Dodaj do ulubionych

Szeflera- opadające liście

18.01.06, 21:29
Mam szeflerę ok. 1,80 wysoką. Dwa tygodnie temu przestawiłam ją o 2m (w bok)
od miejsca, w którym poprzednio stała. Opadają z niej liście, a nawet całe
parasolki. Czy przesunięcie jej mogło spowodować takie skutki? Temperatura,
oświetlenie, podlewanie bez zmian.
Żal patrzeć jak marnieje, ale nie może stać w poprzednim miejscu, bo
utrudniała mi otwieranie drzwi balkonowych.
Czy ktoś spotkał się z takimi objawami?
Obserwuj wątek
    • foxtrot3 Re: Szeflera- opadające liście 18.01.06, 23:22
      Szeflera bardzo nie lubi przeciagow,temperatura nie nizsza niz 12*C poniewaz liscie opadaja ,i nie wyzsza niz 16-18*C poniewaz sie wyciaga.Okres spoczynku od pazdziernika do lutego.
    • foxtrot3 Re: Szeflera- opadające liście 18.01.06, 23:28
      Synonimy:
      łac. Heptapleurum arboricolum, ang. Dwarf schefflera,

      Opis:
      pochodzenie: Tajwan; naturalizowana na wielu wyspach Oceanu Spokojnego; w uprawie jako roślina doniczkowa od lat 70. XXw.; kilkadziesiąt odmian uprawnych;
      opis: krzew drastający w naturalnym środowisku do 4-8 m, w mieszkaniu do ok. 2-3 m; zazwyczaj wielopędowy;
      liście: naprzemianległe, ciemnozielone, błyszczące, palczasto złożone z 7-9 listków, 15-20 cm długości, skórzaste; pojedynczy listek eliptyczny do odwrotnie jajowatego, do 9 cm długości i 4 cm szerokości, z wierzchołkiem tępym lub ostrym, niekiedy lekko wciętym, brzegi całe, powierzchnia naga, 5-6 par nerwów; ogonki liściowe do 15 cm długości; grube, z powłoką woskową;
      pędy: dość sztywne, ale zwykle nierozgałęzione lub słabo rozgałęzione; odległości między węzłami zależą od ilości światła;
      kwiaty: białe, w długich (do 20 cm) rozgałęzionych kwiatostanach na szczytach pędów,w pojedynczym gronie 5-10 kwiatów, pojedynczy kwiatek 0,7-1 cm średnicy; szypułki ok. 5-8 mm długości;
      kwitnienie: zazwyczaj w mieszkaniu nie kwitnie;
      owoce: pomarańczowo-żółte, mięsiste, owalne, z gruczołkami, ok. 5 mm długości i 4 mm szerokości, pięciokątne, z tarczką o długości równej długości owocu;
      nasiona: w naturalnym środowisku zawiązuje;
      wymagania: miejsca dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione; latem po zahartowaniu można wystawić na taras lub do ogrodu; temperatura latem do 23 st.C, w wyższej roślina przestaje rosnąć, zimą 12-18 st.C; w niższej liście brązowieją i opadają; podlewanie umiarkowane (ziemia świeża), ale nie wolno dopuścić do przesuszenia; roślina dość odporna na suche powietrze; nawożenie zwykłym wieloskładnikowym nawozem; podłoże uniwersalne, lekko kwaśne; liście można delikatnie polerować albo nabłyszcz..;
      mrozoodporność: żadna;
      rozmnażanie: z sadzonek od lutego do marca, dolna cześć sadzonki może być trochę zdrewniała, wystarczą 1-2 węzowe; ukorzeniają się do półtora miesiąca; z odkładów powetrznych;
      zastosowanie: roslina do dużych pomieszczeń;
      varia: rodzaj nazwany na część niemieckiego botanika Jacoba Christiana Schefflera;
      z badań NASA wynika, że roślina ma własności oczyszczające powietrze, w tym z zanieczyszczeń takich jak dym tytoniowy;
      ===========================================
      Opis:
      pochodzenie: odmiana uprawna;
      opis: odmiana o liściach żółtych, z obrzeżem zielonym, ubarwienie dość nieregularne w kształcie, zdarzają się liście całe żółte lub całe zielone, rośnie nieco słabiej od gatunku;
      wymagania, zastosowanie, rozmnażanie: jak gatunek, ze względu na kolorowe liście wymaga jednak nieco więcej światła;

      Moze te opisy cos pomoga
      Pozdrawiam Jack


      • pinkink Re: Szeflera- opadające liście 19.01.06, 00:51
        Umbrella tree bo taka jest druga nazwa szeflery, jest odporne wlasciwie na
        wszystko poza przeciagami. Czy zimno idace od balkonu nie jest przypadkiem
        zrodlem jej zlego stanu?
        Przeczytalam o niej na jednej ze stron i dowiedzialam sie, ze lubi byc
        spryskiwana. Co prawda mowa jest o troche innym klimacie i upalnej pogodzie ale
        kaloryfery w Polsce tez moga niezle przygrzac.
        Oto ta strona:
        www.oldfashionedliving.com/umbrellatree.html
        Jesli bylaby taka wola--moge przetlumaczyc.
        U mnie umbrelle rosna w ogrodzie. Trzymam je w polcieniu, bo tak lubia. Moje sa
        jeszcze male ale u znajomych rosnie ogromna i nie zraza sie goracem.
        Generalnie jest bardzo niewymagajaca a wiem to i z wlasnego i przyjaciol
        doswiadczenia a zalaczony link to tylko potwierdza.
        • pinkink Re: Szeflera- opadające liście 19.01.06, 01:19
          Cyknelam zdjecia moim roslinkom, zeby miec pewnosc o jakiej zieleninie mowimy.
          Mam nadzieje ze o tej samej.)))

          img73.imageshack.us/img73/2664/umb9bj.jpg
          img30.imageshack.us/img30/4762/umb12uo.jpg
          • edytaiola Re: Szeflera- opadające liście 19.01.06, 15:38
            Moja szeflera zaczęła od niedawna mieć podobne objawy, chyba jest przelana
            więc musi trochę mieć przesuszone podłoze. Możliwe że Twoja też ma za mokro.
            Sprawdź.
            • mamib Re: Szeflera- opadające liście 20.01.06, 15:40
              Serdecznie dziękuję Wszystkim za zainteresowanie i podpowiedzi.
              Odpowiadając na Wasze wątpliwości:
              w pokoju temp.19-21 stopni, nie jest przelana, ma nadal jasno. Postawiłam ją w
              kierunku okna, tak, jak stała porzednio, nie ma przeciągu. Poprzednio stała
              przy drzwiach balkonowych i uchylanie ich wcale jej nie przeszkadzało.
              Liście nadal lecą, ale co mnie zdziwiło, to na jednej odnodze wypuszczają nowe
              liście, więc może jeszcze nie wszystko stracone.
              pozdrawiam
              Maria
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka