Dodaj do ulubionych

Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-)

19.12.03, 09:21
1.Karp
- może nie jest najsmaczniejszą z ryb ,ale u mnie w domu jak w wielu innych
przecie od zawsze karp był a ja się nim zajadałem az uszy się trzesły
dlatego oddaje swój głos na karpia...
Pozwólcie ,że nad druga potrawą się jeszcze zastanowię ...

serdecznie zapraszam do zabawy :-)i proponuje żeby kazdy wybrał dwie potrawy
i zobaczymy co wygra...zostało nam mało czasu!
Obserwuj wątek
    • users1 Re: Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-) 19.12.03, 09:34
      januszx napisał:

> 1.Karp
      > - może nie jest najsmaczniejszą z ryb ,ale u mnie w domu jak w wielu innych
      > przecie od zawsze karp był a ja się nim zajadałem az uszy się trzesły
      > dlatego oddaje swój głos na karpia...
      > Pozwólcie ,że nad druga potrawą się jeszcze zastanowię ...
      >
      > serdecznie zapraszam do zabawy :-)i proponuje żeby kazdy wybrał dwie potrawy
      > i zobaczymy co wygra...zostało nam mało czasu!

Witaj Januszu
      Wprawdzie u mnie dzisiej z czasem krucho, ale przy śniadaniu nie mogę odmówić
      sobie przyjemności zabrania głosu w tym wątku, choć jak zapewne
      zauważyłes "zarzuca" nam się, że mamy za dużo czasu :) Wypadałoby to jakoś
      skomentować, ale to nie ten wątek....

Wracając do meritum, stawiam na
      - bembełuchy - specjalnie używam tej nazwy regionalnej, aby będąc tajemnicze
      były jeszcze bardziej smaczniejsze - uwielbiam je, zajadam się nimi nie tylko w
      Wigilię, ale przec całe święta, rodzina wie że to lubię i zawsze jest tego
      troszkę więcej:)))) i na drugim miejscu;
      - kluski z makiem
      A swoją drogą nie wiam dlaczego Januszu zawęziłeś tylko do dwóch potraw, a nie
      tradycyjnie do dwunastu.....
      Pozdrawiam W.202
      • januszx Re: Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-) 19.12.03, 09:40
        Ja bym dwunastu w życiu nie wymienił ..a że jestem egoista to pewnie stąd:-)
        W takim razie podwyższymy do trzech! ..jeszcze tyle potraw znajdę w pamieci ,
        a jedynie tym się kieruję
        Bembełuchy a tos mnie zaciekawił...
        w odpowiedzi na zarzuty znikam na godzin kilka i pozdrawiam
        a jeszcze jedno- jestem bardzo ciekaw głosów naszych Pań...
        J
            • users1 Re: Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-) 19.12.03, 18:19
              Witam
              Januszu prosiłeś o dwie potrawy wigilijne, więc je podałem jako preferowane.
              Oczywiście wszystkie potrawy wigilijne są wspaniałe, może dlatego że jemy je
              raz w roku i gdyby wymieniać to, napewno byłby;
              - Mamusi Gammmci barszczeyk z uszkami (zastrzegam jednak, że uszka muszą być z
              grzybami, najlepiej z roztoczańskich lasów, a w żadnym razie z pieszarkami)
              - ozcywiście pierogi a grzybami jw i kapustą,
              - śledzie pod kilkoma postaciami (głównie rolmopsy i szuba),
              - kutia,
              i można by jeszcze wymieniać, ale uczynię to po kolacji wigilijnej.
              Pozdrawiam W.1
                    • ryza_malpa1 Re: Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-) 19.12.03, 21:54
                      No więc grzyby w cieście wyglądaja tak:
                      - suszone kapelusze moczy sie jak na zupę, w garze
                      - robi sie ciasto naleśnikowe ( nie słodkie tylko takie zwykłe + pieprzu
                      troche ) i macza sie te kapelusze wtym cieście
                      wrzuca się na gorąca patelnie, na dużo oleju az sie usmażą
                      - proste a pachnie i smakuje rewelacyjnie

A ja natomiast nie mialam nogdy przyjemności z kluskami z makiem. Co to za
                      utwór?
                      A sa regiony w polce gdzie nie je się barszczu czerwonego tylko zupę grzybową.
                      A we Włoszech na ten przykład to częstowano mnie w Wigilie owocami morza w
                      makaronie (mniam) i łosiem z kawiorem na grzance:)
                      A opłatak to dzikusy w ogóle nie znają - i wszystko jest takie mniej oficjalne
                      i nabożne niż u nas- ludzie przez cała wigilie wpadają do siebie z jakims
                      pierogami, ciastkami, dzwonią, ruch jak na Krakowskim w godzinach szczytu a po
                      pasterce...poszliśmy na piwo do knajpy:)))
                      W ogóle post to chyba tylkoPOlska tradycja :)Ale jaka smaczna:) Bo oni tam, na
                      zgniłym Zachodzie, wystawcie sobie,w ogóle nie maja specjalnych potraw na
                      Boze Narodzenie. jedza takie jak zwykle tylko droższe i wytwornie .
                      Nie t co nasze bigosy i barszcze na które czeka sie cały rok - kiedys nawet
                      ktos zaeksperymentowała i zrobil barszcz z uszkami w ciagu roku - nie ten sam
                      smak:)))
                      • users1 Re: Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-) 19.12.03, 22:10
                        Dzięki Ryża za te prawdziwki, może coś pomyślimy
                        Co klusek z makiem, wypada powiedzieć "żałuj Ryża", ale nic zpraconego. Trzeba
                        ugotowa makaron i przyrządzić mak spażony, opłukany, przetarty jak na makowiec
                        czy jak kto woli strudel, następnie dodać cukier (ilość zależy od gustu- ja
                        lubie dość słodko)bakalie (głównie rodzynki,orzechy włoskie), można dodać miód.
                        Wszystko to razem wymieszać. W smaku zbliżone do kutii, a sądząc po Twoich
                        postach ta potrawa powinna być Ci znana.
                        Pozdrawiam
                        Janusz rośnie
                        W.67
                        • januszx przepis na kluski z makiem .... 19.12.03, 22:18
                          A do wilii jeszcze kilka dni...:-( a tu o takich pysznościach i Users i Ryża -
                          i prawdziwki i kluski i mak ...
                          a nasz Users podaje gotowe przepisy ...tylko brać kartkę pisac i popisać sie
                          przed ..no kto przed kim tam chce...
                          pozdrawiam
                          J 88:-) może tak pojadę...

users1 napisał:

> Dzięki Ryża za te prawdziwki, może coś pomyślimy
                          > Co klusek z makiem, wypada powiedzieć "żałuj Ryża", ale nic zpraconego.
                          Trzeba
                          > ugotowa makaron i przyrządzić mak spażony, opłukany, przetarty jak na
                          makowiec
                          > czy jak kto woli strudel, następnie dodać cukier (ilość zależy od gustu- ja
                          > lubie dość słodko)bakalie (głównie rodzynki,orzechy włoskie), można dodać
                          miód.
                          >
                          > Wszystko to razem wymieszać. W smaku zbliżone do kutii, a sądząc po Twoich
                          > postach ta potrawa powinna być Ci znana.
                          > Pozdrawiam
                          > Janusz rośnie
                          > W.67
                          • users1 Re: przepis na kluski z makiem .... 19.12.03, 22:23
                            januszx napisał:

> J 88:-) może tak pojadę...
                            >
                            ... na kluski z makiem, prawdziwki w cieście, karpia, śledzie, kutię,
                            barszczyk z uszkami, o no i so tam jescze....
                            Szerokiej drogi popatrz na Łysą Górę.
                            Pozdrawiam i szerokiej drogi
                            W.128
                      • hm` Malpo!!!!! Malpo!!!!!! 20.12.03, 17:24
                        .....wolal hm`, ktory pod wrazeniem bedac opisow Malpy...juz w swej malutkiej
                        glowce wyobrazal sobie tejze Malpy pichcenie...Imaginacyja pikna byla i
                        wspaniala.....a konczyla sie nieoczekiwanym podaniem do stolu.....stolu mosci
                        hm`'a.........;]

pozdr. hm`

P.S.
                        Wiem, wiem postawa roszczeniowa..
                • users1 Re: Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-) 19.12.03, 20:28
                  januszx napisał:

> a ja Mości Usersie dodam jeszcze dziś ...
                  > ....kluski z makiem...poprostu palce lizać...i tez zastrzegam sobie jeszcze
                  > prawo powrotu do tego wątku...
                  > serdecznie przedświątecznie pozdrawiam miłych Dyskutantów
                  > J

Januszu zauważam, a jednocześnie mi miło, że kluski z makiem wymieniłem na
                  drugim niejscu, ale nie martw się podzielimy się..
                  W.10
                          • users1 Re: Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-) 20.12.03, 06:10
                            Ubott
                            Kutia podobnie jak inne portawy wigilijne jest tylko do posmakowania. Ale nie
                            wiem czy wiecie, że ma takżę inne przeznaczenie poza spożywczym, a mianicie
                            służy do wróżb. Podczas Wieczerzy Wigilijnej nabiera się całą łyżkę kutii i
                            rzuca w kierunku sufitu, czy więcej ziarek pszenicy zostanie na suficie tym w
                            Nowym Roku będą większe plony.
                            W.33
                            • januszx Wróżenie z ...Kutii 20.12.03, 07:54

Człowiek uczy się przez całe życie

są takie rzeczy , które nie śniły się filozofom..:-))

Muszę koniecznie pojechać do wujka na wieś i zaopatrzyć się w przenicę itd.

users1 napisał:

> Ubott
                              > Kutia podobnie jak inne portawy wigilijne jest tylko do posmakowania. Ale
                              nie
                              > wiem czy wiecie, że ma takżę inne przeznaczenie poza spożywczym, a mianicie
                              > służy do wróżb. Podczas Wieczerzy Wigilijnej nabiera się całą łyżkę kutii i
                              > rzuca w kierunku sufitu, czy więcej ziarek pszenicy zostanie na suficie tym
                              w
                              > Nowym Roku będą większe plony.
                              > W.33
                              • ryza_malpa1 Re: Wróżenie z ...Kutii 20.12.03, 09:01
                                januszx napisał:

>
                                > Człowiek uczy się przez całe życie
                                >
                                > są takie rzeczy , które nie śniły się filozofom..:-))
                                >
                                > Muszę koniecznie pojechać do wujka na wieś i zaopatrzyć się w przenicę itd.
                                >
                                >
                                >
                                > users1 napisał:
                                >
                                > > Ubott
                                > > Kutia podobnie jak inne portawy wigilijne jest tylko do posmakowania. Ale
                                > nie
                                > > wiem czy wiecie, że ma takżę inne przeznaczenie poza spożywczym, a mianici
                                > e
                                > > służy do wróżb. Podczas Wieczerzy Wigilijnej nabiera się całą łyżkę kutii
                                > i
                                > > rzuca w kierunku sufitu, czy więcej ziarek pszenicy zostanie na suficie ty
                                > m
                                > w
                                > > Nowym Roku będą większe plony.
                                > > W.33

Hi hi
                                Kup sobie od razu farbe do odmalowania sufitu
                                R24
    • miet.b Re: Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-) 20.12.03, 03:57
      1. Karp smożony
      2. Karp smażony
      Ale zawsze się zastanawiam, dlaczego ktoś musi zginąć, aby drugi się cieszył.
      Wopbec tego dręczą mnie myśli, czy nie zrezygnować z karpia i wybrać:
      1. Kapustę z grochem i grzybami
      2. Pierogi z kaszą i grzybami
      3. Barszcz z uszkami z grzybów
      4. Kompot z suszonych owoców
    • szekla Re: Tradycyjne potrawy na Wigilę - ranking! :-) 21.12.03, 14:56
      wigilie zaczynamy lamiac sie oplatkiem (z Polski)
      zasiadamy do stolu bialym obrusem przykrytym, ozdobionym swiatecznie(w tym roku
      kolory granatu i srebra)
      zaczynamy barszczem czystym, czerwonym z uszkami malusienkimi, pozniej wjedzie
      na stol karas bo karp niemiecki nie ten.kapusta z grochem i grzybami tez nie do
      pogardzenia.
      A w pierwszy dzien swiat obowiazkowe paszteciki z miesem i grzybami do barszczu
      czystego, pikantnego.salatka wielowarzywna (niby taka prosta salatka a
      niemieccy goscie mlaskaja z podziwu).Losos na chrupiacej bagietce z odrobina
      kawioru to dopiero na Sylwestra.A propos Sylwestra...nie dyzuruje bo mi
      kolezanka na sile dyzur odebrala, napalona taka na dyzurowanie , ze ho, ho...i
      dobrze, poswietuje w domku, pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka