Dodaj do ulubionych

Katowice/Stalinogrod

08.03.21, 03:49
Katowice zostały przemianowane na Stalinogród w sobotę 7 marca 1953 roku, dwa dni po śmierci Stalina. "Dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Nauczyciela mas pracujących i Jego wiekopomnych zasług dla Polski, Rada Państwa i Rada Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uchwalają, co następuje: miasto Katowice przemianować na miasto Stalinogród a województwo katowickie na województwo stalinogrodzkie" - uchwalono w dekrecie Rady Państwa z 7 marca 1953 roku Pałac Kultury i Nauki w Warszawie otrzymał imię Józefa Stalina, planowano również postawić pomnik, ale pomysłu ostatecznie nie zrealizowano.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Katowice/Stalinogrod 08.03.21, 03:49
   Kolejnym krokiem było procedowanie uchwały w Sejmie. Według ówczesnej propagandy przemianowanie Katowic na Stalinogród było inicjatywą mieszkańców. Najpewniej pomysł ten zrodził się w głowach Bolesława Bieruta, Jakuba Bermana lub Hilarego Minca. Partia uważała jednak, że zmianę tę ogłosić musi ktoś ze Śląska. Padło na Gustawa Morcinka, który 28 kwietnia 1953 roku odczytał: "Lud śląski - serce przemysłu Polski pragnie, by przemianować Katowice na Stalinogród".
  • seremine Re: Katowice/Stalinogrod 08.03.21, 03:50
   Edmund Osmańczyk i Kazimierz Wyka napisali później we wspomnieniach, że "Morcinek na mównicy wyglądał jak trup, który wie, że jest trupem. Koledzy w ławach poselskich pukali się w czoła, pokazywali mu język... Ale potem wszyscy głosowali 'za' i długim aplauzem na stojąco przyjęli uchwałę".
  • seremine Re: Katowice/Stalinogrod 08.03.21, 03:55
   Katowice Stalinogrodem były przez trzy lata. 21 października 1956 roku Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem "o przywrócenie miastu Stalinogród nazwy Katowice oraz województwu stalinogrodzkiemu nazwy województwo katowickie". Sejm zatwierdził dekret dopiero 22 marca 1957 roku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka