Dodaj do ulubionych

Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni

19.05.08, 10:01
Ciekawa sprawa,szczegółów nie znam z tą wystawą.

O to podaje wikipedia o swastyce i jej formach.

pl.wikipedia.org/wiki/Swastyka
Swastyka - Wikipedia, wolna encyklopedia
Obserwuj wątek
    • alienisko Hm... 19.05.08, 10:49
      Nie wiem co tam artysta chciał powiedzieć, ale biorąc pod uwagę
      fakt, jak stary i rozpowszechniony w niemal wszystkich kulturach
      jest to symbol, nie powinien się ludziom od razu tylko i wyłącznie z
      nazistami kojarzyć.
      Może właśnie i dobrze, że taka wystawa powstała? Szkoda by było, by
      przez nazistów cała historia i znaczenie tego symbolu poszła w
      niepamięć. Przez taką ignorancję ludzi, dla których ten symbol z
      innych powodów jest ważny, wrzucać się będzie niesłusznie do jednego
      worka z nazistami. Bez sensu.
      • mdtzjd Tumult musi zniknąć 19.05.08, 18:28
        Jeśli coś musi zniknąć, to fundacja pana Żydowicza z Rynku Nowomiejskiego.
        Budynek zboru trzeba oddać komuś, kto zajmie się jego użytkowaniem i odbudową, a
        nie posiadaniem.
    • bezcenzurywsztuce Ignorancja Żydowicza 19.05.08, 13:29
      Przykro mi, ale to Pan Żydowicz wykazuje się ignorancją. Największym
      sukcesem nazizmu zza grobu byłoby właśnie wieczne utożsamienie
      swastyki z tym haniebnym ruchem społecznym. Rehabilitacja tego
      dawnego symbolu jest niezbędna, a polegać powinna na tym, że nazizm
      będzie wymieniany w jego opisie tylko zdawkowo, na zasadzie
      wykorzystania go bez skrupułów do czegoś ohydnego przez ludzi
      ogarniętych szałem ideologicznym. Tego typu wystawy właśnie się do
      tego mogą przyczynić. Dużo "gorsze", czyli bardziej szokujące,
      wystawy oglądały już światło dzienne.

      W porównaniu z głupawymi wystawami dziadków fotografów, którzy z
      nudów wymyślają nic nie znaczące pseudośmieszne i pseudointrygujące
      konstrukcje artystyczne (Łódź Kaliska) ta wystawa przynajmniej
      próbuje zająć jakieś stanowisko.

      A na marginesie, czy Pan Żydowicz przypadkiem nie robi całej akcji
      po to żeby zwalczyć konkurencję?
    • jazzowa Żydowicz wystawy nie widział 19.05.08, 16:04
      Nikt jeszcze nie napisał, że wystawa miała być otwarta jutro!!!
      Wydawanie osądów, tak kategorycznych w dodatku, wydaje mi się również formą
      maniakalnych uprzedzeń.

      Czy ktoś raczył sprawdzić w którą stronę zwrócone są ramiona swastyki? Bo to
      właśnie jest podstawa do odróżniania swastyki nazistowskiej i tej symbolizującej
      pozytywne przesłanie, no i oczywiście kontekst zastosowania symbolu.
    • jazzowa Swastyka nie zniknela z zamku 19.05.08, 17:05
      poprzednia wystawa tego plastyka ktora odbyla sie rok temu w wakacje w zamku
      krzyzackim jakos nikogo nie oburzyła. wtedy mozna bylo ogladac dwie instalacje
      odnoszace sie do tego symbolu. w tamtym przypadku dodatkowo moglo gorszyc ze
      wystawa odbywala sie w podziemiach jakby nie patrzec zamku niemieckich
      krzyzowcow no i ogladaly ja szkolne wycieczki odwiedzjace Toruń.

      Moze teraz kiedy wystawa ma odbyc sie w jednej z wiekszych galerii, bardzo
      licznie(jak na galerie) odwiedznej stymbol ten nabral innego znaczenia?
    • julo57 Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 19.05.08, 17:25
      Padły mocne słowa o totalnej ignorancji. Faktycznie, wykazał się nią pan
      Żydowicz utożsamiając swastykę z hitleryzmem i ofiarami totalitarnych systemów.
      Mniej piany - więcej wiedzy. Ten prastary symbol pomyślności,powodzenia, nawet
      płodności liczy 10 000lat i spotykany był w wielu kulturach - w Indiach, na
      Bliskim Wschodzie, Skandynawii, na Dalekim Wschodzie, starożytnej Grecji i
      Rzymie, u Germanów dopiero od I w ne. Współcześnie (XIX, XX wiek) używany w
      ornamentyce polskich górali, umieszczany na odznakach i sztandarach polskich
      pułków Piechoty Górskiej i Strzelców Podhalańskich. Swastyka umieszczana była w
      polskich herbach szlacheckich. Była ulubionym symbolem Karłowicza, który malował
      ten znak na tatrzańskich skałach. Jest umieszczony w balustradzie schodów w
      schronisku Murowaniec, widnieje na tzw. kamieniu Karłowicza pod Małym Kościelcem
      w Tatrach. Hitlerowcy jedynie przywłaszczyli ten symbol jako "czystogermański" i
      uczynili zeń symbol Tysiącletniej Rzeszy. Ale trzeba o tym wiedzieć, a nie
      popisywać się świętym oburzeniem.
      • myfax Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 19.05.08, 17:35
        ...no właśnie! Brawo Julo57. Jednak nie do wszystkich to dotrze...
      • wet3 Re: julo57 20.05.08, 01:52
        Osobiscie swastyka kojarzy mi sie ze szwabami i hitleryzmem.
        Oczywiscie, ze wiem o tym co napisales o symbolu swastyki wsrod
        roznych narodow. Nie wiem czy bedziesz w stanie przekonac p.Zydowicza
        (cos to nazwisko mi podpada!), ze artysci niekoniecznie musza myslec
        o swastyce z znaczeniu jakie nadal jej niejaki Adolf.
        PS - Mam jednak troche mieszane uczucia. Moze jednak na tego typu
        wystawy jest jeszcze za wczesnie? Zyja bowiem jeszcze miliony ludzi,
        ktorzy doswiadczyli "dobrodziejstw" swastyki Adolfa.
        • jarsem Re: julo57 20.05.08, 06:19
          krzyz celtycki kojarzy mi sie ze skinheadami i lobuzami stadionowymi
          i co ty na to ?
          przeciez to bez sensu

          walczyc ze zlymi skojarzeniami
          inaczej krzyz bedzie sie kojarzyl z ... i tu dluga lista zlych czynow KK
    • jazzowa "kulturalna" dyskusja 19.05.08, 22:03
      intensywność tej dyskusji odzwierciedla poziom "świadomości kulturalnej" Torunia.
      jest tu tylko kilku krzykaczy, kilku pozorantów-artystów, kilku Artystów, tylko
      ze nikt nie wie kto jest kto więc wszyscy boja sie wszystkich.

      Pan Żydowicz jak pewien o.Dyrektor uderzyl we wszystkie newralgiczne kwestie
      podporządkowując je swojej sprawie. ze laskawie znosi problem muzeum, ze czepia
      sie malutkiego epizodu wpychajac w nia ideologie polowy swiata, historie narodu
      polskiego, polityczne gierki uderzajac do marszalka i wiazac sprawe z
      priorytetem politycznym jakim jest ESK i na koniec w ambicje zdobycia
      "zaszczytnego tytułu" ESK

      podobno najważniejsze w staraniach o ESK jest ożywienie kulturalne jakie z tych
      starań wynika, myślę ze to właśnie dzieje sie teraz, w tej "aferze" bardziej niz
      gdyby powiesić obrazki które ucieszą oko Szanownego Pana.
    • indeks_73 Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 20.05.08, 13:16
      To niesamowity przykład wręcz powrotu do czasów PRL-u i cenzury prewencyjnej.
      Dość zamykania ust artystom.
      Więcej o aktach cenzury po 1989 roku pod adresem www.indeks73.pl
      • wet3 Re: indeks_73 20.05.08, 16:55
        indeks_73 napisał:

        > To niesamowity przykład wręcz powrotu do czasów PRL-u i cenzury
        prewencyjnej.
        > Dość zamykania ust artystom.
        > Więcej o aktach cenzury po 1989 roku pod adresem www.indeks73.pl

        Masz racje jesli idzie o powrot do cenzury. Powtorze Ci to, co
        napisalem wyzej. Osobiscie, jako osoba ktora przezyla okupacje mam
        prawieze automatyczne odczucia na widok swastyki. Takich jak ja z
        pewnoscia zyja jeszcze miliony. Ze wzgledu na ten fakt artysci
        powinni pamietac o fiarach hitleryzmu i raczej nam tego swinstwa nie
        pokazywac. Jak odejdziemy artysci beda miec wolne rece.
    • slavik222 Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 20.05.08, 22:02
      jestem przeciwko faszystowskim i komunistycznym symbolom.
      Ale jaką funkcję w Toruniu pełni ŻYDOWICZ?
      • spoinka Re: Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 21.05.08, 09:31
        slavik222 napisał:

        > jestem przeciwko faszystowskim i komunistycznym symbolom.
        > Ale jaką funkcję w Toruniu pełni ŻYDOWICZ?


        Pan Zydowicz, jak kazdy obywatel ma prawo wypowiedziec sie w kazdej
        sprawie, jesli nie wiesz, to jest to prawnie zagwarantowane w naszej
        Konstytucji, tylko takim ignorantom jak Ty wszystko jest obojetne i
        na pewno nie chcialoby Ci sie interweniowac, bo trzeba sie troche
        wysilic i ruszyc szare komorki, aby np. napisac pismo i w ogole
        wiedziec, jakie ma sie zdanie o danej sprawie. Wiec jesli Tobie sie
        nie chce, to nie odmawiaj tego prawa innym - wiecej szacunku i
        pokory! Gdyby bylo wiecej takich osob jak pan Zydowicz, to moze
        Torun przestalby byc miastem turystycznym jednego noclegu i nie byl
        znany tylko i wylacznie z radia Maryja, ptasiej grypy, pomnika
        labedzia, osla a teraz w dodatku z propagowania nazizmu pod
        przykrywka zle rozumianej wolnosci w sztuce! Ciesze sie, ze odwolano
        otwarcie wystawy i mam nadzieje,ze nie dojdzie ona do skutku. Kto
        ogladal wczorajszy reportaz w Faktach TVN wie, ze pan Zydowicz nie
        jest zreszta osamotniony w swojej opinii. I ciesze sie, ze Marek
        Zydowicz jest skuteczny. Ilu jest tak skutecznych ludzi w naszym
        miescie? Nie zapominajmy, ze to dzieki niemu powstalo Centrum Sztuki
        Wspolczesnej, pierwsze po 75-latach muzeum sztuki wspolczesnej w
        Polsce! Nie ludzcie sie, ze dokonali tego urzednicy.
        • ulan99 Re: Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 21.05.08, 10:11
          Pan Zydowicz zapomniaj juz jak parenascie lat temu zorganizowal wystawe Nitzego,
          ktory zarzyna krowy i maluje krwia. bywa i tak.

          to ze w jakisms stopniu (tak na prawde trudnym do zweryfikowania) przyczynil sie
          do budowy muzeum, nie czyni go osoba ktora zna sie na wszystkim.

          jak sobie mozna poczytac Pan Prezes wie juz bardzo duzo na temat architektury,
          wystawiennictwa, dzialan samorzadow, filmu (ciekawe czy jeszcze kiedys stanie za
          kamera), generalnie wszystkim.

          gratuluje dobrego samopoczucia, proponuje jeszcze tylko wlozyc wygone buty, bo
          jednak mimo wszytsko nalezy panowac na ekspersja, a tego Panu Prezesowi brakuje.
          mam teorie ze to wina za ciasnych butow

          tak czy siak zbliza sie weekend, wszysycy bedziemy odpoczywac, a Pan Prezes
          zapewne samoudoskonalac.


          nie dajmy sie zwariowac.
        • wet3 Re: spoinka 21.05.08, 15:32
          Oczywiscie, ze Zydowicz ma prawo do wypowiadania sie w kazdej
          sprawie. Nie ma jednak prawa dyktowac!
          • spoinka Re: spoinka 23.05.08, 12:03
            Drogi wet3,
            z tego, co piszesz wynika, ze przypisujesz panu Zydowiczowi
            niebywala moc! Co powie, zostaje wykonane. Gdyby tak bylo,
            Camerimage zostalby w Toruniu, od dawna mielibysmy centrum
            festiwalowo-kongresowe w miejscu, gdzie dzis kroluje Lidl, Lynch
            krecilby zdjecia na terenie Polchemu a wystawa otwarcia CSW bylaby
            zorganizowana na wysokim, miedzynarodowym poziomie. Niestety tak
            przeciez nie jest. Pan Zydowicz wyrazil swoja opinie, decyzje podjal
            ktos inny, pewnie urzednicy urzedu marzalkowskiego, ktoremu podlega
            galeria Wozownia, a ktorzy wczesniej nie mieli pewnie bladego
            pojecia o tej wystawie i o zagrozeniach, ktore z soba niesie.
            • ulan99 Re: spoinka 23.05.08, 15:18
              to jest demagogia, po prostu. I tyle. cos w tym jest ze niewiele osob chce
              wspolpracowac z Panem Prezesem Zydowiczem, a te ktore juz zaczely szybko
              rezygnuja. ciekawe dlaczego? pewnie ten siwat jest zly i wszyscy naokolo, a Pana
              Marka nikt nie rozumie. moze po prostu nie poterafi sluchac. na pewno zrobilby
              taka wystawe otwarcia ze wszyscy bysmy wypadli z butow, pewnie tak sama wielka
              jak dzielo filmowe ktorego siwat jeszcze nie mial okazji zobaczyc. jakis remake
              noza w wodzie, czy cos... wipsz w wyszukiwarke Marek Zydowicz i poczytaj archiwum.

              a poze po prostu Pan Prezes jest geniuszem ktoego nikt nie rozumie.

              • spoinka Re: spoinka 27.05.08, 11:13
                Z tego co ja wiem, to bardzo wiele osob wspolpracuje z panem
                Zydowiczem, zarowno w Toruniu jak i w Lodzi (300 wolontariuszy co
                roku to nie byle co, a niektorzy wspolpracuja z nim od 10 lat),
                zreszta z tego co mi wiadomo wiele osob w Fundacji pracuje juz tez
                ponad 10 lat. Moze Ty jestes po prostu za maly bolo i nie dorastasz
                panu Zydowiczowi do piet? Moze w koncu oceniajmy ludzi po ich
                czynach a nie po jakichs plotkach typu "podobno". Zrob sobie moze
                liste tego, czego dokonal pan Zydowicz, moze porownaj z dokonaniami
                innych osob z tzw torunskiego srodowiska artystycznego albo ze
                swoimi wlasnymi i moze wyjdzie, ze faktycznie pan Zydowicz jest
                geniuszem. Kiedys jedna moja znajoma zastanawiala sie z czego to
                wynika, ze ludzie tak zle mowia o Panu Zydowiczu i wyszlo jej, ze
                zazwyczaj slyszy to od ludzi, ktorym za bardzo nie wychodzi
                cokolwiek...
                A jesli chodzi o wystawe to naprawde niewazne jest to, co artysta
                chcial pokazac ale co zadeklarowal, a zadeklarowal, ze chce
                przywrocic pozytywny wizerunek znakowi swastyki. To jest po prostu
                niedopuszczalne. Slusznie zauwazyl jot-44 na forum dot.
                art."Wozownia odwolala wysatwe o swastyce" - "Trzeba sobie zdać
                sprawę,że symbol swastyki jest spalony na wieki
                wieków.Spalony przez miliony ofiar ludzkich.I żadne powoływanie się
                na jego pokojowy rodowód nie ma sensu.Ta uwaga jest w kierunku
                autora także." Z uwaga jot-44 zgadzam sie w 100% a ci wszsycy,
                ktorzy uwazaja inaczej budza we mnie niepokoj, ze holocaust moze sie
                powtorzyc...
                • ulan99 Re: spoinka 27.05.08, 17:05
                  pewnie nie dorastam. w koncu 300 wolonariuszy to jest cos. na pewno Pan Marek
                  zna ich wszytskich po imieniu. a jezeli chodzi o pracownikow fundacji to nie
                  wiem, Pan Marek tak skutecznie ich chroni przed siwatem ze na prawde nie wiem
                  ile osob i jakich tam pracuje. ale skoro Ty jestes osoba poinformowana to nie
                  widze powodu zeby Tobie nie wierzyc. tym niemniej ja wiem swoje i Ty wiesz
                  swoje, natym polega caly urok, ze kazdy moze miec wlasne zdanie.

                  licze tylko na to ze jesze kiedys zobacze film yrezyserowany przez Marka Zydowicza.

        • artasasyn Re: Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 21.05.08, 19:14
          spoinko, Pan Zydowicz robi sobie tani i prosty pr...Az dziw bierze, ze czlowiek,
          dzieki ktorego ukladom powstalo csw atakuje z taka glupota artytyczny
          projekt?Jak to rokuje na program csw?W koncu ten czlowiek siedzi w radzie
          programowej...sami zobaczcie!

          www.csw.torun.pl/centrum/rada-programowa
          • spoinka Re: Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 27.05.08, 13:37
            Naprawde uważasz, że pan Zydowicz potrzebuje robić sobie PR w
            Toruniu? Myslę, że trzeba mieć odwagę, aby wystąpić otwarcie
            przeciwko naszemu zakłamanemu i zamkniętemu środowsku artystycznemu.
            Pisząc taki list, pan Zydowicz mógł jedynie spodziewać się ataku na
            siebie, który to atak zresztą nastąpił, i spotkania sie z kompletnym
            brakiem niezrozumienia, a nie oczekiwać gloryfikacji.
            Czy naprawde nie rozumiesz zagrozenia, jakie niesie za sobą tego
            rodzaju wystawa? Projekt artystyczny nie moze w zaden sposob sluzyc
            wybieleniu i budowaniu pozytywnych skojarzen z symbolem, ktory
            ocieka krwią milionów ofiar. Osoby, które popierają tę wystawę nie
            mają chyba pojęcia o koszmarze wojny. Ja mam również jedynie blade
            pojęcie, tylko i wyłącznie z historycznych przekazow ale one
            działają na moją wyobraźnię w taki sposob, że ogarnia mnie
            zniawalające przerażenie na samą myśl o czasach nazizmu. Jakże
            naiwne jest tłumaczenie autora wystawy, które słyszalam w Faktach
            TVN, że nazisci nie powinni byli wykorzystywać znaku swastyki, że
            powinni byli wymyśleć sobie swój znak. Takie tłumaczenie utwierdza
            mnie jeszcze badziej w przekonaniu o słusznosci decyzji o zamknięciu
            wystawy, ponieważ wskazuje na kompletny brak zrozumienia przez
            artystę zagrożenia jaki symbol swastyki za soba niesie i braku
            świadomości ogromu zbrodni dokonanej przez hitlerowcow. Po co, w
            jakim celu rehabilitowac symbol katów i morderców całych narodów???
            On powinien się kojarzyć negatywnie i być przestrogą, wywoływać
            przerażenie i strach. Przecież jest to symbol używany cały czas
            przez neonazistow. Taki sam jest problem z hymenm niemieckim, który
            o zarania powstania był pięknym poematem Heinricha Hoffmana do
            melodii Josepha Haydna. Powstał w okresie rozbicia Niemiec i wzywał
            do zdjednoczenia, rezygnacji z egositycnzych interesów i
            partykularyzmów. Jadnak po II wojnie światowej nabrał innej wymowy i
            rząd niemiecki długo zastanawiał się, czy można go wykonywać. W
            końcu zdecydowali się na wyrażenie zgody na wykonywanie jedynie
            trzeciej zwrotki. Moim zdaniem powinni byli jednak zrezygnować z
            tego hymnu w ogóle i wielu Niemców podziela to zdanie.
    • et.lh Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 21.05.08, 07:36
      Jaki sens ma dyskusja, w której wypowiadają sie głównie artyści.
      Cieszę się, że na koniec wypowiedział sie równiez ktoś z drugiej
      strony"barykady". Najczęściej jest tak, że artyści zamykają sie w
      swoich enklawach i odczytują świat na swoje potrzeby. Radzę panu
      P.O. zapozanć się z teorią znaku i znaczenia, o której napisano
      bardzo wiele NAUKOWYCH publikacji. NIe jest tak, że symbol ma tylko
      jedno - pierwotne znaczenie. Żyjemy w czasach, gdzie m.in.
      wydarzenia wpływają na znaczenie znaku. To co się dziło za czasów
      nazistowskich Niemiec, ma odzwierciedlenie w znaku jakim jest
      swastyka. Znaczenia wydarzeń z tamtych czasów nie da sie oderwać od
      znaku jakim jest swastyka, za pomocą światełek fluoroscencyjnych,
      klocuszków i paru niteczek i rozebranej dziewczyny. Autorze,
      zastanów się nad przerzyciami ludzi, którzy pamiętają obóz
      koncentracyjny. CI ludzie wciąż zyją i naszym zakichanym obowiazkiem
      powinno być uszanowanie ich spokoju. Czy przypadkiem Pańskie ego nie
      wybiegło za daleko? Ale jak znam autora ma wszystko w... i nad losem
      przeciętnego człowieka się nie zastanawia....szkoda. Bo tak sie
      składa,że świat jest nie koniecznie taki jakim wyobraża go sobie
      artysta.
    • anty_gw1 Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 21.05.08, 14:26
      Niedopuszczenie do wystawy to zwycięsko politycznej poprawności. Na
      to zgody być nie może. Zobojętnienie na swastykę to z kolei
      zwycięstwo zapomnienia. Zatem racje moga być podzielone.
      Uważam, że należy otworzyć wystawę, ale przy jednoczesnym
      wytłumaczeniu historii i znaczenia tego symbolu.
      • wet3 Re: anty_gw 21.05.08, 15:36
        anty_gw1 napisał:

        > Niedopuszczenie do wystawy to zwycięsko politycznej poprawności.
        Na
        > to zgody być nie może. Zobojętnienie na swastykę to z kolei
        > zwycięstwo zapomnienia. Zatem racje moga być podzielone.
        > Uważam, że należy otworzyć wystawę, ale przy jednoczesnym
        > wytłumaczeniu historii i znaczenia tego symbolu.

        Niezly pomysl. Mozna tez dodac pare wywazonych slow do tych ludzi,
        ktorzy przezyli gehenne okupacji.
        • tryg.sk Re: anty_gw 22.05.08, 01:40
          Sensacja. Odkryłem wizualizację - plan rozbudowy CSW Znaki Czasu.
          www.gearthblog.com/images/images907/swastika.jpg
          • fado_lisboa ;-) 22.05.08, 09:22
            a może nowe stroje na Tortor?
            viz.cwrl.utexas.edu/files/Edmonton1916.jpg
      • wioskowy1308 Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 22.05.08, 10:08
        anty_gw1 napisał:

        > Niedopuszczenie do wystawy to zwycięsko politycznej poprawności. Na
        > to zgody być nie może. Zobojętnienie na swastykę to z kolei
        > zwycięstwo zapomnienia. Zatem racje moga być podzielone.
        > Uważam, że należy otworzyć wystawę, ale przy jednoczesnym
        > wytłumaczeniu historii i znaczenia tego symbolu.

        A dlaczego nie robicie wystawy krzyża. Historię swastyki jeśli ktoś chce to może
        bez wysiłku na Wikipedii przeczytać. Po co wystawa.

        Ważne jest tylko to, co większość społeczna potrafi rozczytać z tego znaku. Dla
        mnie, jak i na szczęście dla znakomitej większości Polaków to nazizm z jego
        ohydną symboliką.
        • wet3 Re: wioskowy1308 22.05.08, 18:03
          Nie unos sie. "anty_gw1" ma racje. Problem jest praktycznie nie do
          nie rozwiazania bo jednej strony masz wolnosc slowa, a z drugiej
          koszmar okupacji. Zydowicz moze wypowiedziec swoja opinie, ale nie
          ma prawa dyktowac. Sugestia "anty" wydaje sie byc prawidlowa.
          • niclos_czan Re: wioskowy1308 23.05.08, 09:28
            Przepraszam Pana Marka Żydowicza oraz Fundację Tumult. Nie wiem za
            co, ale wolę już przeprosić zawczasu.
    • the.bill1 Swastyka wg. FIZYKI 24.05.08, 17:43
      Swastyka to po prostu efekt HARMONIJNEJ, fraktalnej (opartej
      na "złotej" liczbie Phi= 1.618...) kompresji ładunku elektrycznego,
      która przyjmuje kształt graala/swastyki. Jest to prawdziwa geometria
      tego, co święte. Fale tworzące graala utrzymują życie w stanie
      idealnej równowagi. Sama swastyka zawarta jest w graalu!
      Graal ma wielką moc wyzwalającą człowieka, ponieważ jest naszą,
      ludzką potencjalną możliwością rozwoju poprzez wpływ fal
      przenikających wszechświat na nasze DNA.
      Czy dlatego ukrywa się jej prawdziwe znaczenie? Chodzi o władzę?...
      Nieznajomość fizyki szkodzi...

      Proszę sobie zerknąć na animacje:
      www.goldenmean.info/margi/grailheartspin.gif
      www.goldenmean.info/margi/SUSHNCRS.gif
      www.goldenmean.info/margi/spingrail.jpg
      Złoty podział, złota liczba:
      pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_podzia%C5%82
      Pozdrawiam
    • kspasterz Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 25.05.08, 11:09
      Bardzo mi przykro, że pan Żydowicz wykazał się taką ignorancją i brakiem poszanowania cudzych poglądów. Mógłby chociażby sprawdzić genezę swastyki, zamiast krytykować i oburzać się na wystawę, której tak naprawdę nie widział, bo nie została otwarta. Fakt, że Hitler przywłaszczył sobie znak swastyki nie zmienia pochodzenia owego symbolu a co za tym idzie, nie zmienia też znaczenia i wartości jakie zostały z nim powiązane w momencie powstania. Opinia pana Żydowicza naprawdę mnie zaskoczyła i zdumiała. Nie myślałem, że osoba zajmująca takie stanowisko może podejść tak płytko do spraw związanych cenzurą w sztuce.
      • tryg.sk2 Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 10.03.09, 20:28
        Fakt faktem - udało się zakneblować artyście usta. Tak jest dziś w Polsce.
        • kdesw Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 12.03.09, 08:27
          Nie tak dawno bodajże w Gdańsku,jakaś młoda artystka dostała w plecy za pomysł
          wystawy mydeł czy kremów jako kojarzący się z latami okrutnej wojny,co nie
          którzy wszedzie dopatrują się skojarzań zbyt pochopnie.
        • slusarstwo_art Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 12.03.09, 15:00
          Drogi trygu.
          Doceniając Pańską działalność na tym forum, czujemy się zobowiązani do polemiki
          w tej kwestii.

          Nikt tu nikogo nie zakneblował. Dyr. Jackowska razem z Obarskim sami odwołali
          wystawę. Co by się stało, gdyby ją jednak otworzyli? NIC. Nikt by im nic nie
          zrobił, nie zabrał żadnych dotacji ani o nic nie pozwał (przykład: galeria
          Arsenał, Białystok). Jedyne, co by im "groziło" to rzeczowa dyskusja (na pewno
          pofatygowalibyśmy się na wernisaż>:)

          Widocznie uznali, że nie umieją obronić, sensownie przedstawić motywów
          zrobienia takiej wystawy. A że dyr. Jackowska napisała coś innego? Pewnie głupio
          jej było przyznać się że zrobiła coś, czego sama nie umie uzasadnić. Poza tym
          taki akt pozwala im teraz przechadzać się w aureoli męczenników za wolność
          słowa, co w "artworldzie" jest chyba niezłym lansem. To kwestie "organizacyjne".
          Co do interpretacji samego "dzieła" ktoś już o tym napisał:

          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=17&w=80854491&a=81066709
          Samemu Panu Obarskiemu, który naturalnie brzydzi się przemocą dedykujemy piosenkę:

          www.youtube.com/watch?v=YbjshqXJ-Bc
          Pozdrawiamy ;)

          • niclos_czan Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 26.06.09, 12:43
            Dostali sraki jak Żydowicz pogroził paluszkiem.
            • slusarstwo_art Rychło w czas! 26.06.09, 23:22
              Drogi niclos_czanie!

              Sprawa była "na tapecie" przeszło rok temu!!! Do czego jest Ci potrzebne
              "odgrzewanie" tej sprawy na forum GW? Liczysz na rzeczową dyskusję, czy chciałeś
              tylko przypomnieć że dookoła szaleje cenzura?

              Sami wypowiadaliśmy się na ten temat dosyć obficie np. na blogu p. Izy
              Kowalczyk, nie będziemy się więc powtarzać tylko zachęcamy Cie do lektury :)

              strasznasztuka.blox.pl/2009/05/Ide-na-wojne-i-pytania-do-czytelnikow.html#ListaKomentarzy
              Jest to zresztą szerszy problem i nie kończy się na Panu Obarskim więc polecamy
              wpis i komentarze dotyczące ostatniej wystawy P. Fussa

              strasznasztuka.blox.pl/2009/06/Polemika-wokol-Petera-Fussa-i-Krolewna-Sniezka.html
              Pozdrawiamy
              Zakłas Ślusarstwa Koncepcyjnego

              • slusarstwo_art Re: Rychło w czas! 26.06.09, 23:47
                A tak na marginesie

                Jeśli tak bardzo chcesz rozmawiać o cenzurze, to zastanów się, co nie tak dawno
                stało w CSW:

                www.indeks73.pl/pl_,aktualnosci,_,20,_,643.php
                Bo akurat w przypadku Dziadkiewicza rzeczywiście doszło do aktu cenzury.

    • gaelic04 swastyka niechaj znika! Sierp,młot i lewizna też 26.06.09, 23:51
      I wizerunek zbrodniarza Guevary noszony i czczony przez lewaków i wszelakich
      pożytecznych idiotów.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka