IP: 192.168.0.* 21.02.02, 14:09
Witam
Forumowicze co wiecie na temat 7% VAT-u od wpłat rat na mieszkanie w tym roku.
Byłem bowiem na spotkaniu w salonie Muratora - gdzie pani z redacji
Muratora która zajmuje się przepisami prawnymi (ulgi budowlane, VAT, itp)
stwierdziła że zgodnie z Ustawą o podatku VAT(koniecznie trzeba przestudiować),
że kto wplacił min 50% i 1 PLN (w roku 2001) to powstaje obowiązek podatkowy
(VAT) na dany towar - i wszelkie pózniejsze (rok 2002) wpłaty (raty na
mieszkanie) powinny być opodatkowane taką samą wartościa VAT-u w naszym
przypadku 0%.
Poradziała aby zapytać się jeszcze w Urzędach Skarbowych co powinni
potwierdzić - chociaz co US to inne interpretacje Ustaw. Byłem w Urzędzie i
oczywiście nikt nic nie wie - jak to ma byc, każą czekać do marca kiedy będzie
znana nowelizacja Ustawy o VAT.
W takim razie jak to jest na prawdę - bo mój developer przygotował już aneksy
do umowy - oczywiście chca 7% od kolejnycg wpłat.

Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • Gość: Olcia Re: 7% VAT IP: *.MAN.atcom.net.pl 21.02.02, 14:31
      PAni, ktora ci doradzila, byla niesamowita optymistka... z tego, co sie
      orientuje 20 grudnia wyszlo rozporzadzenie, ze wszystkie wplaty dokonane w
      poprzednim roku sa zwolnione z podatku (nawet jesli sa mniejsze niz 50%)
      Ale nawet w zeszlym roku nie bylo tak, ze jesli za cos zaplacisz ponad 50 %,
      reszte masz po tej samej stawce. Jesli zaplacisz ponad 50%, powstaje obowiazek
      podatkowy (czyli trzeba juz w tym momencie odprowadzic podatek)
      Takie bylo gdybanie pod koniec zeszlego roku, jak to bedzie, ale na szczescie
      wyjasnili to 20 grudnia.
      Obawiam sie, ze nasze panstwo ma za duza dziure budzetwa, zeby nam odpuscic ten
      podatek, raczej szukaja kazdego grosza.
      Ale coz, poczekajmy, moze stanie sie cud.
        • Gość: jola Re: 7% VAT IP: *.wp-sa.pl 27.02.02, 10:14
          Do Szymona:
          Kiedy odbyło się to spotkanie w Muratorze? Jak nazywała się ta pani?
          Rozmawiałam z prawnikiem (który przyznał się że w działce dotyczącej podatków
          nie bardzo jest zorientowany)powiedział mi że prawdopodobnie w przypadkach
          wpłat powyżej 50% w 2001 w roku 2002 od pozostałej kwoty nie powinniśmy
          zapłacić vatu. Póżniej się z tego raczej wycofał ale kazał skontaktować się z
          doradcą podatkowym aby dowiedzieć się dokładnie. Bardzo zależy mi na Twojej
          odpowiedzi na te dwa pytanka. pozdrawiam
          • Gość: szymon Re: 7% VAT IP: 192.168.0.* 27.02.02, 10:27
            Było to dokładnie 24 stycznia tego roku, nazwiska tej Pani nie pamiętam, ale
            myślę że moge się dowiedzieć dzwoniąc do Salonu Muratora. W czasie naszego
            spotkania i rozmowie m.in o VAT-cie Pani X powoływała się na Art6 Ust.8.
            Niestety jesscze tego nie zdobyłem nie mówiąc o interpretacji tego Arttykulu.
            Także ja też mam prośbę do Ciebie jeśli masz możliwość zapytania jakiegoś
            doradcy podatkowego - to daj znać co ustaliłaś. Urzędy Skarbowe tak dokońca nie
            wiedzą jak to ma być, a Developerzy wiadomo chcą jak w najprostszy
            sposóbozwiązać problem, biorąc o wszytkich 7% VAT-u bezwzględu kto ile wpłacił
            w zeszłym roku. Ale są to przecież nasze niemałe pieniądze, które np: wolałbym
            zainwestować w wykończenie swojego mieszkania.

Pozdr
            • Gość: jola Re: 7% VAT IP: *.wp-sa.pl 27.02.02, 14:41
              Czesc Szymon. Zapomnialam dodac ze prawnik o ktorym napisalam tez był z
              Muratora tyle że tylko zastępował jednorazowo kogoś. Chyba już kiedyś pisałeś o
              tym spotkaniu w Muratorze i dlatego postanowiłam się umówić tam z prrawnikiem.
              Niestety żle trafiłam ponieważ ten prawnik powiedział że nie specjalizuje się w
              tej działce. Mój developer też się śpieszy aby wystawić aneks uwzględniający
              vat. Już sama nie wiem czy jest jakaś szansa ale niewątpliwie chciałabym żeby w
              końcu to wyjaśnić. Jeżeli powiedziano Ci w US że jeszcze nic nie wiadomo i że
              ma być w marcu jakaś nowelizacja ustawy to chyba można jeszcze mieć nadzieję.
              Czy to spotkanie w Muratorze na którym byłeś to tylko indywidualna konsultacja
              czy spotkanie dla szerszego grona słuchaczy. Jak możesz do dowiedz się nazwiska
              tej pani. Dodam Ci tylko że mój developer na nie sprzedane mieszkania obniżył
              cenę tak aby po dodaniu vatu była dokładnie taka sama jak w 2001. Dlaczego więc
              mam zapłacić więcej tylko dlatego że kupiłam parę miesięcy wcześniej?
              Jeśli się czegoś dowiesz a w szczególności nazwiska to prosze napisz.
              Pozdrowionka
              • Gość: melenka Re: 7% VAT IP: *.chomiczowka.net.pl 27.02.02, 14:57
                Pani ekspert, o której wspominacie, również wypowiadała się już jakiś czas temu
                na łamach Rzepy, o ile mnie pamięć nie myli. Problem w tym, że nie mówi ona
                głosem urzędników MF tylko zdroworozsądkowo interpretuje przepisy dotyczące
                prawa podatkowego. JednaK z doświadczenia wiem, że logika i rozsądek swoją
                drogą, a interpretacje MF i US swoją... Moze jednak uda się Wam coś ustalić?
                Dajcie znać. Ja na razie liczę na 7% VAT za miejsce w garażu...
            • Gość: jola Re: 7% VAT IP: *.wp-sa.pl 27.02.02, 15:42
              Czesc Szymon. Zapomnialam dodac ze prawnik o ktorym napisalam tez był z
              Muratora tyle że tylko zastępował jednorazowo kogoś. Chyba już kiedyś pisałeś o
              tym spotkaniu w Muratorze i dlatego postanowiłam się umówić tam z prrawnikiem.
              Niestety żle trafiłam ponieważ ten prawnik powiedział że nie specjalizuje się w
              tej działce. Mój developer też się śpieszy aby wystawić aneks uwzględniający
              vat. Już sama nie wiem czy jest jakaś szansa ale niewątpliwie chciałabym żeby w
              końcu to wyjaśnić. Jeżeli powiedziano Ci w US że jeszcze nic nie wiadomo i że
              ma być w marcu jakaś nowelizacja ustawy to chyba można jeszcze mieć nadzieję.
              Czy to spotkanie w Muratorze na którym byłeś to tylko indywidualna konsultacja
              czy spotkanie dla szerszego grona słuchaczy. Jak możesz do dowiedz się nazwiska
              tej pani. Dodam Ci tylko że mój developer na nie sprzedane mieszkania obniżył
              cenę tak aby po dodaniu vatu była dokładnie taka sama jak w 2001. Dlaczego więc
              mam zapłacić więcej tylko dlatego że kupiłam parę miesięcy wcześniej?
              Jeśli się czegoś dowiesz a w szczególności nazwiska to prosze napisz.
              Pozdrowionka
              • Gość: szymon Re: 7% VAT IP: 192.168.0.* 28.02.02, 08:37
                Witam - Jola

Spotkanie było ogólnie dostępne dla szerszego grona osób - odbywało się jako
                jedno z wielu na różne tematy. Trzeba by zadzwonić do Salonu Muratora i zapytać
                o odbywające się w tym miesiącu lub w marcu spotakania, może też zdarzy się
                ciekawy temat - a zapewniam że warto byc na takich spotkaniach.

Nazwisko Pani postaram się ustalić.

Pozdr
    • Gość: jola Re: 7% VAT IP: *.wp-sa.pl 05.03.02, 14:26
      Do Szymona
      Dzwoniłam do Muratora. Dowiedziałam się że spotkanie prowadziła Stella
      Brzeszyńska z Rzeczypospolitej (doradca podatkowy).
      Nie wiem czy czytałeś w Rzeczypospolitej komentarz z dyżuru telefonicznego
      (jakiś inny doradca). Urywek poniżej:
      Czy jeśli wysłałem pieniądze deweloperowi - zaliczkę na mieszkanie - 30 grudnia
      2001 r., ale pieniądze miał on na swoim koncie dopiero w pierwszych dniach
      stycznia br., to czy kwota ta jest obciążona 7-proc. podatkiem VAT?

Zakładając, iż taka zaliczka może zostać uznana za "zrealizowaną" jeszcze przed
      1 stycznia 2002 r., gdyż przed tą datą nastąpiło obciążenie pani rachunku
      bankowego, zastosowanie mógłby znaleźć wspomniany powyżej paragraf 76e
      rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. W
      konsekwencji, kwota wpłaconej zaliczki opodatkowana zostałaby stawką 0 proc.
      Pod warunkiem jednakże, iż kwota zaliczki nie przekraczała 50 proc. ceny
      mieszkania. Jeśli natomiast kwota zaliczki przekraczałaby tę kwotę, to zgodnie
      z art. 6 ust. 8 ustawy o VAT, mówiącym o momencie przyjęcia, a nie dokonania
      zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie w tym roku i zastosowanie będzie miała
      stawka 7 proc. Podobny skutek będzie miało uznanie, iż realizacja zaliczki, o
      której mówi paragraf 76e rozporządzenia, następuje dopiero w momencie przyjęcia
      zapłaty przez dewelopera. W takiej sytuacji zaliczkę będzie trzeba traktować
      jako zapłaconą w tym roku i opodatkowaną stawką 7 proc. Oczywiście w momencie,
      gdy suma dokonanych przez panią wpłat przekroczy w roku bieżącym 50 proc. ceny
      mieszkania. Przypominam też, iż wpłacenie nawet połowy kwoty za mieszkanie w
      ub. r. nie zwalnia z zapłacenia 7 proc. podatku VAT od płatności realizowanych
      w bieżącym roku. Opodatkowana stawką 0 proc. była tylko ta część kwoty, którą
      deweloper otrzymał w ub.r. NOT. GB

więc chyba nie można mieć już nadziei. A może Brzeszyńska uważa inaczej. Jak
      myślisz warto jeszcze gdzieś szukać pomocy?

• Gość: szymon Re: 7% VAT IP: 192.168.0.* 05.03.02, 16:28
        Jolu z tego co napisałaś wniosek jest jeden - nie mamy co się łudzić, że dla
        wpłat w tym roku będzie 0%VAT, pomimo że w zeszłym roku wpłaciliśmy ponad 50%
        wartości mieszkania. Także mój developer przedstawił mi ostateczną intepretację
        Ministerstwa Finansów w tej sprawie - podajże ze stycznia, wynika z niej jak
        wyżej napisałem. Chociaż kolejna moja rata jest do zapłaty pod koniec marca, a
        aneksu do umowy jeszcze nie podpisałem - to wciąż mam nadzieję, choć mówią że
        nadzeja matką ........

Pzdr
        • Gość: buka Re: 7% VAT IP: *.pl 06.03.02, 13:57
          A ja chcialabym kupic mieszkanie, ktorego budowa startuje w najblizszym
          miesiacu. Oczwiscie do ceny doliczany jest 7% Vat. Oddanie mieszkania
          przypadnie na lipiec przyszlego roku. Mam w perspektywie wzrost podatku na
          22%!! Pol biedy, ze moglabym zaplacic cala cene mieszkanka jeszcze w tym roku,
          ale to i tak nie da mi pewnosci, ze nie bede musiala w przyszlym
          doplacic "wyrownanie stawki Vat" z 7 na 22 procent - tego juz nie dam rady
          uniesc finansowo. I co tu robic? Pol biedy, gdyby Vat mozna bylo pozniej
          odpisac i otrzymac zwrot podatku, wtedy moznaby sie zapozyczac na taka kwote.
          Prawde mowiac, za wysokosc 22% podatku moglabym sobie mieszkanko pieknie
          wykonczyc i umeblowac...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka