len xima- pytanie

26.07.12, 13:27
Ktoś robił coś z tego lnu?
www.zamotane.pl/pl/p/Len-kolor-zalamana-biel/2118
Bo robiąc na okrągło wychodzą mi skręcone oczka, wszystko układa się spiralnie... Nie przekręcam oczek, to nie to. Zastanawiam się czy ta włóczka jest jakoś inaczej skręcona i dlatego tak to wygląda w robótce. Czy to się da wyprostować w blokowaniu?
    • vichta Re: len xima- pytanie 26.07.12, 16:17
      Nie mam doswiadczenia akurat z ta wloczka, ale uwazam, ze to nie Twoja wina. Spotkalam sie z tym juz kilka razy. To wloczka jest zle skrecona. Kiedys mialam tak, ze dzianina pochylala mi sie na ok. 60 stopni. Jedyne , co mozesz na to poradzic, to wykonac wyrob drobnym sciegiem ryzowym (takim, w ktorym oczka zmienia sie w kazdym rzedzie, to sie chyba kaszka nazywa) albo angielskim. W kazdym razie probuj takie wzory, w ktorych liczba prawych i lewych oczek jest mniej wiecej rowna, wtedy dzianina sie wyrownuje. Blokowanie moze dac efekt na chwile, zalozysz sweterek i za moment bedziesz miala przesuniete szwy, jeden do przodu, drugi do tylu, to samo na rekawach. Mialam taka sukienke, nie bylo to bardzo widoczne, ale szwy wciaz sie przesuwaly o jakies 3 cm.
      A moze szydelko? Choc z drugiej strony wloczka jest dosc gruba, wiec sweterek moze wyjsc troche jak zbroja...
      • notting_hill Re: len xima- pytanie 26.07.12, 17:49
        Dzięki za odpowiedź.
        Spróbowałam prania i prostego ułożenia, bo już dzieło popełniłam- w jednym kawałku, od góry, więc kwestia szwów nie jest istotna, aktualnie kadłubek sobie schnie. Zobaczę co dalej, może to skręcanie nie będzie aż takie przeszkadzające.
        Jeśli to rzeczywiście tak jest, że to wina niewłaściwego skrętu, no to wiele z tym nie zrobię, mogę jedynie przestrzegać przed tą włóczką. Trochę mnie to dziwi, bo wyroby Ximy są na ogół dość udane, np. Medusa, chociaż też bywa skręcona bardzo różnie i warto się temu przyglądać kupując, coby się nie nadziać.
        • vichta Re: len xima- pytanie 26.07.12, 17:59
          Sama jestem ciekawa, czy Ci sie to troche wyprostuje. W opisie podano, ze wloczka po praniu robi sie bardziej miekka. Mozesz opisac doswiadczenia w watku dotyczacym opinii o wloczkach. Troche jestem zainteresowana, zeby popelnic cos lnianego. Co prawda, w szafie juz nie ma miejsca na wloczki, ale co tam smile
          • bgmln Re: len xima- pytanie 27.07.12, 10:40
            Robiłam z lnu bluzeczkę szydełkiem, na okrągło. Układa się ładnie. Nie zauważyłam jakiegoś skręcania. Po praniu dzianina jest rzeczywiście bardziej miękka. Ogólnie jestem zadowolona.
          • notting_hill Re: len xima- pytanie 28.07.12, 10:55
            No więc wyprałam dwa razy, tunika miała już nawet wczoraj swoją premierę... smile. Oczka są skręcone nadal, ale za bardzo mi to nie robi, w sumie to się chyba nawet lepiej układa dołem (zrobiłam "ogony" na bokach).
            To chyba jest kwestia skrętu włóczki, bo w miejscu gdzie dołączyłam nowy motek do pozostawionych oczek na rękawy układa się jakoś inaczej.
            W każdym razie nie polubiłyśmy się z tą włóczką. Robi się ją z oporami, jak sznurek, oczka wychodzą dość duże (a robiłam na drutach 3,5), to chyba z powodu tej sztywności. Rzeczywiście mięknie po praniu.
            Tyle, że się rozwleka... To chyba ogólnie cecha lnianych włóczek, bo z Lino Alize po kilkukrotnym założeniu sweterek też jest rozwleczony, a po praniu robi się mniejszy.
Inne wątki na temat:
Pełna wersja