Dodaj do ulubionych

Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie?

11.05.04, 05:08
Mam ochote przeczytac pare ksiazek opisujacych zycie w tym okresie, bardzo
chetnie pamietniki, ale nie tylko. Czy mozecie mi wskazac jakies tytuly?
Dzieki.
Obserwuj wątek
    • Gość: itek Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.pomorzany.v.pl 11.05.04, 07:26
      Tyrmand: Dziennik 1954, Zly, Zycie towarzyskie & uczuciowe
      Hlasko: Piekni dwudziestoletni, Opowiadania, 8 dzien tygodnia
      Mrozek: Opowiadania
      Dabrowska: Dzienniki

      Zreszta jest tego duzo wiecej
    • slunko Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 11.05.04, 11:08
      przeczytaj koniecznie Zlego. super opisy powojennej warszawy...
    • Gość: agga Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.05.04, 11:42
      "Madame" Liberdy,albo jeśli coś śmiesznego to "słoneczniki" zapomnianej
      Snopkiewiczowej
    • brunosch Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 11.05.04, 13:06
      "Dzienniki" - Kisielewskiego; Dąbrowskiej; Mycielskiego; Kijowskiego; Tyrmanda
      (koniecznie!); Himmilsbacha - to na poważnie.
      Dla wytrwałych - kryminały milicyjne A. Kłodzińskiej. Wygrywała każdy ranking
      na powieść najgorszą, ale dzięki niej dowiesz się, w jakich luksusach żyli
      badylarze, handlarze walutą i inni przedstawiciele marginesu gospodarczego i
      jak ich życie kontrastowało ze skromną egzystencją kapitana MO ;))) Ubaw po
      pachy!
      • jottka noale 11.05.04, 14:28
        zakreślone w pytaniu ramy czasowe to pół wieku, a niemal wszyscy jej każecie
        czytać książki/ pamiętniki dotyczące wczesnych lat 50tych :)

        'rzeczywistość powojenna' to mogą być lata 45-47, 48 (kiedy zaczyna się
        zaprowadzać stalinowskie porządki pełną paszczą), ale to jeszcze nie tyrmand z
        hłaską, tylko - jak u brunoscha - dąbrowska czy mycielski, jeśli trzymamy sie
        pamiętników. w zeszłym roku ukazała sie ciekawa książka hanny świdy-
        ziemby 'urwany lot', o pokoleniu tużpowojennej młodzieży.

        poza tym 'kultura polska po jałcie' marty fik, dzieło ciężko faktograficzne,
        ale podstawowe

        a tak w ogóle to spooooro tego, lepiej sie przejść do biblioteki
        • lemuriza Re: noale 11.05.04, 14:51
          koniecznie: W. Dichter :"Szkoła bezbozników" i M. Harny "Urodzony z wiatru"
        • brunosch Re: noale 11.05.04, 14:52
          Pisząc ten wcześniejszy tekst próbowałem wygrzebać z pamięci jakąkolwiek
          powieść współczesną z lat '70 i poza... "xxx jastrzębiem"
          ("Szybującym"? "Spadającym"?) nie byłem w stanie nic więcej wymyśleć. Coś mi
          się wydaje, że ówczesne powieści były całkiem niejadalne. I prędzej poznamy
          tamten okres ze współcześnie pisanych wspomnień, niż z ówczesnych dzieł. Może
          się mylę, bo nigdy nie przepadałem za powieściami, przedkładając nad nie
          literaturę faktu. Rzeczywistości lat '80 nie ma nawet w bibule, bo to co jest
          beletrystyką, to utrzymane w stylu groteski.
          No ale zawsze można podsunąć Konwickiego.
          • jottka Re: noale 11.05.04, 14:57
            tańczący :)

            a poza tym chodzi ci o pisarzy czynnych w latach 70tych, czy o powieści
            dotyczące bezpośrednio okresu?
            • brunosch Re: noale 11.05.04, 15:07
              "Tańczący", no jasne! dzięki, bo inaczej by mnie zadręczyło - często tak mam,
              że nie mogę opędzić się od łażącego za mną problemu :)
              Co do pisarzy - czynnych w danym okresie i piszących dzieła sobie współczesne.
              --
              Samobójcy są czasami bardzo wybredni. Wiem coś o tym.
              • jottka Re: noale 11.05.04, 15:24
                na pierwszy rzut przyspanego mózgu oprócz konwickiego marek nowakowski mi sie
                skojarzył, na drugi rzut musze pójść popatrzeć w półki :)
              • clevera :)) 11.05.04, 23:00
                Juliana Kawalca :)
    • elwinga Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 11.05.04, 17:40
      Trio wydaje od kilku lat serię "W krainie PRL". To są monografie historyczne,
      ale niektóre bardzo interesujące też dla nie-historyków ("Nastolatki'81"
      Kosińskiego np.)
    • semana_mess Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 11.05.04, 17:48
      Muchas gracias, zabieram sie za czytanie :)
    • Gość: adas Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.katowice.msk.pl / 81.219.117.* 11.05.04, 18:16
      "PRL dla początkujących" Kuronia i Żakowskiego. Z treścią nie trzeba zgadzać,
      ale zdjęcia kapitalne
      • wlodekbar Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 02:21
        Sadze, ze ta ksiazka plus Dziennik Tyrmanda (a takze Zly) sporo mowia o PRL-u.
        • Gość: noida Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.lomianki.sdi.tpnet.pl 12.05.04, 11:15
          Ja bym poleciła "Sennik współczesny" Konwickiego. Nie opisuje rzeczywistości
          powojennej co prawda, ale pewien stan "powojennego" umysłu.
        • wlodekbar Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 15.05.04, 14:27
          No i o PRL-u duzo mowia ksiazki napisane w stylistyce socrealizmu. Sama
          stylistyka jest wartoscia poznawcza sama w sobie:)
    • ada08 Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 11:28
      'Wspomnienia' Moniki Żeromskiej , tom 2-gi: wojna, Powstanie
      i nazajutrz po wojnie. Ciekawe.
      a.
    • Gość: ubara Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.05.04, 11:31
      zapraszam na www.poczytaj.pl. Osobna kategoria w dziale historia to PRL
    • brunosch Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 14:15
      Wprowadźmy trochę porządku.
      1. PRL to okres między 1952 a 1990.
      2. Wcześniej i później to była Rzeczpospolita Polska.
      3. O jaki okres więc Ci chodzi? Przejęcia władzy, czyli lata tuż powojenne, czy
      PRL, a więc '50, '60, '70 i '80. Jakby nie spojrzeć - czterdzieści lat, z czego
      każda z dekad miała swój charakter i cechy sobie właściwe.
      4. O jaki typ literatury Ci chodzi - o pamiętnikarskiej pisałeś, ale co z
      beletrystyką, oraz szkicami historycznymi?
      • semana_mess Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 15:50
        Chodzi mi glownie o lata tuz po wojnie, a takze '50 i '60. A typ literatury nie
        ma wiekszego znaczenia. Pamietniki lubie najbardziej, ale inne sugestie tez
        bardzo chetnie przyjme.
        • atmen Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 19:56
          Lawka pod kasztanem - Ryszarda Sadaja
          taka groteska, ale sporo mozna sie dowiedziec...
          • Gość: Basia Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.04, 23:41
            Koniecznie Julita i huśtawki Hanny Kowalewskiej. Mądra, wzruszająca. Nie
            przyszywałabym jej ciasnej metki "made in PRL", bo nazbyt jest uniwersalna. PRL
            to inteligentny pretekst, aby jeszcze raz napisać o pokoleniu. Inaczej niż
            dotąd.
      • tomqpl Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 14.05.04, 11:42
        brunosch napisał:
        > Wprowadźmy trochę porządku.
        > 1. PRL to okres między 1952 a 1990.

        Nieprawda.
        PRL to okres od 1952 do 1989 (nowela konstutucyjna z grudnia 1989 przywróciła nazwę RP).
        Ponadto - oficjalna nazwa oficjalną nazwą, ale faktycznie Polska ludowa trwała od roku 1944 (powstanie KRN i manifest PKWN) do roku 1989 (wolne częściowo wybory i wspomiana już nowela). Lepiej więc myślę opierać się na tym co było faktycznie, a na jakiejśtam nazwie. Najgorsze lata Polski ludowej, apogeum stalinizmu przypadają bowiem na przełom lat 40. i 50., kiedy to nazwa naszego państwa brzmiała RP.
        • ilwa Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 14.05.04, 13:31
          W 52roku istniała już zatwardziła komuna PRL rzeczywiście zaczął się dużo
          wcześniej mino, że oficjalna nazwa państwa była inna. Jeżeli interesujecie się
          historią literatury to polecam książkę "Czerwona Msza czyli uśmiech Stalina"
          autora w tej chwili nie pamiętam, ale książka jest kapitalna. Autor cytuje
          sporo wierszy socrealistycznych, a poza tym wyjaśnia też po trochę kiedy
          zaczęła się kiomuna w Polsce.
          • Gość: jot6 Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.chello.pl 14.05.04, 16:07
            Urbankowski,zdaje się
    • Gość: historyk Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.nsm.pl 14.05.04, 14:37
      Raczej nic, wszystko pisz DWORSCY historycy. "Historie pisza zwyciezcy".
    • Gość: Klex Marek Rymuszko, Wielka zasadzka IP: 62.181.161.* 14.05.04, 15:17
      Bomba, ale nie do zdobycia. Sam z checia bym odkupil jakis egzemplarz, bo jakis
      baran pozyczyl i nie oddal. Niestety, zadne wznowienie sie nie zapowiada, a
      autor, prezes towarzystwa psychotronicznego czy jakiejs innej organizacyi,
      chyba ma inne rzeczy w glowie.
      • kasiulek1976 Re: Marek Rymuszko, Wielka zasadzka 14.05.04, 15:58
        popieram - ksiazka jest super!!!! Ja mam, dostalam kiedys w czasach
        nastoletniosci, ale nie oddam!!!!!! (czytalam tez druga czesc wypozyczona z
        biblioteki, nie pamietam tytulu - znacznie slabsza)
        • Gość: Klex Re: Marek Rymuszko, Wielka zasadzka IP: 62.181.161.* 18.05.04, 16:16
          No to masz fart! Ode mnie jakis oszolom pozyczyl i nie oddal. Z jednej strony
          dzisie sie ze brak wznowienia, kasa dla wydawcy i autora murowana, ale z
          drugiej strony to typ humoru pewnie nie na te prostackie czasy.
    • Gość: samanta Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.kabel.telenet.be 15.05.04, 06:30
      Narajacie i odradzacie Zlego Tyrmanda
      a ja czytalam to z zapartym tchem w latach ok 85
      Potem przeczytalam Dobrego
      z literatury PRLu to byly straszliwe lektury ktorych nawet nie polecam bo
      najpiekniejsza z to ' Krzyzacy' ale to nie na temat PRL


    • Gość: Martini Stare książki CHMIELEWSKIEJ! IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 15.05.04, 22:02
      PRL w nich jak żywy ;)
    • eela Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 17.05.04, 11:16
      Książki Paukszty, Mazury w pierwszych latach powojennych, zycie przesiedleńców
      ze Wschodu. Dodatkowo piękne opisy mazurskiej przyrody.
      • dokhyi Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 05.06.04, 21:07
        eela napisała:

        > Książki Paukszty, Mazury w pierwszych latach powojennych, zycie
        przesiedleńców
        > ze Wschodu. Dodatkowo piękne opisy mazurskiej przyrody.


        Zgadzam sie!!
        Juz jakis czas mysle aby do nich wrocic, czytalam jako nastolatka i bardzo mi
        sie podobaly
    • Gość: żużu prozę, nie pamiętniki IP: *.aster.pl / 212.76.33.* 17.05.04, 16:38
      Zależy co znaczy "rzeczywistość powojenna". Jeżeli to, jak ludzie żyli, to
      najprędzej jakąś ówczesną literaturę współczesną "średnich lotów" (oczywiście
      po 1956). Można poszperać w pięciotomowej "Agonii i nadziei" Kuncewicza
      (historia literatury polskiej od I wojny do końca PRL-u), w odróżnieniu od
      innych tego typu prac autor mniej skupia się na trendach i szkołach
      literackich, a więcej wymienia pisarzy, wylicza ich książki i pisze która o
      czym :-). Pamiętnikom bym specjalnie nie wierzył - spora częśc autorów toczyła
      swoje małe prywatne wojny z PRL-em :-) i więcej tam emocji, niż faktów.
      • joolz Re: prozę, nie pamiętniki 17.05.04, 23:09
        Polecam Ci ksiazke Toranskiej- "Oni"- sa to rozmowy z ludzmi, ktorzy wowczas
        byli u wladzy (Berman, Mincowa, Ochab i inni)- swietna rzecz.
    • brunosch Konwicki 18.05.04, 11:12
      Tadeusza Konwickiego : Kalendarz i klepsydra; Nowy Świat i okolice; Kompleks
      polski; Mała Apokalipsa
    • joolz Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 18.05.04, 22:00
      No to jeszcze "Zły" Tyrmanda i opowiadania/powieści Hłaski.
    • Gość: jola Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: 217.11.141.* 25.05.04, 14:24
      1."Zły" Leopold Tyrmand
      2."Dziennik 1954" L.Tyrmand
      3. "Dzienniki 1953- 1956 ","Dz.1957 -1961" oraz "Dz.1967-69" Witold Gombrowicz
      4. "Popiół i diament" Jerzy Andrzejewski
      5. "Mała Apokalipsa" Tadeusz Konwicki oraz wiele innych tego autora
      6. Wspomnienia Zofii Chądzyńskiej "Nie wszystko o moim życiu" !
      7. Pamiętam, że było gorąco - Tadeusz Konwicki
      8. Dzienniki "Kisiela" czyli Stefana Kisielewskiego
      to na początek. Miłej lektury.Są

    • Gość: jola Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: 217.11.141.* 25.05.04, 14:25
      1."Zły" Leopold Tyrmand
      2."Dziennik 1954" L.Tyrmand
      3. "Dzienniki 1953- 1956 ","Dz.1957 -1961" oraz "Dz.1967-69" Witold Gombrowicz
      4. "Popiół i diament" Jerzy Andrzejewski
      5. "Mała Apokalipsa" Tadeusz Konwicki oraz wiele innych tego autora
      6. Wspomnienia Zofii Chądzyńskiej "Nie wszystko o moim życiu" !
      7. Pamiętam, że było gorąco - Tadeusz Konwicki
      8. Dzienniki "Kisiela" czyli Stefana Kisielewskiego
      to na początek.Miłej lektury. Są świetne.
      to na początek. Miłej lektury.Są

    • anna.wujec Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 04.06.04, 10:41
      Witam! Reprezentuje Wydawnictwo „”BOSZ”. Już za dwa tygodnie wprowadzimy na
      rynek album pt. „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” - zdjęcia Chris
      Niedenthal, dowcipnym komentarzem opatrzył fotografie Jacek Hugo-Bader,
      dziennikarz „Gazety Wyborczej”. W czerwcowym nr ZWIERCIADŁA jest artykuł
      poświęcony autorowi fotografii, okładka i zdjęcia z albumu. Zapraszam również
      na naszą stronę www - www.bosz.com.pl/k-rekwizyty.html, jeśli lektura
      zainteresuje to za pośrednictwem tej strony można również złożyć zamówienie.
      Polecam, pozdrawiam.
    • clevera powiesc "Owoc zywota twego" - Ewy Ostrowskiej 05.06.04, 20:07
      Obraz wsi powojennej - elektryfikcja, kolka rolnicze, kontyngenty, czyny
      spoleczne mlodziezy ZMP z miast, ksztalcenie rolnikow, rola Kosciola, rekordy w
      hodowli itd. itp. A wszystko na tle skomplikowanych, czasami okrutnych
      stosunkow miedzyludzkich.
    • dr.krisk "Szpetni czterdziestoletni" Osieckiej 06.06.04, 13:18
      Juz o tej ksiązce pisałem - STS, klimaty lat pięćdziesiątych, itp. Ciekawa, bo
      dotyczy środowisk nieznanych kriskom oraz powszechnemu ogółowi...
      • Gość: anette Re: "Szpetni czterdziestoletni" Osieckiej IP: *.iapt.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 11.06.04, 20:49
        a ja mam coś innego. To nie jest do końca książka o rzeczywistości powojennej i
        PRL-owskiej, ale coż szkodzi:"Kalamburka"Małgorzaty Musierowicz. Coś z tamtych
        lat znajdziecie tam na pewno.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka