Dodaj do ulubionych

Postawa lokajska

16.08.21, 10:40
Jak często zdarza się wam spotykać z zachowaniem lokajskim ? Rozumiem przez to wyniosłość lub niegrzeczność wobec uprzejmości a ustępliwość , uniżoność wobec zachowań władczych czy nawet chamskich ? Traktuję to jako relikt z czasów feudalnych , dość jednak w Polsce pospolity w czasach powojennych .
Obserwuj wątek
        • horpyna4 Re: Postawa lokajska 16.08.21, 17:02
          Ja na szczęście mam taki charakter, że zachowuję się dokładnie na odwrót. Nigdy nie jestem wyniosła, ani niegrzeczna, wobec normalnych ludzi. Za to zachowania władcze i chamskie wywołują we mnie właściwy odruch - szybko takich ludzi pacyfikuję.

Najlepsze jest to, że oni wtedy robią się grzeczni.

Już na studiach, kiedy "wychowałam" pewnego chamskiego asystenta, kumple współczuli mojemu ewentualnemu przyszłemu mężowi...
          • xawery39 Re: Postawa lokajska 17.08.21, 07:04
            Nazwałem to zachowanie lokajskim , gdyż jest nadużywane przez osoby pracujące w układach hierarchicznych w rodzaju wojska , policji i innych zawodach mundurowych , także duchownych . W praktyce jest ono być może jedynie skuteczne i sprzyjające awansom . Ale w społeczeństwie demokratycznym trudno zaliczyć je do pożądanych i kulturalnych .
            • aqua48 Re: Postawa lokajska 17.08.21, 08:10
              Towarzysko. ludzie pracujący w zawodach mundurowych są na ogół zupełnie normalni. Przynajmniej ci z którymi ja mam do czynienia.Dawno, dawno temu, jeden taki "pułkownik doktor" (tak się przedstawiał przez telefon) próbował wywierać na mnie pewien nacisk, ale mu się to zupełnie nie udało, co na szczęście szybko pojął. Nie byłam jego podwładną, a sprawa którą miał do załatwienia miała się nijak do jego stanowiska i wykonywanej pracy.
              • horpyna4 Re: Postawa lokajska 17.08.21, 09:39
                Po prostu niektórym uderza woda sodowa do głowy. Zwykle oznacza to ukryte kompleksy, a takie zachowanie służy danemu osobnikowi do podwyższenia sobie ego. Nie widzi, że się po prostu ośmiesza w oczach normalnych ludzi.
                • xawery39 Re: Postawa lokajska 17.08.21, 11:15
                  Pani aqua48 nie wie , jak większość kobiet , że często ten sam mężczyzna w stosunku do kobiet , zwłaszcza młodych i atrakcyjnych potrafi się zachowywać po dżentelmeńsku , nadskakiwać , trzaskać obcasami a mężczyzn traktować brutalnie i po chamsku . Ot , takie naturalne samcze podejście . I wiele kobiet się na to nabiera .
                  • aqua48 Re: Postawa lokajska 17.08.21, 16:36
                    Pani aqua48 nie jest większością kobiet ale swoje wie. I zdaje sobie sprawę, że ludzie pracujący w służbach mundurowych mogą być przyzwyczajeni do pewnych zachowań, które w innych relacjach po prostu są niestosowne lub zwyczajnie śmieszne a nawet obciachowe. Natomiast to że ktoś traktuje innych po chamsku oznacza jedynie że sam jest niewychowany. Bez znaczenia czy jest mężczyzną czy kobietą bo zdarza się to i jednym i drugim.
    • znana.jako.ggigus Re: Postawa lokajska 20.08.21, 16:22
      Myslę, że ten sposób zachowania nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek krajem (w końcu granice Polski po drugiej wojnie to było też sporo przypadku). Taki sposób znam np z innego kraju europejskiego i taki sposób zachowania wykazuje tyle ludzi...
      • xawery39 Re: Postawa lokajska 21.08.21, 07:30
        Jest to wytworzona w toku ewolucji zasada "kolejności dziobania" mająca ustanowić hierarchię i porządek w populacji i jest całkowicie racjonalna. Zwierzęta jednakowoż posiadają hamulce sprawiające , że osobnik dominujący nie znęca się nad podporządkowanym , czego u ludzi często się nie obserwuje. Te hamulce musimy sobie sami stwarzać poprzez wychowanie , nakazy i zakazy , religię itp.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka