Dodaj do ulubionych

Wynajęcie mieszkania w PL będąc na emigracji

19.09.14, 17:40
Dzień dobry!
Zastanawiam się nad założeniem w Polsce firmy, której usługi będą skierowane do Polaków na emigracji. Mój pomysł opiera się na tym, że wiele osób zostawiło w Polsce puste mieszkania, które tylko stoją i generują koszty lub są oddane pod opiekę rodzinie lub też są wynajmowane znajomym za symboliczną kwotę wynoszącą tyle co opłaty i za darmo się zużywają.
Rozwiązaniem dla tego typu sytuacji mogłaby być moja firma, która wynajmowała by takie mieszkanie od osoby będącej za granicą, zadbała o jego niewielkie odświeżenie, ubezpieczenie OC i w takiej formie wynajęła dalej. Właściciel mieszkania miałby zagwarantowany stały dopływ gotówki (przez czas trwania umowy, np. 2-3lata), jego jedyny wkład czasowy to byłby czas na podpisanie umowy z moją firmą na wynajem mieszkania a następnie comiesięczne sprawdzanie konta,na którym byłby przelew.
Co myślicie Pańswto o takim rozwiązaniu?
Na początku chciałabym rozwinąć działalność na terenie województwa mazowieckiego (głównie Warszawa), w następnej kolejności na województwa ościenne a w rezultacie na całą Polskę. O ile oczywiście byłoby zainteresowanie tematem.
Stąd też kilka moich pytań do Państwa:
- czego właściciel mieszkania by potrzebował, aby czuć się bezpiecznie przy takiej formie współpracy?
- czy emigranci posiadający w Polsce chociażby garaże(lub lokale usługo, powierzchnie magazynowe) byliby zainteresowani taką formą współpracy?
- większe zainteresowanie wywoływałby wynajem długookresowy mieszkań czy raczej wynajem krótkoterminowy, np. dla zagranicznych turystów?
Z góry będę wdzięczna za udzielone podpowiedzi i ewentualne zainteresowanie.
Pozdrawiam,
Marta Bąk
Obserwuj wątek
    • sylwek07 Re: Wynajęcie mieszkania w PL będąc na emigracji 28.09.14, 08:06
      za malo znasz zycie jak widze smile

sa tacy ze wynajmuja mieszkanie nie za same oplaty symboliczne lecz tak jak zwykle sie wynajmuje.a kto im mieszkan takich doglada to znajomi,przyjaciele a do tego rodzina i czasami nie pobieraja zadnych oplat

I teraz co do innych miejsc to bedziesz jechac np 400 km po to aby ktos sie z Toba rozliczyl z wynajecie mieszkania ?aby pokazac mieszkanie do wynajecia?a jak cos sie stanie w tym mieszkaniu to jak szybko tam bedziesz ?a jak kogos wynajmiesz do takiego dogladania to jaka kase komus musisz zaoferowac i sama tez zarobic ?

jak widzisz sa pewne plusy i minusy tego .Co innego na miejscu w poblizy tym sie zajmowac a co innego na cala Polske.
      znam takie przypadki ze ktos z kims sie umawial na obejrzenie mieszkania i nie przyszedl a mial byc za 15 min wink od z zycia wziete.

powodzenia zycze smile
      • malapatrycja Re: Wynajęcie mieszkania w PL będąc na emigracji 28.09.14, 18:55
        Witaj sylwek07,
        ja wiem, że są ludzie, którzy wynajmują samodzielnie. A Ty wiedziałeś, że są firmy, które się taki zarządzaniem zajmują? Jeżeli wiedza ma świadczyć o znajomości życia to wyciągnij wnioski smile

Oczywiście, że nie będę jechała 400km, aby pokazać mieszkanie! Dlatego najpierw chcę zacząć działać w mojej okolicy, sprawdzić jakie są trendy w innych miejscach i zatrudnić osobę mieszkającą w danej okolicy-ale to dopiero w momencie kiedy będzie mnie na to stać smile

Też znam przypadki, że ktoś się umawiał i nie przychodził - nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Plus taki, że selekcja najemców robi się jakby "sama".

Pozdrawiam
        • sylwek07 Re: Wynajęcie mieszkania w PL będąc na emigracji 29.09.14, 08:09
          te firmy ktore tym sie zajmuja to maja w ofercie inne sprawy a wiec nie zyja z samego wynajmu lecz ze sprzedazy,posrednictwa itp.wiec moga sobie pozwolic czasami na inne stawki,zarobek.
          Nie mowie ze to nie wypali lecz zobacz jakie sa stawki,czy sa ludzie tym zainteresowani.
          znam takie osoby z zagranicy ze wynajeli by Cie ,za to malo bys zarobila a do tego wymagania byly by duzeee i wtedy nie wiem czy by Ci sie to oplacilo.
          • malapatrycja Re: Wynajęcie mieszkania w PL będąc na emigracji 29.09.14, 19:23
            Sylwek07, w większości zgadzam się z tym co napisałeś.
            Sprawdziłam już jakie są stawki, zapotrzebowania na takie usługi w kraju, poznałam firmy, które się tym zajmują. Mój post ma na celu sprawdzenie czy taka usługa miałaby sens wśród emigrantów.
            Piszesz, że znasz osoby, które mogłyby wynająć taką firmę - to dobrze dla mnie.
            Nie wiem tylko co rozumiesz przez "duże wymagania" i "mały zarobek".
            Biznes nauczył mnie tego, że najpierw trzeba zrobić coś bez zarabiania, aby w dłuższej perspektywie czasu czerpać z tego zyski smile
            Dziękuję za Twoja opinię i pozdrawiam.
              • malapatrycja Re: Wynajęcie mieszkania w PL będąc na emigracji 04.10.14, 17:49
                Może zdradzić w jaki sposób wyliczyłeś te 100zł?
                Odnośnie ciągłego zajmowania się mieszkaniem pozwól, że doprecyzuję:
                Wynajmuję od kogoś mieszkanie - robię je na błysk - załóżmy, że z malowaniem zajmuje mi to tydzień. Wynajmuję je dalej na rok - tutaj zajmowanie ograniczy się do sprawdzania czy są opłaty, podjechania po rachunki raz w miesiącu (lub co 3 lub co 6 w zależności od formy rozliczania) i comisięczne regulowanie rachunków- ok. 1h co miesiąc. Raz na pół roku wizyta w mieszkaniu i sprawdzenie stanu na podstawie protokołu zdawczo odbiorczego - rocznie dwie wizyty po ok.2h. Po wyprowadzce najemców - zostawione mieszkanie w stanie idealnym - zwrot najemcom całej kaucji lub mieszkanie zostawione w stanie wymagającym odświeżenia - odjęcie odpowiedniej kwoty z kaucji, aby opłacić osobę, która wysprząta/odświeży mieszkanie. Czy miałeś na myśli coś innego pisząc "na błysk"?
                  • malapatrycja Re: Wynajęcie mieszkania w PL będąc na emigracji 04.10.14, 18:45
                    Witaj asia.sthm,
                    będzie się różniła tym, ze oprócz znalezienia najemcy i pobrania z tego tytułu prowizji będzie zajmowała się również bieżącą obsługą mieszkania - płacenie rachunków (media/spółdzielnia/wspólnota), bieżącymi naprawami w mieszkaniu, zmianą wynajmujących jeżeli zajdzie taka konieczność, bez pobierania za to dodatkowych opłat.
                    Pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka