Forum Dom Ekologia
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

ekologiczne domy

05.10.10, 20:56
    Znacie jakieś ekologiczne rozwiązania, które można zastosować podczas budowy domu?
    Na zachodzie to dość popularny temat, a u nas? Czy producenci materiałów i wykonawcy proponują w ogóle jakieś ekologiczne sposoby budowy?
    Obserwuj wątek
      • katarzyna.s.ki Re: ekologiczne domy 13.12.10, 21:57
        Jednym z elementów, które możesz zastosować przy budowie tzw. ekologicznego domu jest termoizolacja ścian. Po pierwsze już samo ocieplenie przegród budowlanych pozwala znacznie zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania budynku, a dodatkowo możesz użyć do izolacji ekologicznych, nie szkodzących środowisku naturalnemu materiałów. Taki właśnie był cel firmy Knauf Insulation specjalizującej się w produkcji materiałów do ociepleń. Nowa wełna mineralna w ECOSE Technology dzięki zastosowaniu innowacyjnej, wolnej od formaldehydu technologii łączenia włókien, ma doskonałe parametry środowiskowe. Co do szczegółowego opisu i cech tej wełny mineralnej zachęcam do odwiedzenia stron producenta.
        Ponadto poza ociepleniem ścian zewnętrznych dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie innowacyjnych systemów instalacji sanitarnych, które czerpią energię z odnawialnych źródeł: panele solarne, pompa ciepła, itp. Każdorazowo należy jednak przestudiować, czy w danym przypadku (tj. projekt domu, usytuowanie budynku, lokalizacja działki) zastosowanie konkretnych rozwiązań jest opłacalne ekonomicznie.
        --
        Służę pomocą
        e-Rzecznik Knauf Insulation
        • totar Re: ekologiczne domy 27.12.10, 23:55
          Jednym z wyznaczników ekologiczności domu może być jego energooszczędność. Jest to bardzo logiczne podejście! W końcu w czasie produkcji energii jest uwalniany dwutlenek węgla! Oczywiście jeden dom nie wywoła zmian na skalę globalną ale nie możemy oczekiwać, że nastąpią zmiany jeśli nie dołożymy swojego wkładu w tę małą rewolucję ekologiczną.
      • piwoslaw23 Re: ekologiczne domy 31.12.10, 11:07
        Projekty, których pełno na półkach z pismami, często chwalą się domami energooszczędnymi, jednak nie są to projekty stworzone od podstaw z myślą o oszczędnościach, lecz zwykłe projekty z pogrubioną izolacją i cieplejszymi szybami w oknach.

Na etapie planowania budowy można się postarać o dom pasywny lub prawie pasywny. Trzeba go dostosować do działki, do stron świata, do lokalnych warunków pogodowych, lokalnie dostępnych materiałów (np. kamienie z pola zamiast marmurów z Macedonii), a także do tego jak mieszkańcy zamierzają korzystać z domu. Wydaje mi się, że w Polsce można znaleźć kogoś, kto jest wyczulony na takie rzeczy, jednak nie będzie łatwo.

Co do materiałów to rzeczywiście u nas jest cienko z informacją. Wiem że na zachodzie stosuje się np. 'deski' z przetworzonego tworzywa sztucznego, ale u nas tego nie znalazłem. Wydaje mi się, że rynek jeszcze nie dojrzał do tego - ludzie są jeszcze na etapie deklarowania chęci inwestowania z rozwiązania ekologiczne po czym kupują to co najtańsze, najmodniejsze, lub "EKO" jest tylko z nazwy.
        • abanda Re: ekologiczne domy 25.02.11, 10:34
          Dom w pełni pasywny w teorii powinien polegać na tym że temperatura w takim domu utrzymywana jest na odpowiednim poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła (np. światło słoneczne, mieszkańcy domu, urządzenia elektryczne). Jak na razie budowane są domy "prawie" pasywne które wykorzystują zintegrowane systemy ogrzewania w celu poprawy ergonomii. Oszczędność opiera się głównie na budowaniu w taki sposób aby dom tracił jak najmniej ciepła.
          Polecam artykuł:
          www.odnawialnecieplo.pl/odnawialna-energia-dla-domu/18-dom-pasywny-dom-oszczedny
      • madrebudowanie.pl Re: ekologiczne domy 18.01.11, 15:25
        Znam bardzo dużo takich rozwiązań i chętnie się nimi dzielę. Dlatego napisałem darmowy kurs e-mailowy. Zapraszam do rejestracji. Z kursu dowiesz się wiele ciekawostek i pomysłów na poprawę komfortu życia zgodnie z naturą i portfelem.
        --
        Darmowy kurs: Jak budować i mieszkać Zdrowo, Ekologicznie i Tanio madrebudowanie.pl
      • audrey20 Re: ekologiczne domy 24.07.12, 10:38
        ważnym elementem każdego ekologicznego domu są urządzenia umożliwiające czerpanie z odnawialnych źródeł energii. Tak jest w przypadku kolektorów. Podobno w Małopolsce jest ich obecnie najwięcej - www.odnawialnecieplo.pl/aktualnosciiciekawostki/1-blog/494-gdzie-w-polsce-najwicej-kolektorow może kiedyś dogonimy Zachód;)
      • grzegka Re: ekologiczne domy 31.07.12, 09:24
        oprócz tego warto dbać o to, by środki czystości w domu były ekologiczne. Można przyrządzać je samemu, można też znaleźć dobre kupne (ja używam linii lilly's z organic). PS. widzieliście dom w Mierzeszynie? inspirujący!
      • m.kon5 Re: ekologiczne domy 14.10.12, 21:30
        jest tego pełno, wystarczy poszukać, jednym z takich sposobów jest np zastosowanie LEDowego oświetlenia, czy wykorzystanie paneli słonecznych. Mało kto wie, że od kilku dni można starać się o dodatkowe dopłaty do kredytów branych na budowę domu ekologicznego - więcej tutaj jestemeco.pl/2012/budujesz-dom-ekologiczny-mozesz-uzyskac-50-tys-pln-doplaty/
      • fekete3 Re: ekologiczne domy 27.10.12, 21:38
        Budując ekologiczny dom trzeba pamiętać o tym jak ważna dla naszego środowiska jest woda. Niestety wiele osób nie jest świadomym ile tej wody wylewamy podczas zwyczajnej kąpieli. Poza tym, że zwyczajnie tracimy kasę to jeszcze zużywamy niepotrzebnie zasoby wody, której i tak jest bardzo mało. Super rozwiązaniem jest "hamulec" na prysznic jestemeco.pl/2012/prysznic-z-hamulcem/ :) Niestety jeszcze niedostępny na naszym rynku, ale miejmy nadzieję, że już niebawem będzie w każdym domu :)
      • bee-zil Re: ekologiczne domy 31.10.12, 13:23
        Wydaje mi się, że w Polce jeszcze słabo mamy rozwiniętą tę dziedzinę. A ekologiczne rozwiązania dopiero będa wchodzić na rynek, wynika do z dyrektyw unijnych. zawsze można wymyslić coś samemu, np. ja ta pani :D jestemeco.pl/2012/tynk-z-zakretek/, a ile się przy tym zaoszczędzi!
        • mariano73 Re: ekologiczne domy 02.11.12, 14:35
          Panowie ! Te przykłady, które podajecie są fantastyczne ! więcej tego typu widziałem na stronie ministerstwa srodowiska ekoszyk.mos.gov.pl ... fajna akcja w ogóle. Mnie szczególnie podoba się ten hamulec na prysznic, sam bym to zamontował.
      • asa2013 Re: ekologiczne domy 20.06.13, 18:30
        Zmienię nieco temat i napiszę o ekologicznym ogrzewaniu kotłami na pellet. Trochę o tym poczytałam na www.pelletforum.pl/index.php i skłaniam się do zakupu. Czy ktoś ma jakies doświadczenie z pelletem???
      • kosmov Re: ekologiczne domy 14.01.14, 09:47
        trochę info o nowoczesnych rozwiązaniach: informatorbudownictwa.pl/aktualnosci/4940-energooszczedne-przedszkole-w-7-dni-fermacell-na-scianach
        --
        Ocieplenie domu krok po kroku
      • recyk00 Re: ekologiczne domy 30.07.14, 19:19
        jeżeli chcesz aby Twój dom był w pełni ekologiczny a czasem podczas wyrzucania śmieci pozostają Ci odpadki, zawsze możesz udać się na Skup makulatury i oddać wszystko co zagraża środowisku. to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.
      • natalinarka Re: ekologiczne domy 25.10.16, 16:57
        Jaka ma być ekologiczna budowa domu? Będzie ekologiczna jak ograniczysz zużycie energii i sam bedziesz w nim żyć ekologicznie. Na dach panele słoneczne do tego pompa ciepła. W domu żarówki ledowe i już masz dom bardziej eko. Sprawdź sobieoze-market.pl/ technologie do domu eko

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka