Dodaj do ulubionych

Duchowość i narcyzm

04.07.22, 08:15
m.youtube.com/watch?v=rzD-GZBTQVI
Owszem, w społeczności zajmującej się duchowością jest narcyzm. Pytanie bardzo poważne jest czy nie ma takich wśród zajmujących się psychologia? Tu jest dopiero przeglądanie się w swoim odbiciu na niespotykaną skalę.

Każda wiedzą może być skorumpowana. Czy to religia czy to psychologia czy to etyka nauki społeczne polityczne mogą być potraktowane w dwojaki sposób. Jako ideologia i jako droga do transformacji działania. Ideologia oznacza właśnie że zamiast realnie działać modlimy się do obrazów. Oświecenie zarzucało to religii mówiąc że przychodzi z prawdziwą empiryczna wiedzą i paradoks polega na tym że samo szybko się skorumpował o tworząc świeckie religie propagandowe, a religia okazuje się mieć ponadczasowe prawdy służące transformacji człowieka.

Mamy ponad wiek psychoterapii i sądzę że jedyne konsekwencje jej jest postępujący narcyzm i zajmowanie się sobą. Natomiast jeśli o czymś są religie na poziomie psychologicznym to o tym jak właśnie wyjść z narcyzmu.

A czy walka z narcyzmem to nie zajęcie dla narcyzów? Przecież każdy z komentujących uważa się za ofiarę takiego i pisze o swoim bólu. Nijak nie pytając o swoją odpowiedzialność. Żartobliwie można nazwać klub walki z narcyzmem klubem byłych żon, z których każda uważa że wyszła za toksycznego narcyza, choć sama skupiona jest na sobie.
Obserwuj wątek
  • dotera Re: Duchowość i narcyzm 04.07.22, 08:24
   Dla mnie psychologia to kwintesencja narcyzmu. Jedyne w czym jest skuteczna empirycznie silnie to sztuka manipulacji. Tak, w tej dziedzinie ma gigantyczna wiedzę i jest to czysty narcyzm. Natomiast kwestia pomocy innych to historia ciągłych klęsk i błędów.

   Jest książka z zakresu duchowości słynna Przebudzenie De Mello. Z zawodu księdza i psychologa. Który pisze takze o bzdurę psychologii.

   Naprawdę samoświadomość jest wyższa forma niż rzekomo wyższa forma świadomości analitycznej psychologa. Ta druga to miotanie się właśnie w duecie Sado maso produkujących narcyzm z projekcjami, zależnościami i całym piekiełkiem interpersonalnym. Stado zadziobujacych się kurek z lotu nad kukułczym gniazdem. Im bardziej się przyglądam uważam psychologię za zło na coraz większych lewelach.
  • dotera Re: Duchowość i narcyzm 04.07.22, 08:33
   Joga daje odpowiedź na problemy psychologiczne w postaci asan. Słowa tu w niczym nie pomagają. Jogin mówi o osobowości jako o zatwardzeniu, czyli tym bardziej zaburzenia osobowości tym są. Trzeba odzyskać gibkość ciała dziecka a nie utwardzać się interpersonalnym sado maso.

   I co więcej właśnie joga chce wyjść przez to z narcyzmu. Przez wyjście z umysłu do ciała na początku . Psychologia jest w tej sytuacji narcystyczna ucieczka tym właśnie co zarzuca psycholog duchowości Pani długa terapia to tylko i wyłącznie polerowanie narcyzmu. W najlepszym razie będziesz narcyzmem złamanym. Czyli świadom swoich zachowań i odciętym przez to od swoich uczuć bo uznasz siebie za złego narcyza .
   • dotera Re: Duchowość i narcyzm 04.07.22, 08:44
    Sokrates powiedział że drzewa i kamienie nie są go w stanie niczego nauczyć . Tylko dialog z ludźmi. Paradoks polegał na tym że w żadnym dialogu niczego się nie nauczył bo zawsze wychodził za najmadrzejszego.

    Na terapii rozbrajanie mechanizmów obronnych jest próbą zrelaksowania się w czasie gwałtu molestowania drugiego człowieka wchodzącego w własną intymność.

    A drzewa i kamienie są w stanie cię nauczyć . Kontakt z przyrodą nas obmywa od tego gwałtu.
    • dotera Re: Duchowość i narcyzm 04.07.22, 08:54
     Psycholog na starcie produkuje narcyzm z samej definicji sytuacji. Ma rzekomą naukowa instrumentalna wiedzę i jest drugim człowiekiem. Nie ma ja bez ty i ty bez ja. A wiedza instrumentalna daje rozdwojenie .

     Samoświadomość musi być samodzielna subtelna. Po prostu przyjrzyj się co czujesz nie zaprzeczaj temu. I nic nie interpretuje bo to już opowieści twojej tożsamości i intelektu, czyli źródło problemu.

     Psychologia myli właśnie te samoświadomość w wlasna wiedzą którą wciska jak dziecko w brzuch.
     • dotera Re: Duchowość i narcyzm 04.07.22, 08:57
      Za pomocą słów możemy przekazać działanie empiryczne i możemy urabiać nawzajem swoje tożsamości. Joga chce kierunku przeciwnego. Siedzenia w milczeniu by wyłuskać z tych tożsamości.
      • dotera Re: Duchowość i narcyzm 04.07.22, 09:10
       Jogin w prosty sposób odpowiada na mechanizmy obronne.

       Przestać oceniać i wyjść poza lubię nielubie czyli mechanizm rozszczepienia.

       Odpowiedzialność i przestać obwiniać czyli mechanizm projekcji.

       Samoświadomość i szczerość czyli mechanizm zaprzeczania.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka