Dodaj do ulubionych

bedzie strasznie: o kartach bankowych

31.10.05, 09:58
W ubieglym tygodniu spotkalam znajomego. Mielismy niewesole miny.
Rozawialismy krotko, a on na koniec rzucil:
- I jeszcze na dodatek wszytskich problemow jakie mam, ktos mi namierzyl
karte!
- Co? - spytalam nie bardzo rozumiejac.
- Ktos mi sciagnal z konta niemal £800. Skurczybyk!

Wielokrotnie slysze w madiach, czytam w gazetach, ze trzeba bardzo uwazac,
gdzie sie uzywa kart bankomatowych (zarowno debit, jak i credit card). Bowiem
gdzies czycha ukryta banda ochoczych i radosnych hakerow?, ktorzy wyciagaja
informacje o nas samych i naszych kartach, by potem na przyklad kupic zloty
zegarek o wadze 1 kg. Za nasze pieniadze!

Historia Zdzicha jest jedna z wielu. Zdzichu czasami uzywa jej by kupic
bilety lotnicze przez internet (ja tez), ma kilka direct debit (ja tez),
czasami w zaleznosci od potrzeby wyjmuje gotowke w bankomatach w malych
uliczkach (ja tez)... I gdzies miedzy tymi wszytskimi opreracjami, ktos
przechwycil numer jego karty, dokonal kilku zakupow... Noz sie w kieszeni
otwiera.

Dziewczyny i chlopaku: uwazajmy. Sprawdzajmy stan naszych kont co kilka dni,
informujmy nasz bank o wszystskich nieprawidlowosciach i podejrzanych
zakupach.

Nie dajmy sie okrasc.
Obserwuj wątek
    • sylwek07 Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 31.10.05, 10:06
      asica74 dziekuje za ta historie ,jedyne co mozna zrobic to tak jak piszesz
      kontrolowac swoje wydatki i wplywy na konto...
      ja mam ubezpieczone konto od takich spraw,faktycznie duzo idzie na to kasy ale
      sie oplaci...
    • sylwek07 Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 31.10.05, 10:09
      mam pomysl aby w tym watku pisac jak sie nie dac nabrac na oszustwa ...
      np oferta pracy za pieniadze itp
    • gianka Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 31.10.05, 11:43
      To ja troche zmienie kierunek, ale pozostane w tych kwestiach:

      slyszalam o "klonowaniu" kart SIM i uzywaniu karty z tym samym numerem przez 2
      wlascicieli. Ten nieprawowoty uzywa rzecz jasna do rozmow glownie
      wychodzacych...
      • asia.sthm Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 31.10.05, 11:46
        prosze mnie nie straszyc.
        Tfu tfu jeszcze mi sie nie zdarzylo zadne takie karciane szachrajstwo.
        • blue_jay Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 31.10.05, 12:53
          u mnie obylo sie szybko i sprawnie, wiekszosc oplat dokonuje online, sa one
          stale, bardzo rzadko wyciagam gotowke z bankomatu i niedawno dostalam list z
          banku, ze zamykaja moja karte i mam natychmiast uaktywnic nowa. List by
          rzeczowy i krotki stwierdzajcy, ze byly jakies problemy i moj numer jak wiele
          innych w jakichs sposob trafil do rak osob drugich, ktore na szczescie nie
          zdazyly zbytnio poszalec za moje pieniadze.
          • tamsin Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 31.10.05, 15:28
            jak wrocilam z Anglii, czekala mnie wiadomosc, ze ktos dorwal sie do mojej
            karty i poszalal sobie w...Londynie wink)) ogolnie to wszystkie karty chyba maja
            jakies ubezpiecznie i co najwyzej sie zaplaci $50 za niedbalstwo i
            niezawiadominie ich w przeciagu jednego MIESIACA!
            • marta_midwest Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 01.11.05, 01:08
              Ja tez niestety doswiadczylam tego problemu. Mam konto czekowe i karte
              kredytowa w tym samym banku, wiele transakcji wykonuje on-line. Ktos musial
              przechwycic moj PIN, i przerzucil 1500 dolarow z mojej karty kredytowej do
              checking, a z checking na swoje konto. Zajelo mi kilka tygodni zanim bank
              zwrocil mi pieniadze, i kosztowalo mnie to sporo nerwow i roboty,bo wszystkie
              rachunki place automatycznie z konta i wszedzie musialam dzwonic i podawac im
              nowy numer. Nie wiem jak sie zabezpieczac przed hackeramisad
              • mulinka Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 01.11.05, 01:48
                ja debetowa karte mam wylacznie "na wszelki wypadek"
                przez 4 lata uzylam jej raz
                zawsze place kredytowa
                wiec ryzykuje gora 50$
                • marta_midwest Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 01.11.05, 01:51
                  Mulinka, musze sie tego od Ciebie nauczyc, bo ja place wszedzie debetowa, bo
                  wydaje mi sie ze mam wtedy lepsza kontrole nad tym ile wydaje. Ale to tylko
                  zludzeniesmile
                  • mulinka Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 01.11.05, 02:26
                    mysle, ze tak
                    ja wlasciwie nie mam problemu, bo...nie lubie sklepow
                    a jak sie juz wybiore i przypadkiem cos mi sie spodoba, to i tak kupie
                    wiec lepiej placic kredytowa, zeby sie nie wpakowac w debet smile
    • kingaolsz Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 01.11.05, 14:28
      Przeszlismy to z mezem, ponad £800 nam wyjeto z konta. Zeby bylo smieszniej,
      bank, po otrzymaniu zgloszenia i pocieciu naszej karty ( zeby nie bylo, ze cos
      wyjmiemy) i naszej prosbie o blokade na konto, nic nie zrobil i pieniadze nadal
      wyplywaly. Na szczescie mielismy to konto ubezpieczone.
      A okazalo sie, ze w bankomacie , w tej szparce gdzie wklada sie karte byl
      wsuniety scaner, ktory kopiowal pasek magnetyczny. Przeniesli to na inna karte
      i tak to dzialalo... nerwow bylo co nie miara... sad

      Niestety ciezko jest sie przed tym uchronic.

      Pozdr
      Kinga
      • myszka888 Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 01.11.05, 15:19
        To jest przerazajace, ale...
        zwrocilyscie uwage ile razy na paragonie od karty kredytowej/debetowej
        umieszczony jest caly numer karty, data waznosci i wasze nazwisko i co najmniej
        inicjal?
        Zdarza sie to bardzo czesto.
        A zeby to wykorzystac niezgodnie z prawem nie trzeba wiele.
        Bo to juz bardzo duzo informacji... Niestety.

        Mysle, ze to nie jest jedyny sposob zeby sie zabezpieczyc,
        ale zwracajcie dziewczyny uwage, czy paragon ktory zostaje w
        sklepie/restauracji itd. faktycznie wyzej wymienione informacje zawiera.
        Mozna je dlugopisem zamalowac, a wtedy grono tych, ktorzy moga wykorzystac
        takie informacje zaweza sie juz o kilka osob. Mysle, ze to zawsze cos.
        • samo prewencja 01.11.05, 15:36
          Dodam od siebie:
          -niszczyc statements z banku (wyciagi) przed wyrzuceniem do smietnika
          -nikomu nie ujawniac nazwiska panienskiego matki (bardzo czesto sluzy jako
          haslo w operacjach bankowych)
          -nie podawac SSN nikomu poza wiarygodnymi podmiotami gospodarczymi (w innych
          przypadkach pytac- po co?jak moj SSN bedzie uzyty?jak go bedziecie chronic?co
          sie stanie jak go nie podam?)
          -sprawdzic kto w miejscu pracy ma dostep do prywatnych danych jak data
          urodzenia, SSN itd., trzymac w bezpiecznym miejscu torebke w pracy
          -nie podawac zadnych informacji przez telefon (np. komus, kto oferuje nam karte
          kredytowa)
          -nasza poczte zawierajaca poufne informacje zawozic na poczte, a nie wrzucac do
          skrzynki pocztowej
          -kupic mini-niszczarke do dokumentow
          -czeki odbierac w banku-nie prosic o wysylanie do domu
          -nie trzymac tax returns, innych informacji finansowych ani danych osobowych na
          dysku w domu- jesli jest inaczej, zalozyc skuteczny program anti-spyware, nie
          otwierac zalacznikow w nieznanych wiadomosciach
          -sprawdzac "privacy policy" stron na ktorych cos kupujemy, nie uzywac malo
          znanych sklepow

          Polecam wam rowniez wypozyczenie ksiazki "Identity theft" z biblioteki.Nie
          pamietam niestety autora, ale sprawdze.
        • samo paragony 01.11.05, 15:37
          Beginning December 5, 2006, companies must not print your credit or debit card
          expiration date or more than the last 5 digits of your card number on your
          electronic receipt. Some businesses must make this change sooner, depending on
          the way they process credit card transactions. The law will allow receipts that
          are hand written or mechanically imprinted to show your entire number and
          expiration date, even after December 4, 2006.
    • iwo19 Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 01.11.05, 17:11
      Mulinko debetowa znaczy czekowa? A kredytowa to na kredyt oprocentowany? Ja
      uzywam debetowej zeby nie nie wpasc w kredyty.
      Uzywajac debetowej uzywam swoich pieniedzy z konta.Tzn ze wg Was lepiej uzywac
      kredytowej ,bezpieczniej?
      • mulinka Re: bedzie strasznie: o kartach bankowych 01.11.05, 18:34
        ja tez uzywam swoich pieniedzy
        nie przekraczam limitu, nie przekraczam terminu platnosci, wiec uzywanie karty
        kredytowej kosztuje mnie tyle, ile moje zakupy (bankowi placi sprzedajacy,
        dlatego niektore firmy nie przyjmuja amex, bo tam wyzsze oprocentowanie)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka