Dodaj do ulubionych

Stan chrześcijaństwa w Polsce

27.10.22, 00:18
Chrześcijaństwu w Polsce (a szczególnie katolicyzmowi) nie pomoże już chyba żadne 500+. Aktualnie Polsce za chrześcijan uznaje się 122 odrębnych kościołów, przy czym sam Kościół katolicki (charakteryzujący się 4 odmiennymi formami uprawiania tego kultu) w latach 2015 - 21018 zaliczył - jak wynika z badań - 0,9 procentowy spadek. We wszystkich diecezjach odnotowuje się poważny spadek zarówno tzw. dominicantes jak i comunicantes.

Coraz więcej wiernych przypada się na jedną parafię.

Dominantą religijności w Polsce nadal jest Ściana Wschodnia.

Wzrost wiernych odnotowuje się w chrześcijaństwie wschodnim, protestanckim oraz o 100% w chrześcijaństwie określanym jako inne.

Obserwuje się także wyraźny ilościowy spadek małżeństw kościelnych przy stosunkowo niewielkim wzroście małżeństw cywilnych.

W oświacie ogólnie we wszystkich kierunkach nauczania obserwuje się wzrost ilości placówek prowadzonych przez organizacje wyznaniowe przy jednoczesnym spadku ilości uczni. Wyjątek stanowią tu przedszkola i szkoły podstawowe, gdzie wzrostowi ilości placówek towarzyszy stosunkowo niewielki wzrost ilości ucznów.

Więcej:
stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5500/5/2/1/wyznania_religijne_w_polsce_2015-2018.pdf
Obserwuj wątek
    • zaczarowanyogrod Re: Stan chrześcijaństwa w Polsce 27.10.22, 12:21
      500 + nie pomoże nawet jak będzie więcej dzieci to mogą wybrać inną drogę niż chrześcijaństwo. Chociaż te 500+ wcale nie powoduje wzrostu liczby dzieci. Małżeństw kościelnych jest mniej nie dlatego że ludzie nagle są mniej wierzący tylko wcześniej się słuchali rodziców i te małżeństwa zawierali. Niektórzy też by chcieli wziąść ślub kościelny tak jak w mojej parafii ale są przepisy które to utrudniają i młodzi rezygnują. Jak się nie mieszka w parafii 4 miesiące i nie jest się uczniem lub studentem to ksiądz nie uznaje cię za parafianina i nie da ci papierów. Trzeba iść do parafii w której się mieszka. Pracuje się za granicą tak samo nawet jak pół roku tam pół roku w Polsce to i tak trzeba przyjść i się od początku zgłaszać. Nie wiadomo skąd ksiądz ma takie wiadomości. Parafia wiejska. Zachowanie księży i innych wierzących też nie zachęca do pozostania w wierze. Ja jestem wierząca ale też z wieloma sprawami się nie zgadzam, do kościoła chodzę wierzę w Boga ale coraz bardziej wątpię w kościół, wyznanie katolickie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka