Dodaj do ulubionych

Lublin: chłopcy w 2019

05.01.20, 23:47
Antek zdetronizowany. Jakie imiona w zeszłym roku najczęściej nadawano chłopcom?
Alina Pospischil
5 stycznia 2020 | 13:48

O zestawienie imion nadawanych dzieciom w 2019 r. poprosiliśmy Urząd Stanu Cywilnego w Lublinie. Przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych imion męskich.
Miejsce 10. 102 Marcelów

Imię Marcel to absolutna nowość w naszym corocznym zestawieniu. Pod względem popularności wyprzedził nawet Michała i Kacpra. W tym roku Marcelami nazwano 102 urodzonych w Lublinie chłopców. Marcel to imię pochodzenia łacińskiego. Tak nazywał się jeden z rzymskich rodów – Marcellus. Samo imię oznacza "mały wojownik".

Najbardziej znanym Marcelem w Polsce jest reżyser filmowy Marcel Łozinski. To samo imię posiadają także polski siatkarz Marcel Gromadowski czy aktor znany między innymi z serialu "M jak miłość" Marcel Sabat.

Miejsce 9. 109 Wojciechów
Imię Wojciech co roku znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion męskich nadawanych dzieciom w Lublinie. W 2019 r. otrzymało je 109 chłopców. Jest to staropolskie imię pochodzenia słowiańskiego, pisane niegdyś przez "i". Funkcjonuje jako relikt imion pogańskich używanych we wczesnym średniowieczu. Składa się z dwóch członów: staropolskiego słowa "woj" oznaczającego "wojownika" oraz wyrazu "ciech" wywodzącego się od "cieszyć się". Wojciech jest więc "tym, który cieszy jako żołnierz".

To najbardziej tradycyjne ze wszystkich imion w zestawieniu noszą: dziennikarz muzyczny Wojciech Mann, aktor i reżyser Wojciech Malajkat, nieżyjący już piosenkarz i aktor tekstów Wojciech Młynarski, piłkarz Wojciech Szczęsny, muzyk Wojciech Waglewski oraz raper Wojciech Alszer znany jako Fokus.

Miejsce 8. 112 Filipów
Na ósmym miejscu znalazł się Filip. Jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa "filihippos", które oznacza "kochający konie" lub "znawca koni". Posiada żeński odpowiednik w dwóch formach: Filipina i Filipa.

Nosili je Filip II Macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego, oraz król Hiszpanii Filip II Habsburski, od którego imienia nazwano państwo Filipiny.

W Polsce znanymi Filipami są: prezenter telewizyjny Filip Hajzer, scenarzysta i reżyser filmowy Filip Bajon czy aktor Filip Bobek. Z imieniem tym związanym jest wiele przysłów, np. "wyrwał się jak Filip z konopi", "śmieje się jak Filip na jelito", "na świętego Filipa drze się dobrze lipa".

W Lublinie otrzymało je 112 chłopców.

Miejsce 7. 139 Mikołajów
Podobnie jak Filip imię Mikołaj pochodzi z języka greckiego. Nikólaos lub Nikólassos to połączenie "nike" i "laos" ("lassos") oznaczających kolejno "zwycięstwo" i "lud". Imię jest popularne zwłaszcza w krajach, w których dominującym wyznaniem jest prawosławie, gdyż św. Mikołaj z Miry jest tam jednym z ważniejszych świętych. W Lublinie w 2019 r. urodziło się 139 Mikołajów.

Znanymi Polakami o tym imieniu są aktorzy Mikołaj Krawczyk i Mikołaj Roznerski oraz fotograf i pisarz Mikołaj Grynberg. W historii Polski na trwale zapisali się Mikołaj Rej, Mikołaj Gomółka i Mikołaj Kopernik.

Miejsce 6. 160 Janków
W porównaniu z ubiegłym rokiem imię Janek spadło cztery miejsca w zestawieniu. Janami zostało w Lublinie w 2019 r. 160 chłopców. Jest to imię pochodzenia biblijnego - nosili je Jan Chrzciciel i Jan Ewangelista. Swoje korzenie ma w hebrajskich słowach "Jehu" ("Jahwe") i "channah" ("łaska"). Oznacza "Jahwe jest łaskaw".

Wśród zdrobnień imienia znajdują się: Janek, Jasiek, Jasio, Jaś, Jaśko, ale też Janosik. Nosiły je postacie na stałe zapisani w historii Polski: król Jan III Sobieski, poeta Jan Brzechwa, malarz Jan Matejko i kronikarz Jan Długosz.

Wśród znanych obecnie osób o tym imieniu można wymienić: aktora Jana Englerta, muzyka Jana Borysewicza, kompozytora Jana A.P. Kaczmarka czy aktora Jana Wieczorkowskiego.

Miejsce 5. 162 Franciszków
Etymologia imienia Franciszek jest niejednoznaczna. Może wywodzić się od germańskiego słowa "frank", oznaczającego "człowieka wolnego, z plemienia Franków" bądź od włoskiego określenia "francesco", które można tłumaczyć jako "Francuz, Francuzik". W ubiegłym roku imię Franciszek otrzymało 162 noworodków.

W Polsce popularnymi Franciszkami są Franciszek Smuda, trener reprezentacji Polski w latach 2009-2012, a także Franciszek Pieczka, aktor teatralny i filmowy znany ról w wielu polskich filmach (m.in. "Konopielka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Quo vadis"), a także w serialu "Ranczo". Na świecie jedną z najbardziej znanych postaci o tym imieniu jest papież Franciszek. Przybierając je, zaznaczył chęć podążania śladem św. Franciszka z Asyżu, opiekuna biednych i nędzarzy.

Miejsce 4. 171 Aleksandrów
Na czwartym miejscu zestawienia, podobnie jak w ubiegłym roku, znalazł się Aleksander. To imię popularne w większości krajów europejskich. Składa się z dwóch członów pochodzenia greckiego: "aléks" - "bronię, wspomagam" i "anér" - "mąż, mężczyzna". Całość interpretowana jako "broniący mężów, troszczący się o mężów, opiekujący się mężami". W Lublinie w 2019 r. narodziło się 171 Olków.

Znanymi Aleksandrami w Polsce są: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, prezenter telewizyjny i celebryta Aleksander Sikora czy podróżnik i kajakarz Aleksander Doba. Imię to nadali swoim dzieciom m.in. bramkarz Jerzy Dudek, aktorka Kasia Figura i dziennikarz Piotr Kraśko. Posiadaczami tego imienia byli znani polscy pisarze: Aleksander Fredro oraz Bolesław Prus, który pod pseudonimem ukrywał swoje prawdziwe nazwisko: Aleksander Głowacki.

Miejsce 3. 180 Antków
Trzecie miejsce zajął Antek. To duże zaskoczenie - imię Antoni od lat zajmowało najwyższą pozycję w zestawieniu. W ubiegłym roku nadano je 202 urodzonym w Lublinie chłopcom, w tym - 180. To niezwykle modne imię ma starożytne korzenie. Pochodzi od rzymskiego rodu Antoniuszów, którego nazwę tłumaczy się greckim słowem "anthos" oznaczającym "bezcenny", "kwiat".

W Polsce imię to pojawiło się w XIV w., ale największą popularność zdobyło w XVIII w. wskutek rozszerzenia się kultu św. Antoniego z Padwy. Noszą je: aktorzy Antoni Królikowski i Antoni Pawlicki czy polityk PiS Antoni Macierewicz.

Miejsce 2. 190 Szymonów
Miejsce drugie na podium zajmuje Szymon, który również rok temu uplasował się wysoko, bo na trzecim miejscu. To imię w 2019 r. nadano aż 190 razy. Pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza "Jachwe wysłuchał".

Noszą je: polski dziennikarz i satyryk Szymon Majewski, aktor Szymon Bobrowski, dziennikarz, publicysta i kandydat na prezydenta Polski Szymon Hołownia oraz piosenkarz Szymon Wydra - wokalista zespołu Carpe Diem.

Miejsce 1. 219 Jakubów
Pora na zwycięzcę zestawienia. Aż 219 noworodkom urodzonym w Lublinie w 2019 r. nadano imię Jakub. To imię biblijne, które oznacza "ten, którego Bóg ochrania". W Polsce znane jest od XIII w., ale - co ciekawe - zmieniła się jego pisownia. Do 1939 r. pisano je przez "ó".

Znanymi Jakubami w Polsce są piłkarz Jakub Błaszczykowski, aktor Jakub Wesołowski i prezenter Kuba Wojewódzki. Kolejnym z Jakubów jest Kuba Sienkiewicz, lider zespołu Elektryczne Gitary. W porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia imię Jakub odnotowało duży skok. Rok temu znajdowało się na piątym miejscu.
lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,25566241,antek-zdetronizowany-jakie-imiona-w-zeszlym-roku-najczesciej.html
--
Religia mająca na cel wznowienie ludzi.
(Jarosław Olesiak)
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.