Dodaj do ulubionych

Eksplozja sprzed 7,5 mld lat

25.03.08, 08:58
"W tym samym momencie polski teleskop w obserwatorium Las Campanas w Chile,
wycelowany w ten sam obszar kosmosu, dostrzegł, że na ciemnym niebie pojawiła
się mała plamka światła. Na ułamek sekundy pojaśniała tak, że znalazła się na
granicy widzialności gołym okiem..."

No dobra jak obiekt o wielkości kilkudziesięciu sekund świetlnych oddalony o
7,5 miliarda lat świetlnych może być widoczny jako plamka na niebie?
Jaką ta plamka na realnie średnicę, a jaką pozornie?
Obserwuj wątek
    • zbawiony-7 A świstak siedzi i zawija... 25.03.08, 09:08
    • dungeon.master Re: Eksplozja sprzed 7,5 mld lat 25.03.08, 11:01
      Punktowe obiekty (gwiazdy) widoczne są na niebie w postaci plamek z powodu turbulencji atmosfery, które rozmywają obraz. Astronomowie nazywają to seeingiem.
      Jednak w przypadku tak małego instrumentu jak w tym przypadku prawdopodobnie główną przyczyną rozmycia obrazów jest dyfrakcja, a może niedoskonałości optyki.
    • 4g63 Re: Eksplozja sprzed 7,5 mld lat 25.03.08, 12:41
      fajnie, sprzed 7,5 mld lat, można by zobaczyć początki tworzenia..
      • mis22 Eksplozja sprzed 14 mld lat 26.03.08, 22:46
        Jeśli zobaczyliśmy eksplozję sprzed 7,5 mld lat to może kiedyś
        zobaczymy eksplozję sprzed 14 mld lat albo sprzed 15 mld lat? Wtedy
        trzeba będzie zmienić nasze wierzenia, że wiek Wszechświata wynosi
        13,7 mld lat.

        A wiele ludzi wierzy, że świat istnieje od 6 tys. lat - wtedy w 6
        dni Pan Bóg go stworzył.
        • pokrecony_oliver świat w 6 dni 27.03.08, 11:38
          > A wiele ludzi wierzy, że świat istnieje od 6 tys. lat - wtedy w 6
          > dni Pan Bóg go stworzył.

          Oni twierdzą, że Bóg jest wszechmogący, więc mógł stworzyć świat w 6
          dni. Na wyjaśnienie odkryć naukowych dają argument "Bóg tak stworzył
          świat żeby wyglądał na dużo starszy".
          I dyskutuj teraz, takiej logiki nie obalisz bo dla nich nie najważniejsze jest najprostsze rozwiązanie, ale żeby było zgodne z
          religią.
          Mają do tego prawo.

          Najlepszą teorię tego typu słyszałem dotyczącą ruchu satelita i tego,
          że Ziemia jest płaska. Podobno satelity utrzymują się w powietrzu nie
          dzięki ruchowi po orbicie, ale dzięki szatanowi który je tam trzyma bo
          nadają programy pornograficzne.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka