Dodaj do ulubionych

Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami...

13.03.20, 17:49
Bezduszność i nieodpowiedzialność pozbawia nas ( w bloku wielorodzinnym) od br. naturalnej ochrony przed muchami, komarami i owadami uciążliwie atakującymi nas w mieszkaniach, w okresie letnim. Ochronę taką - od wielu lat - mieliśmy od jerzyków. Jerzyk potrafi złapać/zjeść/usunąć nawet 20 tys. komarów dziennie.Można byłoby tę ochronę przedłużyć. Na początku maja kolejny raz do swoich gniazdek, w szparkach bloku z wielkiej płyty, przyleci kilkanaście/kilkadziesiąt par tych niezwykle pożytecznych i miłych ptaków. Niestety nie znajdą swoich miejsc bytowania; budynek jest już wyklejony styropianem; jest ocieplany. Konieczne jest aby przed przylotem jerzyków zawisło kilkanaście odpowiednich domków. Takich jak ten pokazany w linku:
www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dl-ptakow/specjalne-wg-ptop-mtop-salamandra/typ-jerzyk/budka-legowa-dla-ptakow-typ-jerzyk-klasyczny-wewnetrzny-podwojny
Inaczej , jerzyki znajdą sobie kwatery odpowiednie gdzie indziej. I już nie wrócą choćby za rok przygotować im dobre warunki bytowania. Administrator budynku zaniedbał sprawę. Wywieszono 3 darmowe (promocyjne), maleńkie domki (niby dla jerzyków), w których zmieszczą się może sikorki lub wróble. Poza tym mało tych domków dla gromady naszych jerzyków i całkowicie są dla nich nieodpowiednie .Przecież jerzyk ma długie bardzo skrzydła i króciutkie nóżki. Wiemy, że nie jest w stanie poderwać się do lotu samodzielnie, kiedy przypadkowo znajdzie się na ziemi.

Z zaistniałej sytuacji lokatorzy budynku są bardzo niezadowoleni. I dzieje się to w okresie kiedy wiele władz miejskich i spółdzielczych w Polsce (w tym w Lublinie) zakłada setki miejsc do gniazdowania jerzyków.
Obserwuj wątek
  • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 17.03.20, 06:10
   www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow/z-trocinobetonu/typ-jerzyk-trocinobeton
   - TAK POWINIEN WYGLĄDAĆ NASZ BUDYNEK WYPOSAŻONY W BUDKI DLA JERZYKÓW.
   • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 24.03.20, 05:47
    Do przylotu jerzyków został 1 miesiąc. Domków nie ma. Za to są panowie ocieplający budynek. Fachowcy piszą, że po rocznej przerwie, jerzyki nie wrócą..... nawet jak wywiesimy domki.
    Tak, że sąsiedztwo pożytecznych niezwykle ochroniarzy mamy "z głowy". Z tej akcji społecznej został wstyd za administratorów budynku.
    • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 09.04.20, 20:37
     O dziwo. Dziś - na ścianie ślepej, bocznej naszego bloku, nad IV piętrem, najdalej od ruchliwej ulicy - wisi 10 domków dla jerzyków. Do tego są to domki szerokie, mają większe otwory do wlotu.... takie jak na wzorcowych
     domkach dla jerzyków, pokazanych w Internecie . I świetnie wyszło, wykonawcy ocieplenia budynku zeszli już, wykonali elewacje na ścianie z domkami dla jeżyków.
     Cieszę się bardzo. Ktoś z naszej administracji docenił informacje i wnioski mieszkańców o zagrożeniu dla jerzyków i szkodzie jaka może nas czekać I jest OKEJ..
     Jako główny inicjator obrony jerzyków ich zamieszkiwania u nas - w imieniu nas wszystkich - serdecznie dziękuję Kierownictwu Administracji , za doprowadzenie do pomyślnego rozwiązania naszego ekologicznego problemu.
     • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 28.04.20, 18:03
      Inni potrafią więcej:
      tvn24.pl/krakow/starachowice-pomoga-w-walce-z-komarami-a-potem-wroca-do-afryki-miasto-montuje-budki-dla-jerzykow-4568876
      • maria88 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 29.04.20, 14:31
       Należałoby zmienić tytuł wątku bo Sp nia pozytywnie zareagowała na wpis.
      • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 01.05.20, 20:20
       Pisałem. Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... to chyba stanie się nieaktualne, za 2 tygodnie. Wtedy przylecą z południa jerzyki. Nie wiadomo jak się zachowają .Starych dziurek i szczelinek , z gniazdkami , miedzy płytami bloku nie ma (budynek jest ocieplany) . Pozostaje im zagospodarować domki (ich jest mało) . A więc , będzie chyba tak - kto pierwszy ten lepszy.
       Podziękowania przesłałem do SM.

    • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 01.05.20, 20:25
     tiny.pl/7gq1j
     • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 01.05.20, 20:27
      czuk1 napisał:

      > tiny.pl/7gq1j
      • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 06.05.20, 12:28
       mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/ogrod/319432,Jerzyki-ptaki-na-komary-Jak-zasiedlic-je-w-swoim-ogrodzie.html
      • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 22.05.20, 19:40
       U jerzyków jak u ludzi. Tam się osiedlają, gdzie są dobre warunki do bytowania. A na to składa się mieszkanie i praca/dochód/wyżywienie.
       Nasze jerzyki zostały :) ulokowały się jakoś , chyba w sąsiedztwie. Domki im oferowane nie zostały jeszcze w pełni zasiedlone. Mamy jednak nadal śmigające wokół jerzyki. Chyba tylko dlatego, że przywiązały się
       do miejsca i mają tu moc swoich muszek, komarów, motylków.. - na wyżerkę. A my-mieszkańcy bloków cieszymy się, że te fruwające owady w lecie nie trafią do naszych mieszkań.
  • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 17.03.20, 06:45
   pisałem...
   "Poza tym mało tych domków dla gromady naszych jerzyków i całkowicie są dla nich nieodpowiednie .Przecież jerzyk ma długie bardzo skrzydła i króciutkie nóżki. Wiemy, że nie jest w stanie poderwać się do lotu samodzielnie, kiedy przypadkowo znajdzie się na ziemi......"

   I dlatego domek dla jerzyków powinien być taki : tiny.pl/tb221 , budkadlajerzyka.pl/
   A lokalizacja domków na budynku powinna być , jak na jednej z plansz: www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow/z-trocinobetonu/typ-jerzyk-trocinobeton

   - czy to trudno zrozumieć ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka