Dodaj do ulubionych

zestawienie inwestycji w miastach regionu

22.12.04, 21:21
zestawienie inwestycji w miastach regionu

miasta inwestujące najwięcej NOMINALNIE w 2005:
1. Toruń - 134 mln
2. Bydgoszcz - 117 mln
3. Włocławek - 80 mln
4. Grudziądz - 49 mln
5. Inowrocław - 44 mln

miasta inwestujące najwięcej NA MIESZKAŃCA w 2005:
1. Toruń - 64,5 tys. zł/ osobę
2. Włocławek - 64 tys. zł/ osobę
3. Inowrocław - 55 tys. zł/ osobę
4. Grudziądz - 49 tys. zł/ osobę
5. Bydgoszcz - 31 tys. zł/ osobę

dane z Gazety z 20.12.2004
Obserwuj wątek
    • Gość: doll mieszkaniec Bydgoszczy ma najmniej inwestycji IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.12.04, 08:31
      z tego wynika ze przecietny mieszkaniec Bydgoszczy ma najmniej inwestycji,
      mniej niz Grudziadz czy Inowroclaw.
      Wiem, ze elity bydgoskie sie kloca i sa pograzone w aferach, ale zeby aż tak???
    • Gość: feluś Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu IP: *.int.elnet.pl / 195.85.209.* 23.12.04, 09:58
      Tak to jest jak marni dziennikarze nawet liczyc nie umieją. czysta pparodia
      podstaw matematyki. Policzmy
      134 000 000 podzielic przez 209 000 to rowna sie 641 zł. I nie da wiecej.
      Jeżeli pomnożę 209 000 * 64 500 to otrzymam wrecz astronomiczna kwote
      13.480.500.000 Jest to kwota trzynascie miliardow czterysta osiemdziesiat
      milionów piecset tysiecy.
      Państwo Polskie planuje w 2005 dochody na pułapie ok 200 mld. Sam Torun wydaje
      10 % tej kwoty. Czy to nie jest smieszne?
      ps. Wydaje mi sie, ze ktos chce pokazac ze niby jest lepszy. Oj ta dziecinada!!!
    • Gość: feluś Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu IP: *.int.elnet.pl / 195.85.209.* 23.12.04, 22:11
      Wiesz co niektorzy musza podbudowac swoja psychike. Jak uslyszeli o 530 mln na
      ISPA, o Focus Park, centrum NATO i w dodatku AQUA Parku to ich scieło. Wiec
      pozniej wala takie astronomiczne kwoty!!!!
    • Gość: bydgoszcz Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu IP: *.int.elnet.pl / 195.85.209.* 24.12.04, 09:53
      Bydgoszczy dolicz 100 mln zł na wodociągi w 2005 r. (ISPA)
      • mavellis Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu 24.12.04, 10:28
        o NATO pod Bydgoszcza słyszymy juz 3 lata i jakos na razie nie zaczeli budowac.
        Pewne jest tylko jedno: w 2005 NA PEWNO nie zaczną, o raz kolejny inwestycje
        przełożono. Na razie trudno nawet ustalic rok, w ktorym rozpocznie sie
        projektowanie tej inwestycji i czy w ogóle. Co do aquaparku sie nie wypowiadam,
        na razie oba miasta stołeczne zapowiadaja duzo, a nie podpisaly nawet umowy.

        Babbik (a raczej Gazeta) sporzadzili ranking inwestycji rzeczywistych,
        przewidzianych i zabezpieczonych finasowo juz w tym roku. I na tym tle
        Bydgoszcz wypada bladziuchno, najgorzej w regionie!

        I jeszcze jedno: ranking dotyczy tylko inwestycji idacych przez budzet miasta,
        a nie finansowanych budzetowo. jesli by takie doliczac - jak chcesz z
        wodociagami i ISPA w Bydgoszczy, to tak samo należałoby doliczac ISPĘ z Torunia
        (większą),obwodnice południową, 2 multikina i w ogole wszelakie inwestycje.
        Tu Torun przoduje jeszcze bardziej. Ale nie o tym mowa - mowimy tylko o planach
        Urzedu Miasta, a te w Bydgoszczy sa gorsze nie tylko od Torunia, ale od
        wszytskich 5 miasta na prawach powiatu w regionie.
        Zróbcie cos z tymi waszymi bydgoskimi politykami, bo oni ciągną cały region w
        dół! Nie wiem kto bardziej - Gwincinska, Piotrowska, Gruszka, Obremski...
        • alan_turing Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu 21.01.05, 23:47
          I wreszcie mozna spojrzec jak jest dzisiaj.
          1. Bydgoszcz otrzymała kwotę z ISPA, która nie śni sie nawet zaleskiemu 138 mln
          EURO.Juz wczesniej zrealizowano 70 mln euro!!!Czyli z ISPA dostalismy
          lacznie208 mln euro!!!!
          2. Na Błoniu prace już trwają, przygotowuje sie teren pod inwestycje NATO.
          3. Rozpoczyna sie budowa zakladów miesnych na przemyslowej, teren w centrum
          sprzedany na Focus Park.
          4. Podpisanie wstepnej umowy na realizacje AQUAPARKU.
          Wiecej mi sie nie chce, ale jak bedziesz potrzebowal jakis informacji to
          napisz, a najlepiej przyjedz i zrob przeglad!!!
    • Gość: bydgoszcz Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 27.12.04, 12:01
      Uzbrajanie terenów, budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych są finansowane
      z budżetu Torunia. To co roku ok. 40-50% inwestycji budżetu miejskiego Torunia,
      co można sprawdzić. W Bydgoszczy te prace finansuje niezależna od 2001 r.
      spółka MWiK. Można sprawdzić wieloletni plan inwestycji tej spółki. Tu jest
      różnica między naliczaniem budżetu w Bydgoszczy i Toruniu. Tak więc mimo że
      budżet Bydgsozczy wygląda na mniejszy, to realnie inwestycje komunalne są o
      wiele większe, bo obejmują dodatkowo całą sferę wodociągowo-kanalizacyjną, a
      także inwestycje innych wydzielonych całkowicie spółek np ADM, Leśnego Parku,
      MZK, BTBS, KPEC i innych.
      Środki własne dla projektu ISPA w Bydgoszczy wykłada wyłącznie MWIK. Tak więc
      inwestycje idą na konto tej spółki, a nie miasta Bydgoszczy. W Toruniu niemałe
      środki własne do ISPY gwarantuje miasto Toruń za cenę zadłużenia budżetu, ale
      są to środki wliczane do inwestycji miejskich.
      Podobnie w innych miastach różnie związane z gminami są spółki komunalne.
      Dlatego niewymierne jest porównywanie budżetów gmin bez rozpatrzenia kontekstu.
      W którymś z rankingów ogólnopolskich gazet Bydgoszczy przyznano ostatnie
      miejsce w wielkosci funduszy przedakcesyjnych. Po interwencji Urzędu Miasta
      autorzy wliczyli inwestycje MWiK i sprostowali ranking. Wówczas Bydgoszcz
      wypadła całkiem dobrze.
      • Gość: babette Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.12.04, 12:32
        zasady organizowania rankingu są jasne - chodzi o inwestycje BUDZETU MIASTA.
        W tych inwestycjach Bydgoszcz wypada bardzo, bardzo blado, nie tylko na tle
        najwiecej inwestujacego Torunia, lecz nawet Włocławka czy Inowrocławia. Takie
        są fakty.

        Oczywiscie mozna wmówić, ze w Bydgoszczy organizowane sa nie tylko inwestycje
        miejskie, lecz i z innych źródeł. ALE WÓWCZAS NALEŻY TAKIE SPROSTOWANIA ROBIC
        TAKŻE DLA POZOSTAŁYCH MIAST.

        Przewaga nie tylko proporcjonalna, ale i nominalna Torunia nad inwestycjacmi
        Bydgoszczy jest druzgocąca. Jesli jednak doliczysz projekt ISPA z Bydgoszczy i
        wszelkie ine żródłą finasowania (Warszawa, UE), dolicz takze ISPA z Torunia,
        dolicz w Toruniu obwodnice południowa 13 km, średnicówke Andresa 4 km, dolicz
        Ligi Polskiej 3 km, Leśny Trakt 5 km, Bydgoska 4 km, Lubicka 4 km + węzeł węzeł
        Kluczyki - łącznik 1 km - to wszystko 2005 rok!
        • Gość: bydgoszcz Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 27.12.04, 16:24
          Nie chcesz zrozumieć mojej wypowiedzi. Trudno.
          Nic nie piszę na temat inwestycji GDDPiA. Chodzi tylko o to, że inwestycje
          komunalne w Bydgoszczy są inaczej naliczane niż w Toruniu i z tego wynika
          wyliczona przez was dysproporcja budżetów miast.
          Bydgoszcz jest jednym z niewielu miast, gdzie spółki są wydzielone i mają
          oddzielne budżety, ale realizują zadania miejskie.

          Jako przykład można podać budżet Bydgoszczy za 2004 r, skądinąd dosyć ubogi w
          inwestycje, ponieważ prezydent nie zamierzał powiększać zadłużenia i wydatki
          były zbilansowane z dochodami.

          Link z objaśnieniami do budżetu miasta Bydgoszczy za 2004 r.
          www.bip.um.bydgoszcz.pl/article/budzet_miasta_bydgoszczy/projekt_budzetu_miasta_bydgoszczy_na_2004_rok/article.php/id_item_tree/3e9f73ef709739484eb2a1f98
          42f9d4a/id_art/90b684196d5e805cd8bccc927c7be7c9

          Wynika z tego, że bydgoskie inwestycje budżetu w 2004 r. wynosiły 69,1 mln
          Wg twojego rozumowania zaliczyłbyś taką kwotę jako całość inwestycji w
          Bydgoszczy.
          Tymczasem inwestycje spółek komunalnych w 2004 były następujące:
          - MWiK: 113,2 mln zł
          - ADM: 0,6 mln zł
          - MZK: 2,1 mln zł
          - LPKiW: 0,3 mln zł

          Te inwestycje są księgiowane na konto spółek a nie miasta.

          RAZEM (budżet + spółki): 185,3 mln zł
          To są wyłącznie inwestycje komunalne, bez dotacji z Warszawy.

          Piszesz, że w Toruniu także należy uwzględnić inwestycje spółek.
          Tu jest problem, bo w Toruniu podobnie zresztą jak w większości miast budżety
          spółek są wliczone w budżet miasta (budżety spółek nie są wydzielone).

          I tak inwestycje budżetu Torunia w 2004 r. wynosiły 97 mln zł czyli więcej niż
          w Bydgoszczy, ale w tym:
          - 36,2 mln na zadania wodociągowo-kanalizacyjne czyli uzbrajanie terenów i
          projekt ISPA
          - 2 mln zł na zakup autobusów czyli zadania MZK

          Wobec tego inwestycje budżetowe Bydgoszczy i Torunia w 2004 r. liczone wg
          metody toruńskiej wynoszą:
          Bydgoszcz: 69,1 + 116,2 = 185,3 mln zł
          Toruń: 97 mln zł

          I na odwrót inwestycje budżetowe miast w 2004 r. liczone wg metody bydgoskiej
          wynoszą:
          Bydgoszcz: 69,1 mln zł
          Toruń: 97 - 2,0 - 36,2 = 58,8 mln zł

          Moje wyliczenia dotyczą 2004 r., bo nie są jeszcze dostępne dokładne dane dla
          budżetów na 2005 r., ale metoda wyliczenia będzie taka sama jak powyżej.


          • siwy51 Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu 21.01.05, 18:27
            gdyby nawet przyjac twoj awersje z doliczaniem wodociagow:

            > I na odwrót inwestycje budżetowe miast w 2004 r. liczone wg metody bydgoskiej
            > wynoszą:
            > Bydgoszcz: 69,1 mln zł
            > Toruń: 97 - 2,0 - 36,2 = 58,8 mln zł

            to i tak porownujac skale miast bydzia wypada starsznie blado...
    • babbik Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu 24.01.05, 10:54
      to co podajesz to sa dodatkowe inwestycje z innych zrodel, ktorych w Toruniu
      jest jeszcze wiecej.
      Ale ja nie o tym i ich nie wymieniam - tylko porownanie samego budzetu - Torun
      2x wiecej na mieszkanca Z SAMEGO BUDZETU MIASTA.
      Jesli dorzucasz inne firmy, to nie sumuj tego z budzetem miasta, ale i dorzuc
      nne inwestycje z Torunia!
      • Gość: a? Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.01.05, 11:19
        A ile dał na wasze inwestycje samorząd wojewódzki ?
      • ethanak Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu 24.01.05, 12:29
        To nie inne firmy tylko spółki miasta - chyba potrafisz czytać?I za cholerę
        choćbyś nie wiem jak liczył w Toruniu nie wychodzi więcej (do tego tekstu było
        sprostowanie w gazecie).
        • torunianin1 Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu 24.01.05, 17:52
          załaczam tekst kogos innego:

          Budżetowe zapowiedzi obu miast stołecznych na 2005
          Torun dochody - 493 mln, wydatki 542 mln
          Bydgoszcz dochody - 739 mln, wydatki 826 mln

          czyli Bydgoszcz jako miasto wieksze o 71% (362/210 tys) ma dochody wieksze od
          Torunia TYLKO o 49%. Na mieszkanca daje to dochody Torunia 2347 tys. zł, a
          Bydgoszczy TYLKO 2041 tys. zł - mniej o prawie 20 procent.

          Jeszcze gorzej jest z inwestycjami, gdzie wieksza Bydgoszcz przeznacza realnie
          mniej (117 mln) od Torunia (134 mln). Na mieszkanca daje to Toruniowi 6380 tys
          zł, a Bydgoszczy 3232 tys zł - wiec DWA RAZY MNIEJ INWESTYCJI.

          Ktore miasto jest wiec liderem GOSPODARCZYM i INWESTYCYJNYM w regionie?
          Ktore zapewnia sobie lepszy i szybszy rozwój?

          _______________________________ _________________________

          dane budzetowe z Wyborczej:
          Bydgoszcz: serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,2395128.html
          Toruń: serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,2392776.html

          Gdyby rozumowac tak jak chca tego niektorzy Bydgoszczanie (przypisujac swemu
          miastu nie 362 tys mieszkancow lecz 385.000) - proorcje bylyby jeszcze gorsze.
          • torunianin1 Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu 24.01.05, 17:53
            czy do tych obu artykulow w Wyborczej tez byly sprostowania :-)
            • a_weirdo Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu 24.01.05, 19:04

              > czy do tych obu artykulow w Wyborczej tez byly sprostowania :-)

              Pewnie nie, ale trzeba zrozumieć te liczby :-)
          • a_weirdo Re: zestawienie inwestycji w miastach regionu 24.01.05, 19:04

            > Gdyby rozumowac tak jak chca tego niektorzy Bydgoszczanie (przypisujac swemu
            > miastu nie 362 tys mieszkancow lecz 385.000) - proorcje bylyby jeszcze gorsze.

            Zacny panie, nie trzeba manipulować danymi, żeby czuć się dobrze. Bez tego Toruń
            jest ładnym miastem. Nie chodzi nawet, że ktoś dzielić na potrafił (te dochody
            na mieszkańca w milionach), ale też nie zadał sobie trudu sprawdzić, skąd są te
            dochody. Tak więc na dochody miasta składają się dochody własne i subwencje oraz
            dotacje. Jeśli chcemy porównywać dochody własne (czyli udziały w podatkach
            budżetu państwa CIT i PIT płacony przez mieszkańców oraz podatki i opłaty
            lokalne), mamy następujące wyniki (dane na rok 2004, jak sądzę w tym roku
            powinno być nieznacznie lepiej):

            Bydgoszcz - 380 mln
            Toruń - 204 mln

            Na mieszkańca dochody własne są podobne. Różnica jest za to w subwencjach i
            dotacjach (tu na mieszkańca Torunia przypada ok 50% więcej).

            Z inwestycjami jest jeszcze inaczej, inwestycje niektórych spółek, które liczą
            się w budżecie Torunia, w Bydgoszczy do budżetu nie wchodzą. To pan sobie
            znajdzie w sieci, jak będzie zainteresowany.

            Nie trzeba się sztucznie dowartościowywać, żeby dobrze się mieszkało w swoim
            mieście.

            Pozdrawiam i życzę jak największych dochodów oraz inwestycji :)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka