisłą. Pomnik oczywiście z Nautiliusem być może
        > wystającym z wody z połączoną np. zjeżdzalnią dla dzieci (oczywiście w stronę
        > lądu bo kontaktu z tą wodą nikt by nie przeżył).
        > Największy problem to jak zwykle kasa, ale mam pomysł kto to powinien
        > sponsorować. Oczywiście Vectra, walnęli nas (podatników) na taaaaaaaaką kasę
        > już kilka razy więc co to dla nich znaczy jakiś pomnik.

Ja jestem za i zapewne nie jedyny ale oni napewno przeciw. Albo takie opłaty za
        samo patrzenie przywalą, że się nie pozbierasz.
    • Gość: Roman J. Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 05.01.02, 10:17
      Przeczytałem dziś w Gazecie wycinki z naszego forum na temat pomnika Julisza
      Verne'a i przyszło mi do głowy, że sprzeciw niektórych forumowiczów może
      wynikać z mylnego wyobrażenia, jak te pomnik miałby wyglądać. Dla mnie
      oczywiste jest, że musi to być raczej "Broniewski" (choć na pewno nie w tej
      skali) niż "Krzywicki". Uważam, że ten pomnik musi miec ciekawy kształt
      (najlepiej wybrany w konkursie przez mieszkańcow Płocka) i pozwolić
      się "oswoić" tzn. musi być można przy nim (albo na nim) usiąść, powinien być na
      tyle ciekawy, żeby każdy chciał się z nim fotografować. A poza tym nie powinien
      to poświęcony samemu pomnik Verne'owi, ale raczej jego twórczości i dlatego za
      bardzo ciekawy uważam pomysł, żeby miał on na przykład kształt batyskafu. A
      może zrobić fontannę? :-) Gdańsk ma Neptuna, Rzym - Fontana di Trevi, a my
      mielibyśmy Verne'a, bo Kukielka jest co prawda ładna, ale mało orginalna.
        • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 17.02.02, 18:15
          A w Strzebrzeszynie postawili pomnik chrząszcza. Zrobiło go lokalne liceum
          plastyczne w piaskowcu. Zatem koszty niskie.
          Z tego co wiem, to w Płocku liceum plastyczne kiedyś było. Na piaskowiec
          myslę, że pieniążki by się znalazły a miejsce chyba miasto już by dało. Tak
          nad Wisłą, między amfiteatrem a mostem byłoby super... lekko na skarpie...
          jakiś batyskaw lub coś w tym stylu.. ma ktoś kontakt z liceum plastycznym?
          Może robią tamjakieś prace dyplomowe, czy coś takiego...
    • Gość: Werdan Re: Pomnik Juliusza Verne IP: 212.244.82.* 03.03.02, 23:49
      Widzieliscie wypowiedz pana Krzysztofa Czubaszka - prezesa Polskiego
      Towarzystwa Juliusza Verne ??
      "Chciałbym wyrazić gorące poparcie dla idei budowy pomnika Verne'a w Płocku.
      Byłby to nie tylko ukłon w stronę tej jakże interesującej legendy, ale i
      upamiętnienie pisarza, którego książki są czytane i cenione na całym świecie, w
      tym także w Polsce."
      Moze cos z tego wyjdzie :))
    • tewji Re: Pomnik Juliusza Verne 05.03.02, 13:08
      Ja bym tak nie upraszczał sprawy. Uważam, że powinniśmy ogłosić wielki konkurs na zaprojektowanie pomnika
      Juliusza Verne. Wielbiciele tego pisarza mieszkają bowiem w całym świecie i nie widzę nic zdrożnego w tym,
      żeby miał wyrać najlepszy. Nie dyskryminujmy twórców tylko dlatego, że nie są z Plocka! A ja już się cieszę.
    • tewji Re: Pomnik Juliusza Verne 08.03.02, 18:25
      Niestety, nie byłaby to moja uzdolniona ręka, ale wiem, że są artyści, którzy fascynują się Juliuszem Verne i byliby
      skłonni narysować nam projekt. Nie są z Płocka
      • Gość: Naka Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 12.03.02, 19:25
        Ten watek znow zsunal sie daleko. A my jestesmy za tym aby jednak pomnik
        Juliusza Verne zaistniał w Płocku. Proponuję wobec tego wybrac ojca watku na
        przewodniczacego Kapituły Budowy Pomnika Juliusza Verne. Przewodniczący
        reprezentowałby nas Forumowiczów przed władzami miasta. Inni członkowie
        Kapituły wybrani zostana wsród Forumowiczów. Ja juz zgłaszam Romana J.
        Patronem naszej inicjatywy byłaby Gazeta Wyborcza Mazowsze :))
        Naka.
          • roman_j Re: Pomnik Juliusza Verne 12.03.02, 21:33
            Wy chyba znowu czytacie w moich myślach. Wczoraj wieczorem przed zaśnięciem
            przyszedł mi do głowy pomysł na rozruszanie sprawy pomnika, bo inaczej cała
            pomysł zostanie tylko w sferze niekończących się dyskusji. Mimo, że Naka już
            wskazała kierunek działania, ja jednak napiszę to, co chodziło mi po głowie.
            Na początek trzeba ułożyć plan działania, który wygląda według mnie tak:
            1. Założenie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Julisza Verne'a w Płocku lub
            Płockiego Stowarzyszenia Miłośników Juliusza Verne'a (nazwa wedle gustu).
            2. Rozpoczęcie na łamach "Gazety-Mazowsze" zbiórki pieniędzy na 1-szy etap,
            którym powinno być opracowanie projektu. Skoro udaje się w ten sposób zebrać
            pieniądze na ratowanie "Płockich Powązek", to dlaczego nie na pomnik Verne'a?
            3. Równoczesne ogłoszenie na łamach tejże Gazety otwartego konkursu na
            koncepcję pomnika. Zwycięskie prace (najlepiej kilka) posłużyłyby fachowcom
            do opracowania koncepcji finalnej.
            4. Opracowanie dalszego planu działania (w którym znajdą się: pozyskanie
            pieniędzy od sponsorów; uzyskanie zgody władz miasta i odpowiedniej
            lokalizacji; itp.)
            Myślę, że dobrym pomysłem jest przejęcie patronatu nad tym pomysłem
            przez "Gazetę". Patronowała ona już wielu szczytnym celom, i nadaje się do tego
            najlepiej, gdyż my, jako uczestnicy forum, jesteśmy grupą raczej nieformalną.
            Nie chcę jednak, żeby wyglądało na to, że uchylamy się od brania
            odpowiedzialności za swój pomysł. Ze swej strony deklaruję, że (jeżeli zajdzie
            taka potrzeba) zgodzę się przejść do działań bardziej jawnych i formalnych
            pomimo tego, że bardzo cenię sobie spokojny żywot na forum. :-)))))
            • roman_j Re: Pomnik Juliusza Verne 12.03.02, 21:38
              Zapomniałem dodać, że czekam na stanowisko redakcji "Gazety-Mazowsze" na temat
              całej sprawy. Dla mnie będzie ono rozstrzygające. Wóz albo przewóz. I proszę
              nie kazać mi (nam) zbyt długo czekać. Milczenie jest najgorszym rodzajem
              krytyki! Proszę go nie nadużywać.
              • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 13.03.02, 04:35
                To pewnie trzebaby założyć jakieś konto itp. Sądzę, że osoby właśnie z gazety
                trochę się znają na organizacji tego typu akcji, więc powinny zdecydowanie
                pomóc.
                Ale jest jedna (może przykra, może nie) sprawa związana z pomnikiem... na
                odsłonięcie chyba wszyscy przyjdziemy i... zniknie "anonimowość"
                A jeśli zagląda tu prezydent to może pomyśli o lokalizacji i wydzili jakiś
                dogodny teren.
                • roman_j Re: Pomnik Juliusza Verne 13.03.02, 06:18
                  Jesli chodzi o datki, to ja na pewno coś od siebie dorzucę. Jesli chodzi o
                  lokalizację, to mam nieśmiałą propozycję, żeby postawić na Tumskiej
                  naprzeciw "Przedwiośnia" zamiast obskurnego kwietnika. Moim zdaniem to świetne
                  miejsce, pod warunkiem, że pomnik będzie naprawdę ładny i ciekawy. Co zaś do
                  utraty anonimowości, to mówi się trudno, a poza tym nie martmy się na zapas.
                  Coś się wymyśli.
                  • Gość: Naka Re: Pomnik Juliusza Verne IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 13.03.02, 08:03
                    Romanie spisałes sie na "6+" Nie rozwijałam dalej tego watku, bo wiedziałam ze
                    zrobisz to lepiej. Jestes operatywny i poderwiesz Forumowiczow i Gazetę do
                    działania. Ja bym stawiała na sponsoring, jest pare wiodacych zakładów w
                    Płocku, ktore powinny poprzec nasza akcje. Mysle ze Prezyden nie opusci nas w
                    tym szalonym pomysle!!!!Z kontem bankowym wspaniały pomysł, mysle ze uczniowie,
                    studenci i dorosli mieszkancy Płocka czytali ksiazki Juliusza Verne i przyłacza
                    sie do naszej akcji. No i jest jeszcze tak zwany "czyn społeczny" Rysownicy
                    prosimy o zrobienie szkicu pomnika. Gazete prosimy o wsparcie. Naka
                  • roman_j Re: Pomnik Juliusza Verne 13.03.02, 15:57
                    Jest sposób na to, żeby i wilk był syty i owca cała. Istnieje już przecież
                    Towarzystwo Miłośników Juliusza Verne'a (moze nie dokładnie pod taką nazwą),
                    które gorąco popiera pomysł zbudowania pomnika. Połączone siły Gazety i tej
                    organizacji pozwolą nam pozostać w cieniu. Potrzebna jest tylko dobra wola obu
                    stron, bo nasze gorące poparcie jest zapewnione. Zasialiśmy ziarno, teraz
                    trzeba poczekać by zobaczyć, czy zakiełkuje. Idzie wiosna, więc jest
                    nadzieja... :-))
                    • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 14.03.02, 12:28
                      Jeszcze co do lokalizacji, to niby przed przedwiośniem jest miejsce i tam byłby
                      dobrze eksponowany, ale może nad samą wisła byłoby lepiej... tylko nie wiem jak
                      z bezpieczeństwem.. ale trzeba być optymistą. Między amfiteatrem a mostem jest
                      długi pas wyremontowanej skrpy i jakoś tam pusto. Jakby powstał pomnik, to na
                      spacerki możnaby tam chodzić i w ogóle...
                      • Gość: Werdan Re: Pomnik Juliusza Verne IP: 195.136.121.* 14.03.02, 12:44
                        Hiubi, tez uwazam, ze nad Wisla byloby najlepsze miejsce. Faktycznie, tam gorzej
                        by bylo z bezpieczenstwem, ale mozna pomnik postawic np. w wodzie kilka metrow od
                        brzegu na jakims cokole. Turysci chcacy obejrzec taki pomnik, schodzili by na sam
                        dol, przy okazji podziwiajac nasze wspaniale Wzgorze Tumskie :)
                        • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 14.03.02, 13:01
                          Pomysł super... ale po zastanowieniu się... a co bedzie zimą? turyści może będą
                          chciali dostać się na pomnik i łatwo o tragedię. A co podczas podwyższonego
                          stanu wodu? Utopi się ;-) Chyba jednak lepiej na wzgórzy. Jak będzie oświetlony
                          to nic nie powinno się stać. Przecież np obok Broniewskiego też żadko kto w
                          nocy bywa a nic się nie dzieje. I jest jeszcze pomnik na Tumach (Konwicki?) i
                          tez stoi już ładnych parę lat. Antyprzykład to lwy... niestety
      • roman_j Re: Pomnik Juliusza Verne'a 21.04.02, 09:59
        salicki napisał(a):

> Autokorekta: ponieważ Verne czyta się "wern", to dopełniacz piszemy: Verne'a.
        > Mój błąd.

Jako jedyny (?) na tym forum językowy purysta (który jednak też czasem popełnia
        błędy) potwierdzam słuszność dokonanej przez Ciebie autokryt...korekty. :-))

• roman_j Re: Pomnik Juliusza Verne 19.05.02, 10:01
      Podobno na spotkaniu forumowiczów został poruszony pomysł budowy pomnika.
      Chciałbym się dowiedzieć, czy zapadły jakieś wstępne ustalenia, czy tez wszyscy
      jedynie zgodzili się, że to fajny pomysł i zadowoleni z tej jednomyślnej
      deklaracji przystąpili do konsumpcji tortu? :-))
      • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 19.05.02, 17:12
        Temat został przedyskutowany. Miejsca zostały chyba 2: przed Przedwiośniem lub
        przed Sądem. Gazeta (m in. naczelny) bardzo się zainteresowała
        pomysłem, "wysłannik" prezydenta także. Tylko, że znowu temat przycichł. A np
        1 czerwca byłby idelanym terminem otwarcia... ale chyba to już niemożliwe...
        Hiubi - optymista
    • roman_j Re: Pomnik Juliusza Verne 04.08.02, 12:57
      Całkowicie osierociliście ten temat, a przecież z wypowiedzi Hibiego po
      pierwszym spotkaniu forumowiczów wynikało, że są spore szanse na realizację.
      Tymczasem sprawa ucichła i nawet pomysłodawcy do niej nie wracają. Rozumiem, że
      mamy wakacje, ale ostatni wpis w tym temacie dokonany został pod koniec maja.
      Czyżbyście stracili wiarę w sukces? Gazeto! Dzo dzieła! Trzeba ten temat
      odkurzyć i doprowadzić do szczęśliwego końca. Ponoć rzeczniczka prezydenta
      Hetkowskiego wypowiadała się pozytywnie na temat tego pomnika, więc trzeba jej
      to przypomnieć. Poza tym przykład nieszczęsnego obelisku ku czci ZMS-u dowodzi,
      że jak się chce, to można sprawę pomnika załatwić błyskawicznie. :-))
    • hiubi Re: Pomnik Juliusza Verne 19.10.02, 01:04
      Nieśmiertelny wątek...
      Powracam tutaj przy okazji projektów nowej Tumskiej. Może architekci wezmą pod
      uwagę i zaprojektują pomnik Juliusza... Dodam, że może być to plusem dla
      projektu, gazeta pewnie podkreśłi to kilka razy, prezydent Hetkowski był za
      pomnikiem (jeśli mnie pamięć nie myli), przyszły radny (...) też no i my!!!
    • ginger_beer Davis w Kielcach, a Verne w Płocku 26.10.02, 11:57
      Wszystkim, którzy kręcą nosem na pomysł postawienia w Płocku pomnika Juliusza
      Verne’a, polecam artykuł z dzisiejszego dodatku turystycznego dodatku do Gazety
      (strona 4; linku nie podaje, bo nie chce mi się szukać w Internecie, ale jak
      ktoś znajdzie, to niech poda).
      Myślę, że Miles Davis ma jeszcze mniej wspólnego z Kielcami niż Juliusz Verne z
      Płockiem (tu przynajmniej jest jakaś naciągana legenda), ale to nie
      przeszkodziło Kielczanom uhonorować amerykańskiego muzyka. No i proszę pomnik
      od razu awansował do rangi ciekawostki i atrakcji turystycznej opisywanej w
      Gazecie. Skoro można w Kielcach, to czemu nie w Płocku? Może przy okazji
      renowacji ulicy Tumskiej. Miejsce przed kinem "Przedwiośnie" aż się prosi o
      tego typu element małej architektury.
        • roman_j Re: Davis w Kielcach, a Verne w Płocku 26.10.02, 14:05
          hiubi napisał:

> Masz 100% racji, ale są tu tacy (np. Henryk K.), którzy tego nie są w stanie
          po
          > jąć... ale cóż widocznie już tacy są "niereformowalni"

Każdy jest na swój sposób "niereformowalny", tylko poglądy niektórych nam
          odpowiadają, a innych nie i to jest prawdziwa różnica. Życie byłoby bardzo
          nudne, gdyby się wszyscy ze wszystkimi zgadzali. :-))))
          A tak przy okazji, to napisz (ale nie w tym wątku, możesz na priva, albo do
          Skrzynki Pocztowej), czy już działasz w tej Holandii?
        • Gość: hkreuz Re: Davis w Kielcach, a Verne w Płocku IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 27.10.02, 01:02
          hiubi napisał:

> Masz 100% racji, ale są tu tacy (np. Henryk K.), którzy tego nie są w stanie
          po
          > jąć... ale cóż widocznie już tacy są "niereformowalni"

Tak to ja Henryk Kreuz który nie bardzo potrafi zrozumieć o co Ci chodzi, a
          może tylko rozumie to tak, że chodzi Ci o zrealizowanie swojego wymysłu cudzym
          kosztem.

Np. zbierzesz symboliczną kwotę, resztę tj. dopłaty 99% do budowy będziesz
          oczekiwał z budżetu, teren oczywiście za darmo od miasta wart może i 1 mln, a
          następnie piękne kwiaty i całe utrzymanie też oczywiście z budżetu. A moim
          zdaniem jest dużo potrzeb, które w mojej ocenie, są ważnieje do realizacji za
          publiczne pieniądze.
          Jeżeli przeznaczysz własne środki lub zorganizujesz ludzi którzy takie środki
          zapewnią (na wykup terenu, budowę i utrzymanie) to chwała Ci za to. Wtedy
          dopiero zasłużysz na mój szacunek, dlatego że zaczyniesz wreszcie rozumieć co
          to społeczeństwo obywatelskie. A jeżeli będziesz zasługiwał na wiarygodność to
          i ja dołożę swoją część do budowy pięknego miejsca, ale nie chrzań człowieku o
          niereformalności innych. Skoro w zrozumieniu tego do czego zmierzasz
          (mechanizmów funkcjonowania normalnego społeczeństwa obywatelskiego) jesteś
          dopiero na etapie myślenia o tym, aby zejść z drzewa.
          Ale zleź wreszcze. Będzie z kim pogadać normalnie, dalsze normalne plany
          tworzyć i je realizować.

Z poważaniem
          Henryk Kreuz
          • roman_j Re: Davis w Kielcach, a Verne w Płocku 27.10.02, 10:13
            Gość portalu: hkreuz napisał(a):

> Tak to ja Henryk Kreuz który nie bardzo potrafi zrozumieć o co Ci chodzi, a
            > może tylko rozumie to tak, że chodzi Ci o zrealizowanie swojego wymysłu
            > cudzym kosztem.

To nie jest pomysł Hiubiego mimo, że na jego rzecz tak niezłomnie lobbuje
            (dzięki Hiubi! :-))) ). Autor pomysłu zresztą nie ma tutaj nic do rzeczy, bo
            jest to obecnie pomysł popierany przez większość stałych forumowiczów i (jak
            wciąż mam nadzieję) Gazetę. Proszę się nie martwić, że odbędzie się to Pana
            kosztem. Wiele dziwnych rzeczy dzieje się w tym mieście naszym kosztem i
            celowość wielu pomysłów jest dyskusyjna. Proszę zatem przełknąć ten jeden
            malutki (w stosunku do budżetu miasta) wydatek, który na dodatek jest według
            mnie mało kontrowersyjny, i zająć się krytykowaniem poważniejszych zaniedbań
            finansowych jakie mają miejsce w naszym mieście. Sprawia Pan wrazenie dobrze
            poinformowanego, proszę więc ze swojej wiedzy zrobić uzytek, zamiast czepiać
            się wszystkiego, co Pan wyczyta na forum.
          • hiubi Re: Davis w Kielcach, a Verne w Płocku 30.10.02, 21:05
            > Tak to ja Henryk Kreuz który nie bardzo potrafi zrozumieć o co Ci chodzi, a

No cóż nie musisz. Ale jeśli nie rozumiesz, to czemu się czepiasz?

> może tylko rozumie to tak, że chodzi Ci o zrealizowanie swojego wymysłu cudzym
            > kosztem.

No cóż pomysłów mam wiele, ale jeszcze nie wpadłem na to, żeby je realizować czyimś kosztem. I dziękuję za podsunięcie tej drogi, ale nie skorzystam.

> Np. zbierzesz symboliczną kwotę, resztę tj. dopłaty 99% do budowy będziesz
            > oczekiwał z budżetu, teren oczywiście za darmo od miasta wart może i 1 mln, a
            > następnie piękne kwiaty i całe utrzymanie też oczywiście z budżetu. A moim
            > zdaniem jest dużo potrzeb, które w mojej ocenie, są ważnieje do realizacji za
            > publiczne pieniądze.

Już Ci na to odpowiedziałem w innym wątku.

> Jeżeli przeznaczysz własne środki lub zorganizujesz ludzi którzy takie środki
            > zapewnią (na wykup terenu, budowę i utrzymanie) to chwała Ci za to. Wtedy
            > dopiero zasłużysz na mój szacunek,

Czy ja coś mówiłem, żebyś Ty miał płacić za ten pomnik? A że sam płacę poniekąd podatki, to mogę wskazywać takie potrzeby jakie mam. I dla mnie ważną kwestią jest pomnik Verne'a! Zrozum, że on może się przysporzyć dla uatrakcyjnienia Płocka.

> dlatego że zaczyniesz wreszcie rozumieć co
            > to społeczeństwo obywatelskie.

Ja już rozumiem.
            A Ty mnie chyba chcesz przekonać, że wszyscy powinni mieć po równo? Że komuś się np nie chce pracować, bo woli pić, to już nie mój problem.

> A jeżeli będziesz zasługiwał na wiarygodność to
            > i ja dołożę swoją część do budowy pięknego miejsca, ale nie chrzań człowieku o
            > niereformalności innych.

No ale przecież jesteś niereformowalny. Bo jeśli nie, to wytłumacz mi czemu jesteś akurat przeciw pomnikowi? Czy nie sądzisz, że koszt pomnika w porównaniu do innych przeróżnych wydatków, to kropla w morzu?

> Skoro w zrozumieniu tego do czego zmierzasz
            > (mechanizmów funkcjonowania normalnego społeczeństwa obywatelskiego) jesteś
            > dopiero na etapie myślenia o tym, aby zejść z drzewa.
            > Ale zleź wreszcze. Będzie z kim pogadać normalnie, dalsze normalne plany
            > tworzyć i je realizować.

Ty chyba z tego drzewa spadłeś. Boli coś po upadku?

Z poważaniem,
            Hiubi
    • Gość: hkreuz Jestem za, a nawet przeciw IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 31.10.02, 11:42
      salicki napisał(a):

> W październiku albo listopadzie w Gazecie Turystyce był artykuł o Płocku
      (nawet
      >
      > na pierwszej stronie). Wspomniano tam o hipotezie, że Juliusze Verne
      pochodził
      > z Płocka (na pewno wiadomo tyle, że z "nadwiślańskiego grodu").
      >
      > Czy nie warto by wykorzystać szansy i "przygarnąć" go do siebie? Ogłosić, że
      > uznajemy go za "swojego chłopa", stawiamy jakiś fajny pomnik (z batyskafem
      > albo rakietą kosmiczną), szukamy mu jakiegoś przytulnego mieszkanka, gdzie
      być
      > może mieszkał - i gotowe. Wreszcie coś nowego !

Za jestem z prostego powodu. Byłby niewątpliwie atrakcją turystyczną w Płocku.
      Nie chcę tylko mówić (pisać) czego, podobnie jak ten Davisa w Kielcach.

Z chęcią byłbym przewodnikiem wycieczek zwłaszcza tych z zachodu i za każdym
      razem podkreślałbym, że to pomnik mędrców z GW.

A przeciw :"Kto ma uszy niechaj słucha" i tylko ten zrozumie co napisałem.
      Z p.
      Henryk Kreuz
      • Gość: hkreuz Re: Jestem za IP: *.plock.cvx.ppp.tpnet.pl 01.11.02, 17:41
        Przeczytałem jeszcza raz pierwszy tekst Salickiego (ej, Salicki, Salicki).

Jestem już za.

"Kto ma uszy niechaj słucha"

W czasach mojej pierwszej młodości miałem znaczek, znaczek z Mongolii z
        wizerunkiem Kopernika, ale miał On na nim twarz taką trochę płaską. Szkoda, że
        znaczek ten mi gdzieś zaginął, ale strasznie mi się on wtedy podobał, tak
        bardzo, że do dzisiaj pamiętam tę piękną twarz Kopernika.

Z p.

Henryk Kreuz

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka