Dodaj do ulubionych

Poszukiwanie imienia

10.09.22, 16:14
Dzień dobry ☺️
Trwają poszukiwania odnośnie imienia niestety jeszcze nie dla mojego dziecka, lecz dla mojego brata, który przyjdzie na świat w styczniu/lutym. Nigdy bym się nie spodziewała, że w takim wieku zostanę jeszcze starszą siostrą. Cieszy mnie to, że tata powiedział swojej partnerce, że bardzo interesuję się imionami i obydwoje się zgodzili, abym coś im zasugerowała, dlatego zwracam się o pomoc tutaj.
Przede wszystkim imię musi być w miarę międzynarodowe i łatwe do wymówienia zarówno w Polsce, jak i Hiszpanii (partnerka taty stamtąd pochodzi), a także nie u szczytów popularności (nie jest to kryterium, które ich za bardzo obchodziło, ale po mojej namowie stwierdzili, że nie chcą, aby dziecko miało w klasie wielu rówieśników noszących to samo imię).
Wydaję mi się, że mój tata gustuje w imionach raczej popularnych, ale gdy się oslucha, to może się zgodzić na coś oryginalnego. Za to jego partnerka może być skłonna bardziej "zaszaleć" i bardzo podobają jej się imiona np. występujące w mitologii greckiej, więc jestem chętna na takie propozycje.
Jeśli macie jakieś pomysły to możecie napisać, a ja będę przekazywać.
Obserwuj wątek
    • remigia1 Re: Poszukiwanie imienia 10.09.22, 17:39
      Cześć smile

Był już wątek o tym, jakie imiona męskie są zapisywane tak samo w obydwu krajach - Hiszpanii i Polsce:
      forum.gazeta.pl/forum/w,12924,61066259,61066259,imie_dla_malego_Polaka_z_hiszpanskim_nazwiskiem_.html#p61283578

Wymieniono tam m.in.: Daniela, Adriana, Hugona (ale w Hiszpanii byłby wymawiany bez "H"), Rubena, Samuela, Gabriela, Gerarda, Abela, Sebastiana.
      Od siebie dodam jeszcze Emanuela.
      Nie znam statystyk hiszpańskich, ale w Polsce żadne z powyższych imion nie jest na szczytach popularności.

Przykładowe imiona greckie: Achilles, Orion, Agaton, Ares, Nestor, Sokrates, Telesfor. Wydają się łatwe do wymówienia w Hiszpanii.
    • nadeeka Re: Poszukiwanie imienia 10.09.22, 17:57
      Na behindthename wypatrzyłam takie imiona, które są w miarę osłuchane i występują zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii w tej samej formie:
      Abel
      Daniel
      Samuel
      Nataniel i Natanael
      Gabriel
      Kilian
      Hugo
      Jonatan
      Nie wiem, jak z wymową tych dwóch ostatnich.

Z imion o bardzo podobnej pisowni znalazłam takie:
      Baltasar
      Román
      Rubén
      Julián
      León
      Néstor
      Melchor
      Édgar
      Fabián
      Florián
      Myślę, że w polskiej wersji te imiona byłyby łatwe do wymówienia dla Hiszpana (choć domyślam się, że hiszpańskiego Juliana wymawia się inaczej, niż polskiego).

Może jeszcze:
      Teodor (hiszp. Teodoro)
      Leonard (Leonardo) lub Leopold (Leopoldo) - zwłaszcza Leonard pasuje mi do polsko-hiszpańskiego dziecka
      Marceli (Marcelo)
      Gerard (Gerardo)
      Gilbert (Gilberto)
      Gustaw (Gustavo)
      Edmund (Edmundo)
      Emil (Emilio)
      Anatol (nie znalazłam odpowiednika hiszpańskiego, ale myślę, że byłby łatwy do wymówienia)

Z nieco rzadszych może Fortunat (hisz. Fortunato).

A z mitologii greckiej przyszedł mi do głowy Apollo(n), Orestes (tak samo po hiszpańsku) i Dionizy (hiszp. Dioniso) smile
      • n.ataleczk.aa Re: Poszukiwanie imienia 19.09.22, 20:34
        Taka ciekawostka o Jonatanie, o którym dzisiaj dłużej rozmawiałam. Z tego co zrozumiałam w Hiszpanii jest to imię kojarzące się ze środowiskiem takim jak u nas Dżesika i Brajanek. Nie wiedziałam o tym wcześniej, więc postanowiłam się podzielić.
        • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 20.09.22, 10:14
          Bardzo ciekawe, dziekujemy
    • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 10.09.22, 20:33
      Ja zaproponuje Hektora, ktorego uwielbiam. Jest on jednak dosyc popularny w krajach z jezykiem hiszpanskim.
      Uwielbam Agatona i Anaksymandra. Zaproponuje Filemona, Hipolita, Izydora, Jazona, Nikandra, Oriona, Odysa i Teofila
    • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 10.09.22, 21:44
      Zaproponuje rowniez imiona: Sambor, Lotar, Ragnar, Dalwin i Odolan
    • n.ataleczk.aa Re: Poszukiwanie imienia 11.09.22, 10:39
      Bardzo dziękuję za wszystkie propozycje, przekażę je przy najbliższym spotkaniu i wtedy dam znać jak wrażenia ☺️.
      • n.ataleczk.aa Re: Poszukiwanie imienia 19.09.22, 20:33
        Poczytałam listy i chciałam każdemu z osobna odpisać, ale jednak obecnie jest jeden faworyt - Hektor, który zupełnie zauroczył partnerkę mojego taty. Mój tata nie wydaje się aż tak zachwycony, ale zobaczymy czy się przyzwyczai, czy jednak będzie to ktoś inny. ☺️
        • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 19.09.22, 22:06
          W tym roku w Polsce nadano 14 Hektorow. Hektor to mezczyzna idealny w literaturze starozytnej Grecji smile Jak polski Zawisza tylko, ze on jest postacia historyczna.
        • remigia1 Re: Poszukiwanie imienia 19.09.22, 22:08
          Tylko po hiszpańsku będą czytali pewnie: "Ektor". Ale rozumiem, że to nie problem? smile
          • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 19.09.22, 22:24
            Teoretycznie tak powinno byc, ale zawsze slysze wypowiadane normalnie Hektor.
        • gaudencja Re: Poszukiwanie imienia 14.10.22, 22:49
          Świetny pomysł smile
          A spośród imion najpopularniejszych teraz w Hiszpanii obecnie identyczne po polsku i hiszpańsku są tylko Daniel, Adrian, Ruben, Hugo, Gabriel, Samuel, Sebastian, Albert, Joel, Aaron, Julian.

Hektor w formie Hector jest jak najbardziej obecnie nadawany w Hiszpanii.
      • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 20.09.22, 10:30
        Dodam jeszcze: Namir, Sylwan, Alektor, Kastor, Leander/Leandro, Miron
    • n.ataleczk.aa Re: Poszukiwanie imienia 20.11.22, 18:11
      Była długa walka między Hektorem, a Lucjanem, którego znalazła gdzieś partnerka taty i bardzo jej się spodobał, zwłaszcza gdy powiedzieliśmy, że w Polsce pewnie zostanie Luckiem. Ostatecznie zwyciężył Lucjan, który na drugie imię prawdopodobnie dostanie Hektor. Ja na początku nie byłam przekonana, ale jak się oswoiłam to już jest okej. Lucek urodzi w końcówce stycznia lub na początku lutego.
      • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 20.11.22, 21:52
        Uwielbiam te imiona smile
      • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 20.11.22, 21:56
        Lucjana sama rozwazalam bedac w ciazy, a drugim imieniem tez bylo takie twarde, bo Konrad.
        Radosci z bycia duza siostra!
        • annthonka Re: Poszukiwanie imienia 21.11.22, 08:24
          Niesamowite jak różna może być percepcja imienia. W moim odbiorze Lucjan jest właśnie bardzo miękki i delikatny.

Nataleczko, obydwa imiona piękne.
          • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 21.11.22, 10:21
            Lucjan jest miekki, porownywalam Konrada do Hektora.
            • annthonka Re: Poszukiwanie imienia 21.11.22, 16:15
              OK, to źle zrozumiałam Twój wpis
              • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 22.11.22, 15:31
                Zdarza sie smile
        • n.ataleczk.aa Re: Poszukiwanie imienia 21.11.22, 13:02
          Bardzo dziękuję 😊. Troszkę bardziej się czuję jak ciocia niż siostra momentami, ale mam nadzieję, że różnica wieku nie przeszkodzi mi w budowaniu więzi z braciszkiem.
          • sulimira Re: Poszukiwanie imienia 22.11.22, 15:33
            Wiadomo, ze przy duzej roznicy wygladac to bedzie troche inaczej, ale wiezi zaleza od ludzi, a nie wieku. Bedziesz dla braciszka wzorem i fajna starsza siostra smile
      • dalenia Re: Poszukiwanie imienia 23.11.22, 11:16
        Czy w Hiszpanii będzie to po prostu Lucjan, czy dostanie hiszpańską wersję? Fajne imię, bardzo je lubię i rozważałam dla syna - w przeciwieństwie do mojego męża wink
      • gaudencja Re: Poszukiwanie imienia 24.11.22, 00:47
        n.ataleczk.aa napisała:

> łam to już jest okej. Lucek urodzi w końcówce stycznia lub na początku lutego.

Trzymam kciuki, dawaj znać! I podpisuję się pod pytaniem o wersję językową smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.