Dodaj do ulubionych

PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ?

21.01.05, 14:36
Serdecznie prosze o rozwianie moich watpliwosci Szanownych Ekspertow. W
postach tego Forum przewijaja sie rozne, acz autorytatywne instrukcje w
przedmiocie formularzy PIT, jakie powinny skladac wspolnoty mieszkaniowe.
Dokladniej prosze o informacje - ktory z PITow ( za 2004 rok ) nnalezy wyslac
do US w przypadku wynagrodzenia wyplacanego członkowi zarzadu na podstawie
uchwaly wspolnoty. CZy ma to byc PIT 8A czy 8C czy moze 11/8B. I jeszce jedna
prośba.... czy nalezy skladac jakies PITy ( miesieczne) i odprowadzac
miesieczne zaliczki na podatek w przypadku wynagrodzenia miesiecznego w
kwocie 400,00 zl ? i w kwocie 250,00 (brutto)?
Obserwuj wątek
    • mrozik.jarek Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 21.01.05, 18:47
      grovana napisała:

      > Serdecznie prosze o rozwianie moich watpliwosci Szanownych Ekspertow. W
      > postach tego Forum przewijaja sie rozne, acz autorytatywne instrukcje w
      > przedmiocie formularzy PIT, jakie powinny skladac wspolnoty mieszkaniowe.
      > Dokladniej prosze o informacje - ktory z PITow ( za 2004 rok ) nnalezy wyslac
      > do US w przypadku wynagrodzenia wyplacanego członkowi zarzadu na podstawie
      > uchwaly wspolnoty. CZy ma to byc PIT 8A czy 8C czy moze 11/8B. I jeszce jedna
      > prośba.... czy nalezy skladac jakies PITy ( miesieczne) i odprowadzac
      > miesieczne zaliczki na podatek w przypadku wynagrodzenia miesiecznego w
      > kwocie 400,00 zl ? i w kwocie 250,00 (brutto)?

      Witam!

      Ekspertem niestety nie jestem. W zarzadzanych przez mnie
      wspólnotach członkowie zarządu nie pobieraja wynagrodzenia.
      Gdybym jednak musiał cos takiego wykonywać to złożyłbym miesięczny
      PIT-4 i chyba roczny - 8B.

      Pzdr

      Mrozik
      • madlaine Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 21.01.05, 19:24
        członkowie WM pobierający wynagrodzenie wg uchwały składało się PIT-8C (tak
        było do 31.05.2004r, nie mieli opodatkowanych dochodów wynikało to z tzw.
        działan statutowych), obecnie od 01.06.2004 płaci się 19% podatek dochodowy i
        rozlicza miesięcznie PIT-4 rocznie PIT-8B do 31.01. 2005r.
        • wspolnociarz Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 21.01.05, 21:46
          Witam :)
          Przypominam kilka głosów w tej sprawie i prosze o komentarz

          Wątek nr 1732
          "Autor: wladek.bacz
          Data: 26.02.2004 12:55
          W mojej wspólnocie powołany zarząd jest wynagradzany. Otrzymuje wynagrodzenie
          co miesiąc. Na początku przyszłego roku otrzyma PIT-8C. Doliczy otrzymaną kwotę
          w ramach innych przychodów i zapłaci podatek z chwilą rozliczenia się z US. Nie
          płaci podatku ZUS ani podatku na świadczenie zdrowotne. Pozdrawiam."

          Wątek nr 3031
          "autor: ula.sw
          Data: 22.12.2004 10:22
          Wspólnota wystawia ci PIT-8c, a ty jesteś obowiązany wykazać go w swoim
          zeznaniu podatkowym w rubryce inne źródło dochodów."
    • gmj Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 21.01.05, 19:32
      jaka jest podstawa prawna?
      • madlaine Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 21.01.05, 19:34
        ustawa o podatku dochodowym osob fizycznych:)
      • madlaine Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 21.01.05, 19:46
        okej wysyłam Ci maila z potrzebnymi informacjami
    • gmj Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 21.01.05, 21:09
      dzięki
    • mariak61 Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 21.01.05, 23:37
      mam pytanie do madlaine - skąd ta zmiana od 01.06.2004?
      Jeśli chodzi o wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty powołanego na podstawie
      uchwały wspólnoty to przychody te nie były zwolnione od podatku i nadal nie
      są./Chyba,że łączny dochód z wszystkich żródeł tego czł.zarzadu nie przekroczył
      w roku podatkowym kwoty wolnej od podatku-to rzeczywiście wtedy nie zapłacił
      podatku /
      Wynagrodzenie to kwalifikuje się do innych przychodów pdoof ,wystawia się PIT-
      8C i podatnik dolicza je w zeznaniu rocznym do przychodów z innych
      żródeł.Płatnik tego wynagrodzenia czyli wspólnota nie ma obowiązku pobierania
      zaliczki na podatek dochodowy.Tym samym nie składa żadnych deklaracji w ciagu
      roku do US.
      • madlaine Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 22.01.05, 11:14
        Umowy zlecenia i o dzieło w księgach

        Zmiany w zakresie umów zlecenia i o dzieło nastąpiły w 2004 roku dwukrotnie, raz
        od 1 stycznia br. i drugi raz od 1 czerwca br. Od 1 stycznia 2004 r. obowiązują
        zmiany w zakresie sposobu rozliczania zaliczek na podatek od dochodów z
        działalności wykonywanej osobiście, m.in. na podstawie umów zlecenia i o dzieło.
        Stawka zaliczki na podatek, pobieranej przez płatników, wynosi obecnie 19, a nie
        jak było dotychczas 20 proc. Ponadto znikł limit tzw. małych zleceń do 146 zł.
        Wszystkie należności z tego tytułu opodatkowane są zaliczkowo. Wzrosła też
        różnica między pobraną a odliczoną składką na ubezpieczenie zdrowotne.

        Regulacje dotyczące zarówno umowy zlecenia, jak i o dzieło znajdują się w
        przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz.
        93 z późn. zm.).
    • mariak61 Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 22.01.05, 23:17
      Wynagrodzenie zarządu wspólnoty ustalonego na podstawie uchwały wspólnoty
      kwalifikuje się do przychodów z innychy żródeł Art.10 pkt.9
      Nie są to przychody z działalności wykonywanej osobiście, dlatego też nie
      stosuje się do nich przepisów dotyczących umowy-zlecenie.
      Art.13pkt7 /sądzę,że do tych przychodów Madlaine zalicza to wynagrodzenie/
      mówi o przychodach osób należących do zarządów......osób prawnych.
      Wspólnota nie jest osobą prawną -nie posiada osobowości prawnej, więc
      wynagrodzenia o którym mowa nie możemy zaliczyć do tych przychodów.
      Więć nie PIT-4 co miesiąc jak pisała Madlaine, tylko jak już pisałam wcześniej
      PIT 8C za cały rok.
      • mrozik.jarek Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 23.01.05, 08:17
        mariak61 napisała:

        > Wynagrodzenie zarządu wspólnoty ustalonego na podstawie uchwały wspólnoty
        > kwalifikuje się do przychodów z innychy żródeł Art.10 pkt.9
        > Nie są to przychody z działalności wykonywanej osobiście, dlatego też nie
        > stosuje się do nich przepisów dotyczących umowy-zlecenie.

        Uchwała właścicieli lokali o wyborze członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej
        jest umową zawartą pomiędzy członkami zarządu, a właścicielami którzy tego
        wyboru dokonują. Członkowie zarządu wspólnoty sa zobowiązani do wykonywania
        określonych ustawowo czynnosci i za to otrzymują wynagrodzenie.

        Pzdr

        Mrozik



        • serafin666 Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 23.01.05, 09:14
          uchwała nie jest umową !
          ja mam papier z urzędu skarbowego z dnia 10.01.2002 , z którego cytuję : " W
          związku ze złożonym w dniu 17.12.2001 zapytaniem dotyczącym zasad opodatkowania
          zwrotu kosztów w wyniku pełnienia funkcji członka zarządu ... W związku z
          powyższym wolna od podatku dochodowego jest kwota stanowiąca zwrot kosztów , o
          którym mowa powyżej , do wysokości 2.280 zł "
          dodatkowo wyjaśniam - miesięcznie ; to 3-krotnośc najniższego wynagrodzenia ,
          które w roku 2001 wynosiło 760 zł
          • mrozik.jarek Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 23.01.05, 16:11
            serafin666 napisał:

            > uchwała nie jest umową !

            w każdej sprawie.

            JM
          • kaja99 Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 24.01.05, 12:27
            serafin666 napisał:

            > ja mam papier z urzędu skarbowego z dnia 10.01.2002 , z którego cytuję : " W

            Skoro chcesz uchodzić za eksperta (i to jedynego), to zachowuj się jak na niego
            przystało i:
            1) powiedz ludziom, że papier, który posiadasz ma się nijak do obowiązku
            podatkowego, jaki generalnie spoczywa na wspólnocie (zarządzie)
            2) podaj aktualną podstawę prawną (wraz z uzasadnieniem), na którą mogą
            powołać się, aby wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie.

            Ja swego czasu zetknęłam się ze stanowiskiem MF analogicznym, jak w liście
            mariak61.
      • grovana Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 24.01.05, 12:31
        moze troche przynudzam... ale prosze o odpowiedz , w ktorej rubryce PIT 8C
        wpisac przychod ? Czy odlicza sie jakies koszty uzyskania przychodu ?
        mariak61 - prosze odpowiedz :)
    • mariak61 Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 24.01.05, 20:15
      Przychód wpisujesz w częci"D" PIT 8C , nie ma kosztów uzyskania.
    • grovana Re: PIT 8A czy PIT 8C czy moze PIT11/8B ? 25.01.05, 13:21
      Serdeczne dzieki mariak :))) pozdrawiam :)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka