Dodaj do ulubionych

Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami...

13.03.20, 17:49
Bezduszność i nieodpowiedzialność pozbawia nas ( w bloku wielorodzinnym) od br. naturalnej ochrony przed muchami, komarami i owadami uciążliwie atakującymi nas w mieszkaniach, w okresie letnim. Ochronę taką - od wielu lat - mieliśmy od jerzyków. Jerzyk potrafi złapać/zjeść/usunąć nawet 20 tys. komarów dziennie.Można byłoby tę ochronę przedłużyć. Na początku maja kolejny raz do swoich gniazdek, w szparkach bloku z wielkiej płyty, przyleci kilkanaście/kilkadziesiąt par tych niezwykle pożytecznych i miłych ptaków. Niestety nie znajdą swoich miejsc bytowania; budynek jest już wyklejony styropianem; jest ocieplany. Konieczne jest aby przed przylotem jerzyków zawisło kilkanaście odpowiednich domków. Takich jak ten pokazany w linku:
www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dl-ptakow/specjalne-wg-ptop-mtop-salamandra/typ-jerzyk/budka-legowa-dla-ptakow-typ-jerzyk-klasyczny-wewnetrzny-podwojny
Inaczej , jerzyki znajdą sobie kwatery odpowiednie gdzie indziej. I już nie wrócą choćby za rok przygotować im dobre warunki bytowania. Administrator budynku zaniedbał sprawę. Wywieszono 3 darmowe (promocyjne), maleńkie domki (niby dla jerzyków), w których zmieszczą się może sikorki lub wróble. Poza tym mało tych domków dla gromady naszych jerzyków i całkowicie są dla nich nieodpowiednie .Przecież jerzyk ma długie bardzo skrzydła i króciutkie nóżki. Wiemy, że nie jest w stanie poderwać się do lotu samodzielnie, kiedy przypadkowo znajdzie się na ziemi.

Z zaistniałej sytuacji lokatorzy budynku są bardzo niezadowoleni. I dzieje się to w okresie kiedy wiele władz miejskich i spółdzielczych w Polsce (w tym w Lublinie) zakłada setki miejsc do gniazdowania jerzyków.
Obserwuj wątek
   • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 24.03.20, 05:47
    Do przylotu jerzyków został 1 miesiąc. Domków nie ma. Za to są panowie ocieplający budynek. Fachowcy piszą, że po rocznej przerwie, jerzyki nie wrócą..... nawet jak wywiesimy domki.
    Tak, że sąsiedztwo pożytecznych niezwykle ochroniarzy mamy "z głowy". Z tej akcji społecznej został wstyd za administratorów budynku.
  • czuk1 Re: Pozbawiani jesteśmy ochrony przed owadami... 17.03.20, 06:45
   pisałem...
   "Poza tym mało tych domków dla gromady naszych jerzyków i całkowicie są dla nich nieodpowiednie .Przecież jerzyk ma długie bardzo skrzydła i króciutkie nóżki. Wiemy, że nie jest w stanie poderwać się do lotu samodzielnie, kiedy przypadkowo znajdzie się na ziemi......"

   I dlatego domek dla jerzyków powinien być taki : tiny.pl/tb221 , budkadlajerzyka.pl/
   A lokalizacja domków na budynku powinna być , jak na jednej z plansz: www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow/z-trocinobetonu/typ-jerzyk-trocinobeton

   - czy to trudno zrozumieć ?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka