triada1301 04.06.07, 14:07 Oczywiście w Polskie z prawie 2 dzieckiem.Bylismy rok temu w Tatrzanskiej Łomnicy i było super, a teraz szukamy pomysłu na tegoroczne wakacje.Doradzcie nam Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
pawel_zet Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 14:45 Osobiście polecam Sudety, bo bardzo lubię ten kawałek Polski. Na przykład okolice Kudowy Zdroju. Malownicza okolica, bogate możliwości zwiedzania, a gdyby nie dopisała pogoda - przynajmniej jest aquapark. Odpowiedz Link Zgłoś
mal_art Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 16:11 Ależ wszędzie!!! No chyba, że dzieciaczek chorowity czy z jakimiś innymi problemami. Tak jak Paweł polecam Sudety, okolice Kudowy falne są, G. Stołowe (2-latek powinien dać radę na własnych nóżkach)oprócz tego 2 lata temu byliśmy z prawie dwuletnią córą w Masywie Śnieżnika, w okolicy kopalnia złota w Złotym Stoku, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, kopalnia uranu też w Kletnie, Ogród Bajek w Międzygórzu, a przy tym nie za duzo ludzi. W zeszłym roku byłam z rodzinką w Beskidzie Niskim, też świetne wrazenia, cerkiewki, skanseny, górki też na miarę dziecka tzn. nieźle chodzącego, no ale zawsze można zabrać nosidło albo wziąć na barana. Nocowaliśmy w Bartnem, nasi gospodarze mieli 2 trochę starszych dzieci, dzieciaki świetnie się razem bawiły, a my z rana na szlak, a po południu spokój, bo dzieci zaopiekowane przez kolegów. Pieniny też fantastyczne, łatwe szlaki, tylko może w okolicy trochę mniej do roboty, tyle co Czorsztyn i Niedzica, ale też zawsze można przejechać na Słowację, tam niedaleko od granicy już jest całkiem ciekawie. Właściwie jedyne góry, których bałabym się trochę z dzieckiem to Tatry ze względu na spore jednak wysokości i te tłumy!!! No ale to też ze względu na własne lęki, źle się czuję aż tak wysoko i jak jest aż tak stromo. Kiedyś się przełamię. Pozdrawiam i udanych wakacji Malwina Odpowiedz Link Zgłoś
triada1301 Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 18:39 Suuper dziękuję za podpowiedzi.W Sudetach nigdy nie byliśmy. Mal_art jak byś mogła dać mi jakis więcej informacji na maila - to bede bardzo wdzięczna triada1301@wp.pl Gdzie byś nam najbardziej poleciła, no zeby była ładna okolica, cos do pozwiedzania i jakies drobne szlaki.Ten Masyw Śnieznika brzmi niezle, ale gdzie to jest?? Pozdr Odpowiedz Link Zgłoś
pawel_zet Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 19:55 Niedawno uczestniczyłem w dyskusji na podobny temat: forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=197&w=63328679&v=2&s=0 A Masyw Śnieżnika też jest w Kotlinie Kłodzkiej, tak jak Kudowa, ale na południowym-wschodzie Kotliny. Odpowiedz Link Zgłoś
pawel_zet Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 20:17 Jeszcze kilka słów komentarza. Osobiście zawsze nocowałem w Czechach, bo przy zbliżonych cenach zakwaterowania na danym poziomie, była tam dużo lepsza i tańsza gastronomia. Ale teraz ceny się już mocno wyrównały. Pamiętajcie, żeby wyrobić dziecku paszport lub dowód osobisty, bo do Kotliny Kłodzkiej szkoda jechać bez możliwości przekroczenia granicy. Po polskiej stronie jest OK, ale po czeskiej jest naprawdę mnóstwo atrakcji. Podczas gdy na Śląsku trwały bez przerwy wojny i większość pałaców i zamków została zniszczona, po stronie czeskiej jest naprawdę mnóstwo atrakcji, bo tam nic nie zostało zniszczone. Odpowiedz Link Zgłoś
mal_art Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 21:56 Już widzę odpowiedź Pawła b. trafną, Śnieżnik to druga pod względem wysokości góra w polskich Sudetach (po Śnieżce w Karkonoszach, która też jest piękna - ale okolic Śnieżki, Karpacza i Szklarskiej Poręby nie polecam w sezonie wakacyjnym, bo tłumy nieprzebrane i okropne paniusie komentujące poczynania rodziców z dziecmi w stylu "Gdzie ciebie dzidziusiu ci okropni rodzice wywieźli?!") w południowej części Kotliny Kłodzkiej. Atrakcji ci tam dostatek, jest Kłodzko, Bystrzyca, Lądek, Paczków i inne miasteczka z ciekawymi staróweczkami (tylko niestety te starówki zaniedbane bywają), twierdze w Kłodzku i Srebrnej Górze, w Srebrnej poza tym fanatstyczne wiadukty kolejowe (troszeczkę jak Stańczyki na Suwalszczyźnie, tylko w górzystym terenie, można zjeżdżać na linach - tylko dla odważnych! Ale mój brat przepada), jest trochę kościółków (Międzygórze, Kłodzko, Bardo)... Typowo dla dzieci jest Ogród Bajek w Międzygórzu - dzieło miejscowego leśniczego, z korzeni i innych kawałków drewna figurki z baśni, Liczyrzepa i inni. W sumie nie jest to rewelacja ani tym bardziej Disneyland, ale moze być, wielu dzieciakom się podoba. Poza tym jak już napisałam, Złoty Stok, Kletno - tylko z Jaskinią Niedźwiedzią bywają problemy, bo trzeba wcześniej zarezerwować bilety. Trochę o Śnieżniku i innych naszych wyprawach z dzieciakami w góry i nie tylko jest na naszej stronce: www.flaczynski.republika.pl jak potrzebujesz więcej informacji to pisz na maila na stronce. Pozdrawiam Malwina (A tak w ogóle to jest nas pod tym nickiem dwoje, ja i mój mąż, pisuję najczęściej ja, ale czasem on. Dlatego zwykle podpisuję się imieniem, żeby było wiadomo, kto mówi. Ale większość poglądów na podróżowanie mamy wspólną...) Odpowiedz Link Zgłoś
mal_art Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 21:59 A jeszcze zapomniałam, dobra stronka o Sudetach to: www.sudety.pulsar.net.pl/ Pozdro M Odpowiedz Link Zgłoś
pawel_zet Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 22:55 Słusznie, Malwino, polecasz Srebrną Górę, ale jeśli przechodzimy do Gór Sowich (a Srebrna Góra to już po części Góry Sowie, to warto wspomnieć o Walimiu i okolicznych podziemnych poniemieckich fabrykach. Są na tyle tajemnicze, że kiedyś nawet był program w tzw. Strefie 11 w TVN na ich temat. Poza tym w Nowej Rudzie można zwiedzać kopalnię noworudzką, z której jszcze kilkanaście lat temu wydobywano węgiel. Z jaskiń prócz Niedzwiedziej jest jeszcze Radochowska koło Radochowa. Co prawda, nie jest wielka ani bardzo piękna, ale można sobie do woli połazić po niej z latarką. Po drugiej stronie Kotliny Kłodzkiej (dojazd przez Paczków od strony Kotliny lub przez Głuchołazy, jeśli jedziemy od strony Górnego Śląska) są czeskie Jeseniki. Piękna kraina całkiem wysokich jak na Sudety górek. Są tam również bardzo ładne jaskinie krasowe: na Spiczaku (z mnóstwem nietoperzy) oraz na Pomezi. Po drodze w Jeseniki można zwiedzić zamek w Javorniku (dawniej należący do biskupa wrocławskiego) lub wybrać się na zamek w Velkich Losinach i do tamtejszej wytwórni papieru czerpanego. Na tych terenach jest wiele starych morawsko-śląskich uzdrowisk - takich jak Lipova Lazne czy Lazne Jesenik lub Zlate Hory. Najładniejszym jest chyba Karlova Studanka. Odpowiedz Link Zgłoś
mal_art Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 23:07 Wiemy, że są (kopalnia, Walim itp), ale sami tam nie byliśmy, więc nie polecamy, bo trudno powiedzieć coś kompetentnie, jak się czegoś na własnej skórze nie doświadczyło. Sowie fajne sa, z moim braciszkiem wtedy 8-letnim zrobiliśmy fajny weekendowy wypad z Jugowa przez Sowie do Srebrnej Góry, przenocowaliśmy w schronisku i następnego dnia Bradzkimi do Barda, ale wymienionych rzez Ciebie miejsc nie oglądalismy, bo czasu nie starczyło. Z mniej znanych miejsc w okolicach Nowej Rudy jest fantastyczny eklektyczny pałacyk w Bożkowie, kiedyś szkoła rolnicza, bywałam tam na wyjazdach oazowych ładnych parę lat temu i odwiedziłam ze 2 latka temu, ale właśnie był jakiś przetarg (pewnie trzeba było kupić!) i nie wiem, jak nowy właściciel zapatruje się na zwiedzanie. Zachowało się trochę fajnych detali we wnętrzach, przepiękna sala balowa (w sam raz na superromantyczne wesele), wieża z balkonikiem dla Julii (ale ostatnio balkon był zamknięty, a szkoda, bo widok super). No w ogóle naprawdę ładne miejsce, tylo właśnie nie wiem, jak ze zwiedzaniem, pewnie gdzieś w necie da się znaleźć jakieś info, jesli jest możliwe zwiedzanie. Zresztą ładny jest nawet z zewnątrz, więc jeśli ktoś ma po drodze, to może zajrzeć chociaż żeby tak zobaczyć. Pozdrówka M Odpowiedz Link Zgłoś
pawel_zet Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 23:27 I w jednym, i w drugim przypadku potrzebne są ciepłe ubrania, bo tam nawet w lecie bywa chłodno. W podziemnych fabrykach pod Włodarzem nawet w upalny dzień jest jakieś 8 stopniu Celsiusa. Ja miałem okres w szkole średniej, gdzie właściwie co tydzień jeździłem w Sudety. Ale wtedy jeszcze ani fabryki, ani sztolnie nie były otwarte dla zwiedzających. A potem, po przerwie, znowu zacząłem jeździć w Sudety z żoną, a potem także z naszym Andrzejkiem i dlatego też znam nieźle te nasze dolnośląskie górki wraz z czeskimi przyległościami. A pałacyku w Bożkowie nie znałem. Jeśli będę przejeżdżał gdzieś w okolicy, będę pamiętał, by tam wstąpić. Odpowiedz Link Zgłoś
wroobel13 Re: Gdzie warto pojechać w GÓRY??? 04.06.07, 21:34 warto przyjechać do zakopanego zajrzyjcie na www.cichosza.pl zapraszam andrzej Odpowiedz Link Zgłoś