isoxazolidine
14.07.03, 22:36
Echo donosi:
www.wr.com.pl/index.php?option=news&task=viewarticle&sid=285
Śmieci mamy zapewnione. Ruszy budowa zakładu śmieci
14-07-2003
Do końca roku ma się odbyć przetarg na budowę nowoczesnego zakładu utylizacji
śmieci w Radomiu. – Czekamy na firmę, która ten przetarg przygotuje –
powiedział Józef Nita, wiceprezydent.
Przed dwoma miesiącami Rada Miejska przyjęła uchwałę o budowie nowoczesnego
zakładu. Ma powstać na Wincentowie. Inwestycja ma kosztować 72 mln zł, z tego
około 46 mln zł miasto ma otrzymać z Unii Europejskiej, z Funduszu ISPA. - W
Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska złożyliśmy wniosek o wyznaczenie firmy
konsultingowej, która ma nam pomóc od strony technicznej. Ona przygotuje
specyfikację przetargu na wyłonienie inżyniera kontraktu, wykonawcę
technicznego projektu i całej inwestycji – poinformował Józef Nita.
Wiceprezydent dodał, że zaangażowanie wspomnianej firmy odbędzie się w ramach
kosztów całej inwestycji. Przetarg będzie międzynarodowy i ma być
rozstrzygnięty do końca tego roku. W przyszłym rozpocznie się budowa zakładu,
a w 2006 roku zostanie oddany do użytku. Wiceprezydent odpiera ataki
oponentów, którzy uważają, że w obecnej sytuacji miasta nie stać na taką
inwestycję i że nie ma pewności na zabezpieczenie przyjmowania odpowiedniej
ilości śmieci. - Jeśli teraz się za to nie weźmiemy to kiedy? Trzeba
wykorzystać pieniądze z unijnych funduszy. A śmieci? Będą i od mieszkańców
miasta, i od podradomskich gmin – oznajmił Józef Nita. Według danych, jeden
mieszkaniec Radomia „produkuje” przeciętnie 420 kg śmieci w roku. Na miejskie
wysypisko trafia 350 kg. Reszta wyrzucana jest prawdopodobnie na nielegalne
wysypiska.
Autor: (Roman FURCIŃSKI) Echo Dnia