Dodaj do ulubionych

Cywile w kościele

04.10.22, 01:07
:"Biskup kielecki Jan Piotrowski zdecydował o wprowadzeniu diakonatu stałego. Oznacza to, że świeccy mężczyźni, również żonaci, będą mogli udzielać ślubów, chrztów, czy wygłaszać kazania."

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28977608,rewolucja-w-polskim-kosciele-zonaci-mezczyzni-beda-mogli-rozpoczac.html

Jeszcze trochę a każdy wierny będzie mógł sam się wyspowiadać i dać sobie rozgrzeszenie. A na tacę da żonie.

S.
Obserwuj wątek
    • feelek Re: Cywile w kościele 04.10.22, 01:59
      Czy oprócz kazań będą to panelowe dyskusje światopoglądowe?
      Takie jak tu na forum?
      Czy diakonat stały obejmie agnostyków/ ateistów?
      Jestem żonaty, mógłbym udzielać ślubów.
      • qwardian Re: Cywile w kościele 04.10.22, 10:16
        Możesz to robić w Urzędzie Stanu Cywilnego..
        • snajper55 Re: Cywile w kościele 04.10.22, 10:43
          qwardian napisał:

> Możesz to robić w Urzędzie Stanu Cywilnego..

A spowiadać w Urzędzie Skarbowym lub Prokuraturze.

S.
          • qwardian Re: Cywile w kościele 04.10.22, 11:01
            Podzieliłem się na Forum Poznań moją traumą podczas wizyt w urzędach na ulicy Za Bramką i Placu Kolegiackim, unikam ich jak zarazy. Nikogo nie zabiłem, ani nikomu nic nie ukradłem, ale i tak skończę w pudle, bo jeżdżę bez pasów, najbardziej kretyńskie świeckie prawo w dobie poduszek powietrznych gdzie ładuje ich się 7 (słownie: siedem) do jednego samochodu (Jeep Cherokee)..
    • wariant_b Re: Cywile w kościele 04.10.22, 09:10
      snajper55 napisał:

> Jeszcze trochę a każdy wierny będzie mógł sam się wyspowiadać i dać sobie rozgrzeszenie.

Pewnie wkrótce dowiemy się, że tak było od zawsze, gdyż tak wynika z Pisma Świętego.
      • privus Re: Cywile w kościele 04.10.22, 09:29
        Szaweł też był samozwańcem.
      • edico Re: Cywile w kościele 04.10.22, 18:33
        Czytanie biblii przez samych parafian jest czynnością niestety nieznaną i chyba nadal zakazaną. Bp Kaczmarek w czasie II wojny światowej wydał biblię dla żołnierzu AK, w której na pierwszej stronie zabronił jej czytania bez księdza. Skąd więc mogą wiedzieć ci wierni, że w wielu kwestiach są uwodzeni przez księży jak dzieci?
        Po prostu funkcjonariusze tej korporacji zawłaszczyli wszelkie uprawnienia dla podkreślenia wagi i mocy wpływów na życie parafianina we własnym interesie.
    • edico Re: Cywile w kościele 04.10.22, 13:37
      Odważnie powrócił do osiągnięć trzyletniego Soboru Watykańskiego II. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takim szafarzem była osoba świecka. Jest to nic innego, jak utęskniony przez oszołoma powrót do korzeni tej religii.
    • takaprawda5438 Re: Cywile w kościele 04.10.22, 18:48
      A kiedy zamężne szafarki ?

-
      "W białostockim seminarium mówiło się że kardynał Henryk Gulbinowicz "lubi złapać za kutasa , ale tylko Sławoj Leszek Głódż wie co z tym zrobić ". Głódż został sekretarzem i kierowcą Gulbinowicza , a potem jednym z najważniejszych hierarchów " - "Newsweek" nr 40 / 3-9 X 2022
      • edico Re: Cywile w kościele 04.10.22, 18:52
        Dopóki Kościół katolicki będzie traktował kobiety w tradycjach arabskich, nie spodziewam się zmian w tym zakresie.
      • cylicja Re: Cywile w kościele 04.10.22, 19:27
        Na forum emama, pkt4a.
    • zaczarowanyogrod Re: Cywile w kościele 04.10.22, 19:33
      Diakon stały nie spowiada. Nie wprowadzono tego teraz tylko kiedyś potem zawieszono a potem znowu wprowadzono a w Polsce jest od 2005.
      • edico Re: Cywile w kościele 04.10.22, 19:41
        Czyli cały ten rytuał jest jak gra w cymbergaja i zależny jest od uznania graczy?
    • adam.eu Re: Cywile w kościele 04.10.22, 19:37
      snajper55 napisał:

> Jeszcze trochę a każdy wierny będzie mógł sam się wyspowiadać i dać sobie rozgr
      > zeszenie. A na tacę da żonie.

Z tym samospowiadaniem się to zapewne nie do końca tak.

Ale tu inna myśl mi przyszła do głowy. Są tu zapewne tacy na czele z Oszołomem, co mają prawo starać się o zastąpienie księdza w określonych czynnościach.
      Tu moja uwaga. Przestałem chodzić do kościoła, ale gdyby tenże kościół reprezentowały osoby popierające KK na religii, szczególnie te agresywne, to jeszcze szybciej stałbym się niewierzącym czy agnostykiem.
      • edico Re: Cywile w kościele 05.10.22, 02:42
        Czyli wm tym układzie tzw. rachunek sumienia bez nauk i połajanej jakiegoś samozwańczego prowicjonała nie jest warty zachodu :)
    • qwardian Re: Cywile w kościele 04.10.22, 20:57
      Bez oporu przyjmę na siebie obowiązek czytania Słowa Bożego podczas nabożeństwa, ale prawdę mówiąc lepiej odpowiada mi funkcja naczelnego Inkwizytora, albo Strażnika Ognia..
      • edico Re: Cywile w kościele 04.10.22, 21:02
        Jest to jedna z cech typowego katolika.
        • adam.eu Re: Cywile w kościele 04.10.22, 21:11
          Są jeszcze inni katolicy. Z niektórymi mam nawet bardzo dobre relacje mimo, że doskonale wiedzą, że nie chodzę do kościoła.
          • edico Re: Cywile w kościele 04.10.22, 21:16
            Nie twierdzę, że wśród katolików nie ma ludzi myślących. Zresztą mamy różne katolicyzmy funkcjonujące na różnych poziomach swych doktryn w stosunku do watykańskiego średniowiecza.
      • adam.eu Re: Cywile w kościele 04.10.22, 21:13
        qwardian napisał:

> Bez oporu przyjmę na siebie obowiązek czytania Słowa Bożego podczas nabożeństwa
        > , ale prawdę mówiąc lepiej odpowiada mi funkcja naczelnego Inkwizytora, albo St
        > rażnika Ognia..

A czym to strażnik ognia się zajmuje i dlaczego piszesz o nim z dużej litery?
        • edico Re: Cywile w kościele 04.10.22, 21:27
          Pisze przez szacunek dla strażników ognia zaczerpnięty z mitologii o niebie i piekle :)
    • ferdynand_007 Re: Cywile w kościele 13.10.22, 07:06
      "Jeszcze trochę a każdy wierny będzie mógł sam się wyspowiadać i dać sobie rozgrzeszenie".

I to jest słuszna koncepcja. Nie ma nic bardziej żenującego niż mówienie jakiemuś facetowi, że wieczorem strugasz rysia a ostatnio złorzeczyłeś sąsiadowi, żeby mu żona urodziła jeża.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka