Forum Kultura Książki Książki
ZMIEŃ
      lektury

lektury

(231 wyników)
    • Potrzebny mi spis. Od czasów jak najdawniejszych. Może ktos podrzuci jakis link ?
    • szukam lektur szkolnych za darmo do pobrania - czy oprócz legimi.com ktoś jeszcze proponuje e-booki za free?
    • Czy ktos moze wie od ktorego roku Dzieci z Bullerbyn sa lektura szkolna. Jag chodzilam do III klasy w roku 1971 i juz czytalismy te ksiazke, ale chodzi i mi wczesniejsze lata.
    • Na stronie reptar.republika.pl/hk/svjk.htm zamieściłem krzyżówkę z "Przygód dobrego wojaka Szwejka" - może ktoś zechce się z nią zmierzyć. Krzyżówka pochodzi z archiwów, była publikowana parę lat temu w jednym z czasopism szaradziarskich. Później będzie jeszcze co najmniej jedna, ale muszę się jej doszukać.
    • Ciekawa i zaskakująca książka o zakupach, konsumentach i tym, na co łapią nas spece od reklamy. Książka odsłania sporo tajników ich pracy, które działają na nas dokładnie tak, jak oni sobie tego życzą. Niech więc nie dziwi, że zwracam się do kobiet, bo co jak co, ale na zakupach to my się powinnyśmy znać ;) Przeczytałam i sporo się dowiedziałam. O tym co wpływa na nasze decyzje zakupowe, jakie reklamy trafiają do nas najlepiej, jakie emocje wywołują i dlaczego wolimy coca-colę od pepsi ...
    • Naukowcy pracujący w Komitecie Nauk o Literaturze PAN zwrócili się z postulatem do minister edukacji Katarzyny Hall, by nie tworzyła żadnego spisu lektur do zreformowanego programu nauczania języka polskiego. "Niech nauczyciel, biorąc pod uwagę zdolności i zainteresowania klasy (a także możliwości szkolnej biblioteki), sam decyduje, którą z wielkich powieści realistycznych powinni znać jego uczniowie i w jakiej postaci – spektaklu, filmu Wajdy czy tekstu Wyspiańskiego R...
    • przeczytalm wszystkie obowiazkowe + czesto te z listy uzupelniajacej, z dwoma wyjatkami: -mity grekow i rzymian -nad niemnem Orzeszkowej za mity mi wstyd i obiecuje przeczytac, do Orzeszkowej nie mam serca. a Wy?
    • ciężko idzie:( Moje dziecko, czyta dużo, różnych książek, najchętniej wspołczesne o przygodach rowieśników, dobrym kryminałem nie pogardzi, ale z tymi "Krzyżakami"....... bitwa będzie wieeelka:)
    • Jestem na poczatku ciazy, martwie sie o wszystko:) Szukam pogodnych lektur. Optymistycznych, cieplych, a jednoczesnie literacko dobrych - jestem dosc wyrobiona czytelniczka. Co proponujecie?
    • (Wg. "Dziennika" z 27.09.06) Gombrowicza "Transatlantyk" wylatuje z lektur licealnych. Wlatują: = podstawówka: "Chłopcy z Placu Broni", Szklarski (Tomek Wilmowski), Narnia = gimnazjum: Sienkiewicz ("Krzyżacy", "Potop") = liceum: JPII "Pamięć i tożsamość"
    • Było tu już pod dostatkiem różnych list przebojów literackich, ale raczej dla dorosłych. Pod wpływem dzisiejszej lektury artykułu o zmianach na listach lektur szkolnych (i komentarzy do niej) proponuję zaproponować ;) listę lektur _szkolnych_ . Wiadomo, że nie ma co męczyć dzieci w podstawówkach Marquezem ani podsuwać Tomka Wilmowskiego licealistom. Ale czy "Chłopcy z ul. św. Pawła" (bo tak się naprawde na ksiażka tytułuje), powinni trafic do podstawówki czy do gimnazjum? Czy lepiej po...
    • Właśnie przeczytałam z największym zachwytem. Ta książka to dla mnie lektura, od której długo nie będę w stanie się uwolnić. Jej uniwersalność, głębia i fakt, że porusza najważniejsze problemy ludzkiej kondycji predystynują ją, w moim odczuciu, do tego, żeby MUSIAL ją przeczytać każdy człowiek, najlepiej człowek wchodzący w dorosłe życie, czyli licealista. Dlatego uważam, że jak najszybciej powinno się wprowadzić Czekając na barbażyńców do kanonu lektur szkolnych w liceum. Nigdy ...
    • Wydaje mi się ,że czytanie lektur szkolnych to jakiś sport ekstremalny . Kogo nie złamią tego wzmocnią . No i czytanie dramatów - koszmar . Sztuki teatralne trzeba oglądać a nie czytać . Po szkole nie zostało mi w pamięci nic poza awersją do Żeromskiego i Orzeszkowej . Najstraszniejsze jest to , że dla uczniów zestawy lektur ustalają ludzie o trzy pokolenia starsi . I to widać .
    • Nie chcę dyskutować nad kanonem, nad tym, co być w nim powinno, a z czym można byłoby się bez problemu rozstać :) Moje pytanie dotknie innej kwesti. Co dają wam lektury szkolne? Właśnie te, które omówiliście w szkole.I proszę, nie mówcie o oczytaniu i generalnej orientacji, o przeżyciach estetycznych też nie. Powiedzcie, co z tych książek wzięliście dla siebie?
    • na przykład takich z późnej podstawówki albo liceum?
    • A czy zdarzyło się Wam kiedyś oburzyć czy zszokować nauczyciela interpretacją lektury inną od "obowiązującej"? U mnie nauczycielka zdębiała, podczas dyskusji na temat "Lord Jim - bohater czy tchórz", gdy decyzję Jima o stawieniu się przed Doraminem - a więc pójście na pewną śmierć - uznałam nie za bohaterski akt podjęcia odpowiedzialności za własne czyny, ale za samobójstwo człowieka zmęczonego wiecznym poczuciem winy i pasmem nieszczęść, jakie go dotknęły.
    • Pytanie do uczniów i nauczycieli. Jakie tytuły powinny, według Was, zniknąć, a jakie są warte omówienia, a nie ma ich w spisie? I dlaczego? _____________________ Pytanie pomocnicze: Dlaczego dzisiejsza młodzież nie czyta książek (nie chodzi tylko o lektury)?!
    • żeby ją docenić? Zainspirował mnie wątek o książkach, których się nie zrozumiało. Dawno mi się to już nie zdarzyło, ale pamiętam z czasów licealnych, kiedy czytałam dramaty Becketta i mimo, że ich nie rozumiałam, napawałam się ich wielkością. I teraz się zastanawiam, czy zachwycałam się, bo: a. pozycje te są genialne na tyle, że nawet dla osoby niewyrobionej jest to wyczuwalne, b. czytając miałam wewnętrzne przeczucie, że to jest wielkie, c. zadziałał tu mechanizm młodzieńczego sn...
    • witam. czy możecie polecić mi jakąś dobrą książkę ?? Cos w stylu Wiedźmina na przyklad??Będę bardzo wdzięczna:)Pozdrawiam
    • Szukam i szukam i nie ma. Na stronie MENu nawet nie wspominaja! Pomozcie...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się