semana_mess 11.05.04, 05:08 Mam ochote przeczytac pare ksiazek opisujacych zycie w tym okresie, bardzo chetnie pamietniki, ale nie tylko. Czy mozecie mi wskazac jakies tytuly? Dzieki. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: itek Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.pomorzany.v.pl 11.05.04, 07:26 Tyrmand: Dziennik 1954, Zly, Zycie towarzyskie & uczuciowe Hlasko: Piekni dwudziestoletni, Opowiadania, 8 dzien tygodnia Mrozek: Opowiadania Dabrowska: Dzienniki Zreszta jest tego duzo wiecej Odpowiedz Link Zgłoś
slunko Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 11.05.04, 11:08 przeczytaj koniecznie Zlego. super opisy powojennej warszawy... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: agga Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.05.04, 11:42 "Madame" Liberdy,albo jeśli coś śmiesznego to "słoneczniki" zapomnianej Snopkiewiczowej Odpowiedz Link Zgłoś
brunosch Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 11.05.04, 13:06 "Dzienniki" - Kisielewskiego; Dąbrowskiej; Mycielskiego; Kijowskiego; Tyrmanda (koniecznie!); Himmilsbacha - to na poważnie. Dla wytrwałych - kryminały milicyjne A. Kłodzińskiej. Wygrywała każdy ranking na powieść najgorszą, ale dzięki niej dowiesz się, w jakich luksusach żyli badylarze, handlarze walutą i inni przedstawiciele marginesu gospodarczego i jak ich życie kontrastowało ze skromną egzystencją kapitana MO ;))) Ubaw po pachy! Odpowiedz Link Zgłoś
jottka noale 11.05.04, 14:28 zakreślone w pytaniu ramy czasowe to pół wieku, a niemal wszyscy jej każecie czytać książki/ pamiętniki dotyczące wczesnych lat 50tych :) 'rzeczywistość powojenna' to mogą być lata 45-47, 48 (kiedy zaczyna się zaprowadzać stalinowskie porządki pełną paszczą), ale to jeszcze nie tyrmand z hłaską, tylko - jak u brunoscha - dąbrowska czy mycielski, jeśli trzymamy sie pamiętników. w zeszłym roku ukazała sie ciekawa książka hanny świdy- ziemby 'urwany lot', o pokoleniu tużpowojennej młodzieży. poza tym 'kultura polska po jałcie' marty fik, dzieło ciężko faktograficzne, ale podstawowe a tak w ogóle to spooooro tego, lepiej sie przejść do biblioteki Odpowiedz Link Zgłoś
lemuriza Re: noale 11.05.04, 14:51 koniecznie: W. Dichter :"Szkoła bezbozników" i M. Harny "Urodzony z wiatru" Odpowiedz Link Zgłoś
brunosch Re: noale 11.05.04, 14:52 Pisząc ten wcześniejszy tekst próbowałem wygrzebać z pamięci jakąkolwiek powieść współczesną z lat '70 i poza... "xxx jastrzębiem" ("Szybującym"? "Spadającym"?) nie byłem w stanie nic więcej wymyśleć. Coś mi się wydaje, że ówczesne powieści były całkiem niejadalne. I prędzej poznamy tamten okres ze współcześnie pisanych wspomnień, niż z ówczesnych dzieł. Może się mylę, bo nigdy nie przepadałem za powieściami, przedkładając nad nie literaturę faktu. Rzeczywistości lat '80 nie ma nawet w bibule, bo to co jest beletrystyką, to utrzymane w stylu groteski. No ale zawsze można podsunąć Konwickiego. Odpowiedz Link Zgłoś
jottka Re: noale 11.05.04, 14:57 tańczący :) a poza tym chodzi ci o pisarzy czynnych w latach 70tych, czy o powieści dotyczące bezpośrednio okresu? Odpowiedz Link Zgłoś
brunosch Re: noale 11.05.04, 15:07 "Tańczący", no jasne! dzięki, bo inaczej by mnie zadręczyło - często tak mam, że nie mogę opędzić się od łażącego za mną problemu :) Co do pisarzy - czynnych w danym okresie i piszących dzieła sobie współczesne. -- Samobójcy są czasami bardzo wybredni. Wiem coś o tym. Odpowiedz Link Zgłoś
jottka Re: noale 11.05.04, 15:24 na pierwszy rzut przyspanego mózgu oprócz konwickiego marek nowakowski mi sie skojarzył, na drugi rzut musze pójść popatrzeć w półki :) Odpowiedz Link Zgłoś
elwinga Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 11.05.04, 17:40 Trio wydaje od kilku lat serię "W krainie PRL". To są monografie historyczne, ale niektóre bardzo interesujące też dla nie-historyków ("Nastolatki'81" Kosińskiego np.) Odpowiedz Link Zgłoś
semana_mess Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 11.05.04, 17:48 Muchas gracias, zabieram sie za czytanie :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: adas Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.katowice.msk.pl / 81.219.117.* 11.05.04, 18:16 "PRL dla początkujących" Kuronia i Żakowskiego. Z treścią nie trzeba zgadzać, ale zdjęcia kapitalne Odpowiedz Link Zgłoś
wlodekbar Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 02:21 Sadze, ze ta ksiazka plus Dziennik Tyrmanda (a takze Zly) sporo mowia o PRL-u. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: noida Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.lomianki.sdi.tpnet.pl 12.05.04, 11:15 Ja bym poleciła "Sennik współczesny" Konwickiego. Nie opisuje rzeczywistości powojennej co prawda, ale pewien stan "powojennego" umysłu. Odpowiedz Link Zgłoś
wlodekbar Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 15.05.04, 14:27 No i o PRL-u duzo mowia ksiazki napisane w stylistyce socrealizmu. Sama stylistyka jest wartoscia poznawcza sama w sobie:) Odpowiedz Link Zgłoś
ada08 Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 11:28 'Wspomnienia' Moniki Żeromskiej , tom 2-gi: wojna, Powstanie i nazajutrz po wojnie. Ciekawe. a. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ubara Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.05.04, 11:31 zapraszam na www.poczytaj.pl. Osobna kategoria w dziale historia to PRL Odpowiedz Link Zgłoś
brunosch Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 14:15 Wprowadźmy trochę porządku. 1. PRL to okres między 1952 a 1990. 2. Wcześniej i później to była Rzeczpospolita Polska. 3. O jaki okres więc Ci chodzi? Przejęcia władzy, czyli lata tuż powojenne, czy PRL, a więc '50, '60, '70 i '80. Jakby nie spojrzeć - czterdzieści lat, z czego każda z dekad miała swój charakter i cechy sobie właściwe. 4. O jaki typ literatury Ci chodzi - o pamiętnikarskiej pisałeś, ale co z beletrystyką, oraz szkicami historycznymi? Odpowiedz Link Zgłoś
semana_mess Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 15:50 Chodzi mi glownie o lata tuz po wojnie, a takze '50 i '60. A typ literatury nie ma wiekszego znaczenia. Pamietniki lubie najbardziej, ale inne sugestie tez bardzo chetnie przyjme. Odpowiedz Link Zgłoś
atmen Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 12.05.04, 19:56 Lawka pod kasztanem - Ryszarda Sadaja taka groteska, ale sporo mozna sie dowiedziec... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Basia Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.04, 23:41 Koniecznie Julita i huśtawki Hanny Kowalewskiej. Mądra, wzruszająca. Nie przyszywałabym jej ciasnej metki "made in PRL", bo nazbyt jest uniwersalna. PRL to inteligentny pretekst, aby jeszcze raz napisać o pokoleniu. Inaczej niż dotąd. Odpowiedz Link Zgłoś
tomqpl Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 14.05.04, 11:42 brunosch napisał: > Wprowadźmy trochę porządku. > 1. PRL to okres między 1952 a 1990. Nieprawda. PRL to okres od 1952 do 1989 (nowela konstutucyjna z grudnia 1989 przywróciła nazwę RP). Ponadto - oficjalna nazwa oficjalną nazwą, ale faktycznie Polska ludowa trwała od roku 1944 (powstanie KRN i manifest PKWN) do roku 1989 (wolne częściowo wybory i wspomiana już nowela). Lepiej więc myślę opierać się na tym co było faktycznie, a na jakiejśtam nazwie. Najgorsze lata Polski ludowej, apogeum stalinizmu przypadają bowiem na przełom lat 40. i 50., kiedy to nazwa naszego państwa brzmiała RP. Odpowiedz Link Zgłoś
ilwa Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 14.05.04, 13:31 W 52roku istniała już zatwardziła komuna PRL rzeczywiście zaczął się dużo wcześniej mino, że oficjalna nazwa państwa była inna. Jeżeli interesujecie się historią literatury to polecam książkę "Czerwona Msza czyli uśmiech Stalina" autora w tej chwili nie pamiętam, ale książka jest kapitalna. Autor cytuje sporo wierszy socrealistycznych, a poza tym wyjaśnia też po trochę kiedy zaczęła się kiomuna w Polsce. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jot6 Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.chello.pl 14.05.04, 16:07 Urbankowski,zdaje się Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: historyk Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.nsm.pl 14.05.04, 14:37 Raczej nic, wszystko pisz DWORSCY historycy. "Historie pisza zwyciezcy". Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Klex Marek Rymuszko, Wielka zasadzka IP: 62.181.161.* 14.05.04, 15:17 Bomba, ale nie do zdobycia. Sam z checia bym odkupil jakis egzemplarz, bo jakis baran pozyczyl i nie oddal. Niestety, zadne wznowienie sie nie zapowiada, a autor, prezes towarzystwa psychotronicznego czy jakiejs innej organizacyi, chyba ma inne rzeczy w glowie. Odpowiedz Link Zgłoś
kasiulek1976 Re: Marek Rymuszko, Wielka zasadzka 14.05.04, 15:58 popieram - ksiazka jest super!!!! Ja mam, dostalam kiedys w czasach nastoletniosci, ale nie oddam!!!!!! (czytalam tez druga czesc wypozyczona z biblioteki, nie pamietam tytulu - znacznie slabsza) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Klex Re: Marek Rymuszko, Wielka zasadzka IP: 62.181.161.* 18.05.04, 16:16 No to masz fart! Ode mnie jakis oszolom pozyczyl i nie oddal. Z jednej strony dzisie sie ze brak wznowienia, kasa dla wydawcy i autora murowana, ale z drugiej strony to typ humoru pewnie nie na te prostackie czasy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: samanta Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: *.kabel.telenet.be 15.05.04, 06:30 Narajacie i odradzacie Zlego Tyrmanda a ja czytalam to z zapartym tchem w latach ok 85 Potem przeczytalam Dobrego z literatury PRLu to byly straszliwe lektury ktorych nawet nie polecam bo najpiekniejsza z to ' Krzyzacy' ale to nie na temat PRL Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Martini Stare książki CHMIELEWSKIEJ! IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 15.05.04, 22:02 PRL w nich jak żywy ;) Odpowiedz Link Zgłoś
eela Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 17.05.04, 11:16 Książki Paukszty, Mazury w pierwszych latach powojennych, zycie przesiedleńców ze Wschodu. Dodatkowo piękne opisy mazurskiej przyrody. Odpowiedz Link Zgłoś
dokhyi Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 05.06.04, 21:07 eela napisała: > Książki Paukszty, Mazury w pierwszych latach powojennych, zycie przesiedleńców > ze Wschodu. Dodatkowo piękne opisy mazurskiej przyrody. Zgadzam sie!! Juz jakis czas mysle aby do nich wrocic, czytalam jako nastolatka i bardzo mi sie podobaly Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: żużu prozę, nie pamiętniki IP: *.aster.pl / 212.76.33.* 17.05.04, 16:38 Zależy co znaczy "rzeczywistość powojenna". Jeżeli to, jak ludzie żyli, to najprędzej jakąś ówczesną literaturę współczesną "średnich lotów" (oczywiście po 1956). Można poszperać w pięciotomowej "Agonii i nadziei" Kuncewicza (historia literatury polskiej od I wojny do końca PRL-u), w odróżnieniu od innych tego typu prac autor mniej skupia się na trendach i szkołach literackich, a więcej wymienia pisarzy, wylicza ich książki i pisze która o czym :-). Pamiętnikom bym specjalnie nie wierzył - spora częśc autorów toczyła swoje małe prywatne wojny z PRL-em :-) i więcej tam emocji, niż faktów. Odpowiedz Link Zgłoś
joolz Re: prozę, nie pamiętniki 17.05.04, 23:09 Polecam Ci ksiazke Toranskiej- "Oni"- sa to rozmowy z ludzmi, ktorzy wowczas byli u wladzy (Berman, Mincowa, Ochab i inni)- swietna rzecz. Odpowiedz Link Zgłoś
brunosch Konwicki 18.05.04, 11:12 Tadeusza Konwickiego : Kalendarz i klepsydra; Nowy Świat i okolice; Kompleks polski; Mała Apokalipsa Odpowiedz Link Zgłoś
joolz Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 18.05.04, 22:00 No to jeszcze "Zły" Tyrmanda i opowiadania/powieści Hłaski. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jola Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: 217.11.141.* 25.05.04, 14:24 1."Zły" Leopold Tyrmand 2."Dziennik 1954" L.Tyrmand 3. "Dzienniki 1953- 1956 ","Dz.1957 -1961" oraz "Dz.1967-69" Witold Gombrowicz 4. "Popiół i diament" Jerzy Andrzejewski 5. "Mała Apokalipsa" Tadeusz Konwicki oraz wiele innych tego autora 6. Wspomnienia Zofii Chądzyńskiej "Nie wszystko o moim życiu" ! 7. Pamiętam, że było gorąco - Tadeusz Konwicki 8. Dzienniki "Kisiela" czyli Stefana Kisielewskiego to na początek. Miłej lektury.Są Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jola Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? IP: 217.11.141.* 25.05.04, 14:25 1."Zły" Leopold Tyrmand 2."Dziennik 1954" L.Tyrmand 3. "Dzienniki 1953- 1956 ","Dz.1957 -1961" oraz "Dz.1967-69" Witold Gombrowicz 4. "Popiół i diament" Jerzy Andrzejewski 5. "Mała Apokalipsa" Tadeusz Konwicki oraz wiele innych tego autora 6. Wspomnienia Zofii Chądzyńskiej "Nie wszystko o moim życiu" ! 7. Pamiętam, że było gorąco - Tadeusz Konwicki 8. Dzienniki "Kisiela" czyli Stefana Kisielewskiego to na początek.Miłej lektury. Są świetne. to na początek. Miłej lektury.Są Odpowiedz Link Zgłoś
anna.wujec Re: Rzeczywistosc powojenna, PRL-co polecacie? 04.06.04, 10:41 Witam! Reprezentuje Wydawnictwo „”BOSZ”. Już za dwa tygodnie wprowadzimy na rynek album pt. „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” - zdjęcia Chris Niedenthal, dowcipnym komentarzem opatrzył fotografie Jacek Hugo-Bader, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. W czerwcowym nr ZWIERCIADŁA jest artykuł poświęcony autorowi fotografii, okładka i zdjęcia z albumu. Zapraszam również na naszą stronę www - www.bosz.com.pl/k-rekwizyty.html, jeśli lektura zainteresuje to za pośrednictwem tej strony można również złożyć zamówienie. Polecam, pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
clevera powiesc "Owoc zywota twego" - Ewy Ostrowskiej 05.06.04, 20:07 Obraz wsi powojennej - elektryfikcja, kolka rolnicze, kontyngenty, czyny spoleczne mlodziezy ZMP z miast, ksztalcenie rolnikow, rola Kosciola, rekordy w hodowli itd. itp. A wszystko na tle skomplikowanych, czasami okrutnych stosunkow miedzyludzkich. Odpowiedz Link Zgłoś
dr.krisk "Szpetni czterdziestoletni" Osieckiej 06.06.04, 13:18 Juz o tej ksiązce pisałem - STS, klimaty lat pięćdziesiątych, itp. Ciekawa, bo dotyczy środowisk nieznanych kriskom oraz powszechnemu ogółowi... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: anette Re: "Szpetni czterdziestoletni" Osieckiej IP: *.iapt.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 11.06.04, 20:49 a ja mam coś innego. To nie jest do końca książka o rzeczywistości powojennej i PRL-owskiej, ale coż szkodzi:"Kalamburka"Małgorzaty Musierowicz. Coś z tamtych lat znajdziecie tam na pewno. Odpowiedz Link Zgłoś