dupeteczek
02.08.14, 01:33
W początkach chrześcijaństwa wierni spowiadali się klęcząc przy siedzisku księdza. Z czasem zaczęto wprowadzać udogodnienia, jak klęcznik dla pokutnika i wygodne krzesło z oparciem dla spowiednika.
Ni stąd, ni zowąd ok. XVI wieku wprowadzono konfesjonał znany nam obecnie - zamknięta skrzynia z okratowanymi otworami. Oficjalnie miało to podnieść jakość spowiedzi, czyli większą intymność, prywatność i tajemnicę. Do dziś Kk uważa, że spowiedź nie powinna mieć miejsca poza konfesjonałem - usprawiedliwione są tylko wyjątkowe przypadki.
Ale powód był bardziej prozaiczny:)