Dodaj do ulubionych

Wstępne wnioski

28.02.22, 08:31

1. Cel operacji: szybkie zdobycie Kijowa, zlikwidowanie prezydenta i rządu, zastąpienie ich prokremlowskimi kukiełkami.
2. Putin nie docenił Ukraińców, jednocześnie przeceniając swoje siły. Stąd nieudany blitzkrieg.
3. Konsekwencją nadziei na szybką, krótką operację jest dziwaczny, nie spotykany dotąd sposób wojowania: Sowieci nie szturmują pełnowymiarowo miast, powstrzymują się od masowego używania artylerii zwykłej i rakietowej, nie dochodzi do ostrzałów i nalotów powierzchniowych. Za prawdziwe można uznać początkowe zapowiedzi o "chirurgicznej operacji" - Putinowi naprawdę się wydawało, że punktowe uderzenia wystarczą, że nie będzie konieczności walk ulicznych. Miasta są penetrowane przez lekką piechotę wspieraną jedynie przez Tigry, co ułatwia Ukraińcom kontrataki na takie izolowane, chaotycznie działające grupy. Generalnie Ruscy miasta omijają, starając się wdzierać w przestrzeń operacyjną.
4. Jeśli powyższe odpowiada prawdzie, to już widać, że desant w Hostomelu miał mieć kluczowe znaczenie dla całej "operacji". Klęska tej akcji pokrzyżowała plany i nadzieje Sowietów, aczkolwiek powody tej porażki, a więc przede wszystkim wstrzymanie przylotu Iłów-76, wymaga dokładnych analiz danych, których jeszcze nie ma.
5. Jeśli desant na Hostomel miał być kluczową operacją, to powstaje pytanie, po co te wielostronne ataki w innych miejscach. Najprostsza odpowiedź to "działania pozoracyjne" odciągające siły ukraińskie od najważniejszego punktu i/lub próba, niejako przy okazji, poszerzenia stanu posiadania terytorialnego, co jednak kłóci się z zapowiedziami Putina o braku "okupacji". Tym bardziej, że Sowieci przekroczyli Dniepr i pchają się na zachód, co ma się nijak do tych kremlowskich obietnic. Trudno to ocenić.
5. Ukraińcy ewidentnie odrobili lekcję z 2014 roku, udoskonalili metody walki (podobnie jak Sowieci opierają działania na batalionowych grupach bojowych/taktycznych), działają skutecznie, sprytnie, elastycznie, aczkolwiek tam, gdzie są zmuszeni do otwartej walki, np. podczas odwrotu z brygady pancernej z Chersonia, ponoszą dotkliwe straty.
6. To kolejna współczesna wojna, która dowiodła wysokiej skuteczności dronów uderzeniowych, których słusznie obawiali się Rosjanie, próbując je wyeliminować pierwszymi atakami rakietowymi. Polska powinna bezzwłocznie zakupić duże ilości tego sprzętu, choćby zwiększając stan posiadania tureckich TB-2, których używają także Ukraińcy.
7. Ciekawostką jest fakt, iż potężny Putin boi się małego wiruska. Okazuje się, że to, co Mła wydawało się dyplomatycznym afrontem (podjęcie Makarona przy stole długości 6 metrów) jest w istocie przejawem rzeczywistego strachu bojaźliwego kowidianina. Psychologowie służb specjalnych powinni dokładnie rozważyć różne możliwości.

Przewaga sowiecka jest jednak nadal duża, a geografia nie sprzyja przeciwko Ukraińcom. W razie kontynowania działań należy się spodziewać, że Sowieci będą zajmować coraz większe tereny i kolejne miasta. Zapewne Ukraińcy utracą dostęp do Morza Azowskiego, a to może grozić zawaleniem się obrony na wschodzie i pzejściem do działań nieregularnych.
Obserwuj wątek
  • oleg3 Re: Wstępne wnioski 28.02.22, 08:57
   Wczoraj dużo czasu słuchałem na YT różnych ekspertów. I w mojej głowie laika obraz, który zarysowałeś wygląda tak samo. Rosjanie mogą odciąć wschodnią Ukrainę poprzez połączenie sił idących z Krymu z tymi idącymi z północnego wschodu. I są bliscy zablokowania Kijowa.

   Jednak Putin już przegrał tę wojnę! W sensie: wojna jest narzędziem polityki.
  • sz0k Re: Wstępne wnioski 28.02.22, 10:14
   xiazeluka napisała:

   > 7. Ciekawostką jest fakt, iż potężny Putin boi się małego wiruska. Okazuje się,
   > że to, co Mła wydawało się dyplomatycznym afrontem (podjęcie Makarona przy sto
   > le długości 6 metrów) jest w istocie przejawem rzeczywistego strachu bojaźliweg
   > o kowidianina. Psychologowie służb specjalnych powinni dokładnie rozważyć różne
   > możliwości.

   Huh? Przecież to wyglądało raczej na typowe, putanowskie, poniżanie swojego rozmówcy.
   • oleg3 Re: Wstępne wnioski 28.02.22, 10:33
    Luka pewnie opierał się na źródle, które i ja widziałem na YT (Historia realna: sobota 20:00). Idzie o to, że podobny dystans zdaniem rosyjskiego dysydenta zakotwiczonego w Polsce ( Nikołaj Iwanow, profesor chyba politologii) Putin zachowuje i wobec swoich wezwanych do raportu ministrów.
    • xiazeluka Re: Wstępne wnioski 28.02.22, 10:43
     Iwanowa Mła nie oglądał, ma go za niezbyt wiarygodnego historyka, stąd ta niechęć (chyba, że to inny Iwanow, jak wszy tych Iwanowów, politolog o tym nazwisku także istnieje). O kowidianizmie Putina Mła czytał bodaj na konflikty.pl (mają tam niezłe uzupełniane na bieżąco kalendarium konfliktu + często rzeczowe komentarze czytelników) albo defence24.pl.
     • oleg3 Wstępne wnioski: Ukraińcy wygrywają w mediach 28.02.22, 12:48
      To pewnie wynika z przygotowania rosyjskiej machiny propagandowej do odtrąbienia wyzwolenia Ukrainy i paraliżu wobec rozwoju sytuacji. Warto czasem wybrać aktora na prezydenta! O ile ma ma jaja. Ten ma. Widziałem też byłego prezydenta Poroszenkę w grupie OT wyliczającego jaką mają broń. Niedawno był news (czytałem tylko tytuł), że Miss Ukrainy ubrała mundur i ma karabin. Bracia Kliczko to już klasyka.
      • xiazeluka Re: Wstępne wnioski: Ukraińcy wygrywają w mediach 28.02.22, 12:56
       Olegu, Mła błaga... w co ta Miss ubrała mundur?
       • oleg3 Re: Wstępne wnioski: Ukraińcy wygrywają w mediach 28.02.22, 13:00
        xiazeluka napisała:

        > Olegu, Mła błaga... w co ta Miss ubrała mundur?

        Ok. Staramy się pisać po polsku.
        • oleg3 Wsparcie kasą 28.02.22, 14:24
         Kogo byś Luka polecił?
         Pisałeś, że wpłaciłeś. Nie chciałbym, by moje pieniądze poszły nie tam gdzie trzeba.
         • xiazeluka Re: Wsparcie kasą 28.02.22, 15:24
          Na wszelki wypadek Mła postawił na sprawdzone firmy: PCK i Caritas.
          • oleg3 Re: Wsparcie kasą 28.02.22, 15:38
           Dzięki. Taki też miałem pomysł.
  • qwardian Re: Wstępne wnioski 28.02.22, 14:45
   Towarzyszu XL w sierpniu 1941 roku okrążenie i zlikwidowanie was pod Kijowem wzięło mi miesiąc z hakiem, żeby wyzwolić naród ukraiński. Teraz moi banderowscy bracia są okrążeni przez komsomolców. Albo coś ze mną jest nie tak, a moi słowiańscy współbratymcy mają nierówno poukładane w głowie..
  • xiazeluka Re: Wstępne wnioski 28.02.22, 21:25
   "Polska powinna bezzwłocznie zakupić duże ilości tego sprzętu"

   No proszę:

   defence24.pl/polityka-obronna/polska-kupi-reapery-news-defence24

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka