samsaranathanal
22.02.02, 14:15
Wątek adresowany głównie do ptwo i Blonga
Gazeta Wyborcza
Jacek Pawlicki, Bruksela, Konrad Niklewicz (22-02-02 00:00)
wyborcza.gazeta.pl/info/artykul.jsp?dzial=010201&xx=708776
"Problemy:
Wysokość akcyzy na papierosy - Polska chce jak najpóźniej wprowadzić nowe
stawki ustalone przez Unię, które doprowadziłyby do wzrostu cen najtańszych
gatunków o 3-4 zł na paczce (Klubowe po 8 zł). Niepokoi to zwłaszcza Niemcy,
które obawiają się, że po naszym wejściu do UE zaleją ich tańsze papierosy z
Polski, co zagrozi ich producentom. Chcemy utrzymać zerową stawkę VAT na
książki, której w UE się nie praktykuje. Jeśli minister infrastruktury Marek
Pol dopnie swego, w co większość ekspertów wątpi, pojawić się może problem
stawki VAT w budownictwie. Na razie obowiązuje nas dana UE obietnica, że od
2003 r. wzrośnie z 0 do 7 proc. stawka VAT od sprzedaży nowych mieszkań i 22
proc. na resztę budownictwa.
Czego chce Unia:
Bruksela wolałaby, żeby wszyscy nowi członkowie wprowadzili pełną akcyzę na
papierosy (57 proc. ceny detalicznej, od 2004 r. minimalnie 64 euro za tysiąc
sztuk) w tym samym czasie."
Wzrost akcycy to wzrost fiskalizmu. Polska wchodząc do UE straci swobodę
polityki podatkowej.
Szanowny ptwo i Blongu zwiększenie fiskalizmu po (a także w trakcie) wstąpieniu
do UE jest faktem, prawda?
Chyba jednak się myliliście, prawda?
pozdrawiam
Sam