09.04.14, 08:46
www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,15764029,Santorski__W_Polsce_sukces_jest_podejrzany__Porazka.html#MT
Santorski bardzo dobrze pokazuje swoją rolę. Czy tezy jakie głosi są psychologiczne? Oczywiście, nie. Pan psycholog głosi jakieś dyrdymały z pop socjologii kultury. Tak jak socjolog głosi u nas dyrdymały z etyki. Bo tak naprawdę każdy z nich jest po prostu napierdalaczem. Głoszącym to za co dostaje kasę.

Jak pan Santorski dostawał kasę na przegranych to produkował książeczki o wyścigu szczurów, wrażliwości depresji. Jak już wyrobił sobie znaną twarz to załapał się na szkolenia w zamożnych firmach. I od razu zmieniła mu się psychologia. Przerzucił się na społeczny darwinizm. Mówi o drapieżnikach. Kulcie sukcesu. Rywalizacji. Jest to stała droga polskiego psychologa. Po 50tce resztki testosteronu zaczynają docierać wreszcie do receptorów. Lowen był za młody sportowcem to później raczej napierdalał o miłości bardziej zgodnie z naturą świata. Ale w polsce chłop w mordę bity musi się dopiero na starość wyemancypować.

Nie wiem co powiedział ten tenisista, ale w tym zdaniu cytowanym powiedział prawdę. Jeśli państwo nie pomaga więc czemu raptem społeczeństwo ma rozliczać sportowców? CHoć z drugiej strony dziennikarz może powiedzieć : Skoro grasz dla siebie, to czemu mam chodzić na konferencje i przyczyniać się do twojej sławy. Mamy więc spór o miedzę. Pan tenisista obronił swojej, ale i naturalną drogą mogłoby być, że dzienniki postawią szlaban na pana tenisistę.

Obserwuj wątek
    • gopnick Re: Psycholog 09.04.14, 09:02
      Różnica między Europejczykiem a Amerykaninem jest przede wszystkim taka, że a Ameryce jest dużo ziemi i jest tania. A w Europie jest dużo ludzi i są tani. I to determinuje czy ciała będą bardziej ekspansywne bo mają do tego przestrzeń, czy poddawane nadmiarowi socjalizacji, ciągłej potrzebie aspirowania. Tylko o ile zachodnia europa umiała swoje problemy rozwiązać dobrobytem, tu u nas jest to niemożliwe i jest tłum frustratów. Zagdeptujący się tłum.
      • gopnick Re: Psycholog 09.04.14, 09:14
        W Ameryce łatwiej być bankrutem. Bo możesz od razu zacząć od zera. U nas bankructwo może do grobu wprowadzić. Tamtejsi bankruci mieszkaniowi dostają na drogę tysiąc dolców za posprzątanie chałupy i są wolni. U nas wypierdolą z chałupy i jeszcze masz kredyt do spłacenia.
        • gopnick Re: Psycholog 09.04.14, 09:24
          Ale tak ogólnie to są to ideologiczne z palca ssane stereotypy narodowe ze strony pana Santorskiego. Taki horoskop, który każdy odniesie do siebie.

Ludzie się wcale nie różnią tak bardzo kulturowo. No chyba, że to kultura zbieracko łowiecka Indian i kultura wielowiekowego mieszczaństwa.

To co wydaję się nam polską specyfiką w Ameryce i zachodzie też występuje. Różni tylko co najwyżej stopień wypełnienia żołądka.
    • gopnick Re: Psycholog 09.04.14, 09:32
      Obwinianie innych za swoje porażki jest wprost proporcjonalne do tego jak samemu jest się obwinianym za porażki. Właśnie tam gdzie będzie narcystyczna kultura indywidualnego sukcesu człowiek ,który przegra będzie obwiniał innych. To wszystko co pan psycholog opisuje to po prostu opisuje narcyzm. I w ramach tego narcyzmu można zająć stanowiska przeciwne "ja jestem winny inni są winni" ale to jest to samo mentalnie to samo bo nawet jesli publicznie się będzie wyrażać jeden pogląd drugi podskórnie będzie tkwić. Kluczowa jest właśnie pewność siebie - stan w którym problem winy pojawi się dopiero jak się kogoś skrzywdzi.
    • anikop Re: Psycholog 15.10.19, 11:23
      Miałam spory problem z pójściem do psychologa, ale przełamałam się, poszłam do Pani Wandy Wegener i nie żałuję, potrafiła mi pomóc, inni nie potrafili mnie tak wysłuchać jak ona. Jeśli postanowisz do niej się zapisać to prowadzi także kursy w grupach jak i oddzielnie, można także porozmawiać z nią przez skype
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka