Dodaj do ulubionych

obywatelstwa

11.10.09, 01:48
Witam,

krotke pytanie,

jesli dziecko od urodzenia ma polskie i niemieckie obywatelstwo, to bedzie
musialo sie w wieku 18 lat decydowac na jedno czy moze miec dalej polskie i
niemieckie?
Obserwuj wątek
    • bella1365 Re: obywatelstwa 11.10.09, 02:09
      dotyczy tylko tych dzieci!!..Od 01.01.2000 dziecko urodzone w
      Niemczech z rodziców-obcokrajowców otrzymuje niemieckie obywatelstwo
      gdy przynajmniej jedno z rodziców:

- od przynajmniej ośmiu lat przebywa na terenie Niemiec,

- posiada pozwolenie na pobyt (Aufenthaltsberechtigung) albo od
      przynamniej trzech lat nieograniczoną wizę pobytową, tzw. na stałe
      (unbefristete Aufenthaltserlaubnis).

Osoba, który w ten sposób (przez urodzenie na terenie Niemiec)
      otrzymała niemieckie obywatelstwo musi się po ukończeniu 18 roku
      życia a przed 23 rokiem życia pisemnie zdecydować, czy zachowuje
      niemieckie czy też inne obywatelstwo, które posiada. Jeśli chce
      zachować niemieckie obywatelstwo musi udowodnić rezygnację z
      obywatelstwa innego kraju. Jeśli do ukończenia 23 roku życia nie
      złoży takiego oświadczenia niemieckie obywatelstwo przepada
      automatycznie.
      Dzieci urodzone przed 01.01.2000 nie wchodziły przez ten fakt w
      posiadania niemieckiego obywatelstwa.
    • juzniewqrwionylektor zbyt krótkie pytanie. 11.10.09, 11:35
      Czy rodzice w chwili urodzenia dziecka posiadali niemieckie czy inne obywatelstwo?
      Jeżeli dziecko uzyskało niemieckie obywatelstwo w chwili przyjścia na świat, a
      rodzice nie mieli w tym momencie niemieckiego obywatelstwa, to z chwilą
      uzyskania pełnoletności musi wybrać jedno z posiadanych obywatelstw (§ 29 StAG).
          • bella1365 Re: masz całą ustawę, poczytaj 11.10.09, 16:50
            Ja mam dwa obywatelstwa i dzieci moje nie musialy w wieku 18 lat
            niczego wybierac..maja nadal dwa..to dotyczy polakow bez obywatelstwa,
            ktorzy tu mieszkaja dlugi czss i urodza dziecki po 2000 roku to dzieci
            te automatycznie dostaja Niemieckie ,ale w wieku 18 lat musza
            wybrac!!!!!!!i koniec kropka.
              • bella1365 Obywatelstwo 12.10.09, 11:28
                A no wlasnie jak ma po rodzicach(rodzicu) to tylko przez
                pochodzenie...bo gdyby rodzic mial przez Einbürgerung to dziecko nie
                mialoby prawa dostac...
                    • bella1365 obywatelstwo 12.10.09, 14:29
                      Jako pierwsza jej odpowiedzialam i wstawilam to w Jezyku
                      Polskim...wlasnie na temat tych dzieci urodzonych po 2000...co maja
                      przez urodzenie...drugi post od gory!!
                      • bella1365 Re: obywatelstwo 12.10.09, 14:33
                        A mialam na mysli ,ze dziecko nie moglo by dostac po rodzicach (jezeli
                        rodzice maja przez Einbürgerung)bo to wtedy nie przez pochodzenie tylko
                        przez urodzenie dostaja te dzieci..czyli na to samo wychodzi co wyzej
                        napisalam..
                        • annajustyna Re: obywatelstwo 13.10.09, 10:14
                          Jesli rodzice nabyli w miedzyczasie obywatelstwo, to dzieci uzyskaly
                          obywatelstwo nie przez samo urodzenie, ale wlasnie pochodzenie. Mozesz podac
                          zrodlo swoich informacji? Jesli jest tak jak piszesz, to jest to swietny
                          material na skarge konstytucyjna (dzielenie obywateli na podkategorie).
                          • bella1365 Re: obywatelstwo 13.10.09, 11:24
                            Jesli rodzice nabyli obywatelstwo przez zasiedzenie 8 lat..to dziecko
                            nie dostanie po nich..w zadnym wypadku...tylko te dzieci urodzone po
                            2000 roku...ktore sie tu urodza...Ja caly czas pisze o rodzicach
                            ,ktorzy dostali przez zasiedzenie w Niemczech..bo przez pochodzenie to
                            ja dobrze wiem ,ze kazde dziecko dostanie po rodzicach...nie mylcie
                            pojecia zasiedzenie a pochodzenie...bo to dwie rozne rzeczy
                                • bella1365 Re: obywatelstwo 13.10.09, 11:42
                                  Dam Ci przyklad..Ja mam przez pochodzenie obywatelstwo a moja znajoma
                                  przez zasiedzenie 8 lat na terenie Niemieckim..zdala test i dostala
                                  Obywatelstwo Niemieckie..i jaka roznica o taka ,ze Ja swoim dzieciom
                                  moglam tu wyrobic po Mnie obywatelstwo Niemieckie o Ona nie
                                  moze...musza same dzieci sobie zrobic jak beda mialy 8 lat
                                  zasiedzenia...poniewaz urodzily sie w Polsce tak jak i Moja jedna corka
                                  • annajustyna Re: obywatelstwo 13.10.09, 12:01
                                    Ok, ale gdyby dzieci znajomej urodzily sie JUZ w Niemczech? Czy tez musza czekac
                                    do ukonczenia 8. roku zycia, by nabyc obywatelstwo po sobie i tym samym miec
                                    prawo do podwojnego takze po 18. roku zycia? Hmm, jak dla mnie takie
                                    rozroznianie to przegiecie, przeciez obywatel to obywatel (swego czasu Wlk.
                                    Brytania wydawala paszporty z dopiskiem per naturalisation, ale zdaje sie
                                    odeszli od tego).
                                    • bella1365 A no wlasnie 13.10.09, 12:13
                                      Moja urodzila sie w Polsce corka ale miala pochodzenie po Mnie czyli tu
                                      bez problemu dostala drugie..a syn automatycznie po urodzeniu tez przez
                                      pochodzenie jako po Mnie..mysle ,ze to sprawiedliwe..poniewaz Ci co
                                      maja przez zasiedzenie zadnych przodkow z pochodzeniem nie mieli..wiec
                                      musza zdawac test na Niemca jak chca byc Niemcami...
                                      • annajustyna Re: A no wlasnie 13.10.09, 13:18
                                        Z tymi przodkami to roznie bywa - np. moj ojciec ma dwa obywatelstwa, ale
                                        niemieckiego akurat nie, choc jego ojciec byl Niemcem. A ja jestem urodzona po
                                        01.01.75. I teraz pytanie - moje dzieci urodzone po 2000 roku beda sie tez
                                        musialy jednego zrzec za 18 lat?! Przeciez to absurd, zwlaszcza ze same do tego
                                        czasu beda mieszkac ponad 8 lat na terenie Niemeic. Mozesz podac zrodlo prawne?
                                        Trzeba tez przepis przeanalizowac b. dokladnie!
                                        • bella1365 Re: A no wlasnie 13.10.09, 14:10
                                          data 1975 nie ma tu nic do rzeczy...a na jakich zasadach tu
                                          jestes..masz obywatelstwo Niemieckie?po kim?? a co do daty 1975 to
                                          chodzi o to ,ze kiedys mozna bylo tylko sie starac o obywatelstwo
                                          Niem..po przodkach ojca a teraz urodzeni po 1975 moga rowniez po matki
                                          przodkach..akurat Ja mam po matki przodkach
                                            • annajustyna Re: A no wlasnie 13.10.09, 15:55
                                              No ja mam prawo, bo jestem juz dlugo w Niemczech, a poza tym moj dziadek "po
                                              mieczu" byl Niemcem - ale (to informacja pewna) - poniewaz jestem urodzona po
                                              01.01.75, nie moge "przeskoczyc" mojego ojca, ktory dostalby obywatelstwo od
                                              reki (musialby sie tylko zameldowac w Niemczech). Poniewaz moj ojciec
                                              obywatelstwa niemeickeigo nie potrzebuje, nie moglabym uzyskac obywatelstwa po
                                              przodkach, a "tylko" na podstawie pobytu w Niemczech. A moje dzieci w tym
                                              momencie po mnie.
                                                • bella1365 Re: A no wlasnie 13.10.09, 16:35
                                                  wiesz co nie bede z Toba sie dluzej tu sprzeczac..dzieci nie mogly
                                                  dostac po Tobie.A dostaly tylko dlatego ,ze sie urodzily tu po 2000 a
                                                  Ty mialas spelnione z trzech warunkow co wczeniej napisalam...poczekaj
                                                  do 18 stki dzieci..i nie zapomnij do urzedu sie zglosic od 18 do 23
                                                  roku zycia dziecka bo Niemieckie im przepadnie jak z Polskiego nie
                                                  zrezygnuja..niestety takie prawa nowe...Ci urodzeni przed 2000 rokiem
                                                  mieli lepiej bo 8 latach itak by dostali przez zasiedlenie tak jak
                                                  corka mej znajomej...i wielu innych
                                                  • bella1365 Re: A no wlasnie 13.10.09, 16:39
                                                    - poniewaz jestem urodzona po
                                                    01.01.75, nie moge "przeskoczyc" mojego
                                                    ojca,....................................................A ja pierwsze
                                                    slysze takie rzeczy zeby kogos przeskakiwac..wlasnie to wygoda byc
                                                    urodzonym po 1975 ...wtedy mozna ojca lub matke przeskoczyc i po ich
                                                    przodkach dostac obywatelstwo....masz jakies informacje calkiem
                                                    odmienne niz inni ludzie na forach
                                                  • annajustyna Re: A no wlasnie 13.10.09, 17:45
                                                    Informacje mam z pierwszej reki, tzn. od urzedu + przepisy. Moje dzieci w dniu
                                                    18 urodzin beda mialy 18 lat pobytu w Niemczech, wiec wiecej niz 8 i
                                                    opbywatelstwa nikt im zabrac nie bedzie mogl - czy w ogole czytalas przepisy w
                                                    oryginale czy bazujesz tylko na skroconych informacjach z niepewnych, bo nie
                                                    firmowanych przez urzad, zrodel?
                                                  • annajustyna Re: A no wlasnie 13.10.09, 17:49
                                                    www.bamf.de/nn_442428/DE/Migration/Informationen/informationen-04-inhalt.html
                                                    Also, nur wenn die Eltern Ausländer sind (selbst die deutsche Staatsbürgerschaft
                                                    nicht erworden haben). Ansonsten tatsächlich Elemente des Ius Soli.
                                                  • bella1365 Re: A no wlasnie 13.10.09, 20:19
                                                    Mysl co chcesz Ja wiem co innego i zdania nie zmienie..7 lat temu
                                                    przyjechalam do Fridland i tam zalatwialam papiery 3 dni trwalo...tam a
                                                    potem tu na miejscu w moim miescie...jestem 1976 rok..i wiem co mi tam
                                                    mowiono..a tak pozatym to od dziadka strony mam pochodzenie ..moze
                                                    przeskok!!!
                                                  • bella1365 Re: A no wlasnie 13.10.09, 20:44
                                                    tyle ludzi wyrabia teraz Obywatelstwa po dziadkach itd...choc rodzice
                                                    nie maja...sami na forum o tym pisza itd...szukaja pomocy w
                                                    osiedleniu..czyli co jak to sie im udalo???przeskoczyc ojca??
                                                    ciekawe..mlodzi ludzie po 1975
                                                  • annajustyna Re: A no wlasnie 14.10.09, 09:25
                                                    Ale w oficjalnej informacji stoi jak wol, ze nie idzie...Chyba ze jest inne
                                                    wyjscie - niektore urzedy interpretuja, ze rodzice tychze mlodych ludzi mieli
                                                    obywatelstwo w czasie ich urodzenia wedlug granic z 1937 roku :P. Swoja droga
                                                    wstyd, ze w ten sposob obywatelstwo dostaja tez ludzie nie znajacy jezyka
                                                    (zdarza sie niestety b. czesto).
                                                  • annajustyna Re: A no wlasnie 14.10.09, 09:33
                                                    Dodam, ze w 2002 roku tez moglam uzyskac obywatelstwo pod warunkiem rezygnacji z
                                                    polskiego - ale nie chcialam, by ktos mnie wzial za Slazaczke - niestety osoby
                                                    ze Slaska sa nagminnie wysmiewane w Niemczech jako oportunisci (w PL jeszcze
                                                    gorzej). Wolalam, by w papierach bylo widoczne, ze prawo pracy uzyskalam na
                                                    podstawie wyksztalcenia i znajomosci jezyka. Czyli za wlasne "zaslugi".
                                                  • annajustyna Re: A no wlasnie 14.10.09, 09:27
                                                    Nie musisz kpic! Moj niemiecki (pruski) pradziadek osobiscie uratowal zycie
                                                    Wilhelmowi! Natomiast nikt u nas nie podpisal folkslisty - jako bezdyskusyjni
                                                    Niemcy nie musieli...
                                                  • bella1365 obywatelstwo 14.10.09, 10:47
                                                    A Ja tam jestem urodzona Slazaczka i jestem z tego dumna...to ,ze
                                                    Polacy z wystajaca sloma z butow nasmiewaja sie to wiem z
                                                    forum.np.jak tutaj w temacie nizej niejaki Jurand co msci sie na
                                                    Slazakach na kazdym forum..Zasiagnelam porady i to o czym piszesz ,ze
                                                    nie idzie przeskoczyc tak jest take cos ,ale dotyczy to dzieci
                                                    nieslubnych po 1975...Zazwyczaj maja po matce stronie moga miec od
                                                    ojca strony obywatelstwo jezeli jest On Niemcem bo nie da sie
                                                    przeskoczyc...W 2002 trzeba bylo sie jeszcze zrzekac obywatelstwa...o
                                                    ludzie!!!!w tych czasach..nie wierze
                                                  • annajustyna Re: obywatelstwo 14.10.09, 11:25
                                                    zachowanie polskiego obywatelstwa jest mozliwe dopiero od wejscia PL do Unii. I
                                                    jestem slubnym dzieckiem (poza tym wg prawa slubne i uznane (pozamalzenskie)
                                                    maja rowne prawa). Poza tym podalam link do oficjalnej informacji w jezyku
                                                    niemeickim.
                                                    Ja nie jestem dumna z bycia Slazaczka, bo...nia nie jestem;), wiec nie moge, a
                                                    Juranda jakos nie kojarze. Sama mam pare znajomych rodem ze Slaska, faktycznie
                                                    dwukulturowych i bardzo to wysoce oceniam. Ale znam tez inne, zalosne dosc
                                                    przypadki (trzy slowa na krzyz, pochodzenie chyba po owczarku, Hartz etc.).
                                                    Oczywiscie dotyczy to wielu nacji, nie tylko slaskiej.
                                                  • bella1365 Re: obywatelstwo 14.10.09, 11:30
                                                    O matko Swieta moze ktos to przeczyta i podzielisie tez swoim
                                                    zdaniem...tysiace ludzi rowniez Ja mam dwa obywatelstwa niczego nie
                                                    musialam sie zrzekac ani moja cala rodzina...zaznaczam ,ze przyjechalam
                                                    przed wejsciem Polski do Uni...
                                                  • annajustyna Re: obywatelstwo 14.10.09, 12:00
                                                    Ale moze jednak bylo to wczesniej niz 7 lat temu? Na poczatku lat 90. tez nie
                                                    trzeba bylo sie zrzekac. Ciagle sie to zmienialo (czasem mozna bylo tez odzyskac
                                                    polskie etc.). A moze sie zrzeklas i nie pamietasz? Kiedy ostatnio wyrabialas
                                                    polskie dokumenty?
                                                  • bella1365 Re: obywatelstwo 14.10.09, 12:54
                                                    zobacz jakie info znajduje na necie..Czy Ci ludzie tez sie myla?
                                                    wypowiedz pewnej pani:Wedlug znowelizowanej niemieckiej ustawy o
                                                    obywatelstwie, która weszła
                                                    w życie01.01.2000 roku, mój syn np. jako jedyny z naszej rodziny
                                                    otrzymał do swojego polskiego obywatelstwa, obywatelstwo niemieckie
                                                    na
                                                    podstawie § 4 ust. (3) StAG, pomimo, że my rodzice mamy tylko
                                                    obywatelstwo polskie (córka też ma tylko polskie obywatelstwo, bo
                                                    urodziła się przed 2000 rokiem). Swego czasu wyśmiewałem ten przepis
                                                    na swojej stonie internetowej w Niemczech, że niemcy ustanowili
                                                    fenomen, np. "dziecko z matki Polki i ojca Turka, jest dzieckiem
                                                    niemieckim. W ten sposób otrzymane obywatelstwo niemieckie nie jest
                                                    dane raz na zawsze. Zgodnie z § 29 ust. (1) StAG, musi się w
                                                    połączeniu z ust (3) tej ustawy taki obywatel w wieku najpóźniej 23
                                                    lat określić, czy chce zachować niemieckie czy swoje inne zagraniczne
                                                    obywatelstwo. Jeśli się do tego czasu nie określi, w myśl § 29 ust.
                                                    (3) StAG traci się obywatelstwo niemieckie.
                                                  • bella1365 Re: obywatelstwo 14.10.09, 13:14
                                                    chodzi mi o to ,ze dzieci(rodzone po 2000) z rodzicow z Polskim
                                                    obywatelstwem mieszkajacych tutaj dlugo w wieku 18 do 23 musza sie
                                                    zdecydowac tylko na jedno obywatelstwo..dotyczy to nie tylko Polakow i
                                                    wyzej ta pani to ladnie opisala w poscie, ktory wstawilam ..zreszta na
                                                    Niemieckich stronkach np;Spiegel Online to samo pisza...
                                                  • annajustyna Re: obywatelstwo 14.10.09, 13:16
                                                    A ja zapodalam do tego niemiecki link. Spor wybuchl o sytuacje, gdy jedno z
                                                    rodzicow ma w meidzyczasie podwojne obywatelstwo (i czy obojetnie z jakiego
                                                    tytulu). Zreszta to nie ma znaczenia - moje dzieci- jesli beda musialy -
                                                    zrezygnuja z polskiego.
    • fredula Re: obywatelstwa 14.10.09, 15:28
      Juz sie gubie po woli z tego po przed pochodzenie lub nie itp. Jestem niemcem od urodzenia,mam tylko niemieckie obywatelstwo i matka syna tylko polskie od urodzenia.
      Dobrze rozumialem ze dzieci beda mogli miec obie obywatelstwa po mamie i tacie na zywote? Prosze tylko o tak czy nie. Dzieki
      • bella1365 Re: obywatelstwa 14.10.09, 16:04
        dobrze zrozumialas...Twojego dziecka nie dotyczy to..to tylko jak jest
        dwoch polakow(bez Niemieckiego obywatelsta) i urodza tu dziecko po 2000
        roku..lub turek z polka...nie majcy Niemieckiego zadne z nich...itd
    • fredula Re: obywatelstwa 20.10.09, 09:28
      Danke erstmal für die antworten.hab dann mal gesucht und gute informationen auf der seite der deutschen botschaft in warschau gefunden.das gute hieran ist,dass ihr das dort auch auf polnisch lesen könnt.ich jedenfalls bin jetzt beruhigt weil alles bleibt wie es ist.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka