wlalos 03.11.08, 06:48 W języku polskim nie ma słowa …plagiatować”. Jest „plagiować”.Wykształcuszki z Wyborczej pewnie same ściągnęły swoje prace maturalne z polskiego. Władysław Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
wszczebrzeszyn Re: Kolejne plagiaty u toruńskich studentów UMK 03.11.08, 08:15 Plagiaty na uczelniach będą coraz częstsze, szczególnie na keirunkach humanistycznych. No bo co odkrywczego można napisać o Kancie? W tym celu i tak trzeba przeczytać czyjąś pracę żeby się dowiedzieć o co chodzi, a potem spróbować napisać wnioski, swoje przemyslenia, ale i fakty, których nie da się inaczej przedstawić niż w sposób jaki się przeczytało. Można trochę pozmieniać niektóre słowa, zastosować synonimy, ale powtarzać się będzie. Zresztą jeśli powstanie 1000 prac o Kancie to chcąc nie chcąc plagiaty będą, bo język jest ograniczony - to raz, temat jest ograniczony - to dwa. Dlatego m. in. trzeba polikwidować wydziały humanistyczne, a zainwestować w kierunki ścisłe. Tam jeden moze zbudować termistor, inny napisać jakiś program w LabView, jeszcze inny pracę teoretyczną nt. najnowszego odkrycia. W historii, filozofii czy j. polskim za wiele już się nie odkryje. Odpowiedz Link Zgłoś
anty_gw1 @wszczebrzeszyn 03.11.08, 12:50 "W historii, filozofii czy j. polskim za wiele już się nie odkryje." --- A to się formumowicz grubo myli i pisze rzeczy nie do końca mądre. Oczywiście napisanie 1000 pracy o tym co powiedział, opublikował Kant jest bez sensu. Ale można napisać pracę (by dotyczyła ona już przywołanego Kanta) np. na temat stopnia znajomości filozofii Kanta wśród studentów filozofii, albo jeszcze szerzej studentów humanistyki danej uczelni. Niech to będzie praca interdyscyplinarna z pogranicza filozofii i socjologii. I będzie to praca autentycznie nowatorska, a wyniki badań będą się nawawały do bardzo praktycznego wykorzystania. Trzeba tylko trochę odwagi. Wszystko zależy od pomysłu autora i promotora. "Polikwidować wydziały humanistyczne, a zainwestować w kierunki ścisłe" - coż jest to pomysł tak niedorzeczny, że nawet się do niego nie odniosę. Może gdy dyskusja się rozwinie... Odpowiedz Link Zgłoś
wszczebrzeszyn Re: @wszczebrzeszyn 03.11.08, 19:51 Zdaję sobie sprawę, że to brzmi niedorzecznie, ale taka myśl sama się nasuwa po przeczytaniu podobnych artykułów jak powyższy. Człowiek uczy się 5 lat albo więcej i nie toż, że po skończeniu studiów ma kłopoty ze znalezieniem pracy to jeszcze samo obronienie tytułu magistra staje się coraz trudniejsze. No bo co panna/pani Emilia P. mogła robić po filozofii? A co moze robić gdy nie ukończyła studiów? Tak na dobrą sprawę to samo. Za dużo kształci się dziennikarzy, historyków, filozofów, a za mało inżynierów, informatyków czy nawet matematyków. Kasa zamiast na sensowne badania idzie w jakieś fanaberie filozofów/historyków. Zamiast na podróże które mogą przynieść wymierne korzyści wydawana jest na wycieczki profesorów, jeżdżących na konferencje filozoficzne czy historyczne, które niczego nie wnoszą. Odpowiedz Link Zgłoś
anty_gw1 Re: @wszczebrzeszyn 04.11.08, 15:09 No dobrze, ale nie traktuj proszę maturzystów jako ludzi bezmyślnych. Wszak świadectwo dojrzałości i dowód osobisty uzyskali. Każdy wybierając konkretne studia robi to z jakichś powodów. Jeden z zamiłowania do filozofii właśnie, drugi uważając że będac matematykiem zdobędzie lepszy zawód. Ty zaś chcesz sprawić by miłośnik filozofii poszedł się uczyć dajmy na to chemii i wkuwał tablicę Mendelejewa. Chce studiować filozofię to niech studiuje z założeniem, że robi tak choć po studiach może mieć kłopoty ze znalezieniem pracy. Będąc marnym informatykiem też będzie miał kłopoty. Inna rzecza oczywiście jest to, czy UMK powinno co roku kończyć 100 filozofów dziennych i pewnie tylu samo zaocznych. Oczywiście, że nie. Ale to nie ma nic wspólnego z anulowaniem jakichkolwiek kierunków. Ponadto mówienie o fanaberach historyków jest zwyczajnym obrażaniem tych ludzi. Szkoda tego komentować. Nie wiem czy oglądałeś wczoraj kapitalny wręcz teatr w TVP1. Był przykład pasjonata historyka, który swym działaniem i chęcią poznania prawdy zrobił mnóstwo dobrego. Nie wiem więc dlaczego mówisz o fanaberiach w kontekście historyków. PS: Jak wyobrażasz sobie jakąkolwiek społeczność, która składa się wyłącznie z technokratów nie znających historii swego społeczeństwa, nie mających zakorzenienia w jego tradycji, ani co gorsza nie mających wokół siebie nikogo, kto by te przymioty posiadał? Odpowiedz Link Zgłoś
yoric Re: @wszczebrzeszyn 04.11.08, 16:58 Jako aneks do tej ścieżki dyskusji dodam, że od przyszłego roku na UMK prawdopodobnie wystartuje nowy kierunek - kognitywistyka. Mimo pokręconej nazwy warto się zainteresować. Na UMK będzie to instytucjonalnie 'podpięte' pod Wydział Humanistyczny (konkretnie pod filozofię), ale faktyczny profil kognitywistyki będzie bliższy temu, czym Cognitive Science jest na zachodzie - tam studia te kończy się z dyplomem nie MA, tylko MSc, czyli 'inżyniera'. Jednym słowem będzie tam i filozofia i fizyka, i każda wniesie coś cennego: przynajmniej w założeniu mają to być w pełni interdyscyplinarne studia o umyśle, łączące to, co najlepsze w naukach humanistycznych i ścisłych. Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
tucha1 Re: Kolejne plagiaty u toruńskich studentów UMK 03.11.08, 11:35 Owszem, w języku polskim jest słowo "plagatować". Proponuję wcześniej sprawdzić w słowniku zanim się kogoś obrazi. Odpowiedz Link Zgłoś
yoric Re: Kolejne plagiaty u toruńskich studentów UMK 03.11.08, 16:43 > W języku polskim nie ma słowa …plagiatować”. Jest „plagiować”. "plagiatować" jest, ma się dobrze i brzmi znacznie naturalniej od "plagiować", którego właściwie nie ma w uzusie. > Wykształcuszki z Wyborczej pewnie same ściągnęły swoje prace maturalne z polskiego. a tu akurat nie sposób się nie zgodzić. Ostatnio czytałem, że nikt nie "wieży" w sukces ani nie "karze" wygrywać. A to tylko przykłady z 'wierzchu pamięci'. > np. na temat stopnia znajomości filozofii Kanta wśród studentów filozofii, albo jeszcze szerzej studentów humanistyki danej uczelni. ... albo nt. poziomu polszczyzny u dziennikarzy GW :) Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
paniena Re: Kolejne plagiaty u toruńskich studentów UMK 03.11.08, 20:13 Panie Władysławie www.pwn.pl może być pomocne Odpowiedz Link Zgłoś