Dodaj do ulubionych

Cytologia-3 grupa

IP: *.dsbratniak.pw.edu.pl 12.04.05, 21:27
Co to może oznaczać? Bardzo proszę i zgóry dziękuję za zainteresowanie
Obserwuj wątek
    • Gość: non Re: Cytologia-3 grupa IP: *.tivnet.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 12.04.05, 21:48
      Dysplazja komorek.
      • Gość: Mała Re: Cytologia-3 grupa IP: *.dsbratniak.pw.edu.pl 13.04.05, 19:55
        a co to oznacza w praktyce?
        • Gość: kinga Re: Cytologia-3 grupa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.04.05, 20:14
          Trzeba zrobic dodatkowe badania u gin. i koniecznie leczyc.Nie mysl ze strasze
          ale to moze byc powazniejsza sprawa i dlatego nie zwlekaj z wizyta u lekarza
          • Gość: Magda Re: Cytologia-3 grupa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.04.05, 22:15
            3 stopien to rak co tu sciemniac.... nie martw sie pewnie nie zlosliwy -
            pozdrawiam
            • Gość: Helka Re: Cytologia-3 grupa IP: *.bk-s.tudelft.nl 13.04.05, 22:19
              Nie rozumiem, czemu znowu takie bzdury wypisujesz...
    • Gość: Helka Re: Cytologia-3 grupa IP: *.bk-s.tudelft.nl 13.04.05, 22:21
      III grupa moze oznaczac zapalenie (najczesciej), badz dysplazje roznego
      stopnia. Wymaga zdecydowanie dalszej diagnozy.
      • Gość: Magda Re: Cytologia-3 grupa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.04.05, 01:36
        zapalenie wystepuje w II stopniu!
        " Jeżeli wynik cytologiczny wskazuje jakiekolwiek nieprawidłowości komórek
        nabłonka należy poddać się dodatkowym badaniom, takim jak w przypadku
        podejrzenia raka"
        • Gość: Magda Re: Cytologia-3 grupa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.04.05, 01:37
          A wiem bo sama mam II stopien
          • Gość: Helka Re: Cytologia-3 grupa IP: *.bk-s.tudelft.nl 14.04.05, 09:46
            Nieprawidlowosc komorek nablonka to jeszcze nie rak!
    • olenka44 Re: Cytologia-3 grupa 14.04.05, 13:05
      W cytologii ginekologicznej najszerzej przyjęta była, a w Polsce nadal
      stosowana klasyfikacja Papanicolau. Współczesna interpretacja tego podziału
      jest następująca:

Grupa I - w rozmazie stwierdza się prawidłowe komórki powierzchownych warstw
      nabłonka wielowarstwowego płaskiego tarczy szyjki macicy, komórki gruczołowe z
      kanału szyjki oraz pojedyncze komórki zapalne.
      Grupa II - w rozmazie obok komórek stwierdzanych w grupie I-szej widać liczne
      komórki zapalne, komórki nabłonkowe wykazujące zmiany zwyrodnieniowe oraz
      komórki pochodzące z procesów regeneracyjnych. Grupa ta obejmuje bardzo
      szerokie spektrum zmian i dlatego winno się okreslić charakter zmiany na
      podstawie stwierdzonego obrazu morfologicznego, np. zapalenie czy proces
      regeneracyjny (reparacyjny). W przypadku zapalenia wprawny cytolog potrafi
      określić czynnik wywołujący zapalenie. W większości takich przypadków należy
      zaproponować badanie kontrolne po przeprowadzeniu leczenia przeciwzapalnego. W
      grupie II-giej nie stwierdza się komórek dysplastycznych czy nowotworowych.
      Grupa II-ga bardzo często występuje u pacjentek z nadżerką.
      Grupa III - W rozmazie widać komórki z cechami dysplazji. Ponieważ określenie
      to obejmuje szerokie spektrum zmian, a ponadto w zależności od ich nasilenia i
      wieku pacjentki postępowanie lecznicze jest zróżnicowane, cytolog powinien
      każdorazowo określić jakiemu nasileniu dysplazji odpowiada stwierdzony obraz
      cytologiczny - małemu, średniemu czy dużemu. Jest to istotne między innymi
      dlatego, że zmiany o charakterze dysplazji małego stopnia są niekiedy wynikiem
      silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć bez śladu po leczeniu
      przeciwzapalnym. Dalsze postępowanie diagnostyczne (np. pobranie wycinków z
      szyjki macicy) i lecznicze (np. elektrokonizacja szyjki) wdraża się wówczas,
      gdy zmiany utrzymują się przez kilka miesięcy mimo zastosowanego leczenia.
      Grupa IV - w rozmazie stwierdza się komórki o cechach raka płaskonabłonkowego
      przedinwazyjnego.
      Grupa V - w rozmazie stwierdza się komórki nowotworowe odpowiadające rakowi
      płaskonabłonkowemu naciekającemu szyjki macicy lub innemu nowotworowi
      złośliwemu szyjki lub trzonu macicy.
      • Gość: ala Re: Cytologia-3 grupa IP: *.sup.waw.pl / *.sup.waw.pl 14.04.05, 17:26
        Chociaż mnie to nie dotyczy, to bardzo dziekuję za lasny i klarowny wywód.
        Pozdrawiam.
    • Gość: daga miałam III IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.04.05, 19:45
      nie ma się czego bać,8miesięcy temu po badaniu cytologicznym okazało się ze mój
      wynik to właśnie III,ginekolog zastosował leczenie dopochwowe i następne
      badanie cytologiczne wykazało I,następne badania co pół roku.to się zdarza dość
      dużej liczbie kobiet(sama mam jeszcze 2 znajome z takim wynikiem),i należy się
      przeleczyć-oczywiście jak żadnego patologicznego stanu zdrowia nie należy tego
      lekceważyć.Pozdrawiam!
      • kalinosia Re: miałam III 14.04.05, 21:15
        a ja miałam III i po szeregu badań (1-sze wycinki nic nie wykazały!) okazało
        się, że to rak :I. Także nie wolno tego bagatelizować. III nie musi oznaczać
        nic bardzo złego ale i to złe też (jak u mnie), dlatego III WYMAGA DALSZEJ
        DIAGNOSTYKI tj. kolposkopii i wycinków.
        • hello_iza Grupa III 20.06.05, 17:31
          Proszę o odpowiedź, jakie jest leczenie przy III grupie w przypadku stwier-
          dzenia, że są to komórki rakowe szyjki macicy np.?
          Czy pobieranie wycinków wiąże się z dłuższym pobytem w szpitalu?
          Kalinosiu - a co u Ciebie dalej się dzieje?
          • kalinosia Re: Grupa III 20.06.05, 19:28
            wycinki to zabieg trwający 15 min, 2 h po zabiegu wychodzi się do domu. Co do
            leczenia już stwierdzonego raka, to wszystko zależy od stadium zaawansowania
            choroby, czystości węzłów chłonnych. Ja miałam dużo szczęścia,bo wykryto
            chorobę we wczesnym stadium, miałam operację oszczędzającą tj. wycięcie prawie
            całej szyjki, przymacicz i węzłów. Mogę mieć dzieci. Także widać na moim
            przykłądzie jak ważna jest profilaktyka.
            • hello_iza Re: Grupa III 20.06.05, 21:18
              Obawiam się, że grozi mi to, co Tobie. Czy długo czekałaś na tę operację?
              I jak długo byłaś w szpitalu? I najważniejsze pytanie - czy po takiej operacji
              już wszystko będzie w porządku, czy zawsze będzie mogło być gorzej? Podziel
              się swoimi spostrzeżeniami oraz samym leczeniem. Nie chciałabym zbyt długo
              leżeć w szpitalu ani odczuwać bólu. Dziękuję.
              • kalinosia Re: Grupa III 21.06.05, 15:56
                kliknij do mnie na gg 2811716 (często jestem niewidoczna, ale jestem :)), jeśli
                nie masz gg to mail: agi76@autograf.pl - pzdr- aga
                • hello_iza Re: Grupa III 22.06.05, 13:49
                  Dziękuję! W sobotę napiszę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka