Dodaj do ulubionych

Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbiorowa.

26.10.09, 18:10
www.rp.pl/artykul/382882_Weiss__Na_strazy_pamieci_historycznej.html
Ten pan zdaje sie, ze kompletnie zwariowal.
Wg niego, ofiarami II wojny swiatowej byli, Zydzi no i Polacy, bo pisze w
polskiej gazecie.
Co z innymi panie Szewach?
Co z milionami , ktore zginely, a nie byly zydami?
Niemiec, ktory ginal w Dachau bo byl przeciwnikiem Hitlera, to juz nie ofiara?
Odpowiedzialnosc zbiorowa, ciagnaca sie z pokolenia na pokolenie to proponuje
pan szewach, a jak widac za nim jego ziomkowie , ktorzy pisza na tym forum.
Obserwuj wątek
    • gini Re: Gross natomiast 26.10.09, 18:13
      Robi z nas mordercow, co i raz oczernia, wiec niedlugo rzeczywiscie wyjdzie na
      to , ze to my wywolalismy te wojne i wymordowalismy zydow.
      Nasze stocznie padly, gdyby nie to moze Izrael u nas zamawialby statki, gratis.
    • shmulka Re: Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbio 26.10.09, 18:17
      gini napisała:

      Nieuważnie czytasz, Słonko:

      CytatMówimy o dwóch narodach, które były totalną ofiarą tego systemu. Francuzi tylko częściowo, gdyż stworzyli rząd, który współpracował z Hitlerem, w Norwegii był Quisling, na Słowacji Tiso. Współpracowała Chorwacja, państwa bałtyckie, część Ukraińców. A Polacy z Niemcami nie współpracowali. Dlatego to my musimy stanąć na straży dokładnej, prawdziwej pamięci.

      --
      "Najlepsze jest to słowo, którego się nie wypowiada..." stare przysłowie sycylijskie
      • gini Re: Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbio 26.10.09, 18:22
        shmulka napisała:

        > gini napisała:
        >
        > Nieuważnie czytasz, Słonko:
        >
        > CytatMówimy o dwóch narodach, które były totalną ofiarą te
        > go systemu. Francuzi tylko częściowo, gdyż stworzyli rząd, który współpracował
        > z Hitlerem, w Norwegii był Quisling, na Słowacji Tiso. Współpracowała Chorwacja
        > , państwa bałtyckie, część Ukraińców. A Polacy z Niemcami nie współpracowali. D
        > latego to my musimy stanąć na straży dokładnej, prawdziwej pamięci.

        >

        > --
        > "Najlepsze jest to słowo, którego się nie wypowiada..." stare przysłowie sycyli
        > jskie

        To cos slaby, pan weiss z historii , zapomnial o Anglikach, Amerykanach, i
        wielu, wielu innych nacjach, nawet jesli rzady wspolpracowaly, to wsedzie
        istnial ruch oporu, ludzie walczyli i gineli.
        Naturalnie pan weiss, robi uklon w strone Polakow, ale to co pisze jest nie do
        przyjecia.
        Nie tak dawno, podawalam ile ofiar pociagnela za soba II wojna swiatowa, pan
        weiss chce pamietac jedynie o zydach.
        • gini ReBrawo scan co za szybkosc 26.10.09, 18:27
          A co to znaczy totalna ofiara?
          • pan.scan Re: ReBrawo scan co za szybkosc 26.10.09, 18:34
            Sytaj Weissa, który mówi dobrze po polsku, ale pewnie nieprezyjnie.
            Jakoś tak mi przychodzi do głowy, że do gazu najpierw "karaluchy" a potem
            słowiańscy "podludzie". Nie było tak?
            Totalny to całkowity, zupełny. Istnieje we francuskim.

            PS. Hitler admirował Anglików, nie chciał z nimi wojny, liczył na szybki
            pokój. Wojny z Ameryką nie chciał, była to konsekwencja paktu z Japonią.
            • gini Re: ReBrawo scan co za szybkosc 26.10.09, 18:40
              pan.scan napisał:

              > Sytaj Weissa, który mówi dobrze po polsku, ale pewnie nieprezyjnie.
              > Jakoś tak mi przychodzi do głowy, że do gazu najpierw "karaluchy" a potem
              > słowiańscy "podludzie". Nie było tak?
              > Totalny to całkowity, zupełny. Istnieje we francuskim.
              >
              > PS. Hitler admirował Anglików, nie chciał z nimi wojny, liczył na szybki
              > pokój. Wojny z Ameryką nie chciał, była to konsekwencja paktu z Japonią.

              Nie chodzi o to kogo admirowal Hitler, i z kim chcial wojny.
              Mowimy o II wojnie swiatowej i o ofiarach.
              Zdaje sie, ze pierwszymi ofiarami Hitlera byli Niemcy.
              Nie wolno zapominac o innych.Zolnierz, ktory ginal gdzies na polu bitwy, to tez
              ofiara.
              Ofiary to nie tylko ci co gineli w obozach, to nie tylko zydzi, jak chce pan
              Weiss i nie tylko on.Od wielu juz lat II wojna swiatowa rowna sie wlasciwie
              holocaust zydow, reszta pomijana jest milczeniem.
              • pan.scan Musisz w takim razie nadrobić braki, 26.10.09, 18:53
                głównie intelektualne.

                Są przeciwnicy polityczni reżimu ( z szansami przeżycia w KL), są ofiary
                działań wojennych (cywile mogą uniknąć losu w dobrych schronach, żołnierze
                mając lepszą broń i dobrych dowódców) i są ofiary planowanego ludobójstwa,
                którymi byli najpierw Żydzi. Potem Cyganie, choć wiadomo, że dobrzy Niemcy w
                specjalnych ośrodkach podejmowali bezskuteczne próby cywilizowania romskich
                dzieci mających dobre zadatki rasowe.

                W kolejce do walhalli czekali Polacy i reszta słowiańskich podludzi z Rosji.
                Ile ty masz lat?
                • gini Re: Musisz w takim razie nadrobić braki, 26.10.09, 19:02
                  pan.scan napisał:

                  > głównie intelektualne.
                  >
                  > Są przeciwnicy polityczni reżimu ( z szansami przeżycia w KL), są ofiary
                  > działań wojennych (cywile mogą uniknąć losu w dobrych schronach, żołnierze
                  > mając lepszą broń i dobrych dowódców) i są ofiary planowanego ludobójstwa,
                  > którymi byli najpierw Żydzi. Potem Cyganie, choć wiadomo, że dobrzy Niemcy w
                  > specjalnych ośrodkach podejmowali bezskuteczne próby cywilizowania romskich
                  > dzieci mających dobre zadatki rasowe.
                  >
                  > W kolejce do walhalli czekali Polacy i reszta słowiańskich podludzi z Rosji.
                  > Ile ty masz lat?
                  >
                  Nie mowimy o zamierzeniach Hitlera, wojna sie skonczyla, tak dla przypomnienia,
                  mowimy o OFIARACH II WOJNY SW.
                  Krecisz jak zwykle, zaraz przyleci snajper, on kreci jeszcze lepiej.
                  Czesc zydow przezylo, wiec jak scan?
                  • pan.scan Powodzenia na niwie. 26.10.09, 19:16
                    Mimo upływu czasu nie zmieniłaś sie na jotę. A mnie właśnie szkoda czasu.
                    • gini Re: Powodzenia na niwie. 26.10.09, 19:26
                      pan.scan napisał:

                      > Mimo upływu czasu nie zmieniłaś sie na jotę. A mnie właśnie szkoda czasu.
                      >
                      > Przeciez nie moja wina, ze pan weiss pisze to co pisze.
                      Gdyby to napisal Wildstein, ktorego lubie, tez bym sie czepnela, gdyby to
                      napisal Ziemkiewicz zjechalabym Ziemkiewicza.
            • goldbaum komunistyczne banaly 26.10.09, 19:43
              pan.scan napisał:

              > Jakoś tak mi przychodzi do głowy, że do gazu najpierw "karaluchy"
              > a potem słowiańscy "podludzie". Nie było tak?

              Nie bylo. Chorwaci, Slowacy, Bulgarzy jakos nie byli przewidziani do gazu choc
              byli slowianami.


              > PS. Hitler admirował Anglików, nie chciał z nimi wojny,

              Z Polska nie chcial tak samo. Doinformuj sie zanim zaczniesz osmieszac sie
              takimi komunistycznymi bredniami.
              • marouder.eu Der Oberarschfuhrer Goldi sagt: 26.10.09, 22:34
                goldbaum napisał:

                > pan.scan napisał:
                >
                > > Jakoś tak mi przychodzi do głowy, że do gazu najpierw "karaluchy"
                > > a potem słowiańscy "podludzie". Nie było tak?
                >
                > Nie bylo. Chorwaci, Slowacy, Bulgarzy jakos nie byli przewidziani do gazu choc
                > byli slowianami.
                >
                >
                > > PS. Hitler admirował Anglików, nie chciał z nimi wojny,
                >
                > Z Polska nie chcial tak samo. Doinformuj sie zanim zaczniesz osmieszac sie
                > takimi komunistycznymi bredniami.
                • goldbaum "uo jezu, jakis ty glupi" 27.10.09, 09:13
                  biedaku.


                  marouder.eu napisał:
              • eres2 Re: komunistyczne banaly 27.10.09, 22:13
                pan.scan napisał:
                > Jakoś tak mi przychodzi do głowy, że do gazu najpierw "karaluchy"
                > a potem słowiańscy "podludzie". Nie było tak?
                eres: Kiedy dla ludności GG stało się jasne, że niemiecki okupant
                zmierza do całkowitej zagłady narodu żydowskiego, a równocześnie
                rozpętał niesłychany terror wobec Polaków, w powszechnym obiegu
                pojawiło się powiedzenie: „…ich golą, a nas już mydlą”.

                Goldbaum: Chorwaci, Slowacy, Bulgarzy jakos nie byli przewidziani do
                gazu choc byli slowianami.
                eres: Generalplan Ost ogólnie przewidywał niemal całkowite
                wyniszczenie „podludzi”-Słowian (slawische Untermenschen),
                część z nich zniemczyć, a pozostałych planowano przekształcić w
                prymitywnych niewolników na potrzeby "Herrenvolku".
                Plan przewidywał fazę fizycznego unicestwienia 51 milionów Słowian,
                w tym 85% Polaków, 50% Czechów i Morawian, 65% Ukraińców i 75%
                Białorusinów a także bliżej nieokreśloną liczbę Rosjan i Tatarów
                Krymskich. O Chorwatach, Słowakach i Bułgarach GPO zachował
                swoistą „dyskrecję”, jako że w czasie wojny owi quasi-sojusznicy
                potrzebni byli hitlerowskim Niemcom m. in. do udziału w …
                unicestwieniu Słowian.
                • goldbaum Re: komunistyczne banaly 28.10.09, 09:30
                  eres2 napisał:

                  > eres: Generalplan Ost ogólnie przewidywał niemal całkowite
                  > wyniszczenie „podludzi”-Słowian (slawische Untermenschen),

                  W takim razie prosilbym o przedstawienie tego fragmentu Generalplan Ost, w
                  ktorym mowa jest o "slawische Untermenschen".

                  Takiego fragmentu nie znajdziesz bo w zadnych oficalnych dokumentach z tego
                  okresu takie okreslenie NIE BYLO UZYWANE.

                  Samo okreslenie "Untermensch" znajdujace sie wowczas (oficjalnie) w obiegu wcale
                  nie bylo powiazane ze Slowianami.

                  > Plan przewidywał fazę fizycznego unicestwienia 51 milionów Słowian,
                  > w tym 85% Polaków, 50% Czechów i Morawian, 65% Ukraińców i 75%
                  > Białorusinów

                  Wszystko to sa narody, ktore (chcacy lub nie chcacy) znalazly sie w konflikcie z
                  III Rzesza. Rosjanie, Ukraincy, Bialorusini jako mieszkancy "bolszewickiej"
                  Rosji byli od poczatku celem agresji Hitlera. Polska dobrowolnie stanela przeciw
                  III Rzeszy, choc wcale nie musiala bo w planach Hitlera miala byc najwazniejszym
                  sojusznikiem na wschodzie.

                  Dlatego tez Generalplan Ost nie pochodzi z okresu przed wojna tylko zostal
                  wypracowany dopiero podczas wojny adekwatnie do zaistnialej sytuacji po
                  ostatecznym "skresleniu" Polski przez Hitlera.

                  > O Chorwatach, Słowakach i Bułgarach GPO zachował
                  > swoistą „dyskrecję”, jako że w czasie wojny owi quasi-sojusznicy
                  > potrzebni byli hitlerowskim Niemcom m. in. do udziału w …
                  > unicestwieniu Słowian.

                  Bzdura, ktorej znow nie potrafisz poprzec zadnymi konkretami.
        • shmulka Re: Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbio 26.10.09, 18:29
          gini napisała:


          Podtrzymuję...nieuważnie czytasz, Słonko.
        • vicky17 Re: Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbio 26.10.09, 18:32
          nic nowego,ze zyd ,w polskiej prasie nakazuje kazdemu innemu obywatelowi swiata
          by na kolanach przerabial historie tak jak zyd mu karze. moze pan weiss tak by
          zrewidowal historie swego narodu a jest co omawiac,za co przepraszac i w wielu
          wypadkach za co sie wstydzic. slowem panie weiss zanim pan cos karzesz robic
          innym zrob to pan sam,dajac innym przyklad swoj zacny przyklad.
          czas swietych krow juz minal,co zreszta widac po tym,gdzie to towarzystwo
          mieszka, pisuje i jakimi argumentami sie posluguje.

          "Proszę, niech pani Müller mi wybaczy. Mówię ogólnie, o pewnej zasadzie. Nie
          krytykuję jej za to, że urodziła się córką esesmana. Krytykuję ją za to, że choć
          była córką takiego człowieka, to zbyt mało wnikliwie zajmuje się konsekwencjami
          codziennej pracy swojego ojca w fabryce śmierci"
          • dana33 Re: Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbio 26.10.09, 18:35
            kazesz pisze sie przez z, a nie przez rz, rochellinska... big_grin big_grin big_grin
            • snajper55 Re: Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbio 27.10.09, 10:30
              dana33 napisała:

              > kazesz pisze sie przez z, a nie przez rz, rochellinska... big_grin big_grin big_grin

              W Jackowie piszą przez ż.

              S.
    • pan.scan Czytaj uważniej nim wyciągniesz swoje wnioski. 26.10.09, 18:17
      "To, co zrobili Niemcy, jest okropne. Ale oni nie byli pierwsi. Przed nimi był
      Stalin. A potem byli nawet tacy, którzy mówili, że Izrael tak samo męczył
      Arabów i Palestyńczyków.

      Miliony Niemców cierpiały z powodu Hitlera. Również ci, którzy na niego
      głosowali. Ci, którzy popierali go przez lata. I dla nich to cierpienie było
      pewną karą".

      (..)

      Mówimy o dwóch narodach, które były totalną ofiarą tego systemu. Francuzi
      tylko częściowo, gdyż stworzyli rząd, który współpracował z Hitlerem, w
      Norwegii był Quisling, na Słowacji Tiso. Współpracowała Chorwacja, państwa
      bałtyckie, część Ukraińców. A Polacy z Niemcami nie współpracowali. Dlatego to
      my musimy stanąć na straży dokładnej, prawdziwej pamięci".
      • dana33 Re: Czytaj uważniej nim wyciągniesz swoje wnioski 26.10.09, 18:31
        uwaznie czy nie, nigdy nie zrozumie slowa...
        przeciez ten placzliwy idiotyzm, ze "wiec niedlugo rzeczywiscie wyjdzie na to ,
        ze to my wywolalismy te wojne i wymordowalismy zydow." powtarza w jednym ze
        swoich postow dzien w dzien...
        jak zreszta reszta jej towarzystwa....

        jeszcze jedna, ktorej bozia poskapila....
        • g-48 Re: Czytaj uważniej nim wyciągniesz swoje wnioski 26.10.09, 18:57
          ze to my wywolalismy te wojne i wymordowalismy zydow." powtarza w
          jednym ze
          > swoich postow dzien w dzien...
          Kto by smial tak powiedziec!Tylko wasze banki dawaly nazistom
          pieniadze na wasza i nasza zaglade.
          www.kki.pl/piojar/polemiki/novus/hitler/hitl5.html
          Zobacz sobie tabelke.
    • aaki niech mi ktoś objasni 26.10.09, 18:42
      wg szewacha pani muller. nie powinna dostac nobla bo nie pisze o
      faszyzmie/ za mało pisze o faszyzmie/nie eksponuje winy niemców/ jest
      corką ss-mana czy jeszcze cos innego?
      pytam na serio .Nota bene twórczość laureatki jest mi całkowicie
      nieznana
      • vicky17 Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 18:46
        aaki napisała:

        > wg szewacha pani muller. nie powinna dostac nobla bo nie pisze o
        > faszyzmie/ za mało pisze o faszyzmie/nie eksponuje winy niemców/ jest
        > corką ss-mana czy jeszcze cos innego?
        > pytam na serio .Nota bene twórczość laureatki jest mi całkowicie
        > nieznana

        a ja jeszcze dodam inne pytanie: dlaczego polskie gazety publikuja tego typu
        artykuly ,ktore nie sa pisane przez polskich dziennikarzy tylko izraelskich
        dyplomatow? czy jestesmy juz czescia izraela,a moze slowo polskie nie jest juz
        tak wazne jak slowo innego narodu w polskiej prasie?
        • dana33 Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 18:50
          nie wiem, rochellinska, czy slowo polskie nie jest tak wazne, jak slowo innego
          narodu (wiadomo jakiego), ale w prasie swiatowej wiecej
          o tym innym narodzie (wiadomo jakim) i o jego slowach (tez wiadomo jakich), niz
          o polskich....
          big_grin big_grin big_grin
          • aaki Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 18:58
            a niech nas bóg broni przed takową popularnościa i rozgłosem prasowym
            jakim w swiecie cieszy sie izrael.
            no thanks!!!
            • vicky17 Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 19:02
              aaki napisała:

              > a niech nas bóg broni przed takową popularnościa i rozgłosem prasowym
              > jakim w swiecie cieszy sie izrael.
              > no thanks!!!

              no i niech nas Bog broni przed ta ich forumowa kultura. jak widac kwitnie ona w
              katolickich kregach otwockich madamek,ale poza nimi to niech nigdzie nie zakwitnie.
        • hansgrubber Zlustrowalas juz geny Chopina? 26.10.09, 18:51
          1. czy Szopena? O Mickiewiczu nie wspomnę. :
          2. Nie badz smieszna. Gazety publikuja kogo chca i chwala Bogu.
          • vicky17 Re: Zlustrowalas juz geny Chopina? 26.10.09, 18:57
            hansgrubber napisał:

            > 1. czy Szopena? O Mickiewiczu nie wspomnę. :

            nie ubiegam sie o izralelski paszport,wiec nie musze sie zajmowac genami.


            > 2. Nie badz smieszna. Gazety publikuja kogo chca i chwala Bogu.

            ciekawe,ze ci ,ktorych publikuja, cos jednakowo wygladaja,pochodza w wiekszosci
            z jednej rasy i z reguly sa nieprzychylni polsce. ciekawy trend mamy w polskiej
            prasie,szkoda,ze nie powiela tego trendu chociazby prasa izraelska.
            • hansgrubber Re: Zlustrowalas juz geny Chopina? 26.10.09, 19:17
              A. "nie ubiegam sie o izralelski paszport,wiec nie musze sie
              zajmowac genami"
              B "ci,ktorych publikuja, cos jednakowo wygladaja,pochodza w
              wiekszosci z jednej rasy"

              W jednym poscie napisalas dwa sprzeczne zdania. Myslalem ze jestes
              rasitka ale tu chodzi prawdopodobnie o inny problem.
              • vicky17 Re: Zlustrowalas juz geny Chopina? 26.10.09, 19:22
                hansgrubber napisał:

                >
                >
                > W jednym poscie napisalas dwa sprzeczne zdania. Myslalem ze jestes
                > rasitka ale tu chodzi prawdopodobnie o inny problem.

                dwa zdania dotycza dwu roznych pytan,a wiec masz racje hansie,ze chodzi
                prawdopodobnie o twoj inny problem.
          • gini Re: Zlustrowalas juz geny Chopina? 26.10.09, 18:58
            hansgrubber napisał:

            > 1. czy Szopena? O Mickiewiczu nie wspomnę. :
            > 2. Nie badz smieszna. Gazety publikuja kogo chca i chwala Bogu.


            A enteligentny inaczej nie wie,ze szewach weiss to byly ambasador Izraela w
            Polsce?Nie musze lustrowac jego genow panie entelegentny inaczej.
            Zgoda gazety publikuja, a my tu sobie komentujemy, bo od tego jest forum.
            • hansgrubber Re: Zlustrowalas juz geny Chopina? 26.10.09, 19:19
              1. Wie. Pisalem o czyms innym.
              2. Ale fajny watek zalozylas.
      • hansgrubber Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 18:47
        Tez sie nad ta figura zastanawiam. smile
        • dana33 Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 18:51
          wlasnie, wlasnie..... zastanawiaj sie.... ale co moze od takiego jak ty
          wyjsc????? nastepne klamstwo....

          klamca, manipulant, oszczerca i tchorz....
      • cepekolodziej Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 19:02

        Na moje wyczucie p. Weiss wyraża w okrężny i dość zagmatwany sposób żal, że literacka nagroda Nobla nie przypadła w tym roku autorowi wprawdzie w Izraelu uznawanemu za kontrowersyjnego, ale tłumaczonemu na wiele języków i rozpoznawanemu na całym świecie.

        Chodzi o Amosa Oza, którego szanse pogrzebał, jak się zdaje, rozwój wypadków na przełomie 2008/09.

        Rzecz jasna, trudno wyrokować o motywacjach szacownego Komitetu. Sam tej pani nie czytałem, ale sądzę, że trudno przebić Oza, jeśli brać pod uwagę wartość literacką dzieła.

        Czytałem tekst p. Weissa parę razy, ze zdumieniem odnajdując wciąż nowe konteksty, w których autor potrafił przemycić informację, że pani Müller jest córką esesmana. Sam o tym nie miałem pojęcia, nie natknąłem się na tę informację w polskiej prasie.

        Teraz już wiem.

        Ostatnio tak działał niejaki Kurski. W rozmowie z Moniką Olejnik nie przepuścił żadnej okazji, żeby nie powiązać słowa "platforma" z frazami zawierającymi słowa "afera", "aferalny", itd.

        Poczułem, że ktoś usiłuje gwałcić mnie przez uszy i użyłem pilota. Na innym kanale pokazywali akurat coś z życia Tuaregów.

        Interesujący naród.
        • aaki Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 19:08
          uwazam ze oz(którego trochę znam) jest zdecydowanie lepszy od
          miller(ktorej nie znam)
          zas szewach twierdzi ze co prawda tatuś to absulutnie nie jest "wina"
          córki ale tym niemniej,jednak...
          • gini Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 19:14


            aaki napisała:

            > uwazam ze oz(którego trochę znam) jest zdecydowanie lepszy od
            > miller(ktorej nie znam)
            > zas szewach twierdzi ze co prawda tatuś to absulutnie nie jest "wina"

            Co jeszcze mozna wyczytac, miedzy wierszami, ze przt przyznawaniu nagrod, nalezy
            najpierw sprawdzic rodowod.
            > córki ale tym niemniej,jednak...
            • aaki Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 19:19
              wystarczy iż powie wprost ze wg niego oz jest zdecydowanie lepszy od
              miller a nie wtraca do tego holacaustu czy też niezawinionych co
              prawda ale zawsze jakiś "koligacji" pisarki z nazizmem.

              lem i kapiuscinski tez nobla nie dostali a taka jelinek go
              ma.niezbadane sa wyroki komitetu noblowskiego
            • vicky17 Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 19:21
              gini napisała:

              >
              >
              >
              >
              > Co jeszcze mozna wyczytac, miedzy wierszami, ze przt przyznawaniu nagrod, nalez
              > y
              > najpierw sprawdzic rodowod.
              > > córki ale tym niemniej,jednak...
              >
              >

              do 10 pokolenia,bo masz racje,ze stosowanie odpowiedzialnosci zbiorwej,zbiorowe
              kajanie sie i tego tam inne umizgania sie do pana weissa i jemu podobnych,moze
              nie odpuscilyby grzechow przeszlosci,ale byly by mile widziane w kregach
              weissowsko-grossowskich. te wszak to sama smietanka polskich saloonow..gazecianych.
        • cepekolodziej Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 19:19

          Władza domowa (która czytała Hertę Müller i jest zachwycona) mi mówi,
          że były wzmianki o "córce".

          Ale ja na takie nie natrafiłem.

          W Google'u fraza "córka esesmana" pojawia się 66 razy, wygląda na to,
          że to w absolutnej większości pogłosy artykułu p. Weissa, nie ma
          natomiast odwołań do prasy literackiej czy do poważnych dzienników.

          Jakoś nie dostrzegam.
          • gini Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 19:24
            cepekolodziej napisał:

            >
            > Władza domowa (która czytała Hertę Müller i jest zachwycona) mi mówi,
            > że były wzmianki o "córce".
            >
            > Ale ja na takie nie natrafiłem.
            >
            > W Google'u fraza "córka esesmana" pojawia się 66 razy, wygląda na to,
            > że to w absolutnej większości pogłosy artykułu p. Weissa, nie ma
            > natomiast odwołań do prasy literackiej czy do poważnych dzienników.
            >
            > Jakoś nie dostrzegam.
            >

            pl.wikipedia.org/wiki/Herta_M%C3%BCller
            Corka zolnierza waffen ss tak stoi w wikipedii.
            Tylko co to ma w ogole do rzeczy.
            • cepekolodziej Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 19:42

              O, sorry, niedouk ze mnie. Powinienem od razu wejść w Wikipedię. Zaniedbałem tego, i teraz mam, że wydziwiam.

              A p. Weiss wiedział.

              Czytałem parę lat temu książkę Calka Perechodnika. Obraz człowieka wplątanego bez własnej woli w procesy i zdarzenia, nad którymi nie ma kontroli. Próba odnalezienia siebie.

              Zdaje się, że o to własnie chodzi w twórczości p. Herty Müller?

              Ta "córka esesmana" mnie zaintrygowała. Kupię, i przeczytam.

              A kiedyś czytałem dzieło "Kapitanskaja doczka", niejakiego A.S. Puszkina. I to było cudne.
              • cepekolodziej Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 20:07
                cepekolodziej napisał:

                >
                > A kiedyś czytałem dzieło "Kapitanskaja doczka", niejakiego A.S.
                Puszkina. I to
                > było cudne.

                Doczka, dunia

                Ach, Ałła S., gdzie się -
                • cepekolodziej Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 20:20
                  cepekolodziej napisał:


                  > Ach, Ałła S., gdzie się -
                  • gini Re: Cepie zerknij tu 26.10.09, 20:44
                    "Proszę, niech pani Müller mi wybaczy. Mówię ogólnie, o pewnej zasadzie. Nie
                    krytykuję jej za to, że urodziła się córką esesmana. Krytykuję ją za to, że choć
                    była córką takiego człowieka, to zbyt mało wnikliwie zajmuje się konsekwencjami
                    codziennej pracy swojego ojca w fabryce śmierci."


                    Tu juz poszedl po calosci , wie, ze ojciec pani Muller pracowal w fabryce
                    smierci, ale przeciez nie wszyscy ss mani, pracowali w obozach.
                    No i naturalnie pani Muller musi koniecznie napisac ksiazke o holocauscie.
                    Nasuwa mi sie skojarzenie z filmem Wajdy o Katyniu , gdzie go francuski Le Monde
                    zjechal za to, ze o holocauscie nie bylo.
                    II wojna wg zydow to tylko holocaust.
                    • cepekolodziej Re: Cepie zerknij tu 26.10.09, 21:10

                      Od razu to zauważyłem, a nawet zapamiętałem, rzecz jasna. "Zbyt mało"
                      - to strasznie nieprecyzyjnie.

                      Kto wie, kiedy jest jeszcze "zbyt mało", a kiedy "wystarczająco"?

                      Kto decyduje?

                      Były agent UB, niejaki Reich-Ranicki, guru niemieckiej krytyki
                      literackiej, uznał, że już "wystarczająco".

                      No i jest kłopot.
        • hansgrubber Celne, bardzo celne 26.10.09, 22:15
          1. Tez mam takie wrazenie ze chodzi o Oza. Nagroda jest potraktowana
          jako polityczny gest - ( "Polska w ciagu dekady dostala dwa razy") -
          "Komitet noblowski kieruje sie ideologia - w porzadku" - a moze
          nawet jako wybor moralny.
          2. Jak to jest powiedziane - czy tez co jest niedopowiedziane. "Nie
          trzeba sie mieszac" "nie chce oskarzac" "i nie chodzi
          o..." "Oczywiscie nie jest winna temu...," mamy caly dlugi ciag
          zaprzeczen. Gdy sie tak mocno zaprzecza to po to by do dyskusji
          wprowadzic teze niewypowiedziania.
          3 Weiss pisze: "W naszej religii jest wprawdzie powiedzenie: „Grzech
          ojców na dzieci”, ale większość naszych rabinów i filozofów jest
          przeciwna takiemu rozumowaniu." Do tej wiekszosci pan ambasador
          raczej nie nalezy bo po co by czytowal taki poglad. Slowem mamy do
          czynienia z tzw ezopowa mowa.
          4. Ale prawdziwie szokujace jest to zdanie: "W tym roku literackiego
          Nobla dostała Herta Müller. Córka esesmana." Z czym mi sie kojarzy?
          A z tym: Adam Michnik redaktor naczelny Gazety Wyborczej. Syn
          komunisty skazanego za probe zamachu stanu i autorki stalinowskich
          podrecznikow.
          5. Teza glowna jest taka - pisarz niemiecki musi pisac o niemieckich
          zbrodniach. "Bo istnieje odpowiedzialność kolektywna, której efektem
          nie jest kara, ale poczucie historycznej winy." "Naród niemiecki już
          dawno chce zrzucić z siebie piętno Kaina. Ja to rozumiem. I nawet
          mam dla nich współczucie. Też bardzo bym cierpiał, gdybym się
          dowiedział, że mój dziadek codziennie palił 2 tysiące dzieci. Albo
          rozstrzelał 300 osób." Niemiec piszacy o opresji komunistycznej jest
          podejrzany, a zwlaszcza corka nazisty. ( ciekawe bo skoro tylko
          takiej opresji doswiadczyla... ) a Komitet Noblowski przynajac jej
          nagrode. "Bo w ten sposób można odwrócić pamięć. Można stworzyć
          niesprawiedliwy bilans pamięci, manipulować nią."
          6. Szanuje zdanie Weissa - pamietam ze jest Ocalonym, doceniam wage
          Holokaustu w swiadomosci Zydow i wiem ze to jedno z
          najtragiczniejszych wydarzen w historii Europy. Mam tylko watpliwosc
          czy tak powinien mowic polityk.






          • aaki Re: Celne, bardzo celne 26.10.09, 22:38
            weiss kreowany jest czesto przez polskie media jako open-minded
            polityczny liberał i człowiek kompromisu jesli chodzi o kwestię "zydzi
            a reszta swiata"
            ale to tylko pozory
            • hansgrubber Re: Celne, bardzo celne 26.10.09, 22:42
              Ciekawy czlowiek. Lubi Polske, zna "przeklete problemy" Polakow. A
              ze nie zawsze mozna sie z nim zgodzic. To smak swiata. smile
              • aaki Re: Celne, bardzo celne 26.10.09, 22:51
                spotkałem sie kiedys z okresleniem ze weiss odgrywał role dobrego
                policjanta w duecie z grossem.
                • gini Re: Celne, bardzo celne 26.10.09, 22:53
                  aaki napisała:

                  > spotkałem sie kiedys z okresleniem ze weiss odgrywał role dobrego
                  > policjanta w duecie z grossem.

                  To sie od razu rzuca w oczy.
                  • marouder.eu Ale akurat tobie, Gini rzucilo sie to.. 26.10.09, 22:59
                    ..dopiero teraz, nes pas?
                    • gini Re: Ale akurat tobie, Gini rzucilo sie to.. 26.10.09, 23:05
                      marouder.eu napisał:

                      > ..dopiero teraz, nes pas?

                      O juz dawno maruder, a w tym artykule pan szewach tak slodzi Polakom, ze az
                      smiac sie chce.Pewnie biedak pojecia nie ma co Gross wypisuje.
                      • pan.scan Materiał do pogawędek z okrąglactwem. 26.10.09, 23:19
                        Bartoszewski:
                        "To dla mnie było i wciąż jest pouczające, że trzej sędziowie wojskowego sądu
                        rejonowego, prawdziwi Polacy, rdzenni, pszenno-buraczani, dali mi długoletni
                        wyrok za urojone szpiegostwo, a bronił mnie odważnie mecenas Zygmunt Gross,
                        Polak średnio prawdziwy, bo przedstawiciel polskich elit inteligenckich
                        pochodzenia żydowskiego".
                        (..)
                        Hanna Szumańska-Grossowa pochodziła z ziemiańskiej rodziny. Jej syn
                        przypadkowo, już po napisaniu "Sąsiadów", odkrył, że pierwszym kasztelanem
                        ziemi łomżyńskiej, zwanej wtedy wiską, na której rozgrywał się dramat
                        jedwabińskich Żydów, był jego przodek po kądzieli Andrzej Wydżga. Zażartował
                        gorzko: "W Jedwabnem moi chłopi wymordowali moich Żydów".


                        wyborcza.pl/1,87771,4892114.html
                        gini napisała:
                        Pewnie biedak pojecia nie ma co Gross wypisuje.
                        • ariadna-enta Re: Materiał do pogawędek z okrąglactwem. 26.10.09, 23:28
                          zły przykład dla okrąglactwa
                          Bartoszewski w ich mniemaniu to przyjaciel Zydów i Niemców
                          więc jako taki nieprawdziwy Polak
                          a jak sie wydostał z Auschwitz?
                          ano zapewne wspólpracował z Niemcami

                          • hasznachszach Re: Materiał do pogawędek z okrąglactwem. 26.10.09, 23:30
                            Skanie, nie rzuca sie perel przed wiepze.
                        • gini Re: Materiał do pogawędek z okrąglactwem. 26.10.09, 23:30
                          pan.scan napisał:

                          > Bartoszewski:
                          > "To dla mnie było i wciąż jest pouczające, że trzej sędziowie wojskowego sądu
                          > rejonowego, prawdziwi Polacy, rdzenni, pszenno-buraczani, dali mi długoletni
                          > wyrok za urojone szpiegostwo, a bronił mnie odważnie mecenas Zygmunt Gross,
                          > Polak średnio prawdziwy, bo przedstawiciel polskich elit inteligenckich
                          > pochodzenia żydowskiego".
                          > (..)
                          > Hanna Szumańska-Grossowa pochodziła z ziemiańskiej rodziny. Jej syn
                          > przypadkowo, już po napisaniu "Sąsiadów", odkrył, że pierwszym kasztelanem
                          > ziemi łomżyńskiej, zwanej wtedy wiską, na której rozgrywał się dramat
                          > jedwabińskich Żydów, był jego przodek po kądzieli Andrzej Wydżga. Zażartował
                          > gorzko: "W Jedwabnem moi chłopi wymordowali moich Żydów".
                          >
                          >
                          > wyborcza.pl/1,87771,4892114.html
                          > gini napisała:
                          > Pewnie biedak pojecia nie ma co Gross wypisuje.
                          >
                          >
                          Czy Ty wiesz o czym piszesz?Na co odpowiadasz?I co to ma do rzeczy?
                          Co to ma do rzeczy, ze Gross bronil Bartoszewskiego?Chcesz zaczac moze dyskusje
                          o prawdziwych Polakach z "UB".To zaloz nowy watek.
                  • hansgrubber Re: Celne, bardzo celne 26.10.09, 23:08
                    Co ma Gross do wiatraka? I ktora ksiaze Grossa czytalas?
                    • pan.scan Ona czyta konspekty, zazwyczaj Nowaka. bt 26.10.09, 23:13

                      • aaki zamierzasz ułożyc jej poprawny spis lektur? 26.10.09, 23:20
                        nie kazdy musi zaczytywać sie "całą" sercom w grossie
                        • gini Re: zamierzasz ułożyc jej poprawny spis lektur? 26.10.09, 23:27
                          aaki napisała:

                          > nie kazdy musi zaczytywać sie "całą" sercom w grossie

                          Scan Grosa uwielbia pewnie w domu kapliczke mu postawil i swieczke pali w kazdy
                          wieczor.
                          Scan polakozerny jak i jego idol Gross.
                      • gini Re: Ona czyta konspekty, zazwyczaj Nowaka. bt 26.10.09, 23:25
                        pan.scan napisał:

                        W zyciu nie czytalam Nowaka, bo i po co?"Sasiadow" czytalam, jak rowniez rozne
                        raporty IPN tyczace Jedwabnego, wiesz dobrze, bo dyskusji tu bylo bez liku.
                        Nigdzie nie cytowalam Nowaka.
                        Tak jak za dawnych dobrych czasow, brak argumentow, wiec zaczynasz atakowac mnie.
                        Napisz jeszcze cos o maglu, dawno nie czytalam.
                        • pan.scan Re: Ona czyta konspekty, zazwyczaj Nowaka. bt 26.10.09, 23:40
                          Prywatnie magiel zrobiłaś w 2004/05 roku. I wiesz doskonale jaki.
                          EOT
                          • gini Re: Ona czyta konspekty, zazwyczaj Nowaka. bt 26.10.09, 23:42
                            pan.scan napisał:

                            > Prywatnie magiel zrobiłaś w 2004/05 roku. I wiesz doskonale jaki.
                            > EOT

                            Aj waj ,teraz to ty bedziesz brudy tu pral?Jak chcesz to nie ma problemu.
                            Rozliczyles sie juz z lady?
      • g-48 Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 23:34
        A z ta przynaleznoscia do Waffen SS tez roznie bywalo.Czasami
        ojciec swojego synka tam wepchal.Czasami pod koniec wojny
        przymusowo tam wciagali/opowiadano mi o takim przypadku z Zabrza/ a
        czasami tylko mlodziencza glupota tez swoja role grala.
        • gini Amalek 26.10.09, 23:40
          Z drugiej strony istnieje inne hasło: „Pamiętaj, co ci zrobił Amalek”. Chodzi o
          plemię sprzed 2 tysięcy lat, które mordowało Żydów. To hasło można tłumaczyć
          jako wezwanie do zemsty. Ale jest i inna jego interpretacja: pamiętaj o tym, co
          się stało, nie zapominaj o zamordowanych. Uważaj, bo w każdym pokoleniu istnieje
          jakiś Amalek. I on może ci zrobić ogromną krzywdę. Tobie, twojej rodzinie,
          twojemu narodowi.

          W takim razie zydzi praktycznie musza uwazac na wszystkich, tacy Hiszpanie z ich
          inkwizycja , no i Polacy z Jedwabnem.
          • ariadna-enta Re: Amalek 26.10.09, 23:43
            a nie istnieje??
            i nie musi chodzic wyłącznie o Zydów i ich strach
            można to szerzej rozumieć
        • gini Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 23:45
          g-48 napisał:

          > A z ta przynaleznoscia do Waffen SS tez roznie bywalo.Czasami
          > ojciec swojego synka tam wepchal.Czasami pod koniec wojny
          > przymusowo tam wciagali/opowiadano mi o takim przypadku z Zabrza/ a
          > czasami tylko mlodziencza glupota tez swoja role grala.
          >

          Tyle, ze panu Szewachowi chodzi o jedno zohydzic pania Muller, wyraznie napisal,
          ze jej ojciec pracowal w obozach.
          • ariadna-enta Re: niech mi ktoś objasni 26.10.09, 23:51
            zaraz tam zohydzić
            wtraził swój pogląd,ja sie z tym akurat nie zgadzam,ktos inny sie
            zgodzi
            chyba każdy ma swój rozum i wie co ma czytać
            ja mam zamiar przeczutac jej ksiązkę czy ksiązki jesli je dostanę
            lubie wiedziec co w literackim śwaitku piszczy
            czy mi sie spodoba czy nie jej literatura to juz inna sprawa

            -
            • dana33 Re: niech mi ktoś objasni 27.10.09, 00:24
              przeciez ty nieczytata, ariadno, to o jakich ksiazkach ty tutaj?
              z obrazkami pewnie? big_grin
          • g-48 Re: niech mi ktoś objasni 27.10.09, 00:17
            Tyle, ze panu Szewachowi chodzi o jedno zohydzic pania Muller,
            wyraznie napisal
            > ,
            > ze jej ojciec pracowal w obozach.
            Jako wachman?W koncu w wojsku swojego posterunku nie wybiera.
          • hasznachszach Re: niech mi ktoś objasni 27.10.09, 00:56
            gini napisała:

            > Tyle, ze panu Szewachowi chodzi o jedno zohydzic pania Muller, wyraznie napisal
            > ,
            > ze jej ojciec pracowal w obozach.

            A to prawda czy falsz?
    • bywszy2 Re:czy+ 26.10.09, 19:17
      Niemiec,ktoremu opuszczono Ziemie Odzyskane ponosi jakas
      odpowiedzialnosc?
    • manny-jestem Re: Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbio 26.10.09, 19:49
      Ja widze tu inny problem. Pan Weisz wspomina nawet w tekscie Stalina, ale choc
      przeszkadza mu corka esesemana to najwyrazniej nie przeszkadza mu to ze Nobla
      dostala osoba gloryfikujaca Stalina. To akceptuje. A przeciez pani Muller wplywu
      na to kim byli jej rodzice nie miala a pani Szymborska na prezentowane przez
      siebie poglady tak.
    • goldbaum O cochodzi temu gosciowi? 26.10.09, 19:58
      "Proszę, niech pani Müller mi wybaczy. Mówię ogólnie, o pewnej zasadzie. Nie
      krytykuję jej za to, że urodziła się córką esesmana. Krytykuję ją za to, że choć
      była córką takiego człowieka, to zbyt mało wnikliwie zajmuje się konsekwencjami
      codziennej pracy swojego ojca w fabryce śmierci."

      Czyli jak? Nie powinna byla dostac Nobla bo ojciec byl w SS i dlatego nie
      powinna pisac o tym o czym chce tylko o tym, co szlomo weis uwaza za jedynie
      sluszne i wlasciwe?

      No i mamy... inkwizycje!
    • ariadna-enta Re: Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbio 26.10.09, 23:07
      chyba czytałysmy giniusiu dwa rózne artykuły
      • gini Re: Szewach weiss proponuje odpowiedzialnosc zbio 26.10.09, 23:10
        ariadna-enta napisała:

        > chyba czytałysmy giniusiu dwa rózne artykuły

        Cale szczescie, ze zaznaczylas.Wielkie dzieki.
        • hasznachszach Zbiorowa histeria na tekst z magla 26.10.09, 23:29
          Wybaczam wszystkim tutejszym zydozercom - byliscie w normie, ale szlachetne
          nicki znizyly sie do poziomu magla dyskutujac urojenia arabskiego materaca?
          • gini Re: Zbiorowa histeria na tekst z magla 26.10.09, 23:32
            hasznachszach napisał:

            > Wybaczam wszystkim tutejszym zydozercom - byliscie w normie, ale szlachetne
            > nicki znizyly sie do poziomu magla dyskutujac urojenia arabskiego materaca?

            hahahahahahahahaha
            dopieklo do zywego i bardzo dobrze.
            Rzucaj sobie szlachetny nicku materacami, co ci zostalo?
            • hasznachszach Re: Zbiorowa histeria na tekst z magla 26.10.09, 23:37
              Tobie juz nic nie pomoze. Rywalizuj dalej z Vicka, moze wyjdzzie zes glupsza? big_grin
              • vicky17 Re: Zbiorowa histeria na tekst z magla 27.10.09, 00:24
                hasznachszach napisał:

                > Tobie juz nic nie pomoze. Rywalizuj dalej z Vicka, moze wyjdzzie zes glupsza? :
                > D

                ciebie chyba koszerny materac w doope uwiera,malo tego pchly po nim
                ssssskkkacccza i przesskakuja na klafiature naszego trolika z duzym metrazem, i
                pustka pod kopula.
                slowem wal sie koles,byle dobrze i skutecznie.
    • andrewleonard Szewach jest profesorem katolickiego uniwersytetu. 26.10.09, 23:56
      .... i obecnie nigdy sie nie myli z nadania papeża.
      A wiec cisza atole
      • aaki Re: Szewach jest profesorem katolickiego uniwersy 26.10.09, 23:59
        nie myli sie nigdy i w niczym czy tez nie myli sie tylko w kwestiach
        wiary. jesli tak to jakiej?
        • marouder.eu Ja, to chyba Akusia nie zrozumialem.. 27.10.09, 00:38
          ..Akus podobnie do mnie watpi w mozliwosc poznania, podobnie jak ja przypisuje
          pewnym kategoriom wlasciwa ich, tylko ludzka miare a jak przyjdzie do utarczek,
          to Akus wyskakuje metoda regresywna z obrona tej, czy innej formacji ideowej?
          Jak to jest z Akusiem po prawdzie?
          • aaki Re: Ja, to chyba Akusia nie zrozumialem.. 27.10.09, 22:36
            przyganiał kocioł garnkowi
            video meliora proboque, deteriora sequor
    • eres2 Szewach Weiss mądrze, jak zwykle: 27.10.09, 22:23
      „Krytykuję ją za to, że choć była córką takiego człowieka, to zbyt
      mało wnikliwie zajmuje się konsekwencjami codziennej pracy swojego
      ojca w fabryce śmierci.”

      eres: Mniemam, że Weiss oczekuje, że potomkowie zbrodniarzy
      hitlerowskich, obciążeni piętnem zbrodni swoich ojców, jeżeli już
      parają się piórem, to powinni poczuwać się w pierwszej kolejności do
      rozliczeń ze zbrodniczą działalnością swojego ojca. Tak, jak to
      czyni np. Niklas Frank, publicysta, autor książki "Mój ojciec
      Hans Frank
      ", który przez całe swoje dorosłe życie prowadzi
      rozrachunek ze zbrodniczą działalnością swojego ojca i generalnie z
      nazizmem.
      • g-48 Re: eres 27.10.09, 22:29
        eres: Mniemam, że Weiss oczekuje, że potomkowie zbrodniarzy
        > hitlerowskich, obciążeni piętnem zbrodni swoich ojców, jeżeli już
        > parają się piórem, to powinni poczuwać się w pierwszej kolejności
        do
        > rozliczeń ze zbrodniczą działalnością swojego ojca. Tak, jak to
        > czyni np. Niklas Frank, publicysta, autor książki "Mój ojciec
        > Hans Frank
        ", który przez całe swoje dorosłe życie prowadzi
        > rozrachunek ze zbrodniczą działalnością swojego ojca i generalnie
        z
        > nazizmem.
        No to Zydzi powinni tez poniesc odpowiedzialnosc zbiorowa za mord na
        Jezusie?
        • gini Re: eres 27.10.09, 22:31
          Weiss pisal cos o Stalinie, no to co z Bermanem, Wolinska, Stefanem Michnikiem?
      • aaki Re: Szewach Weiss mądrze, jak zwykle: 27.10.09, 22:38
        szewach może przyznać niklasowi swoja prywatną nagrodę.może to nie
        ranga nobla ale zawsze coś...
    • melord Szewach weiss...jego, ktos jeszcze slucha? 27.10.09, 22:49
      chyba tylko w redakcji GW...w eretzu tez chyba nikt choc odpowiedzialnosc
      zbiorowa w tym kraju wzgledem okupowanych to norma od wielu lat
      nic nowego nie moze wniesc oprocz szowinizmu i rasizmu
    • andrzejg źle interpretujesz tą wypowiedź 27.10.09, 23:04
      o odpowiedzialności zbiorowej jest fragment

      Bez państwa można żyć. Przed historią narodu nie ma schronienia.
      Bo istnieje odpowiedzialność kolektywna, której efektem nie jest
      kara, ale poczucie historycznej winy.



      i mowa jest raczej o poczuciu historycznej winy


      Wypowiedź rabina jest sprzeciwem wobec przyznania nagrody Nobla
      córce esessmana
      ...i jak pisze nie chodzi mu o powiązania
      codzinne, ale o dalekoidące skutki takiego wyboru, grożące rozmyciem
      winy za wydarzenia z II WŚ.Odbieram to jako wypowiedź
      propolską.Wiadomo, jest również prozydowska, bo koszula bliższa
      ciału, ale broni równiez naszych interesów

      A.
      • ariadna-enta Re: źle interpretujesz tą wypowiedź 27.10.09, 23:08
        ale dzieci oprawcow też mają pewnego rodzaju traumę i chyba mają
        prawo zabrac głos
        nie przesadzajcie z tym rozmydleniem win.
        • andrzejg Re: źle interpretujesz tą wypowiedź 27.10.09, 23:31
          Zabranie głosu to jest jedna sprawa. Tegorocznej noblistce nikt nie
          zabraniał zabierania głosu. Korzystała ze swojego talentu, a jej
          ksiązki były przekładane na rózne języki. Nie ma takiej opcji , jak
          zabranianiae zabrania głosu.

          Czymś innym jest nagrodzenie Noblem, światowej rangi nagrodą.
          W przyszłości moze to byc róznie interpretowane.Może Weiss ma
          uprzedzenia na wyrost, może przesadza, ale cos w tym jest.

          Zauwaz jak coraz cześciej piszą o polskich obozach
          koncentracyjnych
          w zagranicznych gazetach...wiem,wiem
          to tylko określenie położenia geograficznego...ale kurna mogliby sie
          nauczyć i mieć trochę dyplomacji, bo naszym języku brzmi to całkiem
          inaczej

          A.
          • ariadna-enta Re: źle interpretujesz tą wypowiedź 27.10.09, 23:35
            zanim nie przeczytam jej chocby jednej ksiązki nie mogę stwierdzić
            jak i czy w ogóle pisze coś o niemieckiej winie

            z "polskimi obozami smierci" nie widzę związku w tym wypadku
            a drażni mnie to okreslenie nie miej niż Ciebie
            • andrzejg być może Ada tu pomoże 27.10.09, 23:46
              smile ale rym...


              też nie czytałem jej książek , a czytając wypowiedź tłumaczki jej
              książek wręcz się do nich zniechęciłem ze względu na skomplikowany
              język, może raczej specyficzny język jakim posługiwała się pisarka.

              Z wypowiedzi spod linka Gini nie wyciągałbym wniosków o winie
              Niemiec opisanych w ksiązkach Muller.On mówi wprost,że ta wina
              Niemiec jest besporna. Mówi wprost ,że Polacy nie współpracowali z
              Niemcami , a tacy np. Francuzi to tak pół na pół.

              Nie rozumiem dlaczego Ginie nie zauważa tych propolskich akcentów

              A.
              • ariadna-enta Re: być może Ada tu pomoże 27.10.09, 23:58
                bo gini zawszwe cos inaczej rozumie.
                raczej trudno się tam doczytać na temat obwiniania Polaków
                myslę,ze ona nie lubi Weissa i po swojemu doczytała się " miedzy
                wierszami"
                • snajper55 Re: być może Ada tu pomoże 28.10.09, 00:43
                  ariadna-enta napisała:

                  > bo gini zawszwe cos inaczej rozumie.
                  > raczej trudno się tam doczytać na temat obwiniania Polaków
                  > myslę,ze ona nie lubi Weissa i po swojemu doczytała się " miedzy
                  > wierszami"

                  Nie lubi, bo to Żyd. A co gorsza wcale się tego nie wstydzi.

                  S.
                • gini Re: być może Ada tu pomoże 28.10.09, 09:41
                  ariadna-enta napisała:

                  > bo gini zawszwe cos inaczej rozumie.
                  > raczej trudno się tam doczytać na temat obwiniania Polaków
                  > myslę,ze ona nie lubi Weissa i po swojemu doczytała się " miedzy
                  > wierszami"

                  Nie czytaliscie dokladnie, mili panstwo, napisalam, ze Weiss robi uklon w strone
                  Polakow.Trzeba byc slepym by tego nie zauwazyc.
                  Co do lubienia i nielubienia, odnosze sie do tego jedynie co napisal.
      • hasznachszach Re: źle interpretujesz tą wypowiedź 27.10.09, 23:22
        andrzejg napisał:

        > Wypowiedź rabina jest sprzeciwem wobec przyznania nagrody Nobla
        > córce esessmana
        ...i jak pisze nie chodzi mu o powiązania
        > codzinne, ale o dalekoidące skutki takiego wyboru, grożące rozmyciem
        > winy za wydarzenia z II WŚ.Odbieram to jako wypowiedź
        > propolską.Wiadomo, jest również prozydowska, bo koszula bliższa
        > ciału, ale broni równiez naszych interesów
        >
        > A.
        Tyle wpisow i jeden madry glos.
      • snajper55 Re: źle interpretujesz tą wypowiedź 28.10.09, 00:48
        andrzejg napisał:

        > Wypowiedź rabina jest sprzeciwem wobec przyznania nagrody Nobla
        > córce esessmana
        ...i jak pisze nie chodzi mu o powiązania
        > codzinne, ale o dalekoidące skutki takiego wyboru, grożące rozmyciem
        > winy za wydarzenia z II WŚ.Odbieram to jako wypowiedź
        > propolską.Wiadomo, jest również prozydowska, bo koszula bliższa
        > ciału, ale broni równiez naszych interesów

        Czym innym jest poczucie winy. Za Holocaust czy za Jedwabne. A czym innym
        karanie dzieci za winy ojców, na przykład nie przyznaniem nagrody Nobla. To
        trochę tak, jakby się zastanawiać, czy dzieci Marca Dutroux mają prawo do
        jakiejś nagrody.

        S.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka