Dodaj do ulubionych

Jak stosować maść

05.08.21, 02:06
Nie wiem do końca jak stosować Chlorchinaldin H na zajady. W ulotce sposób stosowania jest opisany bardzo ogólnie, nadal nie wiem: ile to jest "cienka warstwa" w przypadku zajadów, czy mam uważać żeby maść nie dostała się do ust, co to znaczy że na skórę twarzy należy stosować ostrożnie, czy mogę nakładać maść na otwartą rankę (zajady mi się często otwierają gdy otwieram szerzej usta, wtedy zaczyna z nich lecieć krew lub ropa), jak w ogóle pokryć te zajady maścią (czy mogę ją rozprowadzić palcem, czy mam jakoś szczególnie uważać by nie wyjechać za obszar zajadów jako że to maść sterydowa, czy mogę ją wycisnąć na chusteczkę i z chusteczki przykładać na zajady, czy mam umyć usta tak żeby ten obszar nie był brudny przy nakładaniu leku). Mam zajady w obu kącikach ust, więc nie wiem też, czy mogę nakładać maść na oba jednocześnie. Przydałaby mi się jakaś szczegółowa instrukcja, ale niestety nigdzie takiej nie znalazłam
Obserwuj wątek
    • horpyna4 Re: Jak stosować maść 05.08.21, 11:02
      Nie było ulotki? To jeszcze istnieje net, gdzie można znaleźć wszystko.

Nie należy stosować zbyt długo, ani profilaktycznie. Chronić błony śluzowe, czyli uważać, żeby maść nie dostała się do jamy ustnej. Cienką warstwę możesz sobie nałożyć zwyczajnie palcem, na który nabierzesz odrobinę maści.

Przypominam o braniu witamin z grupy B, to naprawdę ważne. Bez tego nie da się zwalczyć zajadów, bo one zwykle są tylko objawem, a nie chorobą samą w sobie.
      • jatakniesmialogram Re: Jak stosować maść 05.08.21, 16:01
        "W ulotce sposób stosowania jest opisany bardzo ogólnie, nadal nie wiem:...". A w necie nie było odpowiedzi na pytania, które tu zadałam ;) Dlatego dziękuję za wskazówkę
        Właśnie Vitaminum B2 zaczęłam przyjmować kilka dni wcześniej niż Chlorchinaldin H, ale na razie nie odczuwam jeszcze pozytywnych skutków suplementacji, mam nadzieję że to się zmieni
    • snajper55 Re: Jak stosować maść 05.08.21, 21:00
      jatakniesmialogram napisała:

> Nie wiem do końca jak stosować Chlorchinaldin H na zajady. W ulotce sposób stos
      > owania jest opisany bardzo ogólnie, nadal nie wiem: ile to jest "cienka warstwa
      > " w przypadku zajadów

A w przypadku innych przypadków wiesz co to jest cienka warstwa czy nie wiesz? Jak ci wytłumaczyć co to znaczy cienka warstwa? Podać je grubość w nanometrach? Masz czym mierzyć warstwę, którą nałożysz?

> czy mam uważać żeby maść nie dostała się do ust,

Skoro po spożyciu każą natychmiast kontaktować się z lekarzem, to bym radził, abyś unikała zjadania tej maści:

"W razie spożycia leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem."

apteline.pl/chlorchinaldin-h-30-mg-10-mg-g-masc
      > co to znaczy że na skórę twarzy należy stosować ostrożnie,

Ja rozumiem to jako "w ostateczności". Zapewne z tego powodu:

"Lek stosowany na skórę twarzy dość szybko może wywołać zapalenie skóry wokół ust, zanikowe zapalenie skóry i utrwalone rozszerzenie naczyń."

www.aptekagemini.pl/chlorchinaldin-h-chlorquinaldolum-hydrocortisoni-acetas-p179809-rx
      Poza tym:

"Innymi przeciwwskazaniami są (...) zapalenie skóry wokół ust"

www.doz.pl/apteka/p444-Chlorchinaldin_H_masc_5_g
      > czy mogę nakładać maść na otwartą rankę (zajady mi się często otwierają gdy otwieram szerzej usta, wtedy z
      > aczyna z nich lecieć krew lub ropa)

Według mnie powinno się tego unikać:

"Aby zminimalizować wchłanianie hydrokortyzonu należy unikać stosowania preparatu (...) na rany lub na uszkodzoną skórę"

www.mp.pl/pacjent/leki/lek/29145,Chlorchinaldin-H-masc

> jak w ogóle pokryć te zajady maścią (czy m
      > ogę ją rozprowadzić palcem, czy mam jakoś szczególnie uważać by nie wyjechać za
      > obszar zajadów jako że to maść sterydowa, czy mogę ją wycisnąć na chusteczkę i
      > z chusteczki przykładać na zajady

Możesz palcem, szpatułką, łyżeczką czy innym narzędziem.

> czy mam umyć usta tak żeby ten obszar nie był brudny przy nakładaniu leku).

A jak sądzisz?

> Mam zajady w obu kącikach ust, więc nie wiem t
      > eż, czy mogę nakładać maść na oba jednocześnie. Przydałaby mi się jakaś szczegó
      > łowa instrukcja, ale niestety nigdzie takiej nie znalazłam

Ale aby mieć taką dokładną instrukcję musiałabyś kupić "Chlorchinaldin H na Zajady Występujące w Obu Kącikach Ust" a ty zapewne kupiłaś zwykły " Chlorchinaldin H".

S.
        • horpyna4 Re: Jak stosować maść 05.08.21, 22:21
          Bo zamiast doszukiwać się nie wiadomo czego, należy po prostu smarować.

Ale skoro się boisz, to smaruj najzwyklejszym tłustym dermosanem; na pewno nie zaszkodzi, a zapobiega pękaniu. I można smarować grubo. Ewentualnie maścią nagietkową, bo bardzo ułatwia gojenie.
          • snajper55 Re: Jak stosować maść 05.08.21, 23:53
            horpyna4 napisała:

> Bo zamiast doszukiwać się nie wiadomo czego, należy po prostu smarować.
            >
            > Ale skoro się boisz, to smaruj najzwyklejszym tłustym dermosanem; na pewno nie
            > zaszkodzi, a zapobiega pękaniu. I można smarować grubo. Ewentualnie maścią nagi
            > etkową, bo bardzo ułatwia gojenie.

Nie jestem medykiem ale proponowanie takiego specyfiku na zajady, gdy istnieją łagodniejsze i bezpieczniejsze środki, wydaje mi się przesadą. Ale, jak pisałem, medykiem nie jestem więc mogę nie mieć racji.

S.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka