Dodaj do ulubionych

Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczały ...

17.05.07, 10:30
Pisanie komentarzy juz zabronione w internecie ??? Panowie co wy ???
Obserwuj wątek
    • 1maruti1 Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczały ... 17.05.07, 10:31
      Rozumiem, ze mozna zamykac za przegrywanie filmow, ale za to, ze ktos
      przetlumaczyl sobie tekst filmu??? Dajcie spokoj... a moze ktos ma plyte
      kupiona w ANglii i potrzebuje tlumaczenia. Absurd....
      • leszlong Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:58
        Absurd totalny. To jeśli sobie przetłumaczyłem ustawę niemiecką do pracy
        magisterskiej i tam kawałek tłumaczenia umieściłem to znaczy że jestem
        przestępcą??? Apeluję do Policji, szacunek obywateli zdobywa się (z) głową, a
        nie mięśniami.
        • mnbvcx Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 11:04
          teksty ustaw nie sa chronione prawem autorskim. mozna je powielac bez
          ograniczen (przynajmniej te polskie).
          • mnbvcx Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 11:19
            ale zdaje sie ze w wyborczej w duzym formacie niejaki wojciech m. zamieszcze
            tlumaczenia piosenek. nie wiem czy czasem nie sa na tyle stare ze nie podpadaja
            pod paragrafy ale jesli nie to "uprzejmie donosze" i moze go ktos wsadzi do
            pierdla? tak na wszelki wypadek zeby nie mataczyl ;) . a poza tym serdecznie
            pozdrawiam pana m.
            • pszeszczep666 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 11:59
              Przede wszystkim to jest niszczenie społeczeństwa obywatelskiego.
              Bo jeżeli tylu ludzi chce za darmo i bez żadnych innych profitów
              napracować się nad tłumaczeniem, a jest to naprawdę kawał roboty,
              za którą normalnie bierze się grube pieniądze, to jest to przecież
              pozytywny przejaw solidarności społecznej, bezinteresownego działania
              na rzecz społeczności,dla innych.

              Prawo jest prawem, niezależnie od tego pod wpływem jakich nacisków powstaje, ale ja w życiu kieruję sie nie tylko tym czy coś jest zgodne z prawem, czy nie. najważniejsze jest kryterium dobra i zła, a ten ruch miał w sobie większy pozytywny potencjał niż wszystkie pokolenia jp2 razem wzięte.
              • 7y8u Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 12:08
                pszeszczep666 napisał:

                > Przede wszystkim to jest niszczenie społeczeństwa obywatelskiego.
                > Bo jeżeli tylu ludzi chce za darmo i bez żadnych innych profitów
                > napracować się nad tłumaczeniem, a jest to naprawdę kawał roboty,
                > za którą normalnie bierze się grube pieniądze, to jest to przecież
                > pozytywny przejaw solidarności społecznej, bezinteresownego działania
                > na rzecz społeczności,dla innych.

                W IV RP takie działania są jednak traktowane jako szczególnie szkodliwe. Cieszmy
                się, że nie ścina się tu jeszcze głów za słuchanie muzyki, tak jak u Talibów w
                Afganistanie.
                • normalnosc Złodziejski kraj 17.05.07, 12:57
                  i miliony złodziei przechodzących w tej chwili syndrom uzależnienia
                  • niewinniczarodzieje re 17.05.07, 13:01
                    zastanawia mnie jeszce jedno?
                    jesli napisy byly na niemickim serwerze to chyba powinna się tym zająć
                    niemiecka policja.
                    że były po polsku i umieszczali je polacy to chyba nie ma znaczenia.
                    jeśli publikowanie takich tekstów jest przestępstwem skierowanym przeciw twórcy
                    filmu i firmie która go wydłała nie powinno mieć znaczenia w jakim języku te
                    napisy były.
                    i nic do tego polskiej policji.
                    byly na niemieckiej stronce i uważam że tak długo jak niemcy się do tego nie
                    przyczepili nie powinno być problemów.
                    sieć jest globalna!!!!
                    ale chyba dla kaczyńskich to nie do pojęcia
                    • thebigzumzum wielkie rzeczy 17.05.07, 13:19
                      zacznie sie po prostu sciagac napisy z torrentu/kazaa/emule. szkoda tylko ze
                      ich zamkneli bo zrobili kawal dobrej roboty.

                      a policja nie moze sobie poradzic z torrentowcami/p2p wiec sie zabrala za to co
                      jest proste - strone www. Jeszcze pewnie beda trabic ze to ich wielki sukces :)
                      • mariuszdd Gdyby tak za Jaruzela,był NET ,to byłoby super ! 17.05.07, 13:35
                        Tajniacy podrzucaliby pirackie mp3 z homiliami Papierza ,albo nielegalne
                        tłumaczenia Marksa i Engelsa i wówczas tych przebrzydłych Solidarnościuchów
                        pałą przez łeb traaach ach !
                        • libertyn2 Maiejmy nadzieję że głowy komendantom polecą za 17.05.07, 13:49
                          Maiejmy nadzieję że głowy komendantom polecą za tą obsuwę i wstyd jaki narobili . Zamiast ścigać przestepców oni zajmują się koleśiami od napisów, a jutro co.. babcie sprzedające cebulę na straganie za unikanie opodatkowania .
                          • voqo Re: Maiejmy nadzieję że głowy komendantom polecą 17.05.07, 13:54
                            libertyn2 napisał:

                            > Maiejmy nadzieję że głowy komendantom polecą za tą obsuwę i wstyd jaki narobili

                            Oni zostali "poproszeni o pomoc" ze strony niemieckiej policji. Mieli odmówić?
                            Czym to uzasadniając?
                            • anuszka_ha3.agh.edu.pl - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 15:15
                              Możliwe, że to przestępstwo. Ale prawo jest NIEZGODNE ZE ZDROWYM ROZSĄDKIEM!

                              Powiedzmy, że znajduję ciekawy artykuł w zagranicznej gazecie. Jest napisany w
                              języku nieznanym większości Polaków. Powiedzmy, że tłumaczę ten artykuł i
                              umieszczam na stronie www. Dzięki temu tysiące Polaków może go przeczytać. Gdyby
                              tego tłumaczenia nie było, to Polacy w ogóle nigdy artykułu by nie przeczytali.
                              Zgodnie z prawem - popełniłabym przestępstwo. Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem -
                              nikomu nie stała się krzywda. W szczególności autorowi. Bez mojego tłumaczenia
                              nikt z polskich czytelników i tak nie kupiłby przecież egzotycznej zagranicznej
                              gazety. Autor natomiast zyskał więcej czytelników.
                              • voqo Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 15:17
                                > Powiedzmy, że znajduję ciekawy artykuł w zagranicznej gazecie. Jest napisany w
                                > języku nieznanym większości Polaków. Powiedzmy, że tłumaczę ten artykuł i
                                > umieszczam na stronie www. Dzięki temu tysiące Polaków może go przeczytać.

                                Ale dlaczego po prostu nie spytasz autora artykułu o pozwolenie? Wtedy wszystko
                                będzie zgodne z prawem.
                                • pszeszczep666 Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 15:34
                                  > Ale dlaczego po prostu nie spytasz autora artykułu o pozwolenie? Wtedy wszystko
                                  > będzie zgodne z prawem.

                                  co ty dziecko jesteś? właścicielami praw nie są autorzy tylko wielkie koncerny medialne. to jest własnie sedno problemu
                                  • voqo Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 15:35
                                    pszeszczep666 napisał:
                                    > > Ale dlaczego po prostu nie spytasz autora artykułu o pozwolenie? Wtedy ws
                                    > zystko
                                    > > będzie zgodne z prawem.
                                    >
                                    > co ty dziecko jesteś? właścicielami praw nie są autorzy tylko wielkie koncerny
                                    > medialne. to jest własnie sedno problemu

                                    1) Nie myl prawa autorskiego z majątkowym prawem autorskim
                                    2) Gdzieś Ty widział interesujący, naukowy artykuł (bo o takim była mowa) w
                                    wielkim koncernie medialnym?
                                    • pszeszczep666 Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 15:44
                                      1. a jak w praktyce to rozdzielić przy udzielaniu komuś licencji
                                      2 to był przykład. dyskusja dotyczy napisów do filmów
                                      • voqo Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 15:50
                                        > 1. a jak w praktyce to rozdzielić przy udzielaniu komuś licencji

                                        Prawo autora jest niezbywalne. Zbywa się tylko prawo majątkowe.

                                        > 2 to był przykład. dyskusja dotyczy napisów do filmów

                                        *ta* dyskusja ("- prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem -") dotyczy artykułu w
                                        egzotycznej gazecie. Przypomnę:
                                        ===
                                        Powiedzmy, że znajduję ciekawy artykuł w zagranicznej gazecie. Jest napisany w
                                        języku nieznanym większości Polaków. Powiedzmy, że tłumaczę ten artykuł i
                                        umieszczam na stronie www. Dzięki temu tysiące Polaków może go przeczytać. Gdyby
                                        tego tłumaczenia nie było, to Polacy w ogóle nigdy artykułu by nie przeczytali.
                                        Zgodnie z prawem - popełniłabym przestępstwo. Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem -
                                        nikomu nie stała się krzywda. W szczególności autorowi. Bez mojego tłumaczenia
                                        nikt z polskich czytelników i tak nie kupiłby przecież egzotycznej zagranicznej
                                        gazety. Autor natomiast zyskał więcej czytelników.
                                        ===
                                        Przyznaję się do pomyłki - wydawało mi się, że była mowa o artykule naukowym.
                                        • nixodus Za to neonazistowska strona Krew i Honor 17.05.07, 18:55
                                          działa nadal i jakoś nikomu to nie przeszkadza :P
                                          • niketas DVHK nie zamkną!!! 17.05.07, 19:52
                                            • naleczowianin jak pomoc aresztowanym? 17.05.07, 20:02
                                              ktos organizuje zrzutke na prawnikow?
                                              • xtrack Zamiast sciagac napisy..... 17.05.07, 21:03
                                                ......uczmy sie jezykow.


                                                .............................
                                                GPS Monitoring


                                                • i-sia draństwo 17.05.07, 23:26
                                                  co za draństwo,ktoś odwalił zajebistą robotę i jeszcze go zatrzymują. policja
                                                  chyba sobie nie wyobraża, że zlikwiduje wszystkie strony z napisami i ukróci
                                                  jakże niecny proceder zamieszczania w necie nielegalnych tłumaczeń? to bez
                                                  sensu, z tego się korzysta wszędzie - lepiej niech dostosują prawo.
                                                • radiradi1 Powodzenia w oglądaniu filmów szwedzkich, 18.05.07, 13:04
                                                  fińskich i made in Hongkong.
                                                • pogoking Re: Zamiast sciagac napisy..... 18.05.07, 14:06
                                                  xtrack napisał:

                                                  > zamiast żciągać napisy.........uczmy sie jezykow.
                                                  >
                                                  >
                                                  jakoś nie uśmiecha mi się uczenie koreańskiego na przykład...
                                              • xtrack Napisy 17.05.07, 21:05
                                                lepiej uczyć się języków

                                                .............................
                                                GPS monitoring
                                              • kjubb Re: jak pomoc aresztowanym? 17.05.07, 21:34
                                                Pomóc może np. petycja. Na razie zapraszam do komentowania sugestii na stronie:
                                                www.petycje.pl/forum_viewThreads.php?boardID=&categoryID=2&threadID=165
                                                • skrot.myslowy >>>>>>> Pytania do prawników 17.05.07, 23:00
                                                  Czy jak w dyskusji na forum lub w komentarzach do artykułów ktoś zamieści cytat
                                                  z filmu (bez pytania o zgodę właściciela praw do listy dialogowej) to będzie to
                                                  karalne???? Jeśli tak to czeka policję i prokuraturę kuuuupa roboty...

                                                  A jeśli nie, to można założyc forum na którym będzie się dyskutować o niuansach
                                                  listy dialogowej danego filmu. Np.: Czy uważacie że zwrot w 5 minucie
                                                  44sekundzie filmu: "Jak się masz?" oddaje ducha tamtych czasów???
                                                  Po czym następnymwpis: Mam problemem w 5 minucie 47 sekundzie wychwyciłem
                                                  "Dobrze" czy trafnie usłyszałem itd itd
                                                  W ten sposób można przedyskutować cały film :-)))
                                          • saszenka2 Re: Za to neonazistowska strona Krew i Honor 17.05.07, 22:17
                                            nixodus napisał:

                                            > działa nadal i jakoś nikomu to nie przeszkadza :P
                                            Zdjęcia feministek, lista Żydów do wytępienia także istnieje, a twórcy czują
                                            się bezkarni. Nikt nic nie robi. Rozumiem, że tłumaczenie mogło byc
                                            przestępstwem i coś trzeba było z tym zrobić, ale najpierw trzeba sie było
                                            zająć Red Watch, bo to jest o wiele bardziej niebezpieczne.
                                    • ylemai Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 16:20
                                      interesujące naukowe artykuły po 30 dolarów za sztukę zazwyczaj.
                                      wiedza zamknięta za komercyjnymi bazami danych.

                                      dzielni ludzie wyzwalają je po trochu, umieszczając w p2p,
                                      ale to niewielki odsetek wiedzy zniewolonej.
                                      • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 17:04
                                        Co za bzdury! Nie pisałam tu o żadnym artykule naukowym!
                                      • plaszcz Sami ściągaja na komisariatach, filmy, mp3... 17.05.07, 17:59
                                        Co za hipokryzja... niech sie zajma sciganiem prawdziwych przestepców, którzy robia przekrety na miliardy, morderców, mafię... a nie biednej mlodzierzy robiacej sobie tlumaczenia ze sluchu do filmów! durna pisowska policja
                                        • lucky81 Re: Sami ściągaja na komisariatach, filmy, mp3... 17.05.07, 22:00
                                          Biedna polska wspaniała młodzież, która udostępnia biednym milionom Polaków
                                          nielegalne kopie filmów, dzięki czemu Polska jest postrzegana w świecie jako
                                          kraj bezprawia w dziedzinie ochrony praw autorskich.

                                          Ta akcja policji aż tak dużo podatników nie kosztowała, już się nie martw o koszty.
                                          • pszeszczep666 Re: Sami ściągaja na komisariatach, filmy, mp3... 17.05.07, 22:30
                                            ty za to jesteś wspaniały. zrobiłeś coś dla kogos kiedykolwiek zupełnie bezinteresownie i za darmo? wątpię,bo znam takich mądrali. jeszcze napisz do czego by to doszło jakby cokolwiek na tym świecie miało być za darmo
                                            • lucky81 Re: Sami ściągaja na komisariatach, filmy, mp3... 17.05.07, 22:34
                                              Nie, nigdy, jestem chamem i prostakiem. Ale w jakim celu rozmawiasz o mojej
                                              prywatnej osobie?
                                              • pszeszczep666 Re: Sami ściągaja na komisariatach, filmy, mp3... 17.05.07, 23:31
                                                staram się nie obrażać ludzi w internecie, i to też nie była żadna osobista wycieczka. zasugerowałem tylko, że zrozumienie problemu przerasta takich jak ty,
                                              • radiradi1 Temat Cię chyba rzeczywiście przerasta 18.05.07, 13:08
                                                Artykuł jest o tłumaczeniach napisów, a nie nie legalnej dystrybucji pirackich
                                                kopii filmów.

                                                Klasyka - krytykować to to umie, ale zrozumieć, co jest napisane to już nie bardzo.
                                    • wiedmak KERGER 50€, Nature group 45€, Igenta 55.1€ 17.05.07, 18:15
                                      Co ty dziecko? Wiekszosc publikacji jest platna, moja ostatnia np kosztuje 55€ i
                                      jestem z tego dumny choc nie stac mnie by sobie ja sciagnac:)
                                  • oelefante Bzdury gadasz. Autor ZAWSZE jest właścicielem 17.05.07, 20:01
                                    praw autorskich. Ja sam wielokrotnie prosiłem autorów zdjęć o zgodę na ich
                                    publikację na swojej stronie i niemal zawsze ją otrzymywałem.
                                    Autor może sprzedać autorskie prawa majątkowe. Ale nie prawa autorskie. Przestań
                                    bzdurzyć o złych koncernach.
                                    • pszeszczep666 Re: Bzdury gadasz. Autor ZAWSZE jest właścicielem 17.05.07, 22:39
                                      to poproś mądralo o zgodę na publikację napisów do filmów
                                      osobiście przez ciebie za darmo przetłumaczonych i ze zrobionym synchro.
                                      bo o tym chyba tu rozmawiamy, nie o jakiś amatorskich fotkach.
                                      myślisz , że wystarczy zgoda, powiedzmy, scenarzysty filmu,
                                      czy autora dialogów? nie bądź dziecinny.
                                      właścicielem praw autorskich do wszystkiego: muzyki,screenshotów i dialogów jest koncern medialny i tylko on może udzielić lub nie udzielić zgody.
                                      i na pewno jej nie udzieli.
                                    • tomni Re: Bzdury gadasz. Autor ZAWSZE jest właścicielem 17.05.07, 22:39
                                      akurat wlascicielem filmu mistrzu nie jest jedna osoba (rezyser) tylko koncern
                                      ktory go produkuje , a nie w smak takiemu koncernowi darmowe napisy.

                                      a prawa do zdjecia posiadaja pojedyncze osoby i zazwyczaj te zdjecia nie
                                      przynosza jakiegos wiekszego porownywanego z filmem zysku finansowego (jak na
                                      sxc prawie zawsze dostaniesz zgode , a napisz sobie do photos.com i zapytaj czy
                                      na cele charytatywne bys nie dostal zdjecia :) )
                                      • pszeszczep666 Re: Bzdury gadasz. Autor ZAWSZE jest właścicielem 17.05.07, 22:43
                                        no. co dwie głowy to nie jedna:)
                                        pozdrawiam
                              • marpszon2 Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 15:34
                                Szkoda mi ich, ale po części sami są sobie winni. Posiadali pirackie
                                oprogramowanie na kompach i sie nie zabezpieczyli. To blad. Ja stosuje soft do
                                szyfrowania calych dyskow/partycji o nazwie Drivecrypt Plus Pack i zadna
                                kontrola mi niestraszna. Nie ma dostepu do danych na dysku zanim sie hasla nie
                                poda - trzeba to zrobic jeszcze przed startem systemu operacyjnego.
                                Zainteresowanym chcetnie pomoge w konfiguracji tego programu.
                                Aha, jak tylko bedzie taka mozliwosc to dorzuce sie na adwokata dla poszkodowanych.
                                • voqo Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 15:37
                                  marpszon2 napisała:
                                  > Szkoda mi ich, ale po części sami są sobie winni. Posiadali pirackie
                                  > oprogramowanie na kompach i sie nie zabezpieczyli. To blad. Ja stosuje soft do
                                  > szyfrowania calych dyskow/partycji o nazwie Drivecrypt Plus Pack i zadna
                                  > kontrola mi niestraszna.

                                  Tyle że kontroli dysku nie robi się u delikwenta, lecz zabiera mu się sprzęt do
                                  policyjnego laboratorium. A tu już czekają informatycy-specjaliści...
                                  • wiraqcza Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 15:55
                                    Szyfrowanie nie polega na tym że laik nie potrafi odczytać zaszyfrowanych
                                    danych. Polega na tym że nikt niepowołany w rozsądnym czasie za pomocą tysiąca
                                    komputerów tego nie odczyta. W tym specjaliści w laboratorium.
                                    • voqo Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:02
                                      wiraqcza napisał:
                                      > Szyfrowanie nie polega na tym że laik nie potrafi odczytać zaszyfrowanych
                                      > danych. Polega na tym że nikt niepowołany w rozsądnym czasie za pomocą tysiąca
                                      > komputerów tego nie odczyta. W tym specjaliści w laboratorium.

                                      Ale przyznasz, że nie jest (jeszcze) normalne codzienne szyfrowanie swego
                                      własnego dysku na domowym komputerze? Że to jednak sygnał, że chcesz coś ukryć -
                                      prawdopodobnie coś nielegalnego? Że - z punktu widzenia policji/prokuratury -
                                      warto się tym zainteresować?
                                      W sumie nie wiem, czy - analogicznie do sądowego nakazu rewizji - nie można
                                      nakazać ujawnienia klucza do takiego szyfru...
                                      • wiraqcza Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:11
                                        Przyznam :)
                                        I raczej można poprosić o klucz, inaczej jest to traktowane jako utrudnianie
                                        śledztwa afaik.
                                        • tom.gorecki Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 18.05.07, 13:40
                                          Jakie utrudnianie śledztwa? Możesz nie składać zeznań, które Cię obciążają. To
                                          prawo każdego skaza... tfu, podejrzanego...
                                          • marpszon2 Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 25.06.07, 17:48
                                            Uaktualniona wersje programu SecurStar DriveCrypt Plus Pack v3.90G juz
                                            przygotowana do uzytku ;-) znajdziecie tu:

                                            DriveCrypt Plus Pack

                                            W razie pytan piszcie.
                                      • romulus_remulus Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:20
                                        > W sumie nie wiem, czy - analogicznie do sądowego nakazu rewizji - nie można
                                        > nakazać ujawnienia klucza do takiego szyfru...

                                        no to spoko, może od razu sąd nakaże przyznać się do winy i luz, po co jakieś
                                        postępowanie, dowody itd.

                                        a tak poza tym, jednym z podstawowych praw oskarżonego jest to, że nie musi
                                        podawać jakichkolwiek informacji które mogłyby mu zaszkodzić, nie musi zeznawać
                                        w swojej sprawie, może po prostu siedzieć cicho i nic nie mówić i NIE będzie to
                                        traktowane jako utrudnianie śledztwa bo takie ma prawo.
                                        • voqo Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:37
                                          romulus_remulus napisał:
                                          > a tak poza tym, jednym z podstawowych praw oskarżonego jest to, że nie musi
                                          > podawać jakichkolwiek informacji które mogłyby mu zaszkodzić, nie musi zeznawać
                                          > w swojej sprawie, może po prostu siedzieć cicho i nic nie mówić i NIE będzie to
                                          > traktowane jako utrudnianie śledztwa bo takie ma prawo.

                                          A policja ma prawo zamknąć bez powodu na 24 godziny (jeśli się nie mylę) bo
                                          takie jest prawo...
                                          Sęk w tym, że niechęć rodzi niechęć, a szyfrowanie - podejrzenie. Jeśli taki
                                          delikwent nie będzie współpracował, użyją wszelkich metod, by ten dysk rozszyfrować.
                                          Być może go potem nawet przeproszą, oddając dysk w kilku częściach...
                                          Zszarganych nerwów i straconego czasu oczywiście nie oddadzą.
                                          • romulus_remulus Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:47
                                            > A policja ma prawo zamknąć bez powodu na 24 godziny (jeśli się nie mylę) bo
                                            > takie jest prawo...

                                            no nie tak zupełnie bez powodu

                                            > Sęk w tym, że niechęć rodzi niechęć, a szyfrowanie - podejrzenie. Jeśli taki
                                            > delikwent nie będzie współpracował, użyją wszelkich metod, by ten dysk rozszyfr
                                            > ować.

                                            to niech próbują, szczęścia życzę :)))) jak Ci już ktoś wyżej napisał, to
                                            szyfrowanie to nie jest jakaś zabawka dla dzieci, to jest tak zaszyfrowane, że i
                                            technicy i specjaliści policyjni tego nie rozszyfrują bo po prostu braknie im
                                            mocy obliczeniowej


                                            > Być może go potem nawet przeproszą, oddając dysk w kilku częściach...

                                            oddadzą dysk w takim stanie w jakim wzięli a jak nie to oddadzą kasiorkę na nowy
                                            dysk
                                            • voqo Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:50
                                              romulus_remulus napisał:
                                              > technicy i specjaliści policyjni tego nie rozszyfrują bo po prostu braknie im
                                              > mocy obliczeniowej

                                              No to ze złości zdemolują...

                                              > > Być może go potem nawet przeproszą, oddając dysk w kilku częściach...
                                              >
                                              > oddadzą dysk w takim stanie w jakim wzięli a jak nie to oddadzą kasiorkę na
                                              > nowy dysk

                                              ...i może po kilku latach rozpraw w jakimś sądzie wywalczysz odszkodowanie na
                                              dysk o takich samych parametrach, który wtedy będzie wart kilkanaście złotych.
                                              • romulus_remulus Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:54
                                                voqo napisała:

                                                > romulus_remulus napisał:
                                                > > technicy i specjaliści policyjni tego nie rozszyfrują bo po prostu brakni
                                                > e im
                                                > > mocy obliczeniowej
                                                >
                                                > No to ze złości zdemolują...
                                                >
                                                > > > Być może go potem nawet przeproszą, oddając dysk w kilku częściach.
                                                > ..
                                                > >
                                                > > oddadzą dysk w takim stanie w jakim wzięli a jak nie to oddadzą kasiorkę
                                                > na
                                                > > nowy dysk
                                                >
                                                > ...i może po kilku latach rozpraw w jakimś sądzie wywalczysz odszkodowanie na
                                                > dysk o takich samych parametrach, który wtedy będzie wart kilkanaście złotych.

                                                ale jak nic nie znajdą i zdemolują to się okaże, że ja tam miałem bardzo ważne i
                                                cenne dane ;) i za te cenne dane odszkodowanie będzie słuszne :))))))))
                                                • voqo Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:56
                                                  romulus_remulus napisał:
                                                  > ale jak nic nie znajdą i zdemolują to się okaże, że ja tam miałem bardzo ważne
                                                  > i
                                                  > cenne dane ;) i za te cenne dane odszkodowanie będzie słuszne :))))))))

                                                  (abstrahując od tego, że nie wiem, czy jest coś takiego jak odszkodowanie za
                                                  utratę cennych danych)
                                                  Nie będzie, bo to do Ciebie będzie należało udowodnienie, że na tym dysku były
                                                  akurat cenne dane. Jak to udowodnisz, skoro dysk będzie zniszczony?
                                                  • romulus_remulus Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:58
                                                    voqo napisała:

                                                    > (abstrahując od tego, że nie wiem, czy jest coś takiego jak odszkodowanie za
                                                    > utratę cennych danych)

                                                    jest jest :)

                                                    > Nie będzie, bo to do Ciebie będzie należało udowodnienie, że na tym dysku były
                                                    > akurat cenne dane. Jak to udowodnisz, skoro dysk będzie zniszczony?

                                                    widzisz, świadków znajdę bez problemu, policji wielu ludzie nie lubi i z
                                                    przyjemnością zezna co trzeba.
                                          • saszenka2 Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 22:26
                                            A policja ma prawo zamknąć bez powodu na 24 godziny (jeśli się nie mylę) bo
                                            > takie jest prawo...
                                            > Sęk w tym, że niechęć rodzi niechęć, a szyfrowanie - podejrzenie. Jeśli taki
                                            > delikwent nie będzie współpracował, użyją wszelkich metod, by ten dysk
                                            rozszyfr
                                            > ować.
                                            Na 48 godzin. Zgadzam się, że szyfrowanie budzi podejrzenia i zrobią wszystko,
                                            zeby udowodnić winę, bo jak ktoś jest winy , to nie szyfruje.
                                            • pszeszczep666 Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 22:46
                                              a jak ktoś ma poufne dane?
                                              • slaynes Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 18.05.07, 00:47
                                                Dokladnie, poufne dane musza byc chronione. Zaden policjant nie moze zalozyc ze
                                                cos zaszyfrowane jest nielegalne - domniemujac niewiennosc musi byc odwrotnie.
                                                Polecam szyfrowanie, najlepszy sposob choc nie taki tani.
                                          • slaynes Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 18.05.07, 00:44
                                            Po pierwsze domniemanie niewinnosci po drugie hasla mozesz nie pamietac co przy
                                            odpowiednim szyfrowaniu jest nie do przejscia. Bylem na szkoleniach organizacji
                                            "antypirackich" i nawet oni sugeruja tego typu rozwiazania.
                                            Zespol spec. informatykow hehe, nie zartuj.
                                        • yorik Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 16:54
                                          > a tak poza tym, jednym z podstawowych praw oskarżonego jest to, że nie musi
                                          > podawać jakichkolwiek informacji które mogłyby mu zaszkodzić, nie musi zeznawać
                                          > w swojej sprawie, może po prostu siedzieć cicho i nic nie mówić i NIE będzie to
                                          > traktowane jako utrudnianie śledztwa bo takie ma prawo.

                                          JESZCZE
                                          To niedopatrzenie zostanie niebawem naprawione

                                          falandyzacja to betka przy kaczyzacji
                                      • bozychwal Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 17:41
                                        DriveCrypt Plus paack oferuje ciekawa opcje:

                                        przay szyfrowaniu calego dysku systemowego pozwala na wybranie jednej z kilku
                                        wersji ekranu na ktorym wpisuje sie haslo. moja ulubiona to taka na ktorej nie
                                        ma nic oprocz kursora tekstowego...
                                        zle wpiszesz hasla (mozna wybrac dwa odzielne hasla) i pojawia sie enigmatyczny
                                        komunikat o bledzie: Hard drive error...

                                        co ciekawe dysk wlozony do innej maszyny z innym system operacyjnym bedzie
                                        widziany jako : dysk niesformatowany ;>

                                        wiec zawsze taki podejrzany jegomosc moze sie wylgac ze dysk mu zdechl :)

                                        pozdro!
                                        • plaszcz Czy jestem Przestępcą ??? ??? ??? 17.05.07, 18:12
                                          Oto dwie sytuacje
                                          1.
                                          Przetłumaczyłem na angielski wystapienie Kaczyńskiego w TV.
                                          Ogladalem i sobie ze sluchu tlumaczylem i na kartce zapisalem juz po angielsku, czy jestem przestępcą ?
                                          A jesli to moje tłumaczenie skseruje i rozdam kolegom, to tym bardziej będę przestępcą ?!?!?!

                                          2. Zrobiłem sobie notatki na wykładzie, czy jestem przestepcą ??
                                          • lucky81 Re: Czy jestem Przestępcą ??? ??? ??? 17.05.07, 21:11
                                            Nie, ponieważ wystąpienia Kaczyńskiego są zdaje się na licencji, która umożliwia
                                            rozpowszechnianie.

                                            Gdybyś natomiast zapisał wykład z Analizy na uczelni i udostępnił go w sieci bez
                                            zgody wykładowcy, to już byłbyś przestępcą.
                                          • lucky81 Re: Czy jestem Przestępcą ??? ??? ??? 17.05.07, 21:16
                                            Jeśli zrobisz sobie notatki z wykładu albo skopiujesz film na drugi DVD, to nie
                                            jesteś przestępcą. Jeśli opublikujesz jedno albo drugie w internecie bez zgody
                                            twórcy, to jesteś przestępcą.
                                            • pszeszczep666 Re: Czy jestem Przestępcą ??? ??? ??? 17.05.07, 22:50
                                              łatwo zostać przestępcą będąć równocześnie zupełnie uczciwym człowiekiem,
                                              który chciał,żeby z jego notatek skorzystali także inni studenci
                                              cóz to za zbrodnia?
                                              nie
                                              cóż to za etyka?
                                              • lucky81 Re: Czy jestem Przestępcą ??? ??? ??? 17.05.07, 23:02
                                                Kluczowe jest: bez zgody twórcy. Samo publikowanie nie jest złem, złem jest
                                                łamanie woli wykładowcy.
                                                • pszeszczep666 Re: Czy jestem Przestępcą ??? ??? ??? 17.05.07, 23:14

                                                  a co to wola wykładowcy jest jakaś świętością? sam jestem wykładowcą i mam w nosie czy ktoś moje wiekopomne słowa spisze i upubliczni, nawet mi będzie miło. sam też łamię prawa autorskie rozsyłajac np moim studentom mailem teksty do przeczytania, bo wtedy przynajmniej wiem że wiekszośc przynajmniej rzuci na to okiem. a z doświadczenia wiem, że ci naprawde zainteresowani i tak kupia sobie ksiązkę,z której jest tekst, a pozostali i tak by jej nie kupili. a przypominam, że są jeszcze, o zgrozo, publiczne biblioteki- darmowe!
                                                  świat sie nie zawali jak damy sobie trochę luzu z tymi zakazami i prawami autorskimi.
                                                  • lucky81 Re: Czy jestem Przestępcą ??? ??? ??? 17.05.07, 23:31
                                                    > a co to wola wykładowcy jest jakaś świętością?

                                                    Nie jest może świętością, ale jest słusznie chroniona.

                                                    > sam jestem wykładowcą i mam w nosie czy ktoś moje wiekopomne słowa spisze
                                                    > i upubliczni, nawet mi będzie miło.

                                                    I bardzo dobrze - możesz to zatem studentom oznajmić i jak ktoś je opublikuje to
                                                    wszystko będzie zgodnie z prawem.

                                                    Niektórzy wykładowcy natomiast mają inną wolę, choćby z tego powodu, że sami
                                                    chcą wydać książkę z własnymi wykładami, porządnie zredagowaną. Spędzili dużo
                                                    czasu na pracy nad treścią wykładów i nad samą książką i nie chcą, żeby ktoś im
                                                    tę pracę podwędził.
                                                  • blackfox Re: Czy jestem Przestępcą ??? ??? ??? 18.05.07, 20:49
                                                    Szczególnie tacy wykładowcy, którzy wykład przerywają w połowie, oznajmiając
                                                    "dalszy ciąg znajdziecie państwo w mojej książce, którą kupicie w księgarni.."
                                                    (tutaj pada adres).
                                                    Sam publikuję różne treści chronione prawem autorskim i zawsze zezwalam na ich
                                                    wykorzystanie do celów niekomercyjnych, np. na licencjach Creative Commons.
                                                    Uważam że postąpępowanie inaczej jest sprzeczne z ideą wolności informacji.
                                                    Uważam też że obecnie obowiązujące prawo i pokutujący materialistyczny sposób
                                                    myślenia o informacji są zwyczajnie archaiczne i należałoby je czym prędzej
                                                    zmienić. Należy się zastanowić czy blokowanie dostępu do informacji, kiedy ów
                                                    dostęp nie powoduje szkód (strat) twórcy nie jest szkodliwe społecznie. Uważam
                                                    też za niemoralne wyroki nakazujące wypłatę odszkodować na podstawie mglistych
                                                    domysłów co do poniesionych strat, dlaczego kiedy ja (osoba cywilna) domagam się
                                                    odszkodowania, traktowany jestem inaczej niż korporacja?
                                                  • maddox84 Re: Czy jestem Przestępcą ??? ??? ??? 21.05.07, 15:31
                                                    A co jeśli wykład jest z dajmy na to z matematyki i jedyne co się będzie
                                                    zapisywać to wzory, definicje itp. wraz z komentarzami ?? Czy do cholery
                                                    wykładowca od Anala ma prawa do wszystkich twierdzen matematycznych ?? Ludzie,
                                                    to jest paranoja !!
                                                    Równie dobrze, jeśli powtrzórzę słowo w słowo koledze tekst z filmu to też mnie
                                                    zamkną ??
                                        • lucky81 Re: Czemu się nie ZASZYFrowali? 17.05.07, 22:01
                                          Jesteś wspaniałym gangsterem, brawo, brawo.
                              • mistrzkungfu Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 16:48
                                No właśnie to porównanie nie jest zbyt fortunne, gdyż...

                                Jeżeli przetłumaczysz ten artykuł, który ktoś napisał, czyli skorzystał ze
                                swojej wiedzy, aby zarobić nim na utrzymanie, a teraz ty go tłumaczysz i
                                umieszczasz na stronie, to wykorzystujesz jego pracę bez jego zgody.

                                I tutaj to, że chcesz być dobra i napracujesz się przy tłumaczeniu, żeby Polacy
                                też mogli poczytać nie usprawiedliwia Cię - wykorzystujesz utwór umysłowy innej
                                osoby bez jej zgody.
                                • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 17:03
                                  > No właśnie to porównanie nie jest zbyt fortunne, gdyż...

                                  A właśnie że jak najbardziej fortunne i pokazuje samą istotę problemu:

                                  > Jeżeli przetłumaczysz ten artykuł, który ktoś napisał, czyli skorzystał ze
                                  > swojej wiedzy, aby zarobić nim na utrzymanie, a teraz ty go tłumaczysz i
                                  > umieszczasz na stronie, to wykorzystujesz jego pracę bez jego zgody.

                                  O właśnie! Ale on nic na tym nie traci! Nie "zarobi nim na swoje utrzymanie" na
                                  polskich czytelnikach, bo gdybym JA nie przetłumaczyła tego artykułu, to:

                                  - polscy czytelnicy nie kupiliby tej egzotycznej zagranicznej gazety, a wiec nie
                                  daliby mu zarobic;

                                  - zadna polska gazeta by tego nie przetlumaczyla, wiec tez by nie dala zarobic
                                  autorowi.
                                  • lucky81 Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 21:26
                                    To, czy autor nic na tym nie traci, albo czy polscy czytelnicy nie kupiliby
                                    zagranicznej gazety, albo czy żadna polska gazeta by tego nie przetłumaczyła ---
                                    to wszystko to NIE TWOJA DECYZJA, tylko autora. Utwór jest jego i nie Ty masz
                                    prawo decydować, co najlepiej z nim zrobić.

                                    Jeśli autor uzna, że masz rację, to dostaniesz pozwolenie na tłumaczenie, a
                                    autor rozgłos w Polsce. Jeśli zaś autor się z Tobą nie zgodzi, to jest jego
                                    prawo, które go Ty nie masz prawa łamać.
                                    • pszeszczep666 Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 22:58
                                      taka jest podstawa koncepcji copy right, z którą ja się np nie zgadzam gdyż hamuje swobodny przepływ mysli idei w imię jakiejś wydumanej koncepcji własności. co to w ogóle znaczy własność intelektualna. wszystkie moje wypowiedzi należą do mnie jeśli sobie to zastrzegłem? to jakiś obłed, schizofrenia.

                                      ps.jeśli ktoś zamierza odpowiedzieć na ten post to bez cytowania, bo inaczej spotkamy sie w sądzie:)
                                    • bruno_ja Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 23:22
                                      I w takim momencie zawsze nurtuje mnie kazus bibliotek. Nikt z autorów/wydawców/tłumaczy nie zarabia, a jednak nikt nie walczy z wypożyczaniem książek. Czym różni się książka od filmu, poza łatwościa przyswajania treści (co też może zostać uznane za tezę bardzo dyskusyjną). Jakoś z bibliotekami nikt nie walczy, a sieci p2p można potraktować jak tworzone oddolnie biblioteki. Co więcej, film z telewizji mogę bez problemu nagrać i pozostawić w domowej filmotece bez konsekwencji, a kopię filmu/muzyki/książki sciągniętego z sieci juz nie. I gdzie tu logika?
                                      • pszeszczep666 Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 23:39
                                        co więcej w uczelnianych bibliotekach stoją kserokopiarki,zapraszająd do kopiowania w dowolnej ilości znajdujących się tam książek. i jakoś rynek księgarski od tego nie upada, lecz ma się bardzo dobrze mimo tego

                                        bardzo dobry przykład
                                        • mistrzkungfu Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 18.05.07, 16:25
                                          taka jest podstawa koncepcji copy right, z którą ja się np nie zgadzam gdyż
                                          hamuje swobodny
                                          przepływ mysli idei w imię jakiejś wydumanej koncepcji własności. co to w ogóle
                                          znaczy
                                          własność intelektualna. wszystkie moje wypowiedzi należą do mnie jeśli sobie to
                                          zastrzegłem?
                                          to jakiś obłed, schizofrenia.
                                          ps.jeśli ktoś zamierza odpowiedzieć na ten post to bez cytowania, bo inaczej
                                          spotkamy sie w
                                          sądzie:)

                                          >> Nie musisz zastrzegać bo prawa autorskie są "automatyczne". To nie jest
                                          obłęd, ale ochrona czyjejś pracy. Zbudujesz samochód i Ci ktoś go ukradnie, źle
                                          prawda? Więcej czasu zajmuje napisanie dobrej książki, czy zrobienie dobrego
                                          filmu - mówiąc o obłędzie lekceważysz pracę autorów książek, filmów itd.

                                          I w takim momencie zawsze nurtuje mnie kazus bibliotek. Nikt z
                                          autorów/wydawców/tłumaczy nie
                                          zarabia, a jednak nikt nie walczy z wypożyczaniem książek. Czym różni się
                                          książka od filmu,
                                          poza łatwościa przyswajania treści (co też może zostać uznane za tezę bardzo
                                          dyskusyjną).
                                          Jakoś z bibliotekami nikt nie walczy, a sieci p2p można potraktować jak tworzone
                                          oddolnie
                                          biblioteki. Co więcej, film z telewizji mogę bez problemu nagrać i pozostawić w
                                          domowej
                                          filmotece bez konsekwencji, a kopię filmu/muzyki/książki sciągniętego z sieci
                                          juz nie. I gdzie
                                          tu logika?

                                          >> NIe orientuję się dokładnie jak wyglądają regulacje tego. Ale jeżeli mamy
                                          mówić o zdrowym rozsądku to autorzy kserowanych książek też powinni dostawać za
                                          to tantiemy.

                                          co więcej w uczelnianych bibliotekach stoją kserokopiarki,zapraszająd do
                                          kopiowania w
                                          dowolnej ilości znajdujących się tam książek. i jakoś rynek księgarski od tego
                                          nie upada,
                                          lecz ma się bardzo dobrze mimo tego

                                          >> No niestety rynek księgarski ma się coraz gorzej. Gdyby nie to, że wiele
                                          ludzi woli jednak mieć książkę niż czytać ją na komputerze, to pewnie już dawno
                                          by upadł.
                                    • blackfox Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 18.05.07, 21:01
                                      lucky81 napisał:

                                      > To, czy autor nic na tym nie traci, albo czy polscy czytelnicy nie kupiliby
                                      > zagranicznej gazety, albo czy żadna polska gazeta by tego nie przetłumaczyła --
                                      > -
                                      > to wszystko to NIE TWOJA DECYZJA, tylko autora. Utwór jest jego i nie Ty masz
                                      > prawo decydować, co najlepiej z nim zrobić.
                                      >
                                      > Jeśli autor uzna, że masz rację, to dostaniesz pozwolenie na tłumaczenie, a
                                      > autor rozgłos w Polsce. Jeśli zaś autor się z Tobą nie zgodzi, to jest jego
                                      > prawo, które go Ty nie masz prawa łamać.

                                      I tutaj dotykamy moralnej istoty problemu. Czy jakakolwiek jednostka, na
                                      zasadzie "psa ogrodnika", ma prawo działać na szkodę społeczną? Nie zapominajmy
                                      że w dzisiejszych czasach informacja ma wartość podstawową.
                                      Załóżmy że właściciel praw autorskich do utworu opublikowanego jedynie raz, na
                                      nietrwałym nośniku, odmawia zgodu na ponowną jego publikację. Wraz ze
                                      zniszczeniem, w wyniku działania czasu, ostatnich kopii, informacja zawarta w
                                      tym utworze zostanie bezpowrotnie utracona. Czy to nie będzie strata dla całego
                                      społeczeństwa?
                                      Mała dygresja: spekuluje się że gdyby nie pożar Biblioteki Aleksandryjskiej,
                                      dzisiejszy poziom rozwoju cywilizacyjnego mógł zostać osiągnięty pod koniec
                                      XVIIIw. Nasilające się działania, takie jak nagminne w USA patentowanie myśli
                                      (idei), czy coraz szersze naciaganie praw autorskich, mogą się okazać równie
                                      brzemienne w skutkach.
                                • bamboos1 Taśmy Oleksego w powyższym kontekście... 18.05.07, 09:18
                                  Ostatnio Polski świat medialny obiegły "taśmy Oleksego", na podstawie doniesień
                                  medialnych został wezwany przed komisję bankową.
                                  Rozumiem że media dysponowały jego zgodą na publikację jego "przemyśleń"
                                  zawartych na tych taśmach, pochodzących nota bene z podsłuchu dokonanego bez
                                  jego wiedzy, przez osoby nie uprawnione do stosowania podsłuchu. Wiem, wiem,
                                  podsłuch był wpomieszczeniach Gudzowatego, prawdopodobnie za jego wiedzą i
                                  zgodą, ale pamiętam jak przed kilku laty właściciele sklepu zamontowali w nim
                                  kamery, by przyłapać pracowników na kradzierzy (było o tym w mediach) -
                                  przyłapali, zwolnili, ale pracownicy odwołali się do sądu, a ten zasądził
                                  odszkodowanie, bo pracowicy nie byli poinformowani o monitoringu !!!!
                                  Czyli co, prawo działa tak jak władzy w danym momencie odpowiada ?
                                  Może media powinny były jednak zwrócić się do Oleksego o udzielenie z tytułu
                                  praw autorskich zgody na publikację i wypłacić należne honorarium ?
                                  pozdrawiam wszystkich myślących "taksamo albo inaczej" :-)))
                                • tom.gorecki Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 18.05.07, 13:44
                                  A jakie ponosisz z tego tytułu straty? Jaka jest szkodliwość społeczna czynu? To
                                  nie dystrybucja filmów...
                              • lucky81 Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 20:58
                                > Powiedzmy, że znajduję ciekawy artykuł w zagranicznej gazecie. Jest napisany w
                                > języku nieznanym większości Polaków. Powiedzmy, że tłumaczę ten artykuł i
                                > umieszczam na stronie www. Dzięki temu tysiące Polaków może go przeczytać.

                                Nie ma problemu - musisz tylko poprosić autora artykułu o pozwolenie. Przeważnie
                                otrzymasz, jeśli nie miał zamiaru sam publikować w Polsce. Jeśli zaś nie
                                otrzymasz pozwolenia, to łamiesz prawa autora artykułu. Bardzo zgodne ze zdrowym
                                rozsądkiem.
                              • lucky81 Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 22:44
                                > Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - nikomu nie stała się krzywda.

                                Może ja spytam retorycznie - dlaczego polskie "Hollywood" nie istnieje i
                                dlaczego te parę polskich filmów co powstanie musi dotować państwo? I na jakiej
                                podstawie te dotacje są przydzielane - czy oceny widzów mają jakiekolwiek znaczenie?
                                • pszeszczep666 Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 17.05.07, 23:05
                                  a dlaczego istnieje bolywood i nolywood, gdzie zarabia się kupe kasy bez wyciągania łapy do państwa? bo w indiach i nigerii przestrzegają praw autorskich? to jakieś żarty. nie podejmuję się stwierdzić jaki jes problem polskiej kinematografii, ale na pewno winy za to nie ponoszą autorzy napisów.
                              • wtc2004 Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 18.05.07, 02:38
                                anuszka_ha3.agh.edu.pl napisała:

                                >>> Możliwe, że to przestępstwo. Ale prawo jest NIEZGODNE ZE ZDROWYM
                                ROZSĄDKIEM! Powiedzmy, że znajduję ciekawy artykuł w zagranicznej gazecie.
                                Jest napisany w języku nieznanym większości Polaków. Powiedzmy, że tłumaczę
                                ten artykuł i umieszczam na stronie www. Dzięki temu tysiące Polaków może go
                                przeczytać. Gdyby tego tłumaczenia nie było, to Polacy w ogóle nigdy artykułu
                                by nie przeczytali.>>>

                                Nie wiem czy wiesz ale Kopernik udowodnil ze Polska nie jest pepkiem swiata.

                                Wytlumacz mi czy producent filmu mieszkajacy w Hollywood ma obowiazek
                                udostepnienia swojego filmu dla Polakow (inne narody oczywiscie nie maja tego
                                przywileju).
                                • kuna_sogobi Re: - prawo sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - 18.05.07, 06:42
                                  wtc2004 napisał:

                                  > Nie wiem czy wiesz ale Kopernik udowodnil ze Polska nie jest pepkiem swiata.

                                  A co ma (Ko)piernik do wiatraka???

                                  Rozmawiamy w Polsce i na przykładzie Polski, ale problem jest, że tak powiem,
                                  globalny...
                          • larson41 Re: Maiejmy nadzieję że głowy komendantom polecą 17.05.07, 19:09
                            to ze w polsce nie ma regulacji prawnych nie moze byc podstawa do takich dzialan
                            u nas piractwo rozplenilo sie na taka skale ze wlasciwie nie widomo jakie
                            przepisy dotycza prawa autorskiego a co do policji plonna nadzieja ze
                            polecaglowy nic takiego sie nie stanie oni dzialali zgodnie na podstawie art. o
                            prawie autorskim a ty misiu pewnie zasuwasz na stadionie !!!!!
                            • bruno_ja Re: Maiejmy nadzieję że głowy komendantom polecą 18.05.07, 00:10
                              Co ma stadion do wiatraka? Ci ze stadionu czerpią bezczelnie zyski z cudzej pracy! Udowodnij mi, że użytkownicy p2p czerpią z tego profity. Jeśli ci się to uda, to zamknijmy też biblioteki, ponieważ muszą zarabiać na tej samej zasadzie! A co z dochodami wydawców/autorów/tłumaczy? Dodatkowo: dlaczego film który nagram z tv mogę przechowywać w swojej domowej wideotece, a sciągnięty z sieci juz nie?
                          • maed Re: Miejmy nadzieję że głowy komendantom polecą 17.05.07, 19:20
                            I będzie przebitka z panem ministrem Z, który dramatycznym tonem powie: "ta pani już nikomu nie sprzeda nieopodatkowanej cebuli".

                            libertyn2 napisał:

                            > Miejmy nadzieję że głowy komendantom polecą za tą obsuwę i wstyd jaki narobili
                            > . Zamiast ścigać przestepców oni zajmują się kolesiami od napisów, a jutro co.
                            > . babcie sprzedające cebulę na straganie za unikanie opodatkowania .
                      • paskudek1 Re: wielkie rzeczy 17.05.07, 14:10
                        thebigzumzum napisał:

                        > zacznie sie po prostu sciagac napisy z torrentu/kazaa/emule. szkoda tylko ze
                        > ich zamkneli bo zrobili kawal dobrej roboty.
                        >
                        > a policja nie moze sobie poradzic z torrentowcami/p2p wiec sie zabrala za to co
                        >
                        > jest proste - strone www. Jeszcze pewnie beda trabic ze to ich wielki sukces :)
                        szkoda tylko, że równie dużych sukcesów, a własciwe żadnych, nie maja w kwestii ścigania kolesiów od stronek porpagujących rasizm, nawołujących do nienawiści, ujawniających dane osobowe róznych ludzi, często zupełnie prywatnych jako "wrogów rasy". Te strony tez sa na zagranicznych serwerach, ale jak widac nie jest to przeskzoda dla polskej policji w ściganiu przestępców. Skzoda tylko, że w ściganiu kolesiów tłumaczących teksty.... w kwestii PRAWDZIWYCH bandytów juz nie są tacy operatywni i sprawni:(
                        • maruda.r Nie smarujesz, nie jedziesz 17.05.07, 15:02
                          paskudek1 napisała:

                          > szkoda tylko, że równie dużych sukcesów, a własciwe żadnych, nie maja w kwestii
                          > ścigania kolesiów od stronek porpagujących rasizm, nawołujących do nienawiści,

                          *****************************************

                          Widocznie ścigania tych stron nikt nie sponsoruje dodatkową premią.
                          W Łodzi trup leży na ulicy pięć dni, ale jak w hipermarkecie dzieciak zwędzi
                          śrubokręt, to policja jest w ciągu pięciu minut. Policja jest tak skomrumpowana,
                          że najprostszych spraw nie zrobi bez dodatkowej doli.


                          • hecer Re: Nie smarujesz, nie jedziesz 17.05.07, 16:17


                            to zacheta do nauki angielskiego :)

                            heh, bo wlasnie... jakosc tlumaczenia spadnie bo na p2p beda amatorskie...

                            ...ale wystarczy sciagnac angielskie napisy i juz ogladanie trudnych filmow nie
                            stwarza problemu (wiec uczmy sie angielskiego)

                            Tylko napisy to jedno... niewielkie zreszta zagrozenie dla piractwa... Ale co z
                            serwisami z linkami do rapida?:)) Rapida chyba nie zamkna...ale co z forami
                            gdzie sa linki do rapida? A tak milo sie oglada...

                            Mam lacze 20Mbps i premium na rapidzie wiec po 5min mam 1 CD sciagniety...
                            dobrych filmow tylko brak:) Oby nie pozamykali forow i list dyskusyjnych...
                      • badjuk Re: wielkie rzeczy 17.05.07, 18:37
                        a zebys wiedzial - teraz to jest takie cool - ze policja dokonuje akcji na
                        internecie - wychodza na takich super cwaniakow ze hoho!
                  • pszeszczep666 Re: Złodziejski kraj 17.05.07, 15:31
                    normalnosc napisał:

                    > i miliony złodziei przechodzących w tej chwili syndrom uzależnienia

                    miliony ludzi oddycha za darmo, to złodzieje powietrza, ciekawe jak będą przechodzić syndrom odstawienia
                    • lucky81 Re: Złodziejski kraj 17.05.07, 21:00
                      Powietrze jest "wspólne", dzieła artystyczne nie.
                      • pszeszczep666 Re: Złodziejski kraj 17.05.07, 23:20
                        a ziemia i woda też są wspólne? nie, a dlaczego?
                        mylisz się także co do dzieł artystycznych- sa wspólne po wygaśnięciu praw autorskich, tyle że to wygasanie trwa bardzo długo. moim zdaniemi nie tylko moim, za długo.
                        czyli to nie jest żadan argument, że coś arbitralnie zostało uznane za wspólne a coś nie.
                  • toksol Złodziejski kraj? 17.05.07, 16:04
                    Pewnie zyjesz w Niemczech, że tak na Polskę plujesz.
                    Tam jest poszanowanie prawa. Jak Hitler ustanowił prawo że trzeba zabić tych
                    lub owych, to praworządni je wykonywali bez wyrzutów sumienia.
                • umghhh Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 14:39
                  A co to ma wspolnego z Talibami i Polska? Walka o prawa autorskie i to w jaki
                  sposob sue je interpretuje rozwija sie w najlepsze w USA i w calej EU.
                  Wspolczesnie dostepne przyzady sluzace do odtwarzania filmow z krazkow zawieraja
                  coraz czesciej DRM na przyklad co powoduje obnizenie jakosci lub niemznosc
                  odtwarzania jesli srodki transportu sygnalu do monitora nie sa odpowiednio
                  zabezpieczone. Nie jest to niestety pierwszy i ostatni przejaw faszyzmu
                  kopyrajtowego.
                  Ja przestalem kupowac DVD i CD juz dawno. Jesli mam sie narazic na problemy
                  prawne bo chce zabezpieczyc swoja legalnie uzyskanom kopie muzyki to nie musze
                  jej sluchac wcale. Szszeglonie ze nowe kawalki z duzych wytworni sa raczej
                  zalosnymi popluczynami. To samo dotyczy filmow.
                  Strata czasu i do tego polaczona byc moze ze strata wolnosci.

                  Te palanty same podcinaja galaz na ktorej siedza.

                  • wiedmak Gdzie dokladnie w UE? Szwecji, Francji? 17.05.07, 18:24
                    A moze w twojej UE, Albania czy Rosja?
                • mangusta3 LPR jest zauroczony pomysłami talibów - miażdzenie 18.05.07, 14:43
                  gejów betonową płytą itp
              • arek64 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 13:15
                > Bo jeżeli tylu ludzi chce za darmo i bez żadnych innych profitów
                > napracować się nad tłumaczeniem, a jest to naprawdę kawał roboty,
                > za którą normalnie bierze się grube pieniądze, to jest to przecież
                > pozytywny przejaw solidarności społecznej, bezinteresownego działania
                > na rzecz społeczności,dla innych.

                Podejrzewam, że Urząd Skarbowy może mieć na to zupełnie inne spojrzenie i
                jeżeli nie znajdą się inne paragrafy, to na pewną ich wsadzą za podatki.
                Dlaczego? Wykonywali usługi za darmo i w ten sposób nie pobrali i nie zapłacili
                do US podatku VAT. Niezapłacenie podatku VAT to największa zbrodnia przeciw
                państwu, jaką urząd skarbowy w ogóle potrafi sobie wyobrazić.

                Na tej zasadzie wykończono już w Polsce piekarza, który za darmo dostarczał
                niesprzedany chleb do jadłodajni.
                • hajota Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 13:51
                  arek64 napisał:


                  > jeżeli nie znajdą się inne paragrafy, to na pewną ich wsadzą za podatki.
                  > Dlaczego? Wykonywali usługi za darmo i w ten sposób nie pobrali i nie zapłacili
                  >
                  > do US podatku VAT. Niezapłacenie podatku VAT to największa zbrodnia przeciw
                  > państwu, jaką urząd skarbowy w ogóle potrafi sobie wyobrazić.
                  >
                  > Na tej zasadzie wykończono już w Polsce piekarza, który za darmo dostarczał
                  > niesprzedany chleb do jadłodajni.

                  Pomieszanie z poplątaniem. Jeśli nie mają zarejestrowanej działalności
                  gospodarczej i nie są _zarejestrowanymi_ płatnikami VAT, to akurat US może im
                  skoczyć.
                  • jck.x Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 15:51
                    Nie do końca. Niezarestrowanie działalności w US to tzw. przestępstwo skarbowe.
                    Ale chodzi o coś innego - świadczenie usług za darmo w zasadzie nie podlega VAT (w odróżnieniu od przekazania towaru za darmo).
              • lucky81 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 20:56

                pszeszczep666 napisał:
                [...]
                Bo jeżeli tylu ludzi chce za darmo i bez żadnych innych profitów
                napracować się nad tłumaczeniem, a jest to naprawdę kawał roboty,
                za którą normalnie bierze się grube pieniądze, to jest to przecież
                pozytywny przejaw solidarności społecznej, bezinteresownego działania
                na rzecz społeczności,dla innych.

                ==============

                Aha, czyli tak samo z powielaniem filmów na DVD: to też kawał roboty, żeby
                spiracić film i umieścić w internecie dla "dobra społeczności", i za to też
                powinno się dawać nagrody?
            • net244 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 16:23
              Dokładnie !!!

              Internet jest PEŁEN tłumaczeń tekstów piosenek !!!
              WSZYSTKICH pozamykać ?????
              IV RP - szatański pomysł.
              • klonpvv Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 18.05.07, 06:01
                No i po tych co nie dają sobie radę w Polsce i wyjechali za granicę przychodzi kolej na innych ktorych trzeba zaaresztować za znikomą szkodliwość czynu społecznego,a znajdą się i paragrafy na reszte więc nie czujcie sie hnbezpiecznie. Lepiej zastanówcie się czy legalnie dzielicie internet, czy zdjęcia którymi się wymieniaćie są cąłkowicie legalne, czy segregujecie śmieci, nie dajecie w łapę przy przeglądzie, nie chodzicie do znajomej fryzjerki za 5 zl i czy np. banknoty traktujecie z należytym szacunkiem bo jak wieceie to są bilety NBP i jesli wam cos udowadnią żadsen chlerny szyfr wam nie pomoże.
                Wszystkim cwaniakom którzy do tej pory celowali w obrażaniu emigrantów radzę kupić kolejny bilet na samolot.

                Kaczki kaczki zostaliscie kupieni przez koncerny i lobbystów [na to samo wychodzi].
                Kolejni sprzedawczycy.
                • kris.m Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 18.05.07, 06:47
                  Coraz bardziej nabieram przekonania, że aktualna definicja praw autorskich jest przeżytkiem. Dlaczego, tzw. "autorzy" nie mogą normalnie pobierać pensji z racji wykonywanego zawodu, chcą jedynie żerować na odbiorcach kultury, za każde "odtworzenie ich utworu". Taka postawa i działanie powoduje marazm w kulturze i sztuce, gdyż ktoś kto napisze np. popularną piosenkę, potem może usiąść na laurach, czerpiąc dochody z praw autorskich tejże piosenki (było to nawet sparodiowane w filmie About a Boy z Hugh'em Grantem -jego dziadek był autorej jakiegoś hitu i z tego żyła cała rodzina na super wysokim poziomie).
                  Może czas po prostu wziąść się do roboty?
                  Jednakże, gdy trochę pogrzebiemy, to dowiemy się większości przypadków, prawa autorskie nie należą do autorów a do wytwórni - i w tym cały pies pogrzebany.
                  Autor pewnie dostaje nie więcej niż 1%, resztę zbiera wytwórnia.
                  A może by tak spojrzeć na George'a Michaela - stwierdził, że zarabiał będzie na koncertach, a muzykę będzie rozdawał za darmo przez internet - i taka postawa się chwali.
                  Artysta, muzyk powinien żyć z własnego odtwarzania swojej sztuki - koncerty, przedstawienia, premiery filmowe, itp. A nie z żerowania na każym egzemplarzu, gdyż działanie takie prowadzi do wypaczeń.
                  Już nie będę wspominał o oszustwach wytwórni, typu - kaseta video której produkcja jest kilkadziesiąt razy droższa od płyty dvd, kosztuje połowę taniej.
                  Na koniec jeszcze jedna łyżka dziegciu. Kilka miesięcy temu kupiłem oryginalny film Epidemia (Outbreak). Na okładce i pudełku jest informacja, że film zawiera polskie napisy. Niestety polskich napisów nie było, lektora również. A firma Warner Home Video nie odpowiedziała na moją reklamację.
                  Najwyższy czas na rozbicie tych korporacji zła.
          • leniak nie bredź proszę 17.05.07, 14:21
            prawo autorskie zabrania tłumaczenia? gdzie?
            • lucky81 Re: nie bredź proszę 17.05.07, 21:01
              Nie tłumaczenia, ale publikowania w formie przetłumaczonej.
        • romulus_remulus Partia piratów 17.05.07, 13:39
          www.partiapiratow.org.pl/
          w następnych wyborach pokażmy, że mamy dość całej tej mafii zaiksowskiej,
          gutkowskiej i innej.
          • uii Tak i biednych dresiarzy co fury robia tez 17.05.07, 13:57
            trzeba rozgrzeszyc.
            • pszeszczep666 Re: Tak i biednych dresiarzy co fury robia tez 17.05.07, 15:36
              jak mi ukradą samochód to jest problem nie dlatego, że ktoś inny go ma, tylko dlatego, że ja go nie mam. gdyby dresiarze nielegalnie kopiowali mój samochód to nie miał bym osobiscie nic przeciwko temu. pomysl zanim cos napiszesz
              • critto Re: Tak i biednych dresiarzy co fury robia tez 17.05.07, 15:52
                masz racje, ale nie trac czasu na dyskusje z takimi osobnikami. Pomyslmy lepiej
                nad wspolpraca z Partia Piratow
              • uii Tak kali ukrasc dobrze, kalemu ukrasc zle. 17.05.07, 16:28
                Jak problem kradziezy dotyczy ciebie to jakos potrafisz przemyslec sprawę. Więc
                pomyśl: ludzie sciagaja nielegalnie filmy z internetu, to nie ida do
                wypozyczalni, nie ida do kina, gdzie za obejrzenie tego filmu trzeba zaplacic.
                Czyli producent nie ma pieniedzy, ktore mu sie naleza za wyprodukowanie filmu,
                mimo ze jego film jest popularny. Tylko nie mow, ze napisy do filmu ktos sciaga
                w innym celu.
                • zzackk Re: Tak kali ukrasc dobrze, kalemu ukrasc zle. 17.05.07, 16:34
                  Któraś z organizacji broniących tylko i wyłącznie swojej sprawy postanowiła
                  działać bo kurczą się wpływy z pośrednictwa.
                  Tu wcale nie chodzi o walkę z piractwem, oni doskonale sobie zdają sprawę z tego
                  że ten temat przy obecnej sytuacji gospodarczej w kraju jest nie do ruszenia.

                  Wszyscy wiemy że coraz więcej z nas pracuje po za granicami kraju, a przez to
                  coraz więcej zakupujemy i zamawiamy filmów, płyt z muzyką, gier i programów za
                  granicą bo taniej, szybciej i jakościowo lepiej.
                  Dzięki stronom z napisami i spolszczeniami zakup w Anglii czy w innym kraju nie
                  stanowi rządnego problemu, bo napisy pobrane z wyżej wymienionych stron wrzucić
                  do filmu to bułka z masłem, a pod względem translacji bardzo często mają wyższy
                  poziom niż oficjalne. Na tym procederze tracą pośrednicy i to bardzo znaczące
                  sumy, które z czasem będą coraz bardziej większe, bo Polacy znają już rynkowe
                  ceny w Europie i będą coraz więcej kupować gdzie taniej, szybciej lepiej.
                  Więc nasi magiczni pośrednicy zamiast zmniejszać koszty, wprowadzać coraz
                  bardziej atrakcyjne oferty promocje, polepszać jakość i co najważniejsze zacząć
                  konkurować z zagraniczną konkurencją, to oni postanowili użyć policji jako
                  narzędzia aby zachować monopol na rodzimym rynku pod szczytnym hasłem walki z
                  piractwem.
                • create Re: Tak kali ukrasc dobrze, kalemu ukrasc zle. 17.05.07, 16:35
                  Po pierwsze nie ma mowy o kradzieży, niewiem dlaczego w Polsce wszyscy tak
                  kurczowo trzymają się tego słowa.

                  Po drugie to system produkcji i dystrybucji nie nadąża za rozwojem technicznym i
                  to produkcja i dystrybucja musi się zmienić a nie ludzkie dążenie do wymiany
                  zasobów audio-wideo.
                • anusja Re: Tak kali ukrasc dobrze, kalemu ukrasc zle. 17.05.07, 21:16
                  A ja sie nie zgadzam....Np sciagalam odcinki serialu Przyjaciele....badz tez
                  24...Tylko dlatego, ze bylam ciekawa co bedzie...a w USA maja jakby o jakis rok
                  szybciej...Wszystkie te seriale ogladalam pozniej na Canal+ (legalnie
                  posiadanym) i...na koncu nabylam legalne plyty DVD...na mnie RACZEJ tworca nie
                  stracil...a bylam przeciez piratem...
                  • pszeszczep666 Re: Tak kali ukrasc dobrze, kalemu ukrasc zle. 17.05.07, 23:50
                    ale tak ma wiekszośc ściągających. jak mam pójść do kina to pójdę, częstotliwość moich wyjść do kina nie zmalała od czasu kiedy zacząłem ściagać filmy (a tak- robię to nawet w tej chwili) a nawet się zwiększyła wraz z poprawą mojej sytuacji materialnej:) nawet dzisiaj byłem w kinie na planete doc rewiew (super przeglad kinowych dokumentów-polecam). odkąd odkryłem p2p po prostu ogladam więcej filmów, a jakby nie było p2p to bym oglądał mniej filmów i nikt by na tym nie zyskał, tak jak teraz nikt na tym nie traci. dlatego uważam, że obecny system praw autorskich to czystej wody syndrom psa ogrodnika
        • saszenka2 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 22:02
          Czy jak przetłumaczę sobie tekst piosenki, to też popełniam przestępstwo?
          • saszenka2 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 22:40
            saszenka2 napisała:

            > Czy jak przetłumaczę sobie tekst piosenki, to też popełniam przestępstwo?
            Oczywiście, chodziło mi o tłumaczenie na własny użytek, żeby wiedzieć o czym
            jest piosenka. Czy prawo też to jakoś reguluje.?
        • geralt9 A pedofile nadal w sieci 17.05.07, 22:10
          Jesli jakis jelop z komendy "monitoruje" wlasnie to forum to podpowiadam ze
          strona malego ksiecia z pedofilja nadal funkcjonuje, wpiszcie sobie hipokryci w
          wyszukiwarke i znajdziecie.
      • lucky81 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 20:55
        > Rozumiem, ze mozna zamykac za przegrywanie filmow, ale za to, ze ktos
        > przetlumaczyl sobie tekst filmu?

        "Tłumaczenie sobie" jest dozwolone. Karalne jest udostępnianie utworu w
        internecie bez zgody twórcy.
      • charybdis Policja - jak zwykle - nadgorliwa. 17.05.07, 22:34
        Niech sobie poczytają prawo autorskie.
        ---------------------------------------------
        Art. 116.
        1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy
        utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie,
        fonogram, wideogram lub nadanie,
        podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności
        albo grzywny.
        2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia
        korzyści majątkowej,
        podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
        3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust.
        1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje
        lub nią kieruje,
        podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
        4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie,
        podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności
        albo grzywny.
        (...)

        Art. 122.
        Ściganie czynów określonych w art. 115, 116 ust. 1, 2 i 4, art. 117 ust. 1, art.
        118 ust. 1 oraz art. 119 następuje z oskarżenia prywatnego.
    • pb158 Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczały ... 17.05.07, 10:31
      No i napisy.org poszły się walić ciekawe jaki paragraf będą mieli na
      nielegalne tłumaczenie :) czy dialogi w wersji polskiej naruszają prawo
      autorskie ??
      • and2ree Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:52
        kinomania.org tez nie dziala :(
        • vegas Tekstów piosenek też nie można zamieszczać? 17.05.07, 10:58
          Na sogns.pl nie można już znaleźć tekstów piosenek "ze wzsględów od nich
          niezależnych". Czy zamieszczanie tekstów piosenek też jest nielegalne?
          • pszeszczep666 Re: Tekstów piosenek też nie można zamieszczać? 17.05.07, 11:35
            znalazłem coś takiego www.partiapiratow.org.pl. brzmi groźnie, ale w rzeczywistości chodzi o walkę z takimi absurdami jak to całe aresztowanie, czyli z nadużywaniem pojęcia prawa autorskiego wbrew zasadom demokracji i normalnego zdrowego rozsądku
          • vegas Re: Tekstów piosenek też nie można zamieszczać? 17.05.07, 12:09
            Oczywiście chodziło o songs.pl
            Literówka.

            --
            Ten jest najbardziej niebezpieczny. To jest kretyn.
      • marina_babe Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 11:22
        Oj niestety, łamały prawa i dopuszczały się kradzieży. Właśnie kradzieżą jest
        spisanie dialogów polskich z filmu puszczonego w telewizji, na vhs, w kinie lub
        wyciągnięcie ich z płyty DVD i nawet wręcz podpisanie je imieniem i nazwiskiem
        autora wersji polskiej, a nastepnie umieszczenie ich w sieci. Autor ten jest
        chroniony prawem autorskim, jest bardzo często członkiem ZAIKSU, na
        umieszczanie swojej pracy w darmowym serwisie amatorskim się nie godził.

        Tłumaczyć sobie można - do woli, do upadłego i do bólu, pokazywać domownikom
        albo nawet najbliższym przyjaciołom też, ale zamieszczać w sieci już nie. Tak
        samo jak nie wolno zamieszczać własnych tłumaczeń książek autorów objętych
        ochroną praw autorskich, chociaż można jak najbardziej książkę sobie tłumaczyć
        dla siebie.
        • pokeo2 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 11:24
          Po raz kolejny napisze Ci (ile razy jeszcze bedziesz zmieniac nicki?): bredzisz. W Polsce obowiazuje prawo polskie, nie prawo USA.
          • igraszka Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 12:30
            I dlatego że funkcjonuje prawo polskie zamieszczanie cudzych tekstów bez zgody
            autorów, bo zapewne takie zarzuty usłyszą zatrzymani, jest nielegalne.
            • create to jest ich praca autorska a nie cudze teksty 17.05.07, 13:01
              każdy może przetłumaczyć co chce i to publikować tylko w twoim ciasnym umyśle to
              się nie mieści, idź zbierać tantiemy
              • mis22 Czy wolno kraść w Polsce czy nie wolno? 17.05.07, 13:47
                marina_babe napisała:
                > Oj niestety, łamały prawa i dopuszczały się kradzieży. Właśnie kradzieżą jest
                > spisanie dialogów polskich z filmu puszczonego w telewizji, na vhs, w kinie
                > lub wyciągnięcie ich z płyty DVD i nawet wręcz podpisanie je imieniem i
                > nazwiskiem autora wersji polskiej, a nastepnie umieszczenie ich w sieci.
                > Autor ten jest chroniony prawem autorskim, jest bardzo często członkiem
                > ZAIKSU, na umieszczanie swojej pracy w darmowym serwisie amatorskim się nie
                > godził.

                Brzmi to całkiem rozsądnie. Szkoda, że GW tego nie napisała. Może nie mają
                prawnika w redakcji?

                Kradzież praw autorskich to też kradzież i policja ma obowiązek złodziei
                aresztować nawet jeśli nie sprzedawali ukradzionych tekstów.
                • mariuszdd Re: Czy wolno kraść w Polsce czy nie wolno? 17.05.07, 13:53
                  mis22 napisał:

                  > marina_babe napisała:
                  > > Oj niestety, łamały prawa i dopuszczały się kradzieży. Właśnie kradzieżą
                  > jest
                  > > spisanie dialogów polskich z filmu puszczonego w telewizji, na vhs, w kin
                  > ie
                  > > lub wyciągnięcie ich z płyty DVD i nawet wręcz podpisanie je imieniem i
                  > > nazwiskiem autora wersji polskiej, a nastepnie umieszczenie ich w sieci.
                  > > Autor ten jest chroniony prawem autorskim, jest bardzo często członkiem
                  > > ZAIKSU, na umieszczanie swojej pracy w darmowym serwisie amatorskim się n
                  > ie
                  > > godził.
                  >
                  > Brzmi to całkiem rozsądnie. Szkoda, że GW tego nie napisała. Może nie mają
                  > prawnika w redakcji?
                  >
                  > Kradzież praw autorskich to też kradzież i policja ma obowiązek złodziei
                  > aresztować nawet jeśli nie sprzedawali ukradzionych tekstów.

                  Głupoty piszesz .
                  Jeżeli dałbyś mi tekst do przetłumaczenia ,a potem umieściłbyś ten tekst w
                  internecie .
                  To myślisz że byłoby właściwe ,że policja przyszłaby do mnie z rana i
                  wsadziła do więzienia ?
                  • mis22 Nie wolno w Polsce kraść cudzej własności 17.05.07, 14:17
                    mariuszdd napisał:
                    > Jeżeli dałbyś mi tekst do przetłumaczenia ,a potem umieściłbyś ten tekst w
                    > internecie. To myślisz że byłoby właściwe ,że policja przyszłaby do mnie z
                    > rana i wsadziła do więzienia ?

                    Jeśli byłby to mój tekst to wszystko byłoby w pełni legalne. Jeśli dałbym Ci do
                    przetłumaczenia tekst będący własnością innej osoby to jego tłumaczenie przez
                    Ciebie byłoby legalne. Natomiast ja popełniłbym przestępstwo umieszczając
                    tłumaczenie tego tekstu na Internecie. Czyli policja mnie areszowałaby, a sąd
                    skazałby mnie na odpowiednią karę.
                    • leniak hi hi 17.05.07, 14:24
                      niech cie zatem zamknie ot chocby za uzywanie słow którychraz już uzyto...
                    • skolf Re: Nie wolno w Polsce kraść cudzej własności 17.05.07, 16:00
                      Ok, więc samo tłumaczenie jest dozwolone, ale nie wolno tego tłumaczenia
                      publikować. A co jeśli publikacja nie zostanie przeprowadzona przez człowieka?

                      Rozważmy dwie sytuacje:


                      1. Software nigdy nie jest doskonały

                      Zakładam sobie serwis "internetowych aktówek" w którym każdy zarejestrowany
                      użytkownik może trzymać w plikach tekstowcych różne informacje, do których chce
                      mieć dostęp z każdego miejsca na świecie. Ze względu na typ danych
                      przechowywanych w systemie nadaję dla serwisu nazwę "Napisy". Ze względu na
                      ułatwienie zarządzania danymi część administracyjna systemu posiada
                      wyszukiwarkę plików wrzuconych przez użytkowników. Ogólną ideą systemu jest
                      uniemożliwianie rozpowszechniania. Załóżmy teraz że system taki zawiera poważną
                      dziurę w bezpieczeństwie, umożliwiając dostęp do wspomnianej wcześniej
                      wyszukiwarki. Informacja na temat tego jak skorzystać z tej dziury
                      dzięki "życzliwym" internautom pojawia się w wielu miejscach w internecie.


                      Kto odpowiada za upublicznienie danych zawartych w serwisie?
                      a) Wykonawca systemu - programista z drugiego końca świata, który
                      zgodził się go wykonać za darmo i z braku motywacji spartolił robotę. (co jeśli
                      założymy dodatkowo, że np. miesiąc temu zmarł na zawał ?)

                      b) Administrator / właściciel serwisu - który przezornie w treści
                      regulaminu konta zawarł informację, że nie ponosi odpowiedzialności za ew.
                      straty wywołane wadliwym działaniem systemu?



                      2. Software może być szkodliwy.

                      Załóżmy, że istnienie 3 niezależnych i potencjalnie niezwiązanych ze sobą
                      aplikacji


                      a) Prosty serwis internetowy "Teksty" umożliwiający publikację własnej
                      twórczości przesyłanej na serwer w postaci plików tekstowych. ( + standardowy
                      punkt w regulaminie: za dokumenty wrzucane na serwis odpowiada osoba, która je
                      opublikowała). Dodatkowo serwis udostępnia API, dzięki któremu inni programiści
                      mogą tworzyć własne oprogramowanie realizujące operacje logowania / rejestracji
                      konta / publikacji treśc.


                      b) Aplikacja desktopowa "Moja teczka dokumentów", która przechowuje
                      (kataloguje) dokumenty tekstowe użytkownika zapisując je np. w formacie "*.mtd"

                      c) Wirusa, którego jedynym zadaniem jest skanowanie dysku zarażonego komputera
                      w poszukiwaniu plików "mtd" i ich publikacja w serwisie "Teksty"


                      Kto w tym wypadku podlega naruszeniu praw autorskich przy założeniu że
                      wspomniane dane / twórczość będzie oznaczać tłumaczenia do filmów.


                      • voqo Re: Nie wolno w Polsce kraść cudzej własności 17.05.07, 16:06
                        skolf napisała:
                        > Rozważmy dwie sytuacje:
                        > Kto odpowiada za upublicznienie danych zawartych w serwisie?
                        > a) Wykonawca systemu - programista z drugiego końca świata>
                        > b) Administrator / właściciel serwisu -

                        c) ten, kto odkrył tę dziurę i rozpowszechnił informację o niej...?

                        > c) Wirusa, którego jedynym zadaniem jest skanowanie dysku zarażonego komputera
                        > w poszukiwaniu plików "mtd" i ich publikacja w serwisie "Teksty"
                        > Kto w tym wypadku podlega naruszeniu praw autorskich przy założeniu że
                        > wspomniane dane / twórczość będzie oznaczać tłumaczenia do filmów.

                        Twórca wirusa...?
                • create prawnik z ciebie jak.... 17.05.07, 14:03
                  Po pierwsze w ustawie o prawie autorskim nie ma nigdzie słowa kradzież, co
                  więcej w całym kodeksie karnym nie ma takie słowa.

                  W polskim prawie terminologia kradzieży nie występuje.

                  Ponadto, sytuacją naturalną jest w społeczeństwie że twórczość krąży a nie jet
                  przez określone osoby i stowarzyszenia zawłaszczana, wolność sprzyja twórczości
                  a nie ją ogranicza jak niektórzy sądzą.

                  Trzeba przypomnieć że prawa autorskie powstały gdy powstały środki do nagrywania
                  twórczości audio-wideo, w celu zawłaszczenia tej gałęzi twórczości przez
                  stowarzyszenia typu Zaiks.

                  Teraz wracamy do stanu naturalnego gdzie każdy może wymieniać się posiadanym
                  przez siebie zasobem twórczości z innymi osobami, ale może to poprostu robic na
                  o wiele wiekszą skalę.
                  • voqo Re: prawnik z ciebie jak.... 17.05.07, 14:35
                    create napisał:
                    > Teraz wracamy do stanu naturalnego gdzie każdy może wymieniać się posiadanym
                    > przez siebie zasobem twórczości z innymi osobami, ale może to poprostu robic na
                    > o wiele wiekszą skalę.

                    Najskuteczniej z maczugą w ręku.
                    • marko_uk Re: prawnik z ciebie jak.... 17.05.07, 15:40
                      Panie i panowie,
                      Sam korzystam czasami z napisow i nie jestem ich przeciwnikiem, niemniej prawo
                      jest w tej kwestii nieublagane. Oto cytat z Ustawy o Prawie Autorskim:

                      Art. 2. 1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka,
                      adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do
                      utworu pierwotnego.
                      2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy
                      utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do
                      utworu pierwotnego wygasły.

                      Prosze zwrocic uwage zwlaszcza na punkt 2. - wyraznie jest powiedziane, ze
                      rozporzadzanie (czyli umiesczanie napisow na serwerze) i korzystanie (czyli
                      ogladanie filmu z napisami) z opracowania (czyli przetlumaczonych napisow)
                      zalezy od zezwolenia tworcy utworu pierwotnego (czyli autora/autorow filmu i
                      dialogow do tegoz filmu).

                      Wynika stad, ze w swietle obowiazujacego prawa policja ma prawo aresztowac
                      nawet osobe tylko ogladajaca filmy z napisami. Jest to oczywiscie bardzo malo
                      realne i w praktyce niewykonalne, ale teoretycznie mozliwe.
                      Pomijam tez aspekt, ze skoro mamy niedobory w policji, to ta powinna w
                      pierwszej kolejnosci skoncentrowac sie na sprawach pilniejszych, zwiazanych z
                      naszym bezpieczenstwem, a nie zajmowac sie napisami do filmow...
                      • create Czym jest prawo? 17.05.07, 16:20
                        Oczywiście mamy prawo stanowione i można się jego uczepić, ale prawo powinnno
                        być takie jaka jest wola społeczna, a nie takie jakiego życzą sobie wielkie
                        korporacje.

                        Prawo emanacją woli społecznej, a nie suchym zapisem
                        • voqo Re: Czym jest prawo? 17.05.07, 16:42
                          create napisał:
                          > Oczywiście mamy prawo stanowione i można się jego uczepić, ale prawo powinnno
                          > być takie jaka jest wola społeczna, a nie takie jakiego życzą sobie wielkie
                          > korporacje.

                          No patrz - i wreszcie po paru godzinach dyskusji mogę się z Tobą w czymś zgodzić :)
                          Ale jak sobie wyobrażasz tworzenie takiego prawa? Przecież społeczeństwo wybiera
                          swych przedstawicieli (parlament), którzy następnie tworzą prawo - a więc prawo
                          jest przejawem woli społecznej. A że niektórzy potrafią przeforsować "lub
                          czasopisma"... to inna sprawa.
                          • create Re: Czym jest prawo? 17.05.07, 16:46
                            Są gorsze i lepsze sposoby tworzenia prawa, w lepszych wydaje się że między
                            innymi wola społeczna wyrażana jest szybciej, w gorszych wolniej.

                            Teraz w Polsce mamy system tworzenia prawa nie podporządkowany rozpoznaniu woli
                            społecznej.
                            • voqo Re: Czym jest prawo? 17.05.07, 16:54
                              create napisał:
                              > Są gorsze i lepsze sposoby tworzenia prawa, w lepszych wydaje się że między
                              > innymi wola społeczna wyrażana jest szybciej, w gorszych wolniej.

                              Już wieki temu mawiano, że "co nagle, to po diable".

                              > Teraz w Polsce mamy system tworzenia prawa nie podporządkowany rozpoznaniu woli
                              > społecznej.

                              E, tam. Taki sam, jak od lat. Prawo tworzą parlamentarzyści wybrani wolą ludu,
                              pod kątem tego, co im się wydaje najlepsze (zważ, że nie piszę: najlepsze dla kogo).
                              A ustawa o prawie autorskim w dużej mierze powstała bodajże w 1994, jak już tu
                              ktoś napisał.
                              • create Re: Czym jest prawo? 17.05.07, 16:58
                                Nie nagle tylko ciągle i systematycznie.

                                Oczywiście że system jest ten sam co nie znaczy że jest on własciwy
                        • silvermane Re: Czym jest prawo? 17.05.07, 16:48
                          Żeby było śmieszniej, ten zapis ustawy obowiązuje w prawie niezmienionej postaci
                          od jej uchwalenia w roku 1952. Pytam więc - czy wtedy w Polsce były jakieś duże
                          korporacje? No, była jedna, ale raczej nie w tym sensie co obecnie...
                          • create Re: Czym jest prawo? 17.05.07, 16:56
                            isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU19520340234&type=2&name=D19520234.pdf
                            W 52 roku nie było takich sankcji za rozpowszechnianie utworu nie w celach
                            komercyjnych
                  • lucky81 Re: prawnik z ciebie jak.... 17.05.07, 21:14
                    > wolność sprzyja twórczości

                    Tak jest. Tylko że wolność nie polega na tym, że można robić co komu się chce,
                    lecz głównie na bezpieczeństwie osoby i własności prywatnej.

                    Wolność polega między innymi na tym, że mogę opublikować film albo program
                    komputerowy obwarowany warunkiem, że ktoś inny go nie skopiuje i nie będzie
                    rozpowszechniał bez mojej zgody.

                    Jest pełna wolność - Ty jeśli chcesz możesz publikować filmy na licencji "public
                    domain" i umożliwić wszystkim rozpowszechnianie. Ale wolność nie polega na
                    zmuszaniu innych do tego samego.
                • forum_writer Re: Czy wolno kraść w Polsce czy nie wolno? 17.05.07, 15:09
                  > Kradzież praw autorskich to też kradzież i policja ma obowiązek złodziei
                  > aresztować nawet jeśli nie sprzedawali ukradzionych tekstów.

                  Nie da się ukraść rzeczy niematerialnej. Nie można ukraść komuś "faktu bycia
                  autorem". Można się podszywać, lub publikować nie swoją pracę pod swoim
                  nazwiskiem. Ale to się nazywa plagiat.

                  Więc nazywanie złodziejem, kogoś kto złamał prawo autorskie, jest tak samo
                  pozbawione sensu, jak nazywaniem złodziejem kogoś kto naruszył przepisy ruchu
                  drogowego (np. przeszedł na czerwonym świetle).
              • lucky81 Re: to jest ich praca autorska a nie cudze teksty 17.05.07, 22:05
                Create, pogoogluj sobie o ustawie o ochronie praw autorskich i przeczytaj kilka
                pierwszych artykułów, a dowiesz się, że mówisz nieprawdę.
            • mariuszdd Ciekawe jakto wyglada z bibliotekami 17.05.07, 13:05
              > I dlatego że funkcjonuje prawo polskie zamieszczanie cudzych tekstów bez zgody
              > autorów, bo zapewne takie zarzuty usłyszą zatrzymani, jest nielegalne.

              Tłumaczenia nie są dosłownymi tekstami ,ani tłumaczeniami :)Raczej są to
              omówienia filmu .
            • igraszka Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 13:14
              praca autorska to oryginalny tekst scenarzysty, żeby przetłumaczyć film czy
              książkę (do publikacji), potrzebna jest zgoda autora, producenta, lub dystrybutora.
              Myślisz, że ludzie z napisy.org mieli (zapłacili za) takie zgody?
              • adam81w Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 13:43
                igraszka gadasz bzdury. przetlumaczyc sobie mozna co sie chce i nie trzeba na
                to zadnych ale to zadnych zgod autorow. to smieszne wogole zeby tak pomyslec.
                zgoda potrzebna by byla tylko w takim wypadku gdybys przetlumaczyl na nowo np
                skecze monty pytona a potem umiescil je w ksiazce i zaczal legalnie ta ksiazke
                sprzedawac. tylko w takim wypadku potrzeba by zgody autora oryginalego tekstu
                (czyli np tworcow skeczow monty pytona czyli czlonkow monty pytona).
                • hajota Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 14:00
                  adam81w napisał:

                  > igraszka gadasz bzdury. przetlumaczyc sobie mozna co sie chce i nie trzeba na
                  > to zadnych ale to zadnych zgod autorow. to smieszne wogole zeby tak pomyslec.
                  > zgoda potrzebna by byla tylko w takim wypadku gdybys przetlumaczyl na nowo np
                  > skecze monty pytona a potem umiescil je w ksiazce i zaczal legalnie ta ksiazke
                  > sprzedawac. tylko w takim wypadku potrzeba by zgody autora oryginalego tekstu
                  > (czyli np tworcow skeczow monty pytona czyli czlonkow monty pytona).

                  Sami "znawcy" prawa autorskiego na tym portalu!
                  Cytuję Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

                  "Art. 2.
                  1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka,
                  adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa
                  do utworu pierwotnego.
                  2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy
                  utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe
                  do utworu pierwotnego wygasły."

                  Przetłumaczyć sobie do szuflady owszem, można, ale rozpowszechniać w Internecie
                  już nie.
                  • pokeo2 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 14:02
                    > Sami "znawcy" prawa autorskiego na tym portalu!
                    > Cytuję Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

                    Gratuluje odwagi cywilnej aby nazwac sie "znawca" (a moze "znafca"). Rzadka rzecz przyznac sie dzis do braku wiedzy.
                    • forumkiller1 Jasne, zamknijcie wiec wszystkie osoby po studiach 17.05.07, 16:00
                      Tak, zamknijcie wiec wszystkie osoby po studiach, bo piszac prace magisterska
                      na 99% korzystaly z ksiazek zagranicznych autorow. Z reguly tlumaczy sie wtedy
                      dany fragment na wlasna reke i umieszcza odwolanie do zrodla. Bardzo watpie,
                      aby ktokolwiek pytal autorow wszystkich ksiazek o zgode na uzycie fragmentow
                      tworczosci, do ktorych odwolania umiescil w pracy magisterskiej. W tym
                      przypadku mozna nawet mowic o wiekszych korzysciach niz w przypadku autorow
                      serwisu, bo korzyscia jest zdobycie stopnia naukowego. Prosze bardzo wiec, w
                      mysl ZAIKSu zamknijcie wszystkich magistrow, doktorow i cala kadre naukowa, z
                      pazernymi baranami z ZAIKSu i wielkich koncernow wlacznie.
                      • voqo Re: Jasne, zamknijcie wiec wszystkie osoby po stu 17.05.07, 16:08
                        forumkiller1 napisał:
                        > Tak, zamknijcie wiec wszystkie osoby po studiach, bo piszac prace magisterska
                        > na 99% korzystaly z ksiazek zagranicznych autorow.

                        Poczytaj ustawę o prawie autorskim. Cele naukowe i dydaktyczne mają tam osobny
                        paragraf i ułatwienia...
                        • forumkiller1 Re: Jasne, zamknijcie wiec wszystkie osoby po stu 17.05.07, 16:15
                          No to mozna stwierdzic, ze tlumaczenie tych napisow bylo na potrzeby
                          dydaktyczne :)
                          Swoja droga szkoda, ze jest taki zapis - wtedy bardziej widac byloby absurd
                          calej sytuacji.
                          • jokaer Re: internauci powinni protestować 17.05.07, 16:17
                          • voqo Re: Jasne, zamknijcie wiec wszystkie osoby po stu 17.05.07, 16:48
                            forumkiller1 napisał:
                            > No to mozna stwierdzic, ze tlumaczenie tych napisow bylo na potrzeby
                            > dydaktyczne :)

                            To jeszcze trzeba udowodnić - w ustawie jest mowa o ośrodkach/instytucjach
                            naukowych :)
                            • pszeszczep666 Re: Jasne, zamknijcie wiec wszystkie osoby po stu 18.05.07, 00:44
                              chu..owa jest ta ustawa i już. nie dla uczciwych obywateli tylko dla koncernów medialnych. dopiszą "i czasopisma" i juz można kogoś posadzić. chrzanię takie prawo.

                              myślę, że obywatelskie nieposłuszeństwo jest w tym wypadku aż nadto uzasadnione.
                • lucky81 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 22:08
                  Adam81w przeczytaj najpierw prawo, o którym się wypowiadasz. Nie masz po prostu
                  racji.
              • dzemski Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 13:44
                to znaczy, że ja oglądając film po angielsku i tłumacząc go sobie w głowie na
                polski tez muszę pytać o zgodę ? ;P
                • jag_ski Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 14:12
                  d-e-b-i-l , rzeczywiście musisz sobie tłumaczyć na swoje , bo jak widać
                  naprawdę nie rozumiesz o czym mowa. złodziejska natura , a resztki sumienia
                  każą szukać sobie jakis niby uzasadnień i wymówek. tłumaczyć - możesz ,
                  rozpowszechniać nawet nie czerpiąc zysku nie bo w ten sposób pozbawiasz zarobku
                  autora. takie to niepojęte ?????
                  • pszeszczep666 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 18.05.07, 00:49
                    jak pozbawiasz zarobku autora matole? co on straci? ewentualnie pomniejszasz horendalnie, skandalicznie i zupełnie bezpodstawnie wysoki haracz producenta.
                • lucky81 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 22:09
                  > to znaczy, że ja oglądając film po angielsku i tłumacząc go sobie w głowie na
                  > polski tez muszę pytać o zgodę ? ;P

                  Nie, poszukaj w internecie ustawy o prawie autorskim i przeczytaj.
        • 1try Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 12:28
          > Oj niestety, łamały prawa i dopuszczały się kradzieży. Właśnie kradzieżą jest
          > spisanie dialogów polskich z filmu puszczonego w telewizji, na vhs, w kinie
          > lub wyciągnięcie ich z płyty DVD i nawet wręcz podpisanie je imieniem i
          > nazwiskiem autora wersji polskiej, a nastepnie umieszczenie ich w sieci.

          Nie, ukrasc to mozna portfel albo samochod. Tzw. 'wlasnosc intelektualna' nie
          jest wlasnoscia. To tylko metafora, definicja perswazyjna uzywana w
          propagandzie. Koncepcja taka nie wystepuje w zadnym prawie na swiecie. Bo dziela
          to nie przedmioty. Przedmiotami sa tylko nosniki.

          W wypadku poruszonym w artykule mozna mowic o nielicencjonowanym
          rozpowszechnianiu, ale nie kradziezy. Nie dajcie sobie wmowic, ze kopiujac cos
          dokonujecie kradziezy, bo to jest bujda na resorach. Zeby byla mowa o kradziezy,
          trzeba komus cos ZABRAC. Kopiujac niczego sie nie odbiera, tylko tworzy sie cos
          nowego na podstawie starego. Byc moze wbrew woli pierwotnego autora, ale niczego
          mu sie nie zabiera. Potencjalne zyski? Otwierajac sklep obok innego tez sie
          zabiera potencjalne zyski. I co z tego? Liczenie potencjalnych zyskow to
          dzielenie skory na niedzwiedziu. To nie jest tak, ze 'pirat' na pewno by
          zaplacil gdyby nie mogl 'spiratowac'.

          Nie chce byc zle zrozumiany, artysci maja tez swoje racje, ale argumenty
          wysuwane przez organizacje w rodzaju ZAIKS, to czesto zwyczajne klamstwa.
          PIRACTWO TO NIE KRADZIEZ. Te zjawiska sa niepodobne.
          • igraszka Kopiowanie to kradzież 17.05.07, 12:47
            Kopiowanie bez zgody właściciela praw autorskich to zwykła kradzież. Tak jak
            kradzież samochodu. Zalecam zapoznanie się z przepisami.
            • wlodarcz2000 Re: Kopiowanie to kradzież 17.05.07, 13:18
              Nieprawda. Firmy fonograficzne, wydawnictwa i wytwórnie filmowe tak chcą ten temat przedstawiać, ale oczywiście jest to tylko propaganda. Poza tym "prawa autorskie" wymyślono w celu ochrony autorów przed wyzyskiem ze strony wydawnictw, firm fonograficznych i wytwórni filmowych, ale o tym mało kto już pamięta...
            • 777newbetterfastersatan Kopiowanie to nie kradzież 17.05.07, 13:50
              Sama najpierw zapoznaj się z przepisami zanim zalecisz to innym:

              kradzież: art 278 Kodeksu karnego

              kopiowanie: przestepstwo z art. 117 ustawy o prawie autorskim i prawach
              pokrewnych.
              • 777newbetterfastersatan Errata: 17.05.07, 13:58
                zresztą tez nie każde kopiowanie podpadac będzie pod 117 z prawn autorskich

                generalnie, to wie ktos jaka jet podstawa prawna sankcji za skopiowanie sobie,
                dajmy na to singla Shakiry??? Jest w ogóole taka podstawa???
            • forum_writer Re: Kopiowanie to kradzież 17.05.07, 15:15
              > Kopiowanie bez zgody właściciela praw autorskich to zwykła kradzież. Tak jak
              > kradzież samochodu. Zalecam zapoznanie się z przepisami.

              Otoż nie. Nie mam nic przeciwko temu, żebyś sobie skopiował(a) mój samochód.
              • igraszka Re: Kopiowanie to kradzież 17.05.07, 17:37
                A wytworzyłeś go? Zaprojektować? Dlaczego Mercedes tak się wścieka na
                Chińczyków, że kopiują design i sprzedają oryginałopodobne buble?
                • pszeszczep666 Re: Kopiowanie to kradzież 18.05.07, 00:52
                  ale te napisy to nie są orginałopodobne buble. te napisy są lepsze od tych, tłumaczonych za pieniądze
          • mis22 Co wolno kraść w Polsce? 17.05.07, 13:58
            1try napisała:
            > Nie, ukrasc to mozna portfel albo samochod. Tzw. 'wlasnosc intelektualna' nie
            > jest wlasnoscia. To tylko metafora, definicja perswazyjna uzywana w
            > propagandzie.

            A gdyby ktoś wziął Twój samochód i zostawił z kluczykami na ulicy pisząc kartę -
            Używajcie ludzie! Nie ukradł on samochodu dla siebie. Jedynie pozwolił innym
            aby z niego korzystali.

            Podobnie jest z tymi tłumaczeniami. Pozwalają one na oglądanie obcych filmów ze
            zrozumieniem bez płacenia. Pozbawiają właścicieli filmu, którzy zapłacili
            mnóstwo pieniędzy za jego wyprodukowanie należnych im opłat za oglądanie tego
            filmu.

            Problem jest, że w Polsce kiepsko jest z poczuciem praworządności. Nawet wśród
            prawników. Wiele ludzi ciągle uważa, że dawanie łapówek jest OK, załatwianie po
            znajomości, zmuszanie ludzi do publicznej spowiedzi (nazywa się to lustracja)
            itp.
            • nx_logged_in Re: Co wolno kraść w Polsce? 17.05.07, 15:18
              mis22 napisał:

              > A gdyby ktoś wziął Twój samochód i zostawił z kluczykami na ulicy pisząc kartę
              > -
              > Używajcie ludzie! Nie ukradł on samochodu dla siebie. Jedynie pozwolił innym
              > aby z niego korzystali.

              Nie lapiesz roznicy? Gdyby ktos zwinal mu samochod i zostawil kartke "uzywajcie
              ludzie" to pozbawilby go samochodu ergo on nie moglby nim jezdzic. Analogiczna
              sytuacja do tej, ktora przedstawiles jest kradziez plyty ze sklepu i zostawienie
              jej w parku - sprzedawca jej nie sprzeda, nosnik zginal.

              Natomiast sytuacja analogiczna do kopiowania zawartosci plyty byloby zbudowanie
              x liczby samochodow identycznych z samochodem goscia o ktorym pisalas. Nikt by
              nie stracil, on dalej moglby jezdzic swoim samochodem.
              • snoopy2081 Re: Co wolno kraść w Polsce? 17.05.07, 16:30
                To bardziej wygląda mniej więcej tak:
                Kopiując płtę rezygnujesz z jej zakupu - tzn. nie dajesz zarobić sprzedawcy,
                zaiksowi, autorowi itd.
                Analogicznie:
                Jak zaczniesz uprawiać np. pomidory w ogródku zamiast je kupić w markecie to
                nie zarobi market, rolnik.. itp.
                Ale uprawa pomidorów to nie kradzież;-)))
                • voqo Re: Co wolno kraść w Polsce? 17.05.07, 16:46
                  snoopy2081 napisała:
                  > Analogicznie:
                  > Jak zaczniesz uprawiać np. pomidory w ogródku zamiast je kupić w markecie to
                  > nie zarobi market, rolnik.. itp.
                  > Ale uprawa pomidorów to nie kradzież;-)))

                  Jeszcze nie. Ale pamiętam sprawę sprzed kilku miesięcy, gdzie sprzedaż mleka od
                  własnej krowy ponad przysługujący, zakontraktowany limit, była sprzeczna z
                  rolniczymi regulacjami unijnymi.
                • swayzak Re: Co wolno kraść w Polsce? 17.05.07, 17:03
                  Zygać się chce już tym krajem, co za głupota, co za dno, aresztowanie tłumaczy
                  napisów o 6tej rano?
                  Dobrze ze nikt nie popełnił samobójstwa...
                  Normalnie szlag mnie trafia, nie chce płacić na tych darmozjadów podatków i
                  zrobię co w mojej mocy aby tego nie robić
                  Miałem tez sen, śniło mi się ze napierniczam jarusia ka. że okładam go po tym
                  ryju i patrzę jak sypią się zęby,
                  To był oczyszczający sen ale na krótko wystarczył.
                  • voqo Re: Co wolno kraść w Polsce? 17.05.07, 17:09
                    swayzak napisał:
                    > Zygać się chce już tym krajem, co za głupota, co za dno, aresztowanie tłumaczy
                    > napisów o 6tej rano?

                    Poczytaj
                    wiadomosci.onet.pl/1537490,19,1,1,,item.html
                    i zastanów się, na ile cały ten artykuł jest prowokacją GW.
                    • bambii A zwłok nie potrafią znaleźć 17.05.07, 19:18
                      > i zastanów się, na ile cały ten artykuł jest prowokacją GW.

                      przeczytaj sobie to :

                      di.com.pl/news/16531,1.html
                      i zastanów sie jak bardzo Policji zależy na wynikach.
                      A potem to :

                      miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,4138638.html
                    • pszeszczep666 Re: Co wolno kraść w Polsce? 18.05.07, 00:58
                      > Poczytaj
                      > wiadomosci.onet.pl/1537490,19,1,1,,item.html
                      > i zastanów się, na ile cały ten artykuł jest prowokacją GW.

                      poczytałem i gdzie ty dowód na prowkacje gw. konkretnie. to samo piszą we wszystkich serwisach.
              • hecer Re: Co wolno kraść w Polsce? 17.05.07, 16:32
                pewnie ze to analogiczna sprawa... Ale pomysl, czy ty jestes tworca? Jesli nie
                jestes programista, muzykiem, nie pracujesz w hollywood, nie jestes wynalazca a
                zwyklym czlowiekiem ktory kupuje plyty, uzywa komputera, oglada filmy... to
                czemu bronisz tworcow?
                Ja nie mam zamiaru. Bo oni tez maja wiele na sumieniu - ograniczaja dostep do
                rynku utalentowanym ludziom ktorzy chcieliby tworzyc wlasna muzyke, wlasne
                oprogramowanie... Monopolizuja jak tylko moga.

                Tworcy sa w mniejszosci. Maja racje ale naciagaja ja rowniez do absurdu. Nie
                mam zamiaru bronic tworcow o ile nie przyniesie mi to korzysci.
                • voqo Re: Co wolno kraść w Polsce? 17.05.07, 16:45
                  hecer napisał:
                  > czy ty jestes tworca?

                  Ja jestem :)

                  > Ja nie mam zamiaru. Bo oni tez maja wiele na sumieniu - ograniczaja dostep do
                  > rynku utalentowanym ludziom ktorzy chcieliby tworzyc wlasna muzyke, wlasne
                  > oprogramowanie... Monopolizuja jak tylko moga.

                  Kto: twórcy? No nie rozśmieszaj mnie :)

                  > Tworcy sa w mniejszosci. Maja racje ale naciagaja ja rowniez do absurdu. Nie
                  > mam zamiaru bronic tworcow o ile nie przyniesie mi to korzysci.

                  Mylisz twórców z koncernami, na współpracę z którymi twórcy są skazani chcąc
                  zostać wypromowanymi.
                • lucky81 Re: Co wolno kraść w Polsce? 17.05.07, 22:13
                  > Ale pomysl, czy ty jestes tworca? Jesli nie [...] to czemu bronisz tworcow?

                  HA HA HA.

                  Biją kobietę. Myślę sobie - czy ja jestem kobietą? Nie. To nie będę bronił kobiet.
        • x_y Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 14:14
          Czy Wojtek Mann tlumaczac setki piosenek roznych autorow i umieszczajac to w
          sieci - konkretnie w GW edukacja - tez jest przestepca?? Watpie zeby mial zgode
          tych wszystkich piosenkarzy, i zespolow.... podoba mu sie jakas piosenka to ja
          tlumaczy :)
          serwisy.gazeta.pl/edukacja/0,51813,1904738.html
          • silvermane Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 16:52
            Może ma - najlepiej napisz do niego i spytaj, zamiast dywagować. Nie jest to
            nieprawdopodobne, bo zgodę taką można uzyskać za pośrednictwem ZAIKS.
          • lucky81 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 22:14
            Podejrzewam, że ma. Czemu sądzisz, że nie?
      • lucky81 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 21:08
        pb158 napisał:
        > No i napisy.org poszły się walić ciekawe jaki paragraf będą mieli na
        > nielegalne tłumaczenie :) czy dialogi w wersji polskiej naruszają prawo
        > autorskie ??

        Oczywiście że tak. Wystarczy przeczytać ustawę o prawie autorskim, zamiast
        stawiać głupie uśmieszki.

        Art.1.2.
        W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
        1) wyrażone słowem, [...]

        Art.2.1.
        Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie [...] jest przedmiotem
        prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.

        Art.2.2
        Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu
        pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu
        pierwotnego wygasły.
    • augustus_germanicus_caligula A Lepper jest w rzadzie! Prawo i Sprawiedliwosc! 17.05.07, 10:31
      Tfu!
    • voqo Nielegalne ...tłumaczenie? 17.05.07, 10:32
      Co to znaczy "nielegalne tłumaczenie"? Na jakiej podstawie zostali zatrzymani?
      • sneaker Re: Nielegalne ...tłumaczenie? 17.05.07, 10:38
        Na wszelki wypadek proponuję zaprzestać czytania książek w językach innym niż
        polski, bo mogą ludzi zacząć wsadzać za to, że nielegalnie sobie "w głowie"
        robią przekład.
        • uii Tu chodzi o rozpowszechnianie cudzej własności 17.05.07, 14:11
          I to do konkretnej wersji nielegalnie ("za darmo") kopiowanych filmów. Przecież
          wszystkie napisy oznaczone są komentarzem "Napisy do wersji divx 121min.". Nie
          udawaj ze o tym nie wiesz.
          • fixmeamartini to nie jest cudza własność. 17.05.07, 14:29
            jaką cudzą własność? tłumaczenia są autorskie, a nie kopiowane z legalnych
            produktów.
            ściąganie i posiadanie filmów w divx nie jest nielegalne. nielegalne jest ich
            udostępnianie. ze co, że niby opłata za własność intelektualną? płaci się za to
            jak idzie się do kina - jednorazowo. albo jak w telewizji się ogląda. puste
            płyty DVD/CD są opodatkowane specjalnie w tym celu. nie dajmy się kierować. co
            to jest? może ktoś kupi sobie poszczególne słowa z języka polskiego i będzie
            trzeba płacić za ich użytkowanie?!
            Wolności chcemy! teraz ideą naczelną w społeczeństwie jest pieniądz. nie żyjemy
            w demokracji. żyjemy w totalitarnym kraju. wszystko zdelegalizowane. nie mozna
            porównywać nawet ze sobą proszków do prania przecież. bo to chroni biznes. a ja
            chcę prać w najlepszym proszku! co tu się wyprawia?!
            • uii To jest wlasnie wlasnosc intelektualna 17.05.07, 17:06
              Zupelnie nie rozumiesz na czym polega wlasnosc intelektualna - to nie znaki,
              słowa, tylko treść którą wyrażają, pomysł. Moze tak samo mysla
              polscy "naukowcy", robiac "tlumaczenia autorskie" cudzych publikacji naukowych.
              Stosujac twoje kryteria totalitarne panstwa to USA, kraje skandynawskie i cala
              cywilizowana czesc swiata, gdzie kradziez wlasnosci intelektualnej jest
              scigana. Kraje demokratyczne i WOLNE to Rosja, Chiny oraz cala zacofana biedota
              gdzie nie ma zadnego poszanowania dla wlasnosci intelektualnej i gdzie nie
              oplaca sie tworzyc.
              • fixmeamartini Cytaty w pracy magisterskiej 17.05.07, 17:53
                piszę właśnie pracę magisterską i w tym celu wielokrotnie muszę cytować w
                tekście zagranicznych autorów. tłumaczę na polski angielskie wątki i wpisuję je
                do pracy. nie występowałem o pozwolenia itd. czy to oznacza, że jestem
                przestępcą? w takim razie każdy o stopniu magistra czy wyżej musi iść do
                pierdla. bo co prawda zaznacza się z jakiej publikacji pochodzi dany fragment,
                jednak używa się ich bez zgody. i gdzie tu sens? nie można powoływać się na
                jakiś prawny paragraf, bo ten paragraf jest idiotyczny! prawda jest taka, że
                dusigrosze chcą coraz więcej pieniędzy. a ja od teraz mam to w poszanowaniu
                głębokim. trudno, moje życie będzie płytsze (heh!), ale osobiście przyłączam się
                do bojkotu. żyjemy w społeczeństwie kapitału, które nie tyle co spełnia
                potrzeby, lecz je sztucznie wytwarza. i za ich zaspokojenie żąda wielkich
                pieniędzy. dosyć! nasze wejście do UE doprowadziło do tego, że nasz kraj stał
                się atrakcyjny dla inwestorów, korporacji - i my t gadu-gadu o pierdach typu
                lustracja, a pokątnie przepycha się ustawy, które ograniczają nasze wolności. to
                nie jest demokracja. i jeszcze merdamy ogonem, że otwiera się u nas fabryki, w
                których robotnicy będą zarabiać maksymalnie 4 złote za godzinę.
                I tymi wszystkimi antypiratami pogardzam. osobiście denerwuje mnie, gdy widzę,
                że na rynku ktoś sprzedaje pirackie płyty - bo to już faktycznie kradzież. ale
                jeśli nie ma mowy o wyciąganiu z tego korzyści majątkowych? nie widzę w tym NIC
                złego.
                przypominają mi się słowa na stronie jednej ze światowej sławy wokalistek, która
                umieściła wszystkie swoje piosenki na swojej stronie, by każdy mógł za darmo je
                sobie ściągnąć w formacie mp3 - "mp3 ma słabą jakość, nieporównywalnie gorszą
                niż oryginalne płyty. jeśli ktoś jest faktycznie wielbicielem mojej twórczości,
                nie będzie sięgał po półśrodki - kupi płytę, przyjdzie na koncert". a taki kazik
                staszewski stał się zadufany i arogancki - tępi piratów, a jeszcze potrafi
                powiedzieć, że nie zagra jakiegoś tam utworu, bo gra go "tylko na koncertach
                biletowanych". żenada.
                wprowadzając wysokie ceny na produkty kulturalne, zawęża się grupę odbiorców do
                tych, których na to stać. zatem mniej dostatni obywatele muszą się zadowolić
                graniem na fujarkach z wierzbiny?
                różnicę między znakiem, a własnością rozumiem. tyle, że moim zdaniem sytuacja
                tutaj jest podobna.
                PS. kto jest właścicielem praw autorskich Biblii? bo aż się zastanawiam komu
                zapłacił Mel Gibson, za możliwość ukazania wydarzeń z Nowego Testamentu w filmie
                "Pasja".
                • lucky81 Re: Cytaty w pracy magisterskiej 17.05.07, 22:17
                  > piszę właśnie pracę magisterską i w tym celu wielokrotnie muszę cytować w
                  > tekście zagranicznych autorów. tłumaczę na polski angielskie wątki i wpisuję
                  > je do pracy. nie występowałem o pozwolenia itd. czy to oznacza, że jestem
                  > przestępcą?

                  Przeczytaj ustawę, a się dowiesz. Warto wiedzieć takie rzeczy jako autor
                  poważnej pracy magisterskiej.
                • lucky81 Re: Cytaty w pracy magisterskiej 17.05.07, 22:17
                  > PS. kto jest właścicielem praw autorskich Biblii?

                  Nikt.
        • lucky81 Re: Nielegalne ...tłumaczenie? 17.05.07, 22:16
          > Na wszelki wypadek proponuję zaprzestać czytania książek w językach innym niż
          > polski, bo mogą ludzi zacząć wsadzać za to, że nielegalnie sobie "w głowie"
          > robią przekład.

          Można tak się zabezpieczyć, ale można też przeczytać sobie treść prawa albo
          spytać kogoś kto się zna, i wtedy będzie się wiedzieć, że nie trzeba się tak
          ograniczać.
    • rmaksymiuk Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczały ... 17.05.07, 10:32
      No tak, nie było kogo wysłać do nieboszczyka w parku bo policja zajmuje sie wysoce niebezpiecznym spolecznie elementem tłumaczącym teksty do filmów z języków obcych. W dużej części tekstów, których w żaden inny sposób nie było by sposób znaleźć do filmów, których nikt w Polsce nie dystrybuuje.
      • pb158 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:39
        To jest proste trzeba stworzyć lobby jak największe i mające dużo kasy a wszyscy
        będą dookoła tego lobby skakać od niebieskich po szczyty władzy bo tam jest
        KASA, wystarczy taki MicroShit ze swoim oprogramowaniem dla przykładu. Ktoś
        gdzieś napisał ciekawe słowa : najpierw ciebie ignorują, potem wyśmiewają,
        później walczą z tobą a na koniec wygrywasz z nimi. Właśnie MicroShit jest na
        etapie walki z opensource (ostatnie ataki dotyczące patentów)
        • bogdantadus Policja: Zatrzymano 9 bardzo groznych osób! 17.05.07, 11:01
          pb158 napisał:

          > Ktoś
          > gdzieś napisał ciekawe słowa : najpierw ciebie ignorują, potem wyśmiewają,
          > później walczą z tobą a na koniec wygrywasz z nimi.

          Ten ktos nazywał sie Mahatma Ghandi.

          W czasie, gdy np. francuskie sady bronia sharingu jako dostepu do kultury (w koncu na tej samej zasadzie trzeba by zamknac biblioteki, a bibliotekarzy skazac) polska policja zamyka tłumaczy-amatorow.
          Kaczy surrealizm w pełnym rozkwicie!
      • leszlong Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:55
        Faktycznie, to tłumaczy dlaczego 5 dni policja zwlekała z tą sprawą. Przecież
        nie mają tylu policjantów, aby dwie sprawy od razu rozwiązać.
    • lexgm Zatrzymano 9 osób, które szczały 17.05.07, 10:32
      Już się wystraszyłem, że zatrzymani zostali ci, którzy tłumaczą tępemu
      narodowi posunięcia naszych wspaniałych rządzących i ich przewodniej partii.
    • fuck-up To tlumaczenie czegos jest nielegalne? 17.05.07, 10:33
      Znowu duzy szum, wielka akcja i zaraz beda musieli ich wypuscic.
      • igraszka Re: To tlumaczenie czegos jest nielegalne? 17.05.07, 13:17
        Do szuflady - nie, na stronę internetową - tak.
        • xey Re: To tlumaczenie czegos jest nielegalne? 17.05.07, 15:14
          Igraszka tak z innej beczki - może powalcz z rónym zapałem z 3% podatkiem od
          pustych nosników, w tym papieru oraz sprzetu do kopiowania, w tym skanerów i xero.
          Chyba, że przymusowa zrzuta na Mandaryne jest OK.

          BTW - powiedz co sądzisz o kodach regionalnych DVD w swietle prawa autorskiego
          to jest kupienia prawa do dostępu do wytworu.. ?

    • whitepony Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczały ... 17.05.07, 10:34
      Kolejny ogromny sukces Policji. Ręce same składają się do oklasków. Ciekawe czy wyprowadzano ich w kajdankach w asyście zawsze usłużnych dziennikarzyn. Jeszcze raz brawo brawo. Gdyby nie stróże prawa człowiek nie czułby się bezpiecznie w tym wspaniałym kraju.
      • patrisz Wycofać języki obce ze szkół!! 17.05.07, 10:38
        mamy prawo milczeć! Każdy fak czy szit może zostać wykorzystany przeciw nam!
        Osoby z certyfikatami automatycznie powinny trafić na listę podejrzanych. Stop
        wywrotowym tłumaczeniom!
        • sneaker Re: Wycofać języki obce ze szkół!! 17.05.07, 10:39
          patrisz napisała:

          > mamy prawo milczeć! Każdy fak czy szit może zostać wykorzystany przeciw nam!
          > Osoby z certyfikatami automatycznie powinny trafić na listę podejrzanych. Stop
          > wywrotowym tłumaczeniom!

          Czy jak mam certyfikat LCCI, to podlegam lustracji?
          • buhaj_z_rogiem A to zależy który level 17.05.07, 11:29
            i który certyfikat.
            Ale tak, owszem, lustracji raczej nie unikniesz.
            Ty wykształciuchu!
            Prawy i sprawiedliwy Polak języków obcych nie zna, jak nasz Ukochany Przywódca.
            • qbus0 Re: A to zależy który level 17.05.07, 14:39
              Juz sie nie moge doczekac kiedy "chlopcy" w kominiarkach do mnie wpadnia oknami
              i drzwiami!!!
              Znam biegle 3 jezyki obce;-(((
          • mis22 Lustracja jest nielegalna 17.05.07, 14:26
            sneaker napisał:
            > Czy jak mam certyfikat LCCI, to podlegam lustracji?

            Nie podlegasz, bo lustracja była nielegalna - łamała wiele podstawowych zasad
            prawnych. Potrzeba było orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego aby polski
            prezydent i premier to sobie uświadomili. Ponieważ wyrok Trybunału
            Konstytucyjnego został już opublikowany więc ustawa lustracyjna przeszła do
            historii.

            Nie oznacza to, że ludzie w Polsce przestaną łamać prawo - włączając w to
            polskiego prezydenta i premiera. Więc każdy z nas może się ciągle obawiać, że
            albo zostanie okradziony albo będzie zmuszany do publicznej spowiedzi.
      • g.r.a.f.z.e.r.o Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:40
        Znowu Policjanci-idioci dali się wrobić w bezsensowne zatrzymania.
        Bazując na polskim prawie autorskim nie ma podstaw do ZATRZYMANIA osób
        dokonujących tłumaczenia ścieżki dialogowej do filmów.
        Chyba że organizacje zbiorowej "ochrony" "praw autorskich" zaczynają działać jak
        w USA - oskarżyć ubogich, zastraszyć i zmusić do ugody. Ale w USA przynajmniej
        nie miesza się do tego Policji.
        • marina_babe Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 11:25
          Tłumaczyć można, publikować nie. Jak sobie chcesz tłumaczyć to tłumacz do
          upadłego, ale wara, żeby to rozpowszechniać. I to z tego paragrafu bekną.
          • pokeo2 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 11:26
            No mowie: kompletne brednie. Szkoda czasu.
          • critto Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 15:28
            to tobie wara od tego spoleczenstwa. Jak ci sie jego zwyczaje nie podobaja, to
            WYNOCHA!! Mlode pokolenie ma gdzies takich, jak ty , igraszka czy voqo.
            • voqo Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 15:32
              critto napisał:
              > to tobie wara od tego spoleczenstwa. Jak ci sie jego zwyczaje nie podobaja, to
              > WYNOCHA!! Mlode pokolenie ma gdzies takich, jak ty , igraszka czy voqo.

              Proszę mnie nie utożsamiać z innymi, mam własne zdanie na temat.
              A jeśli chodzi o "młode pokolenie", to które masz na myśli: to w wypasionych
              furach, o grubych karkach, co i tak ma wszystko poza sobą w d...?
              • critto Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 15:46
                > Proszę mnie nie utożsamiać z innymi, mam własne zdanie na temat.

                dobrze, przepraszam.

                > A jeśli chodzi o "młode pokolenie", to które masz na myśli: to w wypasionych
                > furach, o grubych karkach, co i tak ma wszystko poza sobą w d...?

                Nie. Mam na mysli mloda inteligencje - studentow i studentki, ktorzy umieja
                sobie radzic w zyciu i maja ciekawe hobby, takie jak np. tlumaczenie napisow.
                • voqo Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 15:53
                  critto napisał:
                  > > A jeśli chodzi o "młode pokolenie", to które masz na myśli: to w
                  > > wypasionych
                  > > furach, o grubych karkach, co i tak ma wszystko poza sobą w d...?
                  >
                  > Nie. Mam na mysli mloda inteligencje - studentow i studentki, ktorzy umieja
                  > sobie radzic w zyciu i maja ciekawe hobby, takie jak np. tlumaczenie napisow.

                  Rozumiem. I ta młoda inteligencja ma gdzieś ...kogo? Bo teraz to już nie
                  rozumiem Twej poprzedniej wypowiedzi.
            • igraszka Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 16:36
              Pokory, synku, pokory. Jak dorośniesz i zaczniesz zarabiać, to sobie rozdawaj za
              darmo wszystko co wytworzysz, a póki co nie wtrącaj się, kiedy dorośli rozmawiają.
              • create Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 16:40
                Jak widać po twoim emocjonalnym i niemerytorycznym poście pokory własnie tobie
                brakuje, gryzie cię wizja w której ziaks już nie da zarobić?
    • dyszkin Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczały ... 17.05.07, 10:37
      jak mozna nielegalnie przetlumaczyc film? czy przetlumaczenie piosenek i
      udostepnienie na necie tez jest nielegalne? Rozumiem ze przetlumaczenie
      ksiazki i opublikowanie jej moze naruszyc prawo, ale subtitles bez filmu to
      jak wodka bez zapitki, wiec jakies to metne. Moze jaki prawnik by sie
      wypowiedzial?
      • grregd Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:54
        subtitles bez filmu to wręcz zapitka bez wódki ;)
      • lucky81 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 22:20
        > czy przetlumaczenie piosenek i udostepnienie na necie tez jest nielegalne?

        Chyba tak, nie widzę czemu miałoby być legalne. Tzn. jeśli nie dostałeś
        pozwolenia właściciela praw autorskich piosenki.
    • qare Co za bzdura... Za tłumaczenie tez można zostać 17.05.07, 10:37
      zawiniętym??? Ciekawe z jakiego paragrafu.. Szkoda strony.
      • pizza robi się jak w więzieniu jakimś 17.05.07, 10:38
        dobrze że granice jeszcze otwarte
        • sneaker Re: robi się jak w więzieniu jakimś 17.05.07, 10:41
          "Jeszcze".
          Chyba czas najwyższy stąd wyjechać, 2 mln poprzedników nie mogły się mylić.

          Ostatni gasi światło.
          • tetsujin Re: robi się jak w więzieniu jakimś 17.05.07, 11:33
            W życiu!
            Kaczki boją się ciemności i jeszcze pójda za nami!
          • panikazia 2 mln nie mogly sie mylic 17.05.07, 13:07
            :))))))))))))))
            • critto Re: 2 mln nie mogly sie mylic 17.05.07, 15:47
              a kolejne 3 miliony chca wyjechac... eeech, panstwo polskie bedzie plakac i wyc
              z bolu i zalu, gdy nie bedzie rak do pracy...
      • karolp2 <a href="http://www.partiapiratow.org.pl" target="_blank">www. 17.05.07, 14:18
        www.partiapiratow.org.pl
    • s_mi Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:40
      Trzeb się będzie złożyć na kaucję. :(
    • wesoly_siewca_pesymizmu Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:41
      Co za paranoja, aż mnie zatkało. Ile dostaną, 25 lat w kamieniołomach?
      Nie ma to jak mafijny monopol dystrybutorów.
    • lichttrager Zatrzymują za mp3, avi, a nawet za tłumaczenia. 17.05.07, 10:43
      Dawniej to zamykali jedynie za bimber i bibułę. Co za czasy :\
      • mov9k Re: Zatrzymują za mp3, avi, a nawet za tłumaczeni 17.05.07, 10:46
        Dosłownie, żal.pl
        • szwedzkiecegly Nie tlumaczenia tylko rozpowszechnianie 17.05.07, 11:00
          Panie i panowie, to że ktoś z GW nie potrafi napisac art tak zeby cos można było
          z tego zrozumiec to nie powód, żeby sie wsciekac :)
          Przetłumaczyć może sobie każdy co tylko chce, co więcej - takie tłumaczenie też
          jest "osobnym podmiotem" prawa autorskiego. Tylko, że takiego tłumaczenia nie
          wolno rozpowszechniać bez zgody autora oryginału. I za to przymknięto to
          towarzystwo.

          Szwedzkie
          -----
          www.tuli.pl/ekstremalne
          • voqo Re: Nie tlumaczenia tylko rozpowszechnianie 17.05.07, 11:04
            szwedzkiecegly napisał:
            > Tylko, że takiego tłumaczenia nie
            > wolno rozpowszechniać bez zgody autora oryginału.

            Masz na to poparcie w konkretnym paragrafie? Poczytałbym...
            • wesoly_siewca_pesymizmu Re: Nie tlumaczenia tylko rozpowszechnianie 17.05.07, 11:06
              Zgodnie z art. 2 ustawy z 1994 o prawie autorskim, opracowanie cudzego utworu, w
              szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa
              autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Tłumaczenie cudzego
              utworu, np. tłumaczenie dialogów filmowych może stanowić niezależny od utworu
              pierwotnego - czyli filmu - przedmiot prawa autorskiego.
              Aby twórca tłumaczenia dialogów z języka np. angielskiego na polski mógł z nich
              korzystać, lub je rozpowszechniać, co do zasady wymagana jest zgoda twórców
              filmu. Zatem: przetłumaczenie dialogów na język polski nie jest karalne, jednak
              rozpowszechnianie tego tłumaczenia może być traktowane jako naruszenie praw
              twórców filmu i ewentualnie dystrybutora.
              • pokeo2 Kompletne bzdury 17.05.07, 11:10
                Ten artykul odnosi sie do rzeczywistsosci tylko wtedy gdy sa z takiech dzialan korzysci majatkowe.
                • voqo Re: Kompletne bzdury 17.05.07, 11:29
                  pokeo2 napisał:
                  > Ten artykul odnosi sie do rzeczywistsosci tylko wtedy gdy sa z takiech dzialan
                  > korzysci majatkowe.

                  Nienienie. Artykuł prawa zawsze się odnosi do rzeczywistości. Natomiast tylko
                  wtedy, gdy są korzyści majątkowe, ktoś donosi na to policji / prokuraturze.
                  • pokeo2 Re: Kompletne bzdury 17.05.07, 11:34
                    Otoz to, czyli innymi slowy mamy przyklad nadinterpretacji prawa (oby, bo troche wyglada to na dzialania pozaprawne co troche przeraza - takie rzeczy dzieja sie w panstwach totalitarnych).
                    • critto Re: Kompletne bzdury 17.05.07, 15:26
                      tez tak mysle, w dodatku TYLE BRUTALNOSCI!! Gdzie ta Policja, ktora grzecznie
                      pukala do drzwi, pytala, czy moze wejsc i porozmawiac? Czy teraz najdrobniejszy
                      'przestepca', nawet rzekomy sprawca rzekomego wystepku (2 lata wiezienia) bedize
                      traktowany jak terrorysta? Jesli tak, to nie wroze Policji sympatii i poparcia
                      ze strony spoleczenstwa, a bez tego ona nie istnieje...
                      Aaaa informowaliscie kiedys Policje o bojkach, rozrobach itd? Przewaznie
                      dyspozytorzy i dyspozytorki nie znaja topografii miasta i dopytuja sie...
                      Podajesz adres i charakterystyczny punkt, a oni dalej - z ktorej strony? Gdzie
                      to jest? Jak tam trafic??
              • rafvonthorn Re: Nie tlumaczenia tylko rozpowszechnianie 17.05.07, 13:16
                Ścigane z urzędu? Czy ktoś złożył skargę?
          • pokeo2 To jest 17.05.07, 11:05
            zgodne z prawem. Tlumacze nie mieli z tego zysku i takie tlumaczenia sa calkowicie zgodne z prawem. Dzialania policji sa bezprawne i gwarantuje ze bedzie z tego afera.
            • lucky81 Re: To jest 17.05.07, 22:22
              Mylisz się, przeczytaj artykuł 2 ustawy i wytłumacz krok po kroku w jaki sposób
              ich działania były z nim zgodne.
          • bogdantadus Zamknac biblioteki i bibliotekarzy! 17.05.07, 11:06
            szwedzkiecegly napisał:

            > jest "osobnym podmiotem" prawa autorskiego. Tylko, że takiego tłumaczenia nie
            > wolno rozpowszechniać bez zgody autora oryginału. I za to przymknięto to
            > towarzystwo.

            Prawo mozna sobie tworzyc i egzekwowac - dobrze byłoby jeszcze przy tym myslec!
    • vaterlandnl Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:46
      Czy w tym poronionym kraju juz wszystkich popie..lo? Zamykac za tlumaczenie
      dialogow? Kazdy dzien utwierdza mnie w przekonaniu, ze wyjazd z Polski to byla
      moja najlepsza decyzja w zyciu. Chyba wladza zadnego kraju nie jest tak
      nafaszerowana debilami, idiotami i kretynami jak w Polsce.
      • pb158 Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:51
        Masz racje w 100% a ci co zostaną to przeżyją pseudo komunę, uciski i za
        10-20lat rozliczą tych kretynów, przestępców siedzącyh w rządzie i innych debili
        na kierowniczych stanowiskach w państwie będzie jazda że hej koło się zamknie
        raz na wozie raz pod wozem
      • elmerm Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 12:49
        Czy do polskiej policji naprawde trafiaja ludzie ktorzy nie skonczyli nawet
        zawodowki ????? zreszta, kaczki rzadza i widac efekty ehhhhh..... szkoda
        slow....
        jak tylko skoncze te studia to uciekam z kraju zeby i mnie nie zamkneli bo do
        nauki angielskiego czesto wykorzystuje filmy i tlumacze sobie teksty :)
        BTW // chlopaki trzymajcie sie cala polska jest z wami...
      • critto Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 15:24
        wyjezdzaj, ja tez to zrobie!! i 3 miliony innych mlodych ludzi. Polska zostanie
        bez sily roboczej, skoro jej nie szanuje: za przyjemne i rozwijajace hobby do
        wiezienia? Sami niech sie tam zamkna, TYRANI!!!
    • mpta Powinno się im skonfiskować samochody, 17.05.07, 10:46
      Powinno się im skonfiskować samochody, komputery i mieszkania. A pieniądze z
      licytacji przekazać na Zaiks. Żeby sobie nie mysleli! Żyjemy w państwie prawa
    • blq zatrzymanie Sponsorowane? 17.05.07, 10:48
      zaczynam się zastanawiać, czy ktoś aby nie SPONSORUJE policji w zamian
      otrzymując zatrzymania. no bo jak inaczej wytłumaczyć fakt: brakuje policjantów,
      nie ma kto prawdziwych przestępców zamykać, gwałcicieli, włamywaczy, także
      oszustów internetowych, a oni kogo zamykają?

      ano tego, o kogo zamknięcie poprosi miły pan z kopertą.

      tak to przynajmniej wygląda z zewnątrz, ot taka mała hipoteza.
      • g.r.a.f.z.e.r.o Re: zatrzymanie Sponsorowane? 17.05.07, 11:01
        blq napisał:

        > zaczynam się zastanawiać, czy ktoś aby nie SPONSORUJE policji w zamian
        > otrzymując zatrzymania. no bo jak inaczej wytłumaczyć fakt: brakuje policjantów ,
        > nie ma kto prawdziwych przestępców zamykać, gwałcicieli, włamywaczy, także
        > oszustów internetowych, a oni kogo zamykają?
        > ano tego, o kogo zamknięcie poprosi miły pan z kopertą.
        > tak to przynajmniej wygląda z zewnątrz, ot taka mała hipoteza.

        Nie musisz stawiać hipotez - fakt kupowania Policji przez ZPAV jest powszechnie
        znany, robią nawet galę i rozdają nagrody dla najbardziej "zasłużonych"
        funkcjonariuszy - nagroda nazywa sie "ZŁOTE BLACHY"

        prawo.vagla.pl/node/6888
        www.idg.pl/news/104092_4.html
        a tu przykład z kraju sąsiedniego
        prawo.vagla.pl/node/6792
        • maaac Re: zatrzymanie Sponsorowane? 17.05.07, 11:04
          > Nie musisz stawiać hipotez - fakt kupowania Policji przez ZPAV jest
          powszechnie
          > znany, robią nawet galę i rozdają nagrody dla najbardziej "zasłużonych"
          > funkcjonariuszy - nagroda nazywa sie "ZŁOTE BLACHY"

          A prokuratura śpi?
        • mikado111 Re: zatrzymanie Sponsorowane? 17.05.07, 11:19
          g.r.a.f.z.e.r.o napisał:

          > Nie musisz stawiać hipotez - fakt kupowania Policji przez ZPAV jest powszechnie
          > znany, robią nawet galę i rozdają nagrody dla najbardziej "zasłużonych"
          > funkcjonariuszy - nagroda nazywa sie "ZŁOTE BLACHY

          Ciekawe, czy pan Ziobro uzna to za działanie korupcyjne.
      • lucky81 Re: zatrzymanie Sponsorowane? 17.05.07, 22:23
        Koszty tego zatrzymania nie nadwyrężyły, jak podejrzewam, budżetu państwa. Nie
        szukaj więc takiego pretekstu.
    • kasparow87 Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczały .. 17.05.07, 10:49
      Szkoda że nie zrobiło to CBA mieli by jakis sukces, a pozatym interesujace jest
      to czy beda aresztowac tcyh którzy z tej strony ściagali napisy, i gdzie ich
      ppomieszczą
      • obrazoburca Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 13:32
        Ściąganie nie jest nielegalne.
        nie wolno tylko rozpowszechniac przedmiotu prawa autorskiego bez zgody wlaściciela.

        choć patrząc na idiotyzmy wyprawiane przez naszych goowno dowodzących i ich słuzbę, to.... wszystko jest mozliwe.
    • kulatowski Skandal !!! 17.05.07, 10:50
      Natychmiast wypuścić te osoby i uruchomić napisy.org!! Tłumacząc te filmy
      uczynili więcej dla kultury tego kraju niż niejeden z rządu.
      • extrafresh Ja tez tlumacze... 17.05.07, 10:54
        Ja codziennie cos tlumacze w pracy.
        W domu, prywatnie, tez.

        Panie prokuratorze! Znalezienie mnie nie bedzie trudne.

        :|
      • mikado111 Re: Skandal !!! 17.05.07, 11:00
        kulatowski napisał:

        > Natychmiast wypuścić te osoby i uruchomić napisy.org!! Tłumacząc te filmy
        > uczynili więcej dla kultury tego kraju niż niejeden z rządu.

        No i właśnie za to ich zamknięto.
      • karolp2 "<a href="http://www.partiapiratow.org.pl"" target="_blank">ww 17.05.07, 14:18
        www.partiapiratow.org.pl
    • slawmirzaj Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 10:54
      Policja poprawia sobie statystyki. Taka sprawa to idealne narzędzie
      marketingowe. Sprawcy się nie ukrywali. Rozgłos w mediach. Policja cacy i
      cudowna. To nic że ludzie będą zapewne uniewinnieni. Łatwiej jest złapać kogoś
      kto się nie ukrywa, trudniej groźnych bandziorów. Takie rzeczy powinny być
      ewentualnie załatwianie w przed sądem cywilnym a nie karnym.
    • pb158 Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczały .. 17.05.07, 10:55
      Czy ktoś wie w jaki sposób można pomóc tym ludziom ??? nie zarabiam wiele ale
      lepiej dać na pomoc tym ludziom niż na tacę w kościele
      • vaterlandnl Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 11:00
        Pomyslec, ze wlasnie powoli koncze tlumaczenie do "Best in Show", ktore mialem
        zamiar wrzucic na napisy.org. A tu nagle sku..ele zamykaja porzadnych ludzi,
        ktorzy potrafia mowic po angielsku! Mam Kafke przed oczyma, moje serce nie
        wytrzyma. Co robic, zeby pomoc niewinnym ludziom i dopie..c do pieca gnojom,
        ktorzy ich zamkneli?
        • critto Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 17.05.07, 14:16
          przylacz sie do Partii Piratow - to nie tylko partia polityczna, ale takze RUCH
          SPOLECZNY. RUCH, który możemy WSPÓŁTWORZYĆ! To żaden problem aby przyjść na
          spotkanie, złożyć podpis, wysłać petycję... partiapiratow.org.pl
          • slaynes Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 18.05.07, 01:33
            Jak sie przylaczyc, jak pomoc zamknietym? Tez mam niewiele, ale na szczytny cel
            zawsze sie znajdzie. Na pohybel tym s@#$!
            Chyba pora na rewolucje!
            • critto Re: Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczał 18.05.07, 13:27
              zalozylem bloga przeciw tym nalotom i dzialaniom Policji i FOTY:
              bojkotwydawcowfilmowych.blogspot.com/
              chce, aby stal sie centrum informacyjnym sprzeciwu wobec takiego haniebnego
              postepowania. Zachecam do wpisywania swoich uwag, propozycji i informacji w
              komentarzach - mozna dzieki nim duzo zorganizowac.

              na anonimowe wplaty na jakies konto nie daj sie nabrac. Lepiej dac te pieniadze
              np. Partii Piratow (www.partiapiratow.org.pl)
    • pokeo2 Policja: Zatrzymano 9 osób, które zamieszczały .. 17.05.07, 10:58
      Staram sie to zrozumiec, ale nie potrafie.
    • thamiel Do napisy.org podejście numer 2 17.05.07, 10:58
      Skoro zatrzymano to będzie trzeba wypuścić. Swoją drogą dobrze że tyle osób
      wyjeżdża bo przynajmniej one jakoś sobie poradzą bez tych napisów:)
    • maaac IDG popiera "przestępców"? 17.05.07, 11:03
      Na płytach DVD wydawanych przez wydawnictwo IDG prócz "normalnego" tłumaczenia
      można sobie włączyć alternatywne "fanowskie". Czyżby to było "wspieranie
      przestępców"? Czy jednak właściciele do "praw autorskich" akurat tych filmów
      mają znacznie zdrowsze podejście do tego jak i na czym sie zarabia, a przez co
      traci sie klientów?
      Może by podać nazwę firmy, która zgłosiła do Policji "fakt kradziezy" na
      podstawie którego podjęto decyzję o aresztowani?
      • kgsz Re: IDG popiera "przestępców"? 17.05.07, 16:00
        > Może by podać nazwę firmy, która zgłosiła do Policji "fakt kradziezy" na
        > podstawie którego podjęto decyzję o aresztowani?

        Obstawiam Gutek Film i/lub ZAiKS.
        • voqo Re: IDG popiera "przestępców"? 17.05.07, 16:09
          kgsz napisał:

          > > Może by podać nazwę firmy, która zgłosiła do Policji "fakt kradziezy" na
          > > podstawie którego podjęto decyzję o aresztowani?
          >
          > Obstawiam Gutek Film i/lub ZAiKS.

          FOTA. Jest o tym mowa w artykule (tu lub na Onecie, nie pamiętam).
    • vanilla.dream Posrało kogoś. Za tłumaczenie do pierdla? 17.05.07, 11:04

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka