Dodaj do ulubionych

Ciekawa stronka

18.04.11, 21:38
antaiji.dogen-zen.de/pol/attitude.shtml
Obserwuj wątek
  • transient Re: Ciekawa stronka 19.04.11, 10:49
   Z tłumaczenia instrukcji zazen Dogena : " Siedź stabilnie w samadhi. Myśl nie-myślenie. Jak myśleć nie-myślenie? Poza myśleniem. To jest istota zazen. "
   Oczywiście brzmi to jak bełkot ale bełkotem jak dla mnie z pewnością nie jest.
   • bol_kolan Re: Ciekawa stronka 26.04.11, 13:55
    OK, co by to miało znaczyć praktycznie? Ja siedzę w shikantaza, myśli sobie przepływają, obserwuję je, utrzymuję wyprostowaną pozycję. Czy dodatkowo należy jak mówi Dogen coś wolicjonalnie wykonywać? Zamieszanie wprowadzają różne szkoły. To "myśl o nie-myśleniu" przypomina mi instrukcję pewnego gościa od vipassany aby obserwować to co jest pomiędzy myślami.
  • apersona Re: Ciekawa stronka 05.05.11, 10:38
   "Jeść w celu praktyki zazen, spać w celu praktyki zazen. Znaczy to, że jedzenie i spanie także są częścią zazen.
   W naszej praktyce nie ma innego obiektu czci poza zazen. Ponieważ to zazen zbawia nas cierpiące istoty, przeformowuje nasze surowe ciało i zmusza do praktyki."

   Czytając ten tekst po raz pierwszy odbierałam go jako bardzo wzniosły lecz nieżyciowy. "Jeść w celu praktyki zazen" - to dobre dla mnichów, utrzymywanych przez świeckich sponsorów.
   Teraz rzuciło mi się w oczy bardziej "jedzenie i spanie także są częścią zazen", całe życie jest praktyką, albo życie jest życiem :)
   • transient Re: Ciekawa stronka 05.05.11, 13:56
    Niekoniecznie a raczej absolutnie nie! Bo także oczywiście zarabiać w celu zazen! :-D Nie zgadzam się natomiast z zazen jako "obiektem czci" bo cóż by to niby miało znaczyć? Po prostu nalezy prosto siedzieć.
    • apersona Re: Ciekawa stronka 05.05.11, 14:07
     Uczcij, eee pozdrów ode mnie, swoją dzisiejszą miskę ryżu :)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka