Dodaj do ulubionych

Automatyczna skrzynia biegów

15.06.22, 08:23
Czy to dobry pomysł dla początkującego kierowcy? Autko, które chce kupić, ma automatyczną skrzynię biegów, nigdy takim nie jeździła.
Obserwuj wątek
    • waga173 Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 08:40
      Dla poczatkujacego kierowcy najlepszy jest stary Tir. Duzy, bezpieczny. Z osiemnastobiegowa niesynchronizowana skrzynia manualna. Potem przesiadka na autko z automatem juz bedzie latwiutka. Kurwa, kurwa, gdzie sie takie lengnom?
    • gzesiolek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 09:32
      Generalnie automatyczna skrzynia biegów jest dobrym pomysłem... A dla początkującego kierowcy jeszcze lepszym, bo staremu trzeba lewą nogę kleić do podpórki bo ciągle odruchowo chce wciskać sprzęgło... Przynajmniej pierwsze kilka dni... Świeżak zwykle i tak wykonuje czynności bez wystarczającego odruchu to i łatwiej mu się go pozbyć i przyzwyczaić do automatu...
      Inna sprawa, że takiej osobie co zrobi setki tysiący km manualem później łatwiej opanować jazdę różnymi skrzyniami na zmianę...
      • qqbek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 09:42
        Z drugiej strony - po co się męczyć?
        Ja rzeczywiście jestem "trwale nauczony" przez naście lat jeżdżenia z ręczną skrzynią biegów, co nie zmienia faktu, że raczej samochodu z ręczną już nie kupię.
        • gzesiolek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 09:53
          To tak jak ja... Ale weź pod uwagę, że darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby i czasem masz możliwość korzystania z firmowego/zleceniodawcy, ale np. z już dostępnej floty i wtedy umiejętność jazdy z manualem się przydaje...
          Sam też nie zamierzam już nigdy kupować manuala... Ba uważam tryb manualny za coś zbędnego i jeśli auto wymaga korzystania z niego (czasem w DSG) uważam to za spierdolony automat...
            • gzesiolek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 22:42
              Pierdolisz... Mam prawko od 1996. Przez pierwsze 4lata zrobiłem łącznie może z 4tys km. Bo sam auta nie miałem, a ojciec średnio chciał mi dawać gdy sam na siedzeniu pasażera nie jechał... A to były czasy gdy posiadanie malucha na koniec średniej szkoły to było coś...
              W 2000 i 2001 będąc na studiach latałem do US. Tam chcąc nie chcąc musiałem jeździć i jeździłem głównie autami z automatami... Łącznie w te dwa wyjazdy z 15k mil...
              Po takiej zaprawie znacznie łatwiej zaczęło mi się jeździć po kraju, zwłaszcza jak w robocie miałeś: Masz prawko? To jedź w korkach krakowskich tam i tam, zaparkuje gdzieś i załatw to i to... Jakby nie zaprawa w US autami z automatami to bym te Lanosy firmowe porozbijał na pierwszym rondzie...
              Tak byłem kaleką gdy zdałem na prawko. Teraz mam blisko 0,5M km za sobą i automat do zwykły cudowny wynalazek i tylko ktoś kto nigdy dłużej nie pojeździł autem z automatem pierdoli inaczej...
            • qqbek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 22:49
              kreinto napisał:

> Jesteście nienormalni. Automat to zło a z młodego kierowcy robi motoryzacyjną k
              > alekę.

Chcesz uruchomić silnik? Napierdalaj korbą! Rozrusznik to zło, a z mężczyzny robi pipę w rurkach!
              • kreinto Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 23:28
                qqbek napisał:
                > Chcesz uruchomić silnik? Napierdalaj korbą! Rozrusznik to zło, a z mężczyzny ro
                > bi pipę w rurkach!
                Zgadza się, dlatego jeżdżę rowerem. 🙂
                Samochód jest dla mięczaków i grubasów. 😁
              • engine8 Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 17:50
                Nie za bardzo dobre to prownanie.
                W autach "sportowych" ludzi ciagle prosza czy wrecz domagaja sie recznych skrzyn.

To jest tak jak robienie kawy w super automacie - gdzie naciskasz guzik i kawa sie miele, cos tam ja ubija, leje sie woda i dolewa czegos tam i masz wynik - ktory jest zwykle OK ale ktory ktos tam w zakladzie zaprogramowal tak aby mnie wiecej wszytkim tak mniej wiecej smakowala.
                Widziales superautomat w Starbaksie czy temu podobnym miescu gdzie serwwuja kawe?
                Tam sie robi kawe cigale recznie.
                BTW ja tez mam w garazu automat a w kuchni superautomat :) A to dlatego ze zona sobie a recznymi nie radzi i woli nacisnac guzik i GO.
          • klemens1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 18:10
            tbernard napisał:

> klemens1 napisał:
            >
            > > Kłopot będzie miał później, jak będzie potrzeba jazdy manualem.
            >
            > Wtedy zapisze się na kurs doszkalający na manuala.

I na tym m. in. będzie polegał ten kłopot.
            Chyba że wypadnie nagle potrzeba takiej jazdy albo w wypożyczalni za granicą nie będzie automatów, tudzież będą dużo droższe.
            Same problemy, jak się nie umie jeździć manualem i wyściubia się nos poza USA.
            • qqbek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 21:32
              klemens1 napisał:

> I na tym m. in. będzie polegał ten kłopot.
              > Chyba że wypadnie nagle potrzeba takiej jazdy albo w wypożyczalni za granicą ni
              > e będzie automatów, tudzież będą dużo droższe.
              > Same problemy, jak się nie umie jeździć manualem i wyściubia się nos poza USA.

Ja i sąsiad przerabiamy, bo nam się żony "oduczyły".
              No cóż - nie zawsze można wypić na wakacjach najwyżej.
              Zresztą jak się jedzie na wakacje, to do krajów z 0,5 limitem, więc i tak można lampkę wina do obiadu, czy dwa piwa wypić (to drugie, jak się jest mojej postury, bo mniejszy przekroczy limit).
              • klemens1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 08:36
                Z żoną jest niestety ten problem i nic dziwnego, bo one często manualem jeździć nie potrafią.
                Jak czasami jadę jako pasażer i baba kieruje, to naprawdę wpis w ogłoszeniu "jeździła kobieta" mnie odstrasza, a nie przyciąga.
                Córce kupiłem manuala i sam ją do tego namawiałem, a argumentację przyjęła (automatem jeździła już bardzo dobrze). Po paru tygodniach nauczyła się jeździć tym manualem - pisząc "nauczyła się" mam na myśli, że naprawdę dobrze jeździ, rozumiejąc do czego te biegi służą i posługując się nimi ZANIM silnik zacznie się dławić.

Faktem jest natomiast, że niektórzy do manuala nie powinni podchodzić w ogóle.

• tbernard Re: Automatyczna skrzynia biegów 17.06.22, 11:54
                        engine8 napisał(a):

> Oznaka biedy?

Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów są droższe. To chyba oczywiste, że w krajach mniej zamożnych częściej zdarzają się osoby które stać na samochód z pedałem sprzęgła ale nie stać ich na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Na moje wyczucie takie osoby jak koniecznie chcą kupić samochód, to wybiorą te ze sprzęgłem a nie automat. Jacyś tacy dziwni ci ludzie są, że kupują to na co ich stać, zaś jakby mniej zainteresowani są kupnem czegoś na co pieniędzy im brakuje. A może nawet byli by w stanie szarpnąć się na rzecz droższą ale wolą kupić rzecz która mniej ich finansowo nadszarpnie.
                        • klemens1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 17.06.22, 13:38
                          tbernard napisał:

> engine8 napisał(a):
                          >
                          > > Oznaka biedy?
                          >
                          > Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów są droższe. To chyba oczywiste, że w kra
                          > jach mniej zamożnych częściej zdarzają się osoby które stać na samochód z pedał
                          > em sprzęgła ale nie stać ich na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Na moj
                          > e wyczucie takie osoby jak koniecznie chcą kupić samochód, to wybiorą te ze spr
                          > zęgłem a nie automat. Jacyś tacy dziwni ci ludzie są, że kupują to na co ich st
                          > ać, zaś jakby mniej zainteresowani są kupnem czegoś na co pieniędzy im brakuje.
                          > A może nawet byli by w stanie szarpnąć się na rzecz droższą ale wolą kupić rze
                          > cz która mniej ich finansowo nadszarpnie.

Wyjaśniłeś rzecz jak krowie na miedzy, ale enginowi chodzi o to by się powywyższać. Nie od dziś wiadomo, że lubi pokazywać innym, że jest w jakiś sposób lepszy - gdzie owa "lepszość" dotyczy wyłącznie statusu materialnego.

• engine8 Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 17:53
          A dlaczego mialaby byc taka potrzeba? Przez 40 lat nigdy takiej potrzeby nie mialem - ochote tak ale potrzeby nigdy.
          No mozna powiedziec ze i na rowerze trzeb umiec jezdzic bo jak sie auto zepsuje i bedzie potrzeb dojechac...
      • bguslawko_1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 11:14
        W USA sporo ciężarówek jeździ na manualu .Był taki wątek kiedyś tu na forum .Wygrzebanie się z śniegu jest prostsze . Wracając do tematu to dobry pomysł Trzeba jednak pamiętać że podczas kupna samochodu używanego z automatem należy go dokładnie sprawdzić najlepiej w serwisie który zajmuje się tylko automatycznymi skrzyniami biegów żeby zaraz po kupnie nie narazić się na jakieś dodatkowe koszty. Dodatkowo należy pamiętać o okresowej wymianie oleju najlepiej co około 40-60tyś. km. Zaoszczędzi to problemów w przyszłości, a taka skrzynia odwdzięczy nam się wtedy wysoką trwałością .Ja mam półautomat i nie narzekam.
        Czytaj więcej: www.forumsamochodowe.pl/manualna-czy-automatyczna-jaka-wybrac-skrzynie-biegow-vt103040.htm
        • gzesiolek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 11:17
          Teoretycznie automaty (prawdziwe nie zautomatyzowane) są prostsze w budowie i znacznie bardziej niezawodne niż skrzynie manualne... Problemem w Polsce jest paniczne unikanie tematu automatów wśród mechaników i naliczanie przesadzonych kwot za nawet podstawowe czynności serwisowe...
          • qqbek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 11:36
            Eee - tak to może naście lat temu było.
            Teraz automaty są już wszędzie i jest coraz więcej dobrych i niedrogich serwisów.
            Inna sprawa to to, że jak już się automat bardzo popsuje, to "tanio już było".
            Generalka takiej skrzyni to od 4 do 10 tysięcy złotych.

A najgorsze gówno to półautomat, albo skrzynia "zautomatyzowana".
            W W168 i W169 były te durne półautomaty, w całej masie innych aut skrzynie zautomatyzowane (miałem w Pug-u 1007) i gorszego gówna motoryzacja jeszcze chyba z siebie nie wydaliła.

Jak automat to tylko hydrokinetyk (dopuszczam jeszcze eCVT).
            • gzesiolek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 16:08
              Ale właśnie to jest standardowy tekst mechaników... Panie to automat, aaa to tanio nie będzie...
              Tak jakby wymiana skrzyni na nową lub z używki wymagała więcej pracy niż przy tej samej czynności z manualem... Tak samo remont skrzyni w stosunku do remontu skrzyni manualnej sześciobiegowej to też nie jest jakaś kosmiczna technologia by liczyć sobie 3-4x więcej...

Z automatami się zgadzam, ale przekonałem się przy Brzydalu do zwykłej nowoczesnej CVT... Oczywiście lepszy będzie zwykły szybki hydrokinetyk, ale złego słowa o tej parze silnik skrzynia co mam w Mitsu nie powiem (bazowo 1,5T 163KM + CVT który przy mocnym depnięciu emuluje 8przełożeń). Spodobał mi się "tryb tramwajowy", gdy steruję tak gazem by obroty na silniku były 2-2,5k stałe, turbinka pracuje, a auto z 50 do 100 się dość szybko rozpędza przy stałym szumie, bez zbędnego hałasu...
                • gzesiolek Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 08:46
                  Ale sam przyznaję, że jak jeździłem Outlanderem 2.0 150KM z CVT to mnie wkurzała skrzynia. Bo tam generalnie tak sobie się odpychał taki kawał auta z takim silnikiem, a wycie stałego >5k RPM a i tak ledwo ledwo przyspieszenie na poziomie irytowało.
                  Tutaj przy maks depnieciu emuluje zmiany biegów utrzymując obroty w ok. 4-5,5k RPM więc przy charakterystyce silnika jest to praktycznie bezstratne, a człowiek czuje się jak w zwykłym automacie...
                  • gzesiolek Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 14:35
                    Mi nie tyle przeszkadzało, że wyło, co że wyło a kiepsko się rozpędzalo... Miałeś wrażenie jakbyś przekroczył obroty maksymalnej mocy w standardowej skrzyni... Ale w Brzydalu jest super... turbina się świetnie paruje z CVT...
                      • gzesiolek Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 19:59
                        Ależ oczywiście. Przecież napisałem, że było wrażenie jakbyś już przeciągnął obroty...

Ale jeździłeś kiedykolwiek Outlanderem z benzyniakiem 2.0 150KM i CVT?
                        Z manualem ciężko było tym jeździć dynamicznie, a z CVT było jeszcze gorzej...
                        • klemens1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 21:41
                          Nie jeździłem, ale zdaję sobie sprawę, że to masochizm.
                          Niemniej jednak CVT wyciąga z silnika najwięcej - mimo że wrażenie jest, że nie.
                          W końcu w jakimś celu w filmach o wyścigach słychać cały czas coraz wyższe obroty i zmiany biegów - policz kiedyś, ile tych biegów jest.
                        • tbernard Re: Automatyczna skrzynia biegów 17.06.22, 09:36
                          gzesiolek napisał:

> Ale jeździłeś kiedykolwiek Outlanderem z benzyniakiem 2.0 150KM i CVT?
                          > Z manualem ciężko było tym jeździć dynamicznie, a z CVT było jeszcze gorzej...

CVT nadaje się do spokojnej jazdy. Przy dynamicznej jeździe wyje, bo włączają się wysokie obroty.
                          • klemens1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 17.06.22, 13:39
                            tbernard napisał:

> CVT nadaje się do spokojnej jazdy. Przy dynamicznej jeździe wyje, bo włączają s
                            > ię wysokie obroty.

Wyje, ale też przyspiesza lepiej niż gdyby nie wyła.
                            Czyli do dynamicznej jazdy też się nadaje, o ile komuś faktycznie na dynamice zależy.

• tbernard Re: Automatyczna skrzynia biegów 18.06.22, 15:14
                              klemens1 napisał:

> Wyje, ale też przyspiesza lepiej niż gdyby nie wyła.
                              > Czyli do dynamicznej jazdy też się nadaje, o ile komuś faktycznie na dynamice z
                              > ależy.

Nie miałem z tym osobiście do czynienia i tylko opieram się na filmikach prezenterów youtubowych. Tam chyba problemem jest nie tyle wycie, co brak przełożenia wzrostu intensywności wycia w miarę nabierania prędkości i ludziom 'błędnik' płata figle. Po prostu przy ostrym depnięciu wchodzi na obroty optymalne dla przyśpieszenia i na tych obrotach cały czas przyśpiesza. No i w rzeczywistości faktycznie pewnie przyśpieszenie nie jest tak złe jakby 'błędnik' sugerował.
                                • trypel Re: Automatyczna skrzynia biegów 19.06.22, 18:45
                                  Lat temu wiele miałem a4 tdi 143 KM z multitronikiem.
                                  Dla mnie połączenie idealne - niestety nie występowało z quattro
                                  Po jakimś czasie kolega wybierał auta i zastanawiał się czy brać manuala i poprosił o przejażdżkę.
                                  No i mówi że krowa, mowie - sprawdz na sport (wtedy skrzynia udawała chyba 7 biegow) No i mówi wtedy - teraz super. Dużo lepiej. No to bierzemy stoper i mierzymy. Zero roznic. Zero. Ale wrażenia inne
                                  Zresztą ten brak wrażeń był bardzo mylący w camry. Nie wiadomo kiedy przy wyprzedzaniu było zdecydowanie zbyt szybko jak na drogę tego typu
                              • gzesiolek Re: Automatyczna skrzynia biegów 23.06.22, 13:27
                                Ale to jest śmieszne, bo jeśli zrobione na siłe byleby emulowało wzrost obrotów to pozbywasz się teoretycznie największej zalety CVT czyli utrzymywania optymalnych obrotów...
                                W Mitsu mam tak symulowane dopiero przy mocnym depnięciu, gdy tak emuluje, że obroty są zawsze na poziomie >4k rpm... Przy lżejszym depnięciu można jechać ze stałymi obrotami i wzrastającą prędkością (dla 2-2,5k rpm nazywam to trybem tramwajowym, bo jest cisza a auto się rozpędza)...
                                • jeepwdyzlu Re: Automatyczna skrzynia biegów 23.06.22, 14:08
                                  W Mitsu mam tak symulowane dopiero przy mocnym depnięciu, gdy tak emuluje, że obroty są zawsze na poziomie >4k rpm... Przy lżejszym depnięciu można jechać ze stałymi obrotami i wzrastającą prędkością (dla 2-2,5k rpm nazywam to trybem tramwajowym, bo jest cisza a auto się rozpędza)...
                                  ---
                                  W hondzie tez tak jest. Liniowość jest przy wiekszym depnięciu albo przełączeniu skrzyni w tryb S.
                                    • qqbek Re: Automatyczna skrzynia biegów 24.06.22, 09:26
                                      gzesiolek napisał:

> Ręcznego do przodu? A nie chodziło czasami o wsteczny - literka R?
                                      > No i w Volvo jak zrozumiałem będzie automat, więc literka R, będzie na wybierak
                                      > u, zwykle druga pozycja od góry, gdzie pierwsza jest (P)arking...

W Golfie 7 jest po pierwsze Auto-Hold, po drugie elektryczny ręczny uruchamiany małym przyciskiem - może o któreś z tych rozwiązań chodziło autorce.

Choć elektryczny ręczny to już tak powszechny standard, że mało które auto go nie ma.
                                      Nawet moja już dość leciwa Zafira ma elektryczny ręczny.
                                    • bguslawko_1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 24.06.22, 10:42
                                      Bingo Parking ,wsteczny neutralny i hamulec postojowy i d jazda www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.volvocars.com/pl/support/manuals/v40-cross-country/2017w17/uruchamianie-silnika-i-jazda/skrzynia-biegow/automatyczna-skrzynia-biegow-geartronic&ved=2ahUKEwiT3_2O1cX4AhUD_CoKHQoDC7kQFnoECA0QAQ&usg=AOvVaw1Jn5BDTNT7t4l_O5guT8vj
                              • trypel Re: Automatyczna skrzynia biegów 23.06.22, 14:06
                                Cvt idealnie pracuje z mocnymi silnikami o wysokim nisko położonym momencie. Wtedy praktycznie przy codziennej jeździe nie ma potrzeby żadnego "wycia"
                                I zgadzam się że sztuczne programowanie skrzyni żeby pokazywała jakieś biegi jest kompletnym idiotyzmem
      • qqbek Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 16:01
        tbernard napisał:

> A w jakim kolorze?

W czerwonym, czerwone są najszybsze.
        Tylko trzeba uważać, bo olej do automatów też jest czerwony, więc jak skrzynia jest tylko miejscowo czerwona, to może to wskazywać na to, że olej gubi.
          • xdanax Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 18:27
            archiwum.allegro.pl/oferta/volvo-v40-d2-120km-automat-bt-czujniki-i7795306500.html

Taki kolor chciała, ale coś w papierach się nie zgadzało i była podejrzanie niska cena. Ten sam rocznik, co biały , a był ponad 37 tysięcy tańszy.
            • engine8 Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 21:24
              Bosz..... czy ty im ciagle kupujesz nie tylko samchody ale majtki i tampony i inne chiuchy bo sa tak nieporadne ze sobie same nie potrafia o siebie zadbac?

Moze najwyzszy czas dorrosnac i uczyc sie na swoich bledach?
              Jak sie teraz nie naucza to kiedy?
              Mam tak sasiedztwi taka panienke - tez nauczycielka. Ma ok czy ponad 30 lat i rodzice kupuja auta, mieszkanie, matka robi zakupu przed jej wyjazdem na wakacje a ta przywozi pranie do domu i mam wypierze.
              Efekt? Dziewczyna ladna ale nie moze siebie nikogo znalezc bo kawalerow traci po kilku misiacach jak zauwaza ze to niedrajda zyciowa i bylaby jak dziecko a nie jak partnerka
              • xdanax Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 21:48
                Czytaj,Engine, ze zrozumieniem. Nie tłumaczę się, gdy nie poczuwam się do winy. Powielam w wychowaniu wzorce wyniesione z domu. Nie oceniają moich dzieci, bo ich nie znasz. Ja Ciebie nie oceniam jako ojca.
              • bguslawko_1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 17.06.22, 05:20
                engine8 napisał(a):

> Bosz..... czy ty im ciagle kupujesz nie tylko samchody ale majtki i tampony i
                > inne chiuchy bo sa tak nieporadne ze sobie same nie potrafia o siebie zadbac?
                >
                > Moze najwyzszy czas dorrosnac i uczyc sie na swoich bledach?
                > Jak sie teraz nie naucza to kiedy?
                > Mam tak sasiedztwi taka panienke - tez nauczycielka. Ma ok czy ponad 30 lat i
                > rodzice kupuja auta, mieszkanie, matka robi zakupu przed jej wyjazdem na wakac
                > je a ta przywozi pranie do domu i mam wypierze.
                > Efekt? Dziewczyna ladna ale nie moze siebie nikogo znalezc bo kawalerow traci
                > po kilku misiacach jak zauwaza ze to niedrajda zyciowa i bylaby jak dziecko a
                > nie jak partnerka
                Kaznodzieja co się zajmuje damskimi podpaskami .Wzbudzasz ostatnio żałość swoimi wpisami .Ty przejdź na inne forum i zmień powolanie .Twoje uwagi do kobiet to grubo nie w porządku .Tu to sobie możesz pogadać .Gdzie indziej dostaniesz kopniaka i po gadce .Coś Ci się w główce od sędziego roku zrobiło .Ja bym nie miał śmiałości tak do kobiety pisać .Jeszcze raz masz żonę to się nią zajmij .Bo widać żeś ją zaniedbał .Ja pierd. ale masz tupet .
                  • bguslawko_1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 17.06.22, 06:32
                    Ja bym nie miał takiej śmiałości odzywania się do kobiety .Raz nie że jest to twoja bliska znajoma ,drugie to nie jest to forum do takich pogaduszek .Napisz jej o samochodach ,a nie o tyłku Maryny .Resztę to zostaw dla siebie .Wyśpij się bo mocno się napracowałeś .Co Ci się w tej głowie zrobiło od zeszłego roku masakra .Zacznij coś robić bo na forach wzbudzasz litość .Idź spać bo późno się robi u Ciebie .Żenada .
    • wislok1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 17:23
      Moim zdaniem pomysl nie jest dobry, jednak ogromna wiekszosc aut to nie automaty....

Przestawienie sie na automat doswiadczonemu kierowcy zabiera troche czasu,
      auto trzeba czuc, automat to inna bajka....
      Tak po kilkuset kilometrach jest juz OK...
      Wczesniej moze byc dosc nerwowo.....

Tym bardziej poczatkujacy kierowca moze miec problem....

Ja jezdze w pracy i prywatnie automatem, ale tez czesto korzystam ze zwyklych aut, bez automatu....
      Wszystko potrzebuje czasu...

No, ale jak poczatkujacy kierowca jest geniuszka, to sie szybko przestawi, ludzie sa rozni
      • engine8 Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 18:37
        Przestawienie sie na automat doswiadczonemu kierowcy zabiera troche czasu,

No zwlaszcza jak to oceniamy w czasie komuterowym gdzie typwym odcinkiem czasu jest nano sekunda.
        Mnie zajelo chyba 5 minut zanim zapmnialem jaka to ma skrzynie .... i pojechalem "tym" od razu na egzamin z jazdy - i zdalem LOL

• bguslawko_1 Re: Automatyczna skrzynia biegów 15.06.22, 18:02
      W tym linku jest taki post ,przeczytaj wszystkie .Ten Ci wrzucę . Ja stawiam na manual na początek - od automatu cięzko sie później odzwyczaić a nasze realia to 95% aut z manualem .... więc jak się ktoś przyzwyczajony do automatu przesiądzie do auta z ręczną skrzynią to dezorientacja, płacz i zgrzytanie zębów. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.capri.pl/forum/308216&ved=2ahUKEwjR8LaZ6a_4AhWMmIsKHUD_Bb8QFnoECAwQAQ&usg=AOvVaw3jMGMmVFIj7EOjJKJt0f8X
    • waga173 Re: Automatyczna skrzynia biegów 16.06.22, 01:31
      "Autko, które chce kupić, ma automatyczną skrzynię biegów, nigdy takim nie jeździła."

Meza tez jej kupisz? No to uprzedzam pytanie, chlop u ktorego sie macha wajcha manualnie lepszy od chlopa automata. Ale z samochodami jest odwrotnie.