Dodaj do ulubionych

S m o g !!!!

16.11.18, 19:24
Nadal w Zamościu nie robi się nic by usunąć zmorę smogu. Rok temu Stowarzyszenie "Zamość - Nasz Dom" na sesji Rady Miejskiej wykazało mankamenty systemu monitorowania stanu powietrza w Zamościu i przekazało propozycje sposobu rozwiązywania problemu smogu. Zaczął się sezon grzewczy- sytuacja jest bez zmian. Smog jest wszech-obecnie panujący i duży... Oficjalne wyniki lecą do krajowego centrum ... są pozytywne .
A to dlatego, ze oficjalny monitoring stanu powietrza dokonywany jest i przekazywany (jako wynik dla całego miasta)z IV p. budynku położonego przy ul.Hrubieszowskiej, na obrzeżu miasta. Jest to miejsce, które nie może być uznane jako reprezentatywne.
Mamy w sieci internetowej podawane wyniki ciągłestanupowietrza z najwiekszego osiedla w mieście. I tu stan powietrza niejest tak optymistyczny.
Aby nie byc gołosłownym podaję dane z godz. 18-tej dnia dzisiejszego 16.XI.2018 roku:

Mapa jakości powietrza Airly

I.
ul. Piłsudskiego 31 Zamość
Sponsor sensora Airly: eurobank
Bywało lepiej... To nie jest najlepszy dzień na aktywność poza domem
Pomiary na żywo PM10 167 % 83 µg/m³

PM2.5 214 % , 53 µg/m³,
PM1 34 µg/m³

Temperatura 1 °C
II.
-------------------------------------------------------------------
Hrubieszowska Zamość Stacja Państwowego Monitoringu Powietrza
Wspaniałe powietrze! Weź głęboki wdech. Dziś można. ;)
smogowe.info/mapa-jakosci-powietrza-sprawdz/?gclid=CjwKCAiA_ZTfBRBjEiwAN6YG4S_wbwy4kJLkWTuUX5hwhDhdZhEFHveGDTOlBXgePb7h7Z_7YjIJMRoC2XUQAvD_BwE
Dziś o 18-tej

Obserwuj wątek
    • koziorozka smog 16.11.18, 19:54
      Od marca nic się nie zmieniło?
      roztocze.net/zamosc-smog-nas-zabija/
      Stowarzyszenie składa jakieś wnioski? Dostaje odpowiedzi?
      • czuk1 Re: smog 17.11.18, 10:21
        Wnioski Stowarzyszenia - zakupić urządzenia monitorujące (stowarzyszenie korzystało z własnego urządzenia - stwierdzono tam, że pomiar w pobliżu stacji przy Hrubieszowskiej - był inny, odmienny niż ze stacji - z dachu , na IV p) , zainstalować urządzenia na osiedlach domów jednorodzinnych, uruchomić miejski monitoring stanu powietrza, wyposażyć straż miejską w takie urządzenia przenośne, podjąć czynności kontrolne przez SM, podjąć szeroką akcję edukacyjną wśród "zadymiarzy", dopłacać masowo do wymiany kotłów, jako ostateczność stosować kary.
        ps.Pod wieczór z okna widzę kilka dymiących kominów (już interweniowałem w SM) . Widzę smog jako mgłę i czuję dym smogowy w płucach (astmatyka). Bez działań i modlitwy .. powietrze jest czyste kiedy wieje wiatr. Dziś na przykład.
        ...pozdrowienia..
        ps. przed wyborami nie chwalono się działaniami, teraz wypada czekać i ew."zażalać się".

• czuk1 Re: smog 28.11.18, 08:58

....jak podjąłem temat smogu .... to go ciągnę.

Nie wiem jak na dziś jest (co się zmieniło po wyborach) z walką ze smogiem w naszym mieście.
          Wiem jednak - wczoraj to sprawdziłem, że u nas (i w kraju) nic się nie robi by ścigać największych , notorycznych zadymiarzy w samochodach.
          Przed wyborami mówiło się wiele o podjęciu walki ze smogiem. Determinacji , konkretnych i strategicznych działań rządu nie widzę. Codzienność w mieście , to duże stężenie smogu (kiedy nie ma wiatru) i dobry stan powietrza przewietrzanego. Importu taniego (smrodliwego) węgla z Rosji nie zabroniono. Sama wymiana kotłów w tej sytuacji problemu nie rozwiązuje. Pozostają rozwiązania inwestycyjne i finansowe (np. przyłączanie osiedla do miejskiego źródła ciepła z dopłatą dla odbiorców, zmiana opału ). I wreszcie oddziaływanie różne (edukacja,pomoc finansowa,kary) na największych i notorycznych trucicieli powietrza. Obowiązek monitorowania sytuacji i oddziaływania na poprawę stanu powietrza ciąży na samorządach. Nie wszystkie samorządy mają siły i środki do takiej walki.
          Gorzej jeszcze jest z usuwaniem zjawiska spalin samochodowych. . Wczoraj stwierdziłem , że w naszym mieście (ale i w kraju) nie ma instytucji które odpowiadają za stan i zmniejszanie zanieczyszczania spalinami samochodowymi.
          A to było tak:
          Widzę , jedzie przede mną autko ,które wznosi dym jasny w takiej ilości, że ginie ono w tym dymie a ja - jadąc za nim kilka kilometrów - w swoich płucach astmatyka to wszystko wchłaniam.. Smakowo tylko te spaliny samochodowe inaczej śmierdzą (niż dym z komina) ale są równie skuteczne, by mnie zaczęło dusić. Kierowca tego audio podjechał pod bank, zapisałem więc numer rejestracyjny samochodu.
          Pomyślałem , zatelefonuję do straży miejskiej .. to faceta pogonią by zaprzestał tego darmowego zadymiania miasta. Miła strażniczka SM objaśniła mi, że tym problemem SM nie zajmuje się, bo nie ma czym mierzyć natężenia spalin samochodowych.
          Odesłała mnie do Policji. Dyżurny Policji powtórzył to samo. Nie mają urządzeń i nie są w stanie wykonywać takich pomiarów.
          Odesłał mnie do dyżurnych Woj. Insp. Ruchu Drogowego. Podał telefon , dziś dyżur ma WIRD w Opolu. Na stronie WIRD stwierdziłem, że codziennie dyżury są w trzech innych województwach. Zgłosił się tylko dyżurny z trzeciego woj. i powtórzył , że zajmując się głównie ruchem dużych samochodów nie są w stanie przy pomocy 320 inspektorów zająć się krajowym problemem przekroczenia norm spalin, w całym transporcie (też samochodami osobowymi). Poza tym z jego doświadczenia wynika, że polskie normy są tak wysokie, że kiedy widzimy wielkie zadymianie , pomiar okazuje się najczęściej - jest poniżej normy. Poza tym urządzenia nasze nie wychwytują dymu białego a taki jest najczęstszy. No i przede wszystkim mało mają takich urządzeń.
          Dodam tylko, że nie wierzę w skuteczne wprowadzenie zapowiedzi rządu o wprowadzeniu w stacjach kontroli pojazdów (przy okazji corocznych badań pojazdów) ostrych wymagań dot. egzekwowania norm jakości spalin. to dlatego,że służby Inspektoratu Ruchu Drogowego nisą przygotowane do nadzoru nad stacjami kontrolnymi a te (z kolei) nie są wyposażone w odpowiednie urządzenia do badań.
          • koziorozka Re: smog 28.11.18, 09:16
            Czyli "nie da się".
            Niestety, twoje spostrzeżenie potwierdza raport NIK z września tego roku
            www.spidersweb.pl/2018/09/walka-ze-smogiem-raport-nik.html
            www.nik.gov.pl/aktualnosci/ochrona-srodowiska/dbaj-o-zdrowie-nie-oddychaj.html
            - jest źle i coraz gorzej. Jesteśmy truci na potęgę.
              • koziorozka Re: smog 29.11.18, 09:36
                Nie wiem, czy jest to sprawa do śmiechu.
                Wydaje mi się, że coś można zrobić, np. zgłosić się do stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom” i zapytać, jak można pomóc.
                Samemu nic się nie zdziała, ale razem szanse są dużo większe.
                • czuk1 Re: smog 29.11.18, 13:24
                  Stowarzyszenie jako całość robi lokalnie co może
                  a jego członkowie .... wychodzą w swoich apelach dalej, poza granice miasta.

Uśmiech jest do autorki wpisu i założycielki forum. :)
                  A teraz i podziękowanie za raport NIK.
    • koziorozka Smog 10.12.18, 18:59
      Pozew zbiorowy się szykuje przeciwko Skarbowi Państwa - może być ciekawie...
      pozywamsmog.eu/podstawowe-zalozenia-i-cel-pozwu/
      • czuk1 Re: Smog 10.12.18, 20:09
        Chętnie bym rozpowszechnił tę informację (z linkiem), w sygnaturce moich wpisów na rozum.
        Czy mogę? ...ale bez loginu źródła informacji.
        • czuk1 Re: Smog 16.12.18, 15:29
          Mam pomysł na zwalczanie smogu :) , ustawić przy każdym dymiącym kominie wentylatory ,które by rozdmuchiwały te kominowe dymy . ;) :-(
          • czuk1 To przeraża.... 18.12.18, 22:24
            Nawet normy polskie dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu , szkodliwych bardzo dla człowieka (są bardzo tolerancyjne) .... nie chronią nas przed smogiem, nie zmuszają władz państwa do podejmowania radykalnych działań usuwających przyczyny smogu. Popatrzmy na treść projektu budżetu miasta na 2019 r. Nie dopatrzymy sie tam poważnych zadań w walce ze smogiem.

Niżej mamy przykład - jak sygnalizuje NAM I INFORMUJE O STANIE SMOGU - firma Airly
            W naszym mieście 18.XII o 22.oo dowiadujemy się, że normy owszem są przekroczone, ale jakość powietrza ocenia się jako "dobrą", .... opis stanu powietrza nie zachęca do spacerów.

Jakość powietrza Umiarkowana PM2.541 μg/m3 166% PM1065 μg/m3 131%
            Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na aktywność poza domem
            .
            Jakość powietrza Partner
            Zamość, ul. Piłsudskiego 31 31 Źródło Airly
            • czuk1 Re: To przeraża.... 21.12.18, 21:49
              Cieszy podejmowanie już/wreszcie przez Prezydenta działań antysmogowych:
              - straż miejska może pobierać próbki popiołu z pieca , po sprawdzeniu jej w laboratorium .... właściciel pieca który nadmiernie
              kopci płaci za to badanie do 500,- Firmy są kontrolowane przez ZGM. Te za zadymianie mogą one zapłacić grzywnę 5000.-
              - strażnicy korzystają z znowelizowanej ustawy ..... mają prawo wejść i skontrolować każdy piec .
              • sfistakstary Re: To przeraża.... 30.12.18, 20:40
                Czy straż miejska kontroluje tylko w godzinach pracy do 15-16? Największe zanieczyszczenie pojawia się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jestem mieszkańcem osiedla Powiatowa. Wyniki pomiarów w mojej dzielnicy są przerażające.
                • czuk1 Re: To przeraża.... 31.12.18, 06:13
                  Też tam mieszkam. Mój przyrząd pomiarowy - astmatyczne oskrzela - to automatycznie potwierdza. Mamy wyniki jakichś większych pomiarów z ul Piłsudskiego 31 . Publikowane są w portalu - Onet, kiedy oglądamy 16-dniową prognozę pogody dla Zamościa - po prawej stronie.
                  Straż miejska ma dyżury. Można zgłaszać zadymiarzy. Ale co oni dziś mogą zrobić, czym mierzyć ? No te próby do laboratorium zabrać ? Miasto nasze w walce ze smogiem , jest daleko w tyle za tymi miastami, gdzie są troskliwe władze.
                  Nam pozostaje zawsze .... modlitwa o wiatr.
                      • czuk1 Re: To przeraża.... 07.01.19, 21:48
                        Dziś mamy bardzo zły stan powietrza. Smog przechodzi przez szczelne okna.
                        Bez urządzeń wyczuwam mocno ten smog. Nie ma gdzie uciec.

lubelskie Pogoda długoterminowa Zamość . Teraz -9°, Odczuwalna: -15°C
                        Pochmurno Wiatr 10 km/h Ciśnienie 1028 hPa Zachmurzenie 100% Wilgotność 98% Śnieg 0,0 mm
                        PM2.598 μg/m3 393%
                        PM10164 μg/m3 329%

Jakość powietrza Bardzo zła Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
                          • czuk1 Re: To przeraża.... 04.05.19, 19:09

Stan powietrza w Zamościu. Czy mieszkańcy miasta powinni zacząć się obawiać?
                            zamosc.naszemiasto.pl
                            Lila Pietrusiewicz
                            - Za zanieczyszczenia odpowiadają głównie procesy nieefektywnego spalania paliw stałych w indywidualnych kotłowniach. W tym roku na wymianę kotłów c.o. Urząd Miasta Zamość wyda 300 000 zł - iinformuje Marek Gajewski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Zamość.
                            Trzeba podkreślić, że to głównie pochodzące z pieców popioły, niespalone drobiny skał, sadze i węglowodory tworzą w powietrzu zawiesinę pyłową, składającą się z drobin o średnicy nie większej niż 10 mikrometrów (jedna setna milimetra). Co nie oznacza, że nie isnieje wiele innych czynników wpływających na zanieczeszczenie powietrza. Jednak właśnie pył zawieszony, oznaczony symbolem PM10, daje nam się we znaki poprzez m.in. dolegliwości gardła, duszności, kaszel i kichanie.
                            Należy zaznaczyć, że im większe stężenie pyłu zawieszonego, tym większe niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Aby ustalić granice, których nie powinno się przekraczać, Unia Europejska wyznaczyła dopuszczalne normy tego stężenia. W przypadku PM10 norma wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny (średnia dobowa) i 40 mikrogramów na metr sześcienny (średnia roczna). W przypadku PM2,5 norma wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny średnio w roku.
                            Natomiast sam pył PM10 to mieszanina bardzo drobnych cząstek stałych i ciekłych (tlenki siarki i azotu, amoniak, metale ciężkie, benzo(a)piren) - ziarna mają grubość poniżej 10 mikrometrów.
                            Badaniem stanu powietrza w Zamościu zajmuje się Automatyczna Stacja Monitoringu Powietrza znajdująca się przy ul. Hrubieszowskiej 69A – w siedzibie delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
                            • czuk1 To przeraża.... 09.01.20, 06:50
                              Mamy już czujniki oceny stanu powietrza. Potwierdza się przerażający stan powietrza (zadymienie) w ostatnich dniach. Czas by władze miasta obudziły się i zaczęły działać na rzecz eliminowania tego zadymiania.
                              A także informowały jaki jest stan tych czynności , ze strony Prezydenta jego Urzędu.

Na stronie -ZAMOJSKI ALARM SMOGOWY znajdziemy eksponowanie smogu na planszy. Pierwsze wejście na stronę ZAS możemy uzyskać na wyszukiwarce Facebooka, wpisując - Zamojski Alarm Smogowy bądź na przekazany niżej link:

www.facebook.com/117054946372438/photos/a.135318131212786/156702972407635/?type=3&theater

• czuk1 Re: S m o g !!!! 14.12.19, 10:08
      Stowarzyszenie Zamość - nasz wspólny dom
      10 grudnia o 19:26 ·

"Niestety konkretne propozycje rozwiązań Stowarzyszenia Zamość nasz wspólny dom walki o czyste powietrze nie uzyskały przychylności większości radnych. Petycja przepadła i zwyciężył "niedasizm", mimo że każdego dnia czujniki jakości powietrza w Zamościu biją na alarm. Nie składamy broni i zamierzamy rozmawiać z Parlamentarzystami z naszego okręgu o skutecznych metodach walki ze smogiem w tym o zasadności obniżenia podatku akcyzowego na gaz."-Łukasz Kwiatkowski
    • czuk1 Re: To przeraża.... 19.05.20, 10:14

Prostsze dopłaty w programie Czyste Powietrze
      ".....Sztandarowy program walki ze smogiem ma nową odsłonę. Nowe zasady od 15 maja pozwalają łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze ze wsparciem otrzymywanym z innych programów, na przykład gminnych czy unijnych. To pozwoli uzyskać finansowanie nawet 100 proc. wartości inwestycji....."
      Źródło - Wysokie Napięcie.pl

Ciekawe .......jak nasze władze miejskie i właściciele kopciuchów wykorzystają tę niepowtarzalną okazję.
      Okazję do całkowitej likwidacji źródła smogu w swojej nieruchomości . Nie zapomnimy im , gdyby zaniechali
      przedsięwzięć.
      ;)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka