Dodaj do ulubionych

Marcybella

17.10.21, 20:53
Marcybella Anna Hlebowicz (1641-81), żona Marcjana Aleksandra Ogińskiego.

Co sądzicie? Czy to przeróbka jakiegoś imienia, przekład? W Polsce obecnie nienoszone, na forum jeszcze nie było.
Obserwuj wątek
   • emnilda.wolna Re: Marcybella 17.10.21, 22:43
    Też mi się zdaje, że XVII i XVIII wiek to dużo ciekawych imion obecnie nienoszonych. Wcześniej też bywały imiona już zapomniane, ale jakoś swojskie, typu Sędziwój. A w tym okresie a to Hersylia, a to Duklan... Ale Marcybella mnie zaskoczyła.
  • sulimira Re: Marcybella 17.10.21, 22:23
   Nie mam pojecia, ale wlasnie brzmi jak zlepka Marceliny i Anabelli.
   Na pierwszy rzut oka dziwaczny twor, ale za drugim, trzecim razem brzmi ciekawiej od Marceliny, tak bardziej zawadiacko
  • oliwiakleczekgmail.com Re: Marcybella 25.10.21, 09:45
   Pierwsze słyszę o takim imieniu smile Dla mnie też wygląda jak taka przeróbka Marceliny lub Marcjanny. W życiu bym nie nadała, ale w sumie bardzo ciekawe imię i po wypowiedzeniu go kilka razy stwierdzam, że jest ładne big_grin
  • gaudencja Re: Marcybella 11.11.21, 13:13
   Marcybella z Koreckich Hlebowiczowa, secundo voto Rakowska, była siostrzenicą Jana Karola Chodkiewicza. (Przy okazji wychodzi na to, że Korecka = z Korca). Niesiecki pisze o niej jednak "Anna Marcella czy Marcybella".

   Znalazłam jeszcze wcześniejszą Marcybellę (na drugie): www.sejm-wielki.pl/b/dw.15480 - ur. ok. 1590.
   Ogólnie imię raczej litewsko-ruskie (to znaczy kulturowo polskie, mam na myśli tylko rejony, w których było spotykane), widzę też Marcybellę z Dąbrowskich Jałowiecką (ur. ok. 1710) i Marcybellę Gzowską Michałowską, podczaszynę oszmiańską. Oraz inne - nie oprę się przed zacytowaniem napisanego smakowitą polszczyzną fragmentu, na który napatoczyłam się podczas poszukiwań:

   "I rósł on dalej w fortunę ziemską. Pozostałą jeszcze z Kuszlan Rymszowskich schedkę nabywa od Dadziboga Janowicza Rymszy w 1701 roku. W tymże roku nabywa za 4.000 zł. nie wiedzieć już które Kuszlany od Marcybelli z Warakomskich Samuelowej Dmochowskiej, spadłe na nią po ojcu Stefanie i stryju Gabryjelu. (W 1699 była je Dmochowska sprzedała Stanisławowi Poźniakowi, chorążemu oszmiańskiemu, staroście żorańskiemu za 3.000 zł., ale ten odrzekł się. Dla Kijanowskiego więcej widać warte były)."

   i

   "siostrę Krystynę wydaje za mąż za Szumskiego, córkę Annę za Buchholca stolnika upitskiego, wyposażając ją 20.000 złotych; dwie młodsze córki Petronela i Marcjanna ożywiają dom otwarty gościnnie. A w domu tym przeważnie rej wiedzie żona jejmość pani Marcybella z domu Amforowiczówna, niewiasta nie byle jakiej głowy i skrzętna nad wszelką pochwałę gospodyni. Ta bowiem pani Marcybella potrafi jeszcze za życia męża uzbierać a parte wcale piękny kapitalik, potrafi potem, dożywocie mając na Sołach i administrując niemi czasu małoletności syna jedynaka, kapitał ów znacznie zaokrąglić, aby, umierając, rozpisać w testamencie bardzo roztropnie i zacnie sumy rozmaite nawet najdalszej rodzinie a zwłaszcza dzieciom brata mężowskiego Antoniego, zmarłego w sąsiednich Raczunach-Bonifacowie, z którym Poźniakowie solscy w świętej a przykładnej żyli do końca zgodzie."

   Kto ma apetyt na więcej - linkuję: pawet.net/library/history/bel_history/_local/gr_oszmianski/1/Powiat_oszmia%C5%84ski:_materja%C5%82y_do_dziej%C3%B3w_ziemi_i_ludzi._Cz._1.html

   I jeszcze znów XVII wiek: "Mężem siostry Władysława Jana Mańkowskiego Marcybelli był Jan Todwen
   podkomorzy derpski, starosta rajgrodzki - właściciel sąsiadującego z Mikicinem Dzięciołowa. Kasper Niesiecki wspomina, że Marcybella z Mańkowskich była wprzód za Czarnieckim bratem wojewody ruskiego, druga siostra Teresa za Michałem Ciechanowieckim wojewodzicem mścisławskim."

   Marcybella przewija się też w kulturze - jest taka postać w "Ciepłej wdówce" i w "Resztkach życia" Kraszewskiego, a ostatnio też tytułowa w książce Małgorzaty Borkowskiej OSB

   Można więc stwierdzić, że było to imię o swoistej popularności, powtarzalne, a słyszę o nim pierwszy raz - dziękuję, emnildo!

   Skąd wzięła się Marcybella? Moja cierpliwość do poszukiwań nieco się wyczerpuje, nie przyniosły one żadnych rezultatów, może ktoś inny będzie wytrwalszy? Takie poszukiwania i poznawanie dziedzictwa przodków to świetny sposób na świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę smile

   Moja pierwotna hipoteza, że jest to jakieś XVI-wieczne imię literackie, zapewne zaczerpnięte z dzieł włoskich, nie została potwierdzona ani obalona. Wygląda na to, że największą popularność zyskała w XVII wieku, ale do dziś pozostała w polskiej kulturze. Jeśli nie znajdziemy niczego wcześniej, to jedyną drogą poznania jej etymologii jest chyba wyciągnięcie jej z lamusa, rozpoczęcie nadawania na szerszą skalę i poczekanie, aż jakiś fachowiec skutecznie się zajmie odszukaniem historii imienia.
   • gaudencja Re: Marcybella 11.11.21, 13:26
    gaudencja napisała:

    > Marcybella z Koreckich Hlebowiczowa, secundo voto Rakowska, była siostrzenicą J
    > ana Karola Chodkiewicza. (Przy okazji wychodzi na to, że Korecka = z Korca). Ni
    > esiecki pisze o niej jednak "Anna Marcella czy Marcybella".

    Oczywiście to inna Marcybella niż z gł. postu. Jednak jedyna, w której przypadku znalazłam jakikolwiek trop etymologiczny, najpewniej fałszywy.
   • emnilda.wolna Re: Marcybella 11.11.21, 15:21
    Gaudencjo, fantastyczne znaleziska!

    > Można więc stwierdzić, że było to imię o swoistej popularności, powtarzalne, a słyszę o nim pierwszy raz

    Otóż to! Cuda.

    > w 1701 roku. W tymże roku nabywa za 4.000 zł.
    > W 1699 była je Dmochowska sprzedała Stanisławowi Poźniakowi, chorążemu oszmiańskiemu, staroście żorańskiemu za 3.000 zł., ale ten odrzekł się. Dla Kijanowskiego więcej widać warte były

    Ależ inflacja.

    > Jeśli nie znajdziemy niczego wcześniej, to jedyną drogą poznania jej etymologii jest chyba wyciągnięcie jej z lamusa, rozpoczęcie nadawania na szerszą skalę i poczekanie, aż jakiś fachowiec skutecznie się zajmie odszukaniem historii imienia.

    big_grin

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.