Dodaj do ulubionych

Naiwność

28.01.23, 07:31
To cecha za ktora musiałem płacić zawsze. Pod kazdym jej dnem odkrytym zawsze wybijało następne. Nie mogę się jednak zgodzić, że śwat może działać bez niej. Moj dramat polegał jedynie na tym ze miałem zbyt jednostronnie ukierunkowana osobowość pod tym wzgledem. Poznając z drugiej strony swiat czysto intelektualnie trzeba być cynikiem. W dodatku jest straszną rzeczą ze nasze czasy wtłaczają resentymenty promując odwrócone systemy wartości. TO już czułem z wczesnej młodości, ze zalewa mnie bagno z którego powinienem się umyć, ale nie wiedziałem do końca jak. WIerzę jednak ze jęsli oczyści się emocje, a z drugiej stron jakoś uporządkuje poznanie gdzieś po srodku jest droga naiwności ktora działa najbardziej. Ona wszystko trzyma do kupy we wszechswiecie. Inaczej rozpadłby się na kawałki.
Obserwuj wątek
  • dotera Re: Naiwność 28.01.23, 07:41
   Swiatopogląd materialistyczny idzie w kierunku atomizmu. ALe to nie jest droga w kierunku zrodła istnienia, tylko jego końca. Zrodło scala świat. Droga do zrodla odnajduje harmonie , koherencje swiata.
   • dotera Re: Naiwność 28.01.23, 13:54
    Gdy widzimy świat jako zagładę oznacza to nadmierne przywiązanie do materii. Ona się zawsze rozpada. Ale jest też duch który ją łączy na nowo. Naiwność związana z wiarą w trwałość materii kończy się katastrofą, ale naiwność związana w wiarę w odnowę może znaleźć swoj cel.

    Ludzie wielcy roznia się od malych ze potrafią dostrzec coś jeszcze większego od siebie. Ludzie mali widzą tylko mniejszych od siebie z którymi rywalizują o jeszczcze mniej
  • dotera Re: Naiwność 28.01.23, 23:53
   Zapewne mętnie opisałem to o co mi chodziło. A chodziło o to ze swiat może jednak jest prostrzy niż się może wydawać po wielokrotnym rozczarowaniu. Im bardziej subtelnym okiem spojrzy się na świat tym jest w nim więcej harmonii i miejsca dla wszystkich.
   • dotera Re: Naiwność 28.01.23, 23:54
    to jest chyba to co ludzie religijni nazywają łaską.
  • dotera Re: Naiwność 29.01.23, 07:14
   Swiat poznany intelektualnie można tylko zamknąć w wiezieniu intelektu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka