Dodaj do ulubionych

O/T Inwestorzy?

21.09.21, 01:13
W ubieglym tygodniu zadzwonil do mnie moj hindus zeby pogadac.
No i pogadalismy...
Wg niego i jego gangu rynek jest na krawdzi zjazdy na dol.
Przewiduja ze poleci w ciagu najblizszych tygodni ok 10% na dol a wiec DOWJ poleci na dol znow do 30k albo ponizej...
A wiec proponowal zeby "zapiac pasy" czyli "zlikwidowac" czy spieniezyc niektore inwestycje najbardziej prawdopodbne ze poleca i miec gotowke gotowa kiedy rynek znow siadzie i kupic co bedzie dobre wtedy....
Nie wiem skad oni wiedza i czy wiedza a moze sami napedzaja te spadki? Tzn na zaszdzie - "sciagmay ze stolu gotowke" ?
Nic zaskakujacego... w sumie ja jestem gotow ze moge poleciec glebiej wie cnie ma strachu... :)
Pytam go czy moze powinnismy wejsc w zloto czy more rynek nieruchomisci?
Mowi NOPE... Sciagniemy gotowke i odbijemy sie nie od ziemi ale od "polki"... :)
No i minal dzien czy dwa i rzeczywiscie jedziemy...
Od tego czasu DJI polecial z 35 tys ok 1000 pkt ... troszke podskoczyl ale rzeczywiscie tendencja spadkowa...
Co ciekawe ze zloto nie reaguje za bardzo....

Zobaczymy pod koniec wrzesnia , poczatek pazdziernika...

Ktos z was tez siedzi na rynku i oobserwuje albo robi posuniecia ?
Obserwuj wątek
    • bigimax4 Re: O/T Inwestorzy? 21.09.21, 07:39
      pare monet mozna zawsze kupic , zloto nie gryzie , cos moje zaufanie do elektronicznego pieniadza i zapisow maleje z kazdym dniem patrzac na to co sie u was odpierdziela

• bigimax4 Re: O/T Inwestorzy? 23.09.21, 16:39
          kupuje u dilera zlota, jego biznes to skrzynki depozytowe i przechowywanie , za gotowke bez zbednych pytan , kurs ma ok chociaz faktycznie nie jest to inwestycja zeby zarabiac 1 czy 2 % ,ale te 10-20 % srodkow w monetch w szufladzie wedlug mnie ma sens
    • x49xx Re: O/T Inwestorzy? 21.09.21, 08:25
      Nie kupować teraz mieszkania, spadną ceny? Córa ostatnio mówiła, że nawet są po 15 - 16 tysięcy za metr kwadratowy, a jeszcze nawet fundamentów nie ma.
      • hukers Re: O/T Inwestorzy? 21.09.21, 10:21
        x49xx napisała:

> Nie kupować teraz mieszkania, spadną ceny? Córa ostatnio mówiła, że nawet są po
        > 15 - 16 tysięcy za metr kwadratowy, a jeszcze nawet fundamentów nie ma.

next.gazeta.pl/next/7,151003,27555441,na-rynku-mieszkan-trwa-nabor-jeleni-straca-najwiecej-bo-czuja.html
      • engine8 Re: O/T Inwestorzy? 21.09.21, 18:01
        To u was - a to nijak sie ma do tego co sie dzije na swiecie.
        W reszcie swiata domy i mieszknai sie sprzedaje "pod klucz" i gotowy na drugi dzien do zamieszkania.
        Kto o zdrowych zmyslach placi za cos co jeszcze nie istnieje? Ah i co dostaje? Ano niewile - gole mury do wlasnego wykonczenia? Nawet to nie smieszne...

Moj pierwszy dom w ciagu 30 lat zwiekszyl swoja wartosc rynkowa 10x a drugi przez ostatnie 9 lat jedynie "urosl" na wartosci o 80%... Chyba niezle inwestycja?
        Ale obecnei jest zupelnie inna sytiacja i inny rynek - nienaturalny ktory nalezy przeczekac jak ze na takim mozna albo zrobiv kase albo sie poslizgnac.
    • gzesiolek Re: O/T Inwestorzy? 21.09.21, 10:24
      Ale przecież jak wszystkim, wszyscy odpowiednio wmówią, żeby spieniężyć, to rynek na 100% poleci... Im więcej będzie chciało sprzedać a mniej kupić...

A, że bańka pompowana drukowanymi pieniędzmi musi się kiedyś skończyć to wiadomo...
    • hukers Re: O/T Inwestorzy? 21.09.21, 10:32
      engine8 napisał(a):

> W ubieglym tygodniu zadzwonil do mnie moj hindus zeby pogadac.
      > No i pogadalismy...
      > Wg niego i jego gangu rynek jest na krawdzi zjazdy na dol.
      > Przewiduja ze poleci w ciagu najblizszych tygodni ok 10% na dol a wiec DOWJ pol
      > eci na dol znow do 30k albo ponizej...
      > A wiec proponowal zeby "zapiac pasy" czyli "zlikwidowac" czy spieniezyc niek
      > tore inwestycje najbardziej prawdopodbne ze poleca i miec gotowke gotowa kiedy
      > rynek znow siadzie i kupic co bedzie dobre wtedy....
      > Nie wiem skad oni wiedza i czy wiedza a moze sami napedzaja te spadki? Tzn na
      > zaszdzie - "sciagmay ze stolu gotowke" ?

A to ten Hindus pierwszy raz trafił ze swoja prognozą, że się chwalisz? Czy pierwszy raz trafił tak spektakularnie.
      A na poważnie, to na forach związanych z inwestowaniem w dobrym tonie jest jednak stawianie prognoz "na żywo" a nie post factum. Napisz, co ten Hindus teraz radzi. Trzymać, sprzedawać, dokupić? Zobaczymy jaki jest skuteczny. I napisz gdzie inwestujesz. Giełda,, fundusze, obligacje, etf-y, krypto?
      • engine8 Re: O/T Inwestorzy? 21.09.21, 18:38
        Ha, to nie jest zgadywnaka .. to jest proces. Ja jestem klientem tej firmy od pnad 30 lat a hindus jest mlodym VP pracujacym pod skrzydlami Exec- VP co zastapil stare wygi obecnie ktorzy kiedys zaczynali jako mlodzi i z ktorymi sie znam osobiscie. Tak ze to "hindus" za ktorym stoi zespol kilku ludzi a on jest jedynie tym co besposrednio i czesto z nim sie komunikuje.

Nie ma jedenej recepty Trzymac czy sprzedac czy kupic - odpowiedz jest jak zwwsze - "all of the above"
        Przewiduja ze rynek poleci ok 10% a wiec niektore inwestycje nalezy zostawic niektore sprzedac i trzymac gotowke aby w odpwiednim momencie - na dole kupic...
        Zmieni sie rynek real estate - zarowno komercjalny jaki i indywidualny. Pandemia zastymulowala rynek e-commerce a to wymaga magazynow. Drozeja materialy budowlane a wiec zdrozeja i domy i bedzi ich brakowac a wiec gdzie ludzie pojda? Beda wynajmowac mieszkania...
        I wlasnie jedna z tych inwestycji - kupuja magazyny w dobrych lokacjach na wschodnim i zachodnim wybrzezu ktore moga byc latwo przerobione na mieszkania - gdyby zaszla taka potrzeba.. A kupja tylko tanio i od tych co maja klopoty finasowe.
        Jak patrze be trakzakcje na miom koncie to prawie codziennie cos tam sprzedaja i cos kupuja i ma na to wolna reke. Dopiero jak zaczynak to byc setki tys to sie kontaktuje.

Al emnie chodzilo o to ze oni tam na gorze albo czuja albo - jak sadze, maja wplyw na rynek dlatego robia pewne przewidywania i posuniecia aby oszczedzic swoich klentow.. a jednoczesnie w jakis sposob "kontolowac" co sie dzieje... No bo jak Morgan czy Godlam zaczyna :sciagac ze stolu zarobki" to nie ma sily - rynek to widzi i reaguje.
        Problem w tym ze iwestorzy nie trzymaj dlugo gotowki - wycigaj z jedej inwestycji aby kupic inne.
        No a do tego robi sie przewidywalna panike na rynku - aby amatorzy i drobnne plotki wskoczyly i zaczely kupowac albo sprzedawac poniewaz aby sprzedac to trzeba miec kupcow a aby kupic to chetnych do sprzedania? Niestey - abym ja zarobil to ktos musi stracic.
        Dopiero jak widzisz to od srodka to widzisz ze amatorzy rzadko zarabiaja - rynkek kontroluja sharki

Anyhow,
        Ja juz nie jestem nastawiony na zarobek i duze ryzko - ale na systematyczny dochod i mniejsze ryzyko i oczywoscie mniejszy potencjalny zarobek a najwazniejsze utrzymanie tego co mam.
        No i te inwestycje ktore mam to troche bylo na dosc wysokim procencie CDs (ponad 3% co jak na CDs bylo niezle) ale te sie skonczyly i % na CD jest ponizej 1% a wiec grubo ponizej inflacji i to musi isc gdzies indziej, 1/3 z nich to roznego kalibru ETF-y i te zrobily mi ok 7% za ostatni rok plus troche devidendow , a 1/3 jest dotepna tylko dla "wtajemniczonych" - hedging kontrolowany przez gangsterow z Blackrock czy Blackstone ale te inwestycje sa chyba niedostpne dla wszystkich i kontrolowane - sprzedawane przez duze firmy jak "Goldman-..." czy Morgan-.. " I te w ciagu ostatniego roku zrobly mi ok 20% plus wyplacily 5-7% devidendow.

Ryzyko ze ot nie jest zabezpieczone przez rzad federalny ... a wiec moze nawet bezpieczniejsze? LOL
        • hukers Re: O/T Inwestorzy? 22.09.21, 13:14
          engine8 napisał(a):

> a 1/3 jest dotepna tylko dla "wtajemniczonych" - hedging kontrolowany przez
          > gangsterow z Blackrock czy Blackstone ale te inwestycje sa chyba niedostpne
          > dla wszystkich i kontrolowane - sprzedawane przez duze firmy jak "Goldman-..."
          > czy Morgan-.. " I te w ciagu ostatniego roku zrobly mi ok 20% plus wyplacily
          > 5-7% devidendow.

A w tym Blackrock, Blackstone na co masz ekspozycję, w sensie w co inwestują Twoją gotówę?
          • engine8 Re: O/T Inwestorzy? 22.09.21, 21:41
            BlackStone glownie w aktrakcyjnie polozone i wycenione nieruchomosci - komercjalne (glwnie magazyny na wybrzezach w okolicy portow ) i komplexy apartamentow oraz w Data Centers.
    • vogon.jeltz Re: O/T Inwestorzy? 21.09.21, 12:24
      > Nie wiem skad oni wiedza i czy wiedza a moze sami napedzaja te spadki?

Jasne, że sami napędzają. Tylko ten twój ziomo jest detalistą, który ustawia drobnych leszczy - poza tym są jeszcze rozmaite "agencje ratingowe" itp. wystawiające "rekomendacje", które potem biorą pod uwagę grube ryby (czy obecnie raczej algorytmy tradingowe).
    • toreon Re: O/T Inwestorzy? 22.09.21, 22:12
      Coś może być na rzeczy aczkolwiek czy to będzie akurat 10% to jest wróżenie z fusów. Zresztą dokładnie rok temu też był solidny zjazd. Co do zasady październik też jest zwykle słabym miesiącem na rynkach.
      Osobiście większych nerwowych ruchów nie robię, poza tym że likwiduję właśnie sporą ekspozycję na akcje chińskie - ryzyko związane z tym całym Evergrande uważam za zbyt duże i nie sądzę aby to się tak szybko rozmyło. Dziś akurat była zwyżka o ponad 3% więc jest dobry moment realizację zysków. I tak zostaje spore portfolio na emerging markets.
      ETF-ów na developed markets na razie nie ma co ruszać mimo że od mniej więcej roku słyszę, że są drogie.
      W każdym razie warto chyba przestrzegać niepisanej zasady aby choćby 25% kapitału trzymać w gotówce, przydaje się właśnie na takie momenty.
      • engine8 Re: O/T Inwestorzy? 23.09.21, 01:08
        No oczywiscei ze 10% to bardzo orientaacyjna ocena....
        A trzymanie kasy w gotowce to swiadome straty w wysokosci inflacji. Chyba ze jako "gotowke" niekoniecznie rozumiemy "zywa gotowke" ale stabilne inwestycje? jak np CD's ktore obecne placa 0.7%
        • toreon Re: O/T Inwestorzy? 23.09.21, 09:08
          Wiem, że gotówkę zżera inflacja ale przecież po to jest ofensywna część portfela aby tę stratę zrównoważyć.
          U nas akurat jest trochę łatwiej z tym trzymaniem gotówki niż u was bo po prostu większość trzyma się w walucie dla nas obcej, głównie w $ i w CHF. W przypadku ostrych zjazdów na rynku złoty gwałtownie traci na wartości a wtedy jest jeszcze większa pula do wykorzystania.
          Poza tym trochę czystej gotówki w rodzimej walucie też warto trzymać, choćby na jakieś ciekawe IPO czy do gry pod wydarzenia.
          Swoją drogą ciekawe czy i kiedy S&P500 walnie. Od mniej więcej stycznia można usłyszeć podobne wróżby a tymczasem jest bodajże 30% y/y. Nawet WIG20 w tyle.
          • engine8 Re: O/T Inwestorzy? 23.09.21, 18:04
            Tzn rodzima gotowke nalezy miec z rozsadnych ilosciach na wypadek jak banki nie beda pracowc przez kilka tygodni. Ale na IPO ?/ Na cos takiego to sie trzeba przygotowac jako ze IPOs nie spadaj z nieba bez ostrzezenia?
      • engine8 Re: O/T Inwestorzy? 23.09.21, 04:16
        A dlaczego mialbym zmienic?
        Radzi sobie wg mnie chyba dosc dobrze i nie martwie sie ani mnie zona nie posadza ze cos zle zrobilem i si ena tym nie znam (co jest prawda).
    • engine8 Oj ale sie ubawilem 27.09.21, 00:31
      Inflacja. "Mam 10 tys. zł oszczędności. Gdzie chronić pieniądze?". Odpowiada prof. Noga

next.gazeta.pl/next/7,151003,27617936,inflacja-mam-10-tys-zl-oszczednosci-gdzie-dzis-chronic-pieniadze.html#s=BoxOpImg4
      K takie pieniadze to chyba najlepiej po prostu przepic...i ani sobie ani innym dupy nie zawracac ??
      • gzesiolek Re: Oj ale sie ubawilem 27.09.21, 06:18
        Jak ktoś nie zacznie od 10tys to nigdy nie dojdzie do większych...
        No i w PL połowa ludzi nie ma nawet tyle - a część bierze sobie do serca Twoje pierdy i rzeczywiście przepija...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka