Dodaj do ulubionych

kaliskie muzea projekty

29.08.07, 07:50
Hej,

Nie wiem tylko czy nie dubluje tematu.

Moim zdaniem w Kaliszu brakuje pozadnej placowki muealnej oraz
obiektow "cywilnych" ktore mozna zwiedzic.
Jest MOZK przy Kosciuszki, Zawodzie galeria Kulisiewcza, BWA ale
brakuje podadnego muzeum hisorycznego. kiedys byla mowa o muzeum
literatury czy muzeum zydow kaliskich. jak daleko se te projekty?
Zobaczc mozna na cmentarzu przy podmiejskiej wystawe (musze tam
zajrzec jak bede w Kaliszu nastepnym razem).
Jest jeszcze wieza widokowa na wiezy ratuszowej-ale w tej chwili
ograniczona jest do niej dostepnosc oraz wystawa tam zaprezentowana
nie jest zbyt ciekawa. Czytalem gdzies ze ma zostac unowoczesniona
zeby przyciagnac wiecej turystow.
Sa tez plany (pojawilo sie kiedys na rc.fm) ze ma zostac
udostepniona baszta dorotka (zbiory bractwa kurkowego) oraz
dzwonnica przy bazylice ale kiedy to dokladnie nie wiadomo.
Ciekawe zbiory posiada skarbiec kolegiaty, to tez moznaby
(oczywiscie po zabezpieczeniu zbiorow) udostepnic zwiedzajacym (byly
plany utworzenia muzeum w bazylice-ale pomysl chyba upadl)
Kalisz nie upamietnia tez znanych mieszkancow miasta-do historii
przeszla likwidacja izby Marii Konopnickiej w palacu
Puchalskich/Pulawskich? (bylem tam raz z jakas szkolna wycieczka)
czy ktos wie moze co stalo sie ze zbiorami pochodzacymi z tego mini
muzeum.
Obserwuj wątek
        • greffen Re: Kaliskie muzea: projekty 28.09.07, 01:24
          A ja mam taki pomysł aby częściej udostępniać salę recepcyjną, ściany ozdobić
          paroma portretami prezydentów gnijących podobno w magazynach muzealnych, może
          parę stylowych mebli z muzealnych magazynów. Byłoby bardziej reprezentacyjnie.
          Lub sporządzić kopie portretów książąt kaliskich znajdujących sie w klasztorze
          franciszkanów. Ze względu na wandali znajdują się one w części nie dostępnej dla
          zwiedzających. Portret Daragana tez by ładnie wyglądał chociaż to już inna historia.
            • greffen Re: Kaliskie muzea: projekty 28.09.07, 01:40
              NO ja o tych portretach czytałem u Kościelniaka ale Split twierdzi że ich nie
              ma. A książęta. No cóż byli założycielami i fundatorami nowego Kalisza. Bardziej
              myślę że gmach ratuszowy powinien w większym stopniu spełniać rolę
              reprezentacyjno - muzealną. (przy zachowaniu funkcji obecnych)A w Poznaniu przed
              1939 r w ratuszu była wspaniała biblioteka miejska.
    • ksiestwokaliskie Re: kaliskie muzea projekty 28.09.07, 21:12
      Nie ma Muzeum Królewskiego Miasta Kalisza, a byłaby szansa, bo jeden wydziałów
      UM znajdujący się na Franciszkańskiej (idealne miejsce, prawda?) przenosi się na
      Kościuszki. No ale miasto woli oddać ten obiekt źle zarządzanemu MZBM-owi.
      Pewnie niebawem zmieni sie ta kamienica w ruinę:/
      • prezesmarcin Re: kaliskie muzea projekty 15.11.07, 05:11
        w zeszlym tygodniu w Zyciu Kalisza pojawil sie artykuł nt pomyslu
        dotyczacego powstania w naszym miescie Prku Jurajskiego i Muzeum
        Dobranocek PRL.

co sadzicie o tych pomyslach?

ten pierwszy to wg mnie jakas futurystyczna wizja.

ale to muzeum to dobry pomysl (ale nie moze powstac w ramach
        struktur MOZK bo bedzie klapa).

Kaliszowi brakuje niszowego, unikatowego muzeum ktora to placowka
        wyroznialaby nasze miasto na muzealnej mapie Polski.

• ok333 Re: kaliskie muzea projekty 15.11.07, 10:47
          prezesmarcin napisał:

> w zeszlym tygodniu w Zyciu Kalisza pojawil sie artykuł nt pomyslu
          > dotyczacego powstania w naszym miescie Prku Jurajskiego i Muzeum
          > Dobranocek PRL.
          >
          > co sadzicie o tych pomyslach?

Parki jurajskie to czysta komercja inspirowane zachodnimi filmami .
          Stwoerzono w Polsce z tego ,,przemysl'' . . Nawet zaproponowali
          gminie Radkow budowe tego w Karlowie pod Szczelincem Wielkim , w
          samym sercu Parku Narodowego Gor Stolowych .DFzieki protestom
          madrzejszej czesci Narodu ,,projekt'' upadl .Tia ,
          slowo ,,preojekt'' teraz robi furore i ma magiczny wplyw na co
          popniektore samorzady .
          Muzea typu - bolkowo-lolkowe lalki czy gady z plastiku w
          indianskiej wiosce niech buduja sobie prywatni inwestorzy , na
          swoich dzialkach i za swoje pieniadze ! Niech wprowadza bilety ,
          niech placa podatki i niech dzialaja np . nad zalewem w
          Emilianowie . Ci pomyslodawcy na tania kulture niech nie mamia
          sanmorzadow i wladz administracyjnych. Pamietajmy ,ze ich dzialania
          czesto balansuja na krawedzi prawa i maja charakter
          korupcjogenny .Miasto Krolewskie Kalisz juz raz wpadlo na budowie
          AquaParku no ONE !!!

> ten pierwszy to wg mnie jakas futurystyczna wizja.

Do Baltowa kaliskie wycieczki jezdza , tak jak do ZOO Safari w
          Swierkicinie . Kalisz buduje swoj offroadowy tor w cegielni i pole
          golfowe , a mlodziez sie i tak nuuudzi - BO CO TO ZA ROZRYWKA !

>
          > Kaliszowi brakuje niszowego, unikatowego muzeum ktora to placowka
          > wyroznialaby nasze miasto na muzealnej mapie Polski.
          >
          Mowisz , brakuje Ci ,,niszy'' ? Ale Kalisz ma taki nowoczesny
          zabytek - zbudowany w 1844 roku Jakby skazanym cos postawic
          nowoczesniejszego w zamian i zrobic MUZEUM WIEZIENNICTWA , TORTUR i
          Bog jedyny wie co tam jeszcze . Moglyby powstac nawet filie - dwie -
          na Jasnej na ,,dolku'' i w Szcypiornie . Tradycje mamy wielkie . A
          pod Dorotka ustawic tylko dyby , pregierz i ,,dupochlasty'' dla
          bluzniacych na ulicach dziewczynek .
            • greffen Re: kaliskie muzea projekty 15.11.07, 21:28
              Wiem że będę monotematyczny ale mnie sie marzy muzeum obyczajów pogrzebowych XIX
              stulecia. Lokalizacja dawna kaplica przedpogrzebowa przy cmentarzu miejskim oraz
              poszczególne kaplice cmentarne - Żuczkowskich, Zakrzewskiego Załuskowskich. Na
              ewangelickim Repphanów, Na prawosławnym Kononiowów i Baranowskich. Muzeum takie
              sprawowało by również pieczę nad zabytkowymi cmentarzami które również by były
              jego częścią. Tylko Wiedeń ma takie muzeum. Z tym że nie mam złudzeń na to nikt
              w tym mieście nie znajdzie odwagi, pieniędzy i umiejętności dogadania sie
              pomiędzy różnymi instytucjami.
              jako małe pocieszenie polecam wystawę w muzeum odnoszącą się do czasów
              wcześniejszych. Można na niej zobaczyć min. coś w rodzaju barokowego Castrum
              Dolloris, portrety trumienne alegorie vanistas podziwiąć epitafium
              Łubieńskich.Wystawa jest mała ale ciekawa i reprezentatywna. Są też eksponaty z
              cmentarza ewangelickiego
                • ok333 Re: kaliskie muzea projekty 15.11.07, 23:07
                  Fajna sprawa . Czy jest to projekt ,ze tak powiem ,,studencki'' ? Bo
                  nie chcialbym byc nahalny , ale chetnie sie wlacze do pomocy w
                  przygotowywaniu tej ekspozycji . Sadze ,ze czesc Kolegow z Forum
                  tez . A i przypilnowac trzeba i utrzymac porzadek .Warto wiec
                  spotkac sie i pogadac .
                    • wielkopolskawschodnia Re: Kaliskie muzea, projekty 16.11.07, 02:17
                      Zresztą nasz Cmentarz Miejski wydaje się już stracony, sprofanowany,
                      zniszczony, rozmieniony na drobne srebrniki. Nie chce mi się nawet
                      pisać dzieki komu i czemu, bo post nadawałby się do usunięcia, a do
                      tępych kleszych głów i tak nic nie trafia, poza mamoną.

Finis Calisiae.
                      • prezesmarcin Re: Kaliskie muzea, projekty 16.11.07, 03:01
                        Izba pamieci Marii Konopnickiej-moze to nie byla rewelacja ale byla
                        i niepotrzebnie ja zlikwidowano (nie wiem jakie byly przyczyny
                        likwidacji tej placowki)

W Poznaniu- w kamienicy przy Gajowej (naprzeciwko zajezdni)-istnieje
                        muzeum/izba pamieci Kazimiery Ilakowiczowny-mieszkanie (a tak
                        sciesle rzecz biorac pokoj) z zachowanym wystrojem (meblami,
                        sprzetami) z czasow zycia pisarki, ktora mieszkala w tej kamienicy.
                        Opiekunem tej placowki jest bodajze Biblioteka Raczynskich.

A w Kaliszu po wielkich kaliszanach ewentualnie mozna tablice
                        pamiatkowe ogladac. W Muzeum tez jakiejs oddizelnej wystawy nie ma.
                        Czasami tylko jakies czasowe ekspozycje zdazaja sie w MOZK (ostanio
                        o Szolc-Rogozinskim)

A zapomnialem o Galerii Kulisiewicza-ale tu raczej sa wystawy
                        czasowe innych artystow. Wyposazenie pracowni to tylko kawalek
                        ekspozycji. Czasami Galeria zaprezentuje prace Kulisewicza. No ale
                        nie tak powinni byc upamietnieni wielcy kaliszanie.

Mowilo sie wiele o Muzeum Literatury (byla nawet jakas ankieta
                        podczas wystawy o piszacych kaliszanach) ale jak narazie temat ucichl

• ok333 Re: kaliskie muzea projekty 17.11.07, 17:09
                          greffen napisał:

> Raczej nie ostatnie pogrzeby z użyciem karawanu miały miejsce w
                          1969 r.
                          Tez tak sadze , ale ... nie chcialem poprawiac po Kalisii Nowej .
                          Tam w jednym z archiwalnych numerow podane jest nawet nazwisko i
                          data zgonu sp. nieboszczki . W roku , ktory podales przyprowadzilem
                          sie do grodu nad Prosna , wlasnie w mojej sklerotycznej pamieci
                          obraz tego ,,pojazdu'' pozostal. Zastanawiam sie czy ksiadz kanonik
                          Adam Sniechowski - proboszcz od sw.Mikolaja - w maju 1971 nie byl
                          nim wieziony ??? Z ul.Kanonickiej via Plac Bohaterow Stalingradu
                          (wtedy jeszcze ), Srodmiejska poprzez mosty do Rogatki.Trzeba by
                          poszukac u ks.Pralata Gawla - w kronice Parafii . Powinny tam byc
                          foty robione przeze mnie i Janka Szymczaka ( obecnie w USA ).
                      • ok333 Re: kaliskie muzea - ostatni karawan 17.11.07, 17:14
                        Kto nam pomoze ? Jaki zaklad , jaka osoba prowadzila uslugi
                        pogrzebowe z uzyciem czarnego karawanu , bialych koni z kitami
                        bialymi na glowie i czterech panow w czarnych szynelach i czapkach
                        a la Napoleon ??? Czy byli zarejestrowani w Cechu Rzemiosl Roznych ?
                        • o00 Re: Ostatni karawan 17.11.07, 17:54
                          Karawan bardzo przydałby się na pogrzeb kaliskich muzeów, np. Muzeum
                          Literatury, Muzeum Żydów Kaliskich i co tam jeszcze JAS wymyślił. Ja
                          nawet wiem kto mógłby karawanem powozić. Woźnica stylowy, jak żywcem
                          wyrwany z epoki...
                            • ok333 Re: Ostatni karawan 28.11.07, 16:57
                              kaliszman napisał:

> A może muzeum celtów.Skoro Calisia była jednym z najważniejszych
                              > siedzib celtów,na terenie naszego kraju.

Bez przesady . Takie muzeum - lecz prywatne - moga po powrocie z
                              Dublina , Cork czy Limerick zalozyc ,,nadziani repatrianci . A ile
                              jest tych zbiorow celtyckich ? Starczy do gabloty w Irish Pub .
                              • naraziegosc Re: Ostatni karawan 28.11.07, 22:22
                                Kiedys bylem w pub-ie w ktorym mieli strzelby (oryginalne) z czasow
                                Mahdiego z bitwy pod Omdurmanem (na wzgorzach Kerreri). Mlody
                                Churchill sprawdza bron.... Khalifa Abdullahi szykuje sie do ataku
                                na wojska brytyjskie... w centrum Omdurmanu wybija sie mauzoleum
                                Mahdiego... Khartoum wyludniony... Korpus wielbladzi (Camel Corps),
                                artyleria konna... Lord Kitchener spokojnie rozbija paredziesiat
                                tysiecy derwiszow.... Piwo lepiej smakowalo jakos.
                              • kaliszman Re: Ostatni karawan 28.11.07, 23:37
                                Zgadza się kultura celtycka jest bardzo popularna w Polsce.
                                Kalisz Polska stolica Celtów:)Fajnie brzmi.
                                A serio to przecież Calisia była stolicą jakiegoś celtyckiego
                                plemienia.Zapomniałem jak to plemię się nazywało.
                                • o00 Re: Ostatni karawan 29.11.07, 00:59
                                  To jakiś okrutny paradoks, że życie daje Kaliszowi i kaliszanom tyle
                                  możliwości, a oni nie umieją ich w żaden sposób mądrze spożytkować.
                                  • ok333 Re: A tu glupich widokowek brak ... 29.11.07, 12:17
                                    Konia z rzedem temu , kto pokaze choc jedna widokowke z Zawodziem -
                                    nawet w budowie , z kosciolkiem sw.Wojciecha . Kto wrteszcie wyda
                                    album starych zabytkow ( straz , koza , rzezby partkowe , judaika )
                                    w sepii lekkiej i w miare ,,lekkiej cenie''? A gdzie tyle innych
                                    rzadkich i ciekawych zabytkow do pokazania np. 9 fragmentow murow
                                    miejskich , monety celtyckie z najnowszego odkrycia , sanktuaria i
                                    koscioly w nowy ciekawszy sposob pokazane , kielichy liturgiczne
                                    czy patena z XIII w. i wiele , wiele innych. Kto przyponi na foto
                                    upadajace i zabytkowe fabryki - Calisia , Runotex ,Repphan i
                                    inne . .Ma Krakow swojego Lajkonika i go pokazuje , a nasz Trebacz
                                    to gorszy ??? Moze rzucam pomysly , tematy tak nieskladnie , ale
                                    sprawa warta jest przemyslenia i ...dzialania .
                                    • prezesmarcin Re: A tu glupich widokowek brak ... 29.11.07, 18:31
                                      Z widokowek to sobie mozna kupic: jakies takie parszywe i neciekawe
                                      oraz pana Kulawiaka oraz Panoramy w zestawie po osiem w takiej
                                      obwolucie (ale to mozna kupic w CIT i w PTTK).

A w kiosku jakie dostaniesz widokowiki to nie wiem.

A widokowi ze starym Kaliszem, Murami Obronnymi, Samymi Kosciolami
                                      bylyby bardzo dobrym pomyslem.

Chcialem tez kiedys kupic na prezent album o Kaliszu-w tej chwili sa
                                      w CIT do nabycia dwa-Kulawiaka i taki maly. Niesety moim zdaniem
                                      srednio nadaja sie one na przent. Mnie osobiscie sie nie podobaja.
                                      Przydaloby sie wznowienie lub wydanie albumu z innymi zdjeciami.
                                          • o00 Re: Bieżnia 06.12.07, 00:29
                                            W wyścigu, w którym dziś biorą udział najważniejsze polskie miasta,
                                            zostajemy na szarym końcu. Zostajemy dzięki polityce PiSzu, który
                                            sam nic nie umie, a innych olewa, mając własny brak pomysłów na
                                            miasto za najlepszy.
                                            • ok333 Re: Bieżnia II 07.12.07, 11:47
                                              Masz racje wyscig trwa w calej Polsce o pomysly , o skutecznosc i o
                                              unijna kase !
                                              Jest jeszcze w dobrym stanie ... Kaliski Rejon Umocniony !A my co ?
                                              A my spim , Panie Szefie ( czytaj Prezydencie ). Spimy , powoli
                                              rozmieniajac sie na drobne . Tak na drobne , bo juz niektore obiekty
                                              znajduja sie w rekach prywatnych ,,szczesciarzy'' . A co w Polsce ? -
                                              spytacie . Ach poczytajcie :
                                              fortyfikacje.net/forum/portal.php?sid=a101a29a81194322cc8a5f67ac50162d

KALISZOKU OBUDZ SIE !!!
                                                • naraziegosc Re: Bieżnia 07.12.07, 15:40
                                                  Poniewaz z Kalisza wyjechalem w 1983 roku wiec nie znam na bierzaco
                                                  sytuacji a czytajac wpisy na forum widze, ze jest ona wyraznie do
                                                  de... Nic sie nie dzieje i wszyscy nas wyprzedzaja. Mam wiec
                                                  pytanie. Czy moglibyscie podac jakies konkrety w porownaniu do tych
                                                  miast, kiedys stolic wojewodzkich jak Kalisz i jak one sobie radza
                                                  teraz i co robia lepiej czego my wyraznie nie potrafimy:
                                                  Konin, Slupsk, Koszalin, Suwalki, Tarnopbrzeg, Chelm, Elblag, Lomza,
                                                  Gorzow Wlkp., Wloclawek, Legnica, Jelenia Gora, Krosna, Rzeszow,
                                                  Radom...etc. Trudno wszystkie wymienic. Moze troche lepiej zrozumie
                                                  na czym polega problem Kalisza?
                                                  • wielkopolskawschodnia Re: Bieżnia 07.12.07, 16:20
                                                    Nieee, no w porównaniu z Łomżą czy Suwałkami, to Kalisz jest prawie
                                                    metropolia :). Tylko widzisz, nam tu nie chodzi o to, żeby Kalisz
                                                    był całkiem znośnym miastem powiatowym z trzema szkołami średnimi,
                                                    dwoma supermarketemi i kinem (jak nie przymierzając Leszno, w którym
                                                    zresztą kina nie ma), tylko przyzwoitym miastem, w którym ludzie
                                                    będą chcieli mieszkać, a nie z którego będą chcieli wyjechać. Howk.

Na marginesie: Gorzów Wlkp. jest stolicą województwa lubuskiego.
                                                • kaliszman Re: Bieżnia II 19.12.07, 14:26
                                                  Mój pomysł na zagospodarowanie Nowego Rynku to.
                                                  Muzeum 1914(nie wiem jak je nazwać)Obecnie najlepsze według mnie
                                                  muzeum w Polsce Muzeum Powstania Warszawskiego.
                                                  W Kaliszu tak jak w Warszawie mialiśmy doczynienia z brutalnym
                                                  niszczeniem miasta i praktycznie zagładą.Były ofiary śmiertelne.
                                                  Kalisz był jednym jesli nie jedynym w tak wielkim stopni zniszczonym
                                                  miastem w czasie I w.św.Warszawa najbardziej zniszczone miasto w
                                                  czasie II w.św.
                                                  Lecz Kalisz to nie stolica więc,jego powrót do życia jest tym
                                                  większym sukcesem ówczesnych kaliszan.Warszawa miała priorytet,a
                                                  wieć funduszy raczej nie brakowało.
                                                  No i jeszcze ważna rzecz Kalisza był miastem otwartym,mieszkańcy nie
                                                  uczynili nić co mogło zmusić okupanta do tak bestialskiego
                                                  postępku.Warszawa miał swoje powstanie,a to zawsze wiaże sie z
                                                  ryzykiem.
                                                  Dlatego najchetniej bym widział muzeum zniszczenia miasta Kalisza,w
                                                  wersji MPW.Dzieki muzeum kaliszanie,turysci z kraju i zagranicy
                                                  poznaliby,tę dramatyczną historię i mogliby zobaczyć jak kaliszanie
                                                  odbudowali swoje miasto.
                                                  W2114r.powinna cała Polska wiedzieć o obchodach kalisza,powinni
                                                  zostać zaproszeni najważniejsi ludzie w Polsce.Tak aby wsszyscy
                                                  zobaczli jak to miasto ma wielką chęc Zycia.
                                                  • wielkopolskawschodnia Re: Bieżnia II 19.12.07, 15:24
                                                    No i co ty chcesz na Nowym Rynku? Chcesz tam muzeum postawić? Rynek
                                                    ma być przestrzenią miejską, agorą, a nie kolejnym kwartałem domów.

Zwróć uwagę, że w Warszawie jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a
                                                    nie Muzeum Zburzenia Warszawy. (I Warszawa nie była najbardziej
                                                    zniszczonym miastem. Zapomniałeś o sprawkach Amerykanów w Japonii.)

kaliszman napisał: "W2114r.powinna cała Polska wiedzieć o obchodach
                                                    kalisza,powinni zostać zaproszeni najważniejsi ludzie w Polsce.Tak
                                                    aby wsszyscy zobaczli jak to miasto ma wielką chęc Zycia."

A może tak mniej zaściankowej martyrologii, cooo?
                                                  • kaliszman Re: Bieżnia II 19.12.07, 15:49
                                                    Skoro Rynek ma być przestrzenią miejską po co odbudowywać budunek
                                                    straży.
                                                    Wiem,ale nasze muzeum mogłoby mieć inną wymowę,niż warszawskie.
                                                    Sprawkach Amerykanów,chyba nie wiesz,że gdyby nie te bomby inwazja
                                                    na Japonię kosztowałaby życie kilka milionów ludzi.I chyba
                                                    zapomniałeś,że japończycy to tacy niemcy dalekiego wschodu,iważają
                                                    sie za lepszych od innych azjatów,chba wiesz jak postępowali w
                                                    podbitych krajacg.
                                                    Oczywiście 2014r.
                                                    Zaściankowa martyrologia.A co to?
                                                    Pierwszy raz o tym słyszę podaj mi źródło gdzie dowiem sie o tym
                                                    więcej.
                                                    Żartuje.A zaściankowe myślenie tobie też nie jest obce.
    • wielkopolskawschodnia Re: Bieżnia 20.12.07, 15:16
      kaliszman napisał: "Skoro Rynek ma być przestrzenią miejską po co
      odbudowywać budunek straży".

Proponuję trochę lektury, na przykład:

Tołwiński T., Urbanistyka. t. 1 "Budowa miasta w przeszłości",
      Warszawa 1937
        • ok333 Re: Szczypiorno jako Muzeum Legionowe ! 20.12.07, 21:27
          A moze taki rodzaj muzeum Muzeum Martyrologii Legionowej ( to tylko
          przyklad nazwy - wcale nbie ostateczny ) . Przyklad mamy z Polski :

polskalokalna.pl/news/oboz-pracy-jako-atrakcja,881444
          i takiego muzeum szukac ze swieca .Co Panowie na to ???
        • wielkopolskawschodnia Re: Bieżnia 21.12.07, 02:49
          Nie wiem, może w jakiejś dobrej bibliotece. Ja kupiłem prawdę mówiąc
          przez przypadek w antykwariacie w Szczecinie wiele lat temu. Pozycją
          dostępniejszą będzie zapewne:

"Zabytki urbanistyki i architektury w Polsce. Odbudowa i
          konserwacja", red. Zin W., t. 1, "Miasta historyczne", red.
          Kalinowski W., Warszawa 1986

Trochę cegła, zwłaszcza dla kogoś niewprawionego w temacie, ale jest
          tam na przykład rozdział o odbudowie Kalisza.
          • kaliszman Re: Bieżnia 21.12.07, 14:30
            Kalisia nowa,poswięca bardzo dużo miejsca tej dzielnicy,a raczej jej
            historii.Ciekawe jakie są szanse na odbudowe(chuba niestety bardzo
            małe)Mauzoleum i pomnika.Przecież to są świadectwa historycznych
            wydarzeń,jakie miały tu miejsce.
            1 Grodzisko na Zawodzie
            2 Kaliska starówka mała,ale ładna(potrzebana rewitalizacja całego
            śródmieścia)
            3 Obóz w Szczypiornie(narazie w sferze marzeń,niestety)
            4 Przedmoście Kalisz (ratować zanim zostanie zniscczone)
            5 Kaliski Park Miejski (rewitalizacja)
            Koszty spore. UE,tylko tu widze szanse,na Poznan i Warszawe nie ma
            co liczyć.
            Pewnie jeszcze można by coś dopisać,ale juz z tą listą Kalisz byłby
            atrakcyjny dla turystów.
              • kaliszman Re: Bieżnia 21.12.07, 14:49
                O Szczypiornie.A w punktach wymieniam,te atrakcje które mogą
                przyciągać turystów.Niestety większość wymaga,szybkiej pomocy,gdyż
                ich obecny stan jest kiepski.
                  • ok333 Re: Bieżnia 21.12.07, 15:25
                    o00 napisał:

> No ale Mauzoleum nie było w Szczypiornie!!!

To wcale nie przeszkadza , by Mauzoleum zafundowala wspolczesnosc ,
                    my zyjacy mieszkancy Wielkopolski Wschodniej i Centralnej tez .
                    Poznaniowi wypadaloby wreszcie uczcic poleglych w I WS z
                    Korpusu ,,Posen". Bo narazie nabrali tylko wody w usta . Pewnie
                    jeszcze zyja ich potomkowie we wspolczesnej Wielkopolsce ?

Pamietajmy ,ze walczyli ,,twarza w twarz , do nieba szli ramie w
                    ramie''.
            • kalamata99 Re: Bieżnia 22.12.07, 04:43
              Masz 100% racje, trzeba zaczac od podstaw zanim sie wezmie za nowe projekty. Podoba mi sie ta lista. Zawodziem sie juz zajeto i to dzieki pieniadzom UE, wiec czas na prace w srodmiesciu i parku. Jesli chodzi o inne muzea i izby pamieci to mowiono tez swego czasu o zbiorach afrykanskich im. Szolca-Rogozinskiego. Najtanszym projektem bylaby chyba "Izba Kaliskich Pisarzy i Poetow" na miejsce Konopnickiej, bo mozna by tam zebrac materialy tez o Dabrowskiej, Asnyku, Dybowskim, itp. Zdaje sie, ze istnieje jakas grupa czy stowarzyszenie planujace takie muzeum, ale to chyba sa dosyc sympatyczni, ale niezbyt biznesowi polonisci.
              • ok333 Re: Bieżnia 22.12.07, 19:12
                Ja bym jeszcze tam umiescil ,,kat'' dla KIG-a i jegi corki Kiry
                Galczynskiej . Sam Zielony Konstanty bardzo lubil Kalisz , a Pani
                Kira - z sympatii do Miasta - wybrala Kalisz na promocje swojej
                ksiazki o Natalii - rodowitej kaliszance i nimfie Konstantego w 31
                rocznice smierci (22 listopada 2007 r). Uwazam ,ze takie ,,zbiegi
                okolicznosci'' nalezy skwapliwie wykorzystywac . Sadze ,ze
                p.Arkadiausz Pacholski sluzyl by rada i pomoca .. Moglaby byc takze
                sala poswiecona autorom pochosdzenia zydowskiego . Nie jestem mocny
                w tym zagadnieniu , ale jak bysmy poprosili eurazje o pomoc ...? Na
                takie Muzeum sadze ,ze wystarczyla by mini kamieniczka przy
                ul.Kosciuszki 7, obok domu , gdzie mieszkala Natalia . O ile dobrze
                pamietam eurazja swojego czasu pisala ,ze srodowisko zydowskie nie
                jest zachwycone tym obiektem na Muzeum Zydow Kaliskich . Oni
                woleliby gdzies pomiedzy ul.Babina i Ciasna .
      • ok333 Re: Dom Pamięci Żydów 03.01.08, 22:36
        o00 napisał:

> www.rc.fm/informacje/?id_informacje=25576

Tu znajdziemy wiecej cennych informacji . To powyzsze info RC , ma
        charakter przezutej i wyplutej gumy !

www.rp.pl/artykul/80296.html
      • prezesmarcin kaliskie muzea -projekty 06.01.08, 17:46
        w ostatnich 10-ciu latach w Poznaniu powstaly trzy nowe palcowki muzealne:
        1)Muzeum Bambrow Poznanskich
        2)Muzeum Poznanskiego Czerwca 1956
        3)Muzeum Komunikacji MPK

a w Kaliszu ciagle plany, plany, plany i jeszcze raz plany... i na tym koniec.
        • prezesmarcin czyzby ktos ubiegl JAS 18.01.08, 00:23
          Czwartkowy Glos Wlkp-wydanie poznanskie podal ze w Kaliszu powstanie
          prywatne Muzeum Historii Kaliskich Żydow i Mniejszosci Narodowych.
          Pomyslodawca pastor ANdrzej Banert. Prowadzic ja bedzie Fundacja
          Krola Salomona. Placowka bedzie sie mieścicic w jednej z kamienic w
          centrum miasta.

zasadnicza czesc to zydowskie mieszkanie z poczatku XX wieku
          (kuchnia, sypialnia, salon), fragmenty zakaldow rzemieslniczych. w
          osobnym pomieszczeniu znajda sie trofea przywiezione przez kaliskich
          podroznikow. ma tez w ramach mmuzeum dzialac pracownia genealogiczno-
          heraldyczna. kolejnym krokiem po powstaniu ma byc poszerezenie
          ekspozycji o pamiatki po innych mniejszosciach zamieszkujacych
          Kalisz.

Czyzby byl to zapowiadany projekt tego muzeum przy Kosciuszki czy
          kolejna kaczka dziennikarska albo zupelnie inna inicjatywa?

• ksiestwokaliskie Re: czyzby ktos ubiegl JAS 18.01.08, 09:09
                Te wycięte drzewa, z powodu których kaliski majątek ewangelików pójdzie pod
                młotek, czy raczej zostanie przejęty przez miasto Ostrów Wlkp to jedno.
                Gość ma też albo wyrok skazujący w zawiasach, albo jeszcze tylko zarzuty, w
                sprawie przywłaszczenia pieniędzy (kwota między 150 a 200 tysięcy).
              • ok333 Re: czyzby ktos ubiegl JAS 18.01.08, 10:47
                prezesmarcin napisał:

> a to jest ten gosc od nielegalnej wycinki drzew

NOT ONLY . Specjalizuje sie w wykupie dzialek i handlem starociami(
                pol Trojanowa , Chelmce ,Wolica i okolica :) .Corka prowadzi
                antykwariat starociowy przy Kolegioalnej.
                Facio ma smykale - tanio kupil , drogo sprzedal .
                  • ksiestwokaliskie Re: Andrzej Benert 18.01.08, 12:28
                    wielkopolskawschodnia napisał:

> Pastor Benert muzealnikiem? To chyba jakiś niestosowny żart...

Banert nie Benert. W dodatku ta pracownia genalogiczno-heraldyczna. Czyżby
                    uznał, że na fali zainteresowania genealogią w Polsce, można zarobić? Rynek w
                    tym temacie jest co najmniej nasycony.
                      • naraziegosc Re: A nie porąbie eksponatów? /nt 18.01.08, 16:13
                        Wlasciwie trudno sie dziwic ze zaklada muzeum zydowskie. Nie tak
                        dawno walczyl o kamienice i inne nieruchomosci dla autentycznych i
                        mniej uprawnionych obywateli Izraela na czym sie niezle dorobil z
                        kolezanka notariuszka.
                        A swoja droga to jak to jest z tymi kamienicami? Maja wlascicieli
                        czy nie? Cos do kupienia moze jest ?..)))
                      • wielkopolskawschodnia Re: A nie porąbie eksponatów? 18.01.08, 16:36
                        Nie sądzę, żeby w (mało prawdopodobnej) chwili braku gotówki porąbał
                        cokolwiek, raczej dwa razy to sprzeda niżby miał porąbać. Sądząc po
                        cenach oferowanych w graciarni antyków, musiały one być sprzedawane
                        wielokrotnie, nabierając w ten sposób antycznego poloru. Antycznego
                        poloru nabierają też ich właściciele, owe lwy salonowe w pierwszym
                        pokoleniu (byłem świadkiem wciskania antyku pewnej nieświadomej swej
                        naiwności nowobogackiej paniusi - ów majstersztyk geszeftu pamiętam
                        do dzisiaj!).
                  • ok333 Re: Andrzej Benert I 18.01.08, 17:53

> Pastor Benert muzealnikiem? To chyba jakiś niestosowny żart...

Pastorem chyba nie jest sie dozywotnio ? Jesli sie myle poprawcie
                    mnie . Chyba zostal zdegradowany ,to taki maly Rydzyk . Ksieza i
                    pastorzy teraz znaja sie na wszystkim , na dzieciach, na rodzinie ,
                    na turystyce, gierkach gieldowych i biznesie. To takie nowe
                    powolanie, nie naznaczone przez Boga.
    • wielkopolskawschodnia Re: Muzeum powstania styczniowego 23.01.08, 11:09
      ...ale oczywiście nie w Kaliszu, bo po co:
      miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,4860265.html

Ja mam znakomity pomysł na wspaniałe muzeum, mianowicie pomysł na
      wielkie MUZEUM PROJEKTÓW MUZEÓW W KALISZU. Każdemu projektowi
      kolejnego poronionego muzeum poświęcona byłaby osobna sala muzealna,
      a w sali centralnej muzeum wystawionoby nieuczesane popiersie pana
      dyrektora. To by było takie dziękczynne i chwalebne muzeum-mauzoleum.
      • prezesmarcin Muzeum Dobranocek PRL 23.01.08, 22:18
        Byl kiedys taki salony pomysl utworzenia takiej placowki-jakis raper czy pseudomuzyk mial taki pomysl a tu niespodzianka i nie ma co takiego muzeum tworzyc w Kaliszu:

muzeumdobranocek.pl/index2.htm
        • prezesmarcin Muzeum Projektow Muzeow lub bylych Muzeow 23.01.08, 22:23
          1) Sala Muzeum Zydow Kaliskich
          2) Sala Muzeum Sanktuarium Św Jozefa
          3) Sala Muzeum Dobranocek PRL
          4) Sala Izby Pamieci Marii Konopnickiej
          5) Sala Muzeum Etnograficznego/Podrózniczego (tego co mialo sie znajdować w Domku Szwajcarskim)
          6) Sala Wystawy w Baszcie Dorotce.
          • ok333 Re: Muzeum Projektow Muzeow lub bylych Muzeow 24.01.08, 09:45
            prezesmarcin napisał:

> 1) Sala Muzeum Zydow Kaliskich
            > 2) Sala Muzeum Sanktuarium Św Jozefa
            > 3) Sala Muzeum Dobranocek PRL
            > 4) Sala Izby Pamieci Marii Konopnickiej
            > 5) Sala Muzeum Etnograficznego/Podrózniczego (tego co mialo sie
            znajdować w Dom
            > ku Szwajcarskim)
            > 6) Sala Wystawy w Baszcie Dorotce.

7.Muzeum Diecezjalne w dzwonnicy sw.Jozefa
            • wielkopolskawschodnia Re: Muzeum ex-Muzeów 24.01.08, 13:05
              1) Sala Muzeum Żydow Kaliskich
              2) Sala Muzeum Sanktuarium Św. Jozefa
              3) Sala Muzeum Dobranocek PRL
              4) Sala Izby Pamięci Marii Konopnickiej
              5) Sala Muzeum Etnograficznego/Podróżniczego (tego co miało się
              znajdować w Domku Szwajcarskim)
              6) Sala Wystawy w Baszcie Dorotce
              7) Sala Muzeum Literatury w Kaliszu (Miasto nawet granty dało)
              8) Sala Skansenu Etnograficznego w Russowie (spichlerze z Majkowa, z
              Godziesz i in. powywożono do skansenu pod Poznaniem)
              9) Sala Muzealiów Nienabytych, np. pieczęć katedralna, pieczęć KKD,
              bruliony Jerzego Wronowskiego, mapy Ottomara Wollego i in.
              • kaliszman Re: Muzeum ex-Muzeów 02.02.08, 13:19
                Muzeum Dobranoeck PRL możemy sobie odpuścić.Powstanie w Rzeszowie.
                Fragment przedwojennego mieszkania,zakładu szewskiego i
                krawieckiego,introligatorni,apteki,szynku oraz sklepu-to wszystko ma
                znaleźć się w prywatnym muzeum,które w jednej z kamienic w
                śródmieściu zamierza urządzić Andrzej Benert,niegdyś pastor
                kaliskiej parafii ewangekicki-augsburskiej.Jak twierdzi,zgromadził
                już część wyposażenia i otwarcie muzeum to kwestia być może tego
                roku.
                Super Fakty Kalsikie.
    • wielkopolskawschodnia Re: à propos i déjà vu 08.02.08, 12:38
      Tak à propos Salonu Muzycznego Feliksa Nowowiejskiego na Sołaczu, to
      przypominam, że my też mamy salon, heh, Salon Muzyczny im. Fryderyka
      Chopina w Antoninie. Ale od razu włącza mi się déjà vu, bo przecież
      tym antonińskim salonem to chwalą się ostrowianie, choć nie do nich
      należy i nie za ich pieniądze jest utrzymywany, czyli wypisz wymaluj
      prototyp pomysłu na lotnisko w Michałkowie.

Wróćmy jednak do muzyki. Ja absolutnie nie rozumiem dlaczego miasto,
      które dało Polsce Romana Statkowskiego i Henryka Melcera tak sobie
      po prostu o nich zapomniało: beztrosko, bezmyślnie, bezrefleksyjnie.

Kiedy radni muszą wymyśleć jakiś sposób na promocję (jak ja kochać
      to słowo), to główkują, główkują, główkują... i wymyślają św. Józefa.

Ja się bezczelnie domyślam, dlaczego oni wymyślają św. Józefa, a nie
      Romana Statkowskiego czy Henryka Melcera. Ale może tym razem jeszcze
      nie powiem.
      • greffen jescze jeden pomysł 08.02.08, 13:33
        Chociaż to sztuka dla sztuki dorzucam taki pomysł - Muzeum Skradzionego Obrazu.
        Mała (społeczna) placówka przy parafii św. Mikołaja gromadząca wszystko o
        Rubensie. Za mało wykorzystujemy kartę rubensowską przecież to był jeden z
        trzech najcenniejszych obrazów w zbiorach polskich zaraz po Damie z Łasiczką i
        Młodzieńcu Rafaela.
        • wielkopolskawschodnia Re: à propos i déjà vu 08.02.08, 15:02
          "Portretu młodzieńca" też już nie ma.

Należało chociaż zrobić profesjonalną kopię (chociaż to!), bo tu już
          nic więcej zrobić się nie da.

O kościółkowej bezmyślności i beznadziejnej wierze w Bożą opatrzność
          rozwodzić się nie będę, bo obraz szlag trafił i na nic tu już słowa.
        • ok333 Re: jescze jeden pomysł 08.02.08, 16:48
          greffen napisał:

> Chociaż to sztuka dla sztuki dorzucam taki pomysł - Muzeum
          Skradzionego Obrazu.
          > Mała (społeczna) placówka przy parafii św. Mikołaja gromadząca
          wszystko o
          > Rubensie. Za mało wykorzystujemy kartę rubensowską przecież to był
          jeden z
          > trzech najcenniejszych obrazów w zbiorach polskich zaraz po Damie
          z Łasiczką i
          > Młodzieńcu Rafaela.

Zwaz greffenie, ze proboszcz sw.Mikolaja jest powaznie chory i
          obecnie nie w glowie mu takie saloniki na Plebanii. Ale dla
          chxaxego ... Przeciez jezeli Proboszcz wyrazilby ochote i wole, to
          moze sie tylko ograniczyc do dozoru i kontroli.Takie przedsiewziecia
          rodza sie najpierw w teczkach, skoroszytach czy segregatorach.
          Trzeba najpierw materialy zdobywac a dopiero potem po selekcji,
          oprawie plastycznej mozna je eksponowac. A rozmawiales moze wstepnie
          z Proboszczem ks.Gawlwm ? Ja lata Go nie widzialem i chetnie, razem
          mzemy sie wybrac.
      • kalamata99 Re: à propos i déjà vu 08.02.08, 15:47
        Mimo wszystko sw. Jozef jest lepiej znany, a pielgrzymki sa w
        modzie, tak wiec z marketingowego punktu widzenia to ma sens.
        Przyznam sie, ze nie wiedzialem iz Statkowski jest z Kalisza. Melcer
        jest oczywiscie uczczony szkola muzyczna, jest tez bardzo dobra
        ksiazka p. Piatkowskiej. Mam tez CD z jego muzyka, ale nie wiem czy
        latwo ja obecnie dostac w Kaliszu, a chyba na pewno nie w Informacji
        Turystycznej. Melcer daje sie sluchac, ale jednak jest eklektykiem,
        co slychac wyraznie w jego muzyce. W sumie jednak mozna promowac
        kaliski "genius loci" - miasto muzykow (Chopin, Melcer, Statkowski),
        pisarzy i poetow (tradycyjna trojca: Asnyk, Konopnicka, Dabrowska).
        Dodac do tego teatr, filharmonie, wspolczesnych malarzy i pisarzy i
        nagle Kalisz staje sie miastem artystow.
        • wielkopolskawschodnia Re: à propos i déjà vu 08.02.08, 16:41
          No i tego właśnie poznanioki nie mogom znieść, heh, że u nich nawet
          Duczmal jest z importu (z Krotoszyna, ale w Teleskopie mówi, że jest
          poznanianką, heh). Przecież to jest miasto, które nie wydało żadnego
          wielkiego Polaka, nawet ten ich Cegielski to import...

Tu o Melcerach i innych Szczawińskich:
          www.forumakad.pl/archiwum/2003/06/artykuly/23-rody_uczone.htm

A na Wiki jest już mordka Henia Melcerka :)
          pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Melcer-Szczawi%C5%84ski
          • ok333 Re: à propos i déjà vu 08.02.08, 16:55
            I teraz kolej na naszych specow i marketingowcow od kultury by te
            nasze perelki ladnie oprawic i wciskac je wszystkim poczynajac od
            pielgrzymkowych patnikow . Jak narazie i od lat robi to jedyna
            Basienka Fibingerowa i za to jej chwala. Bo reszta, to najlepiej sie
            czuje sprzedajac czerwone serduszka.
            • wielkopolskawschodnia Re: à propos i déjà vu 09.02.08, 14:25
              Tak, ale wychowywała się tu, kiedy przyjechała do Kalisza miała 7
              lat i Kalisz uważała za miasto rodzinne. Sutarzewicz pisze, że był
              to tradycyjny szlak wędrówek (Suwałki-Kalisz), a przecież Wierusz-
              Kowalski tą samą drogą przywędrował, inni też, w poszukiwaniu awansu
              społecznego i dochodu.

Gdyby się tu nie wychowała, nie widziała dzieciaków harujących w
              manufakturze Repphana, pewnie nie napisałaby "Roty".
      • wielkopolskawschodnia Re: Miejsce na muzeum? 12.02.08, 20:58
        W pale się nie mieści, co Zarząd Miasta wyczynia. Wyrzucili stamtąd
        towarzystwo naukowe (KTPN), żeby to sprzedać?

PiSz doprowadzi Kalisz na skraj przepaści, bo zarządza nim jak
        przedsiębiorstwem, w którym liczy się tylko kasa i ładny wizerunek w
        mediach. Mnie się już płakać chce, jak widzę kolejne pomysły PiSzu.
      • ok333 Re: Miejsce na muzeum? 12.02.08, 21:05
        Tak, to placowka nr 2 MOK-u,potem UAM.W piwnicy kiedys magazyn
        strojow ZPiT ,,Calisia'',takze ,,Samowarek'',wyzej slynny TPPR , a
        na II-gim pietrze duza sala teatralno - imprezowa ze scena i kurtyna
        z Runotexu. Dawane tam byly niektore sztuki w ramach KST. Wystepowal
        tu min.Zbigniew Zapasiewicz, Dorota Stalinska i inni. Lokalizacja
        swietna. Cena zbyt wygorowana , bo w remont trzeba sporo kasy
        wsadzic by zaadaptowac na wzniosly cel.A sprawdzal ktos czy to nie
        mienie pozydowskie?
    • o00 Re: Kaliskie muzea... 14.02.08, 15:27
      ...nie będą mogły pokazać nam tych obiektów. Wiadomo dlaczego. :(

www.allegro.pl/show_item.php?item=312720614
      www.allegro.pl/show_item.php?item=312255045
      www.allegro.pl/show_item.php?item=312764892
        • kaliszman Re: Kaliskie muzea... 19.03.08, 14:26
          Muzeum wielu narodów.Za 5mln euro w Kaliszu mogłoby powstać gdyby
          Miasto opracowało stosowny projekt wspólnie z Muzeum Okręgowym Ziemi
          Kaliskiej i gdyby UE dała na taki cel pieniądze.Znając jednak
          preferencje UE i reputację Kalisza jako miasta z wielonarodową
          przeszłoscią,jest na to sznsa.Jest to propozycja radnego Bogdana
          Nowackiego.Władze Kalisz nie ustosunkowały się jeszcze do
          propozycji B.Nowackiego.
          Życie Kalisza.
            • greffen Re: Kaliskie muzea... 19.03.08, 22:07
              Takie muzea, nawet cztery już istnieją. Znajdują się one na rogatce oraz na
              Podmiejskiej.Wyrażam szacunek dla każdej inicjatywy kulturalnej ale chyba
              najpierw trzeba ją dobrze przemyśleć.
              • prezesmarcin Re: Kaliskie muzea... 20.03.08, 01:24
                Kaplica przedpogrzebowa to jest to jakies "muzeum".

A na rOgatce to co mianowicie jest-na luterskiej gorce w ktorej s
                kaplicy jakies eksponaty.

Kto sposrod kaliszan i przybyszow wie co mozna obejrzec i kiedy w
                tych "placowkach
                muzelanych", szczegolnie ludziska nie wiedza ze mozna sie z czyms
                innym niz MOZK w Kaliszu zapoznac.

Slabo cos z martketingiem turystycznym-no jakies tam info o
                Podmiejskiej maja w CIT, jakis kontakt jest a o Rogatce to gdzies
                kiedys slyszalem ze sa jakies plany czy cos tam.

• greffen Cmentarz - Muzeum. 27.03.08, 07:52
        Chodziło mi o to że zabytkowe cmentarze same w sobie są wielkimi muzeami
        przeszłości Miasta Kalisza. Oczywiście nie w formie instytucji, ale jako
        wspaniałe zbiory pod niebem.
        portal.calisia.pl/articles/1166-historie-ukryte-w-grobowcach Nie muszę
        dodawać że zbiorom tym grozi zagłada i jeśli nie rozpocznie się proces ich
        ratowania...
          • ok333 Re: Cmentarz - Muzeum. 27.03.08, 10:55
            prezesmarcin napisał:

> Mialem na mysli muzeum jako instytucje, miejsce wystawiennicze.

Prezesie,
            skup sie i tak nie rozmyslaj.Wiesz do czego to moze doprowadzic.
            Miasto i tak z nas glupkow robi.Budynek takiego muzeum to w
            nastepnej kolejnosci. PRIORYTETEM jest ratowanie tego (zabytkowa
            substancja cmentarzy - ewangelickiego i prawoslawnego na poczatek) ,
            co moze BEZPOWROTNIE ZGINAC , a potem dopiero, albo rownolegle ( o
            ile pozyska sie srodki z UE) budowac wlasciwe muzeum.
            Widze tylko jedno miejsce na ten obiekt - plac po ,,cholerynce''
            Taki ,,karavek'' moze stac wewnatrz nowego muzeum, dluzej przetrwa
            wplyw dzialania skazonej atmosfery nadkaliskiej.
            • naraziegosc Re: Cmentarz - Muzeum. 27.03.08, 15:10
              Ktos tu wspomnial o muzeum wielonarodosciowym. Europa widze chetnie
              daje pieniadze na te wielonarodowsc. Czy gdybysmy sobie np. zrobili
              muzeum polsko-rosyjskie to tez by tak chetnie dali czy to musza byc
              tylko pewne narodowosci? Czy po zaplaceniu za muzeum dalej Europa
              placi utrzymanie czy to juz we wlasnym zakresie bo jesli we wlasnym
              to zbudowc cos poprawnego a potem zawsze mozna zamienic na cos co
              sami bysmy chcieli miec. No i jesli Europa tak lubi multi-kulti to
              wlasciwie czemu nie daja na cmentarze bo przeciez juz bardziej
              wielonarodowe i wieloreligijne byc nie moga. Moze jakiegos
              muzulmanina pochowc na miejskim to dadza?
              • ok333 Re: Cmentarz - Muzeum. 27.03.08, 21:32
                Na cmentarze UE nie daja, bo parafie sie nie staraja. A Miasto sie
                wypina i mowi, ze to nie jego. Ale turystow to juz zaczyna liczyc i
                sanktuarium podbiera.
                Co do islamianina na Miejskim - pralat Gawel sie chyba nie zgodzi,
                nawet na granicy z cholerynka. Ale jakby zwietrzyl kase, to kto wie?
                Musimy porzadnie zadzialac z ewangelickim :).
                • ok333 Re: Lodzki sposob na Muzeum. 07.04.08, 10:14
                  Nasza zasluzona i wysluzona Fabryka Fortepianow niedlugo zacznie byc
                  rozbierana przez zlomiarzy i w konsekwencji bedzie ulegala
                  degradacji. Warto by juz p-omyslec o tej pieknej fabryce. A moze
                  zaczniemy kopiowac z lodzian ?

miasta.gazeta.pl/lodz/1,35135,5085538.html
                  • ok333 Re: Lodzki sposob na Muzeum. 10.05.08, 13:52
                    W tegorocznym Zyciu Kalisza nr 12 z 19 marca byla krotka notatka o
                    rozmowie radnego Bogdana Nowackiego z dyrektorem MOZK J.A.Splittem.
                    Radny sugerowal, ze znalazl odpowiedni Program UE - Program
                    Operacyjny Infrastruktur5a i Srodowisko. Dyrektor MOZK chcialby pod
                    ten program podpiac pomysl zmodyfikowany tj. Muzeum Wielu Narodow,
                    narodow ktore wspoltworzyla dzieje Kalisza. W ramach tego Programu
                    mozna by pozyskac m i n i m u m 5 mln EURO( 85%). Brakujace 15%
                    powinno wysuplac Miasto. Radny Nowacki ponoc wystapil do Prezydenta
                    Pecherza i Rady Miejskiej z odpowiednim wnioskiem. Czy ktos z
                    forumowiczow zna dalsze losy tego wniosku ? A moze Prezydent juz cos
                    zadysponowal z nadwyzki budzetowej, jaka wypracowalo Miasto. Sadze,
                    ze wsparliby nas takze Marszalek Wielkopolski i sam Minister Kultury
                    i Dziedzictwa Narodowego
                    • ok333 Re: kaliski sposob na Muzeum. 12.05.08, 08:47
                      Zapomnialem zmienic tytul na bardziej swojsko brzmiacy. Teraz jest
                      OK !
                      ok333 napisał:

> W tegorocznym Zyciu Kalisza nr 12 z 19 marca byla krotka notatka o
                      > rozmowie radnego Bogdana Nowackiego z dyrektorem MOZK
                      J.A.Splittem.
                      > Radny sugerowal, ze znalazl odpowiedni Program UE - Program
                      > Operacyjny Infrastruktur5a i Srodowisko. Dyrektor MOZK chcialby
                      pod
                      > ten program podpiac pomysl zmodyfikowany tj. Muzeum Wielu Narodow,
                      > narodow ktore wspoltworzyla dzieje Kalisza. W ramach tego Programu
                      > mozna by pozyskac m i n i m u m 5 mln EURO( 85%). Brakujace 15%
                      > powinno wysuplac Miasto. Radny Nowacki ponoc wystapil do
                      Prezydenta
                      > Pecherza i Rady Miejskiej z odpowiednim wnioskiem. Czy ktos z
                      > forumowiczow zna dalsze losy tego wniosku ? A moze Prezydent juz
                      cos
                      > zadysponowal z nadwyzki budzetowej, jaka wypracowalo Miasto.
                      Sadze,
                      > ze wsparliby nas takze Marszalek Wielkopolski i sam Minister
                      Kultury
                      > i Dziedzictwa Narodowego
    • wielkopolskawschodnia Re: Muzeum Wielu Narodow 12.05.08, 13:30
      I to jest W KOŃCU jakiś DORBRY pomysł.

Ale: nie narodów mieszkających w Kaliszu, mieście o specyficznym
      położeniu na wielkich szlakach Europy, mieście granicznym, mieście
      tygla narodowego, ale Muzeum Wielu Narodow Rzeczypospolitej.

Bo dopiero takie muzeum będzie miało jakiś znaczenie krajowe,
      znaczenie dla sąsiadów, Żydów, Węgrów, Greków, Szkotów i kogo tam
      jeszcze, będzie istotne dla wielu. A nie tylko dla nas.
      • kaliszman Re: Muzeum Wielu Narodow 12.05.08, 14:30
        Masz racje.Ale uważam,że jesli takie muzeum miałoby zainteresowac
        turystów,powinno być zrobione z rozmachem(ciekawy budunek muzeum i
        bardzo baogate zbiory),a nie w jakimś mieszkaniu lub małej
        kamienicy,gdzie zbiory muzealne ograniczyłby się do kilku eksponatów.
        • ok333 Re: Muzeum Wielu Narodow 12.05.08, 15:42
          A mialo Miasto ,,pod bokiem'' piekny, 4-ro kondygnacjowy budynek
          postindustrialny zbudowany z czerwonej cegly ! Mialo , ale sie latwo
          pozbylo i pewnie za ,,psie dziengi''. Mowie o budynku po
          zlikwidowanej Odziezowej Spoldzielni Pracy ,,MODELANA'' przy ul.
          Towarowej. Wystarczyloby teraz przerzucic mostek drewniany z
          ul.Sportowej i byloby polaczenie traktem pieszo - rowerowym z dawna
          dzielnicva zydowska i nie tylko.A moze ten kontrakt z jakims zborem
          jest mozliwy do rewizji ???
                  • ok333 Re: Jeśli się myśli 24.05.08, 20:07

> Na tak postawione pytanie sam bym odpowiedział, że NIE potrzebne.

Ta probka nie byla reprezentatywna :) !!! Mlodziez juz ma to
                    wpojone, ze na wycieczce szkolnej jesli jest w programie jedno
                    muzeum, to jest o jedno za duzo. Nawet do naszego muzeum
                    uczniowie ... wala drzwiami i oknami. Dobrze, ze JAS poszerzyl
                    wejscie :D:D.Potrzeba jeszcze wyszynku!
                        • ok333 Re: Lodz juz wymyslila... 03.06.08, 22:55
                          kaliszman napisał:

> Kalisz i Łódz.Dwa światy.
                          Tak,tak - swiaty post industrialne.
                          Masz tu kolejny :

miasta.gazeta.pl/lodz/1,35135,5258820,EC_1__90_hektarow_w_calosci.html

W Lodfzi sie burzy , ale oni maja tego duzo. U nas sie burzy , choc
                          sa pojedyncze egzemplarze. Czy ,,Calisie'' doprowadzi sie do ruiny?
                          Kto zamieszka w tym bloku posrod slumsow? Nabor chetnych juz
                          rozpoczety.
                            • ok333 Re: Lodz juz wymyslila... 16.07.08, 09:40
                              kaliszman napisał:

> Nawet nie idzie o zabytki.Łódz coś w naszy kraju znaczy i łatwiej
                              > sie jej przebić z ciekawymi pomysłami.A my,szkoda pisać zabytki w
                              > rozsypce,a miasto buduje aquapark.

Nie przesadzaj , bylaem tam z wnusiem zewby mu pokazac teren -
                              JESZCZE NIC TAM SIE NIE RUSZA. Moze po kanikule???Magistrat nie
                              puszcza pary , nie wiadomo ostatecznie kto to ma finansowac. Ja
                              umywam rece od wspoluczestniczenia. A ile to kasy pochlonie Bog
                              jedyny i moze PiS wiedza?
    • o00 Re: Tego też nie zobaczymy 16.07.08, 00:23
      www.allegro.pl/show_item.php?item=400746257

Nie zobaczymy, bo nikt pana dyrektora nie poprosi, żeby zechciał
      kupić. I nie ważne jest, że nie mamy żadnego archiwum miejskiego
      sprzed 1914, bo poszło z dymem...
      • ok333 Re: Tego też nie zobaczymy 16.07.08, 09:46
        o00 napisał:

> www.allegro.pl/show_item.php?item=400746257
        >
        > Nie zobaczymy, bo nikt pana dyrektora nie poprosi, żeby zechciał
        > kupić. I nie ważne jest, że nie mamy żadnego archiwum miejskiego
        > sprzed 1914, bo poszło z dymem...

Postanowilem wkleic to info o J.Dabrowskim, zeby nie umknel ten
        slad :

[qote[ Sp(...) zbiór dokumentow Józefa Dąbrowskiego -
        Korespondencja, zdjęcia, ksiazki .Zainteresowanych prosze o kontakt
        emailowy lub telefoniczny 692427674 Józef Dąbrowski ( ur. 2 stycznia
        1876 w Radomiu, zm. 13 marca 1926 w Warszawie), polski prawnik,
        adwokat, literat, publicysta i działacz społeczny. Odbył studia w
        Warszawie i Krakowie. Brał udział w życiu publicznym byłego
        Królestwa Polskiego jako polityk obozu lewicowo-niepodległościowego,
        prelegent i publicysta. W latach (1897-1904) członek Polskiej Partii
        Socjalistycznej, korespondent warszawski Przedświtu, potem
        nauczyciel w gimnazjum w Kaliszu. Od 1919 roku był sędzią wojskowym.
        Po powstaniu państwa polskiego organizował sądownictwo wojskowe,
        uzyskał w armii stopień pułkownika. Ogłosił pod pseudonimem "J.
        Grabiec" szereg prac publicystycznych i historycznych:
        najważniejsze „Dzieje narodu polskiego” (1909), „Rok 1863”
        (1912), „Dzieje współczesne” (2 t. 1919), „Ostatni szlachcic” (2 t.,
        1923), „Czerwona Warszawa” (1925).

[/quote]
    • gladki0 Re: kaliskie muzea projekty 20.07.08, 21:43
      O rany, w Lodzi , to nawet z wodociagowej detki pod pl.Wolnosci
      zrobili Muzeum i ... kasuja za bilety :) "

pl.youtube.com/watch?v=lEefDf0Vut8&NR=1
      Czy nasze Wodocigi nie maja nic do pokazania. Jesli nie , to niech
      zakladaja pompy uliczne. Tam oczywiscie, gdzie kiesys staly :
      pl.sw.Jozefa (podwojna), al.Wolnosci - u wlotu przy Trybunale , na
      Lipowej - na ,,dolku''. A tam teraz nowy i ladny jest ten dolek.
        • prezesmarcin Re: kaliskie muzea projekty 27.07.08, 12:14
          a moze ktos ma jakies wiesci nt. muzeum ex-pastora Benerta?

a moze cos wiecej wiadomo nt. muzeum zydowk kaliskich ktorego organizacja zajmuje/ ma zajac sie MOZK?

a co w temacie galerii w dzwonnicy przy bazylice?

czemu w tym miescie jest tak ze nowe pomysly koncza sie na etapie planowania, jest wielki szum a potem cisza.
          • ok333 Re: kaliskie muzea projekty 27.07.08, 16:02
            prezesmarcin napisał:

> a moze ktos ma jakies wiesci nt. muzeum ex-pastora Benerta?
            >
            Ktos walnal , ze Banert sie tym zajmuje ? Chyba to plotka jednak.
            Dochodzi MOZK do siebie po oddaniu Zawodzia . Pewnie sie i za to
            wezma?
            > a moze cos wiecej wiadomo nt. muzeum zydowk kaliskich ktorego
            organizacja zajmuje/ ma zajac sie MOZK?
            >

Narazie cisza i Jazz graja w ratuszowym patio :).
            > a co w temacie galerii w dzwonnicy przy bazylice?
            >

Nasz rzecznik prasowy mowi, ze na to pytanie to tylko Kustosz
            Sanktuarium moze dac odp.
            > czemu w tym miescie jest tak ze nowe pomysly koncza sie na etapie
            planowania, j
            > est wielki szum a potem cisza.

Prezesie sam dales odpowiedz w innym poscie. My podnieslismy rece do
            dzialania , a ty nam kazesz je opuszczac. Na boczne tory nas
            wekslujesz. A przyjedz kiedys we srode do nas do Parku pprzy
            Rogatce, zapraszamy. A jakie laski sa :)!!! Kaliszman juz drazy
            skale :)>