Dodaj do ulubionych

GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE?

IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 03.12.02, 00:13
Czy ktoś zna namiary na mało znane bunkry w Polsce, miejscowości , regiony w
Polsce. Czekam na emaile misia.m@poczta.fm
Obserwuj wątek
    • Gość: mo Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: *.elblag.dialog.net.pl 13.04.03, 23:00
      Wiem, ze w Gierłozy na mazurach to sa bardzo znane. Ale nieopodal Wegorzewa w
      miejscowosci Przystań -mamerki sa bunkry , kwatera Geringa. W strone Gizyka,
      przejezdza sie pzez Pozezdrze - a tam mial swoja kwatere Himler. JAk lubisz cos
      w tym stylu zapraszam do Guj (tez okolice Węgorzewa) na zapore a potem drozka -
      sciezka rowerową wzdluz wytoczonego szlaku - tez roznosci ciekawe zobaczyc
      mozna:))))
      Pozdraiwam i przyjemniego poznawania
    • Gość: Piguła Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: *.novartis.com 24.04.03, 16:39
      Polecam okolice Horynca Zdroju na Roztoczu. W okolicznych wioskach jest mnostwo
      bunkow nalezacych do linii molotowa. Polecam Werchrate, Dziewiecierz, Brusno. W
      okolicach kazdej z tych wiosek znajduje sie po klikanscie bunkrow lub
      widocznych stanowisk ogniowych. Dodatkowym plusem jest nieskazitelnie czysta
      natura i wspaniale trasy rowerowe.
      www.horyniec.net/index.php
    • Gość: amikosik Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: 195.94.206.* 23.05.03, 14:02
      Cześć
      Bunkry na Roztoczu z linii Mołotowa to w większości rozsypane po okolicy
      pojedyńcze stanowiska ogniowe. Jest kilka większych skupisk bunkrów ale też
      rozproszone po okolicy. Na początku też ochotę na pooglądanie ale przeszło mi
      to szybko. Nawet te które były na mapie blisko drogi okazywały się daleko od
      szosy. Najczęsciej trzeba było jechać rowerem przez zaorane pole w tumanach
      kurzu albo szukac gdzies po lasach i zawsze ostro pod górkę. Bardzo
      czasochłonne było to oglądanie bunkrów skupiłem się na okolicznych cerkiewkach
      kóre są wyjątkowo malownicze w tej okolicy. Na bunkry nie starczyło wytrwałości
      i czasu.
      Jak będziesz w okolicy Horyńca to polecam malowniczą kapliczkę w lesie przy w
      przy Polanie Horynieckiej. Biją tam dwa żródełka jednio jest w środku kapliczki.
      Miejsce kultu, pielgrzymek przy szlaku rowerowym. A trochę na północ masz górę
      z kilkoma bunkrami i kamieniołomem. Niestety samochody wożące urobek z
      kamieniołomu zamieniły drogę na miejsce gdzie walczy się o życie.
      Miłego zwiedzania
      Amikosik@wp.pl
        • Gość: Amikosik Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 24.05.03, 00:49
          Twardzielka :-)
          Popytaj się na miejscu czasami miejscowi podpowiedzą ci które bunkry są większe
          i takie warte odwiedzenia. Nam polecili ten w Hrebciance obok Polanki
          Horynieckiej. Kapliczka jest natomiast obok Nowin Horynieckich - pomyliło mi
          sie we wczesniejszym info a teraz mam mape przed oczami. Walka o życie jest na
          drodze z Brusna do Polanki Horynieckiej. Malownicze cerkiewki są w Raduży,
          Kowalówce i Gorajcu. Z mapą dużo łatwiej sobie powspominać. My mieszkaliśmy w
          zajeżdzie prowadzonym przez nauczyciela z lokalnej szkoły. Chcialem go podpytać
          czy Armia Czerwona broniła się w ych bunkrach. Niestety nie wiedział a z
          różnych programów to wiem że walki trwały ok tygodnia z jednym udanym
          kontratakiem wykonanym przez oddziały radzieckie. Pewnie wiecej sie dowiesz z
          przewodnika Polska Egzotyczna niż od miejscowych. Zadziwiającą rzeczą są
          bocianie gniazda. Umieszczone są na słupach telefonicznych na specjalnie
          przygotowanym stelażu. Myślę że bociany muszą płacić jakis abonament TPSA za
          usługi lokalowe. Na południu Puszczy Solskiej możesz sobaczyć suszarnie
          tytoniu. Może juz w lipcu będziesz miała okazję coś skręcić.
          Miłej wycieczki
          amikosik@wp.pl
        • Gość: Amikosik Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 24.05.03, 00:51
          Twardzielka :-)
          Popytaj się na miejscu czasami miejscowi podpowiedzą ci które bunkry są większe
          i takie warte odwiedzenia. Nam polecili ten w Hrebciance obok Polanki
          Horynieckiej. Kapliczka jest natomiast obok Nowin Horynieckich - pomyliło mi
          sie we wczesniejszym info a teraz mam mape przed oczami. Walka o życie jest na
          drodze z Brusna do Polanki Horynieckiej. Malownicze cerkiewki są w Raduży,
          Kowalówce i Gorajcu. Z mapą dużo łatwiej sobie powspominać. My mieszkaliśmy w
          zajeżdzie prowadzonym przez nauczyciela z lokalnej szkoły. Chcialem go podpytać
          czy Armia Czerwona broniła się w ych bunkrach. Niestety nie wiedział a z
          różnych programów to wiem że walki trwały ok tygodnia z jednym udanym
          kontratakiem wykonanym przez oddziały radzieckie. Pewnie wiecej sie dowiesz z
          przewodnika Polska Egzotyczna niż od miejscowych. Zadziwiającą rzeczą są
          bocianie gniazda. Umieszczone są na słupach telefonicznych na specjalnie
          przygotowanym stelażu. Myślę że bociany muszą płacić jakis abonament TPSA za
          usługi lokalowe. Na południu Puszczy Solskiej możesz sobaczyć suszarnie
          tytoniu. Może juz w lipcu będziesz miała okazję coś skręcić. Niebo jest tam tak
          przejrzyste ze w nocy widac 1000x więcej gwiazd niz w miescie. Widać nawet
          gołym okiem latające satelity choć ja wolę sobie myśleć że to spadające
          gwiazdki.
          Miłej wycieczki
          amikosik@wp.pl
      • Gość: kocur Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: 212.191.80.* 07.04.04, 19:25
        malo znane a praktycznie nieznane bunkry sa w okolicach spały niedaleko
        tomaszowa maz. ale ich niestety nie zwiedzisz gdyz część jest zaadoptowana na
        jakies magazyny, nie wiem czy nie wojskowe a wiekszosc bunkrow jest zalana,
        podobno mialy kilkanscie kilometow, wjezdzaly tam pociagi, niemcy je zalali w
        taki sposob, ze nie mozna sie do nich dostac, woda naplywa szybciej niz mozna
        ja wypompowac, gdyz blisko przeplywa pilica, podobno byly juz proby nurkow aby
        sie tam dostac ale ci co probowal juz nie wyplyneli, podobno niemcy trzymali
        tam cos waznego, a ludzi pracujacych przy budowie wymordowali, w okolicach
        tomaszowa jest tez sporo innych bunkrow, gdyz byla tam (rzeka Pilica)granica
        miedzy rzesza a generalnym gubernatorstwem ale to co ja odwiedzilem sa w
        wiekszosci bardzo zniszczone
        Generalnym Gubernatorstwem ale sa one w wiekszosci
              • Gość: MiG podziemia Gór Sowich IP: *.aster.pl / 212.76.33.* 01.11.03, 13:01
                OK.

Wg niemieckich archiwow z czasów IIWŚ w Gorach Sowich (i okolicach) budowano 10
                podziemnych kompleksów, składających się ze sztolni, chodników, sal itp.
                wydrążonych w skałach. Odnaleziono 7 z nich, 3 kolejne jeszcze czekają na
                swoich odkrywców. Znane nam podziemne obiekty to: Gontowa, Jugowice, Osówka,
                Rzeczka, Soboń i Włodarz (nazwy od pobliskich miejscowości lub gór) oraz
                podziemia zamku Książ. Całość określano kryptonimem "Riese".

Rzeczka i Osówka udostępnione są dla turystów (wejście z przewodnikiem).
                Podobno w planach jest udostępnienie kolejnego obiektu (Włodarz?), ale nie
                jestem pewien. Zwiedzanie proponuję rozpocząć od tych dwóch. Przy wejściu
                do "Rzeczki" jest sklepik gdzie można kupić książki, broszurki, pamiątki itp.

Jeśli chce się poszukać kolejnych 4 podziemnych kompleksów proponuje nabyć:
                - Marek Dudziak "Riese - tajemnica Gór Sowich" (90 str.) lub
                - Jerzy Cera "Tajemnice Gór Sowich" (130 str.),
                są tam dość dokładne opisy poszczególnych obiektów, plany, zdjęcia itp. Nie
                łatwo je znaleźć bo teren jest górzysty i zalesiony. Przyda się mapa
                topograficzna 1:25000 (mapa "472.21 Jugów" obejmuje swym zasięgiem 5
                kompleksów, mapa "462.43" jeden - Jugowice).

Na razie tyle, jeśli ktoś się tym zainteresował to wrzućcie w wyszukiwarkę
                np. "Riese"+"Walim". Ostatni raz byłem tam parę lat temu, więc mogło się coś
                zmienić (ale nie sądzę).

MiG

PS. Mapy 1:25000 do nabycia w Warszawie na ul. Żurawiej 6, po lewej stronie
                idąc od PL. Trzech Krzyży.
                • alonee Re: podziemia Gór Sowich 07.01.05, 22:18
                  witam :)

byłam w tych rejonach w zeszłym roku - "osówka" działa i jest remontowana...
                  można zwiedzić wszystkie korytarze i posłuchać historii kompleksu bunkrów -
                  Włodarz też był dostępny i nadal modernizowany :)

Istotnie potrzebne są dokładne mapki, żeby odnaleźć co ciekawsze, ukryte
                  skarby - choć do kompleksów udostępnianych dla turystów prowadzą tabliczki
                  przydrożne :)

miłych wrażeń :o)
      • qbus4 Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? 23.03.05, 19:40
        Cześć! Nie wiem czy ktoś już o tym wspominał, ale w Węgierskiej Górce koło
        Żywca znajdziesz po obu stronach rzeki, na wzgórzach kilka fortów. Bardzo
        ciekawe miejsce, nazywane też Westrplatte Południa. W tych bunkrach przez
        prawie 3 dni niewielka kompania forteczna i batalion KOP-u bronili się
        skutecznie przed całą doborową niemiecką dywizją pancerną, ryglując przejście
        na śląsk (Bielsko Biała, Żywiec). Piękna historia i piękne miejsce. Na pewno Ci
        się spodoba. Potem zapraszam do Wisły bo tam mieszkam(30 km od W.G.), na piwo.
        Pogadamy o bunkrach i starych zamczyskach. Duże i ciekawe schrony i bunkry
        bojowe znajdziesz też pod Malborkiem. Droga z miasta na Sztum i Kwidzyn, za
        cmaentarzem komunalnym w prawo, w las. Po dugiej strony drogi w tym miejscu
        jest duży budynek, sala zgromadzeń świadków Jehowy chyba. Pytaj ludzi, wszyscy
        wiedzą gdzie szukać. Pozdrawiam!
        • Gość: Josif Węgierska Górka IP: *.eranet.pl 19.07.07, 17:35
          "...bronili się skutecznie przed całą doborową niemiecką dywizją pancerną..."

To była 7. Dywizja Piechoty. O ile dobrze pamiętam miała na stanie jeden czołg i trzy samochody
          pancerne. Trakcję miała konną, więc największą przewagę Niemcy mieli w furmankach.
          • Gość: marian Re: Węgierska Górka IP: 94.251.139.* 06.02.09, 13:46
            Tytuł na wstępie - 7 Dywizja Piechoty odnosi się do okolic
            Częstochowy i wokół czewy zachowało się 9 bunkrów z czego kilka na
            posesjach prywatnych . Więcej info przygotuję w formie broszury na
            70 - lecie wybuchu II wojny. Narazie zapraszam do udziału w rajdach
            organizowanych przez O/M PTTK Częstochowa. 7 DP wchodziła w sład
            Armii Kraków i walczyła na kierunku Janów , Kielce.a nie pod
            Węgierską górką tam się bronił batalion ON Berezwecz. Pozdrawiam..
    • Gość: garfield Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: 195.136.36.* 05.11.03, 12:18
      Widziałem, ze już ktoś wcześniej polecał te okolice, ale ja ze swojej strony
      też polecam: miejskie bunkry Wrocławia genialnie wkomponowane w zabudowę
      miejską - ich projektodawcą był znany międzywojenny architekt - Richard
      Konwiarz oraz kompleksy obronne Prus Wschodnich. Najciekawzy moim zdaniem
      rejon, terytorialnie skupiony do zwiedzania to Giżycko-Wegorzewo-Gołdap. W
      Gizycku twierdza Boyen, następnie nie zniszczone Mamerki rozległa siedziba OKH,
      na północ od Węgorzewa nieukończone śluzy Kanału Mazurskiego (szczególnie
      imponująca Guja, może być siedziba Himmlera w Pozezdrzu (ale niedużo tego
      zostało) oraz Gołdap. W lesie znajduje się kompleks wojennej siedziby OKL
      (Bunkry dowódzcze trzymają jeszcze żółty kolor!)mnóstwo wyrażnych umocnień
      ziemnych - frajda odkrywania jest niesamowita. W ogóle wszędzie w tej części
      Mazur można natrafić na przeróżne pruskie umocnienia,np. jedno lub wieloosobowe
      bunkry na stacjach kolejowych. Olbrzymie, jeszcze XIX w. jednostki wojskowe.
      Niestety, 2 km za granicą rosyjską k. Gołdapi, znalazły się pałace myśliwskie
      Goeringa wraz z umocnieniami. Ciekawym doświadczeniem zwłaszcza jak się
      dysponuje starą mapą jest obserwacja możliwości demontażowych Krasnej Armii w
      1945 r. w zakresie unicestwiania sieci kolejowej i budynków stacyjnych, tak że
      trudno sie doszukać czasem gdzie te linie przebiegały. Podam dla przykładu -
      Węgorzewo i Gołdap były przed II Wojną Światową stacjami węzłowymi - po 5
      szlaków wychodzących we wszystkich kierunkach. Po wojnie udało się odbudować po
      jednym torze do tych miast, dziś już nie jeźdzą tam pociągi nawet towarowe ...
      Cywilizacja sie cofa.
      PS. Zupełna perełka to osada Martiany k. Wegorzewa, gdzie Bunkier był ukryty w
      stodole u rolnika. Podobno się ujawnił że "ma" bunkier dopiero w latach
      sześćdziesiątych. Zachowały się napisy i wyposażenie. Udostępnia za niewielką
      opłatą.
      Pozdrawiam i żałuję że nie mam czasu polatać po bunkrach. Wszystko przez ten
      wyścig szczurów...
      • Gość: MIISIA Re: Do Garfield IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.11.03, 20:38
        Okolice Giżycka i wogóle Mazury kryja , jak sam piszesz,wiele bunkrów.Złaziłam
        tam sporo,śluza w Gui zatrzymała nas na parę godzin,pomimo tego ,że właściciel
        pola ,sąsiadującego z dróżką dojazdową do śluzy,próbował nas z tamtąd
        wygonić.Nie podobało mu się ,że coraz więcej ludzi mu się tam kręci i gonił
        nas z jakimś kijem, synem i psem ,brrrr.... strasznie wrogo nastawiony
        człowiek.Zagrodził ścieżkę balami drewna,tak,że trzeba było iść pieszo , a jak
        jesteś człeku nie daj boże samochodem w trasie po fortyfikacjach, to nie dało
        się przejechać bez wjeżdżania na pole ze zbożem.No i o to rozjeżdżanie zboża
        była ta cała tubylcowa gonitwa.Jakby ten gość zabrał te bale z drogi, to by
        mu nikt na pole nie musiał wjeżdżać.Ale facet nie pomyślał i miał stresy od
        rana do nocy, a że to sezon turystyczny był to nawet mu troszkę współczuję.
        O tym bunkrze w okolicach Węgorzewa to nikt nam nie mówił, następnym razem,
        jak będę na Mazurach to spróbuję to zobaczyć :)
        Pozdrowienia
        misia@street.pl
      • schroedingers_cat Re: 28.06.08, 21:39
        Gość portalu: garfield napisał(a):

> PS. Zupełna perełka to osada Martiany k. Wegorzewa, gdzie Bunkier był ukryty w
        > stodole u rolnika. Podobno się ujawnił że "ma" bunkier dopiero w latach
        > sześćdziesiątych. Zachowały się napisy i wyposażenie. Udostępnia za niewielką
        > opłatą.
        > Pozdrawiam i żałuję że nie mam czasu polatać po bunkrach. Wszystko przez ten
        > wyścig szczurów...

Akurat Martiany leżą na trasie Kętrzyn-Giżycko (również przystanek kolejowy), z
        Martian jest dość daleko do Węgorzewa, do Kętrzyna jest 10 km, a do Giżycka 20 km.
        pozdrawiam

==========
        logged out
    • Gość: maj Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.03.04, 01:38
      witam!
      Nie wiem czy byłaś na tych stronach ale polecam:
      www.bdb.end.pl
      bunkrowiec.com
      Poza tym polecam Linię Odry ( Die Oderstellung). Jest ona dość długa- są to
      wolno rozstawione bunkierki nie połączone żadnym systemem podziemnym jak w MRU.
      Większość z nich już nie da się odnaleźć bo są wysadzone (przekwitłe tulipany).
      Jeśli chesz zobaczyć kilka fotek z Linii Odry to zapraszam na stronę
      www.thebunker.prv.pl
      • Gość: jerber. Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: *.chello.pl 07.04.04, 18:54
        Nie są to jakieś duże bunkry ale małe, zbudowane przez polskich saperów przed
        wybuchem wojny w 1939 r.;
        Miejscowość Nowogród k. Łomży nad Narwią przy moście k.ujścia Pisy.
        Miejscowość Strękowa Góra przy szosie Łomża - Białystok. Nad malowniczym
        rozlewiskiem Narwi pozostałości bunkrów w których walczyli żołnierze polscy we
        wrześniu 1939 r. Obok grób d-cy tego odcinka kpt.Władysława Raginisa. Walki
        znane z opisów jako bitwa pod Wizną. Stamtąd około 50 km na płn. Osowiec, który
        już ktoś wcześniej tu wymieniał /duże bunkry/.
        • Gość: kocur Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: 212.191.80.* 07.04.04, 19:31
          malo znane a praktycznie nieznane bunkry sa w okolicach spały niedaleko
          tomaszowa maz. ale ich niestety nie zwiedzisz gdyz część jest zaadoptowana na
          jakies magazyny, nie wiem czy nie wojskowe a wiekszosc bunkrow jest zalana,
          podobno mialy kilkanscie kilometow, wjezdzaly tam pociagi, niemcy je zalali w
          taki sposob, ze nie mozna sie do nich dostac, woda naplywa szybciej niz mozna
          ja wypompowac, gdyz blisko przeplywa pilica, podobno byly juz proby nurkow aby
          sie tam dostac ale ci co probowal juz nie wyplyneli, podobno niemcy trzymali
          tam cos waznego, a ludzi pracujacych przy budowie wymordowali, w okolicach
          tomaszowa jest tez sporo innych bunkrow, gdyz byla tam (rzeka Pilica)granica
          miedzy rzesza a generalnym gubernatorstwem ale to co ja odwiedzilem sa w
          wiekszosci bardzo zniszczone
          • michal.ch Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? 10.04.04, 22:07
            Nie tyle w Spale, co w Konewce (na północ od Spały). Bliźniacze bunkry są m.in.
            w Jeleniu (na południe od Tomaszowa). Dominującymi budowlami są schrony
            kolejowe. Bunkry dla obsługi są dwupoziomowe, przy czym dolny poziom jest w
            Konewce zalany (teren podmokły, w pobliżu rzeka Gać - lewy dopływ Pilicy). Nie
            wiem jaka sytuacja jest w Jeleniu, bo tam akurat nie byłem osobiście. Polecam w
            ogóle cała linię fortyfikacji poniemieckich wzdłuż brzegu Pilicy. Wędrując po
            oklicznych polach i lasach można natknąć się na bardzo dużą liczbę małych
            schronów. Najczęściej są to garaże (mój umowny typ 1), garaże z wieżyczką
            strzelniczą (typ 2), lub bunkry z wieżyczką, przedsionkiem i dużą komorą (typ
            3). Polecam wycieczkę do pobliskiego Teofilowa i dalej w kierunku Inowłodza. Za
            Teofilowej są ruiny drewnianej rezydencji letniej połączonej piwnicznym tunelem
            z przyległym do budynku bunkrem typu 2. Parę lat temu budynek miał w miarę
            kompletną konstrukcję (wszystkie piętra). Teraz został tylko parter, zasypana
            piwnica i schron. Bunkry są też w samym Tomaszowie Mazowieckim. Z Tomaszowa do
            Konewki prowadzi linia kolejowa, obecnie używana sporadycznie przez tartak w
            Konewce. Most na Gaci jest zniszczony, dlatego bunkry są obecnie odcięte od
            sieci kolejowej. Kikuty torów można jednak wciąż znaleźć w lesie na terenie
            dawnej bazy wojskowej.
    • Gość: Michał Re: Darków IP: *.wwnet.pl / 217.96.57.* 07.04.04, 22:05
      Ciekawe, przygotowane do zwiedzania umocnienia, 2 piętra w dół, w sypialni
      żołnierskiej łózka zaścielone, studnia działa, ubikacja działa, agregat
      prądotwórczy i inne urządzenia są na miejscu, na górnych poziomach możesz
      pocelować z oryginalnych karabinów maszynowych lub z działka 37 mm ( uwaga,
      zamek może przytrzasnąć palce ) niestety amunicji nie dają. A gdzie to ? tylko
      godzina pieszo od przejścia granicznego Chałupki-Silcherowice, po stronie
      Czeskiej ( to jest "małe przejście" w Chałupkach), w okolicy możesz zobaczyć
      inne bunkry,wszystkie mają kontakt wzrokowy ze sobą, niestety na nich Niemcy
      testowali ładunki kumulacyjne, stoi też tam trochę T34 i innego sprzętu. ( z
      wierz pancernych widać w oddali Racibórz ), aha , wiem że zaolzie to nie jest
      Polska. Michał
      • Gość: gfor1 Re: Darków IP: *.proctr01.fl.comcast.net 08.04.04, 04:06
        Kolo Miedzyrzecza w woj.Lubuskim.Tam tez wjezdzaly pelne sklady
        pociagow,podobno mozna bylo pod ziemia dojechac do Berlina.Bunkry a wlasciwie
        cala ich siec przebiegaja pod jezioramiitd.Obecnie w kilku z nich zimuja
        nietoperze/najwieksze skupisko tych zwierzat- ptakow /- naprawde zachecam do
        zwiedzania Miedzyrzeckiego systemu obronnego.Jest w bardzo dobrym stanie.Kilka
        pieter pod ziemia i doskonaly system wentylacyjny
    • carmelaxxx Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? 07.04.04, 22:19
      nie wiem czemu wymieniacie "wilczy szaniec" jako malo znane bunkry?? przeciez
      to jedna z wiekszych atrakcji turystycznych tamtego regionu.
      Na wyspie Uznam jest duzo bunkrow, sa forty udostepnione niedawno do
      zwiedzania. Wlasnie ok 2 tyg temu w Forcie Aniola odnaleziono w ukrytym
      podpiwniczeniu skrzynie opieczetrowane hitlerowkimi pieczeciami z plotnami
      olejnymi i sa ponoc jakies fragmenty bursztynowych wyrobow. Ponoc niezle
      znalezisko ze nawet rosjanie sie tym zainteresowali!!!
    • Gość: TonySter Drohiczyn IP: *.crowley.pl 08.04.04, 11:44
      Bardzo duzo malych (około 3x4x2metry nieco zagłębione w ziemi) i srednich
      (tylko kilka) bunkrów w okolicach Drohiczyna. Konstrukcja betonowa o ścianach
      grubości do 2 metrów. Nad Bugiem, wzdłóż lini rzeki (ale nie bezpośrednio nad
      rzeką - w odległości 300-800 m na wzgórzach) oraz drogi Drohiczyn-Siemiatycze
      również w lesie na wschód od Bugu. Można natknąć się na bunkry w najbardziej
      nieoczekiwanych miejscach. Umocnienia wygladają na radzieckie z okresu 1939-
      1941. Wtedy na Bugu była granica Niemiecko-Radziecka (na skutek porozumienia
      Ribertrop-Mołotow i ataku Armii Czerwonej 17/09/1939). Ciekawe, czy znacie? Ja
      jeżdzę samochodem i rowerem po okolicy i ciągle natykam się na nowe obiekty.
      • arwen.a Re: Drohiczyn 08.04.04, 12:02
        niedaleko Frysztaka, w miasteczku Strzyzów - tunel kolejowy. RObi wrażenie choć
        nie jest tak dobrze zagospodarowany jak ten we Frysztaku. Polecam.
        A.
    • Gość: Frantz Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.04.04, 12:04
      jeszce mało znane bunkry tylko nie wiem czy niemieckie czy rosyjski są w
      miejcowości Guty Bujno.Podobno trzy poziomy dolne nigdy nie zwiedzone podobno
      zalane jaką substancją chemiczną prawdopodobnie silnym kwasem.Aby tam trafić
      trzeba najpierw kierować sie na ostrów mazowiecką pozniej na białystok i ok.3km
      za ostrowią skręca sie w prawo na kalinowo i pozniej to juz trzeba sie pytac
      mieszkańców jak do gut dojechać i gdzie są te bunkry.Troche widać je z drogi
      Białystok-Warszawa w okolicy Prosienicy są po prawej stronie tylko jak z tamtąd
      dojechać to nie wiem ale na pewno można.Polecam bo nie znalazłem nigdzie zadnej
      publikacji na ich temat moze w koncu to sie zmieni.
      • tytus.de.zoo Re: GDZIE SĄ MAŁO ZNANE BUNKRY W POLSCE? 08.04.04, 18:07
        te bunkry to siec radzieckich umocnien z poczatku II wojny. Po 17 wrzesnia
        granica przebiegala tuz za Ostrowia maz. Bunkry ciagna sie w poprzek trasy na
        Bialystok wiec sa one po obu stronach drogi. Z jednego widac kolejne sasiednie,
        wiec ta mozna zwiedzic ich wiekszosc, czesc jest schowana w lasach i nie widac.
        Ile ich jest nie pamietam, ale naprawde sporo
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka