hemeczka 28.11.06, 16:40 Kupiłam sobie kaktusa. Czy można go podlewać zimą? słyszałam że nie wolno tego robić. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
mazumo Re: Czy mozna podlewać kaktusy zimą? 28.11.06, 17:16 wolno ale bardzo rzadko i oszczędnie a przy tym kaktusy zimą powinny mieć niską temperaturę bo wtedy zawiążą pąki kwiatowe,hodowałam kiedyś kaktusiki i tak robiłam,pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
jerzy.wozniak Re: Czy mozna podlewać kaktusy zimą? 28.11.06, 19:32 Generalnie jest to tak. Kaktusy kuliste i kolumnowe, większość gatunków nie podlewamy od końca września do końca marca i przechowujemy je w niskiej temperaturze (około 12C), niekoniecznie w widnym miejscu. Podlewane zimą i przechowywane w ciepłym miejscu nie kwitną i zapadają na poważne choroby fizjologiczne. Od tej reguły jest kilka wyjątków gdyż takie rodzaje jak kleistokaktusy czy notakaktusy i eriokaktusy (dzis zaliczone do rodzaju parodia), ubelmanie czy melokaktusy należy zimować w cieplejszym miejscu i zimą sporadycznie podlewać. Kaktusy epifityczne zwane też liściastymi lub epikaktusami (jak popularny grudnik) należy uprawiać tak jak rośliny epifityczne i zima trzymać w jak najwidniejszym miejscu i sporadycznie podlewać. To tak w skrócie. W archiwum sa obszerne wątki o uprawie tych roślin, więc warto ich poszukać przez wyszukiwarkę. Obszerniejsze opracowanie znajduje się w mojej niedawno wydanej książce „Kaktusy oraz inne sukulenty”. Jurek Odpowiedz Link Zgłoś