Dodaj do ulubionych

Inflacja i jej efekt

30.09.22, 07:55
Byłem ostatnio na Bałkanach w sumie również po drodze odwiedziłem 9 krajów jeśli chodzi o cenę LPG spadliśmy na poziom Albanii czasami nawet jeszcze niżej, jeżeli chodzi o 95 i ON za nami są tylko Węgry w wersji dla tambylców, Europy chyba już nigdy niestety nie dogonimy, Albania już nas wyprzedziła. Jeżeli chodzi o inne ceny też nie jest wesoło jedynie słynny cukier odrobinę ratuje nasz prestiż..
Obserwuj wątek
    • qqbek Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 09:42
      A zarobki też porównywałeś?
      Zwłaszcza te w Austrii?
    • qqbek Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 10:15
      Jest szybki szacunek GUS.
      17,2%

Gospodarka już piszczy, więc nie bardzo mają jak stopy procentowe podnosić.
      Jak znam życie, to te kurwy znów postanowią dodrukować pieniędzy, żeby "walczyć z inflacją".

Górnicy PGG dostają właśnie drugi dodatek inflacyjny.
      Po 6 na łeba średnio.
      Bo mało zarabiają, deputatu węglowego mają tylko 8 ton i zaraz by głodem zaczęli przymierać.
      • bywalec.hoteli Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 11:25
        17,2% masakra :(
        • qqbek Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 11:35
          bywalec.hoteli napisał:

> 17,2% masakra :(

Mają rozmach skurwysyny.
          W Niemczech też niewesoło (10%).
          • trypel Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 11:40
            Nigdzie nie jest wesoło.
            Zeszły tydzień cały byłem na targach
            Niektórzy dowcipni klienci przychodzili i pytali o jakieś promocje albo ceny specjalne na coś.
            Od 2 dnia miałem jedna odpowiedź. Nasza firma ma dla was najlepsza promocje na świecie. Gwarantujemy brak podwyżki cen przez 3 msc. :D
            Działało:D takie czasy
          • misio3 Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 14:02
            qqbek napisał:

> bywalec.hoteli napisał:
            >
            > > 17,2% masakra :(
            >
            > Mają rozmach skurwysyny.
            > W Niemczech też niewesoło (10%).
            >
            >

U nas nie jest najgorzej. W Turcji inflacja wynosi 80% i jakoś żyją.
            Jest na to rada. Zamiast narzekać kup obligacje indeksowane inflacją. Uczcie się ekonomii od misia hehe 🤣😉
            • toommynaley Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 18:28
              Forumowicze piszą o Austrii..dlaczego nie o Norwegii albo USA? Ja piszę, że w porównaniu z Bałkanami Polska jest zwyczajnie tania, paliwo tańsze , jedzenie tanie a zarobki porównywalne jak nie wyższe. Co do inflacji to nie jest najważniejszy wskaźnik ważniejsza jest siła nabywcza a tak jak wiadomo od czasów słynnego Tuska znacznie się poprawiła co nie znaczy ,że dogoniliśmy Austrię czy Niemcy. I dla ułatwienia dodam NIE JESTEM FANEM PIS// NIE JESTEM TEŻ FANEM KO/PO jak dla mnie to 2dwie w znacznym stopniu współpracujące bandy
              • nousecomplaining Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 18:38
                > Ja piszę, że w porównaniu z Bałkanami Polska jest zwyczajnie tania, paliwo tańsze , jedzenie tanie a zarobki porównywalne jak nie wyższe.
                Dla jeszcze większego polepszenia humoru proponuję porównanie do np. Sri Lanki. Jakże jesteśmy szczęśliwi i zamożni, urrra!
                • kanna13 Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 18:52
                  [img]https://pbs.twimg.com/media/Fdq2H2cWYAEAY2m?format=jpg[/img]
              • wislok1 Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 19:22
                Jedzenie jest tanie, cukier w DE i Austrii 79 centow, w PL 6,49 pln
                Ta sama wloska oliwa w Austrii 3,15 euro, w PL 19,99 zlotych....
                Piwo Paulaner 70 centow w DE, przeszlo 5 zlotych w PL....
                Itak dalej, i tak dalej...

Ciekawe porownanie:
                gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8229518,jakub-i-dawid-blogerzy-zakupy-koszty-ceny-niemcy-polska-sieci-handlowe.html

Oczywiscie cos tam jest nadal tansze w PL, ale generalnie ceny sie WYROWNALY, srednio na jeza....
                poza benzyna
                Nie ma najmniejszego sensu zeby robic zakupy w PL dla mieszkancow DE,
                poza benzyna..

Chyba ze lupi jakosc kielbasy w PL czy pieczywa
              • bywalec.hoteli Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 19:27
                Polska jest faktycznie tania - ale coraz droższa
                • wislok1 A ha 30.09.22, 20:04
                  To tak jak Wegry....
                  Zdaniem rzadu HU jest tam zaje,iscie, ludnosc ma inne spojrzenie....

Zawsze mozna tam pojsc tam do knajpy dla tubylcow i wtedy:
                  www.erzsebetligetetterem.hu/_files/ugd/d55dbd_67b037c074e8475f8e213aa72500af25.pdf
    • wislok1 Inflacja w strefie euro wedlug panstw 30.09.22, 19:32
      300gospodarka.pl/news/dwucyfrowa-inflacja-w-strefie-euro-po-raz-pierwszy-w-historii
      Niektore radza sobie calkiem niezle....

W DE w wrzesniu zniesiono bilet 9 euro, co zwiekszylo wydatki na transport publiczny, do tego skasowano ulge na cen paliw, wiec ceny podskoczyly o kilkadziesiat centow na litr....
      Jest 2,05 za e95 za 1 litr...
      Ja tankuje w Austrii, a tam e95 za przeszlo 1,60 euro za litr

Przy granicy sa wielkie kolejki kierowcow z DE....
      • bigimax4 Re: Inflacja w strefie euro wedlug panstw 30.09.22, 20:05
        W DE w wrzesniu zniesiono bilet 9 euro, co zwiekszylo wydatki na transport publiczny

Wydatki caly czas byly , 2,5 miliarda euro, rachunek z odsetkami przyjdzie pozniej

• trypel Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 20:55
      Dla osób o silnej wierze w ZUS inflacja ma jeszcze jeden fantastyczny skutek.
      Estymowana wysokość emerytury rośnie z miesiąca na miesiąc. Mi już podają chyba 16 tys :D a w 2020 było 11.
      • engine8t Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 21:21
        A moja - polska emerytura maleje...
        • trypel Re: Inflacja i jej efekt 30.09.22, 21:25
          Wroc to będzie rosła
        • misiek13 Re: Inflacja i jej efekt 01.10.22, 10:41
          engine8t napisał:

> A moja - polska emerytura maleje...

ale kurs dolara rośnie już po 5zł....engine wracaj....wymienisz dolary na złotówki i jesteś bogaty
          • engine8t Re: Inflacja i jej efekt 01.10.22, 17:48
            A to mialoby sens gdy obecnie nie bylbym bogaty a tak to co mi sie poprawi? Zimno co najwyzej mi bedzie? :) No wlasnie dlatego ze ze wzgledu na wymiane dostaje mniej. Ale mniej od malo to nie za tak roznca? sorry. Komuna i tak mnie to dogonila wiec niedlugo znow bede mial tak jak Ty masz. Nie wracam.
    • xdanax Re: Inflacja i jej efekt 01.10.22, 07:26
      Większość wypłaty wydaję na żywność i opłaty. Nie pamiętam, kiedy kupiłam sobie buty, czy ubranie. Czasem kupię bieliznę, skarpetki. Odczuwam skutki drożyzny w budżecie domowym. Oszczędzam cukier, rzadziej piekę ciasta, co wpływa korzystnie na zdrowie. Udanej soboty!
      • misiek13 Re: Inflacja i jej efekt 01.10.22, 11:47
        xdanax napisała:

> Większość wypłaty wydaję na żywność i opłaty. Nie pamiętam, kiedy kupiłam sobie
        > buty, czy ubranie. Czasem kupię bieliznę, skarpetki. Odczuwam skutki drożyzny
        > w budżecie domowym. Oszczędzam cukier, rzadziej piekę ciasta, co wpływa korzyst
        > nie na zdrowie. Udanej soboty!
        >

Słusznie.
        Ja oszczędzam tankując LPG zamiast drogiej benzyny. Mniej jeżdżę samochodem, więcej rowerem i pieszo.
        Zbieram darmowe drewno w ogrodzie na opał zamiast samego drogiego węgla. Jem skromnie. Nie chodzę do restauracji. Jeżdżę jednym autem od 10 lat. Ktoś kto żyje w luksusie i teraz nagle inflacja przyszła to odczuje gdy musi zrezygnować z ośmiorniczek i mu się standard życia obniżył. Ktoś kto od zawsze jadł ziemniaki z kapustą i popijał siadłym mlekiem , kto całę życie oszczędzał potrafi sobie poradzić bo jest do tego skromnego oszczędnego życia przyzwyczajony, do gorszych czasów i nie musi mieć kawioru, ostryg i krabów z morza Saragassowego na śniadanie, by być szczęśiwy. Wystarczy pajda chleba z serem. Miłego weekendu
        • xdanax Re: Inflacja i jej efekt 01.10.22, 21:45
          Trzeba umieć cieszyć się z małych rzeczy. Miałam trudne popołudnie i wieczór. Dziękuję, wzajemnie, udanego weekendu.
          • qqbek Re: Inflacja i jej efekt 01.10.22, 22:18
            xdanax napisała:

> Trzeba umieć cieszyć się z małych rzeczy. Miałam trudne popołudnie i wieczór. D
            > ziękuję, wzajemnie, udanego weekendu.
            >

Misio codziennie cieszy się z dwóch małych rzeczy.
            Jedna to Polo na podjeździe, z drugą jest znacznie "bliżej" 🤣
            • misiek13 Re: Inflacja i jej efekt 02.10.22, 15:15
              qqbek napisał:

> xdanax napisała:
              >
              > > Trzeba umieć cieszyć się z małych rzeczy. Miałam trudne popołudnie i wiec
              > zór. D
              > > ziękuję, wzajemnie, udanego weekendu.
              > >
              >
              > Misio codziennie cieszy się z dwóch małych rzeczy.
              > Jedna to Polo na podjeździe, z drugą jest znacznie "bliżej" 🤣
              >
              >

Skąd wiesz? Pewnie mówisz bo to widziałeś ? 🤣
              Mów za siebie, bo nie wiesz czym się cieszę i nie tym co myślisz.
              Np. przed chwilą przebiegłem po lesie 10km. A wczoraj 25km na rowerze.
              A kiedyś 5km w 19:55 min. poniżej 4 min na km. Nigdy w tym czasie nie przebiegłeś ani kilometra.
              Quba cieszy się z wyśmiewania misia choć o nim prawie nic nie wie co go cieszy 🤣
              • qqbek Re: Inflacja i jej efekt 02.10.22, 16:08
                Widzisz misiu, ja jestem za duży "klocek", żeby biegać.
                Gdybym miał zacząć biegać, to bym musiał wpierw z naście kilo zrzucić, żeby sobie od razu stawów nie rozwalić.
                A byłoby z tym ciężko, bo ja jestem dość "zbity".
                A jak mam się już chwalić - 80 km na rowerze robię w 4 godziny. Po pagórkowatym terenie, na trekkingowym rowerze z sakwami, a nie na szosowym.

Ciebie kręci bieganie, mnie nie.
      • zolza670 Re: Inflacja i jej efekt 02.10.22, 06:43
        xdanax napisała:

> Większość wypłaty wydaję na żywność i opłaty. Nie pamiętam, kiedy kupiłam sobie
        > buty, czy ubranie.
        >
        To w czym ty chodzisz moja droga???...kobieta pracująca a zwlaszcza nauczycielka powinna się prezentować elegancko...i właśnie takie nauczycielki znam...zadbane i elegancko ubrane.
        • xxdanaxx Re: Inflacja i jej efekt 03.10.22, 16:51
          Nie szata zdobi człowieka.
    • bolo2002 Re: Inflacja i jej efekt 01.10.22, 08:58
      Na temat inflacji w Polsce i nie tylko można by już napisać epopeję. Ale najważniejsze jest jedno: inflacja sie dalej rozkręca, bo półgłówki dalej rozdawnictwo trenują. I wg mnie / prognozowałem skromne 13 %/ - to 20 % /wg GUS/ spokojnie osiagnie w grudniu 22 a w I-szym kwartale 23 na bank. I wszystko zdrożeje jeszcze bardziej- i będzie sie żyło nam lepiej. Podobno w białostockiem to ziemniaki na sztuki ludzie kupują a chleb czerstwy -wczorajszy, bo tańszy. Pewna emerytka poprosiła o ... 6 śliwek! A masło bedzie prezentem pod choinkę! Taki to dobrobyt juz mamy - a to nie koniec sukcesów tej władzy! No i zaczynają sie kradzierze na potegę- podobno pompy ciepła znikaja nawet w biały dzień! A mech znika z polskich lasów i ciężarówkami jest wywożony do Niemiec- taj jak drewno i węgiel nasz krajowy. Więc sprawdza się -że kiedy dobro staje sie drogie- albo go nie ma albo jest kradzione. Pilnuję swojego drewna do kominka- i mam ku temu 2 psy i nie są potrzebne żadne elektroniczne alarmy- czego włascicielom pomp ciepła tez żzyczę!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka