Dodaj do ulubionych

Suchość w jamie ustnej

21.09.08, 13:06
W nocy a szczególnie rano odczuwam ogromną suchość w ustach, że aż
językiem poruszać trudno. Czy ktoś tak miał i dlaczego?
Obserwuj wątek
  • graz-ynaj Re: Suchość w jamie ustnej 09.06.13, 17:19
   Suchość w ustach a odżywianie
   Suchość w jamie ustnej (tzw. kserostomia) to schorzenie wywołane zmniejszeniem lub brakiem wydzielania śliny przez gruczoły ślinowe. Może być wynikiem choroby toczącej się w organizmie, przyjmowania leków lub silnego odwodnienia organizmu. Wydzielanie śliny jest konieczne do odczuwania smaku, połykania, mówienia. Ponadto ślina zapobiega infekcjom jamy ustnej oraz próchnicy zębów.
   Przyczyny suchości w jamie ustnej
   Wyróżnia się szereg przyczyn, które mogą powodować suchość w jamie ustnej. Najczęściej kserostomia może być spowodowana zaburzeniami funkcji gruczołów ślinowych oraz zażywaniem leków o działaniu moczopędnym, przeciwalergicznym, uspokajającym, przeciwastmatycznym i niektórych antybiotyków. Suchość w jamie ustnej może występować podczas radioterapii oraz chemioterapii. Ponadto suchość w jamie ustnej może być jednym z objawów nadczynności tarczycy, cukrzycy, stanów lękowych, depresji, anemii, niedoboru żelaza lub witamin B1, B6, AIDS, guza mózgu, odwodnienia organizmu, grzybicy jamy ustnej, chorób alergicznych skóry. Suchość w jamie ustnej występuje również u osób palących papierosy, noszących protezy zębowe, a także oddychających przez usta.
   Do głównych objawów występujących przy suchości w jamie ustnej należą:
   pieczenie języka lub ust;
   trudności w mówieniu;
   owrzodzenia oraz zakażenia bakteryjno-grzybicze błony śluzowej jamy ustnej;
   trudności w przyjmowaniu i połykaniu pokarmów;
   próchnica zębów;
   zaburzenia odczuwania smaku.
   Wczesne leczenie suchości w jamie ustnej zapobiega owrzodzeniom, chorobom dziąseł oraz próchnicy. W kserostomii zalecane jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, aby zapobiec zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym jamy ustnej.
   Posiłki przy suchości w jamie ustnej
   Głównym sposobem zwiększenia ilości wydzielanej śliny jest podawanie choremu dużej ilości płynów. Pacjent powinien wypijać do 3 litrów wody dziennie. Ponadto zaleca się picie kilku łyków wody co 10-15 minut.
   Osoby, które cierpią z powodu suchości w jamie ustnej, powinny spożywać potrawy o dużej zawartości wody, np. przecierane zupy lub zupy-kremy, a także owoce i warzywa (arbuzy, pomarańcze, grejpfruty, ogórki, pomidory). Ponadto zaleca się podawanie chorym posiłków o konsystencji łatwej do przełknięcia, np. purée, przecierów, papek. Do pokarmów o konsystencji stałej można dodawać sosy lub oliwę z oliwek, co ułatwi ich połykanie. Podczas przygotowywania posiłków zaleca się stosowanie cytryny lub soku cytrynowego, ponieważ zwiększają wydzielanie śliny. Pomiędzy posiłkami należy ssać landrynki, lizaki oraz żuć gumę. Na deser można podawać posiłki zawierające dużo wody: mrożone desery, mrożone owoce, lody, sorbety owocowe. Należy unikać pokarmów, które ograniczają wydzielanie śliny:
   słonych przekąsek (precle, chipsy, paluszki);
   pieczywa chrupkiego;
   mocno spieczonego mięsa;
   mocnej kawy i herbaty;
   napojów typu cola;
   alkoholu.
   Jeżeli problem suchości w jamie ustnej przeciąga się, w celu przepisania specjalistycznych leków należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.
   Suchość w jamie ustnej może być przyczyną niechęci do jedzenia, a co za tym idzie − pogorszenia stanu odżywienia chorego. Dlatego podczas chorób przewlekłych należy podawać pacjentowi produkty do żywienia medycznego o konsystencji płynnej. Dostępne są one w każdej aptece. W małej objętości zawierają dużo energii i składników odżywczych, dzięki temu zapobiegają utracie sił oraz przyspieszają powrót do zdrowia.W przypadku chemioterapii suchość jamy ustnej jest zjawiskiem przejściowym – ślinianki regenerują się około 2-8 tygodni po zakończeniu leczenia. Niestety w przypadku radioterapii zmniejszenie suchości nie znika zaraz po leczeniu. Często utrzymuje się nawet przez kilkanaście miesięcy od ostatniej radioterapii. Nasilenie kserostomii zależy od dawki promieniowania i jego umiejscowienia. Częściowa regeneracja gruczołów ślinowych następuje po około roku, jednak proces ten trwa jeszcze dłużej, jeśli były one bezpośrednio poddawane naświetlaniu.Wczesne leczenie problemu suchości w jamie ustnej może zapobiec owrzodzeniom, chorobom dziąseł i próchnicy. Zalecane jest utrzymywanie prawidłowej higieny zębów i dziąseł. Pacjenci poddawani radioterapii głowy i szyi powinni zwrócić szczególną uwagę na stan jamy ustnej i w razie jakichkolwiek wątpliwości zwrócić się do lekarza prowadzącego.Suchość w jamie ustnej to jeden z częstych efektów ubocznych choroby nowotworowej i leczenia nowotworu.Głównym sposobem ograniczenia suchości jest podawanie pacjentowi dużej ilości płynów. Chory powinien wypijać nawet do 8 szklanek płynów dziennie i, jeśli to możliwe, zawsze mieć ze sobą butelkę wody. Chorym, których dotyka ten problem, zaleca się picie kilku łyków wody co 10-15 minut. W przypadku występowania trudności z piciem, można użyć słomki.Inne sposoby, które mogą złagodzić ten nieprzyjemny objaw to:wybór potraw o dużej zawartości wody np. przecierane zupy lub zupy-krem, podawanie posiłków o konsystencji łatwej do przełknięcia, np. puree, przeciery, dodawanie do posiłków sosu oraz oliwy, co ułatwi przełykanie, jeżeli nie ma przeciwwskazań (np. w przypadku podrażnionych ust lub gardła), chory może spożywać produkty i napoje wpływające na zwiększenie wydzielania śliny np. lemoniadę, landrynki, gumy do żucia, lizaki. Raz na jakiś czas można podawać mrożone desery: lody, sorbety lub mrożone owoce, nawilżanie ust odpowiednią pomadką lub wazeliną.Produkty niewskazane w suchości w jamie ustnej: mocna kawa, herbata, napoje typu Cola słone przekąski (precle, chipsy, paluszki) alkohol i papierosy, sucha żywnośćm.in.: mocno wypieczone mięso, niektóre surowe warzywa, pieczywo chrupkie, ryż.Odradza się również używanie płynów do płukania ust zawierających alkohol.Jeśli powyższe rady nie skutkują, należy poprosić lekarza lub stomatologa o przepisanie specjalnych leków lub preparatów zwiększających wydzielanie śliny.
   • goodman41 Re: Suchość w jamie ustnej 09.06.13, 22:27
    Ssanie landrynek, lizakow oraz zucie gumy pozostaw autorowi tego artykulu.
    Wymien wszystkie plomby amalmgamatowe na kompozytowe, usun wszystlie zeby leczone kanalowo i sprawdz laboratoryjnie obecnosc grzybow w jamie ustnej.
    Kiedy do tych zakuitych lbow "naukowcow" dotrze, ze rtec i cukier to sa trucizny.
  • graz-ynaj Re: Suchość w jamie ustnej 13.06.13, 09:54
   Suchość w jamie ustnej oznacza, że nasz organizm nie wytwarza wystarczająco dużo śliny, by utrzymać odpowiednią wilgotność jamy ustnej. Wszyscy raz na jakiś czas doświadczamy suchości jamy ustnej, zwłaszcza gdy się zdenerwujemy lub jesteśmy zestresowani. Jeśli jednak suchość w jamie ustnej obecna jest przez większość czasu, uczucie to może sprawiać znaczny dyskomfort i albo prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, albo na takie wskazywać. Ślina spełnia bowiem więcej funkcji poza nawilżaniem jamy ustnej – pomaga ona w trawieniu pokarmów, chroni zęby przed próchnicą, zapobiega infekcjom kontrolując bakterie w jamie ustnej, a także umożliwia żucie i przełykanie.Każdemu od czasu do czasu robi się sucho w ustach. Dopiero wtedy, gdy uczucie to nie ustępuje, możemy podejrzewać, że mamy problemy z produkcją śliny. Jedynym trwałym sposobem wyleczenia suchości jamy ustnej jest usunięcie przyczyny. Jeżeli suchość w jamie ustnej jest wynikiem stosowania określonych leków, lekarz może zapisać ci inny lek lub zmienić jego dawkowanie. Jeżeli ślinianki funkcjonują nieprawidłowo, nadal jednak wytwarzają pewne ilości śliny, lekarz może zapisać Ci lek, który poprawi ich działanie.
   Jeżeli usunięcie przyczyny suchości w jamie ustnej nie jest możliwe lub jest możliwe, lecz nie od razu, istnieje kilka sposobów, dzięki którym można nawilżać jamę ustną. Dentysta może zalecić Ci stosowanie środków nawilżających do jamy ustnej, np. substytutów śliny. Również płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami może przynieść ulgęczęsto pić niewielkie ilości wody lub napojów bez cukru
   unikać napojów zawierających kofeinę, np. kawy czy różnego rodzaju napojów gazowanych, które mogą wysuszać jamę ustną
   żuć gumę do żucia bez cukru lub ssać cukierki bez cukru, aby pobudzić wypływ śliny (jeśli oczywiście częściowo zachowana jest funkcja ślinianek)
   nie używać tytoniu ani alkoholu, gdyż mogą one wysuszać jamę ustną
   powinieneś pamiętać, że ostre lub słone potrawy mogą powodować ból w przypadku suchości jamy ustnej
   stosować nawilżacz na noc
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka