Dodaj do ulubionych

Wyborcza o TK

15.01.05, 06:55
W piątkowym artykule dla lokatorów "Gazeta Wyborcza" stwierdza, że na
orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o ochronie lokatorów
trzeba będzie czekać zapewne dobre kilka miesięcy, a biorąc pod uwagę
"społeczną drażliwość problemu" - TK może utrzymać przepis chociaż jest
"niekonstytucyjny" - ze wskazaniem, aby Parlament wypracował rozsądniejsze
rozwiązanie.
Czy to prawda?

Pozdrawiam
Inny
Obserwuj wątek
      • inny_lokator Re: Wyborcza o TK 15.01.05, 09:19
        Prawda, ale wtedy wygrana w Trybunale w Strasbourgu Pani Hutten Czapskiej i
        wielu innych jest pewna. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Oskar

Czemu pewna? W sumie pytam z ciekawości, bo mnie taka wygrana pewnie
        bezpośrednio nie dotknie - pewnie z czasem pośrednio jako podatnika. :)
        Poza tym coś czytałem, że w Strasbourgu Państwo Polskie chce dowodzić, że
        wiążąca ustawa to ta z 17 grudnia - z pominięciem poprawek z 22 grudnie.
        Różne takie rzeczy czytałem.

pozdrawiam
        inny
        • oskar58 Re: Wyborcza o TK 15.01.05, 18:26
          Nie chwal konia przed metą. Wyobraź sobie taki scenariusz: wypowiadasz
          lokatorowi najem, sąd orzeka eksmisję i prawo do lokalu socjalnego i czekasz
          latami na dostarczenie lokatorowi przez gminę tego lokalu. Lokator nie płaci bo
          jest np. bezrobotny albo ma rentę tak małą że nie podlega zajęciu, a przede
          wszystkim jest bezkarny, rujnuje mieszkanie, a biegły uznaje, że za taką ruinę
          odszkodowanie od gminy nie należy się. Czyja to zasługa? OSWN uważa, że
          najważniejsze są czynsze, a to że gminy są poza wszelką kontrolą, eksmisje są
          niewykonywalne, odszkodowania nieegzekwowalne, to nic, najważniejsza jest
          reglamentacja czynszów i możliwość dokopania Szypowskiemu. Nie licz na OSWN,
          nie licz na Trybunał Konstytucyjny, nie licz na Rzecznika Praw Obywatelskich.
          Umiesz liczyć, licz na siebie. Oskar
            • oskar58 Re: Dlaczego OSWN i PUWN się nie lubią? 16.01.05, 08:44
              To bezpodstawne uogólnienie. Powiedziałbym, że nie lubią się Tubacki z
              Szypowskim i na odwrót. A jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o
              pieniądze. Szypowski dostał jakiś medal i jest znany, Tubacki jest, jak się sam
              nazwał "lokalnym autorytetem" i nie dostał żadnego medalu. Próbuje to nadrobić
              wypowiadając się w imieniu całego OSWN podczas gdy reprezentuje tylko siebie.
              Ot i wszystko. Oskar
              p.s. Lokator nie jest moim wrogiem, ja kocham swoich lokatorów, jednego
              szczególnie. 20 stycznia mam z nim rozprawę. Pozdrawiam. O.
              • henryk.tubacki Re: Znów oskar szkodzi i kłamie. 16.01.05, 13:01
                Chyba ostatni raz odnoszę się do oskara58:

oskar58 napisał:
                >... Powiedziałbym, że nie lubią się Tubacki z Szypowskim i na odwrót.
                Ja osobiście do Pana Szypowskiego nie mam nic.
                Po prostu Szypowski służy właścicielom tak jak potrafi, Tubacki razem z OSWN
                służy właścicielom w inny sposób niż robi to Szypowski. Jeżeli Szypowski i
                PUWN rzeczywiście służy właścicielom yo chwała im za to.
                Jest prawdą, że wspólnie przeciw stanowiskom lokatorów dążyliśmy w pracach w
                UMiRM do zaproponowania lepszego dla właścicieli prawa, każdy mając inne
                doświadczenia. O efektach działań zadecydowali politycy-właściciele domów i
                mieszkań a nie właściciele czy lokatorzy. Dowód:

www.czynsze.republika.pl/index_pliki/wl-posly.htm

Jak jest taka potrzeba potrafię do Pana Szypowskiego zatelefonować (tel.
                kom.) i podziękować mu za Jego trafne wystąpienia (o ile są trafne), błędnych
                wystąpień nie uznaję i staramy się jako OSWN ich nie komentować.

> to na pewno chodzi o pieniądze
                oskarze jesteś ciężko chory. Mnie pieniądze Pana Szypowskiego nie są
                potrzebne. To właściciele oceniają działania PUWN i OSWN i sami oceniają
                profesjonalizm działań.

> Szypowski dostał jakiś medal i jest znany,
                Znany był też bez medali (ale płaskie porównanie oskara), Ja medale też mam i
                się nimi nie chwalę, kolejnych nie potrzebuję, do medali nie dążę.
                Ja też jestem znany i rozgłosu nie szukam.

> Tubacki jest, jak się sam nazwał "lokalnym autorytetem"
                Nie nazywałem się "lokalnym" autorytetem, ja służę właścicielom, na moją
                wiedzę pracuje zespół właścicieli, którym za to dziękuję.
                Ja współdziałam z Zarządem OSWN w Gdyni (jeżeli Zarząd OSWN to "lokalny
                autorytet" to oskar58 jest naprawdę chory).
                A kim jest oskar58? Kogo reprezentuje oskar58? Nawet nie jest autorytetem
                wśród mieszkańców swojego domu, mieszkańców ulicy, dzielnicy, miasta, a co tu
                mówić o większym obszarze.

> Próbuje to nadrobić wypowiadając się w imieniu całego OSWN podczas gdy
                > reprezentuje tylko siebie.
                Gdyby tak było to Zarząd OSWN doprowadziłby do usunięcia mnie z funkcji
                Przewodniczącego Zarządu Oddziału w Poznaniu OSWN. Do pewnych wypowiedzi
                jestem upoważniony.

Ale obiecałem, że kłamstw chorego oskara nie będę komentował, gdyż znów oskar
                kłamie i prowokuje. Jednak powyższe napisałem dla właścicieli czytających to
                forum, nie dla oskara58.
                Pozdrawiam właścicieli.
                • oskar58 Re: Znów oskar szkodzi i kłamie. 16.01.05, 19:40
                  Henryczku! Oj chyba nie ostatni raz! Nie o pieniądze Szypowskiego tu oczywiście
                  chodzi tylko o pieniądze właścicieli, a jeżeli tak lubisz Szypowskiego to
                  dlaczego rozgłaszasz, że PUWN okłamała TK, to nie jest eleganckie. Pan
                  Szypowski działał w najlepszej wierze. Złożył skargę do TK tak jak i OSWN i tak
                  samo skarga została oddalona. Mimo, że uprzedzałem Panią Perlicją o takim biegu
                  sprawy nie mówiłem nigdy, że OSWN okłamało TK. Zgadzam sie z Tobą co do tego,
                  że oceny dokonują właściciele, ja oceniam Twoją działalność jako szkodliwą i
                  nieudolną. Pozdrawiam Cię serdecznie. Twój Oskar
                  • inny_lokator Ciekawe 16.01.05, 19:50

Ciekawe - a Wy się w ogóle znacie z tzw. "real life" - Wy - Oskar58, Krótki i
                    Tubacki? Bo jak tak czytam - te zapis Waszych sprzeczek - to odnoszę wrażenie,
                    że jesteście dobrymi kolegami "z podwórka".
                    Jak tak wyglądą Front Antylokatorski - to lokatorzy mogą spać spokojnie. I ci
                    płacący - i ci niepłacący.
                    Na kilka dni wyłączę się z forum - bo jadę do Wawy.
                    Tam 3,3 % wartości odtworzeniowej to ponad 11 zł! :)

Pozdrawiam
                    Inny
                    • krotki wiem że znikniesz 16.01.05, 23:15
                      tak też zniknął "jan" i pewnie i inni
                      - straszne co choroba robi z człowiekiem

Pozdrawiam

PS kiedys "jan" tez pisał odrazu z "oskarem" gdy to wytknięto nauczył sie że
                      albo jeden albo drugi - widac nauka poszła w las - i niestety to samo IP :)
                  • henryk.tubacki Re: Znów oskar szkodzi i kłamie. 16.01.05, 21:39
                    oskar58 napisał: ...
                    > dlaczego rozgłaszasz, że PUWN okłamała TK ...
                    > Złożył skargę do TK tak jak i OSWN i tak
                    > samo skarga została oddalona.

i znów oskar58 bredzi.
                    podaję mój cytat na który powołuje się oskar58:
                    "Już raz PUWN oszukała TK, gdy TK rozpatrywał skargę na "zamiatanie
                    chodników".
                    forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=10096&w=19475924&a=19477646

Skarga dotycząca "zamiatania chodników" miała sygnaturę K22/97 i zakończyła
                    się wyrokiem TK z dnia 5 listopada 1997r.
                    www.trybunal.gov.pl/Rozprawy/1997/K_22_97.htm
                    Jeżeli ktoś - tak jak ioskar58 - nie odróżnia sprawy K22/97 od K48/01
                    orzeczonego 2.10.2002 roku to naprawdę słów brak by opisać analfabetyzm
                    prezentowany przez oskara.
                    Za głoszenie nieprawdy tak jak tu robi oskar, na innym forum dawno admin dałby
                    banicję z forum, ale krotki ma zbyt dobre serce, nawet dla szerzących kłamstwa
                    oskarów.
                    Jeszcze raz podkreślam: OSWN w 1997 roku nie składała skargi do TK, oskar
                    obraża tutaj nie mnie ale całe OSWN i dowodzenia oskara są jego chorobliwą
                    jaźnią, są opowiadaniem kłamstw.
                    Pozdrawiam nie oskarów.
    • henryk.tubacki Re: Kiedy czynsze rozpatrzy TK ? 15.01.05, 10:42
      Kiedy Trybunał rozpartrzy niekonstytucyjność prawa o czynszach?
      Zobacz jak szybko może działać TK na przykładzie PIT-50.

Trybunał Konstytucyjny 2 lutego o PIT

ZOBACZ TAKŻE

• PKPP skarży 50 proc. PIT (10-01-05, 08:55)
      • Rząd skarży 50% PIT do Trybunału Konstytucyjnego (31-12-04, 03:00)

psk 14-01-2005, ostatnia aktualizacja 14-01-2005 14:26 Gazeta Wyborcza

Tego dnia Trybunał rozpatrzy skargę rządu na sposób wprowadzenia do skali
      podatkowej na 2005 r. nowej 50-proc. stawki

Skargę złożył pod koniec zeszłego roku minister sprawiedliwości i zarazem
      prokurator generalny Andrzej Kalwas.

Zgodnie z orzecznictwem Trybunału, nowe przepisy ustaw o podatkach dochodowych,
      jeśli mają wejść w życie z początkiem roku, muszą być ogłoszone w Dzienniku
      Ustaw najdalej 30 listopada roku poprzedniego. Chodzi o to, aby podatnicy i
      urzędnicy skarbowi, mieli czas na zapoznanie się z nowymi przepisami i
      przygotowanie się do ich stosowania.

Przepisy o nowej stawce ukazały się w Dzienniku Ustaw dopiero 13 grudnia.
      Zdaniem rządu brak odpowiedniego vacatio legis (okresu między ogłoszeniem nowych
      przepisów a ich wejściem w życie) naruszył konstytucyjną zasadę zaufania
      obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Jeśli Trybunał podzieli zastrzeżenia rządu, 50-proc. stawka podatku -
      obowiązująca od 1 stycznia - zniknie z ustawy o PIT.

Nowa stawka obejmuje podatników z dochodami rocznymi przekraczającymi 600 tys.
      zł. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, chodzi o 4 tys. osób. Gdyby wszyscy
      zapłacili 50-proc. podatek, budżet zyskałby na tym 240 mln zł.

Przynajmniej część zagrożonych wyższą stawką zmieni jednak formę opodatkowania
      (przejdzie na 19-proc. podatek dla działalności gospodarczej) lub przeniesie
      swoją działalność za granicę, by tam płacić niższe podatki. Zamiast wzrostu
      dochodów budżetu 50-proc. stawka PIT może więc oznaczać ich spadek. Dlatego rząd
      od początku opowiadał się przeciwko nowej stawce.

gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2492345.html

To jest najkrótszy okres działania TK z wniosku Rządu RP.
      Zakładamy, że z wniosku Rządu RP w sprawie czynszów, TK może zadziała trochę
      wolniej, szybciej nie ma co liczyć.
      I teraz jest pytanie. Czy, kiedy będzie wniosek rządu do TK? Miał być w 2
      tygodnie od deklaracji Premiera. A czy wpłynoł do TK?

Aby wspomóc działania Pana Premiera i Prokuratora Generalnego proponujemy
      wysyłanie pism jako naszego niezadowolenia:

www.czynsze.republika.pl/1doce/1apelrpo.doc
      Wysyłanie tych apeli do Rzecznika Praw Obywatelskich może wzmocnić pewność, iż
      nasza sprawa wkrótce trafi do TK.
      Powiecie czynsze już są w TK, przecież skargę złożył pan Szypowski z PUWN.
      Odpowiadam, złożył, ale bez skutków prawnych. Żadne stowarzyszenie właścicieli w
      Polsce, również PUWN nie ma uprawnień, by składana skarga z takiego wniosku
      mogła być rozpatrywana w TK. Szypowski po prostu robi szum medialny i nic więcej
      bo prawnie nie może być skuteczny. Już raz PUWN oszukała TK, gdy TK rozpatrywał
      skargę na "zamiatanie chodników" i TK to potwierdził w 2001 roku, w pismach do
      PUWN i do OSWN, że stowarzyszenia właścicieli i PUWN też, nie mogą być skuteczni
      jako wnioskodawcy skargi do TK. A kto jest uprawniony? Sam sobie sprawdź
      www.trybunal.gov.pl .

Przy okazji podaję, że OSWN ignoruje kłamstwa PUWN i nie dyskutuje z PUWN.
      Właściciele z OSWN nie będą zniżać się do proponowanych przez PUWN
      nieprofesjonalnych działan dotyczących ogółu właścicieli.

Wobec uwarunkowań możliwości saskarżania polskiegon prawa, proszę niniejszym
      właścicieli, by słali pisma do TK.
      Aby właściciele pisali do RPO jeszcze teraz w styczniu, że uchwalona nowelizacja
      ustawy nam szkodzi i narusza nasze konstytucyjne prawa.
      Piszcie jak chcecie, ale piszcie. Aby było łatwiej, na mojej stronie jest gotowy
      wzór pisma do RPO w tej sprawie.

www.czynsze.republika.pl/1doce/1apelrpo.doc
      Pozdrawiam Henryk Tubacki
        • klussska Do Tubackiego 15.01.05, 14:12
          Panie Henryku proponowałabym aby link z pismem do RPO wstawić do nowego tematu
          np; "Pismo wlascicieli do RPO" będzie czytelniej i więcej właścicieli
          odwiedzających to forum je wyśle .
      • inny_lokator Re: Kiedy czynsze rozpatrzy TK ? 15.01.05, 12:40
        Tak ale opodatkowanie najbogatszych jest dalece bardziej atrakcyjnym w sensie
        wyborów - tematem - niż "drażliwa społecznie" kwestia czynszów.
        Podejrzewam, że obietnica Belki to tylko taka demonstracja.
        A "cud w Sejmie" też był ukartowany.
        Żeby przed Strasbourgiem bronić się ustawą z 17 grudnia, a wyborców ugłaskać
        poprawką z 22 grudnia.
        Przecież oni tam wcale nie są aż tacy głupi - w Sejmie!

Inny...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka