kdesw 19.05.08, 10:01 Ciekawa sprawa,szczegółów nie znam z tą wystawą. O to podaje wikipedia o swastyce i jej formach. pl.wikipedia.org/wiki/Swastyka Swastyka - Wikipedia, wolna encyklopedia Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
alienisko Hm... 19.05.08, 10:49 Nie wiem co tam artysta chciał powiedzieć, ale biorąc pod uwagę fakt, jak stary i rozpowszechniony w niemal wszystkich kulturach jest to symbol, nie powinien się ludziom od razu tylko i wyłącznie z nazistami kojarzyć. Może właśnie i dobrze, że taka wystawa powstała? Szkoda by było, by przez nazistów cała historia i znaczenie tego symbolu poszła w niepamięć. Przez taką ignorancję ludzi, dla których ten symbol z innych powodów jest ważny, wrzucać się będzie niesłusznie do jednego worka z nazistami. Bez sensu. Odpowiedz Link Zgłoś
mdtzjd Tumult musi zniknąć 19.05.08, 18:28 Jeśli coś musi zniknąć, to fundacja pana Żydowicza z Rynku Nowomiejskiego. Budynek zboru trzeba oddać komuś, kto zajmie się jego użytkowaniem i odbudową, a nie posiadaniem. Odpowiedz Link Zgłoś
bezcenzurywsztuce Ignorancja Żydowicza 19.05.08, 13:29 Przykro mi, ale to Pan Żydowicz wykazuje się ignorancją. Największym sukcesem nazizmu zza grobu byłoby właśnie wieczne utożsamienie swastyki z tym haniebnym ruchem społecznym. Rehabilitacja tego dawnego symbolu jest niezbędna, a polegać powinna na tym, że nazizm będzie wymieniany w jego opisie tylko zdawkowo, na zasadzie wykorzystania go bez skrupułów do czegoś ohydnego przez ludzi ogarniętych szałem ideologicznym. Tego typu wystawy właśnie się do tego mogą przyczynić. Dużo "gorsze", czyli bardziej szokujące, wystawy oglądały już światło dzienne. W porównaniu z głupawymi wystawami dziadków fotografów, którzy z nudów wymyślają nic nie znaczące pseudośmieszne i pseudointrygujące konstrukcje artystyczne (Łódź Kaliska) ta wystawa przynajmniej próbuje zająć jakieś stanowisko. A na marginesie, czy Pan Żydowicz przypadkiem nie robi całej akcji po to żeby zwalczyć konkurencję? Odpowiedz Link Zgłoś
jazzowa Żydowicz wystawy nie widział 19.05.08, 16:04 Nikt jeszcze nie napisał, że wystawa miała być otwarta jutro!!! Wydawanie osądów, tak kategorycznych w dodatku, wydaje mi się również formą maniakalnych uprzedzeń. Czy ktoś raczył sprawdzić w którą stronę zwrócone są ramiona swastyki? Bo to właśnie jest podstawa do odróżniania swastyki nazistowskiej i tej symbolizującej pozytywne przesłanie, no i oczywiście kontekst zastosowania symbolu. Odpowiedz Link Zgłoś
jazzowa Swastyka nie zniknela z zamku 19.05.08, 17:05 poprzednia wystawa tego plastyka ktora odbyla sie rok temu w wakacje w zamku krzyzackim jakos nikogo nie oburzyła. wtedy mozna bylo ogladac dwie instalacje odnoszace sie do tego symbolu. w tamtym przypadku dodatkowo moglo gorszyc ze wystawa odbywala sie w podziemiach jakby nie patrzec zamku niemieckich krzyzowcow no i ogladaly ja szkolne wycieczki odwiedzjace Toruń. Moze teraz kiedy wystawa ma odbyc sie w jednej z wiekszych galerii, bardzo licznie(jak na galerie) odwiedznej stymbol ten nabral innego znaczenia? Odpowiedz Link Zgłoś
julo57 Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 19.05.08, 17:25 Padły mocne słowa o totalnej ignorancji. Faktycznie, wykazał się nią pan Żydowicz utożsamiając swastykę z hitleryzmem i ofiarami totalitarnych systemów. Mniej piany - więcej wiedzy. Ten prastary symbol pomyślności,powodzenia, nawet płodności liczy 10 000lat i spotykany był w wielu kulturach - w Indiach, na Bliskim Wschodzie, Skandynawii, na Dalekim Wschodzie, starożytnej Grecji i Rzymie, u Germanów dopiero od I w ne. Współcześnie (XIX, XX wiek) używany w ornamentyce polskich górali, umieszczany na odznakach i sztandarach polskich pułków Piechoty Górskiej i Strzelców Podhalańskich. Swastyka umieszczana była w polskich herbach szlacheckich. Była ulubionym symbolem Karłowicza, który malował ten znak na tatrzańskich skałach. Jest umieszczony w balustradzie schodów w schronisku Murowaniec, widnieje na tzw. kamieniu Karłowicza pod Małym Kościelcem w Tatrach. Hitlerowcy jedynie przywłaszczyli ten symbol jako "czystogermański" i uczynili zeń symbol Tysiącletniej Rzeszy. Ale trzeba o tym wiedzieć, a nie popisywać się świętym oburzeniem. Odpowiedz Link Zgłoś
myfax Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 19.05.08, 17:35 ...no właśnie! Brawo Julo57. Jednak nie do wszystkich to dotrze... Odpowiedz Link Zgłoś
wet3 Re: julo57 20.05.08, 01:52 Osobiscie swastyka kojarzy mi sie ze szwabami i hitleryzmem. Oczywiscie, ze wiem o tym co napisales o symbolu swastyki wsrod roznych narodow. Nie wiem czy bedziesz w stanie przekonac p.Zydowicza (cos to nazwisko mi podpada!), ze artysci niekoniecznie musza myslec o swastyce z znaczeniu jakie nadal jej niejaki Adolf. PS - Mam jednak troche mieszane uczucia. Moze jednak na tego typu wystawy jest jeszcze za wczesnie? Zyja bowiem jeszcze miliony ludzi, ktorzy doswiadczyli "dobrodziejstw" swastyki Adolfa. Odpowiedz Link Zgłoś
jarsem Re: julo57 20.05.08, 06:19 krzyz celtycki kojarzy mi sie ze skinheadami i lobuzami stadionowymi i co ty na to ? przeciez to bez sensu walczyc ze zlymi skojarzeniami inaczej krzyz bedzie sie kojarzyl z ... i tu dluga lista zlych czynow KK Odpowiedz Link Zgłoś
jazzowa "kulturalna" dyskusja 19.05.08, 22:03 intensywność tej dyskusji odzwierciedla poziom "świadomości kulturalnej" Torunia. jest tu tylko kilku krzykaczy, kilku pozorantów-artystów, kilku Artystów, tylko ze nikt nie wie kto jest kto więc wszyscy boja sie wszystkich. Pan Żydowicz jak pewien o.Dyrektor uderzyl we wszystkie newralgiczne kwestie podporządkowując je swojej sprawie. ze laskawie znosi problem muzeum, ze czepia sie malutkiego epizodu wpychajac w nia ideologie polowy swiata, historie narodu polskiego, polityczne gierki uderzajac do marszalka i wiazac sprawe z priorytetem politycznym jakim jest ESK i na koniec w ambicje zdobycia "zaszczytnego tytułu" ESK podobno najważniejsze w staraniach o ESK jest ożywienie kulturalne jakie z tych starań wynika, myślę ze to właśnie dzieje sie teraz, w tej "aferze" bardziej niz gdyby powiesić obrazki które ucieszą oko Szanownego Pana. Odpowiedz Link Zgłoś
indeks_73 Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 20.05.08, 13:16 To niesamowity przykład wręcz powrotu do czasów PRL-u i cenzury prewencyjnej. Dość zamykania ust artystom. Więcej o aktach cenzury po 1989 roku pod adresem www.indeks73.pl Odpowiedz Link Zgłoś
wet3 Re: indeks_73 20.05.08, 16:55 indeks_73 napisał: > To niesamowity przykład wręcz powrotu do czasów PRL-u i cenzury prewencyjnej. > Dość zamykania ust artystom. > Więcej o aktach cenzury po 1989 roku pod adresem www.indeks73.pl Masz racje jesli idzie o powrot do cenzury. Powtorze Ci to, co napisalem wyzej. Osobiscie, jako osoba ktora przezyla okupacje mam prawieze automatyczne odczucia na widok swastyki. Takich jak ja z pewnoscia zyja jeszcze miliony. Ze wzgledu na ten fakt artysci powinni pamietac o fiarach hitleryzmu i raczej nam tego swinstwa nie pokazywac. Jak odejdziemy artysci beda miec wolne rece. Odpowiedz Link Zgłoś
slavik222 Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 20.05.08, 22:02 jestem przeciwko faszystowskim i komunistycznym symbolom. Ale jaką funkcję w Toruniu pełni ŻYDOWICZ? Odpowiedz Link Zgłoś
spoinka Re: Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 21.05.08, 09:31 slavik222 napisał: > jestem przeciwko faszystowskim i komunistycznym symbolom. > Ale jaką funkcję w Toruniu pełni ŻYDOWICZ? Pan Zydowicz, jak kazdy obywatel ma prawo wypowiedziec sie w kazdej sprawie, jesli nie wiesz, to jest to prawnie zagwarantowane w naszej Konstytucji, tylko takim ignorantom jak Ty wszystko jest obojetne i na pewno nie chcialoby Ci sie interweniowac, bo trzeba sie troche wysilic i ruszyc szare komorki, aby np. napisac pismo i w ogole wiedziec, jakie ma sie zdanie o danej sprawie. Wiec jesli Tobie sie nie chce, to nie odmawiaj tego prawa innym - wiecej szacunku i pokory! Gdyby bylo wiecej takich osob jak pan Zydowicz, to moze Torun przestalby byc miastem turystycznym jednego noclegu i nie byl znany tylko i wylacznie z radia Maryja, ptasiej grypy, pomnika labedzia, osla a teraz w dodatku z propagowania nazizmu pod przykrywka zle rozumianej wolnosci w sztuce! Ciesze sie, ze odwolano otwarcie wystawy i mam nadzieje,ze nie dojdzie ona do skutku. Kto ogladal wczorajszy reportaz w Faktach TVN wie, ze pan Zydowicz nie jest zreszta osamotniony w swojej opinii. I ciesze sie, ze Marek Zydowicz jest skuteczny. Ilu jest tak skutecznych ludzi w naszym miescie? Nie zapominajmy, ze to dzieki niemu powstalo Centrum Sztuki Wspolczesnej, pierwsze po 75-latach muzeum sztuki wspolczesnej w Polsce! Nie ludzcie sie, ze dokonali tego urzednicy. Odpowiedz Link Zgłoś
ulan99 Re: Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 21.05.08, 10:11 Pan Zydowicz zapomniaj juz jak parenascie lat temu zorganizowal wystawe Nitzego, ktory zarzyna krowy i maluje krwia. bywa i tak. to ze w jakisms stopniu (tak na prawde trudnym do zweryfikowania) przyczynil sie do budowy muzeum, nie czyni go osoba ktora zna sie na wszystkim. jak sobie mozna poczytac Pan Prezes wie juz bardzo duzo na temat architektury, wystawiennictwa, dzialan samorzadow, filmu (ciekawe czy jeszcze kiedys stanie za kamera), generalnie wszystkim. gratuluje dobrego samopoczucia, proponuje jeszcze tylko wlozyc wygone buty, bo jednak mimo wszytsko nalezy panowac na ekspersja, a tego Panu Prezesowi brakuje. mam teorie ze to wina za ciasnych butow tak czy siak zbliza sie weekend, wszysycy bedziemy odpoczywac, a Pan Prezes zapewne samoudoskonalac. nie dajmy sie zwariowac. Odpowiedz Link Zgłoś
wet3 Re: spoinka 21.05.08, 15:32 Oczywiscie, ze Zydowicz ma prawo do wypowiadania sie w kazdej sprawie. Nie ma jednak prawa dyktowac! Odpowiedz Link Zgłoś
spoinka Re: spoinka 23.05.08, 12:03 Drogi wet3, z tego, co piszesz wynika, ze przypisujesz panu Zydowiczowi niebywala moc! Co powie, zostaje wykonane. Gdyby tak bylo, Camerimage zostalby w Toruniu, od dawna mielibysmy centrum festiwalowo-kongresowe w miejscu, gdzie dzis kroluje Lidl, Lynch krecilby zdjecia na terenie Polchemu a wystawa otwarcia CSW bylaby zorganizowana na wysokim, miedzynarodowym poziomie. Niestety tak przeciez nie jest. Pan Zydowicz wyrazil swoja opinie, decyzje podjal ktos inny, pewnie urzednicy urzedu marzalkowskiego, ktoremu podlega galeria Wozownia, a ktorzy wczesniej nie mieli pewnie bladego pojecia o tej wystawie i o zagrozeniach, ktore z soba niesie. Odpowiedz Link Zgłoś
ulan99 Re: spoinka 23.05.08, 15:18 to jest demagogia, po prostu. I tyle. cos w tym jest ze niewiele osob chce wspolpracowac z Panem Prezesem Zydowiczem, a te ktore juz zaczely szybko rezygnuja. ciekawe dlaczego? pewnie ten siwat jest zly i wszyscy naokolo, a Pana Marka nikt nie rozumie. moze po prostu nie poterafi sluchac. na pewno zrobilby taka wystawe otwarcia ze wszyscy bysmy wypadli z butow, pewnie tak sama wielka jak dzielo filmowe ktorego siwat jeszcze nie mial okazji zobaczyc. jakis remake noza w wodzie, czy cos... wipsz w wyszukiwarke Marek Zydowicz i poczytaj archiwum. a poze po prostu Pan Prezes jest geniuszem ktoego nikt nie rozumie. Odpowiedz Link Zgłoś
spoinka Re: spoinka 27.05.08, 11:13 Z tego co ja wiem, to bardzo wiele osob wspolpracuje z panem Zydowiczem, zarowno w Toruniu jak i w Lodzi (300 wolontariuszy co roku to nie byle co, a niektorzy wspolpracuja z nim od 10 lat), zreszta z tego co mi wiadomo wiele osob w Fundacji pracuje juz tez ponad 10 lat. Moze Ty jestes po prostu za maly bolo i nie dorastasz panu Zydowiczowi do piet? Moze w koncu oceniajmy ludzi po ich czynach a nie po jakichs plotkach typu "podobno". Zrob sobie moze liste tego, czego dokonal pan Zydowicz, moze porownaj z dokonaniami innych osob z tzw torunskiego srodowiska artystycznego albo ze swoimi wlasnymi i moze wyjdzie, ze faktycznie pan Zydowicz jest geniuszem. Kiedys jedna moja znajoma zastanawiala sie z czego to wynika, ze ludzie tak zle mowia o Panu Zydowiczu i wyszlo jej, ze zazwyczaj slyszy to od ludzi, ktorym za bardzo nie wychodzi cokolwiek... A jesli chodzi o wystawe to naprawde niewazne jest to, co artysta chcial pokazac ale co zadeklarowal, a zadeklarowal, ze chce przywrocic pozytywny wizerunek znakowi swastyki. To jest po prostu niedopuszczalne. Slusznie zauwazyl jot-44 na forum dot. art."Wozownia odwolala wysatwe o swastyce" - "Trzeba sobie zdać sprawę,że symbol swastyki jest spalony na wieki wieków.Spalony przez miliony ofiar ludzkich.I żadne powoływanie się na jego pokojowy rodowód nie ma sensu.Ta uwaga jest w kierunku autora także." Z uwaga jot-44 zgadzam sie w 100% a ci wszsycy, ktorzy uwazaja inaczej budza we mnie niepokoj, ze holocaust moze sie powtorzyc... Odpowiedz Link Zgłoś
ulan99 Re: spoinka 27.05.08, 17:05 pewnie nie dorastam. w koncu 300 wolonariuszy to jest cos. na pewno Pan Marek zna ich wszytskich po imieniu. a jezeli chodzi o pracownikow fundacji to nie wiem, Pan Marek tak skutecznie ich chroni przed siwatem ze na prawde nie wiem ile osob i jakich tam pracuje. ale skoro Ty jestes osoba poinformowana to nie widze powodu zeby Tobie nie wierzyc. tym niemniej ja wiem swoje i Ty wiesz swoje, natym polega caly urok, ze kazdy moze miec wlasne zdanie. licze tylko na to ze jesze kiedys zobacze film yrezyserowany przez Marka Zydowicza. Odpowiedz Link Zgłoś
artasasyn Re: Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 21.05.08, 19:14 spoinko, Pan Zydowicz robi sobie tani i prosty pr...Az dziw bierze, ze czlowiek, dzieki ktorego ukladom powstalo csw atakuje z taka glupota artytyczny projekt?Jak to rokuje na program csw?W koncu ten czlowiek siedzi w radzie programowej...sami zobaczcie! www.csw.torun.pl/centrum/rada-programowa Odpowiedz Link Zgłoś
spoinka Re: Żydowicz, nie wtykaj gęby w nieswoje sprawy 27.05.08, 13:37 Naprawde uważasz, że pan Zydowicz potrzebuje robić sobie PR w Toruniu? Myslę, że trzeba mieć odwagę, aby wystąpić otwarcie przeciwko naszemu zakłamanemu i zamkniętemu środowsku artystycznemu. Pisząc taki list, pan Zydowicz mógł jedynie spodziewać się ataku na siebie, który to atak zresztą nastąpił, i spotkania sie z kompletnym brakiem niezrozumienia, a nie oczekiwać gloryfikacji. Czy naprawde nie rozumiesz zagrozenia, jakie niesie za sobą tego rodzaju wystawa? Projekt artystyczny nie moze w zaden sposob sluzyc wybieleniu i budowaniu pozytywnych skojarzen z symbolem, ktory ocieka krwią milionów ofiar. Osoby, które popierają tę wystawę nie mają chyba pojęcia o koszmarze wojny. Ja mam również jedynie blade pojęcie, tylko i wyłącznie z historycznych przekazow ale one działają na moją wyobraźnię w taki sposob, że ogarnia mnie zniawalające przerażenie na samą myśl o czasach nazizmu. Jakże naiwne jest tłumaczenie autora wystawy, które słyszalam w Faktach TVN, że nazisci nie powinni byli wykorzystywać znaku swastyki, że powinni byli wymyśleć sobie swój znak. Takie tłumaczenie utwierdza mnie jeszcze badziej w przekonaniu o słusznosci decyzji o zamknięciu wystawy, ponieważ wskazuje na kompletny brak zrozumienia przez artystę zagrożenia jaki symbol swastyki za soba niesie i braku świadomości ogromu zbrodni dokonanej przez hitlerowcow. Po co, w jakim celu rehabilitowac symbol katów i morderców całych narodów??? On powinien się kojarzyć negatywnie i być przestrogą, wywoływać przerażenie i strach. Przecież jest to symbol używany cały czas przez neonazistow. Taki sam jest problem z hymenm niemieckim, który o zarania powstania był pięknym poematem Heinricha Hoffmana do melodii Josepha Haydna. Powstał w okresie rozbicia Niemiec i wzywał do zdjednoczenia, rezygnacji z egositycnzych interesów i partykularyzmów. Jadnak po II wojnie światowej nabrał innej wymowy i rząd niemiecki długo zastanawiał się, czy można go wykonywać. W końcu zdecydowali się na wyrażenie zgody na wykonywanie jedynie trzeciej zwrotki. Moim zdaniem powinni byli jednak zrezygnować z tego hymnu w ogóle i wielu Niemców podziela to zdanie. Odpowiedz Link Zgłoś
et.lh Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 21.05.08, 07:36 Jaki sens ma dyskusja, w której wypowiadają sie głównie artyści. Cieszę się, że na koniec wypowiedział sie równiez ktoś z drugiej strony"barykady". Najczęściej jest tak, że artyści zamykają sie w swoich enklawach i odczytują świat na swoje potrzeby. Radzę panu P.O. zapozanć się z teorią znaku i znaczenia, o której napisano bardzo wiele NAUKOWYCH publikacji. NIe jest tak, że symbol ma tylko jedno - pierwotne znaczenie. Żyjemy w czasach, gdzie m.in. wydarzenia wpływają na znaczenie znaku. To co się dziło za czasów nazistowskich Niemiec, ma odzwierciedlenie w znaku jakim jest swastyka. Znaczenia wydarzeń z tamtych czasów nie da sie oderwać od znaku jakim jest swastyka, za pomocą światełek fluoroscencyjnych, klocuszków i paru niteczek i rozebranej dziewczyny. Autorze, zastanów się nad przerzyciami ludzi, którzy pamiętają obóz koncentracyjny. CI ludzie wciąż zyją i naszym zakichanym obowiazkiem powinno być uszanowanie ich spokoju. Czy przypadkiem Pańskie ego nie wybiegło za daleko? Ale jak znam autora ma wszystko w... i nad losem przeciętnego człowieka się nie zastanawia....szkoda. Bo tak sie składa,że świat jest nie koniecznie taki jakim wyobraża go sobie artysta. Odpowiedz Link Zgłoś
anty_gw1 Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 21.05.08, 14:26 Niedopuszczenie do wystawy to zwycięsko politycznej poprawności. Na to zgody być nie może. Zobojętnienie na swastykę to z kolei zwycięstwo zapomnienia. Zatem racje moga być podzielone. Uważam, że należy otworzyć wystawę, ale przy jednoczesnym wytłumaczeniu historii i znaczenia tego symbolu. Odpowiedz Link Zgłoś
wet3 Re: anty_gw 21.05.08, 15:36 anty_gw1 napisał: > Niedopuszczenie do wystawy to zwycięsko politycznej poprawności. Na > to zgody być nie może. Zobojętnienie na swastykę to z kolei > zwycięstwo zapomnienia. Zatem racje moga być podzielone. > Uważam, że należy otworzyć wystawę, ale przy jednoczesnym > wytłumaczeniu historii i znaczenia tego symbolu. Niezly pomysl. Mozna tez dodac pare wywazonych slow do tych ludzi, ktorzy przezyli gehenne okupacji. Odpowiedz Link Zgłoś
tryg.sk Re: anty_gw 22.05.08, 01:40 Sensacja. Odkryłem wizualizację - plan rozbudowy CSW Znaki Czasu. www.gearthblog.com/images/images907/swastika.jpg Odpowiedz Link Zgłoś
fado_lisboa ;-) 22.05.08, 09:22 a może nowe stroje na Tortor? viz.cwrl.utexas.edu/files/Edmonton1916.jpg Odpowiedz Link Zgłoś
wioskowy1308 Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 22.05.08, 10:08 anty_gw1 napisał: > Niedopuszczenie do wystawy to zwycięsko politycznej poprawności. Na > to zgody być nie może. Zobojętnienie na swastykę to z kolei > zwycięstwo zapomnienia. Zatem racje moga być podzielone. > Uważam, że należy otworzyć wystawę, ale przy jednoczesnym > wytłumaczeniu historii i znaczenia tego symbolu. A dlaczego nie robicie wystawy krzyża. Historię swastyki jeśli ktoś chce to może bez wysiłku na Wikipedii przeczytać. Po co wystawa. Ważne jest tylko to, co większość społeczna potrafi rozczytać z tego znaku. Dla mnie, jak i na szczęście dla znakomitej większości Polaków to nazizm z jego ohydną symboliką. Odpowiedz Link Zgłoś
wet3 Re: wioskowy1308 22.05.08, 18:03 Nie unos sie. "anty_gw1" ma racje. Problem jest praktycznie nie do nie rozwiazania bo jednej strony masz wolnosc slowa, a z drugiej koszmar okupacji. Zydowicz moze wypowiedziec swoja opinie, ale nie ma prawa dyktowac. Sugestia "anty" wydaje sie byc prawidlowa. Odpowiedz Link Zgłoś
niclos_czan Re: wioskowy1308 23.05.08, 09:28 Przepraszam Pana Marka Żydowicza oraz Fundację Tumult. Nie wiem za co, ale wolę już przeprosić zawczasu. Odpowiedz Link Zgłoś
the.bill1 Swastyka wg. FIZYKI 24.05.08, 17:43 Swastyka to po prostu efekt HARMONIJNEJ, fraktalnej (opartej na "złotej" liczbie Phi= 1.618...) kompresji ładunku elektrycznego, która przyjmuje kształt graala/swastyki. Jest to prawdziwa geometria tego, co święte. Fale tworzące graala utrzymują życie w stanie idealnej równowagi. Sama swastyka zawarta jest w graalu! Graal ma wielką moc wyzwalającą człowieka, ponieważ jest naszą, ludzką potencjalną możliwością rozwoju poprzez wpływ fal przenikających wszechświat na nasze DNA. Czy dlatego ukrywa się jej prawdziwe znaczenie? Chodzi o władzę?... Nieznajomość fizyki szkodzi... Proszę sobie zerknąć na animacje: www.goldenmean.info/margi/grailheartspin.gif www.goldenmean.info/margi/SUSHNCRS.gif www.goldenmean.info/margi/spingrail.jpg Złoty podział, złota liczba: pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_podzia%C5%82 Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
kspasterz Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 25.05.08, 11:09 Bardzo mi przykro, że pan Żydowicz wykazał się taką ignorancją i brakiem poszanowania cudzych poglądów. Mógłby chociażby sprawdzić genezę swastyki, zamiast krytykować i oburzać się na wystawę, której tak naprawdę nie widział, bo nie została otwarta. Fakt, że Hitler przywłaszczył sobie znak swastyki nie zmienia pochodzenia owego symbolu a co za tym idzie, nie zmienia też znaczenia i wartości jakie zostały z nim powiązane w momencie powstania. Opinia pana Żydowicza naprawdę mnie zaskoczyła i zdumiała. Nie myślałem, że osoba zajmująca takie stanowisko może podejść tak płytko do spraw związanych cenzurą w sztuce. Odpowiedz Link Zgłoś
tryg.sk2 Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 10.03.09, 20:28 Fakt faktem - udało się zakneblować artyście usta. Tak jest dziś w Polsce. Odpowiedz Link Zgłoś
kdesw Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 12.03.09, 08:27 Nie tak dawno bodajże w Gdańsku,jakaś młoda artystka dostała w plecy za pomysł wystawy mydeł czy kremów jako kojarzący się z latami okrutnej wojny,co nie którzy wszedzie dopatrują się skojarzań zbyt pochopnie. Odpowiedz Link Zgłoś
slusarstwo_art Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 12.03.09, 15:00 Drogi trygu. Doceniając Pańską działalność na tym forum, czujemy się zobowiązani do polemiki w tej kwestii. Nikt tu nikogo nie zakneblował. Dyr. Jackowska razem z Obarskim sami odwołali wystawę. Co by się stało, gdyby ją jednak otworzyli? NIC. Nikt by im nic nie zrobił, nie zabrał żadnych dotacji ani o nic nie pozwał (przykład: galeria Arsenał, Białystok). Jedyne, co by im "groziło" to rzeczowa dyskusja (na pewno pofatygowalibyśmy się na wernisaż>:) Widocznie uznali, że nie umieją obronić, sensownie przedstawić motywów zrobienia takiej wystawy. A że dyr. Jackowska napisała coś innego? Pewnie głupio jej było przyznać się że zrobiła coś, czego sama nie umie uzasadnić. Poza tym taki akt pozwala im teraz przechadzać się w aureoli męczenników za wolność słowa, co w "artworldzie" jest chyba niezłym lansem. To kwestie "organizacyjne". Co do interpretacji samego "dzieła" ktoś już o tym napisał: forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=17&w=80854491&a=81066709 Samemu Panu Obarskiemu, który naturalnie brzydzi się przemocą dedykujemy piosenkę: www.youtube.com/watch?v=YbjshqXJ-Bc Pozdrawiamy ;) Odpowiedz Link Zgłoś
niclos_czan Re: Żydowicz: Swastyka musi zniknąć z Wozowni 26.06.09, 12:43 Dostali sraki jak Żydowicz pogroził paluszkiem. Odpowiedz Link Zgłoś
slusarstwo_art Rychło w czas! 26.06.09, 23:22 Drogi niclos_czanie! Sprawa była "na tapecie" przeszło rok temu!!! Do czego jest Ci potrzebne "odgrzewanie" tej sprawy na forum GW? Liczysz na rzeczową dyskusję, czy chciałeś tylko przypomnieć że dookoła szaleje cenzura? Sami wypowiadaliśmy się na ten temat dosyć obficie np. na blogu p. Izy Kowalczyk, nie będziemy się więc powtarzać tylko zachęcamy Cie do lektury :) strasznasztuka.blox.pl/2009/05/Ide-na-wojne-i-pytania-do-czytelnikow.html#ListaKomentarzy Jest to zresztą szerszy problem i nie kończy się na Panu Obarskim więc polecamy wpis i komentarze dotyczące ostatniej wystawy P. Fussa strasznasztuka.blox.pl/2009/06/Polemika-wokol-Petera-Fussa-i-Krolewna-Sniezka.html Pozdrawiamy Zakłas Ślusarstwa Koncepcyjnego Odpowiedz Link Zgłoś
slusarstwo_art Re: Rychło w czas! 26.06.09, 23:47 A tak na marginesie Jeśli tak bardzo chcesz rozmawiać o cenzurze, to zastanów się, co nie tak dawno stało w CSW: www.indeks73.pl/pl_,aktualnosci,_,20,_,643.php Bo akurat w przypadku Dziadkiewicza rzeczywiście doszło do aktu cenzury. Odpowiedz Link Zgłoś
gaelic04 swastyka niechaj znika! Sierp,młot i lewizna też 26.06.09, 23:51 I wizerunek zbrodniarza Guevary noszony i czczony przez lewaków i wszelakich pożytecznych idiotów. Odpowiedz Link Zgłoś